forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 GOLCONDA / MAGIČNI VETAR #4 (epizode 10-12)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Golconda
Average Member



Serbia
567 Posts

Member since 23/08/2019

Posted - 11/03/2021 : 20:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Golconda's Homepage  Send Golconda a Private Message  Reply with Quote


🎩 Dragi prijatelji!

Kako smo i najavili, stigla nam je nova, četvrta knjiga našeg omiljenog Magičnog Vetra i već vas čeka na vašim omiljenim prodajnim mestima.

U njoj vas čekaju tri sjajne epizode: Kosturi, Uramljeni košmar i Olovno nebo.

Podsećamo, cena u promo periodu (prvih mesec dana) je 1.100 dinara, a kasnije 1.300. Dostava na teritoriji Srbije je besplatna ukoliko naručite preko našeg sajta www.golconda.rs

Nadamo se da ćete uživati. Čekamo vaše utiske!

Pozdrav i čujemo se uskoro. 🙂
Golconda

FACEBOOK | INSTAGRAM | WEB

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 11/03/2021 : 21:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Bravo, bravo! Čim uzmem bacam se na čitanje!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/03/2021 : 22:01:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Jeeeeeeeeeee

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7619 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 12/03/2021 : 10:37:08  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
Svaka cast...ostali izdavaci stripove izdaju na kapaljku, ili ih u zadnje vrijeme nikako ni ne izdaju, a golconda kao da izdaje kiosk stripove, skoro svake sedmice izadje nesto..
Go to Top of Page

Edi B
Average Member



Croatia
779 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 12/03/2021 : 11:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Edi B a Private Message  Reply with Quote
Nadajmo se da ce tako i nastavit..
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7745 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 12/03/2021 : 12:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlatan bihac

Svaka cast...ostali izdavaci stripove izdaju na kapaljku, ili ih u zadnje vrijeme nikako ni ne izdaju, a golconda kao da izdaje kiosk stripove, skoro svake sedmice izadje nesto..



tačno tako.

a očekivao sam da će i drugi pratiti isti ritam, barem se sada ima više vremena za pripremu materijala.

"Experience is simply the name we give our mistakes"

Edited by - I like girlz on 12/03/2021 12:25:12
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11351 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/03/2021 : 13:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlatan bihac

Svaka cast...ostali izdavaci stripove izdaju na kapaljku, ili ih u zadnje vrijeme nikako ni ne izdaju, a golconda kao da izdaje kiosk stripove, skoro svake sedmice izadje nesto..



Potpis!
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/03/2021 : 21:34:10  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Odličan je ritam. Baš idu brzo i te prve epizode. Ostalo samo integrali 5,6,7 i spojeno je.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11351 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/03/2021 : 21:35:31  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goksi

Odličan je ritam. Baš idu brzo i te prve epizode. Ostalo samo integrali 5,6,7 i spojeno je.



Do kraja godine nadam se da ce biti popunjena rupa.
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 13/03/2021 : 11:44:15  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Pa ili početkom sledeće, što je opet dobro. Još 5 integrala ove godine, bilo bi vrhunski
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 13/03/2021 : 12:02:22  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Ne pamtim kad sam neki strip ovako čekao - pravi mi je užitak čitati po tri epizode i onda grickati nokte dok ne izađe sledeća knjiga. Malo će mi sjebati to koncepciju kad se spoje knjige, ali se onda prebacujem na bindžovanje.
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
813 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 15/03/2021 : 18:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
Najbolje tako, čitaš kako izlaze, a onda opet kad se kompletira, da se utvrdi gradivo. :)

HOKA-HEY
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 24/04/2021 : 19:11:59  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Tek sam se sad bacio na četvorku, pa evo par svežih utisaka:

#9: Lice u kamenu
#10: Kosturi


Scenario: Manfredi
Crtež: Barbati i Ramela

Nisam načinjao poslednju epizodu u trećoj knjizi kako bih pročitao celu priču u cugu, i moram priznati da mi ova priča nije legla kao prethodna dvodelna priča. Ništa ovde nije loše, još uvek je u pitanju jako dobar strip, samo mi je malo slabije bilo u poređenju sa drugim epizodama. Na stranu to što više volim jednodelne priče, ovde mi se nekako provlačila ona hiljadu puta viđena tema gde moćnici pokušavaju da iscenaniraju događaje i tako pokrenu rat sa Indijancima. To mi nije bilo toliko interesantno pošto je već 100 puta viđeno, dok je deo sa negativcem jako dobro izveden - on je zastrašujuć zato što je nepredljiv, ali mi je ipak njegovo baratanje nožem delovalo malo preterano budući da se prelako rešavao svih protivnika, te mi je jedino to njegovo ludilo (koje polako ali sigurno prelazi u opasnu morbidariju) bilo interesantno za pratiti. Opet se uvlači u celu priču Hogan, ali mi nema one dinamike koju je imala prošla dvodelna priča (recimo bekstvo Džimija i Poa iz grada). Prosto mi nije toliko epizoda držala pažnju kao neke ranije, no opet je u pitanju jako dobra priča sa nekim momentima za pamćenje (ko bi zaboravio trenutak sa kosturom u krevetu ili paljenje Indijanaca i mase za rat).

Za crtež su zaduženi Barbati i Ramela, dvojac koji se do sada i najviše pojavljivao i koji me iz priče u priču sve više oduševljava. Njihovi prikazi morbidnih scena u gradiću, svega što je vezano za negativca i njegove prošlosti, pa i eksplozije i lomače sa Indijancima su maestralni, i ako bi me neko sada pitao koji crtač(i) su mi najprepoznatljivi u ovom serijalu, svakako bih odgovorio da je u pitanju ovaj dvojac. Mislim da je u ovoj epizodi dosta više prisutna crna boja, što je i u skladu sa samom pričom. Idemo dalje, sledeća priča mi je pun pogodak, jedna od najinteresantnijih u serijalu (do sad)!

P:6 S:6 C:9 N:8 - 71%

Ocene su prilično arbitrarne, nije mi se nešto zalazilo da upoređujem sa ranijim koje sam davao. Ovako mi dođe u rangu Vopija, možda malko jače. Moguće da i nisam bio nešto raspoložen u trenutku čitanja...

Edited by - koze123 on 24/04/2021 19:12:08
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 24/04/2021 : 19:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
#11: Uramljeni košmar

Scenario: Manfredi
Crtež: Parlov

E ovo je već prava stvar! Ovakve priče mi se najviše sviđaju, crpe inspiraciju iz raznih izvora (pre svega knjiga, kao što se u predgovoru i napominje), a opet ostaju izuzetno originalne i sve vreme vas drže u neizvesnosti. Ovo je jedna od priča koja kad krene da se čita nema stajanja (kao i veliki broj priča do sad) i u rangu mi je sa sjajnim Vendigom, iako nemaju nekih većih dodirnih tačaka. Pre svega, cela priča se maltene događa u jednoj velikoj vili, a radnja se vrti oko ukletog portreta i osobe koja se u njemu nalazi. Cela ta atmosfera sa majordomom, skoro pa izludelim vlasnikom kuće, Nedom i Poom koji zajedno rešavaju misteriju portreta (da, Ned je ovde odlično iskoristio svoje književno znanje ) mi je bila gotovo savršena, a sama završnica nimalo nije razočarala.

Mislim da je najjača tačka ove priče misterija u pozadini pomenutog portreta i otkrivanje kako zapravo to prokletstvo funkcioniše. Sve vreme smo upoznati sa onostranim koje u svakom trenutku može da se manifestuje, pa je i sama trka sa vremenom shvatiti kako to onostrano funkcioniše, postoje li pravila i kako ga se rešiti. Stvarno odlična ideja i razrada, jedna jako dinamična i napeta epizoda od prve do poslednje stranice, a opet sa jako malo akcije. Ovde nema gotovo uopšte elemenata vesterna, već je akcenat sasvim na hororu i natprirodnom, i tu se autor jako dobro snašao. I pre svega nije zapao u problem repetitivnosti i kopiranja, već odličnog omažiranja različitih autora gotike.

Inače ovo je i prvi rad Parlova na serijalu - i dok je njegov crtež dosta čistiji i jednostavniji, veoma mi je dobro legao ovde. Nije Parlov detaljan kao Ortiz ili Barbati i Ramela, ali ima svoj jednostavan, a opet specifičam stil koji se ovde jako, jako dobro uklopio. Neke stranice su prosto predivne, a i kadriranje je gotovo filmsko u nekim jako važnim momentima. Velika preporuka za ovu priču, baš mi je dobro legla, jedna od najinteresantnijih u serijalu!

P:9 P:9 C:9 N:9 - 90%
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/11/2021 : 21:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
primedba:

na #11: Uramljeni košmar, piše da su crtači Barbati & Ramela (umesto Parlov) - u samom stripu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11351 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/01/2022 : 22:00:26  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
#9/#10 Kameno lice/Kosturi
Manfredi/Ramella-Barbati

Prvo pohvala odlicnoj recenziji clana Fantoma, koncizna, zabavna, konkretna, ekonomicna, stvarno je odlicno izanalizirao sve sto je vazno u prici bez odugovlacenja ili odlazenja u presitne detalje.

Inace ovo je stvarno skoro pa odlicna prica. Trebalo bi da Manfredi u neki od predgovora ubaci mapu gde se sve odvijaju Nedove avanture, malo me ovo zbunjuje cas su u Dakoti, cas u Vajominju, cas na Stenovitim planinama, treba neka mapa da se malo bolje orijentisemo i shvatimo kolike kilometraze oni u stvari prelaze.

Kao sto su mnogi istakli ovu epizodu podize njen glavni negativac cija je psiha vrlo podrobno analizirana i okolnosti koje su dovele do toga da on danas bude takav. Ta psiholoska dubina i bolja, temeljnija karakterizacija koju Manfredi daje svojim likovima svakako umnogome podize utisak pricama i vidi se da on to radi promisljeno i studiozno. Ipak fali neki ,,vau" trenutak da nas u potpunosti odusevi i obori s nogu, to jos uvek nedostaje. I malo napetiji finalni obracun izmedju Magicnog i negativca epizode.

Inace scenaristicki vrlo tecno i pored velike kolicine teksta i vise paralelnih radnji na razlicitim lokacijama. Ne znam da li je bas bio potreban onaj podzaplet sa Morrisom (ili kako se vec zove momak one devojke) i njegov odlazak u ono drugo mesto u Vajomingu i njegov glupi pokusaj raskrinkavanja i orksaja sa Kamenim Licem.

Crtez Barbatija i Ramelle je vrlo odgovarajuc, kao sto je neko vec spomenuo taj mračan i masan i prljav stil lezi Magicnom, a ocigledno ovaj dvojac i najbrze crta od svih jer od dosadasnjih 10 epizoda oni su nacrtali polovinu 5 epizoda.

Ovde su mi i naslovne strane odlicne i dobro predstavljaju ono sto nas ocekuje unutar korica.

Prica: 8
Scenario: 8
Crtez: 8
Naslovne strane: 10

82%


----------------------------------

#11 Uramljeni kosmar
Manfredi/Parlov

Izuzetno vesto scenaristicki ispricana prica. Od in media res pocetka za koji se ispostavlja da je Nedova vizija koja ce mu mnogo pomoci da se na kraju izvuce iz te naizgled bezizlazne situacije, zatim upoznavanje sa okolnostima price i svim gostujucim likovima je jako dobro izvedeno. Ono sto skripi je donekle sama zavrsnica i objasnjenje povezanosti Topa i Mildred, mislim da bi bilo bolje da je objasnjeno na jedan od dva nacina ili kao u potpunosti natprirodna pojava da je Top iza svega kriv ili u potpunosti prizemnom objasnjenju da je ustvari Mildred za sve kriva i namestala da ispadne da je slika mozda natprirodna pojava, pa da na poslednjim stranama Manfredi odradi Chiaverotti foru i napravi mozda obrt da se pitamo sta se zapravo desilo. Ovako je Manfredi pokusao da iskombinuje oba resenja, kriv je Top koji je iskoristio Mildred kao zrtvu i medijum jer ona vec ima motiv, i to je jako dobro resenje ali ga Manfredi nije dovoljno dobro izveo. Mada je odlicno sto Ned na kraju oprasta Mildred i pusta je na slobodu.
Takodje bih pohvalio uvodjenje lika Fride, devojke iz bordela zaljubljene u glavnog sporednog lika Spensera, koja kao lik uopste i nije vazna za glavnu pricu ali pojava nje dodatno ilustruje psihologiju Spensera i situaciju u kojoj se on nalazi, sto daje dodatnu notu uverljivosti i ljudskosti price. Manfredijevi likovi nisu likovi smisljeni za svrhu price, vec su likovi dobro osmisljeni i oni (njihove zelje, strahovi, traume, ciljevi) pokrecu i vode pricu. To je jako vazno i velika prednost ovog serijala.

Vidim da mnogi nisu odusevljeni prvencom Gorana Parlova ali meni se izuzetno dopada njegov stil. Jos uvek nije izbrusen i onako siguran crtez kakav je kasnije postao ali izuzetno je zanimljivo videti njegov pocetak i pratiti njegovu evoluciju. Ovde se vec vidi da je u pitanju veliki crtac pun talenta, ali kome treba jos rada da se u potpunosti oslobodi stega koje zadrzavaju njegov stil.

Naslovna strana direktno preslikava glavni i najnapetiji kadar iz stripa i volim ovakve naslovne strane koje vrlo direktno prenose ono sto ce nas zateci u stripu (Ferri je bio jako poznat po ovakvim naslovnim stranama pogotovo u drugoj polovini svoje karijere, bukvalno uzme i skoro da precrta neki kadar iz unutrasnjosti sveske).

Prica: 9
Scenario: 8
Crtez: 9
Naslovna strana: 8

86%

quote:
Originally posted by alexts

primedba:

na #11: Uramljeni košmar, piše da su crtači Barbati & Ramela (umesto Parlov) - u samom stripu.



Da, ovo sam i ja primetio. Nije strasna greska, ali kad sam video da opet crtaju Barbati i Ramela rekoh sebi je l moguce opet oni? Kako stizu? Ali dobro je pa ipak ovu epizodu crta Goran Parlov.

------------------------------

#12 Olovno nebo
Manfredi/Ortiz

Najbolja epizoda Magicnog vetra do sad! Sta reci a da svi ostali nisu vec rekli pre mene. Manfrediju je bas bila potrebna jedna ovakva cistokrvna western epizoda bez elemenata horora. Sto rece neko u komentaru iznad ovo je vestern-noir! I istina! Maestralno je ovo izveo Manfredi od prvog kadra ulaska u grad, preko dve paralelne radnje, (Poovih podjednako zanimljivih dogodovstina kao i Nedove, mada je Pou bilo jos i lepse) i nevremena koje se neumitno priblizava i najavljuje tragican (po meni neocekivan, sto je dodatni plus!) rasplet !

I mislim da je ovo prva epizoda Magicnog Vetra koja se ne zavrsava sa dva kadra u poslednjem kaisu vec sa jednim sirokim, sto je mnogo prirodnije i prikladnije za ovu epizodu a i za vecinu drugih.

Sta reci o crtezu Josea Ortiza! Kakav je to majstor bio. Njegov prljavi i mracni stil u potpunosti pristaje atmosferi Magicnog Vetra a za ovu epizodu je nadmasio samog sebe. Bukvalno osecam vlaznost u vazduhu i kisu kako se cedi sa stranica stripa.

Takodje i naslovna strana ove epizode je najbolja do sada u serijalu i odlicno oslikava atmosferu price. Drago mi je sto je Golkonda odabrala ovu naslovnu stranu da pretvori u poster koji sada krasi zid moje sobe (a nikad nisam bio preveliki fan postera).

Jedina zamerka zbog koje je scenario dobio 9ku jeste to kako je malo neuverljivo kako je glavna junakinja zavrsila u vodi, ali ajde nije to toliko strasna zamerka, zato samo 9ka, inace sem toga scenario je perfektno vodjen.


Prica: 10
Scenario: 9
Crtez: 10
Naslovna strana: 10

97%
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000