forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Le kratqui rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/04/2021 : 10:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Helou!

Evo me i ovdje! U zadnje vrime se zaredalo nešto više pročitanih francuskih stripova pa kontam da ne bi bilo zgorega napraviti jedan spin-off topic gdje bih stavljao osvrte na stripove s ovog područja, čisto da u onaj matični topic ne ide baš sve i svašta. Ovaj će topic najvjerojatnije biti mnogo sporije updatean nego onaj, ali potruditi ću ga se koliko-toliko aktivno voditi. Moj staž čitanja francuza je poprilično kratak u odnosu na amerikance, no ima vrimena i za to promijeniti.

OBJAVLJENI U EX-YU:
Lucky Luke: Wanted! - link
Perzepolis - link
Pet Tisuća Kilometara u Sekundi - link

NEOBJAVLJENI U EX-YU:
Blossoms in Autumn - link
Isle of 100,000 Graves - link
Saturday and Sunday: Rock Heaven - link
The Beautiful Death - link

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 24/05/2021 13:26:45

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/04/2021 : 10:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SATURDAY AND SUNDAY: Rock Heaven



Scenarij: Fabien Vehlmann
Crtež: Gwen de Bonneval
Izdavač: Europe Comics
Žanr: alegorija / avantura



Saturday i Sunday su dva guštera koja žive na neimenovanom otoku i provode dane pecajući na plaži. Život je jednostavan i lijep, obojica su sretni. No, nakon što jednog dana Saturday krene postavljati pitanja o tome kako su se uopće našli na otoku, odakle dolaze i koji je smisao njihovih života, dvojica prijatelja će krenuti na putovanje preko otoka i u potrazi za odgovorima upoznati mnoge živopisne likove te otkriti opasnosti koje vrebaju na svakom koraku.

Ovo je jedan simpatičan, lagan i opuštajući strip koji se brzo čita i generalno zrači optimizmom i dobrom atmosferom, iako nerijetko poteže ozbiljna i teška pitanja. Kad bi ga morao usporediti s nekim otprije pročitanim stripovima, otprilike bi ga opisao kao miks Bonea i Abelarda, iako, iskreno rečeno, ne postiže istu razinu kvalitete i šarma kao ta dva naslova. Gotovo idiličan život prožet blaženim neznanjem i averzija prema "ozbiljnim" pitanjima i razmišljanjima, baš kao i Saturdayeva egzistencijalna kriza podsjećaju na Abelardove dogodovštine (iako u poprilično optimističnijem tonu), dok budalasti i pomalo djetinjasti Sundayev stav prema životu neodoljivo asocira na jednog od rođaka Bone.

Ono što po mom mišljenju nedostaje ovom stripu je konkretan kraj, no to je uistinu stvar osobnog dojma. Ova priča je jedna od onih u kojima je samo putovanje bitnije od cilja i virujem da bi velikoj većini vas to bilo sasvim dovoljno. Što se mene tiče, nemam ništa protiv otvorenih krajeva, no mišljenja sam da se Vehlmann ovdje vrti u krug (doslovno i metaforički) te da bi jedan pravi, konkretan zaključak itekako pridonio sveukupnom dojmu. No i unatoč tome, prva knjiga Saturdaya i Sundaya je više nego zadovoljavajuće štivo.

P.S.
Sa scenaristom Fabienom Vehlmannom ste, vjerujem, upoznati s obzirom da je Fibra objavila gomilu njegovih radova. Mislim da bi ovaj naslov također lijepo izgledao u domaćem izdanju, pa sad... Živi bili pa vidili.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 19/04/2021 10:32:37
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/04/2021 : 10:32:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
LUCKY LUKE: Wanted!



Scenarij: Matthieu Bonhomme
Crtež: Matthieu Bonhomme
Izdavač: Cinebook
Žanr: western



Iako je pobrao poprilično mješovite kritike kada je izašao, Čovjek Koji Je Ubio Lucky Lukea mi se poprilično svidio (recenzija je ovdje) i smatram da je Bonhomme odradio vrlo dobar posao po pitanju modernizacije Lucky Lukea. Treba li u stvari Lucky Lukeu ikakva modernizacija je već drugo pitanje na koje će, vjerujem, svatko od nas dati drugačiji odgovor, no po mom je mišljenju taj prvi Bonhommeov album postavio neka zanimljiva pitanja vezana za cenzuru u modernom stripu te mi se kao takav baš svidio.

Zbog svega napomenutoga me drugi Bonhommeov album, ovogodišnji "Wanted!" itekako zainteresirao, no nakon čitanja moram priznati da sam ostao poprilično razočaran. Za razliku od intrigantnog prvog albuma, drugi nam donosi čistokrvnu avanturističku priču bez ikakvih naznaka tema kojima se Bonhomme prethodno bavio. Ne bi to bilo ništa problematično da je priča kvalitetno napisana, no nažalost ovdje to nije slučaj. "Wanted!" je banalan i praznjikav strip koji ne donosi ništa novo ni zanimljivo, pršti od akcijskih scena kroz koje je dovoljno tek proletjeti, dok je sama priča nemaštovita i instantno zaboravljiva. Da nije odličnog crteža i prelijepog kolora teško da bi na ove 64 stranice bilo išta zbog čega bi ga trebalo pohvaliti.

Šteta, nadao sam se da će Bonhomme imati inspiracije za još jedan hvalevrijedan eksperiment, no čini se da ipak ništa od toga.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/04/2021 : 10:33:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE BEAUTIFUL DEATH



Scenarij: Mathieu Bablet
Crtež: Mathieu Bablet
Izdavač: Titan Comics
Žanr: SF



Nakon nedavnog čitanja stvarno dobrog distopijskog SF-a "Shangri La" odlučio sam provjeriti još pokoji strip ovog autora. Bablet nam u "The Beautiful Death" donosi poprilično klasični post-apokaliptični SF u kojem pratimo tri posljednja čovjeka na svijetu razorenom i opustošenom od strane insektoidnih aliena.

Ukratko, strip mi se nije baš svidio. Radnja je poprilično štura i fali joj dubine da bi ostavila iole značajan utisak jer ovako samo pratimo tih par likova kako šetaju od točke A do točke B i ne rade praktički ništa. Pozadinu događaja zbog kojih se svijet našao u stanju kakvom ga nalazimo na početku stripa dobivamo na kapaljku i ne saznajemo puno toga novoga kroz ovih 140 stranica. Netko bi rekao da tu nema neke prevelike razlike recimo od Živih Mrtvaca, no ŽM su barem imali odlično karakterizirane likove i njihove međuodnose, dok ovdje nema čak niti toga. Sva trojica likova su poprilično površni i nedovoljno razrađeni da bi nosili ionako tanku priču, tako da na kraju imamo manje-više isprazan strip bez nekih velikih kvaliteta. Crtež je također dosta slabiji nego u "Shangri La" te se Babletove mane u crtanju ljudskih figura još više ističu. Pozadnine su nešto bolje, no idalje je to slabije u odnosu na prelijepe table koje su krasile već spomenuti distopijski SF.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/04/2021 : 13:38:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
bravo Paka;super je što predstavljaš neobjavljene stvari - sa guštom ću čitati recenzije sa ove teme.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/04/2021 : 13:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

THE BEAUTIFUL DEATH



Ode se poprilično slažemo Tko, zašto, kako...??? Previše pitanja bez suvislog odgovora a kad se tome pridoda, u najmanju ruku čudan crtež ( koji mi ni u Shangri La nije sjeo ), onda...

Edit:
E da, pozadine, scenografija... to mi se svidilo no nedovoljno da izvuče strip iz "rupe".

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 19/04/2021 13:48:58
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 23/04/2021 : 10:20:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BLOSSOMS IN AUTUMN



Scenarij: Zidrou
Crtež: Aimée de Jongh
Izdavač: Europe Comics
Žanr: drama



Blossoms in Autumn je jednotomni strip na ovim prostorima već dobro poznatog autora Zidroua i nizozemske crtačice Aimée de Jongh u kojem pratimo dvoje usamljenih starijih ljudi koji se slučajno sretnu i upoznaju te započinju romantičnu vezu unatoč očiglednim karakternim razlikama. Radi se o relativno kratkom stripu koji ne ide previše u dubinu, no sasvim je korektan za jedno čitanje. Sama radnja mi je negdje do posljednje trećine bila skroz okej, unatoč nekim pomalo nespretnim dijalozima, no posljednja trećina mi nije baš najbolje legla zbog jednog bitnog scenarističkog rješenja koje mi djeluje poprilično neuvjerljivo. Crtež sasvim korektan, na momente baš lijep, no u globalu ne donosi ništa tabli koje bismo mogli pamtiti na duže vrijeme. Ne mogu reći da sam nešto posebno zadovoljan ovim stripom, no bio mi je čisto okej za ubiti nešto vremena, a vjerujem da bi i u domaćem izdanju našao svoju publiku.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/04/2021 : 03:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Očekujem sad i otvaranje Kozeovog topika dnevnika čitanja na BD podforumu.
Go to Top of Page

Bokoja
New Member



137 Posts

Member since 26/11/2020

Posted - 25/04/2021 : 10:55:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Bokoja a Private Message  Reply with Quote
I meni je isti utisak posle ovog Zidroua, sve u svemu, propušten zicer takoreći.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3130 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 25/04/2021 : 16:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

BLOSSOMS IN AUTUMN



Scenarij: Zidrou
Crtež: Aimée de Jongh
Izdavač: Europe Comics
Žanr: drama

Sama radnja mi je negdje do posljednje trećine bila skroz okej, unatoč nekim pomalo nespretnim dijalozima, no posljednja trećina mi nije baš najbolje legla zbog jednog bitnog scenarističkog rješenja koje mi djeluje poprilično neuvjerljivo.


Ako mislimo na isto, ja sam to protumačio kao više fantazijsku stvar i otklon od nekog očekivanog završetka gde neko sahranjuje onog drugog. Mislim kojoj se ženi desi to u 62-oj godini?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/05/2021 : 14:30:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ako mislimo na isto, ja sam to protumačio kao više fantazijsku stvar i otklon od nekog očekivanog završetka gde neko sahranjuje onog drugog. Mislim kojoj se ženi desi to u 62-oj godini?



Ups, tek sad vidim ovaj post
Uglavnom, ako je to stvarno tako kako ti kažeš, onda moram priznati da mi je to skroz promaknulo. Ja sam doživio kao da se stvarno dogodilo. No ako se uistinu radi o alegoriji, opet ne mogu reći da sam baš zadovoljan jer po mom mišljenju nije trebalo završiti ni ovako, a niti da netko nekoga pokopa. Moglo je jednostavno ostati na nekoj realnoj razini i završiti mirno i jednostavno. No opet, nemam se volje previše misliti za jedno ovako prosječno djelo

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6061 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 07/05/2021 : 15:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

THE BEAUTIFUL DEATH



Scenarij: Mathieu Bablet
Crtež: Mathieu Bablet
Izdavač: Titan Comics
Žanr: SF



Nakon nedavnog čitanja stvarno dobrog distopijskog SF-a "Shangri La" odlučio sam provjeriti još pokoji strip ovog autora. Bablet nam u "The Beautiful Death" donosi poprilično klasični post-apokaliptični SF u kojem pratimo tri posljednja čovjeka na svijetu razorenom i opustošenom od strane insektoidnih aliena.

Ukratko, strip mi se nije baš svidio. Radnja je poprilično štura i fali joj dubine da bi ostavila iole značajan utisak jer ovako samo pratimo tih par likova kako šetaju od točke A do točke B i ne rade praktički ništa. Pozadinu događaja zbog kojih se svijet našao u stanju kakvom ga nalazimo na početku stripa dobivamo na kapaljku i ne saznajemo puno toga novoga kroz ovih 140 stranica. Netko bi rekao da tu nema neke prevelike razlike recimo od Živih Mrtvaca, no ŽM su barem imali odlično karakterizirane likove i njihove međuodnose, dok ovdje nema čak niti toga. Sva trojica likova su poprilično površni i nedovoljno razrađeni da bi nosili ionako tanku priču, tako da na kraju imamo manje-više isprazan strip bez nekih velikih kvaliteta. Crtež je također dosta slabiji nego u "Shangri La" te se Babletove mane u crtanju ljudskih figura još više ističu. Pozadnine su nešto bolje, no idalje je to slabije u odnosu na prelijepe table koje su krasile već spomenuti distopijski SF.



Moram se složit, ovo je osjetno slabije od Shangri La.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/05/2021 : 09:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
PERZEPOLIS



Scenarij: Marjane Satrapi
Crtež: Marjane Satrapi
Godina objavljivanja: 2000. / 2004.
Izdavač: L'Association (Fibra)
Žanr: autobiografski



Perzepolis mi je bio na listi za nabavu praktički još od onog dana 2012. godine kad je po prvi put izašao, no igrom slučaja sam ga nabavio tek prije nekoliko mjeseci. Ako ćemo iskreno, ni sam ne znam zašto mi je toliko trebalo i zbog čega sam toliko odolijevao.

Perzepolis je ukratko - odličan! Skoro pa 350 stranica mi je proletjelo strašno brzo i praktički sam se jedva uspio natjerati nekoliko puta da prekinem čitanje kako ga ne bi slistio odjednom, čisto da mi se dojmovi slegnu kako treba i da bez pritiska mogu promisliti o svemu pročitanome. Volim ovakve stripove koji me kroz autobiografske crtice u stvari nauče neke stvari o životu i situaciji o dijelovima svijeta o kojima nemam previše znanja. Moja informiranost o prošloj i sadašnjoj situaciji na bliskom istoku se uglavnom svodila na stvari iz opće kulture s obzirom da ne pratim politiku previše, tako da su mi neke stvari koje Satrapi ovdje prikazuje bile prava novost. Ne toliko što se tiče kulturoloških stvari (upoznat sam npr. s dosta otvorenijom situacijom u Iranu prije islamske revolucije), već onih vezanih za ratnu politiku između Irana i Iraka o čemu, moram priznati, nisam znao baš puno. Satrapin stil pisanja je jednostavan, pitak i zanimljiv. U Perzepolisu nam svoju životnu priču prikazuje kroz seriju kraćih priča povezanih u jednu veću cjelinu, obrađujući pritom politiku, rat, ljubav, kulturu, privatne odnose s prijateljima i obitelji, raznorazne aspekte utjecaja islamske revolucije na svakodnevni život, kao i različite oblike pobune protiv državnog sistema. S narativne strane stvarno nemam praktički nikakvih primjedbi.

Crtež mi se nažalost nije svidio. Nisam ni inače ljubitelj ovakvog uvelike stiliziranog indie stila tako da ne mogu reći da sam uživao u njemu. U velikoj većini slučajeva mi se uopće ne sviđa, koliko god se svojski trudio prilagoditi tom stilu, iako tu i tamo zna zasjati poneka stvarno lijepo prikazana tabla koja se po mom mišljenju više oslanja na elemente grafičkog dizajna nego na klasični stripovski crtež. No i unatoč takvom crtežu (za koji ne mogu reći da ne valja, već meni jednostavno ne leži) smatram da je Perzepolis djelo koje itekako vrijedi ne samo pročitati, već ga i posjedovati na polici i vraćati mu se svako toliko.

Fibrino izdanje prva liga, super mi je ova ideja s kraćim dustjacketom

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 17/05/2021 : 10:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ISLE OF 100,000 GRAVES



Scenarij: Fabien Vehlmann
Crtež: Jason
Godina objavljivanja: 2011.
Izdavač: Fantagraphics
Žanr: avanturistički



Mislim da je Isle of 100,000 Graves za sada prva i jedina Jasonova kolaboracija s nekim drugim autorom. Za scenarij je zaslužan Fabien Vehlmann kojeg vjerojatno već otprije znate iz Fibrinog kataloga (a možda i iz moje recenzijestripa Saturday & Sunday), dok je Jasonu pripao crtež, iako bi se po tonu stripa dalo zaključiti da je i on imao koliki-toliki udio u pisanju priče. Naime, ne znam koliki je utjecaj na stvaranje priče imao koji od autora, ali po prikazanim elementima Isle više djeluje kao kompletno Jasonovo djelo nego kao kolaboracija s Vehlmannom.

Autori su ovdje pokušali prikazati jednu pomalo old-school avanturu prožetu tipičnom Jasonovom atmosferom i uvrnutim humorom, no krajnji je rezultat nažalost poprilično mlak. Sama priča me nije baš pretjerano oduševila, možda čak ponajviše zbog užasno iritantnih likova, ali i zbog poprilično banalne radnje koja kao da se ne može odlučiti želi li primarno biti napeta ili humoristična, bez da se uspješno snalazi u ijednom od ta dva područja. Klasični elementi Jasonovih stripova su tu, no imam osjećaj kao da su prisilno ubačeni te da ne ostavljaju onako upečatljiv dojam kao u nekim drugim njegovim djelima. Ne znam kakav je općenito uspjeh ovog stripa u odnosu na druge njegove naslove, no vidim da u posljednjih 10ak godina nije surađivao s drugim autorima, tako da je za pretpostaviti da su stripovi u kojima je on sâm kompletan autor ipak nešto bolje prihvaćeni. Sve u svemu, ne mogu reći da sam oduševljen i čitanje bih preporučio samo hardcore fanovima spomenutog autora.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 17/05/2021 10:12:12
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/05/2021 : 13:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
PET TISUĆA KILOMETARA U SEKUNDI



Scenarij: Manuele Fior
Crtež: Manuele Fior
Godina objavljivanja: 2010. (2017.)
Izdavač: Fibra
Žanr: ljubavni, drama



Koliko god to neobično možda zvučalo, moram priznati da uživam u kvalitetno odrađenim djelima koja se dotiču ljubavnih odnosa, veza i obitelji, nebitno radi li se o stripovima, knjigama ili filmovima. Nažalost, dobar dio takvih djela često zna takve odnose prikazivati poprilično nerealno te ih prikazuju ili previše patetično ili sladunjavo ili pak jednostavno neuvjerljivo i neprirodno.

Srećom, Manuele Fior u 5000 km/s nudi jednu sasvim lijepu razradu odnosa između dvoje ljudi koji su se nekada voljeli, no život ih je odnio na različite strane svijeta. I dok malo po malo pratimo njihove sudbine, nemoguće je ne uvidjeti koliko Fior sve to skupa prikazuje prizemno, smisleno i (bolno) istinito. Svaka riječ i svaka rečenica su na mjestu te mi je drago što mogu reći da sam više nego zadovoljan pročitanim. Što se crteža tiče, ovakav stil inače nije baš moj fazon, no ovdje mi je bio skroz korektan. Izvlači ga vrhunska upotreba boja koje odlično ocrtavaju emocionalno stanje likova istovremeno prikazujući kontrast njihovih života i sredina u kojima su se našli. Čak je i kraj lijepo zaokružen, baš onako gorko-sladak kako ga i sâm život zna napraviti.

Pet Tisuća Kilometara u Sekundi mi je baš lijepo iznenađenje i veselim se pročitati ga još koji put prije ili kasnije..

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 24/05/2021 13:27:09
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 24/05/2021 : 13:58:31  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Zabranjena luka je idealno štivo za tebe Paka
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/08/2021 : 21:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
UNIVERSAL WAR ONE



Scenarij: Denis Bajram
Crtež: Denis Bajram
Godina objavljivanja: 2008.-2009.
Izdavač: Soleil Productions (Fibra)
Žanr: militarni SF



Putovanje kroz vrijeme je jedna od onih tema koju autori znanstvene fantastike često vole koristiti u svojim djelima, no koja je zbog svoje prirode užasno komplicirana i rijetko kada ispadne u potpunosti uvjerljiva. Međutim, nađe se tu i tamo poneko djelo vezano za putovanje kroz vrijeme koje, unatoč nedovoljno razrađenim klasičnim paradoksima vezanim za tu tematiku, ipak uspijeva pobuditi znatiželju čitatelja i zavući im se u podsvijest. Francuskom je autoru Denisu Bajramu militarna svemirska saga Universal War One prvo samostalno autorsko djelo koje je već nakon prvog albuma uzburkalo tržište europskog SF stripa, a uskoro se za njega čulo i "preko bare" kada je Marvel Comics otkupio prava za objavu u SAD-u.

Kroz šest albuma vremenski smještenih u bližu budućnost pratimo skupinu likova u nastojanju da spriječe sve učestalije vojne konflikte koji potresaju kolonizirani Sunčev sustav. Međutim, kako priča odmiče dalje, jasno je da su u igru upletene i nama neke nepoznate sile koje barataju oružjem do sada nepoznatim čovjeku. Bajram nas već na početku odlučuje ubaciti u sami centar zbivanja bez prethodnog upoznavanja sa situacijom i likovima. O događajima koji su prethodili prvim stranicama stripa saznajemo tek kasnije kroz priče i flashbackove glavnih likova, dok njih same "u dušu" upoznajemo kroz sljedećih šest poglavlja.

Bajramu se mora priznati da zna voditi radnju odmjerenim tempom. Kroz svih 300ak stranica ni u jednom trenutku nisam imao dojam da su stvari previše užurbane ili da se razvlače kako bi strip bio duži. Što strip odmiče dalje, to radnja postaje slojevitija, ali ništa što bi prosječnog ljubitelja SF-a moglo iznenaditi ili mu stvarati probleme prilikom čitanja. Universal War One nije djelo koje se čita u kratkim intervalima, već mislim da ga je bolje konzumirati u većim zalogajima s obzirom da progresivno kompleksnija priča zahtjeva i veću koncentraciju oko detalja vezanih za putovanje kroz vrijeme. Iako mi se tokom čitanja prvog albuma pojavila bojazan da bi strip mogao biti suhoparan, Bajram to vrlo brzo ispravlja u sljedećim poglavljima gdje tempo postaje ujednačeniji.

Međutim, ono gdje Bajram definitivno ne briljira su dijalozi, barem u početku. Nije mi drago kada u stripovima ili knjigama autor pretjerano objašnjava i pojednostavljuje stvari koje bi same po sebi trebale biti logične, a upravo je u tu zamku Bajram upao kroz prvih nekoliko poglavlja. U stvarnom svijetu takvi razgovori ne prolaze i čitajući ih ostavljaju neuvjerljiv dojam. S druge strane, Bajram nerijetko zna i otići u drugu krajnost tako što objašnjenja vezana za fiziku komplicira preko svake mjere. Ne bih se usudio reći da sam 100% u pravu, ali u nekim trenucima mi djeluje da su objašnjenja pretjerano zakomplicirana kako bi prikrila moguće znanstvene netočnosti te kako čitatelji ne bi previše razbijali glavu svime time jer je eto previše kompleksno.

No, kao što rekoh, kako albumi odmiču tako i dijalozi postaju sve pitkiji i uvjerljiviji te negdje od trećeg albuma stvari u potpunosti sjedaju na svoje mjesto. Moram priznati da sam više nego zadovoljan pročitanim te bih Universal War One preporučio svim ljubiteljima znanstvene fantastike. Meni definitivno ostaje na polici i veselim se daljnjim čitanjima.

Osim samog stripa, Fibrino izdanje sadrži i brojne dodatne materijale poput skica iz ranijih faza izrade albuma, ali i komentare samog autora kroz koje možemo saznati još poneki detalj ili zanimljivost vezanu za nastanak stripa.

(p.s. Ovaj tekst je originalno trebala biti prava recenzija za sajt, ali nešto nisam imao volje dodatno je razrađivati. Možda jednom, vidit ćemo...)

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/08/2021 : 23:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

LUCKY LUKE: Wanted!
"Wanted!" je banalan i praznjikav strip koji ne donosi ništa novo ni zanimljivo, pršti od akcijskih scena kroz koje je dovoljno tek proletjeti, dok je sama priča nemaštovita i instantno zaboravljiva. Da nije odličnog crteža i prelijepog kolora teško da bi na ove 64 stranice bilo išta zbog čega bi ga trebalo pohvaliti.

Šteta, nadao sam se da će Bonhomme imati inspiracije za još jedan hvalevrijedan eksperiment, no čini se da ipak ništa od toga.


kao da nismo čitali isti strip;ne slažem se ni u čemu kako si opisao strip (mislim na priču;za vizuelne aspekte imamo identično mišljenje),a nazvati ga nemaštovitim i nezanimljivim mi je apsurdno.

Meni je ta neka atmosfera koju je Matje stvorio u stripu,sama po sebi već sjajna,sve preko toga je dodatni plus.

Ali dobro,100 žena...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/08/2021 : 16:11:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ČOVJEK KOJI JE UBIO CHRISA KYLEA



Scenarij: Fabien Nury
Crtež: Brüno
Godina objavljivanja: 2020.
Izdavač: Fibra
Žanr: doku-drama



Nury mi se do sada pokazao kao pisac koji napravi ili baš odličan strip ili ubode manje-više nezanimljivo djelo koje mi nikako ne bi leglo. Drago mi je što "Čovjek" spada u ovu prvu kategoriju i moram priznati da sam stvarno uživo čitajući ga. Dobro, možda "uživao" nije najbolji odabir riječi jer me ovaj strip nije toliko zabavio koliko me informirao i naučio nekim stvarima, baš kao što bi dobro odrađen dokumentarac i trebao učiniti. Iako je ovo strip dokumentarnog karaktera, Nuryjev scenarij mi nije ostavio dojam hladno prepričanih činjenica i podataka, već me konstantno držao zainteresiranim i angažiranim.

Stripovi dokumentarnog karaktera nerijetko znaju upasti u zamku repetativnosti i monotonije, no ovdje to nije slučaj, barem po mom dojmu. Umjesto pukog nabrajanja činjenica, Nury ovdje njeguje gotovo žurnalistički stil pisanja kojim kratko i jasno naglašava najbitnije stavke iz jedne apsurdno-morbidne priče. Njegove rečenice donose srž cjelokupne problematike vezane za život i smrt Chrisa Kylea te medijski cirkus oko njegove žene koji je nastupio kasnije. Kopiranje kadrova iz talk-showova je nešto što bi u nekim drugim slučajevima moglo ostaviti puno monotoniji dojam, no Nury je srećom za crtež angažirao fenomenalnog Brüna čiji hladni pristup prikaza likova savršeno paše uz ovakvu priču. Likovi su gotovo u potpunosti lišeni emocija i facijalnih ekspresija te me zbog toga cijelo ovo djelo više podsjeća na ilustriranu novinarsku reportažu nego konkretno na strip, no kao što sam već rekao, ovdje mi to sasvim odgovara.

Sami naslov stripa po mom mišljenju donekle može čitatelja odvesti na krivi trag jer bi se na prvu moglo pomisliti da uglavnom obrađuje Eddieja Raya Routha, no Nury nam u stvari donosi kompletnu priču vezanu ne samo za Routha i Kylea, već i za gotovo sve ono što se odvijalo prije i nakon ubojstva, cijelu medijsku hajku, eksploataciju Kyleovog života od strane njegove udovice te, na moje iznenađenje, uključujući čak i snimanje filma Američki Snajper. Ljubitelji dokumentarnog stila stripa bi s "Čovjekom" definitivno trebali doći na svoje i što se mene tiče ovaj strip definitivno zaslužuje svoje mjesto na polici.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/08/2021 : 18:00:49  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Slazem se, odlican strip!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/08/2021 : 19:42:42  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
i ja se slažem.
a koji su ti to Paka nezanimljivi Nurijevi stripovi?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/08/2021 : 20:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati da ih nisam pročitao baš previše, no Smrt Caru mi je bio užasno dosadan strip, jedva sam ga završio, a ni Atar Gull me nije baš nešto oduševio. Šteta dobrog crteža u oba slučaja. Htio sam pročitati i Staljinovu Smrt, no preview mi se nije svidio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 29/08/2021 20:29:11
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/08/2021 : 20:39:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Smrt cara još nisam ni nabavio,Staljina jesam,ali još ne pročitah,mada mi je film do jaja,a Atar mi se sviđa. Ni Silasa još ne overih (a tu mi je negde u kući)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/08/2021 : 02:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Moram priznati da ih nisam pročitao baš previše, no Smrt Caru mi je bio užasno dosadan strip, jedva sam ga završio, a ni Atar Gull me nije baš nešto oduševio. Šteta dobrog crteža u oba slučaja. Htio sam pročitati i Staljinovu Smrt, no preview mi se nije svidio.




Paka obavezno procitaj Katangu i Tylera Crossa i Zlato i krv.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/08/2021 : 09:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam Tylera i BJUF, oba su stvarno super stripovi. Ostalo još nije došlo na red.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6061 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 07/09/2021 : 12:27:20  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Staljin je meni dosta bolji od Cara i Atara.
On je odlična sprdnja na npr birokraciju...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000