forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Jose Luis Garcia-Lopez
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

jaki
Advanced Member



Croatia
25903 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/04/2021 : 17:40:50  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ove epzidone JGL su sve pojedinačne pa i nema veze što brojevi nisu po redu.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3302 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/04/2021 : 18:38:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Andrew Helfer je bio urednik (i scenarista) u DC-ju, koji je često radio sa Garcia-Lopezom.

ali nisu bili cimeri, ne? mislim, jedino ako mu je stajao iznad glave dok je crtao... uostalom, rekao si da ne voli da se eksponira pa ne verujem da bi se ko alex raymond slikao za novine kako pipka svoje sedamnaestogodisnje modele.

konacno, crtanje po modelu je crtanje po prirodi; tesko je iz glave uhvatiti neke momente ili uglove. neke stvari se jednostavno ne crtaju, pogotovo ne u stripu. to kazem zato sto ne znam koju wonder woman je moebius gledao. na primer, prvu i trecu je vrlo moguce nacrtati iz glave (iako za to treba citav jedan zivot), ali druga ima jako specifican gest koji traje pola sekunde, a koji treba i videti a kamoli prikazati.



podseca me na ovu scenu iz moebiusovog stripa, koja deluje nestvarno... dok neko ne iskopa taj jedan francuski casopis iz sedamdeset i neke.



da neko ne shvati pogresno, to je sve nebitno. pricamo kako se pravi kobasica a to nije lep prizor. bitno je sta uradis sa predloskom.



bitno je da je garcia-lopez definisao dc junake za nekoliko generacija, ukljucujuci i nasu.


Edited by - Vlaadisha on 26/04/2021 18:45:00
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/04/2021 : 19:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

to kazem zato sto ne znam koju wonder woman je moebius gledao. na primer, prvu i trecu je vrlo moguce nacrtati iz glave (iako za to treba citav jedan zivot), ali druga ima jako specifican gest koji traje pola sekunde, a koji treba i videti a kamoli prikazati.





Mislim da je pola veštine dobrog crtača u sposobnosti da "vidi" stvari i dešavanja.

Generalno se slažem sa ovim što si rekao, a na šta je Helfer konkretno mislio morao bi da pitaš njega. Ja sam to shvatio kao crtanje bez konkretnog ženskog modela dovedenog samo za te potrebe. Crtanje po drugim crtežima i fotografijama je ipak nešto drugo, nešto što koriste svi, ili skoro svi. (Tamo na temi o Chaykinu ili Simonsonu sam pominjao Wrightsona kao nekog ko je mogao da crta iz glave, iako nije ni on uvek to radio. Tako kažu ovi koji su ga znali, a, ako su me oni lagali, i ja lažem vas.)

Fakat je da Garcia-Lopezova Wonder Woman ima svoj vizuelni karakter, svoj specifičan stav i gestikulaciju koji ne deli sa drugim likovima. Da li je GL mogao da skida i kopira pokrete različitih osoba i dobije koherentnu celinu? Naravno, ali rezultat ide njemu na dušu. Jako malo crtača može ili je moglo to da postigne.

A mi ljudi se baziramo na kopiranju, podražavanju, mimikriji. Pa i jezik se uči tako. Sasvim sam siguran da se skoro svaka moja rečenica koju sam ovde napisao može naći i negde drugde, ali novine nastaju iz kombinatorike, kada uticaji počnu da se mešaju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 26/04/2021 19:41:19
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3302 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 27/04/2021 : 23:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
nego, to je sve garcia-lopez kao dizajner. a juce sam se, nalozen posle ovog topica, podsetio nekih epizoda i njegovog vizuelnog pripovedanja. prosto receno, kakvo god smece da ponekad ilustruje, to se cita sa neocekivanom lakocom. zapele su mi za oko ove dve strane; na prvoj je putanja oka nepogresiva, na drugoj zbunjujuca... ili je tako namerno hteo?



Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 28/04/2021 : 16:14:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

nego, to je sve garcia-lopez kao dizajner. a juce sam se, nalozen posle ovog topica, podsetio nekih epizoda i njegovog vizuelnog pripovedanja. prosto receno, kakvo god smece da ponekad ilustruje, to se cita sa neocekivanom lakocom. zapele su mi za oko ove dve strane; na prvoj je putanja oka nepogresiva, na drugoj zbunjujuca... ili je tako namerno hteo?





Ovo je perfekcija u fluidnosti, ali, na nesreću, ostali članovi ekipe nisu to dobro ispratili. Tekst se čita u nekom drugom smeru od ovog u kojem pratimo akciju (barem u onom srednjem kadru). To je jedna od prednosti kada su crtač i scenarista ista osoba, pogotovo u korporativnom okruženju.

A ona druga stranica i mene čudi. "Na kraju, Superman se kreće ka centru table!" Nije baš intuitivno - još uvek table nemaju odvod na sredini . Ali ugao u tom poslednjem kadru je interesantan.

Jesi čitao Batman vs. the Hulk? Impresioniralo me kako je Garcia-Lopez pogodio Hulka iz prve, a strip ima i neke dobre nadrealne scene. Mada je i tu priča u drugom planu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3302 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 28/04/2021 : 16:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
dang it, mislio sam da imam to negde medjutim iskopao sam samo superman and spider-man, ali to nije garcia-lopez. koje scene, ono sa jokerom? ma ceo strip je bombona. i svi likovi su "on model"! ciji je joker, aparov? a hulk? jeste dobar ali vidi unutrasnju koricu, kako se mucio da ga postavi.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 28/04/2021 : 20:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

dang it, mislio sam da imam to negde medjutim iskopao sam samo superman and spider-man, ali to nije garcia-lopez. koje scene, ono sa jokerom? ma ceo strip je bombona. i svi likovi su "on model"! ciji je joker, aparov? a hulk? jeste dobar ali vidi unutrasnju koricu, kako se mucio da ga postavi.



Da, ono drugo je crtao Ross Andru.

Što se Hulka tiče, imam neke stare Marvelove priče, pa sam bacio pogled. Gil Kane - ne, Herb Trimpe - ne, John Buscema - verovatno da. I nemam unutrašnje korice koje si pomenuo!

Za Supermana i Batmana je početna tačka bio Neal Adams.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3302 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 28/04/2021 : 20:47:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Da, ono drugo je crtao Ross Andru.
ima i trece, sa buscemom
quote:
I nemam unutrašnje korice koje si pomenuo

Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6861 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 28/04/2021 : 22:22:12  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
I ko je na kraju ovo istuširao, Đordano? Nije potpisan, ali on je, nije komplet Lopez, meni je to očigledno. Kažem to, jer je lošije istuširao Betmenove noge, nego što su nacrtane.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 29/04/2021 : 09:44:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Zahvaljujem na prikazu procesa, Vlaadisha!

Inače, Garcia-Lopez nije često tuširao svoje radove. Tek negde od sredine 80-ih se takvi mogu češće sresti: Deadman, Cinder & Ashe, Twilight... Onaj grafički roman, Star Raiders je čak i bojio, ali kasnije nije bio zadovoljan rezultatom.

Giordano ga je tuširao na mnogim mestima, čak i na Stilističkom vodiču, što znači da je on jednako "prikriveno poznat".

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 29/04/2021 : 09:59:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote


Iz 1983.



In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3302 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/04/2021 : 22:35:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
danas naleteo na ovo (iz comics journala iz 1979)... imam teoriju da su izabrali garciju-lopeza da bi crtao wonder woman, ali su se naknadno odlucili za batmana (mozda jer je tv serija otkazana?)

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/04/2021 : 22:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

danas naleteo na ovo (iz comics journala iz 1979)... imam teoriju da su izabrali garciju-lopeza da bi crtao wonder woman, ali su se naknadno odlucili za batmana (mozda jer je tv serija otkazana?)





Nisam znao za to, ali kombinacija ima smisla. S druge strane, Batman i Hulk... ono njihovo rvanje ne mogu da shvatim ozbiljno.

Doduše, ni Superman VS Spider-Man nema bukvalnog smisla, ali njihovi brendovi su bili "tu negde" po snazi!

Nego, ovako izgleda Garcia-Lopezov rad kada ga tušira neko treći (ne Giordano):



Iz On the Road to Perdition #1, a tušer je bio Josef Rubinstein.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 30/04/2021 22:52:14
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6861 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/04/2021 : 23:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nažalost, bilo je dosta tušera koji su obarali njegov kvalitet, odnosno kvalitet finalnog crteža, npr. u DC Comics Presents seriji i uopšte.

Ovo gore je OK, obzirom da je relativno noviji strip.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2021 : 10:54:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
A evo onda malo Garcia-Lopeza iz 90-ih. Ovo dole je sam crtao, i nema kolora da to pokvari. Iz The Big Book of Urban Legends:



Kompletna pričica, tj. "urbana legenda". U toj knjizi je njih 200 adaptirano u strip, i format je fiksan - jedna strana, (uglavnom) mreža 3x3. Na nesreću, ova priča nije jedna od boljih ili bizarnijih, ali GL blista sa likovima. I u svemu ostalom.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/05/2021 : 11:05:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Uh, grde spike , crtež odličan.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2021 : 11:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
A tek simetrija table! Tako se to radi, čujete li, Tome Kinže i Kleju Manu! Uz ogradu da znam da nije isto kada se cela priča radi na jednoj tabli kao i kada je na njoj samo jedna scena ili čak samo njen deo.

A evo i Garcia-Lopeza na Novim bogovima, sa Simonsonom kao scenaristom, iz istog perioda (1993-4):


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/05/2021 : 20:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/09/2021 : 19:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ispod je stranica stripa koji je Garcia-Lopez nacrtao za Charlton, i objavljenog u Time for Love #18, 1970.



Bloger koji je postavio čitav strip pravilno povezuje ovaj stil sa školom Alexa Raymonda/Stana Drakea/Leonarda Starra.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/11/2023 : 04:18:35  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo da osvezimo temu s novoizaslim Lopezovim stripom (na kom je samo bio zaduzen za tus) u izdanju Fibre.



I evo par mojih omiljenih ilustracija koje je uradio za DC Guide:









Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.15 seconds. Snitz Forums 2000