forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Palp
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Melusine
Junior Member



350 Posts

Member since 17/05/2017

Posted - 18/05/2021 : 10:58:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Melusine a Private Message  Reply with Quote
PRVO IZDANJE U NOVOJ BIBLIOTECI ČAROBNE KNJIGE „NOVI SVET“!

BRUBEJKEROV „PALP“ na LETEĆEM STARTU po ceni od 870 dinara!



Format 19,5 x 29,7 cm
Povez Tvrd
Broj strana 72
Štampa Kolor
Serijal NOVI SVET

PRELISTAJTE OVO IZDANJE:
https://carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/_PALP%20-%20prelistavanje%20m%C5%BE.pdf

Šta da radi čovek kojeg je izneverilo očekivanje da će umreti mlad?

Maks Vinter, odmetnik i revolveraš „u penziji“ preživljava tako što piše slabo maskirane lične ispovesti za petparačke časopise. Međutim, njegov život počinje da se raspada dok posmatra kako se svet klacka na rubu rata. Dok nacisti marširaju širom Evrope, ali i ulicama Njujorka, Maks opet počinje da razmišlja kao odmetnik.

Kojim će putem krenuti – saznajte u ovom nesvakidašnjem stripskom ostvarenju koje spaja Divlji zapad i Njujork 1939. godine, a koje nam dolazi iz pera jedinstvenog Eda Brubejkera.

Zaronite u surovu i setnu priču o davnim vremenima kada su vrednosti bile drugačije, ali su ljudi bili isti. Njihova priča je univerzalna i govori o žalu za mladošću, o pohlepi i strasti, ljubavi i pravdi, o želji za životom i o smrti.

U biblioteci „NOVI SVET“ možete očekivati najznačajnija i najzanimljivija ostvarenja američkih autora, kao i autora koji su radili pod uticajem američkog stripa. Ovi izvanredni stripovi će biti objavljivani u dva formata: A4 (Veliki Novi svet) i B5 (Novi svet), takođe, odlikovaće se tvrdim koricama, mat plastifikacijom i štampom najvišeg kvaliteta. Nadamo se da ste uzbuđeni bar koliko i mi, jer pripremamo brojne stripske poslastice.

„PALP“ na Letećem je startu u striparnicama „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu i TC „Kalča“ u Nišu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i na našem sajtu po ceni od 870 dinara, od srede, 19. maja, do nedelje, 23. maja 2021. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.000 dinara, a u ostalim knjižarama 1.299 dinara.

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/05/2021 : 11:34:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote








Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 18/05/2021 : 12:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
o pa lepo lepo. super je sto je ck pojacao neSuperojskuZgadiju
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/05/2021 : 12:34:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Lijepo! Jos mi je Zatamnjenje relativno aktualno u sjecanju, a sad dolazi i ovo.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

mire
Starting Member



Serbia
20 Posts

Member since 29/03/2021

Posted - 18/05/2021 : 13:21:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mire a Private Message  Reply with Quote
bravo, lepo izgleda.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2021 : 01:23:43  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Odlično!

Je l ovo A4 format?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/05/2021 : 02:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Odlično!

Je l ovo A4 format?



quote:
Originally posted by Melusine


Format 19,5 x 29,7 cm



A4 Format 210 x 297
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2021 : 02:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Znači malo manje.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/05/2021 : 07:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Američki format je uži od evropskih. Visina je merodavna. Sa drugom dimenzijom od tačno 21 cmm, samo bi imao veće bele margine, a ako crtež ide do kraja papira, morala bi da se ubaci neka traka sa strane, što bi bilo bezveze.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 21/05/2021 : 17:38:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar strip, koji na relativno malom broju stranica kaže dosta. Brubaker odmah uvuče čitaoca u priču, koja prilično glatko teče do samog kraja, koji je sasvim primjeren onome što nam je dotad prezentovano.

I sama postavka je zanimljiva, malo vesterna, malo nacista u Njujorku pred II svj. rat, a sve kroz prizmu (ex) odmetnika ophrvanog lošim zdravljem i egzistencijalnim problemima.

Filips na dva načina crta prošlost i sadašnjost i mnogo više mi se sviđa stil koji je odabrao za prošlost. Iako je crtež vrlo dobar, ima povremenih problema sa proporcijama.

Sve u svemu, vrlo dobar 4.


Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/05/2021 : 17:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

Vrlo dobar strip, koji na relativno malom broju stranica kaže dosta.



Hm, ja sam baš mišljenja da u Pulpu Brubaker nije rekao gotovo ništa.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 21/05/2021 : 17:54:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Beren

Vrlo dobar strip, koji na relativno malom broju stranica kaže dosta.



Hm, ja sam baš mišljenja da u Pulpu Brubaker nije rekao gotovo ništa.



Imamo različite utiske, što da se radi
Da sad ne ulazim previše u detalje, ali posebno mi se svidio motiv o ostarjelom i bolesnom odmetniku, ugaženom od života, koji se uprkos svemu i dalje bori, koristeći sredstva kojima raspolaže, kako bi ženi vratio makar dio onoga što mu je dala. A nije zanemarljiv ni dio o značajnoj podršci nacistima usred Njujorka i diskriminaciji na rasnoj osnovi, a onda poenta sa onim monologom o tome kako su preživjeli jer su bili ubice, i da svijet pripada monstrumima. Nije neočekivan stav, ali je prikladan ovakvoj priči.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

nonchalant
New Member



161 Posts

Member since 12/11/2020

Posted - 26/05/2021 : 23:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send nonchalant a Private Message  Reply with Quote
Uvek su me nervirali likovi koji jedva čekaju da napljuju ČK (za neke uglavnom nebulozne stvari), ali moram da iznesem par tehničkih primedbi nakon pročitanog stripa.

1) Čitajući strip, nisam se mogao oteti utiska da je format nepotrebno veliki, naročito u ne-flešbek scenama.

2) Tekst u žutim pravougaonicima kroz koje ide naracija baš ometa čitanje, po meni prvenstveno zbog jako lošeg/čudnog izbora fonta, a deluje mi i kao da nije centriran tekst kako treba.

Nemam ništa protiv ČK naravno, imam dosta njihovih izdanja i jako sam zadovoljan, ovo su samo par dobronamernih zamerki, a ako negde grešim, neka me neko ispravi. Voleo bih da čujem i utiske drugih ljudi koji su čitali ovo izdanje.

Što se tiče stripa - solidan.

Svako dobro!

Edited by - nonchalant on 27/05/2021 09:45:07
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/06/2021 : 04:38:58  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Palp veceras i meni se ovo jako sviđa. Ovo je baš strip po mojoj meri, i tematika i kako je izvedeno, stvarno sam u potpunosti zadovoljan. Paka reče da stripu fali nekih 30ak strana da dobije na dubini. Ja bih rekao da ne bih imao nista protiv da je strip duži, da bih duže uzivao u njemu, ali nemam nikakve konkretne zamerke za priču koje bi mozda bile ispravljene kad bi strip bio duži. Slazem se da strip mozda nije u istoj meri slojevit i ambiciozan kao Zatamnjenje ili Kriminal, ali ne mogu da kazem da mu išta fali time sto nije ambiciozan.
Prava tvrdo kuvana noir priča sa elementima vesterna.
Crtež odlican.
Baš mi leže Brubaker i Philips.
Pohvala ČK za izbor stripa koji otvara novu ediciju. Takođe pohvala za izbor ovog većeg formata! Mnogo bolje nego onaj mali.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/06/2021 : 03:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Recenzija za Pulp je u izradi!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 13/06/2021 : 18:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Kao i Going veoma sam zadovoljan pročitanim - pravi je užitak bilo sasvim rasterećen uz kafu pročitati ovaj strip i diviti se fenomenalnom Filipsu, koji mislim da je ovde prevazišao sebe. Njegovo menjanje crtačkog stila savršeno je koliko i način na koji, skoro pa neprimetno radnja prelazi iz jedne epohe u drugu; scenario kao da lebdi i Brubejker bez ikakve teškoće pravi te mirne, gotovo neupadljive prelaze i transportuje nas iz predratnog Njujorka 39-te u sam svršetak Divljeg Zapada i doba kauboja i odmetnika.

Ono što me kod Brubejkera najviše privlači je izuzetna naracija koja čitaoca uvuče u priču posle svega par stranica, nešto što se retko viđa u poslednje vreme. Nakon što krenete sa čitanjem gotovo je nemoguće prestati, ne zato što autori pokušavaju da podignu napetost ili da vas šokiraju, već zato što je sam način pripovedanja svojstven ovom autoru tako lagan i jednostavan, a opet zarazan. Mislim da je u pitanju intimnost koju Brubejker jako dobro oslikava, introspekcija koja je istovremeno okrenuta spolja, kritici društva ali i samog junaka. Njegov stil je posebno prilagođen palpu, jer čitamo priču u okviru priče koja je opet ispripovedana tako da bude jasno da je u pitanju priča a ne prikaz realnosti - ta samosvesnost mi u potpunosti odgovara temi i kao da je stvorena za ovu radnju.

Ipak smatram da nam je bilo potrebno, čak i neophodno još dvadesetak stranica, kako bi se likovi dovoljno produbili, i kako bi sam kraj imao veću težinu. Te stranice mogle su biti iskorišćene kako bi se više pažnje posvetilo kćerci glavnog junaka i njihovom odnosu koji i jeste vodilja za sam završetak stripa. S druge strane, ako Maks o tome ne želi da govori, ni mi kao čitaoci ne treba da to znamo - dobijamo samo onoliko koliko je autor odlučio da nam da, bilo da je u pitanju Brubejker bilo da je u pitanju Maks koji celu priču pripoveda. Jako interesantna i poruka i kraj, donekle već viđeno ali veoma dobro ukomponovano u tablama koje je Filips nacrtao. Ne mogu da se odlučim gde mi je crtež bolji - da li u snežnom i tmurnom Njujorku (gde je dobri, stari noar zastupljen) ili na Divljem Zapadu, gde boje prosto oduzimaju dah.

Jedan od najboljih stripova koje sam pročitao ove godine, sažet i direktan, sa veoma dobrom karakterizacijom likova i kritikom vremena u kome živimo, pritom ne glorifikujući prošlost - jer čovek je svuda čovek, iako se vremena menjaju njegova bit nažalost ostaje ista. Drago mi je što je Going uzeo da piše recenziju, mislim da će biti veoma dobra, posebno jer se kombinuju dva njegova omiljena perioda: Divlji Zapad i Amerika 30-tih godina prošlog veka (tj. vestern i noar). Da on nije uzeo verovatno bih ja krenuo sa tekstom. Od mene preporuka ko vrata, fenomenalan izbor za izdavanje i odlična odluka da ide na veliki format. Ipak smetalo mi je što su stranice valovite, ne znam da li je tako samo kod mene i žao mi je što ovo tehnički nije bolje izvedeno, jer mislim da ovaj strip zaslužuje samo perfektnu opremu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 14/06/2021 : 23:13:33  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Lep komentar Koze! Drago mi je da ti se svideo strip i jedva čekam da prekopiraš ovaj komentar i nalepiš ocene na buduću recenziju!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/06/2021 : 08:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovaj strip mu dodje kao neko tezgarenje poznatog autorskog tandema, ono, odradilo se nesto cisto za pare bez veceg truda. ono, malo bolja epizoda serijala jedno dobra jedna prica. veliki format nepotreban.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/06/2021 : 09:38:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

ovaj strip mu dodje kao neko tezgarenje poznatog autorskog tandema, ono, odradilo se nesto cisto za pare bez veceg truda. ono, malo bolja epizoda serijala jedno dobra jedna prica. veliki format nepotreban.



Takvo je otprilike i moje mišljenje.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 04/07/2021 : 17:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Going going nam donosi zadivljujuću recenziju ovog stripa .
Mislim da se bolja reklama ne može platiti :

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-vnosv-1-pulp/2662/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/07/2021 : 01:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Going going nam donosi zadivljujuću recenziju ovog stripa .
Mislim da se bolja reklama ne može platiti :




Hvala puno Spock! Crvenim!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/08/2021 : 22:50:58  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Kao prvo,zašto "Palp" a ne "Šund" ??
Kao drugo,zadovoljan sam Palpom,ali nije to liga Kriminala i Zatamnjenja,preostala dva stripa koja sam pročitao od Brubiše i Šona.
Ono što mi je veliki plus je što su spojeni noir i vestern,na krajnje prikladan način - pozornica smeštena krajem tridesetih u Veliku jabuku,taman da se uklope oba žanra.
Dalje,sviđa mi se što nas kroz strip prate misli glavnog junaka,nekakav intropspektivni vodič sa kojim se Ed odlično snalazi.Filips bez zamerke,mada moram reći da ne bi pustio suzu ni da je ovo išlo u formatu Kriminala.
Ajde što je Palp manje ambiciozan projekat,pa samim tim se ne može porediti sa pomenutim stripovima ovih autora,ali ono što je meni zasmetalo je završnica,koja mi nije na nivou ostatka stripa,iako je sam kraj baš dobar.
na mišiće 4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/08/2021 23:48:23
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/08/2021 : 00:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Jako dobar tekst o Palpu!

https://www.svetstripa.org.rs/kolumne/pulp/
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/01/2022 : 13:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv spoj dva žanra: noir + vestern. Crtež, a naročito kolor, mi se više sviđa u noir nego u vestern delu priče (tu je kao što Going kaže oskudan), zato i dajem ocenu 7 za crtež, iako bi uz bolji kolor i detaljniji crtež mogla ići i osmica. Priča je kratka, jednostavnog zapleta (starci vs nacisti), ali sa nekoliko dobrih obrata i eksplozivno-gorkom završnicom. Priča je data iz ugla starijeg čoveka, pa njegova introspekcija i razmišljanja o (burnoj vestern) prošlosti, (narušenom zdravlju u) sadašnjosti i (neizvesnoj) budućnosti, baš dolaze do izražaja. Slažem se sa Pakinim mišljenjem da je ovde trebalo još stranica da priča dobije dubinu, no sa druge strane prednost je što se brzo i pitko čita: autor nas (tek naizgled) lako i jednostavno vodi kroz priču viđenu kroz prizmu jednog ostarelog, bivšeg odmetnika. Scene iz kaubojske prošlosti su mogle da budu bolje razrađene, bilo je tu mesta za još materijala, neko sećanje iz prošlosti ili slično, koje bi nam više približile glavnog lika. Malo me je iznenadila prosečna ocena na goodreadsu, previsoka je. Naslovna je za desetku, s tim što sasvim baca na vestern pa bi čitalac koji to ne očekuje mogao da bude iznenađen mestom i vremenom radnje. Sve u svemu jedan ok noir krimić sa primesama vesterna, ali ništa epohalno.

7, 8, 7, 10 - 76%

Trenutna pozicija na listi: jedini strip iz 2020. koji sam za sada pročitao.




Edited by - Jocko on 22/01/2022 13:14:38
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/01/2022 : 17:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Da, dobar strip, ali nije u rangu Kriminala. No, i jednopuc je, i kratak pri tome, tako da to i nije toliko "lose" pri svemu.

Svakako među dobrim delima Brubejkera i Filipsa.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/01/2022 : 18:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo je, a to je jos neko od goodreadsovih citalaca primetio, kako su u glavama ljudi vestern i noir dva razlicita sveta, sama cinjenica da je neko mogao da zivi u poznom periodu vesterna u Vajomingu kao mladic a zatim bude ziv tokom prvog rata i velike depresije pa sve do pocetka drugog rata... na prvu loptu deluje gotovo nadrealno. Ali naravno sasvim ima smisla.


Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000