forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Alvar Mayor
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

Markos
Webmaster



Croatia
28989 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2021 : 09:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Zar je Fibrin Rip Kirbi bio odraz kiča i neukusa?



Paaaa… da. Tu sam bio pogrijesio.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 19/06/2021 : 09:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Žaliti se na Munken, mislim ukusi su ukusi bla bla, ali brate mili- ako ne znaš što valja, znaš što je skupo.

Edited by - Dexters on 19/06/2021 09:32:51
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 19/06/2021 : 09:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Zeznuto je s papirom.
Nekada su bitne stvari u koliziji - kontrast, otisak, detalji crteža, fini prelazi, ferlauf, da ne govorimo o manje bitnim poput taktilnog doživljaja, voluminoznosti, savitljivosti, težine...
Neki od meni najboljih premazanih papira kao što su Condatt Matt Périgord ili Munken Pure uz jedan materijal budu savršeni, uz neki drugi baš i ne. Kod kolora. Kod crno-bele štampe zavisi najviše od vrste crteža, je li oštar linijski ili ima prelaze, lavir, tuš.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10835 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/06/2021 : 09:40:56  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by alexts

Zar je Fibrin Rip Kirbi bio odraz kiča i neukusa?



Paaaa… da. Tu sam bio pogrijesio.



zar nisu reprinti islu u mat varijanti?
nego, kad pricamo o papiru, neveazano za alvara al vezano za papir . ako mogu deblji stripovi da idu u blast papiru, stranci u raju imaju neki cvrsci papir pa strip tezi da se zatvori kada se otovori. malo me to smara
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28989 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2021 : 09:57:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by alexts

Zar je Fibrin Rip Kirbi bio odraz kiča i neukusa?



Paaaa… da. Tu sam bio pogrijesio.



zar nisu reprinti islu u mat varijanti?
nego, kad pricamo o papiru, neveazano za alvara al vezano za papir . ako mogu deblji stripovi da idu u blast papiru, stranci u raju imaju neki cvrsci papir pa strip tezi da se zatvori kada se otovori. malo me to smara


Nisu isli, nisam htio mijenjati.

Blast papir je doslovno isti kao i na Strancima. Doslovno.
Samo je problem što je mali format i što su stavili arak od 32 stranice, a ne 16. I onda ispadne krut kod listanja:(

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28989 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2021 : 09:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Žaliti se na Munken, mislim ukusi su ukusi bla bla, ali brate mili- ako ne znaš što valja, znaš što je skupo.


Ma nemaju ljudi iskustva i ne kuže da je recimo papir u ovom Alvaru više nego duplo skuplji nego papir u Rip Kirbyju.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28989 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2021 : 10:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Zeznuto je s papirom.
Nekada su bitne stvari u koliziji - kontrast, otisak, detalji crteža, fini prelazi, ferlauf, da ne govorimo o manje bitnim poput taktilnog doživljaja, voluminoznosti, savitljivosti, težine...
Neki od meni najboljih premazanih papira kao što su Condatt Matt Périgord ili Munken Pure uz jedan materijal budu savršeni, uz neki drugi baš i ne. Kod kolora. Kod crno-bele štampe zavisi najviše od vrste crteža, je li oštar linijski ili ima prelaze, lavir, tuš.


Pa da, treba uzeti u obzir crtez i sve ostale parametre i onda sukladno tome izabrati papir za svaki strip posebno, a ne stavljati sve redom na sve isti papir, to je besmisleno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2483 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 19/06/2021 : 11:02:24  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by KOMIKO

Zeznuto je s papirom.
Nekada su bitne stvari u koliziji - kontrast, otisak, detalji crteža, fini prelazi, ferlauf, da ne govorimo o manje bitnim poput taktilnog doživljaja, voluminoznosti, savitljivosti, težine...
Neki od meni najboljih premazanih papira kao što su Condatt Matt Périgord ili Munken Pure uz jedan materijal budu savršeni, uz neki drugi baš i ne. Kod kolora. Kod crno-bele štampe zavisi najviše od vrste crteža, je li oštar linijski ili ima prelaze, lavir, tuš.


Pa da, treba uzeti u obzir crtez i sve ostale parametre i onda sukladno tome izabrati papir za svaki strip posebno, a ne stavljati sve redom na sve isti papir, to je besmisleno.


Pametno, ali koliko izdavaca to radi...
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2527 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 19/06/2021 : 11:51:08  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
rade oni izdavači kojima je stalo do kvalitete izdanja, i oni koji znaju kako. skupa je to škola.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4146 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/06/2021 : 12:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea
Jel to onakav papir kakav je i kod Drakule (prvog izdanja)?


Jok, malo je deblji ali u ovom formatu se to ne osjeti toliko da bi smetalo. Da je format manji bila bi to sasvim druga priča.
Osim toga, ako se dobro sjećam papir u prvom Drakuli je bio ultratanak i fantazija za listati (najbolji ikad!) ali imao je manu da se zbog toga na mjestima vidjela sjena od stražnje stranice.

quote:
Originally posted by Tonto

Meni osobno c/b crtez izgleda puno bolje na sjajnom papiru, bice da nemam ukusa... ne djelimo svi jakijeve fetise.


Šališ se.
Meni je Alvar na bijelom papiru potpuno neprikladan za atmosferu i ambijent samog stripa. Nema dušu; kao da čitam na tabletu. Npr u spomenutom Blastu je sasvim prikladan, slično bi mi bilo i da se radi o nekom modernijem c/b stripu sa drugačijim ugođajem (neki SF ili slice of life...) Dok papir za argentinčane koji su stilski uglavnom mračnijeg i arhaičnijeg utiska jednostavno zahtjeva biti žut i pergamentast.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7874 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 19/06/2021 : 13:05:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ne salim se. Stripovi gdje veliku ulogu igraju kontrasti poput chaboutea, zezelja ili giardinovog sam pezza meni bolje izgledaju na sjajnom papiru.
...a uostalom da sam birao papir za svog ukletog viteza bio bi bas onakav kakav je.

The less I have the more I am a happy man

Edited by - Tonto on 19/06/2021 13:06:05
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4146 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/06/2021 : 13:25:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
E pa o tome baš i govorim, mislim da sam baš za Chaboutea nekad davno komentirao da mi paše taj bijeli papir. Da je mrvicu manje sjajan ne bi škodilo ali nema veze.

Isto vrijedi i za hladnog i pomalo rigidnog Žeželja i rekao bih da bi njemu žuti papir čak i škodio. "Industrial" i moderni stil jednostavno ne pašu na žuto.

btw nisam nit znao da si crtao Ukletog viteza Čitao sam samo prvi dio tako da ću baš bacit oko.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28989 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2021 : 13:40:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ma moze biti bijeli i premazni, nije to problem, samo ne smije biti ful sjajni glatki, kao u rip kirbyju ili chabouteu, jer on ima veliki odsjaj. Dakle, kao papir kojeg sam stavio u npr Sam Pezza ili Toppija ili Perramusa, on je super.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4146 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/06/2021 : 14:12:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Istina, jučer sam počeo čitati Perramusa uz svjetlost lampe i papir je baš prikladan uz taj mekani lavirani tuš. Nula odsjaja, odličan!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6997 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2021 : 14:45:07  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Ma moze biti bijeli i premazni, nije to problem, samo ne smije biti ful sjajni glatki, kao u rip kirbyju ili chabouteu, jer on ima veliki odsjaj. Dakle, kao papir kojeg sam stavio u npr Sam Pezza ili Toppija ili Perramusa, on je super.



Da ne bude zabune, pomenuo sam Ripa, jer mi trenutno pao na pamet, ali i ja preferiram beli, premazni sa što manjim odsjajem (koji samo smeta, u krajnjoj liniji). Ni u prvom postu nisam rekao "sjajni".
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7874 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 19/06/2021 : 16:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja se slažem da sjaj smeta, ali što ću ja kad mi ne smeta što mi smeta.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26015 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 19/06/2021 : 17:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Dobro ljudi sta je ovo?
Ukrali ste mi fetiš:)
Sad odjedanput svi pričaju samo o papiru a stripove niko ni ne spominje.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10085 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/06/2021 : 17:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki
Sad odjedanput svi pričaju samo o papiru a stripove niko ni ne spominje.



Ne javljaj se Vaderu.

Zbog tebe je Marko priša na “dark side”.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26015 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 19/06/2021 : 17:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ako je to stvarno moj doprinos strip sceni,bez zezanja,ponosim se tim

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6997 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2021 : 18:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ja se slažem da sjaj smeta, ali što ću ja kad mi ne smeta što mi smeta.



Iskusni znaju kako se drži strip u odnosu na izvor svetla i nema odsjaja.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1765 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 19/06/2021 : 18:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Tonto

Ja se slažem da sjaj smeta, ali što ću ja kad mi ne smeta što mi smeta.



Iskusni znaju kako se drži strip u odnosu na izvor svetla i nema odsjaja.




Strip se drži pod uglom od 62° u odnosu na izvor svetla, pri čemu je glava udaljena 30 cm od knjige a pogled pod uglom od 85° u odnosu na centar stranice.
A možete da uzmete i mat papir kakav je kod Alvara i uživate iz svih uglova

Resistance is futile.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6997 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2021 : 20:07:42  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Tonto

Ja se slažem da sjaj smeta, ali što ću ja kad mi ne smeta što mi smeta.



Iskusni znaju kako se drži strip u odnosu na izvor svetla i nema odsjaja.




Strip se drži pod uglom od 62° u odnosu na izvor svetla, pri čemu je glava udaljena 30 cm od knjige a pogled pod uglom od 85° u odnosu na centar stranice.
A možete da uzmete i mat papir kakav je kod Alvara i uživate iz svih uglova



Zar jedini ugao nije 90°? Strip na stolu, čovek na stolici. Sa tom veličinom, nije baš zgodan za manipulaciju.

Papir, ako ne žuti od protoka vremena ili se suši od suvog vazduha, ili savija od vlažnog, onda je dobar.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10085 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/06/2021 : 21:53:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Volio bih da su reprinti Alvara i Morta na istom papiru na kakvom je i Perramus.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39488 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 24/06/2021 : 22:54:42  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam procitao Alvara pa da dam komentare.. Strip je dobar ali mi uopste nije jasna ta fasciniranost Alvarom. Stekao sam utisak da je to neki kult i ne nalazim opravdanje za takav epitet. Meni je ovde najjaci kvalitet samog izdanja. To je neopisivo dobro.. Papir je jednostavno savrsen za C/B strip. Pojma nemam koji je niti kako uspe da bude tako dobar a lagan ali ovo je, sto bi klinci rekli brutalno!!!
Go to Top of Page

johnhartson
Senior Member



Serbia
2814 Posts

Member since 17/10/2003

Posted - 29/06/2021 : 15:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit johnhartson's Homepage  Send johnhartson a Private Message  Reply with Quote
Upravo dobio Alvara i Perramusa.

Stvarno spektakularna izdanja. Alvar je verovatno najbolje izdanje nekog stripa koje sam ikad video ili drzao u rukama. Ne znam ni sa cim bih mogao da ga uporedim. Nadam se da ce se odluka da tiraz bude cak 750 primeraka ispostaviti dobrom u poslovnom smislu te da ce biti jos ovakvih izdanja.


Until the colour of a man's skin is of no more significance than the colour of his eyes - dis a war
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000