forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Alvar Mayor
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 20/10/2021 : 02:12:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Sigurno na opskurnim španskim forumima ima detaljan popis, ali ko će to naći.


Ja, na primer.

Jocko, zaintrigirao si me s ovim, inače nešto ranije nisam ni tražio detaljno te podatke,
jedino sam svojevremeno bio skidao naslovnice italijanskog Skorpija s Alvarom,
pošto je češće bio prisutan na njima, za razliku od argentinskog.

Listu brojeva argentinskog magazina Scorpio, sa naslovima Alvarovih epizoda, imaš ovde, mada ne do kraja kompletnu:
https://www.comics.org/searchNew/?q=story&selected_facets=publisher_exact:Ediciones%20R%C3%A9cord&selected_facets=feature_exact:Alvar%20Mayor&selected_facets=facet_model_name_exact:story&sort=chrono

Na njoj su, kao što se vidi, 48 brojeva redovnog Skorpija i 2 broja "Libro de oro" sa posebnom numeracijom.
Nedostaju na listi brojevi 74, 120, 121, 122 i 124 redovnog Skorpija, kao i brojevi 6 i 9 Libro de oro.

To se da uporediti sa ovim drugim sajtom, gde su bolji skenovi naslovnica i za većinu brojeva stoji mesec i godina izlaženja:
https://comicvine.gamespot.com/skorpio/4050-126953/object-appearances/4005-49393/

E, sad, i ovde nije lista najpreciznija, navdeni su brojevi 58 i 103, gde se Alvar pojavljuje samo na naslovnicama,
dok od redovnih brojeva nedostaje broj 98.
I još treba dodati brojeve 3, 4, 6 i 9 Libro de oro, koji čini zasebnu listu.
https://comicvine.gamespot.com/skorpio-libro-de-oro/4050-126954/?sortBy=asc

Na kraju, najprecizniju listu, samo bez naslovnica, okačio je jedan član na ovom forumu (skroluj stranicu nadole):
http://comicus.forumfree.org/index.php?&s=a7e27a664e7ea15c490cbc9d78985a73&showtopic=73328&st=315

Tu su poređane epizode po datumu nastanka, koji se vidi na poslednjoj tabli svake epizode.
Iz nekog razloga, nekoliko epizoda je objavljeno u argentinskom Skorpiju tek 1986. godine, u brojevima 120-124,
a i Rogo je objavljen mesec dana nakon Tihuove priče, iako je nastao ranije.

U integralnim izdanjima su priče poređane uglavnom ovako, po vremenu nastanka, a ne vremenu objavljivanja.
U Fibrinom omnibusu (Orka specijal) 4 priče između Blaga Yatzil-Itze i Tri smrti Alvara Majora su poređane kao na listi,
ali raspored Roga i Prodavača žena je nešto izmenjen. Rogo je smešten ispred Druge verzije priče,
dok je Prodavač žena, umesto nakon Fernandalvarezovog pada, ubačen čak ispred Zlokobnog vjetra.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 20/10/2021 : 15:08:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Odličan posao Jocineli! Pretpostavljao sam da ćeš se ti uhvatiti u koštac s ovim poslom (kao što si odradio i popise Iznoguda, tu temu sam koristio kao smernicu)

Ja nisam puno iskopao u proteklih nekoliko dana:
(originalni popis)
http://howtoarsenio.blogspot.com/2010/12/alvar-mayor-trillo-y-breccia.html

i

https://loscomicsdemachete.blogspot.com/2017/10/alvar-mayor-la-historia-que-tihuo-conto.html

(gde se takođe vidi da je i u inostranim integralnim izdanjima ''Prodavač žena'' ubačen baš kao što si naveo, skroz gore ispred Vetra).

...
U suštini vodim listu svih pročitanih stripova, i rangiram ih po subjektivnom kvalitetu i godinama objavljivanja, ali s obzirom da je kod Alvara kupus (računajući i te priče objavljene tek 1986), mislim da ću ih u listi grupisati po godinama kad su nastale a ne objavljene (onda ''Prodavač žena'' pripada izvorno 1981.godini kad je nastao, iako je u integral ubačen ranije).

Još jednom hvala za odličan posao, nadam se da ti nije oduzelo previše vremena.


Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 22/10/2021 : 12:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Zajedno sa Mort Cinderom izdanje godine.
Kad bi moglo ex aequo.

Da je više ovakvih izdanja...
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 23/10/2021 : 14:49:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Po prvi put pročitao kompletnog Alvara. Doduše, trajalo je to nekih 2 mjeseca jer mi je čitanje preko 2-3 priče dnevno bilo pomalo zamorno.

Priče variraju, od vrhunskih do solidnih i nazad, mada mi je u nekom trenutku strip postao pomalo repetitivan. Provlače se isti motivi, pohlepa, ljubomora, zavist, neuzvraćena/nesrećna ljubav, osveta..., pa malo krene određeni kontinuitet, pa odjednom ide priča van kontinuiteta, i to mi je znalo razbiti pažnju, ali je u principu čitanje bilo veoma ugodno. Ovo je tip stripa gdje se može uzeti bilo koja priča, bilo kada, i pročitati pa mi to djeluje kao najbolji način za ponovna čitanja.

Breccin crtež je fantazija, mada i on ima motiva koji se baš ponavljaju u svakoj priči (sunce, mjesec, ptice... te ptice su svuda :). Ali je najbolje od svega kako majstorski koristi bjelinu papira.

Zanime me zašto se stalo baš na Zlatu Perua? Postoji ta linija koja spaja prvu i zadnju priču i ima smisla da se ovako završi, ali se pitam je li kraj namjenski ovakav ili se nešto desilo u izdavačkom smislu, autori su izgubili interesovanje za dalji rad, našli nove izazove... Zašto?



Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 23/10/2021 : 14:56:53  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

mada mi je u nekom trenutku strip postao pomalo repetitivan.



Postoji li ijedan dugovečan serijal, da nije bar pomalo repetativan?

(edit: možda, jedino Sandman)

Edited by - alexts on 23/10/2021 14:59:44
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 23/10/2021 : 15:58:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Postavljaš (retorička?) pitanja i sam odgovaraš na njih

Više me zanima odgovor na pitanje o poslednjoj priči.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 25/10/2021 : 06:51:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

Zanime me zašto se stalo baš na Zlatu Perua? Postoji ta linija koja spaja prvu i zadnju priču i ima smisla da se ovako završi, ali se pitam je li kraj namjenski ovakav ili se nešto desilo u izdavačkom smislu, autori su izgubili interesovanje za dalji rad, našli nove izazove... Zašto?


Meni je kao završna priča serijala mnogo smislenija i poetičnija bila jedna od ranijih priča,
morao bih da se prisetim koja konkretno, iako i ova ima valjda poveznice s početkom, što kažeš,
ali mi je delovala kao neki usiljeni kraj, dok bi mi ta prethodna na koju mislim bila idealno pogođena.

Verovatno su se autori zasitili ovog serijala, pomenuo si i sam da je prisutna repetitivnost u pričama,
pa je Triljo odlučio (ili obojica autora?) da je vreme da ga konačno prekinu, kako ne bi išli i dalje u ponavljanje.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 25/10/2021 : 08:19:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli
Meni je kao završna priča serijala mnogo smislenija i poetičnija bila jedna od ranijih priča,
morao bih da se prisetim koja konkretno, iako i ova ima valjda poveznice s početkom, što kažeš,
ali mi je delovala kao neki usiljeni kraj, dok bi mi ta prethodna na koju mislim bila idealno pogođena.

Verovatno su se autori zasitili ovog serijala, pomenuo si i sam da je prisutna repetitivnost u pričama,
pa je Triljo odlučio (ili obojica autora?) da je vreme da ga konačno prekinu, kako ne bi išli i dalje u ponavljanje.



Možda Kraj ludosti? To bi bio dobar završetak.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 02/02/2022 : 17:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

Možda Kraj ludosti? To bi bio dobar završetak.


Možda bi bio dobar, ali nisam mislio na tu priču, sad sam konačno proverio naslov,
meni bi kao završetak serijala najpogodnija bila priča "Tijelo tvog neprijatelja".


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 13/04/2022 : 16:26:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

jedna od naslonica kod Italijana
https://www.facebook.com/UniversoFumetto/photos/a.1512915105667281/2941613632797414/



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/04/2022 : 17:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Bonelli format🙂

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 14/04/2022 : 10:32:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Bezvezna nasovnica. Ne kužim tu spiku, da za strip koji ima hrpe prekrasnih cjelostraničnih kadrova koji mogu poslužiti, neki činovnik slaže kolaž naslovnica u photoshopu.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/04/2022 : 11:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alaniusfordius
Senior Member

1005 Posts

Member since 10/04/2017

Posted - 14/04/2022 : 20:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Send alaniusfordius a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Bezvezna nasovnica. Ne kužim tu spiku, da za strip koji ima hrpe prekrasnih cjelostraničnih kadrova koji mogu poslužiti, neki činovnik slaže kolaž naslovnica u photoshopu.



mozda za su dizajn autsorsovali Cakejskom dizajneru?
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/04/2022 : 18:18:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko


https://archive.org/details/alvar-mayor-trillo-breccia-eura-editoriale-skorpio-1977-1983-b-n-e-colori-by-lux-73/mode/2up

Ovde je digitalni Alvar (na italijanskom, čini se),



Ne stigoh ranije da se zahvalim Jocku za ovaj link, gde se jasno vidi na italijanskim skenovima
ko je odgovoran za menjanje i dodatno ubacivanje teksta i od koga je Politikin Zabavnik svojevremeno preuzeo nekoliko prvih epizoda.
Bilo je komentara o tome na temi o Alvaru, kada ga je Fibra prvi put objavila,
samo su se u međuvremenu izbrisale slike iz Zabavnika, koje je culfis postavljao:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=4&TOPIC_ID=31566#805284

Konkretno sam upoređivao epizodu Plantaža ("Malankin" u Zabavniku), ne sećam se da li su navedene slike bile samo iz nje,
ali su u njoj, čini mi se, najuočljivije te razlike u pojedinim tablama.

Što se tiče Macanovog komentara tamo, moguće da je za stariju (kakav sam sad i ja) i današnju moderniju publiku
prijemčiviji strip sa manje didaskalija (kao što je, uostalom, i u originalu), ali meni tad, sa mojih 6 godina,
ova epizoda nije bila "sranje strip" (doduše, ona, od tih prvih 4-5 epizoda, i jeste najupečatljivija)
a mislim da je tu ipak odigrao ulogu i ovaj dodatni tekst koji su Italijani dodavali, upravo su mi neke od tih rečenica
ostale duboko urezane u sećanju.

Znam da je danas sablažnjavajuće kad neko kaže da mu je bolja prepravljena verzija od originalne, ali eto...
Odnosno, da se ispravim, nije bolja verzija, samo mislim da neke od tih rečenica nisu pokvarile strip,
mada dobrim delom i jesu, tamo gde je tekst u suprotnosti sa onim što vidimo na crtežu, ili tamo gde je u potpunosti suvišan.


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1733 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 16/04/2022 : 18:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Jocko


https://archive.org/details/alvar-mayor-trillo-breccia-eura-editoriale-skorpio-1977-1983-b-n-e-colori-by-lux-73/mode/2up

Ovde je digitalni Alvar (na italijanskom, čini se),




Odnosno, da se ispravim, nije bolja verzija, samo mislim da neke od tih rečenica nisu pokvarile strip,
mada dobrim delom i jesu, tamo gde je tekst u suprotnosti sa onim što vidimo na crtežu, ili tamo gde je u potpunosti suvišan.






Resistance is futile.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/04/2022 : 18:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Jeste, borže, zvuči kontradiktorno, ali zavisi od table do table i od kadra do kadra...

Kao u slučaju Kena Parkera, gde su, doduše, sami autori modernizovali početne epizode (verzija koju je Darkwood objavio),
smatram da su u nekim kadrovima bespotrebno uklanjali tekst ili delove crteža...

Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 16/04/2022 18:37:14
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 17/04/2022 : 05:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Evo, ovde je primer gde je tekst ubacivan i menjan nevezano za Tihuov izraz lica i gubi se poenta šta su autori hteli da postignu.
Naravno, onda to nisam znao, mada mi je i tad bila malo čudna scena sa ovakvim rečenicama.





Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 17/04/2022 : 06:15:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
U Spunk Novostima je bila objavljena neka kombinovana verzija, ne znam odakle su je preuzeli,
ova tabla je sa originalnim tekstom, kao kod Fibre, ali na narednoj, poslednjoj, više podseća na italijansku verziju.




S tim što je izostavljena didaskalija na poslednjoj sceni s kondorom, a baš za tu rečenicu mislim da ne kvari strip,
meni se makar ona urezala u pamćenje kompletno sa crtežom. Mislim, verovatno bi mi ostala urezana ta scena i da je samo crtež bez teksta,
ali ovako mi je bio pojačan efekat viđenog. Bez teksta tad ne bih znao koja je ptica na slici, mislio bih da je orao.





Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/04/2022 : 15:24:57  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Jeste, borže, zvuči kontradiktorno, ali zavisi od table do table i od kadra do kadra...



Generalno, dopisivanje i prepravljanje teksta - dijaloga i didaskalija - je LOŠE. Sad što je negde urađeno baš loše, a negde pristojno i "može da prođe", kod onih kojima originalna vizija autora nije značajna, je stvarno nebitno.

Čovek kad je izrešetan rafalom metaka, nećemo da prebiramo koji je metak bio "dobar" i naneo mu samo lakše povrede, a koji su bili fatalni.

Table postavljene su zanimljive za videti i uporediti, u svakom slučaju.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1733 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 19/04/2022 : 00:50:55  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Jeste, borže, zvuči kontradiktorno, ali zavisi od table do table i od kadra do kadra...




Ma, znam šta si hteo reći, ali mi bio simpatičan tok misli.

Inače sam i ja mišljenja da je uvek loše menjanje originala od strane trećeg lica.
Bilo da je u pitanju tekst ili crtež.
Čak ne volim ni kad naknadno naslednici prava boje crno beli crtež...

To što su autori hteli da kažu i prikažu u stripu oni su i uradili. I to treba poštovati.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 19/04/2022 00:51:47
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 19/04/2022 : 08:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli



S tim što je izostavljena didaskalija na poslednjoj sceni s kondorom, a baš za tu rečenicu mislim da ne kvari strip,
meni se makar ona urezala u pamćenje kompletno sa crtežom. Mislim, verovatno bi mi ostala urezana ta scena i da je samo crtež bez teksta,
ali ovako mi je bio pojačan efekat viđenog. Bez teksta tad ne bih znao koja je ptica na slici, mislio bih da je orao.





Jozzineli, nema šanse da je ovo kondor. Kondor je strvinar, on ne hvata druge ptice, a ni ne izgleda ovako kao na slici. Ovo je klasični orao. Ko zna na kakvim su drogama bili ti koji su izmišljali te didaskalije

Zamišljam tu scenu u redakciji - pripiti direktor nezadovoljno gleda gleda table Alvar Mayora, dere se na urednika - Šta je ovo, kakav je ovo strip, kakva je ovo ptičurina, mamlaze, šta mi to proturaš u magazin? Urednik onda, sav u strahu: kondor, gospodine direktore, u Andama živi puno kondora. Direktor je onda vjerovatno bijesno prommrljao: ma kakav mu je ovo kondor, na šta to liči, daj reci upisivaču teksta da napiše da je kondor, da se čitatelji ne zabune. I tako je nastao taj čuveni oblačić koji te se tako dojmio u djetinjstvu
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/04/2022 : 10:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
"Strijelac zove kondora"
"Kondor zove orla"
"Orao zove sokola"
Ima na ovim prostorima dosta tih zvanja, lako dođe do zabune..
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 19/04/2022 : 10:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Interesantno je i što su talijanci izmislili kondora i vječnu igru krvnika i žrtve (lovca i lovine??), a onda su to u politikinom zabavniku preveli u osvajače i osvojene, valjda da bude u skladu sa tekovinama NOBa.

Ma trebali su bar još Alvaru dodati brkove, kad je bal nek je maskembal
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 20/04/2022 : 16:51:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Pcoro, u pravu si, kad sam koju godinu kasnije video kako izgleda kondor, znam da nije ličio na ovaj crtež,
donekle me je i razočarao njegov gologlavi izgled, ali sam to zapažanje "gurnuo pod tepih".
I to što kažeš, kondor je lešinar, ali kad izgovoriš njegov naziv, zvuči superiornije od orla.
Orlova ima svuda, a na spominjanje Južne Amerike i Anda, prva asocijacija jeste kondor.

Jebiga, iako lepo zvuči taj tekst u didaskaliji, ispada da su i to zajebali...
Bolje onda da nisu ništa dodavali, al' šta da radimo sad mi koji smo ga čitali u to vreme i vezali se za pojedine rečenice,
činjenice su činjenice, al' nostalgija je nostalgija, jbg...


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000