forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Zalutali meci 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

jaki
Advanced Member



Croatia
25850 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/05/2022 : 16:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Samo trebalo je ovo izdAt u mekim koricama na roto papiru.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 04/05/2022 : 07:58:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Kerempir

Morat ću sad preskočiti ali sigurno ću piknuti kasnije. Koliko će biti ukupno knjiga?


quote:
Originally posted by Paka01

Mislim da je to sve? Ovo bi trebao biti cijeli Uber Alles edition podijeljen na dva dijela.


Ove dvije knjige sadrže samo originalni serijal. Odnosno, početnu 41 epizodu.

Lapham je u međuvremenu objavio još dva serijala: Killers (8 epizoda) i Sunshine & Roses (42 epizode).

Također, najavio je da će nakon Sunshine & Roses ići serijal podnaslovljen Virginia.



Hvala! Znači možemo reći da se može čitati zasebno tj i ovako dobivamo zaokruzenu priču? Iako će markos vjerojatno izbaciti i ove serijale koje si spomenuo.

Definitivno ide u sljedeću turu.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1764 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 12/06/2022 : 19:04:57  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Fenomenalan serijal! Malo je reci da sam odusevljen! Ima par dosadnjikavih prica ali je generalno odlicno. Crtez perfektan za ovakve price. Brutalno i beskompromisno delo.
9/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2438 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 13/06/2022 : 21:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Da, fenomenalan strip. I najprijatnije iznenadjenje godinama unazad. Uopste nisam verovao da ce Fibra ovo objaviti, i jedan od stranih stripova koji nikako nisu imali adekvatno bilo kakvo izdanje, stari trejdovi odavno oop. Tako da je ovo slag na tortu...hvala Marku!

Edited by - john connor on 13/06/2022 21:39:05
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1870 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 14/06/2022 : 08:55:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Da, Zalutali meci su izvanredan serijal.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20702 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/06/2022 : 18:59:37  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

Fenomenalan serijal! Malo je reci da sam odusevljen! Ima par dosadnjikavih prica ali je generalno odlicno. Crtez perfektan za ovakve price. Brutalno i beskompromisno delo.
9/10


zašto ne 10/10?
svačemu si davao desetke,a sad si se stisao za nešto što te je skroz oduševilo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1062 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 14/06/2022 : 19:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
I meni je čudno. Ako je fenomenalno onda je 10/10.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6056 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/06/2022 : 19:36:56  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

I meni je čudno. Ako je fenomenalno onda je 10/10.



Pa očito ima nešto što ga je oduševilo za zericu više.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2446 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 14/06/2022 : 23:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Pa reče čovek lepo: "ima par dosadnjikavih priča"
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1764 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 15/06/2022 : 07:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by AleksandarN

Fenomenalan serijal! Malo je reci da sam odusevljen! Ima par dosadnjikavih prica ali je generalno odlicno. Crtez perfektan za ovakve price. Brutalno i beskompromisno delo.
9/10


zašto ne 10/10?
svačemu si davao desetke,a sad si se stisao za nešto što te je skroz oduševilo.



Ima par prica (3 - 4) koju su dosadnjikave i skroz nepotrebe dok su generalno sve ostale fenomenalne. Ovo mi je bolje leglo nego Kriminal. Kad procitas videces i sam. Kad uhvatim vremena, prelistacu i napisacu tacno koje su mi losije. Zanima me sta drugi misle o tome.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 28/06/2022 : 22:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Meci su mi bolji od Kriminala, ako ni zbog čega drugog, ono zbog humora, koga ovde često ima i fina je zaprška ponekad teškim pričama.
Recimo poglavlje 39. gde se Lapham sigurno odlično zabavljao praveći ga (a ja čitajući ga), a koje je posveta gomili Kurosavinih filmova (prepoznao sam reference na Rashomon, Yojimbo, Throne of Blood, Red Beard… i naravno Sedam samuraja)

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

knauso
New Member



297 Posts

Member since 18/12/2020

Posted - 05/07/2022 : 06:08:02  Show Profile Show Extended Profile  Send knauso a Private Message  Reply with Quote
Predobro, mora se razdeliti na po jednu pricu dnevno, odlaganje zadovoljstva :)
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15667 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/07/2022 : 08:57:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Meci su mi bolji od Kriminala, ako ni zbog čega drugog, ono zbog humora, koga ovde često ima i fina je zaprška ponekad teškim pričama.
Recimo poglavlje 39. gde se Lapham sigurno odlično zabavljao praveći ga (a ja čitajući ga), a koje je posveta gomili Kurosavinih filmova (prepoznao sam reference na Rashomon, Yojimbo, Throne of Blood, Red Beard… i naravno Sedam samuraja)



Taman frisko procitao pa mi je jos u glavi. I ja sam prepoznao te reference.
Zalutali meci su mi iznenadujuce dobro poceli. Crtez prva liga. Sve je dobro 'vozilo' dok se nije nazalost malo razvodnilo. Obim stripa je problem. Nije mi nazalost odlican kako sam u pocetku mislio da ce biti.

Niposto ga ne mogu usporedivati s Kriminalom. Kriminal mi je kudikamo bolji i drazi. To mi je jedan od drazih stripova. I ove zadnje dvije Fibrine, Kruminal knjige su mi sjele odlicno. Mrvicu ispod dosadasnjeg prosjeka, ali ide to sve kako treba.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4112 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 23/08/2022 : 10:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Crtež i setting su mi stvarno super; napokon neki američanski noir a da nije pod svjetlima velegrada. Ima dobrih dijaloga, pogotovo muškoženskih ali svršetak svakog poglavlja mi je ostavio potpuno besplodan efekt, bez ikakve poante. Ne pamtim da mi je neki strip ostavio takav nikakav osjećaj.
Budući da nisam dobio dojam da će se to dalje povezati u nekakvu cjelinu odustao sam pred kraj prve knjige.
¯\_(ツ)_/¯

Bok, kako si.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/09/2022 : 08:58:16  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Zalutali meci. Što reći, koju posluku porati.. Pročitao sam prvu knjigu za sad i nisam previše oduševljen. Fora su, ali nije da rasturaju. Prvo bi se osvrnuo na tehničke karakteristike: meni je ovaj format mrvicu premali. Ponekad sam se morao malo napregnuti da pročitam pisana i mala slova, a općenito imam dojam da mi je i crtež nekako presitan.

Što se obima tiče, knjige nisu prevelike i ugodno se čitaju - pohvaljujem odabir da ne ide sve u jedno mamutsko izdanje, kao kod amerikanaca. Ali svejedno mislim da ovo i nije neko najsretnije rješenje jer je u jednoj knjizi 20 kratkih priča sa dosta likova i detalja i po meni ih je bolje konzumirati pomalo nego ovako, u komadu. Ok, taj problem se lako riješi tako da se knjiga čita pomalo, ali šta ja znam, ja kad krenem čitat onda čitam i nekako su mi se sve te priče koje su izlazile godinama spojile u jednu melasu..
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/09/2022 : 09:26:03  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Crtež me nije rasturio ali je fora. Crno bijel, kao da je crtan kistom. Pomalo vuče na stare klasike, ali montaža je nova moderna. Interesantna mi je kompozicija stranice sa četiri reda po dvije sličice, koje se Lapham dosta vjerno drži - ne sjećam se da sam to igdje drugdje vidio, ali dobro funkcionira. Sam crtež je nekad lijep, a nekad pomalo neuglađen, pogotovo u početku. Kao da se osjeti da je tu još bio neiskusan.. Nema glamura u crtežu, svi likovi su prosječni ljudi, možda čak i malo ružnjikavi.

Sam strip odiše duhom 90tih. Čini mi se da su Tarantino i krimići braće Cohen jako utjecali na Laphama. Mislim, najviše po tome što u Mecima ima puno nasilja, čudaka, crnog humora, predgrađa i američke provincije. Ono što se razlikuje je što likovi ovdje nisu cool nego nekako nelagodni, baš onako, white trash, znojni, loše odjeveni, nesigurni, nervozni, iskompleksirani.

Nema tu neke poetičnosti, kao u Kriminalu, npr gdje su svi likovi arhetipski i veći od života. U kriminalu je i gubitnik The Gubitnik, ima sudbinu koja ga je odabrala, ima svoje monologe, ima svoj grozan kraj, a ovdje se sve doima slučajno i prizemno. Zapravo, i Meci imaju svoju poetiku, ali to je poetika sivih, dosadnih života koje osvijetli iskra besmislenog nasilja.

Većina likova je ljigava, sebična, pogotovo sporedni likovi koji su licemjerni sebičnjaci, plašljivci, dosadnjakovići i peverznjaci. Glavni likovi su sitni kriminalci, obično u bijegu, koji ni sami nisu puno bolji ali bar imaju tu neku iskru u sebi, neku agresiju kojom mogu reagirati i pobjeći od svakodnevnice. I ponekad znaju biti odani, što je valjda najbolja osobina koji je Lapham mogao smisliti za njih.

Od priča, većina ih je nepovezanih, ali se likovi često ponovno pojavljuju tao da postoji kakav takav kontinuitet.. mislim da je zato strip dobar za više čitanja, da se pohvataju te veze koje na početku nisu odmah očigledne.

I ovo što je rekao Cromwell stoji, većina priča završava naglo, bez neke klasične katarze - priča stane, život ide dalje.

I ja idem dalje s drugom knjigom, pa ću napisati konačan dojam.

Edited by - pcoro on 16/09/2022 09:27:21
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4846 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/09/2022 : 09:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ali priče su povezane, više ili manje labavo. Likovi se ponavljaju. Da napravim veću pauzu morao bih se vraćati da se podsjetim tko je koji lik. Ne mora se sve pročitati odjednom, već kao serija, po epizodu, dvije svaki (drugi) dan. Naravno, moderna publika voli bindžati, što se može, o tempora, o mores.


Meni je došlo da je Tom Waits savršen soundtrack za ovaj strip (pa sam baš sinoć kombinirao konzumiranje jednog i drugog). Priče iz polusvijeta, koje na prvu mogu djelovati cinične i nihilistične, ali iza kojih se zapravo krije humor, romantika i humanizam. Pomaknuti likovi, sa kojima se opet lako identificirati. Fenomenalno.
A nije ni Laphamov strip loš ;)

Evo, zar ovo ne bi mogla biti jedna epizoda Zalutalih metaka (samo jedan od nebrojenih primjera koji pašu):



http://www.tomwaits.com/songs/song/373/New_Years_Eve/

Edited by - vukozec on 16/09/2022 11:53:49
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/09/2022 : 12:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Tom Waits? Paše ali on puno više romantizira svoje otpadnike i gubitnike. Jebiga, ipak piše stihove, a ovo su priče, i to dota guste priče u kojima se svašta dogodi kroz 20tak stranica.

Mene su čak Meci sa pogledom na svijet podjetili na Dilan Doga i njegov užas svakodnevnice - Ginni mama mrzi, tata joj je umro, sestra je ignorira, u razredu je kinje. Orson je plačko kojem roditelji sve zabranjuju, onaj Nick bi htio jebat al ne može jer je glup i ružan, mještani Seasidea su debili, muževi varaju žene i obrnuto, djeca se zapostavljaJU, nekako nema puno ljubavi u tom svijetu, samo između ovim otpadnicima koji su se isključili iz društva - ali ni to nije Bonnie i Clyde romantika.

Motiv koji se često ponavlja je - lik koji je kukavan prisustvuje nasilnom činu i onda ga to promijeni, oslobodi okova. Tako je s Ginny, Orsonom, Nickom iz Seasidea, onim nekim računovođom s s naočalama

Što se povezanosti tiče - ok, tu je ali nema Priče, bar je ja za sad ne razaznajem, znači ovo nije kao Preacher ili Y the last man, da cijelo vrijeme pratim i želim vidjeti šta će biti dalje. Nije ni kao Hellblazer pa da ima storyarcove ili cliffhangere. Ima mozaik likova.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/09/2022 : 12:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam i drugu knjigu. Lakša je za praćenje jer već sve poznajemo. Ima dvije, tri epizode nepovezane s glavnim tijekom radnje koje uvode nove likove, ali 90% ove knjige je priča o Ginny, Beth i ostalima koje već znamo. Znači, ono što sam prije pisao da nema veće priče, tj. storyarca sad ne vrijedi - ova druga knjiga bi se u grubo mogla podijeliti na dva trejda s koliko toliko jedinstvenom radnjom.

Nema više ni toliko preskakanja između vremenskih epoha, većina radnje ide linearno i meni to paše. Negdje poslije polovice knjige se većina prve postave likova gubi iz vida i Zalutali meci postaju priča o Ginny/Amy koja se transformira u neku vrstu american highscool Pipi Duge Čarape. Sve skupa zabavno. Crtež je upeglaniji, priča je tečnija. Čitao bi i dalje. Vidim da su nakon ovog osnovnog runa izašli još Killers i Sunshine i Roses, rado bi ih vidio u našem izdanju.

Sveukupni dojam - fora, ali nešto mi fali da bude top. Poneke nezgrapnosti u crtežu i scenariju, nezaokruženost priče...
Ali opet, veliki dio šarma Zalutalih metaka je baš ta neizbrušenost. U moru stripova koji su svi slični, Meci imau nešto svoje.
Možda mi je najbolja ta buntovnička crta, mi protiv svih, koju drugi stripovi nemaju. Danas većina žanrovske fikcije bar malo gura neku woke agendu ili priča o osjećajima ili želi poslati poruku (npr, Walking dead, koji su sličnog formata) i osvježenje je pročitati nešto ovako, priču gdje je moral fasada, ljudi seronje, a jedina je poruka da ne daš na svoje.

Edited by - pcoro on 20/09/2022 14:44:57
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/09/2022 : 12:24:00  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
U ovoj drugoj knjizi imaju dvije epizode sa nekakvom razlomljenom radnjom, kad Čudovište čeka ispred kineskog restorana i kad Beth traži Ginny, a ona je zarobljena kod nekog pedofila, kad nas Lapham baca u središte radnje. Išlo mi je to na živce, u priči sa kineskim restoranom mi nije sjedalo zašto on sad njih čeka, čeka, čeka, pa na kraju uđe, pa se svi pomire, zašto onaj neki mladac napada tipa s perikom ispred apartmana kad Ginny ionako nije unutra, nekako mi je to bilo proizvoljno, out of caracter. U priči gdje Beth traži Ginny me ubilo to preskakanje radnje, znači bilo bi par kadrova priče pa skok 15 dana nazad pa skok tri dana naprijed, a priča najbanalnija moguća, tu sam baš bio nadrkan Općenito su mi ta potraga za Ginny i Beth/Monster odnos bili prenapuhani, jednostavna priča zakomplicirana čudnom pripovjednom tehnikom i preživčanim likovima.

Srećom, ostale priče su većinom lijepo linearne i lako se prate
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/04/2023 : 14:30:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Prije svega ja nisam publika za ovakve sadržaje tako da je moj kriterij za ocjenjivanje isključivo koliko se meni osobno ovaj strip sviđa ili ne sviđa. Ja ovakve stripove ne bih nagrađivao i zato s oprezom gledan na Eisner i slične nagrade.

Prve sveščice ovog stripa sam čitao još 90-ih i bio sam odbijen sadržajem. Ponovnim čitanjem sam htio vidjeti da li je to bilo s razlogom. Već po prvoj knjizi shvatio sam da je autor uspio obuhvatiti sve ono što mrzim, sve što mi se gadi i vrstu ljudi zbog koje mi je žao da smo na istom planetu. Ni sam način pisanja me se nije osobito dojmio, uglavnom nizanje gadarija i odvratnih likova. „Pozitivci“ (pošteni ljudi i obični „normalni“ građani) ako ovdje i postoje su najveći luzeri, naivčine, beskičmenjaci i niš koristi. A tko bi trebali biti alternativni pozitivci? Beth i Virginija zato što se ne daju „j...ti“ i uglavnom se ponašaju i koriste istim metodama kao negativci?
Druga knjiga je po meni nešto bolje napisana, koherentnija. Ali ne brinite, ima dosta brutalnosti i besmislenog nasilja da ljubitelji toga budu ispunjeni.

Za mene svijetla točka su pretpostavljam drugima dosadniji dijelovi, a to su parodije i izmišljeni svjetovi Amy Racecar.

Dakle kao zaključak, oni kojima su vrhunski stripovi s pomahnitalim psihopatskim ubojicama u policijskoj uniformi koji završe u romantičnoj vezi s nadogiranim rospijama koje se preko noći transformiraju u časne sestre vjerojatno će uživati u ovom stripu. Ostali baš i neće previše.

6,5/10 (zbog druge knjige inače bi bilo 6).

Edited by - Peyo on 10/04/2023 14:44:56
Go to Top of Page

Zula
Average Member

734 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 10/04/2023 : 14:59:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


6,5/10 (zbog druge knjige inače bi bilo 6).


Drugim riječima, da nije Prve knjige bilo bi - 7/10 😂
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/04/2023 : 16:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by Peyo


6,5/10 (zbog druge knjige inače bi bilo 6).


Drugim riječima, da nije Prve knjige bilo bi - 7/10 😂



Što bi rekao Umpah-Pah, moj bijeli brat je pametan pod skalpom !
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4846 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 21/05/2023 : 11:29:16  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

.. me ubilo to preskakanje radnje, znači bilo bi par kadrova priče pa skok 15 dana nazad pa skok tri dana naprijed,...



Čini mi se da se kod prijevoda malo ofrlje pazilo na datume, miješaju se '84., '85., '86., na par mjesta datumi ne odgovaraju radnji.

quote:
Originally posted by Peyo



Za mene svijetla točka su pretpostavljam drugima dosadniji dijelovi, a to su parodije i izmišljeni svjetovi Amy Racecar.




Dobro pretpostavljaš :)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4846 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 22/05/2023 : 15:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ovo je možda najnasilniji strip koji sam čitao. Čitao sam ja svakakve nasilne gadarije, horore itd., bilo je u njima puno gorih scena nego u Zalutalim mecima, međutim stvar je u tome što se nasilje u ovom stripu doima stvarnim. Neki će reći da je sve to malo pretjerano, da se u stvarnom životu ne susrećemo sa situacijama iz ovog stripa. Vjerujte, mi, sve situacije opisane u ovom stripu doista postoje u stvarnom svijetu. Većina nas odbija o njima razmišljati kako bi mogli normalno funkcionirati, a kada nam nešto od toga uđe u orbitu riješimo to najbolje kako znamo, kombinacijom obrambenih mehanizama, eskapizma i samozavaranja, pa okrenemo glavu na drugu stranu, ali dovoljno vam je malo prolistati crnu kroniku i sve ćete to brzo pronaći. A možete malo prekopati i po vlastitoj prošlosti, sigurno ćete bar nešto od toga i tamo pronaći. Nije samo nasilje stvarno, takvi su također i likovi. Nedavno smo komentirali koliko je Erica, glavna protagonostica stripa Nešto nam ubija djecu, cool lik. Međutim koliko god ona bila snažan lik uz kojeg se čitatelji vežu, definitivno je nisam doživio kao stvarni lik kojeg mogu sresti na ulici. Za razliku od Ginny, koja jest over-the-top, ali koja je nastavili živjeti u mojoj glavi dugo nakon što sam zatvorio knjigu.

Stvar sa Laphamovim stripom je što vas, baš kao i život, u bilo kojem trenutku može uhvatiti nespremnim. Svijet (Zalutalih metaka) je opasno i okrutno mjesto, međutim ima u njemu i humora i ljubavi i empatije. Premda je to najnasilniji strip koji sam čitao, ne doživljavam ga strip kojem je nasilje glavni motiv i jedina vodilja. Čitatelj se ne može opustiti, jer i najprozaičniji slice of life vinjeta može eksplodirati u nerazumno nasilje, ali i ne mora. I u nasvjetlijim trenutcima nešto mračno vreba iza ugla, i u najmračnijim postoji tračak svjetla za koji se može uhvatiti. Nitko nije savršen, svi su oštećeni i pozitivci i negativci. Moralni kod je kompleksan, nitko ne može odbaciti iracionalne, impulzivne nagone. No ne može se ovaj strip ni opisati tek kao još jedan pripadnik "umjetnosti koja imitira život". On jest vrlo životan, ali je i čudan, pomaknut, vrlo autorski. Jasno, kroz njega autor sigurno liječi neke vlastite traume, no mogućnost identifikacije je velika. Kad nakon kraja još dugo nastavim razmišljati o nekom stripu, to je uvijek signal da sam upravo pročitao nešto vrhunsko i unikatno.

Puno je tu likova, puno je i skokova kroz vrijeme. Imamo neke epizode koje funkcioniraju kao zasebne priče sa novim likovima, da bi se onda ti novi likovi u jednom trenutku, preko nekoliko brojeva kasnije, opet pojavili i uklopili u širu epsku sliku, jedni drugima stali na put. Uživao sam čitati i te mini-priče unutar priče, podsjetio me Laphamov stil na stil kratke priče a la Raymond Carver. A završni, nadulji, najepskiji story arc ("Nestašluci..") me odvalio (ne samo zato što parafrazira Kurosawinog Yojimba). Do tog trenutka smo već prošli svašta i mislili smo da smo spremni na sve, a onda je Lapham odvrnuo sve na 11.

Spremni smo za Killers i Sunshine & Roses.

Edited by - vukozec on 22/05/2023 15:37:23
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000