forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 211 - Gus
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 03/06/2022 : 22:27:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Christophe Blain nas s Gusom vodi daleko na Divlji zapad, među, dakako, tučnjave, revolvere, salune i šerife, ali ponajviše među žene… Autor se, naime, u svakoj epizodi bavi na prvi pogled efemernim temama, kojima su nit vodilja ljubavne priče te svakodnevni mali nesporazumi i neprilike kauboja, a sve to uz gomilu humora, burleske i inteligencije. Gus je divno iznenađenje, a ujedno je prilika za Blaina da ostvari svoj san iz djetinjstva: da napravi vestern. Na svoj način. Briljantno!

Ovo su, dakle, priče s atmosferom vesterna, čiji junaci Gus, Clem i Gratt, usputno zauzeti pljačkanjem banaka i vlakova, aktivno traže srodnu dušu. No pojam „vestern“ – danas zastario žanr – ne bi trebao odbiti čitatelja. Naime, premda akcesorij (čizme, konji, koltovi, saluni itd.) pripada vesternima, Blainovi likovi ponajprije su dirljivi junaci u pričama o ljubavi i seksu koje mogu raznježiti svakoga od nas. Da i ne spominjemo prijateljstvo, koje povezuje sve njihove nevolje. Jer oni su umjetnici upadanja u nevolje uz mnogo poleta: Gus zato što je vatren, Clem zato što ne sluša svoju savjest (iako je brbljava), a Gratt zato što zaboravi razmisliti prije nego što spava sa sučevom suprugom, uz ostale…

Dirljivi junaci, vrlo ženstvene žene (na vrlo različite načine), presmiješna mizanscena – a sve zajedno oslonjeno na vješt i razdražljiv crtež koji pristaje energičnoj atmosferi priče. Kamo će nas to odvesti?

Kolorka 211 • Gus • 368 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Christophe Blain • Crtež Christophe Blain • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 3.6.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-211-gus/765/

Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/06/2022 : 22:43:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
prvi pik ture

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 03/06/2022 : 23:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
to je taj
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 03/06/2022 : 23:09:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Preview izgleda odličan. Nabavljam na CRŠ-u.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/06/2022 : 23:21:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Odlicno!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 03/06/2022 : 23:55:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

prvi pik ture


Tako je.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 04/06/2022 : 03:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by anto

prvi pik ture


Tako je.



+1
Ovo mi se baš nabavlja. Novotalasni vestern - zvuči i izgleda interesantno!



Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2521 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 04/06/2022 : 09:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Za koplje ispred ostalih iz ove ture.

Izuzimam Gung ho, o njemu ne znam ništa, osim što sam pročitao sadržaj a on me nije privukao. Dosadili su mi postapokaliptični stripovi/filmovi isto kao i zomboidarije. Još do prije 5-6 godina to mi je bilo WOW. Starim jbg.

Ali zato Gus...
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/06/2022 : 09:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Po privjuima je GUS broj 1.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alaniusfordius
Senior Member

1005 Posts

Member since 10/04/2017

Posted - 05/06/2022 : 20:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send alaniusfordius a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

prvi pik ture



+1000
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 20/06/2022 : 09:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Kao i večina vas ovdje odrastao sam na talijanskim treš vesternima i to mi je danas toliko zgadilo vestern da danas mi ne prolaze ni klasici poput Taličnog Toma i Bluberija, zato mi srce zaigra od sreće kad nabasam na ovakvu divoticu. Sličan efekt je izazvao i strip Texas Cowboys. Hrpa odličnih likova duhovito napisano, super vizualno stilizirano, posebno mi se svidjela cijela galerija hollywoodskih glumaca koja se pojavljuje kroz priče, a priče variraju od vrlo dobrih do odličnih. Šteta što završava u najnapetijem trenutku tako da jedva čekam nastavak.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46519 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/06/2022 : 09:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Crtež mi ne prolazi

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 30/06/2022 : 20:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Nekako mi ne prolazi baš najbolje. Na naslovnoj je neki hipopotamus a ne konj (pogledajte visinu leđa), onda je žanr ljubavna melodrama koja se pravi, da je vestern. Junaci idu na posao ko Hogar strašni a onda kad odrade u tri kadra, jebu se i pričaju sa ženkama sledečih šest strana. Izak pirat je barem imao ravnotežu i avanturu kao najbitniji deo a u nju je uključio i ostalo a ovde je sve sa ženama. Pročitao sam do pola i čekam da neko upuca barem jednog od tri kretena odmjetnika.

Montaža je ok, isto crtež, Gusova surla me nervira od prvog momenta. Ko Pinokio kad pet puta slaže.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 30/06/2022 20:05:04
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 02/07/2022 : 13:03:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Priče su sve bolje ali 33 stranična Angie, Anita, Anton iz trečeg albuma je žanrski vrh po kojoj bi bio super film. I četvrti album je vrlo dobar.

Blain rastura sa pisanjem i dinamičnim otvorenim crtežom i montažom.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Zula
Average Member

739 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 02/07/2022 : 14:40:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Gus

A mogao se strip zvati i Clem (ili Gus, Clem i Gratt).
Lijepo si je Blain osmislio svoj playgroud na kojem može biti kreativan, na kojem može što god hoće i koliko god hoće.
Kratke priče, duže priče, malo Gus, pa puno Clem... Ima svega i moglo bi ovako beskonačno, ali stalno je zabavno. Hoće li ikad biti 5.albuma nije važno, može ih biti još 10, a i ne mora. Idem čitati ispočetka, sigurno sam nešto previdio...

Ocjena za 3 kauboja 10/10,
a za dodane holivudske likove penje se do 11...

p.s. pronašao sam dosta starih glumaca koje je Blain nacrtao u ovom stripu, a iznenadio me pukovnik Radl (iako u početku s brkovima djeluje i kao pukovnik Redl). The eagle has landed (1976.) mi je baš dobar film, s hrpom dobrih glumaca i dijaloga...
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 10/07/2022 : 22:29:29  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Prva priča mi se čini malo improvizirana kao da Blain još traži šta će da uradi sa serijalom.
Druga malo bolja, treća ubjedljivo najbolja sa referencama na western Shane.
Četvrta opet manji pad sa previše kompliciranja kao da Blain nema ideje kako da nastavi sa serijalom.

Ukupno možda 7/10 od mene za Gusa, bolji su mi Isaac i Diplomatske kronike.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/07/2022 : 22:08:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Odličan je Gus. Slažem se s cortom da počinje malo pogubljeno, iako mi se i taj prvi album svidio. Drugi i treći su zato izvrsni. I dalje je to kao neka zbirka (kraćih ili dužih) anegdota, ali Blain pokazuje koliko je maštovit autor i izvrstan crtač (on i ostatak ekipe su također odradili vrhunski posao na koloru). S cortom se slažem i u tome da četvrti album malo pada. Sve se nekako počinje previše vrtjeti u prazno, iako i dalje ima i više nego zanimljivih elemenata, a tu je i taj naprasni kraj koji s lakoćom izaziva želju potrebu za daljnjim čitanjem.

Ukratko, originalna, zabavna i smiješna vizualna poslastica. Strip koji se ne propušta!

Marko, znaš li kad će ta Ruža?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/07/2022 : 22:29:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ne zna se:(

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/07/2022 : 23:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


U zadnje tri godine mu je izašao jedan strip (koji ćemo valjda vidjeti u Fibrinom izdanju?), nadam se da se ne zajebava nego radi na nastavcima Gusa i Isaaca.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/07/2022 : 07:59:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Naravno da hoćemo.

Trouble will find me
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 22/07/2022 : 08:26:21  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


U zadnje tri godine mu je izašao jedan strip (koji ćemo valjda vidjeti u Fibrinom izdanju?), nadam se da se ne zajebava nego radi na nastavcima Gusa i Isaaca.




Ja se ne nadam previše :)
Vidi se iz njegovih radova, da je Blain neko ko ne voli duže projekte i mnogo improvizira.
Kod Gusa i Isaaca je počeo sa nekom osnovnom idejom ali izgleda nije imao pojma kako će to da završi na kraju.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/07/2022 : 08:54:54  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33
Kod Gusa i Isaaca je počeo sa nekom osnovnom idejom ali izgleda nije imao pojma kako će to da završi na kraju.



fala bogu pa ostali autori to znaju
vrh je blain, sem kod bluberija naravno, nije mu to trebalo
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 22/07/2022 : 11:47:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by corto33
Kod Gusa i Isaaca je počeo sa nekom osnovnom idejom ali izgleda nije imao pojma kako će to da završi na kraju.



fala bogu pa ostali autori to znaju
vrh je blain, sem kod bluberija naravno, nije mu to trebalo




Upravo ta improvizacija je jedan od glavnih aduta njegovih stripova. Nikad ne znaš gdje će te odvesti, znaš samo da će biti zabavno i melem za oči, a realno ništa drugo ni ne treba. Kod Gusa je već pravio dužu pauzu pa mu se vratio, vjerojatno kad ga je uhvatio gušt (ili kad su mu zatrebali novci). Ne vidim razlog da to ne ponovi.

P.S.
Bluberi mu nije na razini ostalih radova ali je i dalje dobar, no za konačan dojam ćemo sačekati drugi dio.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Zula
Average Member

739 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 22/07/2022 : 12:18:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by corto33
Kod Gusa i Isaaca je počeo sa nekom osnovnom idejom ali izgleda nije imao pojma kako će to da završi na kraju.



fala bogu pa ostali autori to znaju
vrh je blain, sem kod bluberija naravno, nije mu to trebalo



Upravo ta improvizacija je jedan od glavnih aduta njegovih stripova. Nikad ne znaš gdje će te odvesti...
Ne vidim razlog da to ne ponovi.


Jednako tako se ne vidi razlog da to ponovi... 😉
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/07/2022 : 20:03:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Blain je genijalac, ima strašan osječaj za tempo i dialog, montažu i likove.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4117 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 27/07/2022 : 15:17:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Prije svega- naslovnica ovog integrala je znakovita.
Gotovo sve priče se temelje na istom sistemu - razbojništvo, lokanje, seks, lijenčarenje ali je autor unatoč tom samoograničavanju u postavkama ipak uspio postići nekakav potpuno razuzdan i nepredvidljiv tijek priče.
Budući da nema neke centralne teme, što bi mnogima moglo zasmetati, treba reći da se ovo nije moderna kaubojska pustolovina nego se više čita kao crtice iz života napaljenih razbojničkih hohštaplera. Uglavnom je to nizanje urnebesnih situacija gdje citati znaju biti sjajni i mislim da će mnogima biti bliski dijelovi sa prijateljskim nadjebavanjem/komentiranjem žena.
Kako stvari idu izgleda da su mi najbolje sjeli treći i četvrti album. Ali sad kad razmišljam - moguće i da sam se kroz prva dva tek navikavao na jedan pristup stripu potpuno drugačiji od onoga kojeg poznajem. Zvijezda je definitivno najjača i najsmiješnija priča u cijelom integralu! Iako, moram reći i da mi je nekoliko priča bilo potpuno nejasno; ispada kao nekakav kreativan nered iz Blainove tikve bačen na papir bez razrade!

Crtež prvenstveno pitak i osebujan a nepredvidljiva ludost Blainovog tempa i montaže su jednostavno genijalni!

Ako mogu povući paralelu s filmovima ovo bi mi ispao kao neki mišung braće Cohen i Wesa Andersona tako da tko voli navedene redatelje- Gusu bi svakako trebo dati šansu.
Ovo sigurno nije jedan od najboljih stripova koje sam pročitao u zadnjih nekoliko godina ali zasigurno jest jedan od specifičnijih, što automatski ulazi u selekciju stripova za "višestruko čitanje".

I Markos je legendetina! Hvala još jednom!

Bok, kako si.
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000