forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 216 - Pet zemalja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 20/11/2022 : 18:56:20  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Danas sam pročitao ovaj strip.
Da budem iskren privju mi je bio li-la. Onako nekako bzvz.
Ali cijeli strip je zapravo odličan, da kao GoT ili npr Rome (odlična HBO serija koja je nažalost prekinuta zbog prevelikog budžeta), intrige, muljanja, varanja, podmukla ubojstva...
Posebnost je što su životinje u glavnim ulogama, i crtež je odličan, jako dobro se prepoznaju izrazi lica za razliku od Nesmeovog izrazito drvenog crteža u Djeci Kapetana Granta.
Počevši od druge epizode, na kraju svake je kratka povijest nekog lika, porodice, vrste, događaja...i super je jer nas dodatno uvlači u svoj svijet.
Na kraju mi je ovo jedan odličan novi serijal za koji autori obećavaju da će izbacivati po ciklus svakih 2 godine što je ultrabrzo za BD.
Prvi ciklus su uspijeli za cca 3 godine, sada ćemo vijdet kako će to ići dalje.
Jedva čekam nastavke i nadam se da neće biti fušarenja. ;)

E da, i drago mi je da je to kod Fibre sve spucano u jednu knjižurinu koja mi je zdrobila prsa, a ne u dvije ili više. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2022 : 17:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Uf,koliko je ovo dobro - scenaristički duet pod imenom Lewelyn je odradio vrhunski worldbuilding;pet kontinenata,svaki sa određenom vrstom životinja kao primarnom,a sve u tesnoj vezi jedna sa drugom.
Fascinantna epopeja,smeštena u antropomorfni svet;izdaje,zavere,ubistva,prevrati;sve se dešava jako brzo,taman se učini da bi neki lik mogao imati vodeću rolu,ali on gine,brutala do jaja.
Prva knjiga sa 6 albuma je prvi ciklus koji je sasvim lepo zaokružen.
U Francuskoj ovo ide ekstra brzo,2-3 albuma godišnje,pa nećemo čekati puno na nastavke.
Negde u početku sam mislio da će ovo biti u rangu P&O,svojom izvesnom kompleksnošću (hoću da kažem da je strip inteligentno napisan),ali nije to baš ta liga;mada,za malo da bude.
Totalna preporuka!!

granitna 5/5

*mlađem sinu (11 godina),koji je progutao Gung Ho,dadoh ovaj strip,ali mu je bio prenaporan - eto kao neko zapažanje

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/12/2022 : 14:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma šta ja znam. Da sam mlađi, bolji, jači, možda bi me ovo zaintrigiralo. Ovako mi je meh. Nisam ni pročitao do kraja jer je previše stranica, a premalo vremena.

Objektivno, strip je vrhunski animal fantasy sa puno preokreta i bogatim, ljepuškastim crtežom. Kome se to sviđa, nema šta mislit, nek odmah kupuje. Subjektivno, sve izgleda generički i već viđeno. Korektno, ali ne i nadhnuto. Strip izgleda kao da ga je AI napravila nakon što su joj uneseni parametri.


Shaner je usporedio sa Igrom prijestolja, ali ja Igru volim i mislim da je puno bolja, sočnija, maštovitija. Jebiga, u igri autor ima stotine stranica na raspolaganju, a ovdje mora progurati puno radnje kroz malo stranica i to se osjeti. Sve ide nekako prebrzo i ne mogu se uživiti, uroniti u svijet 5 zemalja.

Što se tiče odluke da likovi budu životinje, a ne ljudi - razumijem ju. Tako je lakše, a opet se dobije privid originalnosti, ali meni opet te živine nisu sjele. Recimo, ljubav majmunice i jelena - možda ću zvučati kao netko iz Vigilarea ali meni je to smiješno i neprirodno!!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 10/02/2023 : 10:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Stvarno volim antropomorfne stripove i nadao sam se da će me ovo oduševiti kao i prošlogodišnji Životinjski dvorac, no ipak sam odustao nakon trećeg albuma.
Previše, ali zaista previše zagušljivih kadrova s dijalozima koji stripovski ne govore doslovno ništa. Crtač lijepo crta i na nekim totalima većih dimenzija se vidi da je bogat i ima dubinu i dinamiku no to dobivamo doslovno na kapaljku. Umjesto da vidimo tu raskoš u prostoru makar bilo nagrđeno većim brojem tekstualnih oblačića mi dobivamo suhi, dijaloški izrežiran proizvod koji bi više odgovarao filmskoj ili knjiškoj adaptaciji nego stripu.
Vidim da se nekima jako svidjelo, moguće i da sam u krivu jer mi tematski nije omiljeno (ne volim ni Igru Prijestolja) no eto, pišem ovo zato da se netko kome se također neće svidjeti ne osjeća previše usamljen u mišljenju

Bok, kako si.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 10/02/2023 : 10:07:55  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja jedva cekam nastavak. Meni se bas svidelo.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 10/02/2023 : 10:50:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ma dobro, ti si GoT manijak i padaš na klasičan crtež pa se to ne računa. Tebi su i Djeca kapetana Granta ludilo jer izgleda all shiny and colourful dok mi tehničari kenjamo o dinamici i pripovjedanju.
Ma za fanove GoTa je ovo definitivno masthevuša. Tu nema spora. Vjerojatno sam i ja tako nekritičan s postapokaliptičnom tematikom iako s godinama postajem sve oštriji.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 10/02/2023 : 11:17:11  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
:D Pa da. Moracu procitati jos jednom sa posebnom paznjom na to sto si napisao, da vidim hocu li primetiti isto. Ali stvarno, meni je ovo nesto gde nastavak cekam bas sa velikim nestrpljenjem. Progutao sam integral jer mi je bas bilo te neke dinamike i konstantne zanimljivosti.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 10/02/2023 : 15:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Ma dobro, ti si GoT manijak i padaš na klasičan crtež pa se to ne računa. Tebi su i Djeca kapetana Granta ludilo jer izgleda all shiny and colourful dok mi tehničari kenjamo o dinamici i pripovjedanju.
Ma za fanove GoTa je ovo definitivno masthevuša. Tu nema spora. Vjerojatno sam i ja tako nekritičan s postapokaliptičnom tematikom iako s godinama postajem sve oštriji.



Djeca Kapetana Granta en mogu u istu rečenicu sa Pet zemalja.
DKG su mi dosta loš strip tj pretpostavljam da je primjereniji djeci.
Crtež je tamo opasno dobar, ali su likovi drveni.
A Pet Zemalja su mi baš odličan i napet strip, ima sve.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 11/02/2023 : 02:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Gledam taj trailer i vizualno mi je strip totalno NE. Ono baš ne i ne. Jedan od rijetkih.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/03/2023 : 14:52:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Već prilikom čitanja sam imao nekako čudan dojam.

Dobro (odlično?)je nacrtano, dobro (odlično?) je napisano, a nešto mi nedostaje, ne osjećam zadovoljstvo koje bi bilo rezultat toga.
Nedostaje mi humora (koliko ga može biti u ovakvim temama), pozitivnih likova ili barem nekih uz koje bih se vezao.

Jedan od najboljih dijelova mi je bio razgovor kralja u zatvoru s vođom studentske opozicije.

Ostalo ste manje više napisali što i ja mislim:

quote:
Originally posted by Shaner

Ovo sve djeluje kao Pjesma leda i vatre s antropomorfnim životinjama. Bar po onom što sam čuo o Martinovom djelu, čitao sam samo prvu knjigu, davno, i sve sam zaboravio. Bojim se da će se isto dogoditi i s ovim. Puno likova, frakcija, urota, prevrata, izdaja, ubojstava i sličnih divota, na zapravo ne toliko velikom broju stranica. Takav tempo čini čitanje brzim i zanimljivim, ali onemogućava bilo kakvu dublju razradu likova i vezanje za iste. Crtež je dobar, ali ni po čemu impresivan. Nema posebno maštovitih rješenja u prikazu likova i arhitekture/krajolika, niti Lereculey ovdje pokazuje neki prepoznatljiv stil koji bi ga izdvojio od standarda.

Meni je dodatan minus što, sudeći po novim albumima koji su izašli u Francuskoj, autori očito misle napraviti po jedan ovakav ciklus za svaku od pet zemalja, što će vjerojatno upeterostručiti količinu svih onih spomenutih elemenata, kao i broj (kratko prisutnih) likova.
Ukratko, dobar strip koji ničim ne odskače.



quote:
Originally posted by Shaner
... Jedino čega se sjećam je prva misao koja mi je prošla kroz glavu kad sam zatvorio knjigu: "Ovo se ovako može vrtiti zauvijek." Pa sad ti reci jesam li u krivu.



Valjda je to cilj. Vrtjeti manje više isto pa dok ide dobra prodaja ...


quote:
Originally posted by pcoro

... Subjektivno, sve izgleda generički i već viđeno. Korektno, ali ne i nadhnuto. Strip izgleda kao da ga je AI napravila nakon što su joj uneseni parametri.
... Recimo, ljubav majmunice i jelena - možda ću zvučati kao netko iz Vigilarea ali meni je to smiješno i neprirodno!!



Da, djeluje kao da je rađeno po receptu (déjà vu) ...
A što se tiče životinja, čemu te životinjske glave kad su tijela u biti ljudska, a valjda i svi likovi imaju iste spolne organe ...

quote:
Originally posted by Cromwell

... Previše, ali zaista previše zagušljivih kadrova s dijalozima koji stripovski ne govore doslovno ništa. Crtač lijepo crta i na nekim totalima većih dimenzija se vidi da je bogat i ima dubinu i dinamiku no to dobivamo doslovno na kapaljku. Umjesto da vidimo tu raskoš u prostoru makar bilo nagrđeno većim brojem tekstualnih oblačića mi dobivamo suhi, dijaloški izrežiran proizvod koji bi više odgovarao filmskoj ili knjiškoj adaptaciji nego stripu.



Možda je s tim ciljem i rađeno da se od toga napravi TV serija i zaradi dodatni novac.

Ipak, da se ne stekne kriva slika, ovo je strip za visoku ocjenu, mnogima će sjajno leći i odbacit će sve ove primjedbe.

I naravno da ću i ja rado pročitati i nastavke koji možda promijene i ukupni dojam.

Ovo je najnoviji album:

https://www.bedetheque.com/BD-5-Terres-Tome-10-Reapprendre-la-peur-466814.html



P.S: Zaboravio sam napisati da ovi crteži uvećano izgledaju jako dobro. Šteta da neke kolorke nemaju veći format.


Edited by - Peyo on 12/03/2023 18:13:21
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1769 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 12/03/2023 : 17:30:54  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
@Peyo Da li se desetim albumom zavrsava serijal/ciklus ili ce biti jos?

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/03/2023 : 17:52:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Po ovom tekstu trebalo bi biti 30 albuma u 5 ciklusa, a svaki bi imao po 6 albuma.

Ritam izdavanja bi trebao biti 3 albuma godišnje.

https://www.lavoixdunord.fr/1128696/article/2022-01-18/les-5-terres-la-saga-qui-modernise-le-9e-art
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1769 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 12/03/2023 : 18:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Po ovom tekstu trebalo bi biti 30 albuma u 5 ciklusa, a svaki bi imao po 6 albuma.

Ritam izdavanja bi trebao biti 3 albuma godišnje.

https://www.lavoixdunord.fr/1128696/article/2022-01-18/les-5-terres-la-saga-qui-modernise-le-9e-art




Hvala, Peyo!

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Saale
Starting Member

76 Posts

Member since 26/09/2022

Posted - 12/03/2023 : 20:40:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Saale a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Već prilikom čitanja sam imao nekako čudan dojam.

Dobro (odlično?)je nacrtano, dobro (odlično?) je napisano, a nešto mi nedostaje, ne osjećam zadovoljstvo koje bi bilo rezultat toga.
Nedostaje mi humora (koliko ga može biti u ovakvim temama), pozitivnih likova ili barem nekih uz koje bih se vezao.




Nisam baš siguran, ali mislim da je Alex na DW forumu pitao , zašto je ovo antropomorfno? Možda je tu kvaka, da ljudi totalno drugačiji smer priče očekuju zbog životinjskih likova.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 12/03/2023 : 22:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Zato što ako staviš da su ljudi, mnogo ti je veći rizik da ti raznorazni kenjaju i da se strip posmatra u drugom svetlu. Ovde svaka rasa može da ima i zle i dobre i glupe i bespoštedne i nikom ništa.
Onako bi bilo, evo ga...opet mi belci/muslimani/rusi/crnci ovi oni najgori...
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/03/2023 : 12:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovde se neka ekipa strip autora iz druge lige sastavila, ono, verovatno rekose sebi nesto tipa... ljudi, a da nesto napravimo da nas narod pamti. i sad su tu oni dosli, gledali sta je akutelno, racunali kako strip da naprave da sto vise lici na nesto. rezultat ovde mi je da nije ovo nesto sto je pamtljivo, ono ok ide to citanje sto i jeste nesto. jedino sto me nervira jesu ti zivotinski likovi, uzas sta uradise
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/03/2023 : 14:18:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
super je što su životinjski likovi,a strip je bomba.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/03/2023 : 14:23:27  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

super je što su životinjski likovi,a strip je bomba.



verovatno su u te svoje kalkulacije uracunali i tvoje postove na s.com
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6939 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/03/2023 : 22:21:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by anto

super je što su životinjski likovi,a strip je bomba.



verovatno su u te svoje kalkulacije uracunali i tvoje postove na s.com





http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 07/06/2023 : 21:36:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Previše, ali zaista previše zagušljivih kadrova s dijalozima koji stripovski ne govore doslovno ništa. Crtač lijepo crta




Evo ja bih se složio s ovim. Nije mi se pretjerano svidjelo. Sastojci su tu, crtež je dopadljiv, ali ovo je ipak 2.liga u odnosu na slične stripove. Igra prijestolja? Može, ali ipak par levela niže.


Prva 2 albuma jako dobri, treba vremena za pohvatat tko je tko od likova (u čemu pomaže prvi predlist) i dosta je sve skupa zanimljivo, ali kako priča ide dalje onda dolazi do strašnog zamora. Posebno kad se uključe studenti i kad gej par kralj-sjenka krenu sa svojim beskonačnim razgovorima koji stvarno ne vode ničemu i ubijaju u pojam.
Između (nažalost na svega par stranica) dolazi do raznih obrta i šokantnih otkrića, ali ipak samo za kratko te opet ritam pada . Dolazi sve više i više likova (posebno kad se uključe studenti )i teško je pohvatati sve (bar meni).
Problem je u razlikovanju mačaka. Ispada da se ih najlakše razlikuje po boji kose odnosno frizuri. Tekstualna priča na kraju svakog albuma je ok, pomaže da bolje razumijemo neke događaje odnosno odnose među likovima.

Crtački je korektno, ali daleko od nečeg specialnog kad su životinjski likovi u pitanju. Nije me ničim oduševio. Odrađeno.

Ne kažem da je loše, ali da li mi treba 30 albuma ovog serijala? Mislim da ne.

E da. Po prvi put čujem za riječ "pače", npr:

"Večeras donosimo važnu, PAČE ključnu, odluku za budučnost našeg pokreta"

??

Bond.James Bond.

Edited by - Aco on 08/06/2023 08:32:43
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/06/2023 : 22:22:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pače skraćeno od dapače.

Zadnjih godina se češće koristi.

Manje iritantno i pismenije od "poštivam".

Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 07/06/2023 : 22:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ovo je i mene odbilo: puno šuplje priče, objašnjavanja, masa likova bez krvi i mesa. Crtež osrednji, bez emocija.

Have mercy
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/06/2023 : 07:57:35  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja ne mogu docekati nastavak :)
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 08/06/2023 : 08:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Pače skraćeno od dapače.

Zadnjih godina se češće koristi.




Zanimljivo. Nikad čuo do sada. Prvi put u ovom stripu pročitao.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 08/06/2023 : 09:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Koje mucenje citati ova podeljena misljenja za nekoga koji tek treba odluciti sta ce u vezi ovog stripa

Nego kako vi u HR kazete za "malu patku" ? :)
ne "pače" ?

Kojim jezikom ja pisem i govorim je tesko definisati
posto je mesavina reci iz Srbije (ipak pretezno odavde), Hrvatske i BiH.
Posto ne zivim ni u jednoj od tih drzava se ne opterecujem sto ne govorim ni pisem
"cisto".. nego sam zadovoljan dok druge razumem a i oni mene.
Govorim koliko toliko i cetri druga jezika ali to nije previse vazno u ovom kontekstu.
Eh kad bi neki od tih jezika bili francuski, italijanski i spanski :)

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 08/06/2023 09:53:15
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000