forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Rakija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 30/06/2022 : 09:38:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tihomirduras

quote:
Originally posted by ken2

skoro pola nabrojanog nisu rakije




Stara iskusnjara

Da većinom su likeri koje radiš sa najneutralnijom rakijom većinom loza ili komovica, pošto imam par brajdi loze svake godine dobijem oko 20ak l čiste rakije, a od toga polovicu iskoristim za raznorazne likere tipa medicu, orahovac (moj favorit), višnjevac, i drugih raznih varijacija (aronija, malina, kupina, itd.)
Banija je inače bila poznat kraj po šljivi, kruški i jabuci.


Višnjevac i Višnjevača su 2 različite stvari kod nas, višnjevac liker ko što kažeš, a višnjevača baš rakija od višnje.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29190 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 30/06/2022 : 10:04:34  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Oki i orahovac moraš čuvati u mraku, onda bude zelene boje i pravi lijek!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5124 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 30/06/2022 : 13:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Oki i orahovac moraš čuvati u mraku, onda bude zelene boje i pravi lijek!


Ma jok…mora orahovac odraditi svoje jedno mjesec i pola na suncu. Zelen bude ako se orasi i to prerano ubrani namaču u mračnom kraće razdoblje i ne vjerujem da kao takav može biti pravi ljek.
Doduše, orasi koje ubireš za orahovac moraju biti zeleni kada ih bereš (slušam stare i iskusne koji kažu da je to po datumu vrijeme od 17.06 do 07.07). Takvi nedozreli orasi su u tom razdoblju najbogatiji jodom, te od joda izloženog suncu rakija pocrni…tamna kao noć
Uostalom, zaleti se ovo ljeto jedan dan na Mrežnicu na kupanje sa ženom i djecom, pa ću donjeti malo za degustaciju…vjeruj mi, tako nešto ne možeš kupiti nigdje jer takav orahovac nitko ne radi da bi ga prodavao.
Go to Top of Page

mesar
Junior Member

385 Posts

Member since 27/04/2015

Posted - 30/06/2022 : 14:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mesar a Private Message  Reply with Quote
Ja dam u 2.5L čašu pola kg šečera,15 zelenih oreha˙(na pola narezano),narezano limono i narezano narančo i nalijem slivovko.Pustš 40 dana i poslije precediš.I ja sam radio od tog dana ,kako kaže Oki.
Go to Top of Page

mesar
Junior Member

385 Posts

Member since 27/04/2015

Posted - 30/06/2022 : 14:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mesar a Private Message  Reply with Quote
Mora pa bit na suncu.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29190 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 30/06/2022 : 14:29:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
To je tako kad tražim po internetu, isprobao taj recept s mrakom i bio mi zeleni i super orahovac :-).

P.S. probat ću napokon ove godine na Mrežnicu, pa se javim!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5124 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 30/06/2022 : 19:31:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mesar

Ja dam u 2.5L čašu pola kg šečera,15 zelenih oreha˙(na pola narezano),narezano limono i narezano narančo i nalijem slivovko.Pustš 40 dana i poslije precediš.I ja sam radio od tog dana ,kako kaže Oki.


Staklenka 2.5L, najviše pola kg šečera (toliko i ja stavim jer žene vole slađe), orahe režem na četiri dijela i to stavim preko 15 (jer žene više vole kada je preko 15:), narezani limun i naranđu NE stavljam (iako bih stavio) jer je kora ovih što možeš kupiti po trgovačkim centrima prejako tretirana otrovima da budu što dugotrajniji i onda ti rakija te otrove izvuče, pa ti nekada bude onako metalan okus nakon ispijanja takvog orahovca i ako popiješ više takvih, po pravilu te potjera na wc, dalje…šljivu, ajoj, šteta šljive, ja stavljam ne mogu reći komovicu, a ne mogu reći ni lozu-nešto između
…još stavim dva štapića cimeta, desetak zrna kave i ponekad ako mi je pri ruci stavim i jedan onaj burbon vanil šečer i sve to cca 45 dana na suncu, no kako prži zadnjih par godina, mislim da ne smeta ako se procijedi i ranije.
Pauza gotova, nastavljam košnju vrta
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5124 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 30/06/2022 : 19:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

To je tako kad tražim po internetu, isprobao taj recept s mrakom i bio mi zeleni i super orahovac :-).

P.S. probat ću napokon ove godine na Mrežnicu, pa se javim!


Ja neki puta bivam iznenađen u negativnom smislu kakve sve recepte ljudi kače po internetu (nedavno pročitao jedan kako na litru rakije ide 1 kg šečera,ali nađe se i ponekad i dobar recept).

Što se tiče Mrežnice, kažu mi prijatelji da već prošlu subotu i nedjelju (dok sam bio na moru) u podne na par mjesti nisi mogao naći parkinga kakva je navala Zagrebčana na sve uzdužne destinacije bila + svake godine nikne jedan novi kamp, pa je i stranaca sve više. Ja sam ovaj tjedan vodio djecu svaki dan ujutro, voda je čista i osvježavajuća što računam da će se lagano pogoršavati kako ljeto odmiče. U svakom slučaju, javi se ako dolaziš
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12834 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 30/06/2022 : 20:49:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Kad smo kod rakije, u mom kraju je prije par godina, lokalna inspekcija zatvorila čovjeku "ilegalnu pecaru", onaj stari kotao gdje se pekla rakija, a koji je imao čovjek u obitelji valjda 200 godina. I pritom ga finacijski oderala toliko, da mu nije mogla pomoći ni sva rakija.
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1822 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/06/2022 : 21:36:52  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

quote:
Originally posted by tex2

Oki i orahovac moraš čuvati u mraku, onda bude zelene boje i pravi lijek!


Ma jok…mora orahovac odraditi svoje jedno mjesec i pola na suncu. Zelen bude ako se orasi i to prerano ubrani namaču u mračnom kraće razdoblje i ne vjerujem da kao takav može biti pravi ljek.
Doduše, orasi koje ubireš za orahovac moraju biti zeleni kada ih bereš (slušam stare i iskusne koji kažu da je to po datumu vrijeme od 17.06 do 07.07). Takvi nedozreli orasi su u tom razdoblju najbogatiji jodom, te od joda izloženog suncu rakija pocrni…tamna kao noć
Uostalom, zaleti se ovo ljeto jedan dan na Mrežnicu na kupanje sa ženom i djecom, pa ću donjeti malo za degustaciju…vjeruj mi, tako nešto ne možeš kupiti nigdje jer takav orahovac nitko ne radi da bi ga prodavao.



Ništa Oki ponijeti ću i ja svoj orahovac (a možda i medicu) pa da usporedimo čiji je duži
Inače gotovo identično radimo orahovac iako smo mi znali ponekad i ostavljati cijele orahe ali u zadnjih par godina oh prepolovio, meni najbolja i po riječima starina oko mene najzdravija rakija.
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 11:55:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Kad smo kod rakije, u mom kraju je prije par godina, lokalna inspekcija zatvorila čovjeku "ilegalnu pecaru", onaj stari kotao gdje se pekla rakija, a koji je imao čovjek u obitelji valjda 200 godina. I pritom ga finacijski oderala toliko, da mu nije mogla pomoći ni sva rakija.


Kod nas tog, iskreno, nema, da ima digli bi se na oružje
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1822 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 02/07/2022 : 07:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Siljak66

quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Kad smo kod rakije, u mom kraju je prije par godina, lokalna inspekcija zatvorila čovjeku "ilegalnu pecaru", onaj stari kotao gdje se pekla rakija, a koji je imao čovjek u obitelji valjda 200 godina. I pritom ga finacijski oderala toliko, da mu nije mogla pomoći ni sva rakija.


Kod nas tog, iskreno, nema, da ima digli bi se na oružje



To je mislim nekako došlo sa ulaskom u eu možda koja godina prije, to i zabrana kolinja iako se to i dalje (manje) prakticira.

Što se tiče kotla za rakiju mislim da je bilo riječ o nekakvoj simboličnoj naknadi za registraciju istog, tipa 100kn.

Sa izumiranjem sela izumiru i neki običaji a znaš kako se kaže bolje da nestane selo nego običaji.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 02/07/2022 : 08:43:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Za kolinje ok,ali zabranit rakijetinu je u q

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000