forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 LOTR Rings of power
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/09/2022 : 18:50:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Treća bolja od prve dvije.
Još uvijek Galadriel je najgori dio serije.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Iluvatar
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 01/06/2021

Posted - 09/09/2022 : 19:31:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Iluvatar a Private Message  Reply with Quote
Ma oni su ovo pravili za milenijumcad. Za one koji nemaju pojma o tematici. Za tiktokere sa kosom od hiljadu boja na glavi, kljovama u nosu i dlakama ispod pazuha(kod zena). Oni nisu ovo pravili za zreliju publiku a posebno nisu za poznavaoce teme. Samo, zajebali su se. Pogresna im je ciljna grupa. Ti ce uslikati stori, napisati komentar na insta kako su odusevljeni inkluzivnoscu i snagom zene. Kako su u Amazonu odvazni i hrabri i kako su hejteri rasisti. To ce trajati par epizoda, mozda sezonu i onda ce pasti u zaborav. Njih boli patka za ovo.
Da su iskreno radili za fanove,porusilo bi rekorde gledanosti. Gledalo bi se iznova, prepricavalo bi se, otvarale bi se zajednice, kupovao merch, cd izdanja, kolekcionarski primjerci, figurice i sl. Ovako im sipak. Milijardu posto nece vratiti ulozeno. Ocekujem da ce naredna sezona biti odlozena ili da ce budzet drasticno biti smanjen. Mada ja mislim da lazu za budzet kada je u pitanju ova sezona. Sta je ovdje duplo skuplje i bolje od Igre Prijestolja? Kostimi jeftini, glumci nepoznati...lokacije CGI. Mozda peru pare.

Mala digresija. Totalno sam presao na stranu desnicarske agende u Americi sto se tice ovoga. Inace sam ljevicar(citaj komunjara jbg), ali ovdje su u pravu. Samo mi je smijesno koga u Americi zovu leftistima tj ljevima. Upravo te sarenih kosa. To su liberali valjda. Ti ocito i ne znaju sta je ljevo u pm
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/09/2022 : 20:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Iluvatar

Oni nisu ovo pravili za zreliju publiku



Pa nije ni Tolkien pisao Hobita i LOTR za zreliju publiku

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 09/09/2022 : 21:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
ali je za pametnu publiku.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 09/09/2022 : 21:08:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Jedino što pozitivno mogu reći za treću epizodu je da se vidi koliko su imali jak budžet, jer scenografija i panorame Numenora izgledaju odlično. Sve ostalo bolje ne komentarisati koliko imam osećaj kao da gledam neku generičku fantasy seriju koja nema dodirnih tačaka sa Tolkinom. A ona slow-motion scena gde Galadrijela jaše konja je legendarna koji je to transfer blama
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/09/2022 : 21:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Tolkien nije pisao za odrasle, ali nije pisao ni za glupavu balavurdiju. Bio je veoma inteligentan čovek, izmislio je nekoliko funcionalnih jezika (vilenjački, između ostalog), a u svetu LOTR je ukomponovao momente nordijske, slovenske, anglosaksonske, germanske i keltske mitologije. Njegova dela su dobrim delom filozofska i nisu "obično" i dečije štivo, već su za zrelu publiku, bez obzira na uzrast.

Ova serija je sve što ne valja u današnjoj tv produkciji. Ubiješ tonu para za nešto generičko, bez imalo duše i atmosfere. Ima toliko scena koje su transfer blama, što naker kaže. Onaj slow-motion, one scene borbe (mila majko), o dijalozima ne vredi komentarisati.

Numenor je jedini pozitivan momenat u ovoj trećoj epizodi (ali onda ide scena kad zarobljenike izvode pred kraljicu koja je kao zauzeta, koja je toliko amaterski odrađena da ja nemam reči). Odlično je urađen grad, izgleda impresivno, ali opet nekako "plastično". Ako uporedim njega i Kings Landing, Dragonstone ili Astapor iz GoT, ovi mi izgledaju stvarno, mogu da poverujem da se radi o pravom gradu. Numenor mi je više kao predivna ilustracija.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 09/09/2022 21:49:44
Go to Top of Page

Iluvatar
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 01/06/2021

Posted - 09/09/2022 : 21:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Iluvatar a Private Message  Reply with Quote
@Paka01
Gospodar Prstenova je itekako za zreliju publiku. Jako tesko djelo za citati i pravilno razumjeti. A procitaj i Djecu Hurinovu ako vec nisi i ako budes u prilici. Ne pamtim da sam citao knjigu sa vise crnjaka.

A mislim da oni koji vole Tolkinove knjige uveliko imaju preko 30 godina u 2022, velika vecina.

@naker
Scena Galadriele na konju je kao reklama za sampon ili hemeroide.

Njihove panorame me ne fasciniraju. Prvo, Numenor mi lici na anticku Grcku. Od vecenie tih panorama, ostali smo samo na tome, na panoramama. Prikaze mi panoramu a onda me prebaci u neki jeftini sator. Ne osjetim grad, kao u filmu npr kada Gandalf jase na konju prema vrhu Minas Tiritha, ili Rivendel ili Shire ili Helmovu klisuru, Lothlorien i sl. Ko je gledao kako se snimao LoTR zna o cemu pisem. Koliko ljubavi i paznje je posveceno lokacijama...kako i koliko su ih pravili. Doduse, u ovoj seriji prikazali su Numenor kroz ulice u par scena. To mi je pomoglo da malo dozivim taj grad. Mada me mjestani u pozadini bas i ne uvjeravaju da sam u Numenoru, i oni lice na anticke grke 🙂

Nema milosti, hejt do hrskavice.

Edited by - Iluvatar on 09/09/2022 21:56:13
Go to Top of Page

Iluvatar
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 01/06/2021

Posted - 09/09/2022 : 22:09:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Iluvatar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Tolkien nije pisao za odrasle, ali nije pisao ni za glupavu balavurdiju. Bio je veoma inteligentan čovek, izmislio je nekoliko funcionalnih jezika (vilenjački, između ostalog), a u svetu LOTR je ukomponovao momente nordijske, slovenske, anglosaksonske, germanske i keltske mitologije. Njegova dela su dobrim delom filozofska i nisu "obično" i dečije štivo, već su za zrelu publiku, bez obzira na uzrast.

Ova serija je sve što ne valja u današnjoj tv produkciji. Ubiješ tonu para za nešto generičko, bez imalo duše i atmosfere. Ima toliko scena koje su transfer blama, što naker kaže. Onaj slow-motion, one scene borbe (mila majko), o dijalozima ne vredi komentarisati.

Numenor je jedini pozitivan momenat u ovoj trećoj epizodi (ali onda ide scena kad zarobljenike izvode pred kraljicu koja je kao zauzeta, koja je toliko amaterski odrađena da ja nemam reči). Odlično je urađen grad, izgleda impresivno, ali opet nekako "plastično". Ako uporedim njega i Kings Landing, Dragonstone ili Astapor iz GoT, ovi mi izgledaju stvarno, mogu da poverujem da se radi o pravom gradu. Numenor mi je više kao predivna ilustracija.



Bas tako. Tolkinova djela su ozbiljna knjizevnost iako su cesto bajkovita i djeluju onako naivno. Posebno ako se citaju na engleskom jeziku, onako kako ih je on pisao. Ja sam malo citao i to je potpuno druga zvijer u odnosu na svaki prevod. Svakim prevodom gubi se taj duh. Tek kad se dohvatis izvornog steknes dojam kako je lik pisao, kako je rimovao i sl. Mada ni malo nije lagano citati na engleskom. Posebno Nezavrsene Price, to je i na domacim jezicima ziva patnja citati,a tek Historiju Srednje Zemlje koju se vjerujem niko ne bi usudio prevesti sve i da se nadje izdavac.

Zoran Stanojevic koji je prvi preveo LoTR na ovim prostorima je sam rekao da je dobio stokholmski sindrom prevodeci to. Zavolio svog mucitelja 🙂. I odbio je svaku ponudu nakon toga koja je bila vezana za prevod nekog Tolkinovog djela.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9531 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 09/09/2022 : 22:31:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
+1 za ovo sto kazu hanter i iluvatar (i drugi koji kazu isto to) - ne kapiram uopste sve ove komentare a la "jaoj kako izgleda fantasticno"
moze da bude dizajnirano najbolje na svetu, al dzaba kad ne izgleda STVARNO, sve izgleda kao da je juce izaslo iz pecnice, tj. kao da je tek juce RENDEROVANO
call me biased - ali i nacrnjeni Hobit je izgledao realnije, taktilnije, otrcanije sa svim svojim digitalnim 3D 150fps kamerama nego ovo cudo

ne kapiram uopste ove moderne produkcije sa svojim sranjima koja valjda jos jace upadaju u oci tamo gde se siluju stare fransize, tj. postojeci svetovi i materijali s kojima je poredjenje neizbezno
pogledaj npr. i ovog tzv Obi Wana (malopre gledao onaj neki making of sto su izbacili, pa sam pod utiskom vaLda), bukvalno nema jednog aspekta serije da ne izgleda potpuno vestacki, bukvalno Napad klonova izgleda stoput bolje i uverljivije

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/09/2022 : 00:19:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Iluvatar

@Paka01
Gospodar Prstenova je itekako za zreliju publiku. Jako tesko djelo za citati i pravilno razumjeti. A procitaj i Djecu Hurinovu ako vec nisi i ako budes u prilici. Ne pamtim da sam citao knjigu sa vise crnjaka.




Ma vidi njega, pa ložim te malo iz zezancije pročitao sam sve od Tolkiena više puta, jako volim njegova djela. Seriju ne gledam niti planiram gledati, al gušt mi je čitati komentare.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 10/09/2022 : 13:17:45  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Stranac i Harfoot hobiti su najgori dio serije.

Elendil, Isildur i Halbrand (ma tko on bio) su odlični, unatoč kronološkom nepodudaranju s predloškom.

Arandir mi je sve simpatičniji.

Jbg, stvarno san tija hejtat ovu seriju, ali je sasvim u redu i mišljenja sam da će payoff bit zadovoljavajuć.

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 10/09/2022 13:17:55
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 10/09/2022 : 14:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Jos nisam gledao seriju, ali mogu zamisliti taj osjecaj da cak i uz akromatopsiju, bolest oka gdje vidis sve crno, bijelo i nijanse sive da ne stima dosta toga.
Hajde ovako, ova prica je ustvari preteca trilogije kakvu je znamo i nije bilo nikoga u filmovima osim pripadnika bijele rase, osim mozda Maura sa N.Zelanda koji su glumili orke, pa ih nitko nije niti kuzio pod maskama.
Sjetio sam se neke anegdote kako je neki Arap, politicar razgovarao sa nekim am.politicarem i rekao kako je ljubitelj "star treka" i pitao se kako to od svih rasa i naroda sa zemlje nema Arapa. Ovaj veli da je to zato sto Arapa valjda nema u buducnosti. 😁
Eto tako mozete zamisliti da je nakon ove price sa kovanjem prstena svaki od ovih tamnoputih vilenjaka, patuljaka i vranaca imao recesivni gen, beta talasemiju,vrstu anemije i izumrli su u tom razdoblju nakon radnje iz serije.
Znaci u buducnosti Medjuzemlja ih nema, a i Gandalf je od sivog postao bijeli. 😁 Nije sve tako crno-bijelo, ima i nijanse sive. Svijet je bas sarena lopta.😊

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/09/2022 : 16:21:15  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ne znam zašto ljudi stalno potenciraju taj woke momenat, kad ga mi "hejteri" skoro ni ne spominjemo?

Serija je loša zato što je loša na svim nivoima. Da je dobro urađena, onda neki crni vilenjak ili patuljak ne bi nikome smetali. I u GoT smo imali izmešane rase, i niko živi to nije spomenuo. Zašto? Zato što je serija odlično urađena i zato što su te rase pametno iskorištene.

Ova serija je slabija i od nekog proseka, jednostavno je u svim aspektima loša do očajna. Da je nisu ovoliko pompezno najavljivali i da nisu ulupali skoro 200 miliona dolara po epizodi (za šta?), ne bi se digla ovolika negativna kritika. Ovako, hejt na najjače!

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/09/2022 : 16:23:08  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Evo i ovde na komentarima, pišu ljudi isto kao i mi.

https://www.rottentomatoes.com/tv/the_lord_of_the_rings_the_rings_of_power/s01/reviews?type=user

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Iluvatar
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 01/06/2021

Posted - 10/09/2022 : 16:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Iluvatar a Private Message  Reply with Quote
Oni ako su bas htjeli da urade nesto od Tolkina a da ukljucuje rasnu raznolikost, odnosno raznolikost u boji koze, mogli su i to. Ima tamnoputih ljudi u tom univerzumu. Pojavljuju se i u trilogiji kao saveznici Saurona. Haradrimi koji su se nalazili na juznim zemljama. Dio ih je podrzavao Saurona, i bili su u neprijateljskim odnosima sa Numenorom, kasnije Gondorom. Trebali su uzeti prava i na njih i uraditi seriju kako treba. Ali to valjda nije dovoljno. Mora biti crni legolas, crni patuljak, crni bilbo i sl.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/09/2022 : 17:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Tribali su lipo uzet dva plava čarobnjaka i napravit seriju o njima kako idu kroz neistražene i nepoznate krajeve Arde.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 10/09/2022 : 22:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Iluvatar

Oni ako su bas htjeli da urade nesto od Tolkina a da ukljucuje rasnu raznolikost, odnosno raznolikost u boji koze, mogli su i to. Ima tamnoputih ljudi u tom univerzumu. Pojavljuju se i u trilogiji kao saveznici Saurona. Haradrimi koji su se nalazili na juznim zemljama. Ali to valjda nije dovoljno. Mora biti crni legolas, crni patuljak, crni bilbo i sl.



Možete jednostavno prihvatiti Tolkienove ideje kao reference za ovaj scenarij.
Obično se referenca tamnog vilenjaka (Moredhel na sindarinskom) jednostavno odnosi na vilenjaka koji nije vidio svjetlo Amana, ali koncept mračnog vilenjaka bio bi onaj koji je možda iskvario Morgoth. Tolkienu se svidio ovaj koncept kao objašnjenje za njegovu vrhunsku i podmuklu kovačku vještinu, koje je bilo napisano u bilješci na margini Eölove priče, ali on je umjesto toga odlučio smatrati ga vjerojatnijim poznavateljem Patuljaka.
Većina kritika dolazi od ljudi koji ne poznaju Tolkienovo djelo.
Spomenuo je u "Knjizi izgubljenih priča" ljude iz Maelgina, opisane kao osobe tamnije kože. Dakle, ova TV-serija ima puno više istine nego što možete zamisliti.

Ali vidim da ste, pardon da ne budem kao kolega Qwertz, vidim da si dobro potkovan u vezi Tolkiena. Ja ga nisam citao, ali sam "istrazivao" malo o njegovim inspiracijama.
P.S.
Prvi odlomak sam malo uredio jer je kopija jednog teksta sa rasprave o ovoj temi. Nisam bio toliko upucen u detalje ovog velebnog svijeta, ali se nauci s vremenom.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 10/09/2022 22:05:33
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 11/09/2022 : 11:35:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emiremOva TV-serija ima puno više istine nego što možete zamisliti

Emireme ajde odustani molim te. :)
"Nisi čitao ali si malo istraživao". Izvrsno. I onda još izjaviš da većina kritika dolazi od ljudi koji ne poznaju Tolkienovo djelo haha. Super mi je današnje doba kad su svi tako jako upućeni i stvore mišljenje o apsolutno svemu uz pet minuta guglanja.

Valjda je jasno da je mračni elf alegorijski opis mraka duše odnosno nutrine i da ga stvarno glumi crnac tek bi onda to, da se doslovno uzme, bilo rasistički.

Iluvatar je sve rekao - Haradrimi su jedini tamnoputi ljudi u LOTRu i Tolkien ih je bazirao na Arapima/indijcima. Naravno da je za današnja vremena malo nezgodno to što su svi oni čija je boja kože drugačija od bijele na strani Saurona. Rhun su također bazirani prema mongolima odnosno azijatima a negroida jednostavno nema stoga nemojte pokušavati obraniti neobranjivo. Tako je kako je i ispravljanje povijesnih nepravdi na ovakav način je ideja koja je u svojoj osnovici plemenita, no među razumnima je nepotrebna i postiže kontraefekt.

Pogledao sam samo prvu epizodu i meni za sada djeluje gledljivo ali crnci Harfootsi i crnac vilenjak mi totalno ubijaju atmosferu Međuzemlja. Sa pretjeranim CGIjem sam se već pomirio (zanima me i što će član Fler reći na to kad pogleda) iako me neopisivo bode u oči koliko su nepotrebne svjetline i izmaglice dodali u postprodukciji. Osim toga često ima užasno izvještačenog svjetla koje dolazi sa 3 strane. Točno se vidi da je rađeno u studiju i nema one prirodnosti kakva je krasila Jacksonovu triologiju.
Pratiti ću i dalje kak će mi se dat ali nije da sam nešto nabrijan. Nadam se i da će u jednoj epizodi biti pokazano kako udarnik Alija Sirotanović buši tunele Morije.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 11/09/2022 : 17:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Nedovoljno ljudi primećuje da serija zapravo, minus par lokacija, serija za ove pare, izgleda jako loše. Jasno je da ekipa možda nema kostime, iskustvo, setove kakve recimo HBO poseduje, ali za ovaj budžet, scena recimo kao u trećoj epizodi na brodu, gde se vidi da je studio iz aviona, kao da je film iz 1960-te...baš ubija. Ako već dijalozi štekaju, barem imerzivnost sveta bi morala da bude nenadjebiva, a ovde je to urađeno jako slabo.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 11/09/2022 : 20:25:30  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
Sa pretjeranim CGIjem sam se već pomirio (zanima me i što će član Fler reći na to kad pogleda) iako me neopisivo bode u oči koliko su nepotrebne svjetline i izmaglice dodali u postprodukciji. Osim toga često ima užasno izvještačenog svjetla koje dolazi sa 3 strane. Točno se vidi da je rađeno u studiju i nema one prirodnosti kakva je krasila Jacksonovu triologiju.




Ajd, kad me već pitaš.
Pratim, no nemam nešto posebno za dodati što se same serije tiče..
neke stvari me smetaju, no generalno mi nije loše,
i dovoljno mi je zanimljivo da gledam dalje.
Spomenut ću tek da nisam Tolkien fanatik,
pa silne kritike baš i ne doživljavam jer me
nedosljednosti nisu pogodile.

CGI - pretjerano ili ne, diskutabilno je.
U globalu mi je izvrsno (što ne čudi, obzirom na budžet i uključene studije),
iako ima upitnih dijelova (već spomenuto očito studijsko osvjetljenje, itd.)
Razlozi postoje - i nije problem u ljudima koji ne znaju svoj posao -
no nećemo sad u detalje, nije to izgovor i zapravo nije bitno.

Ipak, daleko je to od stvarno loših vizuala (koji se mogu vidjeti u nekim modernijim produkcijama)
i mislim da su kritike neopravdane - obzirom da je tek šačica šepavih od ukupno
cca 9500 kadrova sa (što vidljivim, što "nevidljivim" - a tu bi se vrlo iznenadili) vizualnim efektima.
Ali, što ja znam


Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 11/09/2022 20:28:23
Go to Top of Page

Iluvatar
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 01/06/2021

Posted - 13/09/2022 : 08:55:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Iluvatar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by Iluvatar

Oni ako su bas htjeli da urade nesto od Tolkina a da ukljucuje rasnu raznolikost, odnosno raznolikost u boji koze, mogli su i to. Ima tamnoputih ljudi u tom univerzumu. Pojavljuju se i u trilogiji kao saveznici Saurona. Haradrimi koji su se nalazili na juznim zemljama. Ali to valjda nije dovoljno. Mora biti crni legolas, crni patuljak, crni bilbo i sl.



Možete jednostavno prihvatiti Tolkienove ideje kao reference za ovaj scenarij.
Obično se referenca tamnog vilenjaka (Moredhel na sindarinskom) jednostavno odnosi na vilenjaka koji nije vidio svjetlo Amana, ali koncept mračnog vilenjaka bio bi onaj koji je možda iskvario Morgoth. Tolkienu se svidio ovaj koncept kao objašnjenje za njegovu vrhunsku i podmuklu kovačku vještinu, koje je bilo napisano u bilješci na margini Eölove priče, ali on je umjesto toga odlučio smatrati ga vjerojatnijim poznavateljem Patuljaka.
Većina kritika dolazi od ljudi koji ne poznaju Tolkienovo djelo.
Spomenuo je u "Knjizi izgubljenih priča" ljude iz Maelgina, opisane kao osobe tamnije kože. Dakle, ova TV-serija ima puno više istine nego što možete zamisliti.

Ali vidim da ste, pardon da ne budem kao kolega Qwertz, vidim da si dobro potkovan u vezi Tolkiena. Ja ga nisam citao, ali sam "istrazivao" malo o njegovim inspiracijama.
P.S.
Prvi odlomak sam malo uredio jer je kopija jednog teksta sa rasprave o ovoj temi. Nisam bio toliko upucen u detalje ovog velebnog svijeta, ali se nauci s vremenom.



Moja potkovanost je onako, srednja zalost. Procitao sam knjige koje su prevedene na ove nase vrle jezike. Jedini lik sa ovih prostora za kojeg znam da dobro poznaje tematiku je iz Srbije, ima Youtube kanal pod nazivom Barbatus Calvus. Covjek je spucao sigurno jedan fin auto na razlicita Tolkinova izdanja. Prezire filmove i bilo kakve ekranizacije, pa mu je i LOTR trilogija smece. Od njega sam nesto naucio kao i od par stranih kanala koji se time bave. Nema crnih vilenjaka ni hobita a koliko znam ni patuljaka. To sto nekoga nije dotaklo bilo kakvo svjetlo samo bi dodalo njegovoj bljedoci. U knjigama Gospodar Prstenova ima jasan opis hobita npr. Da, jednu vrstu njih opisuje kao hajmo reci rumeniju, ne tako svijetlu. Amazon shillovi odmah to iskoriste i kazu crn. To su gluposti.

Ruzno se covjek osjeca da uopste i mora raspravljati o takvim stvarima. Ja nisam neko zakeralo sto se tice vjerodostojnosti ekranizacija. Meni je filmska trilogija npr supar, a ima poprilicno propusta. Nema Toma Bombadila, nema citavog jednog puta i dogadjaja hobita prema Rivendelu. Boromir je drugaciji u knjigama nego u filmu npr. Nema citavog dijela o Sarumanu i Okrugu itd. No dobili smo razumno objasnjenje sto je to tako. Postovao se Tolkin sto je najbitnije i nisu se unosile nikakve politicke poruke sa strane. Vidi se velika kolicina posvecenosti.
Nista nije na silu, kao sto je u Hobitu ona gluppva romansa ili pojavljivanje Legolasa.

Sa druge strane, kod Amazona imamo bahatost. Veliku bahatost. Odbijaju svaku kritiku, vrijedjaju fanove dok bez i malo stida i logike skrnave lore.

Ja cak ne bi imao problem sa tom raznolikoscu da to nije toliko nelogicno i usiljeno. Ok, razbij lore ali mi daj neko tvoje inteligentno pojasnjenje. Ponizavajuce je i za glumca da bude tu samo jer je druge boje koze, bez da su mu dali ikakvu pozadinu. Znaju da ce ljudi upirati prstom u tog glumca koji samo radi svoj posao. Ako serija bude u velikoj mjeri hejtana i losa, to ce potincijalno unistiti karijeru istom tom glumcu. Super si, podrska, stojimo iza tebe bla bla, a kod narednog kastinga dva bijela reditelja ce se dosaptavati kako je taj isti glumac u javnosti potrosen i da ne bi bio dobra energija za njihov projakat, pa bi bolje bilo da nadju drugog, svjezijeg crnca.

I crni vilenjak, i patuljcica i crni harfut znaju da su tu samo jer su druge boje koze. Evo npr da raznolikost kod harfuta objasne time da oni postoje sirom Medjuzemlja i posto postoje preko 1000 godina ima ih i crnih i bijelih. Cesto emigriraju, cesto se susrecu, otvorena su plemena jedni za druge i zna doci do mjesanja. Eto npr tako. Banalno i ne bas toliko inteligentno ali ja bi i to prihvatio. Ovako su ih prikazali kao tajno pleme, jako konzervativno koje kako oni kazu postoji 1000 godina. Pa druze, za 150 godina bili bi svi crni kao ugarak. Kako tu da bude raznolikost? Prikazani su isto kao ono divlje pleme koje nikada nije vidjelo bijelog covjeka. I zamisli sad ode tamo Nacionalna Geografija, snimi ih i nadje sa njima jednog bijelca i dva azijata. To je Amazonova inkluzivnost. Glupa ko k.

No i bez toga serija je losa. Ponavljam, losa je kao i genericna fantasy serija, u najboljem slucaju jedva prosjecna. Najmannji problem su mi Arandir i Disa kada ostalo pogledam. Numenorci su opisani kao jaki, gotovo polubozanski narod. Od njih potice Aragorn, koji je tek blijedi potomak nekada slavnog naroda. Dakle, ljudski rod dozivljava nazadak od pada Numenora, u svakom smilu. Medjutim, u seriji su prikazani izmedju ostalog kao kepeci, nikakvi...pa ih neki fiktivni lik Helbrand, juznjak iz Medjuzemlja istuce na ulici. Njih 4-5 istovremeno. Pijan.

Edited by - Iluvatar on 13/09/2022 08:56:56
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39113 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 15/09/2022 : 12:40:14  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam da cu pogledati kada izadje kompletna sezona ali nisam izdrzao. Pa da dam i ja svoj utisak nakon pogledane jedne i po epizode kao Tolkinov fan preko 30 godina.

Efekti i okruzenje su mi malo previse lepi za seriju. Prebajkovito je. Kao da su pravili wallpapere a ne seriju. A to je ubedljivo najjaci deo po mom utisku. Sad ide onaj katastroficniji deo. Glumce kao da su random birali. Galadrijela mi je i OK, i moze da prodje. Nekako moze da se razvije u Kejt Blanset. Ali da Elronda useru onako, pa za to ih treba streljati. Vilenjak koji je esencija stoicizma i mudrosti ispada neki debil iz Zemuna u BMW-u. Kakve su to moderne frizure kod Vilenjaka, kome to padne na pamet? Imam utisak da je svaki vilenjak peder jbt. Sve kontam sad ce neki pederluk da iskoci. Crnac vilenjak? Kakav je ono Kazad Dum? Kao zabavni park. Ovi Hobiti su toliko odvratni da je to neizrecivo. Sta je sa Gandalfom koji je pao iz svemira pa se ponasa kao lobotomirani prosjak ispod mosta? A tako i izgleda.. Niti ozbiljnosti, niti humora, niti zaintrigiranosti, nista.. Hvatam sebe da na ovome njakam telefon jer me smorise.

Gde je Morgot? Ko je Morgot? Gde je Seloba? Kako su unistili drvo? Otkud Sauron? Kako je izgledao? Teror za zivce.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/09/2022 : 12:53:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Jesam ti rekao? ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39113 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 15/09/2022 : 13:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Jesi u PM. :) Stvarno se skenjam. Ovo su nenormalni stresovi za mene sa ovim serijama. Prvo Tocak vremena a sad i ovo. Gde je kraj budaletinama koje se pitaju za ova snimanja. Pa imas tolike pare i toliku moc i dozvolis sebi da useres. Jos kao ona fora da je sin Bezosu rekao "tata, nemoj ovo da upropastis". Neka se nose u q. Bolje je od Tocka dosta ali opet je krs...
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 15/09/2022 : 16:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Iluvatar

quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by Iluvatar

Oni ako su bas htjeli da urade nesto od Tolkina a da ukljucuje rasnu raznolikost, odnosno raznolikost u boji koze, mogli su i to. Ima tamnoputih ljudi u tom univerzumu. Pojavljuju se i u trilogiji kao saveznici Saurona. Haradrimi koji su se nalazili na juznim zemljama. Ali to valjda nije dovoljno. Mora biti crni legolas, crni patuljak, crni bilbo i sl.



Možete jednostavno prihvatiti Tolkienove ideje kao reference za ovaj scenarij.
Obično se referenca tamnog vilenjaka (Moredhel na sindarinskom) jednostavno odnosi na vilenjaka koji nije vidio svjetlo Amana, ali koncept mračnog vilenjaka bio bi onaj koji je možda iskvario Morgoth. Tolkienu se svidio ovaj koncept kao objašnjenje za njegovu vrhunsku i podmuklu kovačku vještinu, koje je bilo napisano u bilješci na margini Eölove priče, ali on je umjesto toga odlučio smatrati ga vjerojatnijim poznavateljem Patuljaka.
Većina kritika dolazi od ljudi koji ne poznaju Tolkienovo djelo.
Spomenuo je u "Knjizi izgubljenih priča" ljude iz Maelgina, opisane kao osobe tamnije kože. Dakle, ova TV-serija ima puno više istine nego što možete zamisliti.

Ali vidim da ste, pardon da ne budem kao kolega Qwertz, vidim da si dobro potkovan u vezi Tolkiena. Ja ga nisam citao, ali sam "istrazivao" malo o njegovim inspiracijama.
P.S.
Prvi odlomak sam malo uredio jer je kopija jednog teksta sa rasprave o ovoj temi. Nisam bio toliko upucen u detalje ovog velebnog svijeta, ali se nauci s vremenom.



Moja potkovanost je onako, srednja zalost. Procitao sam knjige koje su prevedene na ove nase vrle jezike. Jedini lik sa ovih prostora za kojeg znam da dobro poznaje tematiku je iz Srbije, ima Youtube kanal pod nazivom Barbatus Calvus. Covjek je spucao sigurno jedan fin auto na razlicita Tolkinova izdanja. Prezire filmove i bilo kakve ekranizacije, pa mu je i LOTR trilogija smece. Od njega sam nesto naucio kao i od par stranih kanala koji se time bave. Nema crnih vilenjaka ni hobita a koliko znam ni patuljaka. To sto nekoga nije dotaklo bilo kakvo svjetlo samo bi dodalo njegovoj bljedoci. U knjigama Gospodar Prstenova ima jasan opis hobita npr. Da, jednu vrstu njih opisuje kao hajmo reci rumeniju, ne tako svijetlu. Amazon shillovi odmah to iskoriste i kazu crn. To su gluposti.

Ruzno se covjek osjeca da uopste i mora raspravljati o takvim stvarima. Ja nisam neko zakeralo sto se tice vjerodostojnosti ekranizacija. Meni je filmska trilogija npr supar, a ima poprilicno propusta. Nema Toma Bombadila, nema citavog jednog puta i dogadjaja hobita prema Rivendelu. Boromir je drugaciji u knjigama nego u filmu npr. Nema citavog dijela o Sarumanu i Okrugu itd. No dobili smo razumno objasnjenje sto je to tako. Postovao se Tolkin sto je najbitnije i nisu se unosile nikakve politicke poruke sa strane. Vidi se velika kolicina posvecenosti.
Nista nije na silu, kao sto je u Hobitu ona gluppva romansa ili pojavljivanje Legolasa.

Sa druge strane, kod Amazona imamo bahatost. Veliku bahatost. Odbijaju svaku kritiku, vrijedjaju fanove dok bez i malo stida i logike skrnave lore.

Ja cak ne bi imao problem sa tom raznolikoscu da to nije toliko nelogicno i usiljeno. Ok, razbij lore ali mi daj neko tvoje inteligentno pojasnjenje. Ponizavajuce je i za glumca da bude tu samo jer je druge boje koze, bez da su mu dali ikakvu pozadinu. Znaju da ce ljudi upirati prstom u tog glumca koji samo radi svoj posao. Ako serija bude u velikoj mjeri hejtana i losa, to ce potincijalno unistiti karijeru istom tom glumcu. Super si, podrska, stojimo iza tebe bla bla, a kod narednog kastinga dva bijela reditelja ce se dosaptavati kako je taj isti glumac u javnosti potrosen i da ne bi bio dobra energija za njihov projakat, pa bi bolje bilo da nadju drugog, svjezijeg crnca.

I crni vilenjak, i patuljcica i crni harfut znaju da su tu samo jer su druge boje koze. Evo npr da raznolikost kod harfuta objasne time da oni postoje sirom Medjuzemlja i posto postoje preko 1000 godina ima ih i crnih i bijelih. Cesto emigriraju, cesto se susrecu, otvorena su plemena jedni za druge i zna doci do mjesanja. Eto npr tako. Banalno i ne bas toliko inteligentno ali ja bi i to prihvatio. Ovako su ih prikazali kao tajno pleme, jako konzervativno koje kako oni kazu postoji 1000 godina. Pa druze, za 150 godina bili bi svi crni kao ugarak. Kako tu da bude raznolikost? Prikazani su isto kao ono divlje pleme koje nikada nije vidjelo bijelog covjeka. I zamisli sad ode tamo Nacionalna Geografija, snimi ih i nadje sa njima jednog bijelca i dva azijata. To je Amazonova inkluzivnost. Glupa ko k.

No i bez toga serija je losa. Ponavljam, losa je kao i genericna fantasy serija, u najboljem slucaju jedva prosjecna. Najmannji problem su mi Arandir i Disa kada ostalo pogledam. Numenorci su opisani kao jaki, gotovo polubozanski narod. Od njih potice Aragorn, koji je tek blijedi potomak nekada slavnog naroda. Dakle, ljudski rod dozivljava nazadak od pada Numenora, u svakom smilu. Medjutim, u seriji su prikazani izmedju ostalog kao kepeci, nikakvi...pa ih neki fiktivni lik Helbrand, juznjak iz Medjuzemlja istuce na ulici. Njih 4-5 istovremeno. Pijan.



dobro zboriš.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000