forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Ode kraljica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 10/09/2022 : 22:36:15  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
@jaki
Makedonci su bili duze pod osmanlijama, pa se ne iseljavaju u 21-om stoljecu kao Licani i Slavonci ostavljaju bogatu i plodnu zemlju dok Makedonci zaradjuju od poljoprivrede samo tako. Njihove crvene paprike dodju cak do mene u zap.Europu, pa mi drago. Kraseve napolitanke su mi jeftinije tu zbog manjih marzi nego u zagrebackim bombonijerama(trgovinama).

Btw kosuljica za zastitu mobitela mi je britanska zastava. Jesam li manji patriot naspram domaje, ah, kriz svetog Djordja i svetog Andrije, jesam li nepodoban slati bajramske cestitke sa takvog mobitela? 😁

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 10/09/2022 : 22:52:02  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

@jaki
Makedonci su bili duze pod osmanlijama, pa se ne iseljavaju u 21-om stoljecu kao Licani i Slavonci ostavljaju bogatu i plodnu zemlju dok Makedonci zaradjuju od poljoprivrede samo tako. Njihove crvene paprike dodju cak do mene u zap.Europu, pa mi drago. Kraseve napolitanke su mi jeftinije tu zbog manjih marzi nego u zagrebackim bombonijerama(trgovinama).



Samo zato šta nisu u EU.
Zadnjih godinu i po dana iman radove na kući. Ja neman s tin veze, ali nadograđiva se kat pa je bilo svakakvih radova koje san moga pratit iz prve ruke. Za najgrublje radove su na gradilištu bili Rumunji, nešto malo, uglavnon struju su radili naši, a većinu ostaloga Makedonci.
Kad san razgovara s ljudima kako in je radit u Hrvatskoj i je li stvarno bolje nego u Makedoniji, kažu da je, isto ka nama kad odemo u Njemačku.
Ako lažu Makedonci, lažen i ja.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 10/09/2022 : 23:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Kako se tko snadje.
Cuo sam jednu pricu kako su neki dole gdje sunce sja prodavali zemlju i jedan lokalni pokupovao zemlju od tih ljudi, citaj, mladi kojima se ne da zamajavati sa tim i pravac EU. Dakle lik koji ima i djece koja hoce da rade zaposle jos ljudi i posade sve zivo. Nema sta nema da raste, izvoz na tone, zarada, ne pitaj, kakva Njemacka, Svica,Svedska, svoji na svome 10.000€ mjesecno svaki sin, kcer. Tko bi isao u pecalbu, samo zavrni rukave.
Eto Slavonci vole Irsku, prodavali kuce, zemljiste, a mogli su sa Licanima krompir saditi, pobrat i prodavati Englezima kojima fali kronicno za Fish&Chips. Ali neke vole biti baje izvana za lokalce kad dodje na g.o., nego svoj sef kod kuce. Znam, dublji su razlozi i nisu svi agrikulturalci ima ih i sa medicinskom, elektrotehnickom, pa su zbrisali. Radnici obicni koji su cekali place po tri do sest mjeseci, ti prednjace.
Uglavnom, rodjak mi zivi u UK vec nekoliko godina i veli da je dosta toga poskupilo, a gdje nije. Opet, ima zita iz Kanade, iz Australije mesa, Zelanda isto tako, sa karipskih otoka voca, ma samo pticje mlijeko fali.
Ne brinem se ja za njih.


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 10/09/2022 23:16:16
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 11/09/2022 : 00:51:11  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Kako se tko snadje.
Cuo sam jednu pricu kako su neki dole gdje sunce sja prodavali zemlju i jedan lokalni pokupovao zemlju od tih ljudi, citaj, mladi kojima se ne da zamajavati sa tim i pravac EU. Dakle lik koji ima i djece koja hoce da rade zaposle jos ljudi i posade sve zivo. Nema sta nema da raste, izvoz na tone, zarada, ne pitaj, kakva Njemacka, Svica,Svedska, svoji na svome 10.000€ mjesecno svaki sin, kcer. Tko bi isao u pecalbu, samo zavrni rukave.
Eto Slavonci vole Irsku, prodavali kuce, zemljiste, a mogli su sa Licanima krompir saditi, pobrat i prodavati Englezima kojima fali kronicno za Fish&Chips. Ali neke vole biti baje izvana za lokalce kad dodje na g.o., nego svoj sef kod kuce. Znam, dublji su razlozi i nisu svi agrikulturalci ima ih i sa medicinskom, elektrotehnickom, pa su zbrisali. Radnici obicni koji su cekali place po tri do sest mjeseci, ti prednjace.
Uglavnom, rodjak mi zivi u UK vec nekoliko godina i veli da je dosta toga poskupilo, a gdje nije. Opet, ima zita iz Kanade, iz Australije mesa, Zelanda isto tako, sa karipskih otoka voca, ma samo pticje mlijeko fali.
Ne brinem se ja za njih.




Da se baren malo vratimo na temu, ja bi još malo o Englezima.
Čini mi se da je nekako moderno ne volit Engleze i pričat kako su bahati, a ja nakon 6 godina u turizmu s njima iman najbolja iskustva.
Dida mi je provea skoro godinu dana na Visu s Englezima, nasluša san se priča o njima, i to isključivo pozitivnih. Ne onih klasičnih lovačko-borbenih priča, nego priča iz svakodnevnog života. Dida je priča prvenstvedno baš o tome kako se nisu nikad postavljali ka više vridni. Stanovništvo ih je izuzetno poštovalo, ali su isto tako i oni poštovali naše ljude. Za razliku od američkih vojnika koji su svugdi dolazili puni love, duvana i čokolade, i bili poprilično slobodni u ponašanju, ovi su bili pristojni, i živili u praktički istin uvjetima ka i stanovništvo.
Šta se mog iskustva s njima tiče, nikad s njima nisan ima problema. Dapače, budući da ima ljudi koji vole ćakulat, nekad upadnen s njima u priču jer ih prvenstveno zainteresira kako to da skoro svi govore Engleski, ili recimo pohvale moj Engleski koji u najboljen slučaju prosječan. Već samin time šta govoriš njihov jezik i nesvjesno in iskazuješ poštovanje. Ako kreneš malo u ćakulu s njima, svi se iznenade kad čuju da i nama isto ka i njima dokumentarci Richarda Attenborougha imaju kultni status, ili da se kod nas uvik slušala njihova glazba, od Beatlesa i Stonesa, priko Purplea i Zeppelina, pa Clasha i Pistolsa, Maidena i Motorheada, pa sve do Blura. Da ne pričan o tome da in se obisi vilica ako kreneš nabrajat koje sve humorističke serije kod nas imaju kultni status.
Budimo realni, ima li potribe da ja Britancu falin Churchilla ili kraljicu? Iz najobičnije ćakule o pop kulturi i to na njihovon jeziku i nesvjesno in iskazuješ poštovanje.
Dobra fora je šta to radi dvosmjerno, pa isto tako i ti možeš osjetit da i oni tebe poštuju, jer te više ne doživljavaju(ako uopće i jesu) ka nekog lika koji je tek padon berliskog zida vidija Coca Colu i voćni jogurt, nego ka nekoga sebi ravnog.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7836 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/09/2022 : 02:38:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Je, ta spika o bahatim englezima je megapopularna. 20 godina u kaficu i boljeg gosta od engleza nisam ima. Uglavnom pristojni, veseli, susretljivi, uvik za dobru zajebanciju, dobro potrose i nikad nikakvu pizdariju nisam s njima ima.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2022 : 05:34:50  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

@jaki
Makedonci su bili duze pod osmanlijama, pa se ne iseljavaju u 21-om stoljecu kao Licani i Slavonci ostavljaju bogatu i plodnu zemlju dok Makedonci zaradjuju od poljoprivrede samo tako. Njihove crvene paprike dodju cak do mene u zap.Europu, pa mi drago. Kraseve napolitanke su mi jeftinije tu zbog manjih marzi nego u zagrebackim bombonijerama(trgovinama).

Btw kosuljica za zastitu mobitela mi je britanska zastava. Jesam li manji patriot naspram domaje, ah, kriz svetog Djordja i svetog Andrije, jesam li nepodoban slati bajramske cestitke sa takvog mobitela? 😁


Ne iseljavaju masovno samo zato jerbo ne mogu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2022 : 05:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by lwood

Kraljica je bila simbol . Meni se cini da su ljudi na Balkanu uglavnom jalni jerbo nisu nista postigli bitno u svjetskoj povijesti. Jebga,Engleska ,Spanjolska,Portugal,Francuska,Rusija,Turska... su ostavili neki trag.


Prosječni Balkanac bi umisto da sere po kraljici triba tražit unuke i praunuke britanskih pilota da in može lizat guzice.



Otprilike ovo. Ali kao što sam napisao, sve je stvar obrazovanja i kulture.



Nisan vas baš najbolje skužija šta ste mislili reč s ovin? mislite na puč koji su organizirali 41.e ili pak na lokalna bombardiranja npr Splita i drugih gradova?


Konkretno, mislin da bitka za Britaniju nije bila samo bitka za Britaniju, nego za cilu Evropu.
Općenito, od svih papirnatih saveznika u WW2 oni su nan jedini bili konkretni saveznici na terenu.
Lokalna bombardiranja ne zamjeran njima nego okupatorima. Jebi ga, splitska luka je u tome trenutku njemačka luka. Šta misliš kako po ovome pitanju dišu stanovnici nekog grada na sjeveru Francuske? Stanovnici Caena reacimo?

ma da, mnogo smo se usrecili a sta se Splita tice nisu nijedan vojni cilj u gradu ni pogodili Ubili su priko 200 nasih sugradjana i cak 6 (sest) svaba. Stvarno veliki uspjeh u borbi protiv nacizma.


I koja je tu velika razlika u odnosu na bilo kakvo bombardiranje iz toga vrimena? Nebitno je li bombardiranje Koelna, Londona ili Splita.
Svugdi su uglavnon platili civili.
"Bomber" Harris je lik o kojen se i danas raspravlja.
Većina od tih ubivenih je ubivena na pazaru. Jebi ga, luka je 100 metara dalje.

Platili su civili svakako ,ali ako Englezi u bombardiranjima hr gradova u nekih godinu dana ubiju ljudi koliko i Talijani u malo vise od 2 godine(nekih 5000) s tin da su ovi potonji za to uglavnom koristili one sta su se nekad zvali domaci izdajnici ,ispada da ti kraj takvih "saveznika" neprijatelji i ne tribaju.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2022 : 05:41:08  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

A to sa 500 godina mnogima služi kao izgovor za sve. Nije bilo toliko dugo.

I Španci su bili duže od toga pod Arapima, pa su nekoliko godina posle oslobođenja otišli da otkrivaju tamo neke zemlje.






Odlicna karta manhunteru. Inace najduzi rat u povijesti je Rekonkvista. Spanjolci vs Arapi,skoro 800 godina.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25966 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/09/2022 : 13:29:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

A to sa 500 godina mnogima služi kao izgovor za sve. Nije bilo toliko dugo.



OK.Karikiram sa 500 godina ali misliš li da je slučajno da u bivšoj jugi su najrazvijene republike bile SL pa HR?Misliš li da su oni/mi sposobniji od ostalih ili je to čisto plod povijesnih okolnosti?
Nas su Turci spizdili gospodarski,demografski a i međunacionalni problemi su u mnogo čemu produkt turskog osvajanja.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1775 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 11/09/2022 : 19:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
https://www.b92.net/kultura/vesti.php?yyyy=2022&mm=09&dd=11&nav_category=1864&nav_id=2211534

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24706 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 11/09/2022 : 20:10:08  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki


OK.Karikiram sa 500 godina ali


Ma ovde sam se manje nadovezao na tebe, a više na ti mantru "500 godina" koju slušam od rođenja. Eto, mapa pokazuje nešto drugo, a i da je stvarno tako, već spomenuti Španci su bili 700 i kusur godina pod Arapima, pa su se nekako povratili. Pre 200 godina su Srbi krenuli u oslobođenje i nešto kasnije su dobili i nezavisnost. U Kraljevini je nešto malo i krenulo nabolje, a posle toga stagnacija i življenje na kredit. Jesu nam i za to Turci krivi?

quote:

misliš li da je slučajno da u bivšoj jugi su najrazvijene republike bile SL pa HR?Misliš li da su oni/mi sposobniji od ostalih ili je to čisto plod povijesnih okolnosti?


Najrazvijeni delovi YU su bili Slovenija, veći deo Hrvatske i Vojvodina. Upravo oni delovi koji su bili pod Austro-Ugarskom. Tu se vidi razlika u osvajaču. AU je u sve porobljene delove donosila obrazovanje, tehnologiju i zakon. Nešto slično kao što je UK radilo u svojoj imperiji.

quote:

Nas su Turci spizdili gospodarski,demografski a i međunacionalni problemi su u mnogo čemu produkt turskog osvajanja.



Ovo apsolutno stoji.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 12/09/2022 : 00:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Skrenulo se dobro sa teme.

Kamo srece da su nam Britanci ostali nakon '45-te i uveli parlamentarnu demokraciju, a ne ono sto smo imali da ne spominjem, nije vrijedno.
U kojem stoljecu zivite?
Da nije Faraon jos nesto kriv?


Englezi bi Vas nazvali "bolesnik sa Jadrana".
Pogotovo Nigel Farage.


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4345 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/09/2022 : 09:39:13  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
po pričama starijih slične pozitivne dojmove su u ww2 englezi ostavili i na Šolti, iako se tamo nisu dugo zadržali.
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by emirem

Kako se tko snadje.
Cuo sam jednu pricu kako su neki dole gdje sunce sja prodavali zemlju i jedan lokalni pokupovao zemlju od tih ljudi, citaj, mladi kojima se ne da zamajavati sa tim i pravac EU. Dakle lik koji ima i djece koja hoce da rade zaposle jos ljudi i posade sve zivo. Nema sta nema da raste, izvoz na tone, zarada, ne pitaj, kakva Njemacka, Svica,Svedska, svoji na svome 10.000€ mjesecno svaki sin, kcer. Tko bi isao u pecalbu, samo zavrni rukave.
Eto Slavonci vole Irsku, prodavali kuce, zemljiste, a mogli su sa Licanima krompir saditi, pobrat i prodavati Englezima kojima fali kronicno za Fish&Chips. Ali neke vole biti baje izvana za lokalce kad dodje na g.o., nego svoj sef kod kuce. Znam, dublji su razlozi i nisu svi agrikulturalci ima ih i sa medicinskom, elektrotehnickom, pa su zbrisali. Radnici obicni koji su cekali place po tri do sest mjeseci, ti prednjace.
Uglavnom, rodjak mi zivi u UK vec nekoliko godina i veli da je dosta toga poskupilo, a gdje nije. Opet, ima zita iz Kanade, iz Australije mesa, Zelanda isto tako, sa karipskih otoka voca, ma samo pticje mlijeko fali.
Ne brinem se ja za njih.




Da se baren malo vratimo na temu, ja bi još malo o Englezima.
Čini mi se da je nekako moderno ne volit Engleze i pričat kako su bahati, a ja nakon 6 godina u turizmu s njima iman najbolja iskustva.
Dida mi je provea skoro godinu dana na Visu s Englezima, nasluša san se priča o njima, i to isključivo pozitivnih. Ne onih klasičnih lovačko-borbenih priča, nego priča iz svakodnevnog života. Dida je priča prvenstvedno baš o tome kako se nisu nikad postavljali ka više vridni. Stanovništvo ih je izuzetno poštovalo, ali su isto tako i oni poštovali naše ljude. Za razliku od američkih vojnika koji su svugdi dolazili puni love, duvana i čokolade, i bili poprilično slobodni u ponašanju, ovi su bili pristojni, i živili u praktički istin uvjetima ka i stanovništvo.
Šta se mog iskustva s njima tiče, nikad s njima nisan ima problema. Dapače, budući da ima ljudi koji vole ćakulat, nekad upadnen s njima u priču jer ih prvenstveno zainteresira kako to da skoro svi govore Engleski, ili recimo pohvale moj Engleski koji u najboljen slučaju prosječan. Već samin time šta govoriš njihov jezik i nesvjesno in iskazuješ poštovanje. Ako kreneš malo u ćakulu s njima, svi se iznenade kad čuju da i nama isto ka i njima dokumentarci Richarda Attenborougha imaju kultni status, ili da se kod nas uvik slušala njihova glazba, od Beatlesa i Stonesa, priko Purplea i Zeppelina, pa Clasha i Pistolsa, Maidena i Motorheada, pa sve do Blura. Da ne pričan o tome da in se obisi vilica ako kreneš nabrajat koje sve humorističke serije kod nas imaju kultni status.
Budimo realni, ima li potribe da ja Britancu falin Churchilla ili kraljicu? Iz najobičnije ćakule o pop kulturi i to na njihovon jeziku i nesvjesno in iskazuješ poštovanje.
Dobra fora je šta to radi dvosmjerno, pa isto tako i ti možeš osjetit da i oni tebe poštuju, jer te više ne doživljavaju(ako uopće i jesu) ka nekog lika koji je tek padon berliskog zida vidija Coca Colu i voćni jogurt, nego ka nekoga sebi ravnog.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24706 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 12/09/2022 : 11:38:06  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Povratak na temu:

Meni je čak i simpatično kako neki označavaju Britaniju kao "evil empire", koja je kriva za milione života. Valjda su sve druge imperije osvajale štapićima od čokolade i šećerom u prahu, a Britanci su ubijali ljude...Kolonijalne sile i osvajači uopšteno su nasilni, valjda se u tome svi slažemo. UK je u svoje kolonije donela osim ubijanja tehnološki napredak, obrazovanje i kulturu. Mislim da je poslednja imperija koja je to u tom obimu uradila bila ona rimska.

Prema engleskoj kruni i smrti kraljice sam neutralan, njihova stvar. Niti mi je krivo što je žena umrla, niti se radujem. Ali kad neki Balkanac označava kraljicu kao zlu babu koja je zaslužila da umre u najvećim mukama govori više o tom čoveku, pošto ne vidim nikakav relevantan razlog za tim. Irce razumem u potpunosti, Škote isto delimično, ali kad mi Balkanac to kaže, moram da se upitam koji su povodi i razlozi.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25966 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/09/2022 : 12:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
[quote]Originally posted by manhunter
Pre 200 godina su Srbi krenuli u oslobođenje i nešto kasnije su dobili i nezavisnost. U Kraljevini je nešto malo i krenulo nabolje, a posle toga stagnacija i življenje na kredit. Jesu nam i za to Turci krivi?
[quote]
Pa djelomično jesu jer se razvio takav mentalitet kod ljudi.
U Austrougarskom dijelu pa i u Venecijanskom dijelu se razvio drukčiji mentalitet.Svako je ostavio svoj pečat na prostoru nad kojim su vladali stoljećima.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4345 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/09/2022 : 12:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
možda je ipak njihov imperij bio nešto manje okrutan od npr. belgijskog u KOngu, franc. u alžiru ili španjolskog u južnoj americi. S druge strane napravili su iza 1. svj. rata nekakve umjetne granice i prisilne podjele na bliskom istoku što i danas ima posljedice. također su u 19. stolječu zbog sebične trgovinske koristi izazivali svakakve sukobe, npr. opijumske ratove.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25966 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/09/2022 : 12:51:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Povratak na temu:

Meni je čak i simpatično kako neki označavaju Britaniju kao "evil empire", koja je kriva za milione života. Valjda su sve druge imperije osvajale štapićima od čokolade i šećerom u prahu, a Britanci su ubijali ljude...Kolonijalne sile i osvajači uopšteno su nasilni, valjda se u tome svi slažemo.


To si dobro reka...
Sva carstva su nastala osvajanjem,ratovima i pokoljima(višim ili manjim).Po današnjim kriterijima svi bi bili označeni kao ratni zločinci.(Aleksandar Makedonski,Rimski carevi i Republika,Napoleon...)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4844 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 12/09/2022 : 12:51:50  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
velšani više i ne govore ništa .jer su demografski nadjačni .
Pa zar se nisu u Sjevernoj Americi indijanska plemena nemilosrdno ubijali i prije dolaska bijelaca .
Zar toga nije bilo i u carstvo Inka, da su porobljavali i ubijali druga plemena i sad bi moga nabrajat do prekosutra primjere .

I čemu likovat za nečiju smrt , i ja sam neutralan u svezi navedenoga.
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2526 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 12/09/2022 : 13:19:39  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter


Ali kad neki Balkanac označava kraljicu kao zlu babu koja je zaslužila da umre u najvećim mukama govori više o tom čoveku, pošto ne vidim nikakav relevantan razlog za tim. Irce razumem u potpunosti, Škote isto delimično, ali kad mi Balkanac to kaže, moram da se upitam koji su povodi i razlozi.


jer mi smo solidarni s drugima oko stvari koje nas se ne tiču, pogotovo ako nekog treba mrziti... eto nas odmah u prvim redovima. rođeni hejteri. i naravno, najpametniji smo na svijetu.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/09/2022 : 16:53:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by manhunter

Povratak na temu:

Meni je čak i simpatično kako neki označavaju Britaniju kao "evil empire", koja je kriva za milione života. Valjda su sve druge imperije osvajale štapićima od čokolade i šećerom u prahu, a Britanci su ubijali ljude...Kolonijalne sile i osvajači uopšteno su nasilni, valjda se u tome svi slažemo.


To si dobro reka...
Sva carstva su nastala osvajanjem,ratovima i pokoljima(višim ili manjim).Po današnjim kriterijima svi bi bili označeni kao ratni zločinci.(Aleksandar Makedonski,Rimski carevi i Republika,Napoleon...)




Normalno da u nastala osvajanjem kako bi inače i nastala?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/09/2022 : 16:55:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4

velšani više i ne govore ništa .jer su demografski nadjačni .
Pa zar se nisu u Sjevernoj Americi indijanska plemena nemilosrdno ubijali i prije dolaska bijelaca .
Zar toga nije bilo i u carstvo Inka, da su porobljavali i ubijali druga plemena i sad bi moga nabrajat do prekosutra primjere .

I čemu likovat za nečiju smrt , i ja sam neutralan u svezi navedenoga.



Gluposti ,Velšani su najviše i očuvali svoj jezik.
I opet svako carstvo je nastalo osvajanjem to je jednostavno ljudski. Neko je bija usješniji u tome a neko nije.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/09/2022 : 17:00:10  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ako ćemo se ograničit na osvajanje Amerika ,najbolji prema domorocima su bili Francuzi . I to praktički nijedan ozbiljan povjesničar ne spori. Ovi svi drugi su bili onako ,uglavnom loši. Pogotovo ako se ide detaljizirat lokalno. Recimo kad su Portugalci izbacivali Nizozemce iz Brazila redovno su huškali indijance na njih.
Prilikom odvajanja kolonija (odnosno pobune hispanskih kolonija protiv okupirane matice zemlje) indijanci su bili za kralja i otadžbinu protiv kreola. Tako da tu ima svašta. Zavisi koje područje i koje vremensko doba gledamo.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/09/2022 : 17:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Povratak na temu:

Meni je čak i simpatično kako neki označavaju Britaniju kao "evil empire", koja je kriva za milione života. Valjda su sve druge imperije osvajale štapićima od čokolade i šećerom u prahu, a Britanci su ubijali ljude...Kolonijalne sile i osvajači uopšteno su nasilni, valjda se u tome svi slažemo. UK je u svoje kolonije donela osim ubijanja tehnološki napredak, obrazovanje i kulturu. Mislim da je poslednja imperija koja je to u tom obimu uradila bila ona rimska.

Prema engleskoj kruni i smrti kraljice sam neutralan, njihova stvar. Niti mi je krivo što je žena umrla, niti se radujem. Ali kad neki Balkanac označava kraljicu kao zlu babu koja je zaslužila da umre u najvećim mukama govori više o tom čoveku, pošto ne vidim nikakav relevantan razlog za tim. Irce razumem u potpunosti, Škote isto delimično, ali kad mi Balkanac to kaže, moram da se upitam koji su povodi i razlozi.



Meni nije,meni je kraljica bila simpa (za razliku od nasljednika) jerbo je imala taj neki štarinski štih. Iako razumin i Irce i (u manjoj mjeri) Argentince.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4844 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 12/09/2022 : 17:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by RAKOSI4

velšani više i ne govore ništa .jer su demografski nadjačni .
Pa zar se nisu u Sjevernoj Americi indijanska plemena nemilosrdno ubijali i prije dolaska bijelaca .
Zar toga nije bilo i u carstvo Inka, da su porobljavali i ubijali druga plemena i sad bi moga nabrajat do prekosutra primjere .

I čemu likovat za nečiju smrt , i ja sam neutralan u svezi navedenoga.



Gluposti ,Velšani su najviše i očuvali svoj jezik.
I opet svako carstvo je nastalo osvajanjem to je jednostavno ljudski. Neko je bija usješniji u tome a neko nije.




malo više prati i čitaj o Velsu ,sigurno si samo čuja o princu od Velsa .

Evo ti iz Wikipedije :

U Velsu živi 2.903.085 stanovnika. 60% odraslih stanovnika Velsa izjašnjavaju se kao Velšani.
Službeni su jezici engleski i velški. Engleski govore svi stanovnici Velsa i to je dominantan jezik. Samo 20% stanovnika zna velški.


Demografski su nadjačani kako sam već reka , šta znači da ni jedan referendum o samostalnosti ne može proći dok kod Škotske i može jer velika većina stanovnika Škotske su Škoti .



Edited by - RAKOSI4 on 12/09/2022 17:22:25
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46588 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/09/2022 : 17:21:47  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by RAKOSI4

velšani više i ne govore ništa .jer su demografski nadjačni .
Pa zar se nisu u Sjevernoj Americi indijanska plemena nemilosrdno ubijali i prije dolaska bijelaca .
Zar toga nije bilo i u carstvo Inka, da su porobljavali i ubijali druga plemena i sad bi moga nabrajat do prekosutra primjere .

I čemu likovat za nečiju smrt , i ja sam neutralan u svezi navedenoga.



Gluposti ,Velšani su najviše i očuvali svoj jezik.
I opet svako carstvo je nastalo osvajanjem to je jednostavno ljudski. Neko je bija usješniji u tome a neko nije.




malo više prati i čitaj o Velsu ,sigurno si samo čujo o princu od Velsa .

Evo ti iz Wikipedije :

U Velsu živi 2.903.085 stanovnika. 60% odraslih stanovnika Velsa izjašnjavaju se kao Velšani.
Službeni su jezici engleski i velški. Engleski govore svi stanovnici Velsa i to je dominantan jezik. Samo 20% stanovnika zna velški.


Demografski su nadjačani kako sam već reka , šta znači da ni jedan referendum o samostalnosti ne može proći dok kod Škotske i može jer u velika većina stanovnika Škotske su Škoti .






Malo više ti čitaj.
https://en.wikipedia.org/wiki/Languages_of_Scotland#Pictish_language

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000