forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Vjerojatno naš strip-rekord - i više
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 20/04/2023 : 15:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
Ako ovo stavim u Domaći strip, neće nitko vidjeti , a tiče se i stripa uopće, razmišljanja i sl.

Naime, ljubitelji Matakovićevih stripova znaju da je nedavno izašla knjižurina koja obuhvaća fin presjek njegovih radova - Monografija.

Nekoliko je, smatram, zanimljivosti vezano uz nju i strip na ovim prostorima - dakle, ne samo za domaći strip, nego i strip koji se ovdje može naći.
Strip ima oko 650 stranica. A to nije sve što je ovaj kompletni autor stvorio - da jest, bilo bi tu još dobrano preko 1000 tabli!). Nevjerojatno!

Jako sam zadovoljan i izborom tabli iz Overklokinga, što je sigurno zahtijevalo truda, kao i cijeli koncept. Stavit ću pod temu Mataković danas-sutra i naslovnicu te detaljniji osvrt na sadržaj, kako sam dosad stavio za sve njegove albume. Tu će biti riječ samo o stripu, sadržaju.

Svugdje se spominje masa tog izdanja, ali ne i to da je strip, unatoč cijeni od 65 eura (skoro 500 kuna) i domaćem autoru koji ne objavljuje u inozemstvu unatoč kvaliteti, a zbog specifičnosti jezičnog izričaja i podneblja (o tome je pisao Ivica Ivanišević u pregovoru albuma Imamo les proutes), RASPRODAN za svega 2-3 mjeseca!

Valja napomenuti i to da, koliko znam, nikakav otkup od strane Ministarstva nije još ni stigao.
Izvanredan rezultat!

Promocija u galeriji Lauba bila je jedna od najboljih promocija koje možete zamisliti u vezi s bilo kojom umjetnošću u nas! Rekao bih najmanje 300 ljudi, poznate nećemo ni spominjati, dovoljan je Mataković.

E sad, ono što je jedan fenomen to je da se čovjek zapita kako je moguće da na Forumu to nije bilo baš spominjano (nije napad, tek opaska fenomena!), pa ni u temi "Mataković" nije bilo nikakve reakcije. Čak ni oni koji su pitali tko dolazi nisu dobili odgovor. Zanimljivo.
I sad, na toj promociji prepunoj ljudi, a koji nisu došli piti i jesti, bilo je svega par forumaša.
I da ne bude tek tako rečeno, na promociji je prodamo valjda 100 - 150 komada, najmanje. Fascinantno i da se radi o cijelom trajanju jednog Interlibera, puno jeftinijem stripu i svjetskom bestseleru. Svaka čast!
Autor je još i potpisivao svaki primjerak. Osim ako nisi htio.

To je još jedan od dokaza da strip prate i oni izvan Foruma, a pri tom ne mislim samo na one koji su tu bili aktivni, a sad samo škicaju.
To je paralelni svemir i veseli znati da postoji.
Više puta doživio sam da forumaši podcjenjuju upućenost u strip i scenu onih koji nisu na Forumu uopće, kao i to da oni koji nisu ovdje kažu da se ovdje skuplja bagra. Za zamisliti se u oba slučaja.

Ono što još treba (ne treba, to je dramatike radi, želim) napomenuti jest i veliki zez, vjerojatno pri pripremi za tisak, ne znam. Otisak je grozan. Samo su korice dobre. Naime, maestralni crteži koje je autor ekskluzivno nacrtao za svako poglavlje (čitaj: likove, serijale), puni detalja, toliko su loše tiskani da izgledaju doslovno kao loše fotokopije. Bez ikakva pretjerivanja, to je blasfemija i žao mi autora što mu se to dogodilo (što su mu to dogodili ).
I inače je zahtjevno "čitati" njegov crtež zbog hrpe detalja, a kada je riječ o užasnoj rezoluciji, vide se neke duple linije, raster, pikseli. Joj! Ma tko tiska toliku knjigu bez provjere?! A da je štos veći, ne vjerujem da je tiskara zeznula jer se zna da ista radi odlično.

Ovo zbilja nema veze s nekim modernim zahtjevima, nego je činjenica da gotovo svaki album ovog autora, izašao i 1986. (Sabrana nedjela) ima bolji otisak. Ovo je prestrašno za čitati. Em teško za gledati, em boli. Blasfemija! Imam dojam da je nekolicina onih koji su se dotakli komentara i spomenuli nešto lošiju rezoluciju ponegdje (niti je nešto, niti je samo negdje) imala dojam da će uvrijediti autora ili minirati projekt. Razumijem, ali ovo je Monografija, a ne dnevne novine.
To sam uočio i prije kupovine, nije da se osjećam prevarenim, ali je gadan propust.

Kako je jedini način da se odgovorni autoru iskupe tiskanje novog izdanja (o tome se, navodno već i priča), sada očekujemo kako to Mataković zaslužuje.

A bome i mi.
Khm... Neki popust kupcima prvog izdanja... To bi bila dobra rezolucija, koja bi isprala onu lošu.

Što mislite o svemu, da ne ostane samo ovo posljednje u glavi? Ono ispred toga barem je jednako impresivno, a svakako zahvalnije i bitnije za spomenuti!


Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 20/04/2023 15:35:11

jaki
Advanced Member



Croatia
25862 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/04/2023 : 16:42:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pa Mataković je autor kojeg ne vole samo stripaši već i "civili".
Ali opet,500 kuna knjižurina rasprodana(i ako je bez otkupa)to je fenomenalni rezultat.
Sto se tice rezolucije,nisam vidija ali ako je tako a nemam razloga sumnjati u tvoju riječ,to je kriminalno.
Ja bih se osjećao pokradeno da pljunem toliki novac za nešto loše napravljeno a moglo se bolje.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 20/04/2023 : 17:06:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Pa Mataković je autor kojeg ne vole samo stripaši već i "civili".
Ali opet,500 kuna knjižurina rasprodana(i ako je bez otkupa)to je fenomenalni rezultat.
Sto se tice rezolucije,nisam vidija ali ako je tako a nemam razloga sumnjati u tvoju riječ,to je kriminalno.
Ja bih se osjećao pokradeno da pljunem toliki novac za nešto loše napravljeno a moglo se bolje.



Da, naravno, vole ga i civili (odličan izraz), ali ispadne da je više tih civila nego ljudi na forumu koji prate određeni strip. Što zapravo ubija možda ustaljeno mišljenje da forumi okupljaju većinu ljubitelja nečega.
Više se raspravlja o formatima, fontovima i sl. nego o nekim stripovima.
Da, ovo što kažeš za osjećaj pokradenosti, kužim. Iako ja to nisam osjećao jer sam vidio prije negoli sam kupio, što vjerojatno nije slučaj za mnoge. Kupio sam jer - tko bi očekivao još jedno izdanje ovakvih stvari?! Ta i neki stari albumi nisu rasprodani. Ali naklada baš fulana (mislim da je 500), s obzirom na to da bi Ministarstvo, siguran sam, uzelo 200-tinjak. A ono fanovi i to preduhitrili.
I još kad računamo da gomila nije kupila odmah i zbog cijene...

Stvarno je nevjerojatno vidjeti toliko ljudi na promociji (a to je samo Zagreb) i toliku zainteresiranost. Ko da nisam na strip-događanju - bilo više od sedam lica, a usto nekoliko stotina nepoznatih. Naravno, publika starija od 40 godina.
E, to je onda dokaz da si nešto napravio!

Apeliram na izdavača, ako ovo vidi, da kontaktira znalce kako se opet nešto ne bi zeznulo. I čitati ogledni primjerak. Kužim ja, novo, prvi put i to, ali baš zato se raspita.
Kako god, štono bi se ovdje reklo - ja podržao!

A ta cijena i tiraž koji je planuo - ne znam baš da imamo išta slično i sa svjetskim bestselerima kod nas izdanim, i po puno manjoj cijeni. Pada mi na pamet samo Sin City, tu je negdje po vremenu i cijeni, ali to je svjetski bestseler.

Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 20/04/2023 17:08:07
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/04/2023 : 17:09:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Tek nekidan je jedva do Splita stigla, (a kad je pobogu tiskana), pa sam je preuzeo, ne bi da je netko s 'kariolom' tiraz raznosio... nisam jos imao vremena sve pozorno prouciti, bio sam sretan sto sam je uopce ugrabio, ali morat cu nakon ovog tvog upisa obratiti pozornost. Imam sve njegovo sto je uopce 'izbacio' na ovim prostorima, ali ovu 'bloketu' sam bas nestrpljivo iscekivao...
Sad, jbg. ako je tako kako si kazao, nek 'nastancaju' nove knjige. Nek zamjene ove lose kao sto radi Libellus. Ova koju sam ugrabio, a bila je jedini primjerak za striparnicu u Splitu, necu vracati, jbg. Matakivic je potpisao. Ali ako tiskaju novu monografiju sa finijim i pazljivijim otiskom radova rado cu uzeti... do tada, ovih dana moram malo prouciti ovaj 'matun' sto mi je dopao saka. (Sjetim se kako je Zlatko pisao da je trebalo od tiskare do njega, 30 dana puta ove knjige, a 300 metara su distance, tako da sam ja dobro i prosao ovdje dolje)

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25862 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/04/2023 : 17:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pa okupljenost ljudi i prodaja je baš zato sto su tu većinom i "civili".
Mataković je poznata osoba čije stripove su ljudi upoznali kroz novine i časopise ovih zadnih tridesetak godina a i može se reć da su kultni.Stovto već kome značilo..
Ja nisam kupio iz više razloga;cijena,debljina tj.težina knjige a poslije je neko i napisao da skenovi nisu najbolji.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 20/04/2023 : 17:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
Inače ne sudjelujem u raspravama o papiru, ali ovo je zbilja trebalo na lakši papir, šta će masni, sjajni i teški?! Untisunpora, neoklen to?

Da, Ivanl, meni je tek bilo razočaranje jer sam to toliko čekao, a nema većeg doudetaljnog poznavatelja i fana!
(Istina, ali i svjesna provokacija da se jave ostali poznavatelji!)

Ostavljam overklokinšku nadu da su svega tri primjerka tako tiskana: primjerak za listanje na promociji, prijateljev i moj!
Ostale nisam gledao, priznajem!







Humbert Coe
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7874 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 20/04/2023 : 17:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
bio na promociji, zajedno s još nekoliko forumaša
a bio je bane, pa nije bilo zokija :))

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 20/04/2023 : 17:49:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
A što bi popravljali, pa kako ti kažeš, i takvo izdanje sa greškom se ekspresno rasprodalo.
Evo, neće me ni najmanje čudti ako reprint bude identičan.
Ja sam se premišljao, ali sam odustao od otprilike istih razloga kao i Jaki.
Tvoj upis Humberte mi je nažalost samo pokazao da sam dobro postupio.
Inače mi je Overkloking bio obavezno štivo početkom 2000ih na netu, ako me sjećanje ne vara.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/04/2023 : 18:17:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe
Promocija u galeriji Lauba bila je jedna od najboljih promocija koje možete zamisliti u vezi s bilo kojom umjetnošću u nas! Rekao bih najmanje 300 ljudi, poznate nećemo ni spominjati, dovoljan je Mataković.
I sad, na toj promociji prepunoj ljudi, a koji nisu došli piti i jesti, bilo je svega par forumaša.
I da ne bude tek tako rečeno, na promociji je prodamo valjda 100 - 150 komada, najmanje. Fascinantno i da se radi o cijelom trajanju jednog Interlibera, puno jeftinijem stripu i svjetskom bestseleru. Svaka čast!
Autor je još i potpisivao svaki primjerak. Osim ako nisi htio.
To je još jedan od dokaza da strip prate i oni izvan Foruma, a pri tom ne mislim samo na one koji su tu bili aktivni, a sad samo škicaju.
To je paralelni svemir i veseli znati da postoji.



Kad u Laubu svrate forumaši to je odmah u naslovu članka :


No šalu na stranu, Matakovićev rad privlači i nestripaše pa ne vidim razloga čuđenju prisustva takvih na ovakvom i sličnim skupovima.

Također ne vidim razloga da na ovakvom skupu bude više forumaša nego na ostalim strip okupljanjima. Iako je teško reći (možda nekom i nije, ali sumnjam) koliko je forumaša (kojih nominalno ima 11.520) bilo prisutno u Laubi.

Također treba spomenuti i kulturnjake opće prakse koji znaju biti prisutni u većem broju na ovakvim manifestacijama (čak i kad nema za jesti i popiti). Takvi vole besplatne primjerke, ali je moguće da se odvažuju i na kupnju iako je prodana količina na promociji (ako je istinita) zaista vrijedna spomena.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 20/04/2023 : 18:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe


Ostavljam overklokinšku nadu da su svega tri primjerka tako tiskana: primjerak za listanje na promociji, prijateljev i moj!
Ostale nisam gledao, priznajem!




Nije, ima ih još

Napisao sam dojmove još prije, nakon montipajtonovske epopeje s kupnjom.
Ipak, minusima unatoč (ili baš zbog njih - jer ispeglano i savršeno
nekako mi ne ide uz lik te djelo autora)
dojam je sveukupno odličan i nije mi žao para.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 20/04/2023 : 19:48:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote

A ima još takvih primjeraka?! :)
Pusti ti lik i djelo, ovo-ono. Nije da je autor tako htio. Ovdje oči bole i ne vidimo onako kako je autor nacrtao i zamislio. Da ne shvati netko krivo, ne radi se ovdje o nijansama, zakeranju, nego baš o gafu koji autor nije zaslužio, a bome ni htio ni očekivao. Dovoljno je vidjeti samo i razliku između "naslovnica" poglavlja koje je autor negdje na netu objavio i kako je to unutra.

Ovdje su se glave skidale i za nevidljive propuste i za gluposti. A ova knjiga mora biti odlično tiskana, valjda uskoro. Nadam se da je to neće poskupiti! :)




Humbert Coe
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 20/04/2023 : 20:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Šokantno, znam

Nisam siguran koliko je realno očekivati kvalitetniju verziju,
nismo baš veliko tržište -
no s druge strane, da si me pitao kako će se prodavati,
ne bih ni tu bio baš optimističan;
pogotovo nakon razgovora s nekoliko (potencijalnih) kupaca
koji ga inače vole ali su se ohladili na spomen cijene.
(kakvi amateri, pff, ovo je zapravo iznimno povoljno
u odnosu na uobičajenu cijenu takvih stvari)

Jesi li Govnara pitao o dojmovima?

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2449 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 20/04/2023 : 22:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe

Da, naravno, vole ga i civili (odličan izraz), ali ispadne da je više tih civila nego ljudi na forumu koji prate određeni strip. Što zapravo ubija možda ustaljeno mišljenje da forumi okupljaju većinu ljubitelja nečega.
Više se raspravlja o formatima, fontovima i sl. nego o nekim stripovima.



Ja ovo tvrdim od dana kada sam se registrovao na ovaj forum!
Go to Top of Page

malimarinko
New Member



134 Posts

Member since 01/01/2021

Posted - 21/04/2023 : 00:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Send malimarinko a Private Message  Reply with Quote
Razne stripove mogu provariti ali ne i Matakovićev overclocking. To mi je uz bok cjelokupnoj hrvatskoj kinematografiji.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/04/2023 : 09:21:15  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Iz celog uvodnog posta izlaze potpuno pogrešni zaključci.

Primer - u Srbiji je poznat strip crtač i karikaturista Marko Somborac. On je širokoj publici poznat iz dnevnih novina, za koje objavljuje stripove. Njegov album, koje je tzv. forumaško stripovsko jezgro ocenilo svojevremeno kao preskup, za broj strana i opremu koju nudi, u poređenju sa većinom poredivih izdanja, je takođe dobro prodat i to najviše tzv. ne-stripovskoj publici tj kupcima koji su povremeni kupci stripova ili čak nisu ni povremeni.

To nikako ne znači (kao i u primeru Matakovića) da postoji "paralelni svemir", nekakav ogroman kontejner ili rezervoar redovnih, ozbiljnih kupaca stripova, koji redovno uzimaju različita izdanja.

S druge strane, zaista postoje ozbiljni kolekcionari stripova koji nisu na forumu. Od onih starijih generacija, koje malo koriste ili čak i ne koriste kompjuter, a u svakom slučaju ne kuckaju previše po internetu uopšte, do onih (pomenutih) koji jesu bili forumaši ranije, bar u nekom periodu i onih koje ovakav način komunikacije ne interesuje, bez obzira na generacijsku priču.

Ali njihov broj nije preveliki i prodaja nekog strip izdanja u većem tiražu, za koje se zakači i pomenuta "nestripovska" publika nema sa njima nikakve veze.

Ima dosta klinaca koji kupuju samo određene mange. Isto tako bi bilo pogrešno reći, na osnovu njih, kako ima mnogo stripovskih konzumenata van foruma, jer se na osnovu njih ne može ništa pretpostaviti, niti se na njih može računati na nešto drugo, sem na slične mange.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/04/2023 : 15:21:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Dubravko je odavno poznat i omiljen autor. Uopce se ne cudim rasprodaji tiraza. Covjek rastura scenu vec bar 35 godina, a etablirao se narocito kroz ratna vremena, mozda bas i vec zbog toga. Bespostednom satirom i zajebancijom, kad i kako i kome je trebalo. Sve mu je bilo na mjestu lako spada. Danas bi to popularno nazvali politicki nekorektno, drago mi je da je svasta-nesto stvorio prije populariziranja te ruzne etikete. Politicki nepodobno, vec kao dvije rijeci zvuci odvratno lose.

Inace covjek je u svom radijusu zivljenja i odrastanja junak i legenda! A tu je slavu jako brzo prosirio i na ostale djelove Hrvatske. Gomila ljudi koju poznajem nema pojma tko su Zagor i porucnik Blueberry. Tko je Pratt ili Hermann. A Matakovica i malog Ivicu, krmace, (i letece i na cetiri noge), Glistuna Gmizica i samohranu majku nerotkinju znaju itekako. Znaci ljudi koji veze nemaju sa stripom gutaju strip od Dubravka Matakovica. Dapace, njegove baze,stoseve, fraze i recenice upotrebljavaju i dan danas u svakodnevnom razgovoru i komunikaciji. *nesto kao fenomen Alan Forda, ali malo manje.

Nadasve covjek je punio zadnje stranice nedjeljnih novina koje su imale tiraz par stotina tisuca primjeraka. (Nedjeljna Dalmacija primjerice) Moralo je nesto dugorocno ostati u kolektivnoj svijesti i pamcenju.

Uostalom covjek se kao umjetnik i ne izrazava samo crtezom i rijecju. Vodi bend Septica koji ima vjerno jezgro fanova, pa i ako nisu stripski potkovani, uhvatit ce se istih vec samo radi Dubravka ... tako da ima tu prostora i masu fanova razlicitih interesa koje ce spojiti ova monografija.

Mjesta cudu rasprodranosti nema. Bar se ja ne cudim.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 22/04/2023 : 10:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Iz celog uvodnog posta izlaze potpuno pogrešni zaključci.

Primer - u Srbiji je poznat strip crtač i karikaturista Marko Somborac. On je širokoj publici poznat iz dnevnih novina, za koje objavljuje stripove. Njegov album, koje je tzv. forumaško stripovsko jezgro ocenilo svojevremeno kao preskup, za broj strana i opremu koju nudi, u poređenju sa većinom poredivih izdanja, je takođe dobro prodat i to najviše tzv. ne-stripovskoj publici tj kupcima koji su povremeni kupci stripova ili čak nisu ni povremeni.

To nikako ne znači (kao i u primeru Matakovića) da postoji "paralelni svemir", nekakav ogroman kontejner ili rezervoar redovnih, ozbiljnih kupaca stripova, koji redovno uzimaju različita izdanja.

S druge strane, zaista postoje ozbiljni kolekcionari stripova koji nisu na forumu. Od onih starijih generacija, koje malo koriste ili čak i ne koriste kompjuter, a u svakom slučaju ne kuckaju previše po internetu uopšte, do onih (pomenutih) koji jesu bili forumaši ranije, bar u nekom periodu i onih koje ovakav način komunikacije ne interesuje, bez obzira na generacijsku priču.

Ali njihov broj nije preveliki i prodaja nekog strip izdanja u većem tiražu, za koje se zakači i pomenuta "nestripovska" publika nema sa njima nikakve veze.

Ima dosta klinaca koji kupuju samo određene mange. Isto tako bi bilo pogrešno reći, na osnovu njih, kako ima mnogo stripovskih konzumenata van foruma, jer se na osnovu njih ne može ništa pretpostaviti, niti se na njih može računati na nešto drugo, sem na slične mange.



Krivi zaključci? Na temelju činjenica da ako ovo stavim pod Domaći strip nitko neće čitati, da je strip rasprodan tako brzo, da je promocija bila fenomenalna, da ima strip-fanova izvan Foruma, kao i onih na Forumu kojima je strip u drugom planu dok pišu i da mi je to zanimljivo, da je strip tiskan loše, da autor ima zavidan broj tabli i da sam pitao druge za mišljenje? Kako iz toga proizlaze krivi zaključci?! Ili sam ja krivo zaključio? Naravno, nije teško izvesti krivi zaključak, ali to ovisi o onome tko zaključuje.

A u vezi s prodajom... Lako se sad praviti pametan i reći: "Da, da, ja sam znao da će se za tri mjeseca rasprodati strip od 500 kuna (bez otkupa) autora o kojem četiri osobe ovdje pišu."
I, kao, sve obično. Ma daj!



Humbert Coe
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

945 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 22/04/2023 : 11:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
Nisam ni ja očekivao da će to tako planuti. Srećom na vrijeme sam upozoren na to pa sam još tu knjigetinu nabavio u prosincu 2022.

Ne vjerujem da bi se kvaliteta tiska kod eventualnog reprinta u istom formatu poboljšala. Pogotovo ne za crteže prije nego je Mataković prešao na kompjutersko crtanje.

Jer radovi prije toga se trebaju skenirati na vrlo visokim rezolucijama da bi kvaliteta za tako detaljan crtež došla do izražaja. Radi se o raster grafici koja trpi dosta kad se slika uvećava u odnosu na orginalni sken.

Za kompujterski crtež je to puno lakše jer se vjerojatno radi o vektorskoj grafici koja je dosta manje osjetljiva na promjenu formata.

Ovo je samo moje razmišljanje kao kompjuteraša a na kao stručnjaka za strip izdavaštvo.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25862 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/05/2023 : 15:13:56  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 26/05/2023 15:14:21
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 03/01/2024 : 15:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote

Ljubitelji stripa, pogotovo opusa Dubravka Matakovića, i sami strip-autori već su diskutirali i nagađali (što uživo, što po forumima) koji je mogao biti razlog onako lošeg tiska, kompresije itd. prvoga izdanja Monografije.
Tko god je ovo imao u ruci i ima zdrav vid, mogao je vidjeti koliko je loše otisnuto prvo izdanje. Kad ovdje kažemo loše, ne mislimo čak na one zajedljive i pretjerane prigovore koje današnja razmažena strip-publika na dnevnoj bazi upućuje izdavačima i izdanjima. Ni blizu.
Pa postoji i tema u kojoj je izdanje Patkovgrad Carla Barksa razapeto zbog par hijeroglifa na par stranica u pozadini. I treba, nije besplatno, a ni jeftino.
I sad opet dolazimo do odnosa s javnošću.
Naime, pisao sam već poodavno izdavaču Monografije Dubravka Matakovića (autora čije djelo pratim cijeli život, evo i link za one koje zanima više o samom autoru:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36792 )

I eto, moj se dobronamjerni i objektivni prigovor i upit zbog čega je prvo izdanje bilo loše očito svede na to da, pazite, imam pravo na svoje mišljenje (sjajna su ova današnja prava), ali da sam se JEDINI javio s prigovorima takve vrste, a da je izdanje (500 primjeraka) rasprodano u dva mjeseca. Kakav argument za kvalitetu. Što je sljedeće: Prijovićka, nečiji broj TikTok pratitelja i lajkova?
I da, osoba koja mi je odgovorila prvo izdanje i ne smatra lošim. Lakrdija je i u tome što je drugo izdanje ispravljeno (zar su samo zbog mene ispravljali? 😊 )
Ironija je i ta što sam bio na promociji, o čemu sam pisao, bio u tijeku rasprodavanja izdanja te i sam prije godinu dana znao da je strip rasprodan, a ovdje mi se to navodi kao „argument“ više da je u meni stvar, da je drugima dobar. A još sam im i rekao da sam izdanje kupio i sam jer tko bi se nadao drugom, „slučajno“ poboljšanom izdanju.
Često su već drugi forumaši pisali o tom podcjenjivanju publike, koja se često u nešto razumije više od neiskusnog izdavača.
E sad, možda sam ja jedini njima prigovorio (nekako sumnjam i u to), ali nevjerojatno je koliko će daleko neki ići da opravdaju svoje pogreške. Da su rekli da im je žao, super, ali ne. A zamislite da sam tražio zamjenu primjerka ili sl., što je kod mnogih izdavača i viđeno. Ma za kakve su sitnice ljudi ponovno tiskali čitavu nakladu…
Ali dobro, sreća pa je ovaj strip jeftin, pitam se hoće li izdavač preživjeti.

Što vi mislite, imate li slična iskustva s izdavačima?




Humbert Coe
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25862 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/01/2024 : 16:02:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
😁

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 03/01/2024 : 16:09:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Je li u međuvremenu i poskupila monografija? Kaže 80 eura s uključenom poštarinom za Hrvatsku

https://www.djknjiznica.com/narudzba-monografije-dubravko-matakovic/

Edited by - Wolfman on 03/01/2024 16:09:37
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 03/01/2024 : 16:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

😁



Jaki često lupeta , ali , već sam i prije napomenuo, ponekad jednim emotikonom zna ubosti bit, kaže više nego da tipka.


Da, poskupjelo je. Ali besplatno ti pošalju.
Usput, ima li neka firma da na 80 eura ne šalje besplatno?

Dakle, ljudi, iako znam da do njihovih ušiju nisu doprle samo moje kritike, sami ste krivi što kritizirate samo po promocijama, forumima i okupljanjima, a ne šaljete izdavaču mailove! Zato moj glas žešće odjekne!
I svaka čast ljudima koji su pisali Egmontu, iako su oni nedostaci, kada se usporede s Monografijom, kao prljava pepeljara u inače finom automobilu.

Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 03/01/2024 16:25:12
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/01/2024 : 07:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Je li to siguran info, da je reprint monografije, ova knjiga broj 2 sad u ponudi, bolja? To jest sa urednim otiskom/skenom tabli?

Humbert, poznavatelj si i stovatelj, lika i djela, jesi li vidio/otvarao novu monografiju?

Ja sam barem, kako da kazem... 'malo iza tebe', takoder netko tko ima sve od Dubravka, (zafrkaje me ona knjizica od Prljavog Kazalista, nigdje je ne mogu naci, to me cini ludim), pa mi je ovaj slucaj jako bitan. Da ne kazem, bolan...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 04/01/2024 : 13:27:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Je li to siguran info, da je reprint monografije, ova knjiga broj 2 sad u ponudi, bolja? To jest sa urednim otiskom/skenom tabli?

Humbert, poznavatelj si i stovatelj, lika i djela, jesi li vidio/otvarao novu monografiju?

Ja sam barem, kako da kazem... 'malo iza tebe', takoder netko tko ima sve od Dubravka, (zafrkaje me ona knjizica od Prljavog Kazalista, nigdje je ne mogu naci, to me cini ludim), pa mi je ovaj slucaj jako bitan. Da ne kazem, bolan...



Nisam osobno, ali pitao sam kolegu koji je nabavio pa mi je poslao nekoliko fotografija na kojima izgleda neusporedivo bolje, a i sam je kolega rekao da su popravili. Tako da, Ivanl, iako je informacija iz druge ruke, mislim da je prilično pouzdana. (Usput, da, ta je knjižica, tj. strip na pjesmu Prljavog kazališta baš rijedak.)

Nego, naravno, znao da mi je rečena prozirna dječja laž da sam ja jedini imao prigovor (ali imam pravo na svoje mišljenje, lijepo od njih) jer znam nekoliko ljudi koji su im prigovorili, čak sam i od još nekih ljudi saznao da su osobno i na promociji uputili prigovore na tako očito loš otisak i katastrofalnu rezoluciju, koju, jelte, izdavač (ili barem glasnogovornica) uopće ne smatra lošom (i oni, jelte, imaju pravo na svoje mišljenje). Da ironija bude veća, čuo sam da je sam izdavač na jednoj promociji rekao da je sada popravljeno.

Nikakva isprika, priznanje, o ponudi zamjene ni riječi (ne bih ni pristao), već mi kažu da je sve prodano, pa je, kao, nemoguće da nije dobro. :) Ludnica.

Možemo samo čestitati autoru jer se unatoč tehničkim nedostacima strip brzo rasprodao. Nažalost, izdavač misli da je rasprodano zbog kvalitete tiska.
Netko je već spomenuo, od same procedure kupovine prvoga izdanje - baš dostojno Montyja, tj. Overklokinga! :)

Nego, untisunpora, ueto nuovoga stripa na Net.hr-u!

Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 04/01/2024 13:30:38
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/01/2024 : 18:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Moram se malcice pozabaviti s Matakovicevom ciglom, pa sve detaljno i natanane prostudirati. Nisam jos. Sve racunam, ionako sve znam napamet. Ne bi ni ja ovu prvu vratio ima mi i njegov potpis jbg.

Nego Humbert, untisumpora, gdje bi mogao nabaviti knjizicu Uzalud vam trud sviraci? Je li to uopce moguce? Imas neki trag, vezu, savjet? Ako da, daj mi pliz uodma...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000