forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Enver Krivac: Osamotne okolnosti
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/09/2023 : 20:32:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Enver Krivac nam donosi zbirku fiktivnog sam-svoj-majstor grafičko-literarnog magazina (prva 4 broja).
Premijerno prikazan na ovogodišnjem Vrisak festivalu u Rijeci.

Urednikov blurb:

" „Osamotne okolnosti“ su nešto sasvim drugačije: fuzionirani grafičko-literarni magazin u kojem je autor, bezobrazno višestruko nadareni Enver Krivac, nacrtao i napisao četiri broja novina, spojio ih u art book koji sa suvremenim artom, ugušenim korektnošću i kalkulacijama, nema baš nikakve veze. Ovo je kompendij umjetnosti za koju smo već zaboravili da postoji, recimo one američkih underground stripova sa svim svojim provokacijama formalne i sadržajne naravi, anarho-liberalnim iskakanjima i (auto)ironijama.

Krivčevi stripovi i ilustracije grafički najviše baštine od sirovosti, autsajderstva i igranja s nesvjesnim art-bruta i ekspresionističkih linija i smisaonih fragmenata, voli on i dadu, ali iznad svega crtež, posebno njegovu plošnost, pa onda filmsko montiranje, uvećavanje… (P)opis svih heterogenih utjecaja i tehnika (tuš, kolaž, rasteri, akvareli, fotografije, letrizam, hibridni blagoslov kompjutera…) je beskonačan kao i autorova radoznalost i zaigranost.

Krivčeve kratke priče su također raznovrsne i obilježene sklonosti eksperimentu, igri s jezikom koja ponekad vodi do delirija – zna on i pripovijedati, ali mu je to dosta dosadno – paradoksima, humoru i crnom humoru, što ih uz tematiziranje i traumatiziranje malograđanštine veže u kompatibilnu cjelinu ove knjige koju je svojim dizajnom armirao Damir Bralić.

„Osamotne okolnosti“ možete čitati redom ili random, ali gdje god zagrabite dohvatit ćete vanserijsko umijeće i umjetnost. Jer umjetnost ne haje za umjetnost.

Kruno Lokotar"

Izdavač: VBZ
Broj stranica: 48 x 4, + mini strip iz drugog broja i uvodne i završne stranice
Autor: Enver Krivac
Dizajn: Damir Bralić

Više:
https://www.vbz.hr/book/osamotne-okolnosti/

Još više:
https://kritika-hdp.hr/osamotne-okolnosti/


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 07/02/2024 12:17:50

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 01/10/2023 : 11:06:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Čita li netko? Meni je ovo odlično leglo, baš me ugodno iznenadilo. Čitam kao pojedinačne časopise i uživam. Moram pohvaliti urednika, koji je ovaj drugi broj, na kojem sam trenutno, uspio složiti kao tematski. Ili barem je vidljiva neka nit koja povezuje sve to.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/10/2023 : 21:01:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Malo slika kako to izgleda:















"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 20/11/2023 : 16:31:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Večeras, na HRT3 u emisiji Knjiga ili život: Enver Krivac i Davor Schunk


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 20/11/2023 16:33:11
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/12/2023 : 19:01:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Vladimir Šagadin za Telegram radi presjek domaćeg stripa bogate i raznovrsne stripovske 2023. godine.

https://www.telegram.hr/kultura/osam-velicanstvenih-ovo-su-stripovi-iz-2023-koje-stvarno-vrijedi-procitati/

Drago mi je da je netko spomenuo i Krivčeve Osamotne okolnosti.

(Uskoro recenzija)

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 12/01/2024 : 18:17:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Vladimir Arsenić za Booksu:

https://booksa.hr/kritike/osamotne-okolnosti-gdje-prestaje-strip-a-pocinje-knjizevnost-i-obrnuto

"... Krivčev junak odgovara crtežu koji se u stripovima nudi. To je karikaturalan crtež u kojem su neke od telesnih karakteristika prenaglašene, prilično intenzivnog tamnog valera koji ističe teskobnost sveta u kojem likovi obitavaju. Čak i kad upotrebljava boju, Krivac to radi polokovski, s dozom apstraktnog ekspresionizma gde pod „flekama“ boje nestaju jasne konture likova i strip se pretvara u kolaž koji zrači emocijom, a ne narativom."


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/02/2024 : 12:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Irena Jukić Pranjić za kritiku HDP-a

https://kritika-hdp.hr/misli-koje-se-cuju-i-vide/

"„U svijetu mačaka i pasa pokušavam biti klokan“, kaže nam Enver kroz prizmu jednog od svojih likova i upravo to nepripadanje jest mjesto osame najavljeno u naslovu izdanja koje ga na sceni domaćeg stripa čini autentičnim."

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 11/02/2024 : 19:42:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Promaklo mi (mada nije ni čudo jer nije reklamirano niti na jednoj stranici na fb koja je povezana s tim, koju pratim )

Knjigopsija 27: Osamotne okolnosti



"Je li to roman, je li to strip, je li to zbirka priča ili možda zbirka časopisa?

Što se tiče same emisije, ne slažem se o tome da je to pisac za pisce, a s druge strane me ljuti što su mi maznuli foru iz moje recenzije

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7022 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 06/03/2024 : 19:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Deers nastavlja tamo gdje je stao - na popularizaciji domaćih netipičnih stripova:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-vbz-5-osamotne-okolnosti/3196/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 12/04/2024 : 16:39:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Osamotne okolnosti u Pazinu!
(dobro, i još neki drugi ljudi)

https://www.kampanja.net/kultura/i-ove-godine-kalibar-festival-predstavlja-bogatu-knjizevnu-produkciju-uz-pub-kviz-izlozbu-kristiana-novaka-i-koncert-zorana-predina/

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000