forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 260 - Hoka Hej!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28988 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/09/2023 : 08:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Već su 1850. mladi Indijanci bili prisilno smještani u katoličke internate kako bi se prilagodili američkom puku. Do 1900. populacija domorodaca u Sjevernoj Americi smanjila se za 93 %. Većina je umrla od novih bolesti koje su donijeli doseljenici, a uslijed progonstava i istrebljenja koje je sponzorirala država. Georges je mladi Lakota kojega je odgojio pastor, upravitelj njegova rezervata. Pod utjecajem akulturacije mladić malo-pomalo zaboravlja svoje korijene i sanja o budućnosti nadahnut njezinim modelom...

Kolorka 260 • Hoka hej! • 224 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Neyef • Crtež Neyef • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2023. • Cijena 33 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-260-hoka-hej/908/


Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/09/2023 : 12:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
obavezna nabavka - deluje skroz dojajno!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2363 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 20/09/2023 : 21:31:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Ide pod obavezno...

Carpe diem
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7745 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 21/09/2023 : 08:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
zvijezda ove ture, od tematike do crteža.

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

Chui
Average Member



950 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2023 : 11:05:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Jutros pročitao i drugi strip iz ove ture. Prvi dojmovi su svakako dobar strip, mada s obzirom na mega super recenzije koje sam čitao sam nekako očekivao više od stripa. Ajmo reći možda narativno nešto više od ranga jednog Parkera sa više prostora za razvoj priče odnosno karakterizaciju likove i prikaz lijepe prirode, i sve to u predivnom koloru. 8 /10

Edited by - Chui on 25/09/2023 11:39:54
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12799 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/09/2023 : 11:55:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Ajmo reći možda narativno nešto više od ranga jednog Parkera sa više prostora za razvoj priče odnosno karakterizaciju likove i prikaz lijepe prirode, i sve to u predivnom koloru. 8 /10


Kena Parkera?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Chui
Average Member



950 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2023 : 11:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar

A gde si te recenzije citao i na kom jeziku ako se slucajno setis? :)


upiši u google hoka hej neyef review
Go to Top of Page

Chui
Average Member



950 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2023 : 11:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Chui

Ajmo reći možda narativno nešto više od ranga jednog Parkera sa više prostora za razvoj priče odnosno karakterizaciju likove i prikaz lijepe prirode, i sve to u predivnom koloru. 8 /10


Kena Parkera?


da. Meni je Parker dobar da se razumijemo, najbolji od tih kiosk jeftinih talijanskih vesterna.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



950 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2023 : 15:04:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Hoka hej mi je jedan od boljih westerna u fibrinoj kolekciji, razumijem da je western u svijetu stripa sveti žanr al mene uglavnom nešto ne oduševljavaju. I Blueberry mi je s godinama postao zapravo vrlo nezanimljiv. Texas Cowboys, Gus, Toppi i još poneki (ne mogu se sjetit imena) pa i Marshall Bass ipak znaju ponuditi nešto više u tom žanru. Hoka hej ima vrlo emotivan finale i mislim da će ostati u kolekciji. Ili ću ga pokloniti nekom ko je lud za indijancima i njihovim načinom života, a imam baš takvog u obitelji :))))

Edited by - Chui on 25/09/2023 15:10:58
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39463 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/10/2023 : 07:54:38  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Odlican je strip. Ja sam sinoc procitao u komadu. Ali mi i dalje ne ide tako bajkovit crtez sa ovom pricom. Dobijas dva kvaliteta sto se tice crteza i price ali se nekako ne slazu. Svakako ostaje u kolekcji.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 26/10/2023 : 10:39:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Uh, dobar i potresan strip. Dobri reče chui, podsjeća na kena parkera. Emotivno tj. tragično, od početka je jasno da su sudbine likova unaprijed određene, pa sam si svejedno dopustio da me iznenadi sam kraj.

Čitao sam ovo odmah nakon Ona koja govori i imamo zapravo istu priču o sukobima između odbacivanja/čuvanja vlastite kulture i prihvacanja/odbacivanja osvajačke kulture, sa različitim rezultatima.

Jedina zamjerka je povremeno moderan jezik stavljen u usta likova.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3141 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 26/10/2023 : 13:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir


Jedina zamjerka je povremeno moderan jezik stavljen u usta likova.


Meni je ovo bio baš veliki problem. Inače me nervira taj trend u umetnosti, ne podnosim kad svi imaju poglede iz 21 veka a radnja vekovima pre.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/10/2023 : 13:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis
Meni je ovo bio baš veliki problem. Inače me nervira taj trend u umetnosti, ne podnosim kad svi imaju poglede iz 21 veka a radnja vekovima pre.



Potpis.

I ne samo za poglede nego i za ponašanje.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12799 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/10/2023 : 14:44:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Kerempir


Jedina zamjerka je povremeno moderan jezik stavljen u usta likova.


Meni je ovo bio baš veliki problem. Inače me nervira taj trend u umetnosti, ne podnosim kad svi imaju poglede iz 21 veka a radnja vekovima pre.


Zar je prije bilo drukčije? :)

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25980 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/10/2023 : 15:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Red Marquis
Meni je ovo bio baš veliki problem. Inače me nervira taj trend u umetnosti, ne podnosim kad svi imaju poglede iz 21 veka a radnja vekovima pre.



Potpis.

I ne samo za poglede nego i za ponašanje.


+1

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15701 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/11/2023 : 20:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ovo ja zovem pravim i dobrim stripom.

Iako u samom pocetku radnje ima nekih plosnosti i stereotipa, (a kad pogledas iskreno, u stvari, da li se i moze izmisliti jos 'tople vode' kod western tematike), ova se prica sasvim lijepo razgrana do njenog zavrsetka. Bas i sam kraj mi je jako dobro legao.

A ako volite price o indijancima, kao sto ja volim to je jos jedan plus.

Likovi su postavljeni u otvoreni prostor, prerije i sume, i 95 % albuma se nalaze u divljim krajolicima koji su odlicno docarani. Rekao bi akteri su postavljeni u crno bijelim zivotnim odnosima sa vrlo malo sivih nijansi, a izmedu ta dva pola su krasne boje brojnih pejzaza.

Crtez nije najbolji na svjetu ali je toliko zanimljiv da se prica jako brzo isprati.

Primjetio sam neke greske kao sto su krace konjske noge ili nisko spustene usi na licu u gro planu, ali najvise su mi zasmetala potpuno prazna lica aktera u daljini, na distanci crteza. Mogao je Neyef, bar staviti neke crtice da docara dijelove lica.

S druge strane, ima par bas dobrih momenata poput crvene pticice koji diraju u dusu i daju poseban stih ovom djelu. Kao i boje koje opet moram spomenuti. Ne znam da li su radene ljudskom rukom direktno na papir ili na zaslonu racunala, ili pak pomocu umjetne inteligencije, no meni se jako svidaju.

Vec sad znam da je ovo strip kojem se vracam u dogledno, blisko vrijeme.

Svida mi se i ime albuma. Bitno je i za sami kraj price, a i u jos nekim dijelovima radnje koja se fino odmotava da bi u finisu imala potpunu svrhu.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 17/11/2023 : 23:15:46  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Kao nekoga tko nije veliki fan Westerna ovaj me oduševio. Divan crtež (pogotovo kolorit), jako dobar scenarij (pogotovo dijalozi), i odličan kraj (SPOILER: sva sreća da je na kraju ucmekao lovca na glave, da je pouka priče bila u kršćanskom milosrđu zbljuvo bi se)

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

tekumze
New Member

106 Posts

Member since 20/05/2012

Posted - 25/11/2023 : 19:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send tekumze a Private Message  Reply with Quote
Odlično nacrtano, priča isto dobra. Možda, kao što je neko več spomenuo malo preozbiljno dialogi, pogotovo za dječaka. Kako će sve skupa završiti, se več od početka zna. To mi nije bilo ok, jer volim sretne završetke, ali strip je svakako dobar.

Edited by - tekumze on 26/11/2023 18:27:03
Go to Top of Page

Zula
Average Member

800 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 01/12/2023 : 10:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Počeo čitati...
Stranica 38, zadnji red, prva slika... Koliko prstiju ima Nema mjeseca?

Str. 96, zadnji red, prva slika... Pogođen u desni dio glave.
Str. 99, sve slike... Pokazuju ranu s lijeve strane glave. (!?)

S koje strane Mali nož drži pištolj? Kako na kojoj slici, nekad s lijeve, nekad s desne... puno primjera (nažalost).

Edited by - Zula on 01/12/2023 15:00:15
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4134 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 09/12/2023 : 11:13:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Da ovo na 99. stranici je baš nevjerojatno očita greška a trebao je samo zrcalit tu tablu i sve bi bilo ok.

Ipak unatoč tome ovo je zaista jedan od svijetlih primjera kako ne postoji tema koja je izlizana nego izlizan može biti samo način na koji je ispričana. Dinamično i moderno a opet toliko klasično i pitko. Uživao sam i u vještoj gradnji odnosa između likova a bome i više nego jednom pomislio WOW! pa ovo stvarno nisam očekivao. Crtež i boje jako jako lijepi premda bi volio malo više zaigranosti kod kadriranja ali to niti nije zamjerka jer pričanje crtežom osim gore spomenute iznimke funkcionira savršeno.
Kad me nakon toliko pročitanih stripova neki strip višestruko iznenadi sa u neku ruku vrlo jednostavnim prevratima onda znam da u budućnosti od ovog autora možemo očekivati velike stvari. Jedva čekam!
9/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1067 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 07/01/2024 : 11:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Ne moze se ovo usporediti s Ken Parkerom. Ken je klasa iznad koja ne spada ni u prosječnost Bonellija. A takav mi je i ovaj strip. Moze se procitati, nije njesra, ali nije ni nesto vise. Dobro je prikazano ugnjetavanje Indijanaca i njihova osveta. Kod crteža mi se jedino ne sviđa crteži lica inače je ostalo u redu kao i kolor.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 08/01/2024 : 13:22:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10
Moze se procitati, nije njesra, ali nije ni nesto vise.



Koja bi ovo bila ocjena za "nije sranje, ali nije ni nešto više"?

Inače, često čitam da se neki strip uspoređuje sa perjanicama žanra. Kao da se na taj način sugerira nije ta razina pa valjda nije vrijedan pažnje?

Edited by - Peyo on 11/01/2024 10:38:12
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1067 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 08/01/2024 : 15:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Ne dajem rado ocjene stripovima, al recimo 7/10.
Kažem kvalitetan je strip, daleko od toga, nekima će biti i vrhunski.
Ali, za kolekciju ga ne bih.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/01/2024 : 08:20:47  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Konačno strip oko kojeg se slažemo na forumu! Zabavan, vuče na čitanje, lijepi prikazi prirode, dijalozi malo umjetni.

Vidim da je bilo primjerdbi na cartoony crtež likova - meni nije smetalo.

Inače, možda je ovo prvi vestern kojeg sam pročitao/pogledao, a da je ispričan baš iz indijanske perspektive, u smislu da pratimo likove indijance koji se bore protiv bijelaca i di su (skoro) svi bijelci baš negativci. Di su bijeli čovjek i civilizacija prikazani kao nekakvo skoro pa metafizičko zlo koje je zadesilo indijance i istrijebilo ih. Bilo je i prije ovakvih osvetničkih likova, ali obično bi uvijek bili sporedni, a glavni bi bio neki bijelac. Ovdje je cijeli strip dan iz gledišta indijanaca i to mi je fora trik. Ako su nekog živcirale klasične vestern scene kad tipa bijeli lopovi pobiju hrpu bizona i onda dobiju blago upozorenje i malo po prstima, u ovom će stripu doći na svoje. Strip je to koji ispravlja povijesne nepravde, a opet nije skroz crno bijel, ima taman toliko sive da se da probaviti.

Kad je već petarstripovi10 izleti sa 7/10 - ok, mogu se složiti ali to je baš jedna dijamantna sedmica.

Edited by - pcoro on 11/01/2024 08:24:39
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25980 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/01/2024 : 08:32:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Bonelli BD.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/01/2024 : 10:08:40  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Bonelli BD.




Ipak nema prepričavanja, nema stranica i stranica monotonih dijaloga, nema osjećaja da je sve napisano na auto pilotu, da sjedne dnevnica. Ali ima ranjavanje u sljepoočnicu tako da možda i je... Meni je prije NETFLIX BD.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000