forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Inio Asano
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:45:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Interesantan autor sa japanske strip scene, par njegovih stripova su već objavljeni u regionu, a verovatno će biti objavljivan i u budućnosti pa cenim da treba da ima svoju opštu temu na forumu.





Njegovi stripovi su većinom slice-of-life i coming-of-age žanra, bavi se mladim ljudima i njihovom nesigurnošću. Stripovi su mu često mračni i tužni, pomalo depra, ali sa sirovim i iskrenim emocijama, i gađaju u ono egzistencijalno. Važna napomena i da njegovi stripovi često imaju eksplicitan sadržaj pa ko je osetljiv na ovakve stvari da ne bude da nije upozoren. Njegovi stripovi se više čitaju negoli što se gledaju, na početku karijere mu crtež nije bio bog zna kako kvalitetan, ali vremenom se popravlja. Često koristi fotografiju. DDDD mu je najbolje nacrtan strip, odličan crtež, ali za to verovatno velika zasluga ide armiji crtača-pomagača koji stoje iza njega.


Lista do sada objavljenih radova na engleskom jeziku, godine se odnose na datum izlaska u matičnoj zemlji:

- What a Wonderful World! (2002-2004)
- Nijigahara Holograph (2003-2005)
- Solanin (2005-2006)
- Goodnight Punpun (2007-2013)
- A Girl on the Shore (2009-2013)
- Dead Dead Demon's Dededede Destruction (2014-2022)
- Downfall (2017)
- Mujina in to the Deep (2023) *tekući serijal


Do sada objavljeno u regionu i linkovi do tema na forumu:

- Solanin (CRŠ, 2022)
#1: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=53575
#2: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54040

- Laku noć, Punpune (Laguna, 2022)
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=53775
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48285

- Sunovrat (Laguna, 2023)
- Nijigahara holograph (Lokomotiva, 2024)

Edited by - naker on 08/03/2024 21:50:18

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:45:44  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Rang lista, po pravilu poređeno od lošijih ka boljim stvarima:


- What a Wonderful World! / Nije sve od Asana vredno čitanja, iz aviona se vidi da mu je ovo bio prvi strip.

..........

- A Girl on the Shore / Asano voli da piše o teškim temama, i ne libi se da ogoli neke stvari, i bukvalno i figurativno.

- Downfall / Priča o autorovoj kreativnoj krizi, cenim da ovde ima mnogo toga autobiografskog.

..........

- Dead Dead Demon's Dededede Destruction / 80% slice of life o dve srednjoškolke, a 20% sci-fi o vanzemaljskom brodu koji levitira iznad Tokija. Loš i detinjast humor kvari utisak, ali crtež fenomenalan. Čitati do kraja.

- Nijigahara Holograph / Slično Punpunu da neprijatno doživljeno iskustvo u detinjstvu ostavlja permanentni žig na duši mlade osobe. Jake emocije, ali teško štivo.

- Solanin / Slice-of-life o mladim ljudima. Kratko, tužno, lepo.

............

- Goodnight Punpun / Blast na japanski način, što manje znate o ovom stripu to će efekat prilikom čitanja biti veći. Čitati do kraja.

Edited by - naker on 09/10/2023 20:50:33
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Solanin

Napisao i nacrtao: Inio Asano

Mlada devojka nezadovoljna svojim poslom i životom generalno govoreći konačno skuplja hrabrost i daje otkaz kako bi resetovala svoj život što njenog momka dovodi u neprijatnu situaciju jer njegova muzička karijera nikako da krene kako je on zamislio.. Ovo je u isto vreme i tužna i dirljiva priča o ljubavi, drugarstvu, karijeri, životu, priča o mladim ljudima i greškama koje prave zbog neiskustva, ali oni su mladi, a mladi ljudi uče na svojim greškama. Kroz strip se provlači ona nerešiva životna dilema kroz koju svako od nas mora da prođe; da li slediti svoje snove i svoje ideale i raditi ono što volimo ili se pak okrenuti praktičnom životu i tražiti dobar posao, dobru platu, ženidbu, decu itd i sve što generički sledi u ovoj našoj večitoj svagdanjoj borbi.

Najbolja stvar kod ovog stripa je dobro balansirana raspodela minutaže i svaki lik će dobiti svojih 5min, odlično odrađena karakterizacija gde imate osećaj da su likovi "živi", stalo vam je do njih i želite da saznate šta će se desiti sa njima na kraju, čak i kada uspete pogoditi u kom smeru će se priča kretati ipak način na koji je priča ispričana je ono što bitno. Slice of life kada je dobro napisan je žanr koji mislim da mi nikada neće dosaditi čitati.

Meni lično se crtež sviđa ali mogu razumeti da nije za svakoga taj baby face izgled sa velikim očima glavne junakinje, i sam autor je u jednom momentu priznao da njegov crtež na početku karijere nije bio dovoljno dobar. Ono što se meni nije svidelo je činjenica da se japanski smisao za humor i moj prečesto razilaze i ne sećam se kada sam poslednji put pročitao strip gde likovi toliko često povraćaju ili stavljaju štapiće za jelo u nos, ne znam da li je ovo trebalo da bude smešno ali je iritantno do zla boga. Još jedna stvar koja mi je bila bezveze je što je jedan lik u ovom stripu kao pripremu za živu svirku za mesec dana naučio da u isto vreme i svira i peva što mi je previše nerealno.

Povodom desetogodišnjice premijere izlaska stripa autor je izbacio dodatno, #29 poglavlje koji služi kao svojevrstan epilog, ne znam šta da mislim o tom dodatnom poglavlju jer me je uhvatio nespremnim i ostavlja pomalo gorak ukus u ustima jer sam očekivao drugačiji završetak priče. Izdvojio bih još i pogovor autora koji je neortodoksan jer pojedina slova fale kao da je neko zaboravio da ih otkuca pa morate da provalite šta je Asano hteo da kaže

Solanin je skroz simpatičan strip, lep i tužan u isto vreme, dobar primer mange koja je kvalitetna, a da nije predugačka.

p.s. postoji i film koji je rađen po ovom stripu ali nisam ga gledao doduše
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:46:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Goodnight Punpun

Napisao i nacrtao: Inio Asano

Jimmy Corrigan? Jimmy je šetnja po parku po lepom vremenu u odnosu na Punpuna. Bila bi ovo obična osnovna škola sa dečacima koji se glupiraju i devojčicama koje ih nerviraju ali postoji jedna caka - jedan od učenika kao i cela njegova familija su nacrtani tako da podsećaju na ptice. Ovo je jedna otkačena coming-of-age-slice-of-life manga gde pratimo malog ptića koji pokušava da razume svet odraslih i svojih vršnjaka, podseća me Punpun na Abelarda jer tamo kao i ovde glavni lik ima strašno naivan i nezreo pogled na život, introvert koji je nerealno zaljubljen do ušiju i ne zna šta to zapravo znači pa se često obraća "bogu" za savet, i on će morati da uči na svojim greškama ukoliko želi da nauči da "leti".. Ali sve se ovo ruši nakon što klinci posete jednu napuštenu fabriku i njihov život će nepovratno biti izmenjen jer dolazi do gubitka dečaštva i preranog ulaska u svet odraslih. Goodnight Punpun, laku noć Punpune, je mantra koju glavni lik ponavlja pred spavanje jer sutra je novi dan, sutra će biti bolje, svakako ne može biti lošije od današnjeg dana, sigurno će se nešto bolje desiti, samo treba verovati u bolje sutra.. Samo dobre vibracije..

Punpun vs. Blast, ko želi da izbegne SPOJLERE bolje da preskoči ovaj paragraf, ali između ova dva stripa se mogu povući mnoge paralele. Opet imamo likove koji sa dugačkim kljunovima izgledaju kao neka pticolika stvorenja, likovi doživljavaju blastove tj. tripove, kod oba stripa imamo ubistva i krimi priču gde počinioci beže od policije, oba dela se bave tematikom nepovratnog sunovrata u mračan kutak jednog uma, dok je kod Blasta reč o padu u suštini jednog čoveka ovde se sa uvođenjem u narativ sekte priča čak diže i na jedan viši nivo od Blasta jer pratimo jednu grupicu ljudi koja pristupa sekti da bi neumitno bili iskorišćeni. Takođe, kod Punpuna postoji i jak religiozni elemenat jer se likovima obraća bog, đavo, demon, sotona, nazovite ga kako hoćete. Naravno najveća razlika između dva stripa je crtež jer pošto stripovi potiču iz dve različite škole izgledaju potpuno drugačije, kao i česta upotreba "humora" kod Punpuna dok je Blast u tom pogledu mnogo ozbiljniji strip.

Ono što mi se u stripu ne sviđa je što su likovi često prikazani kao da su neki retardi, oni često prave neke šokantne izraze lica, mlataraju rukama i glupiraju se, da ovo rade samo deca još bi mi i bilo razumljivo, ali u ovom stripu nažalost to često rade i odrasli što je poprilično porazno za strip koji teži da se bavi ozbiljnom tematikom. Kako se priča primiče kraju ovo neće biti toliko zastupljeno kada se atmosfera u stripu uozbilji, ali opet, po meni je ovo stvarno nepotrebno i zna da iritira. Još jedna napomena, bitno parče priče otpada na lika koji je tinejdžer iz kojeg curi testosteron pa ovde ima poprilično erotskog i eksplicitnog sadržaja.

Sve u svemu; depra, otkačeno, egzistencijalno, tužno... Uvrnuti slice of life na japanski način. Ovo je tip stripa koji je idealno štivo za neki klub čitalaca jer ovaj strip je krcat sa sitnim detaljima koji nagoveštaju šta će se desiti (kada Punpun i njegova cura u krucijalnom momentu u stripu idu da posete njenu majku obratite pažnju na saobraćajne znake u pozadini koji vrište STOP, ili npr obratiti pažnju da se ubistva ne dešavaju po sunčanom vremenu već samo kada je vreme loše kao npr kada pada kiša), ili se nadovezuju na neke ranije momente (kada se jedan od klinaca prilikom posete fabrici sretne sa devojkom koja crta mange, to je Sachi koja će kasnije postati jedan od glavnih likova u stripu), sve je u suštini skladno povezano da ima smisla, ali gde verovatno mnogo toga prođe ispod radara prilikom prvog čitanja.

p.s. Good vibrations!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





A Girl on the Shore

Napisao i nacrtao: Inio Asano

Devojku iskorišćava muškarac u koga je zaljubljena, dok momak ne može da prebrodi činjenicu da je njegov brat izvršio samoubistvo na njegov rođendan, i ovo dvoje povređenih tinejdžera će naći utehu u zajedničkom zagrljaju gde će započeti jednu nezdravu, seksualnu vezu u kojoj su fizički bliski, ali duhovno ne mogu biti udaljeniji jedno od drugog.

Pošto ovaj forum posećuju žene i deca nisam postavio table sa eksplicitnim sadržajem, ali u startu napominjem da je ovaj strip prepun golotinje i erotskih momenata. Na prvi pogled se može steći utisak da je erotika svrha sama po sebi i da ovaj strip ne sadrži ništa više od toga, ali dok se prelazi preko dvadeset poglavlja koliko sadrži ovaj strip stiče se utisak da štivo ipak poseduje malo više dubine od toga dok pratimo napore mladih ljudi koji pokušavaju da dođu do samospoznaje i pronađu svoj identitet. Seth je ovaj strip rangirao na poprilično visokom #47 mestu svoje liste 500 omiljenih stripova.

Zanimljiv je autor ovaj Inio Asano, piše teške ali iskrene i dirljive stripove gde se ne libi da ogoli neke stvari, i bukvalno i figurativno. Čitaću još neke stvari od njega
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:48:00  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





What a Wonderful World!

Napisao i nacrtao Inio Asano

Priče o mladim ljudima koji muku muče da odrastu, jer svagdanja borba nije onakva kakva su oni mislili da će biti. Dok su bili tinejdžeri i studenti muzika im je pružala eskapizam u neki drugi, bolji svet, jer sve je bolje od mehanizma koji melje kada posao postane centar tvog zbivanja. Ove kratke priče su u suštini vinjete koje služe kao vid inicijacije mladim ljudima u svet odraslih, propraćene povremenim nadrealnim i deliričnim momentima, jer nekada je lakše izgubiti se u sanjarenju negoli sukobiti se sa stvarnim svetom.

Ovaj autor mora da je bio muzičar u mlađim danima, jer je muzika bila bitan deo priče u Solaninu, dok su ovde sva poglavlja numerisana kao "pesme", pesme bunta i angsta prema hladnom i monotonom svetu odraslih.

Nije mi se ovo preterano svidelo, verovatno je jedan od razloga taj što ovo spada među prve stripove koje je Asano napisao, i ovde je još pekao zanat. Solanin i Punpun su mnogo bolji stripovi
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Nijigahara Holograph (jedan tankobončić, 200 str.)

Napisao & nacrtao: Inio Asano

Uf, ovaj autor baš voli da mrači zar ne? Napisano pre Punpuna, ali deli sličnu premisu, da neprijatno doživljeno iskustvo u detinjstvu ostavlja permanentni žig na duši mlade osobe, žig koji postaje kao teret, lanac, koji nas nepovratno vuče na dole.. Dodajte na ovo i urbanu legendu da se u tunelu ispod mosta krije čudovište, čije bekstvo pretkazuje paranormalna pojava ogromne količine leptira, i moglo bi se reći da ništa nije onako kako se na prvi pogled čini da jeste.

Radnja prati dva protoka vremena, sadašnjost i prošlost, i iskreno ne mogu reći da je realizacija na visokom nivou jer ovaj strip nije lako pratiti i deluje da je autor ovde još bio neiskusan i nije znao na koji način da vodi priču, a da ona bude razumljiva za čitaoca, a da pritom i zadrži elemente misterije i neizvesnosti. Ako bi me neko pitao da mu objasnim konkretne stvari iz ovog stripa, ne bih mu mogao pomoći jer ni sam ne znam. Sve ove greške autor će ispraviti u Punpunu.

Nijigahara Holograph je teško, ozbiljno štivo, sa mnogo sirovih emocija, i neugodnim osećajem tokom čitanja. Nemojte da vas nisam upozorio
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Downfall (samo jedan tankobončić)

Napisao i nacrtao: Inio Asano

Nakon što je izašao poslednji broj serijala na kojem je radio duži niz godina, strip autor pada u melanholično raspoloženje jer umesto da oseti ispunjenost što je konačno završio rad na svom najuspešnijem stripu, on u sebi počinje da oseća veliku prazninu. Ta praznina, ta rupa u njemu postaje još veća kada ga njegovi fanovi, saradnici i urednici saleću sa svih strana sa pitanjima o tome kada će početi da radi na novom stripu. Depresija će ga još jače povući na dole kada shvati da u braku između njega i njegove supruge već odavno više nema ljubavi, i kada "utehu" počne da traži u zagrljaju mlade i lepuškaste prostitutke.

Priča o stripu i strip autorima, o zahtevnoj i nezahvalnoj manga industriji gde je broj prodatih primeraka jedino merilo uspeha, priča o rutini i ljubavi, priča o egzistencijalnoj stvarnosti jednog strip umetnika.

Asano voli teške teme, i voli da piše o njima, jedinu zamerku na ovo delo imam u tome što je strip prekratak, nekako se naprasno i prebrzo završi. Ali deluje da se u ovom delu krije dosta toga autobiografskog jer flešbek scena otkriva da glavni lik i autor stripa imaju istu boju kose, a strip je izašao par godina nakon što je autor završio svoj sopstveni duži serijal - Goodnight Punpun Sviđa mi se što je Laguna uzela pravo na ovaj strip nakon Punpuna jer deluje da su ova dva stripa međusobno povezana.

Sledeće na meniju od ovog autora - Dead Dead Demon's Dededede Destruction
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/10/2023 : 21:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote




Dead Dead Demon's Dededede Destruction (12 tankobončića)

Napisao i nacrtao: Inio Asano


Priča o dve najbolje drugarice srednjoškolke koje pokušavaju da se izbore sa svagdanjom borbom bivstvovanja u Tokiju nad kojim lebdi vanzemaljska svemirska letilica.

Strip je u suštini podeljen na ova dva dela: jednu polovinu čini nažalost previše detinjast portret života srednjoškolki i studentica; dok drugu polovinu čine geopolitičke i filozofske rasprave povodom pojave svemirskog broda. Odakle je došao, zašto se pojavio, ko su vanzemaljci i koje su njihove namere, kako će proći prvi kontakt između zemljana i vanzemaljaca, eksploatacija napredne tehnologije od strane Japana, kao i zavist drugih zemalja zbog promene balansa moći u svetu. Suvišno je naglašavati da je šteta što je Asano preveliki akcenat stavio na prvi deo priče, a premalo na drugi, koji je de facto zrelijoj publici zanimljiviji za čitanje.

Što se tiče crteža, nadam se da je Asano propisno častio ekipu crtača pomagača koja je radila na ovom serijalu jer crtež rastura. Praktički ceo pretposlednji tankobončić (#11) je melem za oči koliko je to moćno ilustrovano. A i sviđa mi se što Asano ima taj a la Moebius smisao za humor i strip ne shvata previše ozbiljno, pa smo često počašćeni lucidnim scenama kao npr. kada sa svemirskog broda otpadne parče koje izgleda kao kompjuterski miš A predsednik USA je naravno Trump

Uglavnom, 80% slice of life, a 20% sci-fi, šteta što nije napravljen bolji balans i da ima manje detinjastog pokušaja humora, ali strip ima par zanimljivih ideja i uvrnutih momenata gde crtež izvlači mnogo toga
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4210 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 21/10/2023 : 17:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
kako bre nije za zene i decu
mi deca smo ga siljili na Cicolinu Terezu Moanu Ninu i Lolo
a one su zene

ako ne verujes meni
Anto ce ti potvrdi
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1696 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 27/10/2023 : 05:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote


Zna li netko malo više o ovome?

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/10/2023 : 22:38:03  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Par postova iznad se nalaze ogledne table i kratak osvrt za Downfall (Sunovrat). Nadam se da pomaže
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11208 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 17/11/2023 : 20:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Obrnuo "Sunovrat"... jebem li ga, ništa specijalno.

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

Grayson
Starting Member

27 Posts

Member since 29/10/2022

Posted - 12/12/2023 : 20:26:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Grayson a Private Message  Reply with Quote
Nijigahara Holograph u izdanju Lokomotive na Cobissu. Lepo ide ovaj Asano.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/12/2023 : 22:46:00  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Nijigahara mi je možda njegov najuvrnutiji strip. Lepo što izlazi
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4210 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 27/12/2023 : 16:28:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
vise bih voleo da dededede pocnije od kraja
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/01/2024 : 17:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
koliko ima trejdova Punpuna? 13,14?

čoveče Nejker napiše kilometarski osvrt,a obavezno izostavi suštinske stvari.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

ivan_micic
Senior Member



Croatia
2327 Posts

Member since 19/12/2007

Posted - 06/01/2024 : 17:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivan_micic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

koliko ima trejdova Punpuna? 13,14?

čoveče Nejker napiše kilometarski osvrt,a obavezno izostavi suštinske stvari.


13
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2024 : 20:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
fala

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11208 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 08/03/2024 : 20:55:05  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000