forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 STALKER: Drakula
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1872 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 19/10/2023 : 18:21:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Fernando Fernandez: Drakula

https://stalker.rs/prodavnica/zona/drakula/





Mi Drakule smo izabrani. Dokazali smo to na Kosovu, u Mohaču, boreći se protiv Polumeseca. Krv je suviše dragocena i samo mi predvodnici umemo da je cenimo. Budući da smo jaki, ljudima je potrebno da ih vodimo – i vraćamo se iz prošlosti ako treba, postajemo neophodni jer počinje da vlada sramotni mir dekadencije, kako bismo ponovo poveli narod.

Stokerov gotski roman o plemiću vampiru već više od jednog veka jedan je od najinspirativnijih književnih predložaka za autore koji deluju na poljima drugih umetnosti. Nije lako nabrojati manje ili više uspele ekranizacije, ni filmske ni televizijske. U oblasti stripa Drakula takođe iznova doživljava nove interpretacije, ali nijedna nije tako znalački transponovana na jezik devete umetnosti kao ova španskog strip-autora Fernanda Fernandeza. Slikarske tehnike koje je koristio, kadriranje i filmska dinamika, te paleta boja koja potcrtava atmosferu transilvanijske strave svrstavaju delo pred vama u jedno od najuspelijih čitanja Stokerovog klasika i nesumnjivo stripsko remek-delo.

Zavirite između korica:
https://stalker.rs/wp-content/uploads/2023/10/drakula-_zavir.pdf

Prevod: Ivana Nikolić / Lektura: Agencija Mahačma / Upis: Savo Katalina / Dizajn: Ivica Stevanović
Broj strana: 96 / Boja: kolor / Format: 210 x 297 / Povez: tvrdi / Štampa: Publikum

Cena: 2.950 dinara
Promo cena: 2.250 dinara (važi do 25. 11. 23)
Sajamska cena: 2.000 dinara

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1872 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 19/10/2023 : 18:32:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
U prodaji od subote, prvog dana Sajma.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 19/10/2023 : 18:39:44  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Uplasi me covece

Jos u ovome cemo da uzivamo ali posle je vala dovoljno stripskih Drakula.

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 19/10/2023 18:43:44
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1872 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 19/10/2023 : 18:45:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar

Uplasi me covece

Jos u ovome cemo da uzivamo ali posle je vala dovoljno stripskih Drakula.



Znam bar još dve adaptacije vredne čitanja.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 19/10/2023 : 21:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ovo izgleda ludilo dobro
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 19/10/2023 : 21:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Ovo izgleda ludilo dobro


+1

Carpe diem
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/10/2023 : 22:36:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
O čemu se radi u ovom stripu?

Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/10/2023 : 22:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Jel ovo ono kad radioaktivni slepi-miš ujede čoveka, a on shvati da mu sa stečenim moćima vampira pripada i velika odgovornost?
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15686 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/10/2023 : 22:41:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Tri Drakule u tri godine.
Drakula CRŠ, Drakula Fibra, Drakula Stalker.
Ja uzimam. Meni se svida ova prica u svim interpretacijama.
(Bilo bi dobro da netko objavi i Draculu Corrada Roia)

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 20/10/2023 : 09:27:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Baš i nisam ljubitelj stripova koji naginju ilustraciji ali već na prvih par stranica u zaviru mi se aktivirao oldskul heavyprotoblackmetal rajc. Čisti eyegasm

Bok, kako si.
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



629 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 20/10/2023 : 15:35:02  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Možemo li očekivati još nešto od Fernandeza?
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 06/11/2023 : 00:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Odlična adaptacija! Svojevremeno sam, uživajući u majstorskim prikazima Besa, izjavio da fali malo atmosfere, da su najbitniji momenti preskočeni, da je radnja nekako zbrzana.
E, sada mogu reći da ovaj strip ima sve to što je falilo Besovom Drakuli.
I straha, strepnje, očaja, oseti se to nešto... I neverovatno, ali iako je strip na duplo manje strana deluje kompletnije i tečnije ispričan. Dve večeri sam ga čitao. Iako tanak, ima dosta "mesa". Pravo uživanje.

Ono što bih zamerio, ako se zameriti može, jeste crtež, odnosno zamrznutost svakog kadra. U tom segmentu mi je Bess malo bolji. Ipak tekst je taj koji daje savršenu živost svakom kadru. Tekst i dijalozi zajedno sa divnim oslikanim prizorima su oživeli priču.


Ne bih birao između Besovog i Fernandezovog Drakule. Dopunjuju se. Ja ću oba zadržati. Iako mi je ovaj blagi favorit.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/11/2023 : 22:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Kakva je ovo stripcina!

Bio sam skeptican tokom brzinskog prelistavanja kada mi se crtez ucinio previse slikarskim a premalo stripskim i kada sam video da strip ima jedva 90ak stranica. To govorim jer me je Bessov Drakula na duplo vise stranica pomalo razocarao scenaristicki (iako je crtez remek delo).
Medjutim moja strahovanja su bila neopravdana. Fernandezova adaptacija je remek delo. Prvo o crtezu, maestralno oslikano, skoro svaki kadar izgleda kao prava pravcata slika iz nekog muzeja oslikana uljem na platnu. Neverovatnu atmosferu je uspeo da napravi izuzetnim upotrebom boja i potezima cetkicom koji oslikavaju oblake na nebu ili senke po dvorcu.
Iako strip nema ni 100 stranica, vestom upotrebom pisama, flesbekovima i oniricnim sekvencama, u potpunosti je jasno ispricana prica. I uspeo je da probudi u meni jezu i napetost, iako znam sta me ceka.
Kod Bessa mi je nedostajalo eroticnosti tokom susreta Drakule sa Lusi i Minom, zato je ovde sve nadoknadio Fernandez. Aktovi kao prilikom seksualnog odnosa, pa ta crvena boja krvi koja kaplje s usana Drakule i Mine, ma ludilo.
Jos uvek mi je najbolji kraj price o Drakuli onaj u Kopolinom filmu, ali ovde je kraj napetije i bolje izveden od zbrzanog Bessovog iako su istovetni.

Lep dodatak na kraju je tekst Fernadnezovog sina o ocevom ateljeu i atmosferi koja je tamo vladala uz par fotografija.
Sjajan dodatak su i crtezi izradjeni ugljenom.
Voleo bih da je bilo jos vise dodataka.Mogao je i Dzimi da nas pocasti sa par redova nekakve analize ili recenzijice. To bi lepo leglo na kraju.

Bas sam pod utiskom ovog sjajnog stripa i sjajnog izdanja, apsolutno ga preporucujem i sigurno ce se naci na mojoj listi najboljih stripova za Strip Oskara u februaru.

10/10

P.S. Sto vise strip adaptacija Drakule, to bolje. Stvarno bih voleo da vidim i Roijevog Drakulu i da saznam (i vidim u domacem izdanju) te barem jos dve adaptacije vredne citanja i gledanja koje je spomenuo Dzimi. A do tada moram nabaviti CRS-ovo izdanje Mingolinog, Rojevog i Kopolinog Drakule. Bas me to sad interesuje kako je ispalo!

Edited by - going going on 15/11/2023 22:46:37
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/11/2023 : 23:18:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Red je i Kapetan Zora da se konačno objavi.
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13370 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 17/11/2023 : 13:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Priču ne treba nešto spominjati jer kontam svi znamo u detalje kako ide ali crtež, lele kakva lepota

Zona mi prelepa edicija, baš se lomim da nabavim sve što mi fali i da uzimam redom.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10063 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/11/2023 : 13:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Red je i Kapetan Zora da se konačno objavi.



Zanimljivo, i Kapetan Zora i ovaj Drakula su objavljivani u Bosoni.

Hoće li Hans i društvo u akciju?
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3548 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/12/2023 : 22:19:52  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Teško je objasniti taj fenomen Drakule, šta je to toliko primamljivo kod ovog vampira što nas privlači da mu se ponovo i ponovo vraćamo, iako svi već znamo celu priču. Čitao sam u skorije vreme i Bessovog i Mignolinog Drakulu, a evo opet čitam i Fernandezovog bez da osećam neko zasićenje. Već sam nekoliko puta spominjao koliko volim slikarski pristup stripu, i ovde sam dobio sve što sam tražio. Umešno Fernandez koristi slikarsku tehniku uz odlično kadriranje i zaista sjajnu upotrebu palete boja. Grafički očekivano impozantno delo, ali neki moj subjektivan osećaj je da bih ipak ovo rangirao ispod Bessovog i Mignolinog Drakule. Ono što je kontradiktorno kod Fernandeza jer što će svi potrošači uzeti ovaj strip isključivo zbog crteža, ali zapravo scenaristički ovo je veoma uspešna adaptacija Drakule, i tekstualno mnogo bolje odrađena negoli kod prethodne dve verzije koje sam ranije spomenuo. I još jedna stvar, zanimljiva mi je praksa da se na forzecima nalaze skice autora, iskreno ne sećam se da sam ikada video tako nešto bilo kod domaćih ili inostranih izdanja. Ekonomično jer se štedi papir, a efektno jer su Fernandezove skice ugljem moćna stvar
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/12/2023 : 22:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Kada svest čitaoca evoluira do zaključka, da je od priče bitnije, kako je ona ispričana, onda imamo preduslov za strip poznavaoca.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10063 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/12/2023 : 23:19:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

... kako je ona ispričana ...



Misliš nacrtana/crtački realizirana ...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/12/2023 : 23:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by alexts

... kako je ona ispričana ...



Misliš nacrtana/crtački realizirana ...



Uglavnom, mada deo režije može da bude i do scenariste, a njegova je i razrada dijaloga i pratećeg teksta, što opet spada u "kako je ispričana"...(ista priča se može ispričati i sa otrcanim dijalozima i sa dobrim, npr.)
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000