forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Najbolja izdanja za kupiti?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 20/02/2024 : 05:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ovo probno pitanje iliti ispitivanje forumskog mnjenja se može odnositi na kolekcionare knjiga, ali se može odnositi i na aktivne čitaoce, koji habaju knjige upotrebom.

I odnosi se na svetsku skalu, ne domaću. Ali ako neko želi da ukaže na izuzetan kvalitet nekog lokalnog izdavača, to je isto u redu.

Neki izdavači su poznati po raskoši i trajnom kvalitetu svojih izdanja, kao što su Easton Press ili The Folio Society, koji su skoro objavili Darwinovu On the Origin of Species u 500 primeraka, od kojih svaki, kada se kupuje kod njih, košta 500 funti.

Drugi izdavači se ističu na suprotnom kraju cenovne skale, poput Wordsworth Classics, koji daju čitaocu dobru vrednost za male pare.

Ali moj odgovor na pitanje iz naziva bi bio: Everyman's Library, a pre svega njihova edicija klasika (Everyman Classics), mada i Children's Classics i Pocket Poets su sjajni. Najbolji odnos cene i kvaliteta.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 20/02/2024 : 07:06:29  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Odlicna tema, praticu
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
591 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 20/02/2024 : 07:59:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Knjige na engleski ne čitam, iako ne bi bilo loše da se malo natjeram, ali kada nemam dovoljno vremena za uopće išta čitati onda nema smisla. Volio bi da ima neki izdavač u HR koji bi izbacivao džepna izdanja po povoljnoj cijeni klasika svjetske književnosti. Ovako mi jedino ostaju antikvarijati pa loviti ona izdanja jutarnjeg lista i tome slično.
Go to Top of Page

fasnik
Starting Member



83 Posts

Member since 14/07/2010

Posted - 20/02/2024 : 11:20:40  Show Profile Show Extended Profile  Send fasnik a Private Message  Reply with Quote
Ti Boga, ovo s Tolkienom izgleda predobro. (Easton Press).

Edited by - fasnik on 20/02/2024 11:22:50
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/02/2024 : 20:00:20  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
SF Masterworks je prelepa edicija za fanove sci-fia. A od domaćica Orfelinova Poetika strave ima hvale vredan izbor horor naslova.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/02/2024 : 20:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Easton i Folio su preskupi. Lijepo je sve to, ali onome tko vodi računa o svojoj biblioteci će jednako trajati i "običan" hardback.

Što se Everymana tiče, ne sumnjam u trajnost, ali mi nema toliko lijep dizajn.

Ja nekako pristupam svakoj knjizi posebno. Nešto ću uzeti u tvrdom, nešto u mekom uvezu, negdje ću htjeti ludi dizajn, a negdje će mi odgovarati uniformni dizajn biblioteke.

Što se izdavača tiče, zanimljivi su mi primjerice New Directions, New York Review of Books, Fitzcarraldo Editions i Galley Beggar Press, ali to je više do odabira naslova, nego kvalitete knjiga kao predmeta. Iako, Ducks, Newburyport od 1000 stranica nakon čitanja izgleda skoro kao nova.

Od domaćih bih izdvojio Disputovu (sad već nažalost ugašenu) biblioteku na_tragu_klasika. Jako zanimljiv odabir djela, odličan dizajn, idealan format i pristojne cijene (pogotovo na Interliberskoj rasprodaji).


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/02/2024 : 05:02:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Vidiš, a meni se upravo ne sviđa dezen koji koristi fotografije. Mogu da napravim izuzetak za ovu ili onu knjigu, ali kao izbor za čitavu ediciju me ne privlači. (A ne d'o Bog da stave kadar iz filma na korice, jer to izbegavam dok god mogu.) Više volim apstraktno.

Everyman je u nekoj od prethodnih verzija, za svojih prvih 1000 knjiga koje bi svako trebalo da poseduje (otud i ime), imao jednostavne, ali vrlo lepe ilustracije u središnjem delu prednje strane, na omotu - mislim da je kod njihovih izdanja jedina bitna razlika kroz vreme bila u omotima. No, njih je danas teško naći, osim na aukcijama. I retko su imali predugačke tomove. Rat i Mir je kod njih još uvek u tri toma, mada su Les Miserables u jednom, od 1500 strana, što smatram da je previše. Nije uvek bilo tako, sve natrpano u jednu knjigu.

Naslov za koji se najviše nadam da ću ga kad-tad nabaviti je The Decline and Fall of the Roman Empire od Edwarda Gibbona, u njihovom izdanju, kao 6 knjiga od po 600-700 strana, složenih u dva seta sa dve kutije. (Najnovije izdanje je iz 1990-i-neke.)

Naravno, sve zavisi od naslova koji me privlači: za Šekspira, moj izbor bi bio Arden; za klasike (doslovne klasike, grčko-rimsku književnost) Loeb; za neke američke pisce (Emerson obavezno!) Library of America... Kod modernih žanrova se već mogućnosti šire i lutaju i rasplinjavaju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/02/2024 : 06:48:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Vidiš, a meni se upravo ne sviđa dezen koji koristi fotografije. Mogu da napravim izuzetak za ovu ili onu knjigu, ali kao izbor za čitavu ediciju me ne privlači. (A ne d'o Bog da stave kadar iz filma na korice, jer to izbegavam dok god mogu.) Više volim apstraktno.



Tu se apsolutno slažem. Teoretski to može ispasti dobro, ali još nisam vidio takav slučaj.

Što kažeš na ova izdanja:

https://www.canterburyclassicsbooks.com/categories/word-cloud-classics-fiction/

https://shop.penguin.co.uk/collections/penguin-clothbound-classics

Meni su fora, ali ne bih baš svaku knjigu imao u takvim izdanjima.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/02/2024 : 18:46:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nemam ništa od toga, ali ta tvrdokoričena Pingvinova edicija mi je poznata, držao sam je u rukama, bar nekoliko različitih knjiga. (Postoje pritužbe da se boja skida sa korica kada se ove dugo drže znojavim prstima, ali ne mogu da tvrdim ni da je tako ni da nije.)

Vizuelno mi je privlačna, ali ima tu stotinak naslova, ne više. Koliko kombinacija boja i motiva je moguće napraviti? Da li bi ih moglo biti hiljadu, a da svaka bude autentična?

Word Cloud Classics sam samo video onlajn. Upečatljiv kontrast boja, skoro da oči krvare , barem na ekranu.

Trebalo bi porediti izdanja istog naslova, ali nemam vremena sad za to. Nešto od Jane Austen, ili Dickensa, ili sestara Bronte - to svi objavljuju. Jedan tip koga znam često kupuje isti naslov u dve varijante: s tvrdim i s mekim koricama, pa ovu drugu popuni beleškama i podvlačenjima, a prvu čuva ko oči u glavi. Najbolje od oba sveta, iako bez onog trećeg, bankovnog.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/02/2024 : 20:32:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ovo za skidanje boje kod Penguin Clothbounda je nažalost točno. To im je velika mana. I mislim da ima ponavljajućih kombinacija. Baš sam se danas dvoumio da li kupiti Middlemarch (koji upravo čitam na Kindleu) u ovom izdanju, ali sam na kraju odustao. Ponestaje mjesta na policama a, kako mi se zasad čini, neću mu se vračati.


Word Cloud Classics uživo nisu toliko ubojiti.

Ovo s dve varijante, HC i SC, i ja znam napraviti, ali samo s nekim meni važnijim naslovima. Dok one najvažnije (čitaj: Alisu) imam i u više varijanti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 25/02/2024 : 10:57:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Baš sam se danas dvoumio da li kupiti Middlemarch (koji upravo čitam na Kindleu) u ovom izdanju, ali sam na kraju odustao. Ponestaje mjesta na policama a, kako mi se zasad čini, neću mu se vračati.



Middlemarch je težak orah za mnoge, kako čujem. Pravi realizam u engleskoj književnosti, polu-roman, polu-esej. Prividno, Tomas Hardi piše slično, ali on je u suštini sličniji sestrama Bronte. To je ona razlika koju mi ne možemo lako da vidimo na našem jeziku, razlika između romance i novel, pošto je naša reč za roman nastala iz ovog prvog termina, a ne drugog, kao u engleskom.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/02/2024 : 23:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Inače, pominjao sam na drugoj temi ono izdanje Dickensovih dela koje bih voleo da imam: GE Fabbri je pre dvadesetak godina objavio vernu reprodukciju svih njegovih dela od Chapman & Hall-a, iz 1874. Sve sa ilustracijama, narafski. Ovo pričam iz dva razloga.

Prvo, te knjige su se dobijale putem pretplate, i nisu se mogle kupiti u knjižarama. Svakog meseca je pretplatnik dobijao po jednu knjigu, zajedno sa časopisom koji objašnjava kontekst i daje mnoge informacije o tom delu onima koji bi da znaju više. Priznaćete da je to lep model. Danas se te knjige mogu naći na aukcijama.

Drugo, približno su sve jednake debljine. Ako su neki radovi duži od proseka, kao The Pickwick Papers ili David Copperfield, nalaze se u dva toma. Nema predugačkih knjiga. To je lekcija koju su današnji izdavači zaboravili, čak i oni sa dobrom tradicijom, kao što je Everyman, koji su nekad objavljivali romane u dva, tri, ili četiri dela. Pomenuo sam već Gibbonovu istoriju Rimskog carstva u 6 delova (4 hiljade stranica), a Proustova U potrazi za izgubljenim vremenom je kod njih u 4 toma (3000 st.), ali zato su najuticajnija biografija svih vremena, ona o Doktoru Džonsonu, i sabrane priče Raya Bradbury-ja u po jednoj knjizi od preko 1000 strana, što je već prilično nezgrapno.



Da li je vama ovo praktično? Meni nije.

Tako i Laguna - koja je nekoliko galaksija udaljena od Everymana po fizičkim kvalitetima svojih izdanja - objavljuje Montefjoreov Svet u obliku štamparske cigle, koju ne bih uzeo ni da mi je daju promotivno - osim eventualno kao robu za preprodaju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 27/02/2024 00:37:24
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/02/2024 : 00:08:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ove cigle stvarno nisu praktične, ali već smo se navikli zahvaljujući Fibri.

Ovo s pretplatom na knjige i bonus časopisom je stvarno fora, iako mi je malo bezveze da se ta izdanja nisu mogla kupiti u knjižarama.

Što se Middlemarcha tiče, za sada (na 20% sam) se ne pokazuje kao pretjerano težak orah, ali svakako nije lako štivo. Eliot barata bogatim vokabularom i stvara zanimljive likove i mogu reći da uživam u čitanju.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/02/2024 : 00:41:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Što se Middlemarcha tiče, za sada (na 20% sam) se ne pokazuje kao pretjerano težak orah, ali svakako nije lako štivo. Eliot barata bogatim vokabularom i stvara zanimljive likove i mogu reći da uživam u čitanju.



Ah, dobro, onda nisam pravilno shvatio tvoju misao iz prethodne poruke. Mislio sam da te nije posebno dojmio.

Ima serija po tom romanu, iz 1990-ih, odlične produkcije, sa Rufusom Sewellom u jednoj od uloga, i ja se već dugo vremena kanim da je gledam, ali nikako da stigne na red (ili u raspoloženje).

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 27/02/2024 00:43:24
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/02/2024 : 16:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Za sada je dojam i više nego dobar, ali i dalje to nisu tema i okruženje koji me posebno interesiraju te k tome ima i hiljadu stranica pa stvarno sumnjam da ću mu se vračati, a nemam ni više mjesta na policama.

Vidjet ćemo kako će se situacija razvijati, možda ga na kraju i kupim.

Za seriju znam, ali toliko ima toga za pogledati da nisam siguran da li će doći na red. Možda ako supruga izrazi interes.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 27/02/2024 16:27:15
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000