forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Novi kviz “Tko želi biti izdavač?”
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/12/2010 : 17:36:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Lord Vader89



da nema mozda ikakvih dodirnih tacaka sa onom Vavilonskom kulom


"Vavilonska ribica", govorio je tiho Autostoperski vodič kroz Galaksiju, "mala je, žuta, liči na pijavicu i verovatno predstavlja najčudnovatiju pojavu u čitavoj Vaseljeni. Ona se hrani energijom moždanih talasa koje prima ne od svog nosioca već od onih koji ga okružuju. Ona apsorbuje sve nesvesne mentalne učestalosti iz njihovih moždanih talasa da bi se njima prehranila. Zatim u um nosioca luči telepatsku matricu koja se formira kombinovanjem učestalosti svesnih misli s nervnim signalima pokupljenim iz središta za govor mozga koji ih emituje. To sve praktično znači da, ukoliko ugurate vavilonsku ribicu u uvo, možete smesta da razumete sve što vam se izgovori na bilo kom jeziku. Govor koji čujete u stvarnosti dekodira matricu moždanih talasa koju vam u um ubacuje vaša vavilonska ribica.
Toliko je besmisleno neverovatna mogućnost da nešto tako neopisivo korisno evoluira najobičnijim spletom okolnosti, da to neki mislioci vide kao konačan i neoboriv dokaz o nepostojanju Boga.





ma znam ja to napamet
ali dobro je da si stavio, da se i ostali informisu

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/12/2010 : 17:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Kako obožavan taj serijal knjiga

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25903 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/10/2018 : 15:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

Nezadovoljni ste postojećom ponudom na tržištu?
Smatrate da su cijene izdanja prevelike?
Okušajte se u izračunu profitabilnosti vašeg izdanja.

“Rule of the thumb” ili pravilo desne ruke u domaćem strip izdavaštvu je ovakvo:

10-30-30-30

Te brojke gore znače sljedeće:

Od prodajne cijene izdanja 10% ide na cijenu materijla, 30% ide na tiskanje, 30% ide trgovcima, a 30% ostaje izdavaču.

Ukoliko se možete što uspješnije igrati tim postotcima, imati ćete profitabilnije izdanje.

U praksi bi to izgledalo ovako:

Pretpostavimo da želite da vaš album košta 50 kuna, umjesto 80, 90 ili 100 koliko traže druge gulikože.

1.) Prava - 10%

Brojke koje sam ja našao malo istražujući po internetu je da materijal možete nabaviti za 5 do 8% od ukupne prodajne mase izdanja. To bi značilo da za standardnu domaću nakladu od 500 komada, ukupna masa je 500 x 50 kn = 25000 kn. 10% od toga je 2500 kn, 5% 1250 kn, 8% 2000 kn. Ne vjerujem da bi se ijedan strani vlasnik prava mučio sa cijenom od 150 eura, tako da je jedno 300 eura realnije za jedan album, ali ne bi me čudilo da bude i znatno više od toga, usprkos kukanju i isticanju “specifičnosti našeg tržišta”.

2.) Distribucija - trgovci - 30%

Opet, koliko ja čujem, 30% marže je konstanta s kojom možete računati. Ako mislite sami prodavati, ili živite u jako velikom gradu i imate strašno veliki broj zainteresiranih kupaca u svom dosegu, ili ćete pakirati i slati poštom, što, koliko sam zadnje čuo, ipak nije besplatno.
Na ovu stavku ću se vratiti kasnije, pošto na početku ciklusa ne zahtjeva nikakav direktan novac iz vašeg novčanika.

3.) Tisak - 30%

Ovdje su moguće najveće igre. 30% je neka orjentacija, ali ima dosta tiskara sa različitim cijenama, postoje razne vrste papira i korica i još neke sitnice. Po pravilu od 30% to bi značilo da za vaš album od 50 kuna, tisak ne smije biti više od 15 kuna. To je sa PDV-om, koji će vam tiskara uredno naplatiti. Ako niste u sustavu PDV-a, to vam se ne vraća, pa ćete se morati snaći sa recimo 12 kuna + 23% PDV-a. Ako možete naći jeftinije, bolje za vas, ali vodite računa da naša cijenjena i sofisticirana publika danas vodi računa o kvaliteti papira, korica, uveza, tiska i crnila crne boje. Dovoljno je da samo negdje bude malo lošije i dovoljno je da samo jedan dobrohotni građanin izjavi na Internetu da on nikad neće kupiti izdanje po tako substandardnim tehničkim standardima, da Google to zauvijek pamti i smanjuje vam broj potencijalnih kupaca.

4.) Ono što ostaje vama kao izdavaču.

Dakle, ukupna masa 500 x 50 = 25000 kuna. To nije nikad taj puni iznos, jer uvijek postoje neki primjerci koje morate obavezno podijeliti, ostaviti sebi ili podijeliti za reklamu, pa recimo 23000 kn (ili 24000 ako ste škrti)

Prava su, rekli smo oko 2000-2500 kuna. Tisak je 500 x 15= 7500 kn. Za sada imamo trošak 9000-10000 kuna koje idu direktno iz džepa, to je onaj minimum kojeg morate platiti da bi dobili iz tiskare svoj album “Strip koji će sigurno biti hit” u 500 primjeraka, kojeg namjeravate prodavati za 50 kuna.

Prevod, dizajn i prelom možete ili sami napraviti (ako znate jezik, imate smisla za dizajn i Adobe Photoshop i Pagemaker u malom prstu, te vaše vrijeme nećete obračunati kao trošak), ili možete platiti nekome tko će biti sretan da to uradi za male pare, recimo sveukupno 2000 kuna ili više ukoliko želite veći kvalitet.

Realno, troškovi su sada već 12000 kuna (od 25000kn od potencijalne prodaje), ili, ako ste spretna i sretna cicija, recimo 6500 kuna (prava 1500 kn, tisak 10 umjesto 15 kuna). To znači da u prvom slučaju trebate prodati 240 komada direktno ljudima bez ikakvog troška, ili 340 komada preko striparnica. Recimo da je prava brojka negdje između i radi lakšeg računanja recimo da je to 300 komada.

U drugom slučaju, bez striparnica (jer ste cicija), trebate direktno prodati samo 130 komada.
Čestitam, uz ulaganje od 6500 kuna i garantiranih 130 kupaca, postali ste mali izdavač koji je u plusu. Ili realnije, uz 12000 kuna i 300 garantiranih kupaca. Sve ispod tog broja znači da gubite novac.

Zaboravio sam napomenuti samo jednu sitnicu. Da bi radili bilo kakav posao legalno, mislim da je potrebno da osnujete firmu, obrt ili d.o.o. Firma, uz ostale troškove, znači i barem knjigovođu, koji su poznati po tome da ne rade besplatno (osim ako ste uz to što ste i prevodilac, nadaren dizajner, dobar poznavalac stolnog izdavašva i kvalitetan knjigovođa). Ako ste slučajno uspješni, željeti ćete izdavati i dalje, tako da možete plaćati troškove firme, šta znači još izdanja, još neprodanih gomila i na kraju skladište, koje isto košta, kao i struja, voda i ostale komunalije barem za njega.

U zadnje vrijeme popularna je i čarobna riječ “Ministarstvo”. Navodno, imaju neki koji bez kriterija daju veće količine love svakome tko traži. Ja ipak mislim da se to daje registriranim firmama koje ipak imaju neki već ostvareni program od prije i da početnicima to nije od velike pomoći, već onima koji su već dosta riskirali i napravili neke rezultate. Ako mislite da možete tu lovu dobiti bez toga, onda se i ne trebate gnjaviti sa izdavaštvom, vaše veze će vam osigurati te dotacije i bez ičega napravljenog, pa niste zanimljivi za ovu priču.

Dakle, tko želi biti izdavač?
Veselim se velikom broju novih izdavača i izdanja na našem tržištu sljedeće godine.





Britak je bija

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000