forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Burattini:Boselli ...Istorijske činjenice ili SF?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Timber Bil
Senior Member

1068 Posts

Member since 02/10/2013

Posted - 22/12/2013 : 19:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Timber Bil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

vidi, recimo, Teksaški rendžeri - povijesna i geografska podloga te epizode je toliko realnija od tvojih buratinijevskih istorijskih činjenica da ti nisi ni profesor ni inž. ona je realna i u drugom smislu: da je tu uprizoren Texas baš onakav kakav je ušao u mit žanra (westerna) i u tom smislu je još realnija nego da je doslovno suha historiografija. mit je stvarniji od stvarnosti, takorekuć!
činjenica da je Boselli uspio provući Texas kakav je uspostavljen kroz pop-kulturu, e to ti je realnost broj 1.
ali ti naravno to ne vidiš i zato kažem: beznadežan!

Pametnjakoviću nedovoljno, nemaš ti pojma, samo trtljaš da bi nešto rekao. Ajmo sada ponovo, ubedi me i daj mi par primera gde se Bozelli poziva na istorijske reference. Ajmo tri primera?

Buratini, priča o Haitiju, odnos Rusije i Poljaka, Kristofor Kolumbo...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 22/12/2013 : 20:16:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ajoj, tebe da uvjeravam??
rekao sam ti sve, ali znam da tebi treba doslovno sve nacrtano. eksplicitno. sad bi ti da ti pričam o Teksaškim rendžerima. uzalud. izgleda da ti ne razumiješ ni takve, najjednostavnije epizode, doslovne. jesi li čitao? valjda jesi. jesi li razumio? očito nisi.
jer bi razumio da Boselli gradi (pseudo)realnu priču o Texasu, kada se ovaj nalazi u procesu formiranja: meksikanci, komanči, amerikanci i outlawi bore se za izgradnju jednog svijeta. koji na kraju postaje mitsko mjesto amerike, remember the alamo profesore.

Boselli je dao izniman prikaz tog prostora i vremena, klasičnu epizodu.

i sada ti, slijepac, pitaš za "istorijske reference"??! pa eto, samo u toj epizodi imaš: 1. formiranje rendžera 2. komančerose 3. komanče. eto, to su ti "tri" reference, ali što će ti to kada ne razumiješ cjelinu.

imaš u Nestalom istraživaču "istorijsku referencu" potrage za sjeverozapadnim prolazom, a imaš i književno-kulturološku referencu 'engleskog aristokrata pustolova', a imaš i geografsku referencu arktika (već samo ovo je 'realnije' od buratinijevskog 'prostora'), ali sve to posloženo u jednu, gotovo, epsku pustolovinu u najboljoj tradiciji tog žanra. to ti je bezvremeni klasik, ali ti to naravno ne vidiš, jer imaš maglovitu predodžbu o Boselliju kao sf i izvan-svake-mjere-fantastičnom scenaristu.
Go to Top of Page

Timber Bil
Senior Member

1068 Posts

Member since 02/10/2013

Posted - 22/12/2013 : 20:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Timber Bil a Private Message  Reply with Quote
Uhvatio si se za te Teksaške rendžere, daj još jedan primer.
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2363 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 22/12/2013 : 20:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Boselli ga tuče lijevom nogom kad god hoće.


+1

Carpe diem
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 22/12/2013 : 20:38:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Osveta Vudu
Otočka skupina
čak i Sedam gradova Cibole nisu 'u zraku', dakle nisu pusta fantastika, već imaju odličan historijsko-geografski temelj. plus sve ostalo, integrirana pop-kultura (iliti također jedna 'stvarnost')
je li Tajna Fride Lang miriše (i) austro-ugarski? itd.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16883 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 22/12/2013 : 22:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Defitivno Boselli nije SF autor. Ni blizu...
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19394 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 22/12/2013 : 23:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Ajd da se jednom i ja složim sa stinkyjem. Timber Bill bi trebao dobro razmisliti prije nego sljedeći put takne tastaturu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Immobile
Starting Member



34 Posts

Member since 21/11/2013

Posted - 23/12/2013 : 02:00:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Immobile a Private Message  Reply with Quote
i ja se slazem,nekad su te njegove "historijske" epizode samo fors.ko da je procitao par clanaka o tome,ili neku knjigu nebitno,i onda samo pokusava ugurat zagora u tu pricu kako god moze.onaj specijal vitezovi grala mi je pao na pamet sad di se to vidi
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 23/12/2013 : 16:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
I mene bode ovaj naslov u oči. Burattini nije nikakav »povijesni ekspert« u Zagoru niti je Boselli jedino za sci fi. Imao je Bure dobrih »povijesnih priča«, ali najbolje »povijesne priče« u serijalu su Bosellijeve. Tu su »Nestali istraživač« (utemeljen na povijesnim činjenicama o potrazi za prolazom na SZ), Teksaški rendžeri i nastavak »Krvna braća« (Zagor smješten u srž teksaške problematike), »Aljaska« (zbog ove epizode sam u osnovnoj ispao »đek« jer sam jedini znao da je Aljaska pripadala Rusima), »Sedam gradova Cibole« (više je povijesti unutra nego Atlantide), »Otočka skupina« (malo problematike škotskog naroda).

»Krv Apača«, »Indijanska zemlja«, »Dugo putovanje«, ovaj zadnji Mortimer i gigant sa poljacima ipak nisu dovoljni za proglašenje Burattinija »kraljem povijesti u serijalu«.
To je za sad još uvijek Boselli, koji najbolje zna smjestit Zagora u stvaran povijesni kontekst.
Go to Top of Page

cronos six
Advanced Member



Serbia
7893 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 23/12/2013 : 17:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
buratini je bolji.

Juznjak!
Tex Willer.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2998 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 23/12/2013 : 18:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
...a Guido Nolitta najbolji!

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 24/12/2013 : 15:27:53  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Teško pitanje, nekako tipa "od dva zla izabrati manje"

Boselli je odličan scenarista i pripovedač (dijalozi i priča uopšte) ali njegovom Zagoru fali ona specifična nota egocentrizma, nekog bahatog ponosa, po kojoj se razlikuje od ostalih junaka. Fantastično barata psihološkim slojevima likova, mnoge njegove kreacije poput Caina, Nata Murda, Marie Laveau itd. su za kratko vreme ušli u dvoranu slavnih. A ne bih ga okarakterisao kao sf pisca: pored priča poput Čoveka s puškom, Nestalog istraživača, Aljaske, Teksaški rendžer i Braća po krvi itd. bilo je tu i "nerealnih" priča koje su vukle više na drevno tradicionalno poput "Crnog plamena" i "Crne duše", ali i u tim je bilo tehničkih elemenata sf-a. Fantastičan scenarista, ali taj hladnokrvni perfect-hero Zagor mi malo uzurpira dušu.

Burattini teži ka onom pravom, originalnom tradicionalističkom Duhu sa sekirom, slažući opeke po Nolittinim temeljima. Duga je lista njegovih priča koje bih stavio među one must-read serijala, ali takođe ima predugačke nizove ispodprosečnih priča, otaljanih onako bezveze.

Definitivno Boselli



Nije li Covjeka s puskom napisao Bure?



Jeste Tipični bug u brzom kucanju

Inače, Stinkyjeva je svaka zlatna. Pogotovo prvi post

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4346 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 27/12/2013 : 08:32:16  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Burattini mi je draži. Normalno je da ima i ispodprosječnih epizoda, pogotovo zato što on najviše i piše. Bozelijeve tzv. ne Sf epizode kao nestali istraživač, teks. renđer i Aljaska sam pročitao u jednom dahu, ali mi se ne sviđaju njegove sf priče. Previše su da se tako izrazim, dramatske i pretjeruju sa nekakvom simbolikom Zagora kao nekakvog poluboga.
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4252 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 27/12/2013 : 09:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
Boselli
jer se primeti da strip ima scenaristu
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3484 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 29/12/2013 : 22:38:24  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message  Reply with Quote
Meni je Boselli bolji jer kreira kvalitetnije likove i prirodnije razvija priču. Nisam siguran ko više prati historijske činjenice, ali nije mi u Zagoru bitno da su do u detalje precizne, dovoljno je da ima dodirnih tačaka sa stvarnim događajima. Bosellijev način, gdje on Zagora ubacuje u problem jedne sredine i čini ga sudionikom i učesnikom, koji nema presudnu, ali ima dovoljno značajnu, ulogu mi najviše odgovara. I Buretu to zna poći za rukom, ali je to ipak Bosellijev standard.

Mojih TOP 5/10 priča ( bez obzira na redoslijed )

Tajna Fride Lang
Kraken
Prvi Kandraks
Dvoboj u svemiru
Cibola
Osveta Vudu
Otok zmija
Grenland
Prvi vampir
Komanči

su uglavnom djela Bosellija :D
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16883 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 29/12/2013 : 23:54:22  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Nat Murdo, lik koga je kreirao Boselli, je nesto sto "trenutni" Burattini moze samo sanjati... Takav dar u stvaranju kompleksnih likova on jednostavno nema, a to je za serijal jako bitno, serijal koji uglavnom pociva na "crnim" i "bijelim" likovima.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000