forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Neka pitanja pokrenuta sinoc u Booksi...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 20/02/2015 : 14:15:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Treba definirati i sam amaterizam. Znači, amater bi bio onaj koji nije školovan za crtača. zanima me jedan podatak - koliko je profesionalnih crtača stripa, kod nas i u svijetu, završilo likovnu akademiju? Dobro, govorimo uopćeno, ali stvarno me zanima da li je npr. 99.99& ljudi završilo potrebnu strukovnu naobrazbu ili je riječ o puno manjem broju? Ovdje je bitno reći da, barem meni, riječ amater ne označava nužno nekog lošeg jer puno puta smo vidjeli da samouki ljudi rade izvrsna remek-djela.




Najveći broj crtača stripova u svijetu nije završilo, niti uopće studiralo na likovnoj akademiji. Upravo zbog toga su, većinom, i postali svjetske klase. Mnogima su akademske forme i stege odmagali, i to debelo, u formiranju vlastitog stripovnog izraza. Na koncu, i sam Maurović je vječito imao kompleks akademije (koju je napustio), počesto svoj angažman na stripu nazvavši tek potrebom za preživljavanje. Svakako, njegov likovni slikarski opus, pred kraj života, živo svjedoči o neostvarenoj žudnji za slikanjem u priznatim akademskim okvirima. Naravno, ne generaliziram i ne govorim da su akademski slikari loši crtači stripova, ali nikako nisu okosnica ovog likovnog medija. Strip su stvarali i održavali upravo likovni kreativci koji su osim vizualnog potencijala, sposobnog pretočiti crtežom, imali i sve druge predispozicije koje autor stripa mora imati. Ne moram nabrajati koje, jer su već tisuće puta na ovim stranicama prožvakane. Pitanje je i što je to uopće strukovna predispozicija za crtanje stripa!? Koje su to škole i akademije stripa uopće u svijetu ustanovljene, etablirane, imaju sustavan plan i program rada, dio su nekog sveučilišta, ili što sve ne, i na koncu, koje daju "papir", mislim diplomu, crtača stripa!?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/02/2015 : 14:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by mladjo

Treba definirati i sam amaterizam. Znači, amater bi bio onaj koji nije školovan za crtača. zanima me jedan podatak - koliko je profesionalnih crtača stripa, kod nas i u svijetu, završilo likovnu akademiju? Dobro, govorimo uopćeno, ali stvarno me zanima da li je npr. 99.99& ljudi završilo potrebnu strukovnu naobrazbu ili je riječ o puno manjem broju? Ovdje je bitno reći da, barem meni, riječ amater ne označava nužno nekog lošeg jer puno puta smo vidjeli da samouki ljudi rade izvrsna remek-djela.




Najveći broj crtača stripova u svijetu nije završilo, niti uopće studiralo na likovnoj akademiji. Upravo zbog toga su, većinom, i postali svjetske klase. Mnogima su akademske forme i stege odmagali, i to debelo, u formiranju vlastitog stripovnog izraza. Na koncu, i sam Maurović je vječito imao kompleks akademije (koju je napustio), počesto svoj angažman na stripu nazvavši tek potrebom za preživljavanje. Svakako, njegov likovni slikarski opus, pred kraj života, živo svjedoči o neostvarenoj žudnji za slikanjem u priznatim akademskim okvirima. Naravno, ne generaliziram i ne govorim da su akademski slikari loši crtači stripova, ali nikako nisu okosnica ovog likovnog medija. Strip su stvarali i održavali upravo likovni kreativci koji su osim vizualnog potencijala, sposobnog pretočiti crtežom, imali i sve druge predispozicije koje autor stripa mora imati. Ne moram nabrajati koje, jer su već tisuće puta na ovim stranicama prožvakane. Pitanje je i što je to uopće strukovna predispozicija za crtanje stripa!? Koje su to škole i akademije stripa uopće u svijetu ustanovljene, etablirane, imaju sustavan plan i program rada, dio su nekog sveučilišta, ili što sve ne, i na koncu, koje daju "papir", mislim diplomu, crtača stripa!?



E vidiš, baš sam takve podatke htio znatii ja sam, naravno mišljenja da ne moraš završiti akademiju da bi bio vrhunski crtač.Na kraju krajeva ni Rabuzin nije završio akademiju, ne?
Nego ima li uopće na našoj akademiji (Hrvtaska, ex-Yu prostori) smjer "strip-crtač"? Vjerujem da nema:)) Mislim, nemam pojma o likovnim smjerovima pa pitam

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 20/02/2015 : 15:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
nema
na ALU u Zagrebu postoji smjer Animirani film i novi mediji i to je sve
u okviru tog smjera mogu se kao radovi predati i u obliku stripa
to je sve kolko ja znam

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 20/02/2015 : 15:02:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Nema! Do prije određenog broja godina, nije postojao ni smjer animacije (crtanog filma), dok nije ustanovljen na ALU u Zagrebu, zaslugom, a koga drugoga nego Joška Marušića, koji je i predstojnik odjela. Tako bar možemo reći da imamo diplomirane animatore, kao što će to potvrditi naša mlada nada i sve uspješniji autor Marko Dješka, koji o tome može mnogo toga reći. Teže je povjerovati da će u budućnosti igdje biti ponuđen stručni profil crtača stripa, jer je riječ o izrazito individualnijem kreativnom procesu, za razliku od animacije, koja zahtijeva poznavanje tehnologije snimanja, filmskih strukovnih elemenata i znanja, odnosno, traži zavidnu interdisciplinarnu suradnju, bez koje je nemoguće izraditi crtani film. Strip je, ipak, najčešće, samozatajna tvorba pojedinca (ili dvojice, najviše trojice)na komadu papira i s nečim što ostavlja dovoljno crn trag da može ići u tisak... U kontekstu tog i osvrt na jednu rečenicu Duplog, ono o izlaganju originala. Poznata je stara i čvrsta definicija stripa, koju nisu Hrvati izmislili, da je strip ono što izađe iz tiska, a ne originalna stranica, ma kako nam draga bila. To je kao da u grafici, kao disciplini slikarstva, tražimo matricu na linoleumu, drvu, kamenu li bakru, onako zamazanu bojom, da bismo uživali gledajući je, a ne zanima nas otisak grafike, koji je jedino ono što je smisao čitavog, prljavog i zamazanog postupka izrade iste.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/02/2015 : 15:21:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Nijebio smjer animacije??!"
Kak, pa kaj nije "Zagebačka škola crtanog filma" bila cijenjena u svijetskim razmjerima?
Pa kaj su ondaoni završavali?
Ili sam nekaj pobrkal?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 20/02/2015 : 15:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
A pazi ovu bolesnoću, da ne kažem morbidnost.
Ja crtam stripove na papiru da bi ih objavio na internetu, a sve veća
gomila profesionalnih crtača nabavlja Cintiq-e da bi stripove crtala
na kompjuteru i objavila ih na papiru!
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 20/02/2015 : 16:35:54  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
...sve pohvale pokretacu ove teme...jako lijepo razmišljanje. Uostalom vec sama činjenica na koji su način i kakva pitanja postavljen pokazuje koliko autor istih misli svojom glavom!

U principu se slažem sa svime kaj pišeš osim tvog pogleda na net.

quote:
Originally posted by culture vulture
To je jedan nacin vidjenja stvari.
Drugi je da klinci stavljaju bilo koje govno na net, drugi klinci, od kojih su neki i urednici nekih web-stranica, clanovi ovog ili onog zirija itd. itbl., ih hvale i dodijeljuju im cak i prestizne nagrade pa ovi nemaju nikakvog poticaja napredovati... Vrijeme gube stavljajuci sranje od stripova kud god mogu i brojeci lajkove i recognitione ili koja vec virtualna moneta da jest u opticaju.
Stripovi im ne valjaju nista, ali koga briga, ne valjaju ni tudji, jer ako papir svasta podnese, pikseli i besplatni hosting podnesu apsolutno sve.
Priznajem da internet ima odredjene potencijale, ali je mana na drugoj strani vage za moj sud jednostavno previse.




Na ovo bih opet odgovoril tvojim ranijim upisom "ljudi nisu glupi", znači prepoznat će oni kaj vrijedi a kaj ne vrijedi u toj hrpi budalaština, kojih je net prepun.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 20/02/2015 : 18:36:57  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Nijebio smjer animacije??!"
Kak, pa kaj nije "Zagebačka škola crtanog filma" bila cijenjena u svijetskim razmjerima?
Pa kaj su ondaoni završavali?
Ili sam nekaj pobrkal?


he, he, to je talijanski teoreticar animacije nazvao 'skolom' u znacenju 'estetski pravac', a ne doslovce skole.
inace, zanimkjivo je da su stranci takodjer znali pitati kako se upisati u tu 'skolu'.
S druge strane, varazdinska skola animacije postoji dugo, ali to nije studij nego upoznavanje sa osnovama itd itd. ne da mi se tipkati. Googlaj.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 20/02/2015 : 18:39:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
E, a umjetnicki fakulteti sa smjerovima za strip praksu i te kako postoje. Dunja Jankovic je zavrsila jedan. Vjerojatno jos ponetko s ovih prostora, ali slabo pratim...
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 20/02/2015 : 18:41:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
uz vanima-u i čakovečka škola (ŠAF) ima odličnih radova...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/02/2015 : 08:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

uz vanima-u i čakovečka škola (ŠAF) ima odličnih radova...


Da, da, i zapresicani i karlovcani i ekipa iz Dubrave... Ali prije svih, kako si me dobro ispravio, cakovcani.

Bas lijep status animacija ima u hr.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 21/02/2015 : 11:40:39  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Aleksa Gajić je za diplomski napravio strip album Technotise, ako se ne varam....
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 21/02/2015 : 12:10:17  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by dosada

uz vanima-u i čakovečka škola (ŠAF) ima odličnih radova...


Da, da, i zapresicani i karlovcani i ekipa iz Dubrave... Ali prije svih, kako si me dobro ispravio, cakovcani.

Bas lijep status animacija ima u hr.



samo dopunil

Na revijama se stvarno vide jako dobri radovi na polju animacije, svake godine!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 21/02/2015 : 22:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

E, a umjetnicki fakulteti sa smjerovima za strip praksu i te kako postoje. Dunja Jankovic je zavrsila jedan. Vjerojatno jos ponetko s ovih prostora, ali slabo pratim...



Da. Dunja Janković je završila School of Visual Art, u New Yorku. No, smjer crtača stripova (cartoonist) postoji samo u prvostupanjskom studiju (baccalaureus), dok u diplomskom studiju, koji "proizvodi" magistre struke, odnosno umjetnosti, u ovom slučaju, ne postoji čisti stripovski smjer, već ga integriraju u smjerove Ilustracija ili Vizualna komunikacija, dakle, niti imena mu nema u spomenu smjera. Svakako, bolje išta nego ništa. Dunja je završila diplomski studij stripa i ilustracije, dakle stripa podvučenog pod ilustraciju, kao "jačeg brata". Niti propulzivni Amerikanci, nisu u svojim procjenama i analizama, spremni stvoriti magistra stripa, kao usamljenog strogo profiliranog umjetnika, jer, očito (uz čast izuzecima) nisu hrabri jamčiti mu tom diplomom siguran kruh. Na koncu, zar nam iz pouke Mirka Ilića nije savršeno jasno, da ilustracija, kako onda, tako i danas, caruje u američkom izdavaštvu. I Mirko je krenuo put Amerike da bi bio - ilustrator, i to vrhunski, a ne crtač stripova, kako ga uglavnom percipiramo po, nažalost nevelikom, opusu iz vremena Novog kvadrata.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 22/02/2015 : 09:16:19  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
znači, video tribine koja je pokrenula ovu temu:



zvuk je takav kakav jest jer sam zaboravio provjeriti je li SD kartica u snimaču, tako da je samo kamera snimala, a u zatvorenom prostoru, par metara od onih koji govore bez razglasa, jeftinom kamerom... ah...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/02/2015 : 12:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Dobar je zvuk, razumije se gotovo sve. zanimljiva tribina, drago mi je da će se pridružit i Torghal.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 22/02/2015 : 13:46:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
Čovik culture vulture, u principu sve što je napisao i ja tako mislim. Zanimljivo, rijetko kad se slažem s ikim u ovoliko ogromnom postotku

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 22/02/2015 : 16:41:17  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je vidjeti da su reakcije na topic na koncu ipak uglavnom pozitivne, bez obzira na to slazemo li se ili ne.
Mislim da ima nekih tema koje ima smisla otvoriti pa makar ne bilo nikakvog odgovora, tek toliko da pitanje ostane visiti u zraku.

A sad kad je Jurica stavio i video, ova raspravica dobiva i novu funkciju - da motivira ljude da pogledaju ga pogledaju.


Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000