forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 68 - Ćao, đaci!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/01/2021 : 18:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Nego, meni je vrlo simpatično da vas dvojica što se dižete na zadnje noge zbog "gadljive" političke korektnosti u Ćao, đaci, ovako sudite Leov Aldebaran:

quote:
Originally posted by izivko

Ovo je po meni izvrsno. Pročitao sam prva dva ciklusa i ne mogu kriti oduševljenje.
Zanimljiva priča, sjajan crtež...sve po mom ukusu.




quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Nakon što sam pročitao sve fibrino (osim zadnje ruke), osjećam se kompetentno da nakon 2 god. dajem svoj top 25 . Tribalo bi malo osvježit topic , izašlo je dosta izdanja od tada.

1. Aldebaran trilogija

...

9. Trgovina 1&2
...



Ne bih vama htio kvariti doživljaj, ali po pitanju tema slobodnog seksa (interracial, interspecies, kakav god hoćete), anti-religije i pro-socijalizma, Lupano je mala beba prema Leovim pamfletima.

(a Zagor za ne falit ima i emancipiranu Trgovinu u top 10)

Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 12/01/2021 : 18:19:59  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Gdje iskopa to bolan? Ima tome haman 10 godina. Idem to pobrisati.

To je bio moj prvi susret s Leom. Tada mi je to bilo nešto novo i činilo se dobrim. Danas ne.
U međuvremenu sam pročitao i nešto drugačije stripove. Ukus se promijenio.

Have mercy
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 12/01/2021 : 18:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Aldeberan i Trgovina...remek djelo. Sam vrh u svijetu stripa.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/01/2021 : 18:48:52  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Gdje iskopa to bolan? Ima tome haman 10 godina. Idem to pobrisati.






quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Aldeberan i Trgovina...remek djelo. Sam vrh u svijetu stripa.



Ali kako Zagore zaboga, kako ti te stvari mogu u jednom stripu ne smetati, a u drugom biti gadljive, jedino što vidiš?

Ovo što si rekao u prvom postu ovdje - "Izruga se cili sustav vjerovanja i bilo čega religioznog u jednoj rečenici...ono, zlu ne trebalo, nek se nađe" - točno se sjećam identičnog slučaja u Antaresu (a nije to jedina podudarnost).

A sveopći politički korektni hepiend raspašoj u koji se pretvori finiš Trgovine je i meni bilo malo nelagodno čitati.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/01/2021 : 21:42:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Meni nije jasno da se taj Aldebaran ikome sviđa,al eto ukusi su različiti. Debelo različiti

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 12/01/2021 : 23:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Vukozec ako mislis da su ljudi (svi) linearna bica...zao mi je...
Stvarno nemam sta vise dodat. Nemam.
Tako da ti savjetujem da se prebacis na topic ispod o Punisheru. Sigurno ces imat sta rec, tema je bas aktualna, pa malo profiliraj tamo ekipu.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 12/01/2021 23:50:20
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/01/2021 : 00:11:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Nisu mi oni zanimljivi kao ti. Oni su mi većinom prelinearni ;)

Slažem se, ne trebamo daviti ljude više, do ćakulanja.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 13/01/2021 : 00:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Istina je...zanimljiv sam...
Kad bude neki crs il mafest sidnemo na kavu pa popricamo o svemu sto te zanima prije svega kao ljudi. Eto. Ako naleti i Zivko bice jos i zulum.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/01/2021 : 19:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Aldeberan i Trgovina...remek djelo. Sam vrh u svijetu stripa.


aleluja!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/01/2021 : 19:57:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Aldebaran ni blizu ... Samo relativno zabavan, osrednje nacrtan strip.

Edited by - Peyo on 24/01/2021 19:58:51
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/01/2021 : 20:23:24  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
vrhunski zabavan,sasvim solidno nacrtan strip.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1065 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 24/01/2021 : 20:55:15  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
meni sasvim ok strip, više se ni ne sjećam detalja, al mislim jedna fina zaokružena priča od glave do repa
čak sam ga i kupio, a to nije tako česti slučaj
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/02/2022 : 04:00:49  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Shaner

Naime, ono što glavni lik napravi na kraju upravo je ono što je i trebao napraviti - što je dobro i donosi nekakvu satisfakciju, problem je što je to mogao i trebao napraviti još na početku - u kojem slučaju stripa ne bi ni bilo te sve što se u međuvremenu dogodilo ispada potpuno nebitno, ili ne? Možda nam Lupano zapravo želi poručiti da je ponekad potrebno proći kroz razna sranja da bi shvatili ono što je bilo očito od početka. Nisam siguran je li to točno kao niti je li to uopće autorova poruka, zapravo jedino u što sam siguran u vezi ovog stripa je da mi nije žao što sam ga pročitao.


ovo je i meni odmah upalo u oči.

možda ima i toga da je bilo potrebno proći kroz razna sranja da bi shvatio ono što je očigledno,ali ipak mi se ne dopada kako je to Lupano izveo.



Upravo je u tome fora. Nekad moras proci kroz svasta da bi shvatio da je najjednostavnije resenje upravo i najbolje resenje.
Filmska prica, odlicno izveden strip od pocetka do kraja, skoro da nemam zamerki (samo u par trenutaka previse se slucajno srecu likovi, ali ajde i nije to neka zamerka), bas me je dobro vozio strip, krenuo je kao prava klise krimi prica (ali od one vrste prica koje obozavam, velika poslednja pljacka pa beg u ,,penziju" ; ima brdo filmova na tu temu i skoro sve ih obozavam) ali onda strip odlazi u potpuno neocekivanom smeru, prerasta vise u dramu ljudi s margine i sociolosko-politicko razmatranje uz fino ubacivanje referenci na Skorsezea i Dostojevskog. Vrlo mi se dopao lik vozaca kamiona i njegova prica o njegovom zivotu i novoj drami koju prozivljava ali kroz koju dozivljava katarzu i promenu, kao sto i nas glavni lik pomocu njega dozivljava svoju promenu i shvata sta mu je ciniti. Vidi se da je Lupano odlican autor (pretpostavljam da mu je ovo strip iz ranih dana karijere?) vidi se da je pun naleta, inspiracije, zelje za referencama, zelje da se bavi velikim pitanjima kroz ,,male" price i u potpunosti mu uspeva. Filmska prica, odlicno izveden strip od pocetka do kraja, voleo bih da vidim ovakav film u bioskopu (130 strana stripa moze to da se smesti u sat i 45 filma). Ja prezadovoljan.

Ovo je pravi mali nepretenciozni biser iz Fibrinog kataloga i svima ga preporucujem!
10/10

Edited by - going going on 07/02/2022 04:01:50
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 07/02/2022 : 19:25:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Preleteo sam preko ove diskusije i ostao sam bez reči. Za Ćao đaci ja stvarno ne bih mogao reći da je angažovan strip, naprotiv Lupano pravi jednu nepretencioznu avanturu sa svojim glavnim junacima koji jesu pre karikature nego li stvarni trodimenzionalni likovi, no to je u slučaju ove priče dovoljno. To što se Lupano sprda sa rasistima, nacionalistima, homofobima - haleluja! Ura! Želim da se ceo svet počne sprdati sa njima dok ne budu marginalizovani i zaboravljeni. A to se neće dogoditi, većina je upravo takva (ili je pod jakim uticajem istih), tako da Lupano radi sve sem nekog oportunizma koji mu se ovde spočitava.
Ćao đaci jedna je vrlo zabavna pa i poučna priča koja govori o tome da život nikako nije idealan, ali da kad jednom krenemo nešto činiti od njega - može biti lep. I da je još lepši ako se na tom životnom putu dosta smejemo.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/03/2022 : 22:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
drugo čitanje:
Ćao,đaci je bio jedan od mojih prvih dodira sa Vilfredom Lupanom,a kako je album te 2013.godine uzeo neku prestižnu nagradu,očekivanja su mi bila ogromna.Iz nekog razloga,nisu mi bila ispunjena,i iako mi je strip bio dobar (pa i više od toga),bio sam razočaran,jer sam očekivao dosta više.
Nekako sam bio uveren da će to doći na svoje sada,na drugo čitanje (posle nekoliko godina) - da li tada nisam bio na Lupanovim talasima ili šta već,u pravu sam bio za pomenuti osećaj - Ćao,đaci je odličan strip.

Priča koja počinje kao klasičan krimić,"radimo pljačku i pičimo u penziju" neočekivano prerasta u dramu u kojoj se autor dodiruje raznih socijalno-političkih tema,rasizma,homofobije,ljudi sa margina društva...Tempo stripa,hronološko skakanje tamo-vamo i sjajan ritam je priično Gajričijevski,a kroz sve to je prožeta kvalitetna životna filozofija,sve sa Dostojevskim,a odlično iskarakterisani likovi su dodatni plus.
U svakom slučaju,još jedan sjajan Lupano (a ima li neki da nije),sa pravom je pokupio lovorike,a začuđujuće da je došao na listu prodaje sa 50% popusta.

5/5
*Guenodenu Rodolfu,zanimljivo je ovo jedini kompletan strip koji je uradio.Šteta, sa obzirom da je odličan crtač.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 19/03/2022 22:38:41
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3745 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/04/2022 : 18:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Lupanov strip koji je u prosjeku dobar, razrađen, ali je pun malih detalja koji cjelokupni paket srozavaju. Pokušaj treći.
Nakon Čovjeka koji je.... i Starih prdonja, uzeo sam ovaj debi Lupana u Kolorci. Kratak i dinamičan strip, očekivanja na prvim stranicama i zaključne stranice ne ostavljaju isti dojam. Glavni lik ne izaziva baš previše simpatija i njegov pothvat (koji je ključna stavka stripa) zvuči dosta idealizirano i kontadiktorno, u skladu s njegovim nezrelim promišljanjem. No, cijelu tu nezrelost i nekontroliranu bujicu mladenačkog razmišljanja autor ne kanalizira adekvatno u kritiku već cijela priča (usprkos mnogim tužnim stvarima) dobiva nepotrebno bajkoviti, viteški ton.
Sporedni likovi i pozadinske priče (koje su dobro uklopljene i vizualizirane) su klasik Lupano. Puno se vrti oko manjina, kritika konzervatizmu, ali osim dvojice pljačkaša ostali likovi su više-manje zaboravni. Opet i onaj problem ponašanja likova, koji sežu iz jedne u drugu krajnost. Primjerice, u razmaku 5 stranica lik će upotrijebiti suzavac bez puno razmišljanja, da bi potom na jako jednostavnu molbu reagirao vrlo suosjećajno. Čudno.
Crtež je jako dojmljiv i vrlo prpošan, što u dosta dramatičnom raspletu djeluje kontradiktorno.
Ćao, đaci nije loš strip. No, nije ni pretjerano dobar. Pripovjedno je jako dobro izbrušen, ali opet kod Lupana nekako ta njegova opčinjenost politčkim porukama i neki grudge koji ima protiv određenih stavova stanu na put konkretnoj radnji i razradi. Ne mogu reći da mi je zaključak stripa bio loš. Ispalo je puno muke i drame za dosta čudan rezultat, ali dosta realno.
3/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 17/03/2023 : 20:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Manny

Preleteo sam preko ove diskusije i ostao sam bez reči. Za Ćao đaci ja stvarno ne bih mogao reći da je angažovan strip, naprotiv Lupano pravi jednu nepretencioznu avanturu sa svojim glavnim junacima koji jesu pre karikature nego li stvarni trodimenzionalni likovi, no to je u slučaju ove priče dovoljno. To što se Lupano sprda sa rasistima, nacionalistima, homofobima - haleluja! Ura! Želim da se ceo svet počne sprdati sa njima dok ne budu marginalizovani i zaboravljeni. A to se neće dogoditi, većina je upravo takva (ili je pod jakim uticajem istih), tako da Lupano radi sve sem nekog oportunizma koji mu se ovde spočitava.
Ćao đaci jedna je vrlo zabavna pa i poučna priča koja govori o tome da život nikako nije idealan, ali da kad jednom krenemo nešto činiti od njega - može biti lep. I da je još lepši ako se na tom životnom putu dosta smejemo.



Evo upravo pročitao strip i isto ostajem začuđen što su sve ljudi pronalazili u ovom stripu.

Imamo dvojicu luzera koji planiraju pljačku, jedan od njih, glavni lik je nezreli mladić koji isprazno intelektualizira, pun nekog nerealnog idealizma i opravdavanja, a na kraju ga je salvator kratko i efektno vrlo dobro sasjekao. Tako da na kraju zaključuje da ovaj strip nema ni trunke društvenog aktivizma kojeg se može naći u nekim drugim njegovim pričama, već je osnovna poruka o preuzimanju odgovornosti.

Inače strip obiluje pozadinskim pričama, ali sve se to vrlo lijepo čita premda su mi neke scene suvišne, miješa se humoristični i tragični ton, crtež je dobar itd.

Na kraju za lupana mogu reći da sam pročitao skoro sve njegove priče iz fibrinog kataloga izuzev ubojice. Nije mi najbolji scenarist ali je vrlo dobar i ima zanimljive priče od kojih me nijedna nije razočarala. On ima neke svoje zaključke i to respektiram.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 08/04/2023 : 21:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Došlo i ovo na red. Nije loše. Lagano se čita, ima malo humora, malo tragedija, ali sve nekako u pozitivnom tonu. Glavnom liku ne bih dao dvije ovce za čuvati jer bi 3 izgubio, ali eto, uspio je napravit dijete u Africi , pobjegao natrag, bio narkoman pa se izvukao i sad ce on sve sredit sa pljačkom i otmicom.
U biti nemam puno toga za reči. Pročita se i to je to.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000