forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Lucky Luke / Talicni Tom
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/04/2021 : 19:05:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki
Treba uzeti u obzir da ne kupujem starog LL ...]





Popis znalaca:
1. jaki teller

Forumaš godine:
1. jaki teller
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/04/2021 : 19:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ke mistejka da mejke

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/04/2021 : 19:34:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
nečrli ...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/04/2021 : 21:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Lijepo je da smo odmah nakon objavljivanja dobili nekoliko stručnih i argumentiranih mišljenja. Vjerovatno to ni Francuzi još nemaju! Bravo, momci!

Skinut ću i ja i pročitat, sad sam se zaintrigirao. Onaj prvi od Bonhomea mi je bio lijepo nacrtan
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/04/2021 : 21:45:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by CountCagliostro

- Uz brojne druge stereotipove (previše brojne da ih ovdje sve nabrajam) Bonhome se – izuzetno duhovito – u ČKJULL poigrao jednim stereotipom (i kontroverzom) koja je karakteristična baš za ovaj serijal, a to je sklonost glavnog junaka prema duhanu. Lucky kroz cijelu priču ganja cigaretu, ali nikako da ju zapali. Poznata je kontroverza oko Lukeova “pedagoškog” skidanja s duhana na slamčicu sijena, kao i licemjerna nagrada koja je autoru dodijeljena jer je nevoljko pristao na ovo rješenje pa nije čudno da se Bonhomme odlučio dobrohotno našaliti s pokojnim autorom, ali i svim hipokritima koji su ga maltretirali.



Ja sam to drugačije doživio. Po meni je upravo odnos Lucky Lukea prema duhanu centralni motiv cijelog stripa i sama bit ČKJULL. Bonhomme se ovdje ne poigrava i ne šali, već otvoreno kritizira. Ne želim reći da sam u pravu, svatko od nas ima svoje viđenje priče, no ukoliko se nekome ne čita cijela moja recenzija, kopirati ću dio u kojem pričam upravo o ovome:

Centralni motiv koji se provlači kroz cijeli strip je "borba" Taličnog s nedostatkom duhana. Iako možda na prvu zvuči banalno, bitno je za napomenuti da se u jednom trenutku ima 30ak godina u Francuskoj publika pobunila protiv korištenja duhana u stripu koji čitaju i djeca. Morris je nevoljko i pod prisilom morao cigaretu zamijeniti travkom, lišivši Taličnog jednog od njegovih najprepoznatljivijih simbola, kazavši da je cigareta "dio lika", baš kao što je i npr. lula dio Popaja. Bonhomme se fokusira na taj detalj, uzevši ga kao bitnu prekretnicu u cijelom serijalu nakon koje po njemu Talični više nije bio onakav kakvog ga je Morris izvorno zamislio.

Upravo u tom detalju je sadržana bit "Čoveka" i u tom detalju je zapravo simbolika smrti Taličnoga. Tokom priče se stalno postavlja pitanje tko je zapravo taj čovjek koji ga je ubio, no na kraju se može zaključiti da je čovjek zapravo publika, čitatelji. Svi oni ljudi koji su poljuljali Morrisovu ideju prisilivši ga da makne jedan od Tomovih simbola. U ovom slučaju čovjek je publika, a Talični je sloboda izražavanja, takoreći ugušena pod prisilom.

Itekako ozbiljna tema za jedan strip koji je u osnovi humoristične prirode. Odstupanje od klasičnih epizoda se vidi, no po mom mišljenju u ovom slučaju je to napravljeno s namjerom da autor prikaže svoje nezadovoljstvo samom idejom cenzure, te da ispriča spomenutu promjenu sa strane Taličnoga. Ipak, nije sve tako crno jer Talični se, baš kao i Morris, nakon krize ne predaje i nastavlja pustolovine. Zadnji kadrovi stripa kada Talični uzima travku s groba mrtvog prijatelja, stavlja je u usta i na Jollyju odjaše u zalazak sunca u stvari najavljuju one "novije" epizode bez cigarete i posebno su dojmljivi, te nam veoma jasno prenose poruku koju je Bonhomme ovim stripom zapravo želio reći:

Talični je mrtav, živio Talični!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 13/04/2021 21:47:06
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/04/2021 : 23:18:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nisam ni sumnjao da Paka,kao ni Jaki nisu ušli u srž Bonomovog drugog Taličnog;ne zamerite mi momci što ovo kažem.
ali drago mi je da su mi neke nedoumice razvejane nakon KauntKaljostrovog sjajnog upisa.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/04/2021 : 00:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
samo napred.samo nemoj poslije lupati glavom u zid

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

CountCagliostro
Starting Member

41 Posts

Member since 17/07/2018

Posted - 14/04/2021 : 02:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send CountCagliostro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by CountCagliostro

- Uz brojne druge stereotipove (previše brojne da ih ovdje sve nabrajam) Bonhome se – izuzetno duhovito – u ČKJULL poigrao jednim stereotipom (i kontroverzom) koja je karakteristična baš za ovaj serijal, a to je sklonost glavnog junaka prema duhanu. Lucky kroz cijelu priču ganja cigaretu, ali nikako da ju zapali. Poznata je kontroverza oko Lukeova “pedagoškog” skidanja s duhana na slamčicu sijena, kao i licemjerna nagrada koja je autoru dodijeljena jer je nevoljko pristao na ovo rješenje pa nije čudno da se Bonhomme odlučio dobrohotno našaliti s pokojnim autorom, ali i svim hipokritima koji su ga maltretirali.



Ja sam to drugačije doživio. Po meni je upravo odnos Lucky Lukea prema duhanu centralni motiv cijelog stripa i sama bit ČKJULL. Bonhomme se ovdje ne poigrava i ne šali, već otvoreno kritizira. Ne želim reći da sam u pravu, svatko od nas ima svoje viđenje priče, no ukoliko se nekome ne čita cijela moja recenzija, kopirati ću dio u kojem pričam upravo o ovome:

Centralni motiv koji se provlači kroz cijeli strip je "borba" Taličnog s nedostatkom duhana. Iako možda na prvu zvuči banalno, bitno je za napomenuti da se u jednom trenutku ima 30ak godina u Francuskoj publika pobunila protiv korištenja duhana u stripu koji čitaju i djeca. Morris je nevoljko i pod prisilom morao cigaretu zamijeniti travkom, lišivši Taličnog jednog od njegovih najprepoznatljivijih simbola, kazavši da je cigareta "dio lika", baš kao što je i npr. lula dio Popaja. Bonhomme se fokusira na taj detalj, uzevši ga kao bitnu prekretnicu u cijelom serijalu nakon koje po njemu Talični više nije bio onakav kakvog ga je Morris izvorno zamislio.

Upravo u tom detalju je sadržana bit "Čoveka" i u tom detalju je zapravo simbolika smrti Taličnoga. Tokom priče se stalno postavlja pitanje tko je zapravo taj čovjek koji ga je ubio, no na kraju se može zaključiti da je čovjek zapravo publika, čitatelji. Svi oni ljudi koji su poljuljali Morrisovu ideju prisilivši ga da makne jedan od Tomovih simbola. U ovom slučaju čovjek je publika, a Talični je sloboda izražavanja, takoreći ugušena pod prisilom.

Itekako ozbiljna tema za jedan strip koji je u osnovi humoristične prirode. Odstupanje od klasičnih epizoda se vidi, no po mom mišljenju u ovom slučaju je to napravljeno s namjerom da autor prikaže svoje nezadovoljstvo samom idejom cenzure, te da ispriča spomenutu promjenu sa strane Taličnoga. Ipak, nije sve tako crno jer Talični se, baš kao i Morris, nakon krize ne predaje i nastavlja pustolovine. Zadnji kadrovi stripa kada Talični uzima travku s groba mrtvog prijatelja, stavlja je u usta i na Jollyju odjaše u zalazak sunca u stvari najavljuju one "novije" epizode bez cigarete i posebno su dojmljivi, te nam veoma jasno prenose poruku koju je Bonhomme ovim stripom zapravo želio reći:

Talični je mrtav, živio Talični!




Različita, čak i oprečna, čitanja su gotovo uvijek dobar znak kvalitetnog djela. Recenzija je svakako na tragu Bonhommeovih namjera, uz – primijetio bih –malu ogradu: centralni motiv stripa nije odnos LL prema duhanu. Nedvojbeno to je jedan od motiva kojima se Bonhomme poigrao (kad sam napisao da se poigrao, i to duhovito, to se odnosilo na samu radnju jer Luckyja većinom neke smiješne nezgode – poput kiše ili propuha kod otvaranja vrata koji duhan otpuše kroz prozor – sprečavaju da konačno zapali), ali definitivno nije centralni motiv Bonhommeove dekonstrukcije i ponovne rekonstrukcije mita o Lucky Lukeu, iako je prisutan na narativnoj i simboličkoj razini. U recenziji je svakako dobro detektirano da je cigareta simbol, ali ona je samo jedan od simbola pa – iako važan – nije centralni i nije jedini, niti je ključan za centralnu temu stripa, a centralna tema stripa je kako se nositi s vlastitom legendom (i na drugom – mnogo suptilnijem – nivou, kako se autor nosi s legendom u koju se njegova kreacija pretvorila).

Lucky se u ČKJULL ne suočava s nikotinskom krizom već s krizom identiteta. Njegov karakter, kao i njegova djela, učinili su ga mitskim stvorenjem, bez obzira osjećao li se on legendom ili ne. A na početku ČKJULL on se ne osjeća kao legenda. Dapače, čini se kao da bi najradije od tog statusa uzmaknuo u anonimnost. U uvodu stripa, pokisao, promrzao i umoran, dok timari konja, rezigniranog izraza lica priopćava konjušaru svoje ime svjestan kakve posljedice to sa sobom uvijek nosi. Gdje god da se pojavio, njegovo će ime izazvati pažnju, privući masu, uzburkati duhove, isprovocirati nekog pjetlića da se okuša s “čovjekom koji poteže brže od svoje sjene”. U tom trenutku pažljiviji čitatelj već može razaznati njegovu iscrpljenost u neprestanom nošenju s mitom i udovoljavanju očekivanja drugih (uključujući i čitatelje). Zamjetna je ironija s kojom, u jednom trenutku, kaže: “Na strani pravde, uvijek.”, kao da se radi o teretu koji je dužan nositi čak i kad mu se čini preteškim.

Što čini identitet Luckyja Lukea, ono po čemu ga svatko prepoznaje , dakle ono što ga čini legendarnim – legendom? To su simboli po kojima ga jednako raspoznaju stanovnici Divljeg zapada kao i čitatelji stripa: bijeli šešir (nose ga pozitivci), bijeli konj (jašu ih plemeniti vitezovi), žuta košulja i crni prsluk (mali, možda čak autorski autoironični, nacionalni naklon), već spomenuta cigareta i… pištolj.

Koja su dva simbola bez kojih ostaje “ogoljen” već na samom početku ČKJULL? Cigareta koje se nikako ne može domoći i pištolj koji dobrovoljno predaje Antonu Boneu i kojeg će kasnije – umjesto svog vjernog revolvera, jednog od simbola koji čine legendu – morati nadomjestiti zamjenskim za kojeg primjećuje da “nije baš najbolji model”. Povrh toga, Luckyjev pištolj - jedan od simbola koji sačinjava njegov mit - kasnije će odigrati upravo čehovljevski dramatičnu ulogu u raspletu.

Dakle, lišen simbola koji ga čine prepoznatljivim ili legendarnim Lucky Luke je metaforički gol, primoran iskreno se suočiti sam sa sobom i s onim što je dopustio da postane za ljude Divljeg zapada (istodobno i za čitatelje, upravo u onom smislu kako je detektirano u recenziji), baš kao što Bonhomme pretpostavlja da se Morris morao suočiti s činjenicom da je njega – kao autora lika – nadrasla sama legenda tog lika pa je, u konačnici, i on sam (koliko i Lucky Luke) žrtva te legende. Nimalo slučajno na jedan od križeva na groblju na kojem se Lucky oprašta od Laure Legs, Bonhomme je urezao ime Morris from Bever. Legenda (koju je inicirao autor, ali su ju na pijedestal izdigli čitatelji) je nadživjela autorsku kreaciju.

U ovome se možda ponajbolje ogleda ključni utjecaj filma Čovjek koji je ubio Liberyja Valanca, redatelja Johna Forda, na Bonhommeovo viđenje strip-idola njegove mladosti. Temeljna poruka filma (kao i Bonhommeova stripa) je sljedeća: kad legenda nadraste čovjeka, ne priklanjaj se čovjeku već legendi zato što legenda simbolizira nešto veće od jednog čovjeka i zato što je to ljudima potrebno da bi mogli nastaviti dalje.

Luckyjevo suočavanje s legendom o sebi (sve ovo – naravno – u kontekstu radnje stripa i cijelog serijala), dakle suočavanje “čovjeka od krvi i mesa” s idejama i zamislima drugih o tome tko je on ili tko bi trebao biti i što bi trebao zastupati, i konačni pristanak na tu legendarnost moguće je isključivo uz katarzično žrtvovanje: potrebna je smrt stvarne osobe (ponovo, u kontekstu radnje stripa), Doca Wednesdaya, koji plaća ultimativnu cijenu kako bi se mit mogao perpetuirati (što je upravo jedna od ključnih karakteristika većine mitova), a legenda mogla jahati dalje. Ključno je da će oboljeli revolveraš biti ustrijeljen u leđa, preodjeven u odjeću Luckyja Lukea kako bi mučkom ubojici ponudi simboličnu zamjensku žrtvu umjesto stvarne legende, baš Lukeovim coltom, još jednim simbolom koji čini upravo tu legendu. Wednesday, koji najbolje zna prepoznati legendu (“Mogao sam biti poput vas da se nisam uništio.”) svjestan je konačne cijene i nužne žrtve čak i kad Lucky to nije, i spreman je na nju. Docova tvrdnja “Ljudima trebaju junaci!....” zapravo je eho novinarove izjave u finalnoj sekvenci filma Čovjek koji je ubio Liberyja Valanca: “Ovo je Zapad, gospodine. Kad legenda postane činjenica, objavi legendu.”

U konačnici, caka nije u tome da Lucky cigaretu zamjenjuje travkom (“Talični je mrtav, živio Talični!”) pristavši tako postati neki “novi” Lucky Luke u odnosu na Morrisove ranije epizode (iz doba dok je protagonist pušio cigaretu), već je u tome da je cigaretu zamijenio s travkom upravo s groba Doca Wednesdaya preuzimajući time simbolički na sebe ponovo isti onaj “teret” legende koji je na početku ČKJULL bio spreman zbaciti i kojemu ne može, a sada više i ne želi, izbjeći. S cigaretom ili s travkom Talični je uvijek isti Talični jer legende se ne mijenjaju inače ne bi bili legende.

U tom smislu, koliko god tematski i atmosferom sumoran bio ČKJULL, njegova konačna poruka, baš kao ona iz filma ČKJULV je optimistična: “Brinut ću se za sebe… Obećao sam.”, reći će Lucky prije nego li zapjeva svoju baladu i odjaše dok zalazi sunce, još jedan od simbola Luckyjeve legende.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 14/04/2021 : 09:46:04  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ja samo znam da se Morris prevrće u grobu zbog ovoga u šta se pretvorio Talični.
Šta je sledeće: Garfild postaje psihološka drama, Hogar postaje horor?
Zašto SVE mora da se "popravlja", "uozbiljuje", zašto u svemu mora da se traži neka dubina?

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/04/2021 : 09:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
a zašto da ne?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 14/04/2021 : 10:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Taličnog da popravljaš? Taličnog?!?

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/04/2021 : 10:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ako se prepravlja od strane nekog kao što je Bonom,onda može.
prepravlja a ne popravlja,da se razumemo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/04/2021 : 10:29:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

prepravlja a ne popravlja,da se razumemo.



Ovo.

Mislim, zašto ne? Autorski eksperiment, nije dio glavnog serijala, zašto se ne bi eksperimentiralo? Stavimo na stranu Taličnog, pogledajte recimo kako je Mark Russell napravio odličan posao sa Flintstonesima. Je li zbog toga originalni crtić išta manje dobar i zabavan? Djeca (a možda i neki odrasli) će manje uživati u njemu? Naravno da neće.

Ti znaš da se Morris prevrće u grobu? Naravno da ne znaš Ja sam mišljenja da Morrisu može jedino biti drago da je inspirirao nove autore koji pokazuju svoje viđenje njegovog lika. Di ćeš veće časti od toga?

@CountCagliostro:
Zanimljiva analiza Stvarno nemam više šta za dodati na ovu diskusiju, mislim da je ono iz recenzije vrhunac mog poimanja ovog stripa.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 14/04/2021 10:31:42
Go to Top of Page

ivan_micic
Senior Member



Croatia
2327 Posts

Member since 19/12/2007

Posted - 14/04/2021 : 10:47:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ivan_micic a Private Message  Reply with Quote
Meni je baš dobro pasao ovaj novi broj. Vidjeli smo neka stara lica, istih navika :) Ali, kao što kaže Jaki, simpatično i to je to. Crtež paše. i naravno, previše simbolike, bez nekih objašnjenja zašto i kako...
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 14/04/2021 : 10:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Meh, možda ste u pravu, ali me niste ubedili.

Meni je TT humoristički strip u western miljeu, jedan od najdražih iz detinjstva i tako će i ostati. Ne treba mi nikakva dubina, ne želim da se analiziraju likovi koji su u originalu striktno crno-beli, želim da Džoli Džamper bude konj koji priča i zajebava se, želim humor, želim razonodu od ovog stripa.
Za mene je Talični umro sa Morrisom i laka mu zemlja, pamtićemo ga po dobrom.

Enijej, dakle, u Wanted nema ništa za mene, nemam više nameru da "pratim dalji razvoj Taličnog".

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/04/2021 : 11:15:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
@KuntaKinte, pitaš zašto?

Pa jasno je: Novac, eksploatacija radi zarade. Jednokratno je eksperiment, višekratno je pokušaj zarade na temelju dobre prodaje eksperimenta.

Morris/Goscinnyjev TT nije bez dubine s obzirom na teme i širinu tema i stuacija iz perioda WW koje je obuhvatio. Samo jasno na briljantni humorističan način sa tek naznakom situacija.

Meni su sve ove inkarnacije TT od Bonhommea i drugih simpatične (neke više neke manje). Već sam pisao o tome da je nerijetko mlađima prihvatljiviji redizajn poznatih strip junaka od klasičnih epizoda po kojima smo ih mi stariji zavoljeli.

Svako vrijeme nosi svoje ...


Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/04/2021 : 11:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte
Ne treba mi nikakva dubina, ne želim da se analiziraju likovi koji su u originalu striktno crno-beli, želim da Džoli Džamper bude konj koji priča i zajebava se, želim humor, želim razonodu od ovog stripa.
Za mene je Talični umro sa Morrisom i laka mu zemlja, pamtićemo ga po dobrom.



pa nije talicni samo prost humor, ima tu za analaziu daleko vise neko kod bonoma. to je u slucaju gosinija, posle njega je sve to daleko uposceno
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3132 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 14/04/2021 : 12:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ukoliko se nakon originalnog autora neko drugi lati rada na nekom stripu, po meni apsolutno nikakvog smisla nema da se podražava kako je "nekad bilo". Ili radiš nešto što će biti bliže ličnom senzibilitetu i odraz trenutnog zeitgeista ili ni ne radiš. Inače je to samo obično štancanje.

Zato će mi biti uvek draži novi Blueberry no novi Corto.

Naravno, idealno bi bilo da se ništa ni ne nastavlja unedogled i da svi novi autori pokušavaju da kreiraju samo nove likove, nove heroje, ali to je nemoguće doklegod živimo u kapitalizmu.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 14/04/2021 : 12:52:25  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by KuntaKinte
Ne treba mi nikakva dubina, ne želim da se analiziraju likovi koji su u originalu striktno crno-beli, želim da Džoli Džamper bude konj koji priča i zajebava se, želim humor, želim razonodu od ovog stripa.
Za mene je Talični umro sa Morrisom i laka mu zemlja, pamtićemo ga po dobrom.



pa nije talicni samo prost humor, ima tu za analaziu daleko vise neko kod bonoma. to je u slucaju gosinija, posle njega je sve to daleko uposceno


Ma naravno, slažem se, malo sam prepojednostavio, ali mislio sam na ovu "novu new age dubinu".

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/04/2021 : 19:17:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ukoliko se nakon originalnog autora neko drugi lati rada na nekom stripu, po meni apsolutno nikakvog smisla nema da se podražava kako je "nekad bilo". Ili radiš nešto što će biti bliže ličnom senzibilitetu i odraz trenutnog zeitgeista ili ni ne radiš. Inače je to samo obično štancanje.

Zato će mi biti uvek draži novi Blueberry no novi Corto.

Naravno, idealno bi bilo da se ništa ni ne nastavlja unedogled i da svi novi autori pokušavaju da kreiraju samo nove likove, nove heroje, ali to je nemoguće doklegod živimo u kapitalizmu.


svaka ti ko u Njegoša!!
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Meh, možda ste u pravu, ali me niste ubedili.

Meni je TT humoristički strip u western miljeu, jedan od najdražih iz detinjstva i tako će i ostati. Ne treba mi nikakva dubina, ne želim da se analiziraju likovi koji su u originalu striktno crno-beli, želim da Džoli Džamper bude konj koji priča i zajebava se, želim humor, želim razonodu od ovog stripa.
Za mene je Talični umro sa Morrisom i laka mu zemlja, pamtićemo ga po dobrom.

Enijej, dakle, u Wanted nema ništa za mene, nemam više nameru da "pratim dalji razvoj Taličnog".


ovo što napisa gore Markiz - kad se nastavlja štancanje kultnih serijala sa podražavanjem kako je nekad bilo,to mi je zaista totalno bezveze.

ali kad se uradi Talični ili Bluberi,sa nekim novim,oriđiđi pečatom,to već mogu da progutam.

a ako je sve to došlo iz novotalasne francuske radionice,onda se čak i radujem.
Ćovek koji je ubio Taličnog je meni jako drag strip,isto očekujem i od ovog novog.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/04/2021 19:21:49
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2644 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 14/04/2021 : 22:10:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Bonhommeov Talični i Bravov Spirou su dva lijepa primjera kako dobri autori mogu napraviti odlične stripove dajući svoje viđenje klasičnih junaka.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/04/2021 : 00:18:47  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Bonhommeov Talični i Bravov Spirou su dva lijepa primjera kako dobri autori mogu napraviti odlične stripove dajući svoje viđenje klasičnih junaka.


baš tako

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3054 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 15/04/2021 : 08:24:18  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
Načelno se slažem da stripovi, odnosno strip junaci trebaju ići u korak sa vremenom..... što se tiče Taličnog uvijek ćemo imati stare epizode, koje imaju taj Morrisov duh, ali nakon Morrisa pokušati to kopirati - teško.... Pogotovo ako se vidi da publika to prihvaća

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

Svirepi Macak
Starting Member



Croatia
71 Posts

Member since 30/01/2021

Posted - 25/07/2021 : 21:02:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Svirepi Macak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte


Šta je sledeće: Garfild postaje psihološka drama, Hogar postaje horor?
Zašto SVE mora da se "popravlja", "uozbiljuje", zašto u svemu mora da se traži neka dubina?



Dosta se i pljuje po Garfieldu jer se nije mjenjao...

Što se ima mjenjati, debeli cinični mačak koji voli lazanje.

Isto s Lucky Luke, nisam čotao onaj strip, pa ne mogu suditi, ali da vidim samo naslovnicu, ne bih sigurno kupio...

"Kada sam gladan, onda sam zao."
Garfield
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 02/08/2021 : 15:33:20  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000