forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 J. M. DeMatteis
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 29/12/2012 : 03:47:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Još jedan od mojih najdražih scenarista bio bi J. M. DeMatteis. Riječ je o autoru velikog broja popularnih i cijenjenih stripova, a rekao bih da su mnogi od njih imali nemali utjecaj na druge autore. Slavan je njegov serijal Justice League (kao i nastavci), na kojem je surađivao sa Keithom Giffenom. DeMatteis i Giffen stvorili su strip koji je imao savršen balans komičnog i ozbiljnog. Dalje imamo stripove kao što su Moonshadow, Brooklyn Dreams, Doctor Strange: Into Shambhala, Hero Squared, Planetary Brigade, Abadazad, te angažmani na serijalima Doctor Fate i Captain America.

Znam da se mnogi neće složiti sa mnom, ali mislim da su DeMatteisovi Green Lantern: Willworld i angažman na serijalu The Spectre možda nešto najbolje što je netko ikad napravio sa likom Hala Jordana.

The Spectre i mini-serijal The Life and Times of Savior 28 savršeni su odraz DeMatteisovog svjetonazora. On je kršćanin i pacifist, zbog čega mu stripovi sadrže dobru dozu spiritualnog, meditativnog i introspektivnog. Također, ima nevjerojatan talent za prikaz emocija i mentalnog stanja likova.

























Od DeMatteisovih stripova, najdraži mi je Spider-Man: Kraven's Last Hunt. To je strip koji je izmijenio način na koji sam općenito gledao stripove. Kada sam bio klinac, stripove sam uglavnom gutao iz znatiželje i potrebe da se zabavim. Međutim, dva su stripa kod mene izazvali neopisivo divljenje i korjenito promijenili način na koji sam percipirao medij. Prvi je bio Ken Parker: Duga puška (u izdanju Morije), a drugi, naravno, Spider-Man: Kraven's Last Hunt. Ne mogu se sjetiti kako je točno došlo do toga da kupim taj trejd u bivšem More Comicsu, ali znam da mi je mozak eksplodirao kada sam ga pročitao.

Neki ljudi vole reći da su američki stripovi odrasli 1980-ih godina (što, naravno, nije točno), a kao argument toga navode stripove kao što je Kraven's Last Hunt. Mnogi pak ističu kako je to možda najbolji strip o Spider-Manu, i to bih zbilja teško osporio. Neki pak kažu kako je to zapravo priča o Batmanu zamaskirana u priču o Spider-Manu. Ja bih rekao da Kraven's Last Hunt sjajno funkcionira na nekoliko razina - kao jedan revolucionaran primjer superherojštine, kao kompleksna psihološka drama, te saga o identitetu i posljedicama naših radnji. Ništa od toga ne bi bilo moguće ostvariti bez posebnog odnosa Kravena i Spider-Mana. Naravno, ne smijem zaboraviti istaknuti kako za kvalitetu stripa veliku zaslugu ima i crtež Mikea Zecka.

Kraven's Last Hunt nije bio jedini DeMatteisov uradak vezan uz Spider-Mana. On je napisao pregršt sjajnih stripova o Spider-Manu, ali im je jedina mana što su često vezani i isprekidani kojekakvim bezveznim crossoverima, ili su ih ilustrirali slabi crtači.

Također, imam potrebu istaknuti jedan nevjerojatan previd kod reprint-izdanja stripa Kraven's Last Hunt. Naime, nekoliko godina kasnije DeMatteis i Zeck stvorili svojevrstan epilog, po imenu Soul of the Hunter. Soul of the Hunter nije ni jednom reprintan, a mislim da je ključan za razumijevanje onoga što se dogodilo Spider-Manu i Kravenu.




Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 29/12/2012 : 12:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ja bih pomenuo njegov ''Blood: A Tale'', sjajni kvazi-vampirski strip koji je meni sigurno u top 10 koje sam pročitao. Strip u čijoj priči se može uživati nebrojeno puta i otkrivati stalno nove stvari, uz genijalan crtež Kenta Vilijamsa.
Takođe mi je jako dobar i ''Vampir Grinberg'', vrijedi pročitati...
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 03/01/2013 : 05:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Slazem se da je 'Kraven's Last Hunt' jefan od top Spider Man stripova.
Sto se tice ostalih, nisam ih jos cit'o, ali na listi su mi.
;)

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/01/2013 : 14:09:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Čitao (samo) i u svojoj biblioteci posjedujem (samo) štampano izdanje "Kraven's Last hunt"... Malkice drugačija priča s psihološkim motivom u glavnom planu. Nisam čitao previše priča s Kravenom i njegovom obitelji, no ova bi definitivno bila ultimativna priča o njemu, ili njegovom liku što simbolizira. Dopala mi se analogija s Kiplingovom fearful symmetry. Nastavak nisam čitao.

Priča je izašla originalno u Web of Spider-Man #31-32, The Amazing Spider-Man #293-294 i Spectacular Spider-Man #131-132. Čudno mi je zapravo kako sam nabasao baš na ovaj trade...

Radio je DeMatteis i na animiranim serijama poput - The Real Ghostbusters, Justice League Unlimited, Legion of Super-Heroes, Batman: The Brave and the Bold, Ben 10: Ultimate Alien, Sym-Bionic Titan, ThunderCats. Gledao sam baš neki dan Brave and the bold.

Edit: pročitao još jednom bushidovu biografiju, i sad mi je puno jasniji kao autor.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 03/01/2013 14:27:55
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10076 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/01/2013 : 13:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Preporučujem za čitanje:
1. Soul of the Hunter (emotivno vrlo jak, iako je za razumijevanje potrebno pročitati "Kraven's Last hunt" koji mi se prije svega dopao zbog crteža, Zeckov možda ponajbolji rad, dok mi je scenarij pomalo nategnut, neuvjerljiv);
2. Justice League: A New Beginning (prvi trade, dok mi nastavak, drugi trade, nije tako dobar).

Budući da jako cijenim rad (crtež) Mikea Plooga može li mi netko napisati utiske ako je pročitao Abadazad?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/01/2013 : 15:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Budući da jako cijenim rad (crtež) Mikea Plooga može li mi netko napisati utiske ako je pročitao Abadazad?


Abadazad je sjajan strip, jedan zanimljiv twist na djela L. Franka Bauma ili Lewisa Carrolla, koncipiran kao priča unutar priče i fantastična saga o odrastanju.







Ali Abadazad ima jedan problem. DeMatteis i Ploog nemaju stopostotna prava na strip, i sve dok se izdavač (tj. Disney) ne odluči nastaviti strip, u neko skorije vrijeme nećemo vidjeti nastavak ili završetak priče.

Strip je započeo život 2004. godine, u izdanju nekadašnje izdavačke kuće CrossGen. Kada je CrossGen propao činilo se da je propao i Abadazad, s obzirom da su prava vezana podjednako uz autore, kao i izdavačku kuću. Međutim, kada je Disney otkupio prava na CrossGenova izdanja, Abadazad je uskrsnuo u novom formatu. Objavljene su dvije knjige od cca 150 stranica i činilo se da će DeMatteis i Ploog u miru nastaviti svoju sagu. Ipak, prodaja nije baš bila sjajna i izdavač je digao ruke od projekta. Treća knjiga je objavljena samo u Engleskoj, a četvrta nije nikada objavljena.

http://www.amazon.com/Road-Inconceivable-Abadazad-Book/dp/B0064XRTRO/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1357654729&sr=1-1&keywords=abadazad
http://www.amazon.com/Abadazad-Dream-Thief-J-M-DeMatteis/dp/B001QFY1YO/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1357654729&sr=1-2&keywords=abadazad
http://www.amazon.com/Puppet-Professor-Prophet-Abadazad/dp/000723340X/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1357654729&sr=1-3&keywords=abadazad

Više o ovoj izdavačkoj sagi možete pročitati ovdje.

http://www.jmdematteis.com/2009/11/into-imaginalis.html
http://www.jmdematteis.com/2011/02/ploog-bell-and-waterlogged-warlock.html

Ipak, postoji još jedna kolaboracija između DeMatteisa i Plooga nastala u sličnoj maniri kao Abadazad. Riječ je o stripu The Stardust Kid, koji je lako nabavljiv.

http://www.mycomicshop.com/search?TID=13994071


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10076 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 08/01/2013 : 23:13:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Uh, crteži su fenomenalni.

Bushido, hvala na informacijama i trudu.
Go to Top of Page

Kable
Starting Member



Croatia
47 Posts

Member since 15/02/2012

Posted - 16/01/2013 : 22:50:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Kable a Private Message  Reply with Quote
Po mom mišljenju jedan odlican strip , i jedan odlican junak , kojeg je Dematteis pomogao oblikovati kroz svoj specifičan stil u noveli Absolution je Batman. Pritom strip je naslikao Brian Ashmor i otvorio strip još jednu dimenziju.

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 05/01/2014 : 09:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Čitao (samo) i u svojoj biblioteci posjedujem (samo) štampano izdanje "Kraven's Last hunt"... Malkice drugačija priča s psihološkim motivom u glavnom planu. Nisam čitao previše priča s Kravenom i njegovom obitelji, no ova bi definitivno bila ultimativna priča o njemu, ili njegovom liku što simbolizira. Dopala mi se analogija s Kiplingovom fearful symmetry. Nastavak nisam čitao.


Hm, vjerojatno si mislio na Williama Blakea? Jer Kraven's Last Hunt je konstruiran oko Blakeove pjesme The Tyger, u kojoj početni stihovi glase:

Tyger, tyger, burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye
Could frame thy fearful symmetry?

Poglavlja stripa uokvirena su stihovima iz Blakeove pjesme, s iznimkom što je riječ "tyger" zamijenjena riječju "spyder".

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 05/01/2014 09:06:58
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000