forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Charles Burns
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 16/01/2013 : 12:39:32  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message  Reply with Quote
Okej, svi znamo za Crnu rupu, Burnsov magnum opus na kojem je radio deset godina. Prvi i drugi stariji topic na kome se pričalo o Crnoj rupi i tema za Fibrino izdanje.

Osim toga je radio omot za Iggy Popa i pisao još neke stripove. Crtački stil podseća na Magnusa, a s obzirom da sam naleteo na podatak da je sredinom osamdesetih živeo u Italiji, ne treba isključiti direktan uticaj. Poslednji uradak je trodelna priča u nastajanju.

X'ed Out



Prvi deo trilogije. Mnogima će pri pogledu na naslovnu stranu prva asocijacija biti Tintin. I zaista, Burns ne krije uticaj. Preuzima format albuma BD škole od 56 stranica, pseudonim glavnog junaka kada izvodi performanse je Nitnit, a snoliki segmenti asociraju na neku avanturu omalenog novinara, nakon što je konzumirao loš esid. Ostatak narativa priziva u sećanje Crnu rupu, osetljiv i nesnalažljiv momak sa sklonošću ka umetnosti. Oh, da li će ga posebna devojka prepoznati već sada? Bizarno, kao i ranije, još malo apstraktnije i u boji. Nemam predstavu gde će priča ići na dalje, ali za sada mi se dopada.

U oktobru je izašao drugi album, The Hive. (ako neko ima link, bio bih zahvalan na privatnoj poruci sa istim)






Odjednom mi se život proširio.

Kupindo

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12792 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/01/2013 : 13:14:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zorglub

Crtački stil podseća na Magnusa, a s obzirom da sam naleteo na podatak da je sredinom osamdesetih živeo u Italiji, ne treba isključiti direktan uticaj.


Ljudi vole povlačiti poveznicu sa Magnusom, ali mislim da su ipak na Burnsa utjecali isti autori koji su utjecali i na Magnusa.

Znači, govorimo o stripovima EC-ja, časopisu MAD i autorima underground stripova.

Doduše, na Magnusa je vjerojatno presudan utjecaj imao Al Capp.

Kada gledam Burnsove stripove, vidim nekakvu kombinaciju stila Wallyja Wooda, linije, volumen i igru svjetla i sjene u stilu Harveyja Kurtzmana, te nemir Basila Wolvertona.

Od talijanskih autora, čini mi se da je na njega ponajviše utjecao Lorenzo Mattotti, s obzirom da su zajedno bili dio grupacije Valvoline.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2148 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2013 : 22:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne da mi se tražiti, ali širom neta ima naslovnica i par stranica iz The Hivea.
Evo mog stručnog mišljenja o dosadašnjim nastavcima: oba albuma izgledaju prekrasno, gušt ih je samo motati po rukama. Crtež je odličan, boja je fino legla, svaku stranicu bi mogao izložiti u galeriji!
Priča je tečna, lako se prati makar stalno skače iz stvarnosti u nitnitov svijet i iz jednog vremena u drugo.
Sve je izvrsno osim same priče koja kaska za svom tom pirotehnikom koju Burns koristi da je ispriča. Pročitao sam oba albuma dva tri puta, uživao u moći i znanju koje je Burns pokazao ali ne mogu reći da sam oboren na koljena. Strip je vrlo dobar, ali nije remek djelo, a ja sam se nadao da će biti.
Možda sam previše očekivao. U svakom slučaju bilo bi ga lijepo vidjeti prevedenog, definitivno to zaslužuje.
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 16/01/2013 : 22:38:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Kada gledam Burnsove stripove, vidim nekakvu kombinaciju stila Wallyja Wooda, linije, volumen i igru svjetla i sjene u stilu Harveyja Kurtzmana, te nemir Basila Wolvertona.

Od talijanskih autora, čini mi se da je na njega ponajviše utjecao Lorenzo Mattotti, s obzirom da su zajedno bili dio grupacije Valvoline.



Moguće, ali ja sam za ove autore samo čuo, pa ne bih mogao da poredim koliko su uticali na Burnsa. Ono gde me asocira na Magnusa je način na koji crta ženska lica i kako senči kosu.

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 17/01/2013 : 00:34:17  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ne da mi se tražiti, ali širom neta ima naslovnica i par stranica iz The Hivea.



Video sam i ja naslovnu, ali bih voleo da pročitam i ceo strip, a mnogo mi je da dajem dva puta po petnaestak evra, sačekaću da sakupe i objave u integralu.


quote:
Originally posted by pcoro
Evo mog stručnog mišljenja o dosadašnjim nastavcima: oba albuma izgledaju prekrasno, gušt ih je samo motati po rukama. Crtež je odličan, boja je fino legla, svaku stranicu bi mogao izložiti u galeriji!
Priča je tečna, lako se prati makar stalno skače iz stvarnosti u nitnitov svijet i iz jednog vremena u drugo.
Sve je izvrsno osim same priče koja kaska za svom tom pirotehnikom koju Burns koristi da je ispriča. Pročitao sam oba albuma dva tri puta, uživao u moći i znanju koje je Burns pokazao ali ne mogu reći da sam oboren na koljena. Strip je vrlo dobar, ali nije remek djelo, a ja sam se nadao da će biti.
Možda sam previše očekivao. U svakom slučaju bilo bi ga lijepo vidjeti prevedenog, definitivno to zaslužuje.



Slažem se, barem na osnovu prvog albuma. Nije remek delo, ali ga je ugodno pročitati, ako bi to bio odgovarajući izraz.

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000