forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 200

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/11/2023 : 18:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ranxeroxa nisam čitao.

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/11/2023 : 19:37:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Očito je da Ranxa još ne treba prevrednovati, vidiš da mu je Cromwell naljepio 2/10. To su autori i htjeli, nisu htjeli trice i dobro je to. Htjeli su da, ako već ne oduševe, da var budu dno dna i još uvijek uspijevaju u tome. Baš ova tvoja mlaka reakcija, Peyo, je točno ono što Ranx ne bi trebao izazivati: pa neznam, možda, kad razmislim



Uspijevaš da me iznenađuješ.

Ne samo da tumačiš na svoj način što sam ja mislio, nego ne budi ti lijeno tumačiš i same autore koje su im bile namjere.

Što se mene tiče mislim da sam bio jasan. I subjektivan kao uvijek. Ne samo da me Ranx nije privukao za kolekcioniranje, nego me nije privukao ni na daljnje čitanje (što nužno ne znači da neće doći na red).

Ring a Bell?
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 17/11/2023 : 20:04:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Znači imamo nekoliko faktora:
1. Peyo koji ima reminiscentni element i već dugo ima pristup materijalu u ovom ili onom obliku ali je ipak potpuno indiferentan
2. Pcoro koji također posjeduje reminiscentni element, koji je relativno friško pročitao sva tri albuma ali nije uopće komentirao iako zdušno čita i komentira apsolutno sve
3. Al-Eks koji NIJE čitao. Jer eto, čitao nije.
4. Kromvel kojemu je ovo scenaristički otpad i kojeg nakon Jodorovštine i mindfuck boleština Suehira Maura teško može šokirati par cica kojih ionako nema i pokoja zgnječena lubanja.
5. tišina ostalih forumaša iako je izdanje izašlo prije pola godine

Znači, po ovom krnjem vrednovanja zaključujem da je Ranxeroxa definitivno pregazilo vrijeme. Niti je relevantan niti u današnjem dobu ima potencijal biti provokativan nego se može sagledati više-manje samo u kontekstu kurioziteta u jednom dijelu povijesti talijanskoga stripa i ništa više.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7797 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/11/2023 : 20:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ne znam koliko ga je pregazilo vrijeme, a koliko je stvar u tome što sam taj prvi album čitao kao uzjebani pubertetlija pa mi je bio uao, ali kad sam prije par godina procitao ostalo nije mi bilo dobro. Nije mi 2/10, al nije ni više od četvorke.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/11/2023 : 20:15:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
Znači, po ovom krnjem vrednovanja zaključujem da je Ranxeroxa definitivno pregazilo vrijeme. Niti je relevantan niti u današnjem dobu ima potencijal biti provokativan nego se može sagledati više-manje samo u kontekstu kurioziteta u jednom dijelu povijesti talijanskoga stripa i ništa više.



Ne treba se zaletati sa zaključcima.

Budući da je ovaj strip i dan danas dostupan za kupovinu zahvaljujući reizdanjima (ne samo kod nas) znači da za njega postoji interes i da vrijedi.

Također se nisu javili oni kojima se strip sviđa, a vjerujem da ih ima podosta.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/11/2023 : 21:35:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pre par godina pročitah Rankseroksa,i jednako mi je dobar kao nekada (al ko na qrac ne mogu da nađem taj moj osvrt).Stripčina!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3543 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 17/11/2023 : 22:14:19  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
Tišina ostalih forumaša iako je izdanje izašlo prije pola godine



Ih pa kakvih pola godine, Makondo izbacio integral Ranxa još 2015. Meni je ostao u dobrom sećanju, recimo 6,5/10. Zoran Đukanović ostavio dobar tekst o ovom delu.

https://www.vreme.com/kultura/ravnodusnost-apokalipse/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 17/11/2023 : 23:06:56  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
2. Pcoro koji također posjeduje reminiscentni element, koji je relativno friško pročitao sva tri albuma ali nije uopće komentirao iako zdušno čita i komentira apsolutno sve



Pa evo, danas sam komentirao. A ovo nedavno, kad sam čitao nisam imao šta pametno za reći jer mi je s jedne strane taj prvi album, sa okom koje curi, sa zgnječenom rukom male prosjakinje, sa maloljetničkom golotinjom i s apsolutnom nemoralnošću i tim sululudo realnim i prljavim crtežom i dalje odvratan i morbidno privlačan kao što je bilo i tad. A s druge strane, oni albumi dva i tri su mi se činili potpuno suvišni, kao kad netko napravi dobru poantu ali ne stane na vrijeme nego nastavi pričat i sve zasere.

Edited by - pcoro on 17/11/2023 23:11:08
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/11/2023 : 16:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Melo&Kavija:Balada za Sofiju (Najkula)

"Da se roditelji manje trude da zaštite svoju decu...
bilo bi manje problema u svetu"


Odradiše valjan posao portugalsko-argetinski tandem Felipe Melo&Huan Kavija u ovom divnom grafičkom romanu.
Filmično ispripovedana, te fascinantno nacrtana,ova snažna emotivna drama nas vodi kroz život velikog muzičara,koji svoje žitije,sa svim gresima "ispoveda" mladoj novinarki.Rivalstvo se prepliće sa prijateljstvom,izdaja sa strašću,talenat sa porocima.
Ili kraće rečeno,još jedna varijanta o prodavanje duše đavolu.

Kraj sjajan,nabijen emocijama,ali onim od kojih ti zasuze oči.Šta ćeš više.

Kad se doda tome da je izdanje bombona,jedno od onih savršenih izdanja,
samo se može dati topla,topla preporuka!!
5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 21/11/2023 23:21:14
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 23/11/2023 : 18:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Hellboy omnibus 1: Seme uništenja



Scenario: Majk Minjola i Džon Bern

Crtež: Majk Minjola

Omnibus izdanja Hellboy-a sakupljaju njegove dogodovštine hronološki, posebno kasnije kad dođe prvi omnibus kratkih priča - no pre čitanja kratkih priča neophodno je pročitati ovaj prvi tom koji sakuplja Seme uništenja, Buđenje đavola i priče Vukovi Svetog Avgustina, Okovani sanduk i Zamalo kolos. Ovo mi nije prvi put da se susrećem sa Helbojem, ali je prvi put da mi je sjajno legao (treći pokušaj ).

Ukratko, potpuno je genijalno kako je Minjola osmislio ceo ovaj svet i njegove junake, "superheroje paranormalnog i natprirodnog", sa Helbojem na čelu te grupe. Što više zalazim u čitanje to sam oduševljeniji malim naznakama i zanimljivostima koje je Minjola uključio u svoje rane priče, sitnice koje su na prvi pogled bizarne, ali su se posle pokazale kao izuzetno bitne i povezane sa drugim pričama čine celinu takozvanog Mignolaversuma kako ga fanovi zovu po internetu. Zato mislim da mi odmah na prvu nije leglo čitanje Helboja - Seme uništenja je remek delo tek kad se čita drugi ili treči put, kada je čitaoc svestan kako je u toj priči od svega četiri sveske postavljen jedan širok i priča (i likovi) koji će biti ekstremno važni u sledećim trejdovima.

Seme uništenja - trenutno najbolja stvar koji sam pročitao od Helboja. Ništa ne može da se poredi sa brilijantnim uvodom u apokalipsu i atmosferu koju je Minjola ovde pripremio - što scenariom, što crtežom. Bizaran početak, stvari se događaju prebrzo i cela avantura se završi jako brzo uz niz izgovorenih stvari negativca koje u samom startu nimalo nisu jasne čitaocu, ali koje se polako slegnu i čine lavkraftijansko ludilo koje je na svako čitanje sve jasnije i zanimljivije. Ovde se pojavljuju uz Helboja i Liz Šerman (koja je mnogo bitnija nego što se čini u startu) i Ejb Sepijen kao njegovi pratioci i kolege agenti, ali i Raspućin koji je zastrašujuć negativac i vizuelno uz Helboja predstavlja najinteresantniji deo ove priče. Kad smo kod vizulanog Majka Minjole - oduševljen sam crtežom i kolorom, atmosferom koju Minjola gradi od starta (stranica gde je prikazana kuća Kavendišovih mi je jedna od omiljenih u celom serijalu), mešanje lavkraftovskih nemani i nacista uz ovakav kolor prosto iskaču sa stranica i uživanje u čitanju je neizmerno. Ako bih nekako trebao da ocenim ovaj tom bila bi to 10/10.

Vukovi Svetog Avgustina - prva kraća priča sa kojom se susrećemo i u kojoj upoznajemo i noviju agentkinju Kejti, još jedan sjajan dodatak ekipi iz prve priče. U pitanju je "stand alone" priča, koja se (makar za sad) ne povezuje sa širim univerzumom i predstavlja jedan od Helbojevih slučajeva gde se susreće sa nekom vrstom vukodlaka u istočnoj Evropi. Uz prethodnu priču ovde mi je atmosfera bila najbolja, i ako sama priča nije ništa specijalno od starta je izuzetno zabavno i vuče na dalje čitanje. 7/10

Okovani sanduk - Za sad deluje kao jedna od najvažnijih priča o Helbojevom nastanku, koja posredno objašnjava zašto je on došao na Zemlju, bez zalaženja u to koja će biti njegova uloga u daljem toku radnje. Kratka poslastica, nakon koje se osećam spremnim za ostatak serijala. 9/10

Buđenje đavola - sledeća duga priča koja se opet sastoji od 4 sveske je po meni podosta slabija od prethodne, ali opet jako dobra. Isto sam morao da je dva puta pročitam da bih više u njoj uživao, jer se i ovde pominju razni likovi i dešavanja koja su mi na prvi pogled promakla i delovala "nabacano", te je na drugom čitanju (odmah sledećeg dana) sve leglo na svoje mesto. Priča se nastavlja tamo gde je stala u Semenu uništenja i likovi koji su se pojavili na samom startu (u prvom broju serijala) se ovde vraćaju uz Raspućina. Ovde sam već imao ozbiljniji problem sa praćenjem radnje - pored Đureskua (za kog sam smatrao da je najvažniji lik trenutno) pojavljuje se ekipa od 3 naučnika koji su Helboja prizvali, pa onda glava naciste-naučnika, pa Gorgona, pa još niz mitskih bića... tu me je već glava zabolela . Najviše mi je smetalo što je ceo jedan subplot završen antiklimatično (eksplozija u laboratoriji), i trenutno ne vidim uopšte njegovu poentu zašto je ovde i kako će i zašto to biti relevantno na duže staze. Možda 8/10.

Zamalo Kolos - Ovde upoznajemo Rodžera Homunkunula, u jednoj krajnje preteranoj priči, koja iako zanimljiva me nije preterano oduševila niti privukla. Falilo mi je dosta odgovora ovde, te se nadam da će Rodžer da se priključi timu u daljim avanturama. 6/10

Prošlo je jedno 3 nedelje od mog čitanja pa je moguće da sam neke stvari nažalost zaboravio, te ću probati da sledeći osvrt napišem odmah posle čitanja... Inače sam se u međuvremenu bacio na prvi tom kratkih priča i on mi je za sad hit and miss - stvarno nisam ljubitelj Korbena...


Edited by - koze123 on 23/11/2023 18:10:39
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/11/2023 : 00:14:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
[

Galandon&Mermoux:Poziv (Lokomotiva)

Ovo je prvi Lokomotivin strip koji mi je zapao za oko,ali ne uzeh ga tada kada je izdat,nešto zbog poveće cene,nešto što zbog sumnjičavosti u Lokomotivu kao novog izdavača (da li će tehnikalije biti loše,da li je izbor stripa dobar (mada mi se po zaviru sa bedeteke učinio po mojoj meri)).
Kada sam uzeo svašta nešto od Lokomotivinih sripova,obavezno overih i ovaj naslov.Ni malo ne pogrešivši.

Poziv je sjajna drama ili kako to francuzi kažu "Chronique sociale".
Benoa je Sesilin sin jedinac,skorašnji maturant,bokser,koga podiže sama;on nestaje,a malo potom dobija video poruku u kojoj joj saopštava da je prešao u islam,i da ide u Siriju u džihad/sveti rat, u potencijalni terorizam.
Sesil je očajna,ali kreće u borbu da nekako povrati sina.A najpre da sazna razloge ovog suludog čina.

U pitanju je kvalitetan strip,dobra čistokrvna drama,sjajnih dijaloga,lepo vođene radnje,odlične završnice.
Mermuov crtež jako dobar,moderan.
Sve vreme sam imao utisak kao da čitam nešto iz Orkine kolekcije.

Tehnički dobro izdanje,prevod Branislava Glumca standardno dobar.
Topla preporuka.
4.5/5


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 24/11/2023 00:17:44
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2456 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 25/11/2023 : 09:48:09  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto



Melo&Kavija:Balada za Sofiju (Najkula)

"Da se roditelji manje trude da zaštite svoju decu...
bilo bi manje problema u svetu"


Odradiše valjan posao portugalsko-argetinski tandem Felipe Melo&Huan Kavija u ovom divnom grafičkom romanu.
Filmično ispripovedana, te fascinantno nacrtana,ova snažna emotivna drama nas vodi kroz život velikog muzičara,koji svoje žitije,sa svim gresima "ispoveda" mladoj novinarki.Rivalstvo se prepliće sa prijateljstvom,izdaja sa strašću,talenat sa porocima.
Ili kraće rečeno,još jedna varijanta o prodavanje duše đavolu.

Kraj sjajan,nabijen emocijama,ali onim od kojih ti zasuze oči.Šta ćeš više.

Kad se doda tome da je izdanje bombona,jedno od onih savršenih izdanja,
samo se može dati topla,topla preporuka!!

5/5

jos nisam procitao, ali izdanje je perfekcija. Za razliku od Barksa ovde znam sto sam platio 4k.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/11/2023 : 10:18:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Borbeni Petao #1
Sju Sakuratani

Meni je ovo bilo baš zabavno. Na momente sam se i dobro nasmijao. Odlična zezancija ali nije samo to svrha ma koliko tako izgledalo na početku. Sviđa mi se prijevod i adaptacija. Neki dijelovi su baš urnebesni. Neki dosta mlaki. Ne znam da li je to prevoditelja i izvornog materijala.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/11/2023 : 19:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Kupio sam ga i ja ali nisam pročitao do kraja Ok je, ali crtež mi je previše sterilan, baš nema onaj human touch. A priča je generička.. Najveća fora je premisa o borbenom pijetlu, ali priča se nije izdigla iznad toga. Osim ako se u zadnjem poglavlju nije desilo nešto krucijalno.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/11/2023 : 19:33:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Proširenje svijeta i mitologije kao i neke promijene u samim postavkama priča. Minimalne promjene, i dalje je pijetao protiv čudovišta glavna priča
Meni je crtež dobar, ima neku osobinu i ne bih rekao da je generički. Recimo, čitam sada Ultramana i tamo mi je crtež manje zanimljiv. Potezi grubi, linije oštre i stilizirane ali reda radi i likovi kao i pripovijedanje plastičnije. Mada, tek sam na početku.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/11/2023 : 22:21:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Ultraman #1
Eići Šimizu i Tomohiro Šimogući

Nisam upoznat sa Ultramanom osim površno iz opće kulture pa ipak nije problem pratiti ovaj strip. Radi se o klasičnoj priči o klasičnoj priči o starom junaku i novom nasljedniku. što ne znači da treba priču odmah odbaciti. Priča u ovom tankobonu tako poštuje sve postulate žanra i priče pa ipak je uvjetno zanimljivo ispričana. kažem uvjetno jer tu dolazimo do crteža. Crtež, kao što sam gore napisao, nije me baš oduševio. Oštre linije, više nalik na rezove noža nego potez kistom su zanimljive ali daju neki čudan dojam... crtanja na staklu. Ne znam objasniti ali ne pomažu čitanju. Uz to, stilizacija i stilovi su također nejasni, neke poze kao i likovi su loše spojeni sa trupom ili oklinom a iz nekog razloga su sva stopala (i samo stopala) Liefeldovska. na to dolazi najgori dio, montaža je često nejasna. Nije najajsnije što se u tom trenutku događa. barem sam ja imao takav dojam. OK, čita se brzo pa često mi u mangama na prvu promakne ali brzim vraćam sve sjedne na mjestu. Tu, to vraćanje je nešto duže.
Ipak, nabaviti ću još koji broj, priča ima potencijala. kako sam razumio, bez Diva svijetlosti, novi Ultraman ima određeni hendikep i na temu će temeljiti sukope i priču. Možda.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/11/2023 : 09:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
[quote]Originally posted by Deers



Borbeni Petao #1

Potaknut osvrtom, pročitao sam do kraja. Ima dobrih momenata ali i dalje je premisa najjači adut mange. Ovo je nešto što bi bilo ok kao dodatni strip u nekom magazinu, ili kao dodatak Komandantu Marku umjesto Tajanstvenog Alena ili Roki Džoa. Mislim.. nije se tu išlo u dubinu, vidi se da autor nije znao/nije htio zaroniti unutra, nego je dobio tu glupu ideju o borbenom pijetlu, vjerovatno negdje u kafani, i sad ju pokušati iscijediti koliko se da. Manga kojoj fali strasti, vjere, ljubavi
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/11/2023 : 09:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Hellboy omnibus 1: Seme uništenja



Seme uništenja - 10/10.

Vukovi Svetog Avgustina 7/10

Okovani sanduk - 9/10

Buđenje đavola - Možda 8/10.

Zamalo Kolos - 6/10





Tužan sam kad vidim ovakve ocjene, pogotovo upada u oči ovo Seme uništenja 10/10, a Buđenje đavola 8/10. i kolos 6/10. To je krivo, krivo, krivo

Edited by - pcoro on 27/11/2023 09:09:22
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3543 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/11/2023 : 20:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Tek je počeo da čita, polako, korigovaće ocene kako bude napredovao sa serijalom jer će imati sa čime da ih uporedi.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 28/11/2023 : 00:34:50  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Verovatno, ovo je sve odokativno, i prvi utisak koji se menja na svako čitanje (kao sa Semenom, tek mi je treću legao fenomenalno). Ali da, što se više čita siguran sam da će mi biti bolje, i Seme mi je bilo bolje kad sam pročitao priče posle.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/11/2023 : 16:00:27  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Filippi&Camboni:Neverovatno putovanje 1-3 (Lokomotiva)

I odmah da kažem - više sam očekivao.
Neverovatno putovanje je neka vrsta avanture za sve uzraste (mada tu i tamo iskoči po neki zavodljivi dekolte), koju je Silvio Kamboni "diznijevski" oslikao.Tu odmah da izjavim malu žal što ovakav vizelni spektakl nije išao u većem formatu.
U serijalu pratimo dvoje dece,rođaka,u ukronijskom svetu gde WWI još traje,iako je 1927.godina;i sad oni tu kreću u potragu za dečakovim ocem (drugi junak je devojčica) koji je kidnapovan,a inače je veliki pronalazač. Za to je verovatno odgovorna Treća osovina.Klinci sa podrškom kreću na konstruktorsko takmičenje (sa uređajem koji je osmislio oteti otac),tu se uključuje masa likova,ima akcije,izdaje,romanse...
Ono što se meni nije dopalo,to je scenario koji je,kako da se sad lepo izrazim,neka to bude "nakrcan". Ne znam da li je do mene,oba puta sam strip čitao pred spavanje,umoran,ali mi je bilo u nekim delovima,naporno za praćenje.
A lako moguće da grešim,i da bi mi na drugo čitanje sve bilo kristalno jasno.

U svakom slučaju,strip ostaje u kolekciji,pa kad se nabavi druga triologija,ponoviće se gradivo.

Izdanje,iako je štamapano u Simbolu,skroz korerktno,dizajn takođe,prevod Glumčev...

3.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 29/11/2023 16:01:44
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1735 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/11/2023 : 19:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Evo da prekopiram moj osvrt sa DW foruma. Malo drugačije viđenje u nekim segmentima.


Neverovatno putovanje – (Prva knjiga)

Scenario: Denis-Pierre Filippi, crtež:Silvio Camboni

Integral sadrži prva tri albuma, na 146 strana, plus dve strane bonusa (naslovne stranice drugog i trećeg albuma originalne edicije: Le Voyage Extraordinaire ), format:215 x 295 mm, boja, tvrde korice...

Teško je komentarisati scenario jer priča nije završena. Zamislimo svet Žil Verna, koji se nastavlja tamo gde se stalo sa "20.000 milja pod morem". U toku je prvi svetski rat. Sile osovine napadaju Francusku i Englesku. Nemački bombarderi kreću prelet preko Lamanša, kad iz mora iskaču neke robotske mašine i uništavaju nemačke avione. Ni francuske krstarice nisu pošteđene. Deluje da su ti podvodni roboti nepristrasni. Uništavaju kako jednu tako i drugu zaraćenu stranu.
Za vreme tog rata u jednom internatu rastu i obrazuju se dvoje vršnjaka, dečak i devojčica, čiji su očevi rođena braća. Otac od dečaka je naučnik, zanesenjak koji nema vremena za dete, jer je stalno u laboratoriji.
A otac od devojčice je pustolov, i sa suprugom povremeno pošalje razglednicu ćerci uvek sa neke druge egzotične destinacije. Zadnji put su ćerku videli pre sedam godina...
Deca, ili možda mladić i devojka, teško je reći koliko godina bi trebalo da imaju. U jednom kadru su grudi devojčice već formirane a znanje koje ima je na nivou odrasle osobe. Plus se direktor internata žali kako 12 godina nije odmorio od njih. Ako su u školu krenuli sa sedam, onda imaju skoro 20. I više nisu klinci. Iako su na poslednjoj korici predstavljeni kao klinci genijalci.
Stoji to da su genijalci.
Uglavnom zaplet počinje tako što im javljaju da se spakuju, idu kod roditelja devojčice za raspust.
Dečak pokušava da dokuči šta je sa njegovim ocem. I saznaje da nije sve uobičajeno. Tada kreće da se odmotava misterija i započinje avantura. Svet pun zelenila, robota, inovativnih mašina i intriga.

U ovoj avanturi se pojavljuju brojni likovi za koje se ispostavlja da su svi agenti, špijuni, rade za nekog. Milion začina u priči. Nekad scenaristi presole čorbu, ali dobro. U ratu je sve dozvoljeno. ;D

Ne mogu da ocenim priču, jer je puna nejasnoća, neobjašnjenih stvari. Verovatno će se to razmotavati i otkrivati kasnije, u sledeća dva integrala. Ali mogu reći da je zanimljiva avantura, maštovita, bajkovita.
Crtež mi je išao na živce u početku. Koliko je lep i prijatan kada se prikazuju predeli, mašine, građevine, toliko mi je bio trnovit kada se crtaju ljudi. Ali se posle čovek navikne na te krupne oči (koje zauzimaju trećinu glave).

Ima nekih grešaka u tekstu tipa:


Štamparija Simbol. Nakon pročitanog malo se na pregibu plastifikacija naborala i uvukla vazduh. Štampa solidna, mada... Na 34. i 35. strani na primer mi je malo zamućenije. Možda niža rezolucija ili šta znam.
I bude tako po neka strana malo zamućenija štampa, dok ostale budu kristalno čiste.
Što se prevoda tiče, moglo je možda malo slobodnije. Na primer udavilo sa referencama prilikom upoznavanja sa novom nastavnicom. Pa i sa gornje slike, zar nije mogao neki slatki prevod za Svitles nastavnicu... Uz diznijevski crtež moglo se malo i diznijevski igrati sa imenima. Inače, kad smo kod te slike, gospođica je prevedena kao nastavnica. Što znači da su još na nivou osnovne škole? Ili je trebalo u prevodu da stoji profesorka. Takođe su crtani visinom do grudi odraslih. Pa hoće li mi neko reći koliko imaju godina? :)

Sve u svemu, ovo je jedna lepa avanturica, koja obećava. Rekao bih da je ciljna publika nešto mlađeg uzrasta. Recimo ono vreme kad se čita 20.000 milja pod morem... Ali ne fali ni nama malo da se podmladimo. ;D

Resistance is futile.

Edited by - borg on 09/12/2023 23:11:30
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3543 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/12/2023 : 21:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Crvena figura plodnosti - Kristijan Laks (Najkula)


U ratovima se gube ljudski životi, a gubi se i kulturna baština celog jednog naroda. Strip rađen po narudžbi muzeja Luvra gde pratimo jednog momka imigranta na trnovitom putu iz Afrike do Francuske kako bi odneo u Luvr umetničku dragocenost svog naroda. Tokom ovih putešestvija se nameće pitanje šta je dragocenije i vrednije spašavanja - umetničko delo ili ljudski život? Tematika skoro pa identična priči Fading Embers iz odlične video igre This War of Mine.

Aktuelan strip koji prati trenutna politička dešavanja, uz jednu veoma lepu grafičku podlogu, možda čak i previše "lepu" za strip ovakve tematike. U stripu ima jako malo teksta, čita se brzo, ali zato ima pregršt lepih kadrova i pejzaža pustinje, peska, drveća, mora itd. Ne znam koliko je sve ovo zaista potrebno u stripu gde imigranti bivaju pretučeni, prevareni, silovani itd. Malo manje "lepih" nemih kadrova prirode, a malo više teksta kako bi mogli da se zbližimo prema likovima ili osetimo neku empatiju prema njihovoj sudbini, bi bio bolji balans po meni.

Lep strip, a tužna ljudska sudbina. U svakom slučaju podržavam objavljivanje stripova ove tematike jer su bitni
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3543 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 09/12/2023 : 22:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Pacijent - Timote le Buše (Najkula)


Monstruozan zločin je potresao jednu familiju gde su svi članovi mučno ubijeni, izuzev maloumne devojke koja je glavni osumnjičeni, i mladog momka koji je doživeo amneziju i završio u bolnici. Kroz razgovore ovog pacijenta sa zgodnom psihoterapeutkinjom koja mu pomaže da se priseti šta se stvarno desilo, saznajemo sve više detalja koji će pomoći razrešavanju ovog zlokobnog zločina..

Nezahvalno je pisati detaljno o ovom stripu jer je reč o misteriji pa ne želim da nekome upropastim draž čitanja, pa moram sakriti većinu osvrta. Autor se ponovo dotakao slične ideje koju je koristio u svom najboljem stripu, Dani što nestaju, o poremećaju ličnosti gde se dve svesti mogu nalazi u jednom telu. Interakcija između pacijenta i psihologa je centralni deo oko kojeg rotira priča, i njihov odnos je toliko napet da se može seći nožem, odličan crtež seksi doktorice jedan do glavnih razloga za ovo. Ko je pažljivo čitao primetiće da ceo taj erotski nabijen odnos između pacijenta i doktorice umnogome podseća na mit o Akteonu i Artemidi koji se u jednom momentu spominje u stripu. Kako priča odmiče saznaje se da Ana pati od profesionalne deformacije, i ona nezadovoljna monotonošću svog naizgled savršenog života boluje od toga da nekome pomaže kad već ne može da pomogne samoj sebi (ovo se može naslutiti iz kadra kada Ana sprečava da muva potone u šolji čaja). Zaokret u priči nastaje nakon što Ana hipnotiše momka, i stvari nakon toga krenu da teku nizbrdo (scena kada Pjer guši i ubija onog momka je zaista bila mučna za gledanje, jebem ti život). Ana piše knjige o svojim pacijentima i popularna je autorka, a rečeno je da hipnoza može podsvesno da deluje na onoga ko se podvrgne toj terapiji, čime autor otvara vrata teoriji da Ana nije toliko naivna i da je možda uticala na momka kako bi mogla da i dalje piše o njemu i zarađuje, i da se priča može i shvatiti tako da je ona "pacijent".

Nije toliko dobro kao Dani što nestaju, ali ni ne treba da bude. Dobra misterija, dosta psihologije i podsvesnog, veoma dobar crtež i seksi glavna heroina, meni dovoljno
Go to Top of Page

nonchalant
New Member



161 Posts

Member since 12/11/2020

Posted - 10/12/2023 : 00:56:00  Show Profile Show Extended Profile  Send nonchalant a Private Message  Reply with Quote
Meni je baš suprotno Pacijent bio toliko loš, neuverljiv i jedan trivijalan strip, pravo čudo šta je čovek uspeo da izbaci posle stripa kakav je Dani što nestaju...
Go to Top of Page
Page: of 200 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000