forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 41: Ayako
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/01/2022 : 14:42:31  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ok
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 08/06/2022 : 21:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
od Tezuke se uzima sve, na neviđeno. Nikad nije razočarao, pa tako ni sa Ayako. Mada je realno Ayako jedan od njegovih slabijih radova. Iako vrstan pripovjedač koji drži pažnju dok knjižurinu ne pročitaš do kraja u cugu, ipak mislim da je ritam same priče malo problematičan i da se Tezuka više fokusirao na Ayako i njeno zatočeništvo, bilo bi puno bolje. Ovako pažnju previše odvlači poslovi njenog brat/strica, događaji sa zločinom na prugi, djelovanje u komunističnim sekcijama itd te se pomalo gubi nit. Obitelj na selu i Ayako, o tome se trebalo više govoriti. Što se šokantnih scena tiče,MW je tu puno mučniji od Ayako.

Crtež je - kao i uvijek kad je Tezuka u pitanju - potpuno u službi priče. Dobro funkcionira iako nije spektakl,ali erotika i senzualnost same Ayako su sjajno prikazani kroz nekoliko upečatljivih kadrova i po tome ću najviše pratiti ovaj strip.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3526 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 12/12/2022 : 22:02:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Stvarno odličan strip. Meni su mange još uvek pomalo egzotična teritorija, jer jedno su ovakvi grafički romani, kao i Taniguchijevi, a drugo megapopularni serijali s kojima se većina nas starijih čitalaca tek upoznaje... A širina u japanskom stripu meni oduvek deluje kao da samostalno može da proguta ostatak sveta.

Davno je negde na forumu, verovatno kad smo pravili liste najboljih stripova, Macan naveo Buddhu na prvom mestu. Meni su prve dve knjige tog serijala bile baš detinjaste i tu sam nekako (možda prelako) odustao od Tezuke.

Ayako je izazvala poptuno drugačiji utisak: sad želim da pročitam sve od njega i to što pre. Zaista, takva je snaga ove priče... Narod Japana je na poseban način obeležen u Drugom svetskom ratu i premda je ovde reč o posleratnom periodu - i posledicama rata - za neke ljude se on nikad nije završio. Nije za direktno poređenje, ali po svojoj snazi Ayako podseća na kultni Grave of the Fireflies.

Ovo je jedna moćna priča o tome kako baš ništa nije crno-belo u životu. Nema bezgrešnih. I o tome kako, ako se nešto dovoljno jako želi - uz onu "pazi šta želiš..." - ono nađe svoj put ka ostvarenju. Na kraju se nekoliko narativnih niti koje se protežu decenijama završavaju osvetom koja to nije ili, ako jeste, onda je Tezuka prikazao svu besmislenost osvete.

Podseća me ovo, po načinu na koji je povezao politiku i ekonomiju s promenama u jednom društvu, i na Murakamijevu Trilogiju o Pacovu... Ima tu neku univerzalnost u prikazu ljudskih života, odluka, pokoravanja i prkosa, borbe... Koja se na trenutke čini zastrašujućom (zastrašujuće sličnom, zapravo), ako i za trenutak posmatramo Balkan kroz prizmu Ayako.

Zaista ogromna preporuka!

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/12/2022 : 23:24:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad
Davno je negde na forumu, verovatno kad smo pravili liste najboljih stripova, Macan naveo Buddhu na prvom mestu. Meni su prve dve knjige tog serijala bile baš detinjaste i tu sam nekako (možda prelako) odustao od Tezuke.



Buddha ima veću dubinu nego se to čini na prvi pogled.

quote:
Originally posted by Gil-galad
... sad želim da pročitam sve od njega i to što pre.



To se mnogima događa. Njegov opus je ogroman i šarolik, pretpostavljam da ti se neće sve svidjeti.

Meni je Tezukin Phoenix serijal u nekim dijelovima, uz Buddhu i Kirihita ponajbolje od Tezuke.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3746 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 26/01/2023 : 14:47:29  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Dobro da se ova Tezukina "cigla" nabavila na vrijeme jer s pravom je bila brzo rasprodana.
Ovo je 5.susret s kumom mange u Fibrinom ruhu i oduševljenja i ugodna iznenađenja ne prestaju!
Kao što su mnogi upozoravali, ovaj strip ima mučnih scena i nekih stvari koje nisu za one slabog želuca. No, u odnosu na MW nije posebno mučan, dapače, ovdje su neke scene više tjeskobne atmosfere. U ovom stripu Tezuka se bavi temama modernizacije društva, smjene generacija, suočavanja s duhovima prošlosti i prikrivanjima tajni, ovaj put s minimalnom dozom sarkazma i crnog humora. Sve to stoji kao metafora za poslijeratni Japan, otvaranje izolirane zemlje svijetu i suočavanje s grijesima prošlosti.
Izrazito mi se svidjela opširnost tema koje Tezuka obrađuje, od ruralnih krajolika i tradicionalističkih klanova pa sve do urbanih sredina i kriminalističkih obračuna pa do visoke politike i zavjera, vrlo kvalitetan i sveobuhvatan strip. Pripovjedački dar je ovdje prisutan i 700 stranica je pročitano s guštom i zanimacijom. Ponekad se divim kako Tezuka može svakojake teme s takvom jednakom kvalitetom obraditi.
U svim tim trzavicama i konfliktima, nijedan lik nije perfektan i svi imaju poneku manu i potkrade im se neka nelogičnost, neki grijeh i prijestup koji su naoko neoprostivi i neopravdani. Jedino je centralni lik Ayako oslobođen od tih prijestupa i služi kao jako dobro odabrani centralni motiv oko kojeg će se povesti mnogi sukobi i spletke.
Uzevši sve to u obzir, jasno je da je riječ o još jednom briljantnom stripu ovog nenadmašnog autora i iskreno se nadam da ćemo kroz iduće godine dobiti ovako povremeno nova remekdjela u Fibrinom katalogu. Ayako je možda najizazovniji Tezuka i najrašireniji u svom narativnom spletu te zahtijeva pomno praćenje, strpljenje i na momente izdržljivost. Kraj je jako dobro osmišljen i ima savršenu simboliku utkanu u sebe.
5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 10/08/2023 : 18:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Ayako je obavezno štivo za ljubitelje stripa, kao i za znatiželjne čitatelje.

Orka Specijal 41 • Ayako • 700 stranica • •Datum objavljivanja 16.7.2021. • Cijena 180 Kn


697 stranica sefe ili ajde recimo 699:ali ne 700 :)

Mogu se sloziti da je ovo koliko toliko obavezno stivo za ljubitelja stripa ali za vecinu je jedno citanje vise nego dovoljno.

Vesto je ovo Tezuka ispricao (sa nekoliko sitnih rupa u scenariju ali nema veze) a i u vecini dela se bas namucio sa crtanjem dok je u pojedinim delovima mogao malo da odmori.

Sound track uz citanje "Rokeri s Moravu – Dinastija"

Nek mi oprosti majstor ali ma koliko mi bilo drago da sam ovaj strip procitao i vecim delom uzivao u citanju ne bi mi bilo zao da ga dam na lomacu zajedno sa Bordzijama i Pascinom od Sfara.

quote:
Originally posted by pcoro
Ovo je zapravo neviniji strip od npr. Kirihita ili MW-a.


Blago meni bas ti su mi ostali za procitati i Apolon*.

Kraj da li je dobar? Da li je otvoren? Procitajte sami pa procenite.

Prelepo uradjeno i prevedeno izdanje, da li cemo ikada ugledati reprint? only time will tell my friend, only time.


Under construction.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/08/2023 : 19:05:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pascinom od Sfara? Što je to? Mačak?
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 10/08/2023 : 21:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Stripburger, Slovenija (2013)
15 evrica, dobili su pare i od slovenaca i francuza za to izdanje pa
zato relativno okej cena,
192 stranica crnobelih, tiraz/naklada 400 komada, lepo izdanje SC sa klapnama poprilicno velik format, barem veci od B5.


Ovde ima nekoliko tabli
http://www.stripburger.org/en/pascin/
hm izabrali su one koje bi ipak
bile mozda po antovom ukusu
dok su one koje bi mu eventualno smetale
preskocili..

Toliko je dobar da ga ovde prodaju u pola cene (nije slovenacko izdanje)
http://uncivilizedbooks.com/pascin/

ko zna mozda bi se desilo "cudo pri drugom citanju" ali nesto bas sumnjam.

mozda sam sebican ali ne preporucujem nikome ni izdavanje ni citanje (ajd dobro citanje i nekakako moze ali sadrzaj nije bas feel good)

Under construction.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 13/08/2023 : 14:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Uf, citao sam tog Pascina jos tamo 2014. ali ga se nesto pretjerano ne sjecam vise. Svakako mi se nije previse dopao. :/ Sjecam se naslovnice.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000