forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 224

Kerempir
Average Member

655 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 29/06/2020 :  13:46:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Ja sam tek prvu nebeski gospodari procitao...pa pauza 10 knjiga hahah pa drugi
Onako...dobro je to ali prefantasticno

Mene je to "prefantastično" i kupilo, baš dobar i brutalan sf
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
12019 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 07/07/2020 :  21:18:30  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote

Knjiga napisana prije više od šezdeset godina i objavljena tek nedavno očito je tada odbijena zato što se priča odnosila na previše aktuelan trenutak i doticala osjetljive teme. Autorki je vjerovatno savjetovano da radnju pomjeri malo u prošlost, pa je napisala Ubiti pticu rugalicu i osvojila Pulicerovu nagradu, a onda se povukla iz javnosti. Idi postavi stražara je drugačija knjiga, mnogo subjektivnije viđenje problema rasizma, s jasnim akcentom da iako možda tako izgleda većina ljudi suštinski ne podržava rasizam, ali da bi se uklopila u zajednicu mora da prihvati neke modele odnošenja prema tome. Da, jasno je da je danas situacija drugačija, ali rasizam i dalje postoji kao problem i vjerovatno će postojati sve dok se ne razbije začarani krug u kome rasizam opstaje s nizom drugih problema. S druge strane, autorka pokušava da otrgne Amerikanku iz ustaljenog modela uzorne supruge koja ostaje kući i rađa djecu dok muž ide da radi. Ovo me podsjeća na jednu lekciju iz našeg nedavno sklepanog udžbenika za engleski (američki engleski, jer im je bio dostupniji!?) u kome se baš taj model navodi kako je nekad postojao, dok je danas drugačije. Za razliku od rasizma, Amerikanka se vjerovatno u potpunosti uspješno izborila za drugačiji status.

Edited by - delboj on 07/07/2020 21:18:56
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

10610 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 08/07/2020 :  20:11:46  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
https://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/ready-player-two-sets-november-publishing-date-1302284

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page
Page: of 224  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000