forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Tex Willer
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 351

Dwayne_Looney
Advanced Member



6603 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 15/10/2023 : 13:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam priču "Maskirani osvetnik" koja nosi prvi Colosseumov integral s originalnim brojevima 276, 277 i 278. Konkretno, "Maskirani osvetnik" traje otprilike 200 stranica i temi priče posvećene su naslovnice brojeva 276, koja je i naslovnica integrala, i 277, koja je zapravo svojesvrsni spojler za ovu priču.


U ovoj priči Tex, jednostavno jer se u pravo vrijeme našao na krivom mjestu, zajedno sa sinom Kitom i Tiger Jackom, istražuje zašto se tajanstveni ubojica, koji djeluje pod maskom s hrpom plaćenika, okomio na zajednicu mormona u području oko Cedar Cityja i što znače riječi "Mountain Meadows" koje je ispisao poslije dva počinjena masakra.


Iznadprosječna epizoda u pozadini koje je stvarni povijesni događaj poznat kao "Masakr na Mountain Meadows", što je masakr koji su pripadnici "milicije" mormonske zajednice, uz pomoć Indijanaca Paiutea, počinili nad skupinom doseljenika koja je bila na putu prema Kaliforniji. Iako se radnja ove epizode događa 20-ak godina poslije, Nolitta na odličan način temu podiže iz zaborava i omogućuje mnogim čitateljima da saznaju najbitnije o ovom događaju. Naravno, glavni negativci iz priče su fiktivni likovi, ali su odlično uklopljeni u povijesni razvoj događaja, posebno kad imamo na umu da je tek svega godinu dana prije vremena u kojem se odvija radnja stripa došlo do smaknuća Johna Doylea Leeja, jedinog osuđenika za ovaj masakr. Sin Bonelli se stvarno potrudio.

Zanimljivo mi je bilo "niotkuda" pročitati priču iz ovog doba i primijetiti dosta razlika u odnosu na današnjeg Texa. Posebno mi je upalo u oči da je, za razliku od suvremenog, koji je uglavnom šutljiva desna ruka, puki izvršitelj, Tiger Jack iz tog doba prilično brbljav tip koji ima svoje planove i ideje. Također, ni Tex nije najpronicljivija i najjača osoba na svijetu, priznaje da je"preveslan poput žutokljunca", da mu ništa nije jasno, te ima neuspjele pokušaje i ne skače na noge već se nezadovoljno pokriva jastukom dok neki neznanac urla zanimljive stvari po ulici. Dobro, možemo reći da je Tex na ovakvim stvarima zapravo i stekao iskustvo i pronicljivost koji ga zadnjih 15-20 godina krase (a čitatelje, odnosno bar mene, nerviraju).
Baš zbog toga, iako zvuči malo paradoksalno, mogu reći da je ovo bilo osvježavajuće za pročitati. Čestitke izdavaču, dobar izbor početne točke. Iduću epizodu ću pročitati kad izađe drugi integral u kojem se završava.

P: 9, S: 8, C: 7, N: 6

loading...
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29285 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 15/10/2023 : 13:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Da, danas je Tex politički korektan, dok je Bonelli pisao što ga volja. Sljedeća priča je dosta lošija, ali puna tipičnih Bonellijevih scenarističkih detalja, ali odmah nakon nje slijedi Nizzijevo zlatno doba, čista uživancija! Pohvala svakako Colosseumu, po prvi put su objavljene ove dvije priče cjelovite!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29285 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 15/10/2023 : 13:24:23  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Meni je Ruju na Texu skroz ok

quote:
Originally posted by Combatrock

quote:
Originally posted by Kontrast 2

Još ako je Nici scenarista...
Ova dva zadnja su mu baš loši.



Ruju.

Ali tesko da ce to izvaditi stvar.




"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2277 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 15/10/2023 : 14:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney


Zanimljivo mi je bilo "niotkuda" pročitati priču iz ovog doba i primijetiti dosta razlika u odnosu na današnjeg Texa. Posebno mi je upalo u oči da je, za razliku od suvremenog, koji je uglavnom šutljiva desna ruka, puki izvršitelj, Tiger Jack iz tog doba prilično brbljav tip koji ima svoje planove i ideje. Također, ni Tex nije najpronicljivija i najjača osoba na svijetu, priznaje da je"preveslan poput žutokljunca", da mu ništa nije jasno, te ima neuspjele pokušaje i ne skače na noge već se nezadovoljno pokriva jastukom dok neki neznanac urla zanimljive stvari po ulici. Dobro, možemo reći da je Tex na ovakvim stvarima zapravo i stekao iskustvo i pronicljivost koji ga zadnjih 15-20 godina krase (a čitatelje, odnosno bar mene, nerviraju).
Baš zbog toga, iako zvuči malo paradoksalno, mogu reći da je ovo bilo osvježavajuće za pročitati. Čestitke izdavaču, dobar izbor početne točke. Iduću epizodu ću pročitati kad izađe drugi integral u kojem se završava.



To je ona vrlina Nolite, koja ga odvaja od ostalih scenarista - umeo je da napravi likove od "krvi i mesa".
Njegov Teks je živ ćovek, a ne savršena mašina za ubijanje (kakav je danas), ume da pogreši ponekad, da baci pogled na neku zgodnu žensku (nije baš da je prokomentarisao: "dobro dupence", ali se ne gadi uživanja u pogledu - za razliku od današnjeg savršenog puritanca),...
Dobar mi je i Bozeli, ali je on čisti tehničar, dobro zakomplikuje radnju, pravi obrte, zanimljive scene obračuna - ali se sve dešava izmedju nenadjebivog Teksa i jebača keve sa druge strane (prepumpanih, nabudženih likova, kao u današnjem Holivudu).
Nema ljudi... to je ono što mi nedostaje, a što je bilo kod Nolite.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2277 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 15/10/2023 : 14:25:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Meni je Ruju na Texu skroz ok



I meni, ali je ovde bila reč o tome, da čak ni njegov scenario neće spasiti priču sa očajnim crtežom.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4607 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 15/10/2023 : 15:22:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Bas to, postovani Kontraste.




sangue navajo
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2039 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 15/10/2023 : 15:50:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Ajde da sam i ja nasao istomisljenike glede Disovog crteza. Ni na Mister Nou u njegovim najboljim danima mi nije sjedao njegov crtez, ali na Texu je to zivi uzas.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6603 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 15/10/2023 : 16:00:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Ruju na Texu... Ovih zadnjih par priča što pamtim prilično loše, ali "istražit" ću to drugom prilikom, da se prisjetim šta je radio. Koja su mu najbolja djela?

loading...
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4607 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 15/10/2023 : 20:04:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Ruju je Mjesana, Odmetnuti rendzer, Izmedju raja i pakla ...sve Libellus izdao.

sangue navajo
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4607 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 15/10/2023 : 20:07:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Wolfman, Proteusov povrstak, onda ono sranje Strah u San Diegu sa Cossuom

sangue navajo
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4607 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 15/10/2023 : 20:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Ruju i Gerin album, par Maxija i dosta novih epizoda Vudu pistoljero, Gvatemala...

Ruju je vrlo dobar.

sangue navajo
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/10/2023 : 23:29:28  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Kuriozitet za 1960. godinu je pojava Teksta Vilera, najpopularnijeg junaka italijanske kuće Serđo Boneli, na stranicama Dnevnika, čitavih osam godine pre nego što će se pojaviti u Zlatnoj seriji u Lunovom magnus stripu. Autori su Đanluigi Boneli (Gian Luigi Bonelli, 1908-2001) i Aurelio Galepini (Galeppinni, 1917-1994). Strip je objavljen pod nazivom Teks Ston, a naslov epizode je bio „Ugrabljena pošiljka“.

Koja je ovo epizoda?

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 15/10/2023 23:30:45
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 16/10/2023 : 23:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Otvaramo Texov tjedan s recenzijom još jedne od početnih epizoda:

https://www.stripovi.com/recenzije/tex-willer-tx-sagk-20b-21-22a-zagonetka-morskog-konjica/3102/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2039 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 17/10/2023 : 12:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Novi update buduci da smo pokrili prvih 27 avantura serijala, a zgodno mi je ovako na jednom mjestu i pratiti kako se krecu moje ocjene.

1. Tajanstveni totem (7,5,5,8)-59%
2. Crvena ruka (8,6,6,7)-67%
3. El Diablo (4,5,6,7)-52%
4. Jedan protiv dvadeset (9,8,7,8)-80%
5. Banda Kida Billyja (6,5,6,7)-58%
6. Tajna zlatnog idola (6,5,6,6)-57%
7. Napad na Santa Fe (8,6,6,7)-67%
8. Odmetnik (7,7,7,8)-81%
9. Montales, el Desperado (8,7,7,7,)-73%
10. Crvenokosceva banda (6,5,7,6)-60%
11. Tragicna noc (9,8,8,8)-83%
12. Satania! (7,8,7,6)-72%
13. Misija u Devil's Holeu (6,6,6,6)-60%
14. Lupe, Meksikanka (7,6,6,6)-63%
15. Vrazji skok (9,9,9,9)-90%
16. Banda Daltonovih (8,7,7,6)-72%
17. Bog puma (4,2,8,5)-47%
18. Avantura na Rio Grande (5,4,6,6)-61%
19. Tragovi straha (9,7,9,8)-83%
20. Banda medvjeda (8,7,9,7) - 79%
21. Vatreno krstenje Kita Willera (10,8,9,8) - 89%
22. Drama u Pecos Cityju (8,8,10,5) - 83%
23. Znak pantere (4,2,9,8) - 53%
24. Kruna sa sedam smaragda (7,7,9,7) - 76%
25. Tajanstveno brdo (4,3,9,8) - 56%
26. Avantura u Utahu (8,6,9,9) - 78%
27. Zagonetka morskog konjića (8,8,10,8) - 86%

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12521 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 17/10/2023 : 14:08:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Super to ide :)
A htio sam pitati, što se morski konjic ne piše sa "c" na kraju te riječi, sjećam se da smo mi tako učili, ovdje je sa "ć" - konjić?

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2039 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 17/10/2023 : 14:40:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Stvarno me zateklo pitanje. Cak bih i ja rekao da je, ali u klasiku je pisalo cijelo vrijeme sa "ć" pa sam i ja tako. Mada znamo svi da prevoditelji u SA i Ludensovim stripovima rade ucestale greske. Bi li znao tko potvrditi onda koji oblik je pravilan?
Sad bas gledam na popisima, u LMS izdanju stoji naslov "Morski konjic", a u VC-u "Zagonetka morskog konjića", a VC izdanje sam sad i provjerio i u razgovorima isto pisu sa "ć". Zanimljivo, no na wikipediji stoji sa "c".


"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 17/10/2023 14:46:54
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29285 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 17/10/2023 : 14:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Trebao bi biti konjic, ali u poplavi novih riječi sve je moguće.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29285 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 18/10/2023 : 10:25:25  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
U albumu životinjsko carstvo sličica 78: pacifički konjic

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2039 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 18/10/2023 : 10:40:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Ja sam jucer malo gledao po internetu, pise svakako i to cak razlicito unutar istog teksta, npr u jednom clanku u naslovu sa "c", a dalje u tekstu sa "ć".

No i sam sam sad misljenja kako bi bilo pravilnije sa "c" i da je to "ć" greska nasih izdavaca pa posljedicno onda i moja. Sto onda predlazete? Da ispravimo (ako je moguce naravno) u naslovu i na par mjesta u tekstu ili da ostanemo pri naslovu iz klasika?

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/10/2023 : 19:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Libellus najavio redovnog c/b Texa koji je već objavljen u Zlatnoj seriji (957 i 958), je to prvi takav slučaj?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12521 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 18/10/2023 : 20:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ja sam htio prvo tebi Ivane poslati privatnu poruku da te priupitam u vezi toga, ali kako sam vidio ispod ove naslovnice: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/tex-willer-tx-sagk-21-u-jazbini-urotnika/37100/0/

.. da je i Spock pisao u naslovu "konjića", onda rekoh neka bude tako Spock je puno bolji od mene u pravopisu, dosta sam dobrih savjeta dobio od njega i dosta naučio :)

Mada što se tiče konkretne riječi, može biti i ovo što tex2 kaže, danas sve živo mijenjaju pa tko to sve može pohvatati što je pravilno, a što nije.

Btw, vidim da se mnogima sviđa ova priča Delta Queen, recenzija što je na sajtu, ako slučajno niste, pogledajte si film Maverick (1994.) s Mel Gibsonom i mnogim poznatim glumcima, uživancija :)

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29285 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 18/10/2023 : 21:19:53  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Proteusa su isto ponovili uoči najnovijeg Proteusa, sada to isto čine s Učiteljem uoči novog Učitelja. Najnoviji Učitelj je ujedno i jedina priča ispod broja 700 koja nije objavljena, kad izađe, prvih 702 su svi objavljeni na ovim prostorima!

quote:
Originally posted by Shaner

Libellus najavio redovnog c/b Texa koji je već objavljen u Zlatnoj seriji (957 i 958), je to prvi takav slučaj?




"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game

Edited by - tex2 on 18/10/2023 21:20:14
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2039 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 18/10/2023 : 21:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
A moglo bi to biti u stilu onoga sport/šport ili spilja/špilja. Mislim, ako je u duhu jezika i konjića, neka ostane (cak malo bolje i pase u samoj prici jer Tex se cudi kakav to konjić moze jahati morem ), ali ako je to skroz nepravilno, dajem zeleno svijetlo za promjenu

Usput, mislim da je ovo prvi slucaj da sam se u razgovor na forumu upustio koristeci znak "ć" (nije bilo druge ovoga puta hehe) . Vjerojatno ste skuzili (a to tako vecina mladih i je naucna) da u razgovoru nigdje ne koristim kvacice. No, zanimljivo kad pisem, bilo recenzije, bilo seminare na faksu, bez problema se presaltam sa svog standardnog pisanja bez koristenja kvacica na to da ih koristim. Iako bi u ovoj recenziji cak bilo bolje da se i nisam saltao.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 18/10/2023 21:21:05
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 18/10/2023 : 21:47:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Tex ponovno na Mississippiju:

https://www.stripovi.com/recenzije/tex-willer-tx-sak-5-delta-queen/3103/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 18/10/2023 : 21:51:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

.. da je i Spock pisao u naslovu "konjića"



Prepisao iz SA izdanja. Nemam pojma. I ja govorim "morski konjic", a unatoč Reemovim pohvalama pravopis mi nije jača strana. Curunir će to potvrditi!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page
Page: of 351 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000