forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 180 - Posljednji Atlas

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 16/03/2021 : 09:25:36


Alžirski nacionalni park Tassili n’Ajjer, 2018. Ptice odbijaju migrirati i ugibaju. Na različitim životinjskim i biljnim vrstama pojavljuju se identični geometrijski motivi. I stup dima u pustinji. A u Francuskoj, u Nantesu, sitni kriminalac Ismaël Tayeb kreće u potragu za svojim djetinjim snom, orijaškim građevinskim robotom na atomski pogon modela Atlas. Na svijetu je preostao još samo jedan, a možda će baš on biti zadnja crta obrane od nepoznate prijetnje iz pustinje...

Kolorka 180 • Posljednji Atlas • 232 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabien Vehlmann • Gwen De Bonneval • Crtež Herve Tanquerelle • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 16.3.2021. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-180-posljednji-atlas/693/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Kerempir Posted - 22/12/2021 : 12:45:23
Ne mogu naći najavu za drugu knjigu pa ću ovdje:

Serijal se i dalje dobro drži, sf misterij je.. još uvijek misteriozan i sve više zastrašujući. Ima dosta likova a nijedan mi se ne osjeća suvišnim ili u poziciji 4.og člana posade iz star treka.. a to je toliko šaroliko društvo: kriminalci, policajci, kurve, veterani, krijumcari, odmetnici, obični ljudi... Kroz flasheve iz prošlosti pomalo se produbljuje lik glavnog antijunaka i baš mi je fora ta netipičnost o upletanju krim miljea u sf priču. Prica takodjer na više nivoa otkriva implikacije alžirskog rata za nezavisnost kao i otkuda loš glas koji slijedi posljednjeg atlasa.

Jedva čekam nastavak.
vukozec Posted - 03/11/2021 : 16:32:19
Peyo nema volje, ali možda netko drugi ima :)
Prebacivanje rasprave na primjerenije mjesto: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48826&whichpage=3
Peyo Posted - 03/11/2021 : 10:04:37
Napisao sam da svoje mišljenje baziram više na doživljaju, a ne toliko na definicijama.

Stavio sam ove linkove da se vidi koliko i oko tih definicija nema baš suglasnosti.

Kada bih ulazio u razradu svakog od spomenutih strip naslova "natukao" bih na desetke postova, a nemam ni vremena ni volje za to.
vukozec Posted - 03/11/2021 : 09:53:02
Razlika je između pojmova light/heavy i soft/hard SF.

"Light" aludira na "lako štivo" što soft SF poput Dine Franka Herberta definitivno nije.

Peyo na što ciljaš sa "neozbiljnim/light" SF-om u katalogu Fibre, želiš reći da je to lako štivo ili samo da nije hard SF koji se bavi tehnologijom, matematikom i fizikom budućnosti?

Jer vrlo ozbiljnih soft SF-a u Fibre ima dosta, V For Vendetta na primjer.
Peyo Posted - 03/11/2021 : 09:27:08
Čitao.

Sve mi je to nekakav light SF, osim Transmetropolitana kojeg čak i ne doživljavam kao neki SF, već više kao zamaskirani SF, a u biti mi je to strip tipa Ex Machina samo sa žešćim jezikom i provokacijama.

Ali to je moj doživljaj i ne znači da sam u pravu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_science_fiction

Ovdje su opisane i neke dileme što je hard, a što soft SF.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Znanstvena_fantastika

Možda nekom bude interesantna i ova rasprava:

https://sci-fi.narkive.hr/wMZ8cczc/koji-su-kriteriji-za-definiranje-tvrde-znanstvene-fantastike
Kerempir Posted - 03/11/2021 : 08:33:55
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip
A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.



Prošlo je vremena ali tek sad vidio..

Universal war One?

Negalyood

Cijeli aldebaranski ciklus ( posebice kvantne anomalije)

Transmetropolitan

A vidim da još



don_draper Posted - 02/11/2021 : 21:13:25
Kao prvi ovogodišnji pročitani strip uzeo sam u ruke ovaj prilično popularni novitet s početka godine.
Čitanje je proteklo brzinom munje jer je ovo strip čija napetost to i zahtijeva i teško ga je pustiti iz ruku. Kadrovi su dinamični i radnja vješto skriva svoje najbolje adute koji se nađu tek nakon dobro izgrađene pozadine i zapleta.
Crtački vrlo pohvalno s obzirom da je trebalo prikazati vrlo širok raspon lokacija i ambijenata na samo 220 stranica.
Radnja je dosta ekscentrična i zanimljiv je taj frankofoni pristup gangsterskom žanru s primjesama blagog SF-a. Cijela ta ideja neke alternativne povijesti je vrlo privlačan adut ovog stripa.
Ipak, nešto mi i nije pasalo u ovoj ludoj vožnji. Možda je to što likovi i njihova kretanja i motivacije su vrlo pojednostavljeni i graniče s izrazito neuvjerljivim. Prije svega ovo je uzbudljiva avantura koja računa da ćete zažmiriti na jedno oko prilikom nekih nelogičnijih dijelova. No, nisam uspio baš toliko često zažmiriti.
Mislim da je dovoljna pohvala to što jedva čekam nabaviti nastavk.
4/5
Peyo Posted - 21/08/2021 : 21:48:33
quote:
Originally posted by john connor

Jbg Peyo ako Metabaroni nisu hard sf, sto je onda...



Ne znam što bih ti rekao, ali ne doživljavam ih tako ...

Neki autori koriste nazovi SF okruženje, to bih nazvao zamaskirani SF, za nešto što zapravo i nije pravi SF po mom mišljenju.
john connor Posted - 21/08/2021 : 20:30:48
Jbg Peyo ako Metabaroni nisu hard sf, sto je onda...
Chui Posted - 21/08/2021 : 20:01:30
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip.

A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.


Hm pa sad kad smo kod SFa i ozbiljnosti to je jako rastezljiv pojam, jer mašta nema granica, tako da kod mene u kategoriju ozbiljnijeg SFa ulaze i Eternaut i Metabaruni i Nikopol i Aama, Postavke sustava itd.... uglavnom šaroliko društvo



Postavke nisam još pročitao (vidim da su ocjene dobre), a ovo nabrojano mi baš i nije neki ozbiljniji/heavy SF, više light. Nije svaki robot i letjelica, plus crvotočine teži/ozbiljniji SF.


Nisam mislio na ozbiljnost na način jel sad nešto bliže nečim što smatramo da je stvarno, nego općenito na djelo koliko je dobro, ozbiljno, zrelo napravljeno, priča, karatkerizacija likova, vizualizacija, kreativnost, mašta, SF ima taj blagoslov da može sam stvarati neka svoja nova pravila i zakone, u tome i je čar SFa. Babletov Shangri La po meni nije niš ozbiljniji od Aame ili Eternauta ili socijalistočkog Nikopola.
Peyo Posted - 21/08/2021 : 18:13:42
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip.

A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.


Hm pa sad kad smo kod SFa i ozbiljnosti to je jako rastezljiv pojam, jer mašta nema granica, tako da kod mene u kategoriju ozbiljnijeg SFa ulaze i Eternaut i Metabaruni i Nikopol i Aama, Postavke sustava itd.... uglavnom šaroliko društvo



Postavke nisam još pročitao (vidim da su ocjene dobre), a ovo nabrojano mi baš i nije neki ozbiljniji/heavy SF, više light. Nije svaki robot i letjelica, plus crvotočine teži/ozbiljniji SF.
Chui Posted - 21/08/2021 : 17:38:01
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip.

A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.


Hm pa sad kad smo kod SFa i ozbiljnosti to je jako rastezljiv pojam, jer mašta nema granica, tako da kod mene u kategoriju ozbiljnijeg SFa ulaze i Eternaut i Metabaruni i Nikopol i Aama, Postavke sustava itd.... uglavnom šaroliko društvo
Peyo Posted - 21/08/2021 : 17:14:32
quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip.

A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.
Chui Posted - 21/08/2021 : 15:37:45
Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.
DiSkAcH Posted - 09/08/2021 : 14:40:59
Pa i ja sam isto procitao eng skenove jer je strip ebacki napet. I kupujem obavezno i drugu knjigu (prvu sam vec kupio)..
Meni je strip bo zapravo toliko napet da sam ja odmah nakon Fibrinog privjua nastavio sa skenovima, nisam mogao cekat.
Peyo Posted - 03/08/2021 : 23:31:24
quote:
Originally posted by anto

kako te ne mrzi kad znaš da će izaći domaće izdanje??
nije valjda sken???



Da, naravno.

To govori koliko mi se svidio strip.

Zanimalo što će biti dalje.

Ali sad opet moram čekati treću knjigu !
anto Posted - 03/08/2021 : 23:10:57
kako te ne mrzi kad znaš da će izaći domaće izdanje??
nije valjda sken???
Peyo Posted - 03/08/2021 : 22:49:56
quote:
Originally posted by anto

druga knjiga izlazi u oktobru;gde si je čitao?




Na engleskom - Europe comics.
anto Posted - 03/08/2021 : 22:44:10
druga knjiga izlazi u oktobru;gde si je čitao?
Peyo Posted - 03/08/2021 : 19:09:34
Nisam veliki Vehlmannov fan (dosad mi je daleko najbolji bio Markiz od Anaona, a OK su mi i Pet bagdadskih pripovjedača i donekle Sami) ali Posljednji atlas mi se (nakon dvije knjige) baš svidio iako nisam ljubitelj alternativne povijesti u stripu. Ima sve sastojke za dobar strip.

quote:
Originally posted by Shaner

E ovo je već bolje. DiSkAcH je lijepo opisao strip, misterija koja se pomalo otkriva s neobičnim glavnim antijunakom, ali i cijelom paletom zanimljivih i raznovrsnih likova. Super mi je kako su Vehlmann i De Bonneval u relativno malo stranica uspjeli nagurati hrpu likova, od kojih neke vidimo doslovce tek na nekoliko sličica, i svima im dati nekakav karakter te učiniti da želim znati više o njima.



Upravo me se to jako dojmilo, na malom prostoru hrpa likova (od kojih svaki ima fino izbrušen karakter) dobro uklopljenih u tkivo priče koja te vuče na čitanje do kraja. Ima i cliffhangere po poglavljima kao da je priča rađena za tv seriju.

quote:
Originally posted by Shaner
Crtež nije raskošan ni virtuozan ali je sasvim korektan, a uz efektnu upotrebu intenzivnih boja čini strip vizualno privlačnim.



Tanquerelleov crtež mi je odličan. Bez puno rascrtavanja izvrsno prati priču. Odlične grimase i atmosfera i da, dobre Bonnevalove boje.

quote:
Originally posted by Shaner
Posljednji Atlas je vrlo pitak i intrigantan, ali postoji jedan problem. Koliko god neki detalji i likovi bili zanimljivi sami po sebi, ovo je tip stripa kod kojeg je primarna priča odnosno misterija, a njen rasplet nerijetko ne bude na visini zapleta. Tako da će sveukupan dojam o ovom serijalu velikim dijelom ovisiti o tome hoće li autori uspjeti održati isti nivo do kraja i smisliti dostojan završetak. So far, so good.



Ovo je istaklo još nekolicina iskusnih forumaša i da, o tome će ovisiti cjelokupni dojam i ocjena. Što kaže frend Shaner, a ja i nakon pročitane druge knjige potvrđujem: So far, so good.
Kerempir Posted - 17/06/2021 : 18:46:34
Naravno, uvijek postoji takva mogućnost da se serijal razvodni (primjerice vaughan mi je takav), ali zasad je tempo vrlo dobar, niti mi je zbrzano niti razvuče.
petarStripovi10 Posted - 17/06/2021 : 15:44:56
quote:
Originally posted by Kerempir
Cijeli strip je tek uvod, u principu na kraju nam ništa nije jasno, mnogo je neodgovorenih pitanja za koja ne sumnjam da će biti razjašnjena u nastavcima, ali lijepo se gradi napetost.


Problem kod ovakvih serijal koji drže u napetosti cijelo vrijeme i malo toga otkrivaju nakon cijele knjige je da ako rasplet nakon 2, 3, 4... toma ne bude maestralan gube na vrijednosti.
Kerempir Posted - 17/06/2021 : 12:23:06
Upravo pročitan i zadnji naslov naručen iz ove ture, dosta zadovoljan svojim izborima, a već me vesele novi naslovi koji bi tek trebali stići.

Vehlmannu često dajem šansu, nijedan njegov strip koji sam čitao (ostao mi je još samo markiz od anaona) nije remekdjelo ali je dobar blockbuster za opuštanje (izuzev ljepote tame, ali to je kategorija za sebe), tako da me ni ovo nije razočaralo crtežu usprkos, pa imamo alternativnu povijest (sadašnjost?) Francuske i njene bivše kolonije (lijepo objašnjenu u tekstu na kraju stripa), misteriozne pojave (teško mi je i nagađati što bi moglo predstavljati, vanzemaljci ili posljedica nekog sasvim zemaljskoga incidenta kojeg se često spominje ali nije nam još jasno kakvo je to sranje bilo?), ali dominira prije svega krimi milje kojem pripada i naš glavni lik. Cijeli strip je tek uvod, u principu na kraju nam ništa nije jasno, mnogo je neodgovorenih pitanja za koja ne sumnjam da će biti razjašnjena u nastavcima, ali lijepo se gradi napetost.
Shaner Posted - 17/06/2021 : 11:15:46
quote:
Originally posted by pcoro


Bilo bi lijepo da kolege koji su išli naprijed sa čitanjem potvrde ima li u nastavku zadovoljavajuća količina razaranja, krvoprolića i da li priča uspije u čitatelju stvoriti onaj osjećaj nelagode i neizvjesnosti koji bi se razriješio u katarzičnom kraju?


Ništa od navedenog. Ali i dalje je to dobra akcijska zabava.

pcoro Posted - 17/06/2021 : 10:28:22
Samo forum i službeni dopisi

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000