forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 DD Unified theory Forever
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 12/01/2004 : 22:16:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ko je procitao recenzije "Povratka u Zonu sumraka" i "Poslednjeg coveka na Zemlji" zna na sta mislim. Ko nije...

Dakle, imamo opsti haos od necega sto se naziva kontinuitet Dylan Doga, barem tri price o poreklu, barem pet krajeva/pogibija Dylana, majku/ljubavnicu, paralelne svetove, Galije koje zivot znace, i lik, koji je po svemu sudeci, star 300 godina. Moze li to sve da se pomiri u jednu koherentnu celinu koja bi ucinila makar Sclavijevog Dylana shvatljivim? Sta je pisac hteo da kaze? Imate li neku ideju? Hocete da li probate da ponudite validnu teoriju koju cak ni UBC nije uspeo da smisli?

Da vas cujem: ima li kontinuiteta u Dylanu, i ako ga ima, kako se sve price mogu sklopiti/razjasniti?

"M'ENFIN!"

Edited by - BlekenDekara on 10/06/2009 00:41:40

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2004 : 22:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
E ovo je odlicno.
Još nisam procitao recenzije, ali naravno hocu.
A baš smo jednom i raspravljali, pitao sam se kako se uklapa Prica o Dylanu Dogu u Dugacki pozdrav, tj. obrnuto.
E sad, da bih i približno mogao nešto reci o ovoj temi, trebao bih ponovo procitati tu kljucnu epizodu, a i naravno mnogo drugih, a i razmislicu malo o tome. I vidjeti te tvoje recenzije.

PS - o ovome pricam, ovo treba na forumu, ogledi o...

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28947 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/01/2004 : 22:32:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ja mislim da ti vec imas spremne odgovore, samo ih neces odmah reci:-) Gukni golube!:-)

(a sad ozbiljno: tesko je dati sud o tome ovako, iz rukava. Neke stripove bitne za razglabanje o toj temi sam procitao samo jednom i to prije 4-5 godina. Trebalo bi to ponovo iscitati nekoliko puta i onda ici traziti skrivena znacenja, paralele i niti koje sve to skupa mozda spajaju u neku smislenu cjelinu. Ali ovako, na prvi pogled, rekao bi da pravog kontinuiteta nema)

I da, dobar topic

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 12/01/2004 : 22:44:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Ma, sve je OK dok se ne desi kao u jedoj Sclavijevoj knjizi gdje je jedan te isti lik i pripovjedac, i zrtva, i ubica, i svjedok, i detektiv i sudija. Mislim, od njega me nista ne moze iznenaditi.
Cak sta vise, smeta mi sto su u broju 200 povezali previse konaca umjesto da zapetljaju jos vise kompletnu stvar.
Sudeci po Sclavijevim knjigama, odgovor na pitanje o DD moze biti jedno drugo pitanje: da li si ti, Djole, siguran da si ti ona ista osoba koja je bila Djole prije 15 godina? Da li si siguran da nisi i ti star 300 godina?
Nadam se da shvatate sta hocu da kazem.


Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 12/01/2004 : 23:51:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Markos, naravno da ih necu odmah reci. ;)

Zox, ovo je interesantan podatak. Sclavi nam je vec u Incubo dall'indagatore stavio do znanja da Dylan koga sada gledamo nije isti onaj koji postojao pre broja 100 (Dylan dolazi do svog groba, u stvari citata naslovnice za Accade domani-Dogodice se sutra na kome pise da je ziveo od septembra 1986 do decembra 1994. kada je stotka izasla i kaze da bi to trebao biti njegov nadgrobni spomenik i da mu je zao onog koji je umro, ali ON je ocigledno ziv).

Dakle, imamo za pocetak dva Dylana. Ko daje vise?

A DD #200 uopste ne smatram previse relevantnim za celu pricu, posto je Sclavi imao samo marginalni udeo u njemu. Bitne epizode za ovu raspravu su, po meni:

* L'alba dei morti viventi
* Zona di crepusculo
* Il ritorno dall monstro (zbog spominjanja prve verzije Dylanovog oca)
* Fra la vita e la morte (zbog Hicksa)
* Il tunnel dell'orrore (isto)
* Morgana
* Storia di nessuno
* Ritorno al crepusculo
* Johny freak (zbog nastavka)
* Il lungo addio
* L'ultimo uomo sulla Terra
* Sogni
* Storia di Dylan Dog
* Finche morte non vi separi
* Il cuore di Johny (zbog bukvalno nacrtanog objasnjenja sta je Galija)
* Il lago nel cielo
* Totentanz (donekle, zbog pojavljivanja Dylana kao decaka)
* L'incubo dall'indagatore
* Ho ucciso Jack lo squaratore
* DD & MM #1 (mada je vrlo diskutabilno da li ovo treba uvrstiti, i da se MM ne pojavljuje ponovo u
Anangi, definitivno ne bi bilo na ovoj listi))

Jesam li neku propustio?

"M'ENFIN!"

Edited by - Djole on 13/01/2004 00:27:05
Go to Top of Page

dekara
Average Member

Fed Rep Yugoslavia
667 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 13/01/2004 : 00:10:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit dekara's Homepage  Send dekara a Private Message
e jbga - ja kontam po skratjenici o naslovu da je DareDevil bendisov u pitanju pa reko taman da se prikljuchim spiki - kad ono jopet dylan dog:(
jbga - i`m out!:)

************************
!Ko raste,taj i krade!

Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/01/2004 : 00:16:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
I meni je zapao za oko "L'incubo dell'indagatore" i njegova kripticna poruka da je Dyd umro 1994.
Bas zbog takvih kripticnih poruka ne bih pristupao hronologiji tako studiozno, Djole, jer mislim da je hronologija namjerno nebulozna.
Ako ipak pravimo listu "bitnih" epizoda po ovom pitanju, na ovu tvoju bih dodao samo jos jedan broj, "Il lago nel cielo" koji je Sclavi napisao sa svojom suprugom. Tu se kaze da bez ove epizode ne bi bilo ni ostatka serijala o Dylan Dogu. Poruka je vjerovatno jasna samo Tizianu i Cristini i vrlo je frustrirajuce sto nam nije dato neko objasnjenje za ovu tezu, ali mora da je u pitanju nesto vrlo bitno

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/01/2004 : 00:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ja bih jako rado ponudio rješenje, no polovinu ponudenih Dylana nisam nikad procitao (pa se smatram manje kompetentnim)

A što je Sclavi zamislio, a buduci da to još nije razotkrio široj publici, teško da cemo razjasniti u tancine.
Iz ovog što si ponudio, meni izgleda da je Sclavi svog Dylana završio (ili u Posljednjem coveku na zemlji ili u 100tki), a nasljednici nek se dalje bakcu s njegovom kopijom/klonom/iluzijom...

Što se tice unifikacije svega o Dylanu, mislim da neki daljnji pisci scenarija to uopce ne bi smjeli pokušati pokrpati...

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 00:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
DeeCay, kazi sta nisi citao, pa da ukratko prepricamo. A za unifikaciju, nisam ni mislio na nove autore, vec na nas, fanove, da pokusamo da napravimo kakav-takav red.

Zox, pretpostavio sam da Lago nel cielo ima neki udeo u celoj prici, ali posto ga nisam citao, a po sizeu na UBCiju ne deluje kao nesto bitno, nisam ga uvrstio. Mozel li daga ukratko prepricas?

A hronologija ne mora nuzno biti ona koju sam naveo, to je samo hronologija izlazenja brojeva. Pazite, ja ne mislim da se ceo DD moze svesti u jedan iole normalan kontinuitet, ali mislim da se moze izvuci neki smisao iz celog haosa koji Sclavi napravio. Cak stavise, mislim da je taj haos pravljen planski i da uopste nije haos...

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 00:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
I jos jedna zanimljivost: gledam sad UBC. DD #100 je izasao u januaru 1995., ne decembru 1994., kao sto pise na spomeniku, a broj jedan je izasao u oktobru, a ne septembru 1986. Sclavi iz nekog razloga racuna mesec unazad, mozda dan kada je sve predato stampariji, ili tako nesto. Sto bi znacilo sta? Da je, po Sclavijevoj racunici, njegova poslednja epizoda Il proggeto, izasla u martu, ne aprilu 2001... TACNO KADA JE DOSAO SMAK SVETA U L'ULTIMO UOMO SULLA TERRA.

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/01/2004 : 01:08:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Vidi vidi, ovo zvuci interesantno (u Italiji su obicno sve novine i casopisi "pomaknuti" za mjesec unaprijed, pitaj Boga zasto)
Ne vjerujem da je Sclavi potpuno digao ruke od Dyda, sudeci po onome sto pise Paola Barbato na www.cravenroad7.it/Forum/default.asp prisutan je u fazi "nadgledanja" ostalih scenarista i nije iskljuceno da ce se jednog dana vratiti pisanju scenarija.
Il lago nel cielo je prilicno nebulozna epizoda, Dylana i njegovu staru ljubav iz osnovne skole "kidnapuju" neka vodena bica i odvode ih na dno jezera, ne sjecam se tacno detalja ali na kraju Dylan na svoja klasicna pitanja "zasto?" "kako?" itd. dobiva odgovor da se ta avantura "morala" desiti i da bi bez nje i sve ostale avanture nestale, nije jasno da li ne bi bile ni napisane ili bi sveske jednostavno "nestale" sa nasih polica Vjerovatno ima neke veze sa saradnjom Sclavija sa suprugom, mada je on poceo pisati Dylan Doga mnogo prije njihovog susreta. Ovdje vec ulazimo u sferu intimnog, ali y Dydu je ta autorova sfera uvijek povezana sa likom (alkoholizam, reference na ono sto se Tizu svakodnevno desava, poput,npr. neljubaznog postara itd.)
Ali ovo za kraj svijeta je luudnica!

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 11:11:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Mozda je u Italiji bio slican princip kao u Americi, kada su se izdavaci takmicili ko ce da ima "noviji" strip/casopis/slick magazin, pa su stavljali iduce mesece na naslovnu stranu, tako da recimo stripovi koji izlaze u decembru imaju februar (ili cak mart, bese?) na naslovnici?

Ovaj Craven road forum je pun interesantnih informacija, moracu to malo detaljnije da prostudiram. Mada, licno ne verujem da ce se Sclavi vratititi. Recimo, kada su romani u pitanju, posle Non e successo niente, rekao je da vise nece pisati romane jer nema sta da kaze, i evo, od 1998, nista.

Za Lago nel cielo, videcemo, to ionako izlazi za dva meseca kod Ludensa. Ali, interesantno je da Sclavi izbegava jubilarne brojeve. Ok, broj jedan je broj jedan, Morgana je 25 i 100 je 100, ali Storia di nessuno, koja bi by all accounts bila savrsen #50, je 43... Il lungo addio je #74 umesto 75, Finche morte non vi separi je 121, a ne 120... i eto, Lago nel cielo je 151, a ne 150. Cudno.

A intimno, naravno, mora se i to poruciti, posto je licnost Dylana neizbezno vezana za Sclavija. Znas i sam da Dylan ima (konstantno) 33 godine zato sto je Sclavi imao 33 godine kada se pojavio prvi broj...

Nego, vi ostali, sta cutite? Ukljucite se u rapsravu! Ako treba da se podsetite nekih starih brojeva, podsetite se na brzaka, pa upadajte!

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

tantus
Senior Member

Slovenia
1644 Posts

Member since 10/09/2003

Posted - 13/01/2004 : 12:38:14  Show Profile Show Extended Profile  Send tantus a Private Message
Djole, sjajan topik, ali ce morati, bar sto se tice mene, da malo saceka sa odgovorima.

Vecinu nabrojanih epizoda imam, bilo u nasim, bilo u italijanskim izdanjima, bilo na CD-u, ali bar pola nisam stigao da procitam. A kao sto je i Markos napomenuo, od citanja nekih je proslo 4-5 godina i moram da obnovim gradivo.

U svakom slucaju si me zaintrigirao sa temom, pa cu se prihvatiti citanja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2004 : 13:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
E da, Djole, ne možemo se samo tako ukljuciti, treba nešto vremena da procitamo/udemo u to.
Ni ja nisam sve od ovog citao. Daj kaži malo o L'incubo dall'indagatore, o cemu se radi i tako to.
Bit ce tu zanimljivih videnja i teorija.


Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4881 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 13/01/2004 : 14:03:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
quote:

Nego, vi ostali, sta cutite? Ukljucite se u rapsravu! Ako treba da se podsetite nekih starih brojeva, podsetite se na brzaka, pa upadajte!


Treba da tumacim jednog paranoidnog sizofrenika? Aha, cim zavrsim studije psihoanalize

Nego, Zox, Il lago nel cielo je pored Cristine radio i izvesni Pippo Neri. Da li je to Sclavijev pseudonim, njen brat(posto je i ona Neri, ako se ne varam) ili drugi muz?

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 15:26:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Njen brat. A od nekoga ko ima nick "dd fan", ocekivao sam vise truda oko paranoidnog sizofrenika. Ili si ti u stvari fan Chiaverottijevog Dylana? ;)

L'Incubo dall'indagatore: u pitanju je cudna epizoda u Gigantu #7, na 16 strana koje je nacrtao Villa. U tome je poenta: Sclavi je napisao tu epizodu da bi Villa, crtac naslovnica, konacno nacrtao i neku pricu. Medjutim, rec je o Villinim precrtavanjima svojih starih naslovnica koje je Sclavi uklopio u pricu o nocnoj mori Dylana. Tako se DD budi u nekom skladistu, pa bauljajuci kroz svoj san nailazi na duh Anne Never, pa na naslovnicu iz "Kraj?", pa Video sam kako umires, pa Izmedju zivota i smrti, pa Zona sumraka... i tako dalje, sve dok ne dodje do naslovnice iz Dogodice se sutra i kaze tu cuvenu receniocu. Zatim se vraca u skladiste, leze da spava, budi se kao normalan covek, brija se, odlazi na posao cinovnika u ogromnom birou gde svaki sto izgleda isto i svaki cinovnik izgleda isto, i shvata da je to prava nocna mora, taj "normalan" zivot. I onda se opet budi u skladistu, uz smesak, konstantuje kako je ova stvarnost bolja dok iz zemlje izviu zombiji, citirajuci naslovnicu broja 1...

Konfuzno,a?

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 13/01/2004 : 15:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
Hoce li tu epizodu izdati Dušman Comics? Ozbiljno.

Trebao sam znati da se sa bandom meksickih pijanica ne može daleko dogurati.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/01/2004 : 16:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ovi brojeve nisam procitao (Morganu sam vec zaboravio, bilo je to davno)
* Morgana
* Storia di nessuno
* Sogni
* L'ultimo uomo sulla Terra
* Il lago nel cielo
* L'incubo dall'indagatore
* Ho ucciso Jack lo squartatore

U Posljednjem covjeku na svijetu Sclavi je objavio smak svijeta 2001, a te 2001 godine je izašla zadnja njegova prica. Misliš da je covjek sve to godinama planirano pisao da bi na kraju necim mogao zaokružiti sve price od DD? Za to je potrebno puno domišljatosti i strpljenja. Mislim, da stvari tako dugo ne dodu na svoje mjesto, a u glavi su ti (mislim na Sclavija)...

L'incubo dall'indagatore i taj nadgrobni spomenik mi nisu baš jasni...

Siguran sam da bi se sve dalo lako povezati, ali to bi sam Sclavi morao reci svoje razloge.

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/01/2004 : 16:29:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Djole, Sclavi je i poslije romana Nero rekao da vise nece pisati jer nema sta da kaze, da bi se opet pojavio u knjizarama nakon nekih 7 godina sa dva romana, doduse potpuno drugacija od onoga sto je do tada pisao.
Kao sto kaze Daniele Bertusi u svojoj odlicnoj studiji o Sclavijevim knjigama, "Nero je vrhunac Sclavijevog spisateljskog rada. Nakon jednog takvog romana, pisci obicno ili prestaju da pisu, ili pocinju da pisu nesto potpuno novo. Sclavi, kao i obicno, radi obje te stvari: prvo prestaje pisati a zatim izdaje potpuno drugaciju knjigu"
A Non c successo niente je jos jedan vrhunac, na to se stvarno nema sta dodati, bar dok mu ne ponovo ne padne na pamet nesto potpuno novo.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 16:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ok, a u kojoj meri smatras da su Sclavijeve kjnige povezane sa Dylanom, ako uopste (a sudeci po Della Morte Dell'Amore, verovatno da jesu)?

Verfalk, ne preterujmo. ;) Mada me cudi da se ta prica nije nasla u onom piratu, a jedna osrednja La Cosa jeste.

DeeCay, i meni je cudno da je Sclavi toliko planirao. Pre nego sto sam to primetio, moj utisak je bio da je Dylan nastajao stihijski, sa par smernica na umu. Medjutim, prevelika slucajnost, zar ne?

E sad, za stvari koje nisi procitao, Morgan i Storia di nessuno su trenutno preveliki zalogaj za mene, Il lago nel cielo je prepricao Zox, L'Incubo di indagatore ja, a evo ih Sogni.

DD Speciale #7, Sclavi & Freghieri: doktor Wells je izmislio masinu kojom moze da gleda tudje snove i pozvao Dylana i jos gomilu ljudi da mu budu ljudski zamorcici. Medjutim, oni dolaze u centar nesvesnog, napravljen kao jedno seoce-lavirint, gde cudoviste koje izgleda kao dvorska luda pocinje da ih muci njihovim postisnutim fobijama iz detinjstva. U Clu del orrore za taj broj se kaze da je u pitanju prvi psihoanalitcarski strip, mada je Sclavi vec nesto slicno ucunio sa Terrore dall infinito. Ono sto je interesantno je da se u Dylanovom snu, na groblju, pojavljuje njegov otac koji NIJE Xabaras i kaze svom sinu da mora da zavrsi Galiju da bi sve shvatio, dok ga Luda maskirana u Xabarasa, ne unistava. Takodje, u jednom drugom snu, Dylan se nalazi na Galiji na kojoj spaljuju Morganu kao vesticu, a on pada okean, gde ga guta kit, u cijoj utrobi nalazi coveka koji bi po analogiji moga biti Djepeto, tvorac Pinokija, ili jednostavno Tvorac, oji mu takodje kaze da ce se osloboditi strahova svojih roditelja tek kada zavrsi Galiju. Ali, i to je u stvari Luda, odraz ljudskog Ida. A kroz ceo stri se provlace objasnjenja tipa "*za ovo vidite Dylan Dog #100, koji su Sclavi Stano vec napravili!. U pitanju je mali intro za stotku, ili nesto slicno.

Next time: Ho ucciso Jack lo squaratore (mada, to mi je pri ruci - tnx tantus!, mozda i uradim recenziju).

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 13/01/2004 : 18:10:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
A koja je epizoda Nero?

Trebao sam znati da se sa bandom meksickih pijanica ne može daleko dogurati.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 18:49:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Nije epizoda, nego Sclavijev roman.

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 13/01/2004 : 19:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
mislis sclavijeva epizoda

Neke se stvari ne mogu kupiti novcem.Te stvari kostaju puno para
''Ovo mjesto je puno pitona,koji su opasni,zato cuvajte svoje u gacama''
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/01/2004 : 19:08:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Odgovor Djoletu o povezanosti Sclavijevih romana i epizoda Dylan Doga:
Skoro svaki Sclavijev roman se prije ili kasnije pojavio kao epizoda Dylan Doga, mada obicno sa drasticnim promjenama (u romanima, Sclavi se ne libi nicega, ne stidi se nicega, pise APSOLUTNO slobodno i, na trenutke, mucno, dok je Dylan Dog ipak strip koji citaju i maloljetnici). Npr. roman Tre ima dosta zajednickog sa epizodom Tre per Zero, La circolazione del sangue je prenesena u jednom specijalcu koji je nacrtao Roi, ako se dobro sjecam Mefistofele itd. (S druge strane, roman Apocalisse nema ama bas nikakve slicnosti sa istoimenom epizodom DD.)
To sto se tice samog zapleta, koji nas ovdje i ne interesuje toliko.
Po meni su bitniji sitni dogadjaji, kojih ima milion, a koji iskacu u jednom od romana, pa onda u jednoj epizodi DD, pa onda u nekom intervjuu sa Sclavijem. Toga ima toliko da ne vrijedi ni nabrajati.
Jos bitnija mi je cinjenica da likovi u romanima Etichette delle camicie i Non c successo niente rade u redakciji stripova koja je, osim drugacijeg imena, identicna SBE. Ti romani su toliko iskreni u opisivanju svakodnevnice i razmisljanja trojice glavnih likova (od kojih je jedan Sclavi u periodu kad pise roman, drugi Sclavi u trenutku najvece slave sa DD i treci Mauro Marcheselli, urednik DD) da svaka stranica nudi zanimljivosti Dylanovim fanovima (jesi cuo, dd fan, uci italijanski ) U ova dva romana DD je prekrsten u Daryl Zed (zvuci poznato? ), mada na jednom mjestu Sclavi, da bi nas zbunio, tvrdi da je Daryl Zed "najprodavaniji strip poslije Dylan Doga"

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2004 : 20:35:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Baš sam se zaokupio ovim pokušajem povezivanja cjeline i citam epizode koje imam, završio sam sa Pricom o DD i Zorom živih mrtvaca. Jebote, puca mi glava od psihickih kontrakcija, nekakve ideje se vrzmaju, ali teško je tu izvuci nešto ovozemaljski logicno. Još cu koknuti Morganu, Pricu ni o kome, Johnnijevo srce. Pa da vidim onda može li se što izvuci.

Inace, detektivski si primjetio one datume, ali ne vjerujem i NE MOGU VJEROVATI da je Sclavi planski to radio, nije mogao 10 godina unaprijed, sve smisliti i vec tad smisliti kraj serijala, te su mu ideje došle vremenom jer si je ostavio mogucnosti. Možda je i izdao svoj zadnji rad, baš zbog te simbolike datuma, tj. namjerno je prestao 2001.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/01/2004 : 22:08:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Planirao je kraj, ali bez imalo pompe i nekih velikih završetaka... Da je to bio neki supersmišljeni plan, siguran sam da bi pisac na neki nacin pohvalio sam sebe i razotkrio sve svoje tajne publici.

Nekako je ludo vjerovati da je sve to planirao, a i nekako je ludo zamišljati da je sva ta simbolika bila cista slucajnost, a vjerni fanovi uvijek nadu neke pravilnosti unutar nepravilnosti...

A evo postavio bi pitanje, onima koji znaju više o Sclavijevom stvarnom životu. Je li Sclavi uopce svjestan kakav je opus ostavio iza sebe, što se tice Dylana Doga? Kako se on odnosi prema svom djelu? Smatra li on da sve to ima neke koristi, svrhe?

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000