forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 DD Unified theory Forever
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 22:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zox, baci se na prevodjenje tih knjiga! Naci cemo vec izdavaca ovde (legalno ili ne) ;)

Sto se tice Sclavija i planiranja - da, moguce je da je slucajnost.

Medjutim...

Kada se prvi put pojavila prica da je Dylan star 300 godina? Kao jedna Grouchova sala, pojavila se jos u DD #1, a prvi put je spomenuta kao realna mogucnost tek u DD #25, Morgani, da bi to (iole) bilo razjasnjeno tek u DD #100. Opet slucajnost, ili naknadno nadoveziavanje? Malo je cudno da prakticno backbone celog serijala nastane na osnovu jedne glupe sale, i da to ne bude planirano...

Argument dva: Doktor Hicks #1 pojavio se U DD #7. Doktor Hicks #2 pojavio se u DD #14. Tek u broju #57 saznajemo da su njih dvojica braca. Opet slucajnost, ili naknadno povezivanje? Waaaay too much...

Ja tvrdim da je radjeno planski, u okviru neke samo Sclaviju znane logike. Moguce je da je samo ostavljeno kao mogucnost, ali cak i tada, to je plan, zar ne? Pride, za jednog depresivnog melanholika, mnogo je logicnije da se samo ucuti i nestane, nego da napravi blaze of glory. Narocito ako se uzme u obzir da je taj blaze of glory vec napravio sa DD #100.

DeeCay, prema mojim skromnim saznjanjima (a Zox ih svakako ima vise), Sclavi se nikada nije osvrnuo na relevantnost Dylana i njegovu svrhu.

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/01/2004 : 23:16:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Pride, mart. 2001. nema ama bas nikakvu simboliku. Zasto bi smak sveta bio bas tada? U The Stand je smak 1986. U I am legend negde sedamdesetih, ako se ne varam (ili se bese tada desava radnja? moracu da se podsetim - ali nije 2001.) Da je u pitanju toliko izlizana 2000., ili malko originalnija 2012., pa hajde, da kazemo da se naknadno nadovezao. Ali ne, to je MART 2001. A Sclavi voli brojke, pogledajte samo koliko koristi 666.

btw, jel moze neko kome je kolekcija pri ruci da proveri da li se spominje datum nuklearnog rata iz Ti ho visto morire, tj. Video sam kako umires i zombi holokausta iz Morgane?

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/01/2004 : 23:43:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Knjige su TOTALNO neprevodive, u njima se Sclavi jos vise igra sa italijanskim jezikom nego sto to cini u Dylan Dogu.
Mozda bi se mogao prevesti cisto njegov prvi roman, Film, jer je kratak i metanarativna poigravanja su bitnija od jos uvijek nerazvijenog razmisljanja o samom jeziku.
Sto se tice datuma, to treba malo istraziti, ali sigurno je da nisu slucajni, svi imaju neku vaznost pa bila ona i vrlo licnog karaktera.
Samo, bojim se da ni sam autor ne bi znao odgovoriti na direktno pitanje o tome. Evo sta je, na primjer, odgovorio na pitanje zasto se u njegovoj knjizi Apocalisse insinuira da glavni likovi nose maske: "Ko ce se sjetiti?"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 11:15:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zox, ima li sanse da mozda u par reci predstavis ono sto je najbitnije za Dylana u tim romanima? Imam utisak da je None e successo niente pun interesantnih stvari o Darylu/Dylanu. Ili daj neki sajrt sa kratkim opisima, pa cu ja vec da prevedm to za ostale. btw, ako je Daryl toliko bitan, na kome je onda baziran njegov crtac u Caccia alla streghe? Ne deluje kao Sclavi...

I to se savrseno uklapa u teoriju: Caccia alle streghe je Slavijevo lamentiranje nad stripovima i Comics code revisited. Dakle, po meni postoji i Dylan kao lik iz stripa kome se desavaju sve one nemoguce smrti iz Lova na vestice, Povratka u Zonu sumraka, Poslednjeg coveka na Zemlji i jos nekih mesta...

To su za sada tri Dylana. Ko daje vise?

stinky, da cujemo tvoje teorije!

I jos jedan argument da je sve planirano: maketa Galije se pojavljuje od prvog broja. Tek u broju #43 saznajemo da je ona vise od obicne makete, da je nekako vezana za Dylanovu proslost. Tek u #57, #74 i #100 se ona pojavluje zavrsena, i daju se naznake sta bi zavrsena Galija mogla da bude. Za one iole pronicljivije, u #121 je objasnjenje. A za nas sa jeftinjim ulaznicama, u Cuore di Johny, Marcheselli i Sclavi nam bukvalno crtaju znacenje pravljenja makete Galije. To je jedan od osnovnih motiva serijala. A do broja #43 nije bilo nikakvih naznaka o njemu. Opet naknadno nadovezivanje? Waaaay to much....

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 14/01/2004 : 13:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Sto se romana tice, moracu ih opet prelistati da izvucem ono najbitnije za Dylana. U svakom slucaju, Daryl je cisto funkcionalan lik, koji sluzi da nam Sclavi preko njega saopsti neka svoja razmisljanja ne toliko o dogadjajima u DD koliko o sistemu produkcije stripa, podjeli poslova, sopstvenim osjecajima vezanim za tog lika i razlozima zbog kojih ga je privremeno napustio (prvi put, radnja se dogadja otprilike u periodu prije Nojevog leta)
U vezi "povezivanja" dogadjaja, ipak mislim da se dosta toga odigralo slucajno. Dva Hicksa, na primjer. U jedom broju DD, u rubrici posta, Sclavi priznaje da je ubacio drugog Hicksa jer je jednostavno... zaboravio da postoji prvi U istom tom broju, saopstava da ce mozda naci nacin da ih poveze.

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2004 : 15:00:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
U Morgani nemaš nikakve odredene datume koje bi mogao povezati sa ovim, zombiji caruju navodno 800-900 godina nakon sadašnjosti, bar tako ima spomenuto u jednom dijalogu madam Trelkovski.
Za Video sam kako umireš nisam siguran, ali isto nema ništa, ima na kraju kao za 30 godina ce... u vezi s nuklearnom katastrofom.
Dalje, citajuci Morganu, i pokušavajuci si je protumaciti, i ja sam postavio da se jedna radnja (u Morgani) odvija u stripu, cak sam išao do toga, da se tamo spajaju 3 svijeta, Dylanov, Morganin i stripovski. Ali, to još (za sad) ne povezujem u cjelinu sa ostalim epizodama, danas još trebam nešto procitati/pogledati/razmisliti i onda cu reci svoje mišljenje.
Ako su ovi datumi presudno važni ko što tvrdiš, onda bi to znacilo, da je Sclavi zaista od pocetka zamislio Dylana, cijeli smisao svega i da je zamislio i kraj, istovremeno s nekakvom namjerom tzv. šifriranih poruka muciti fanove. Da li je to tako, kažem, još nemam definitivni sud.
Ali, kraj svijeta je ipak došao na vidjelo tek u Posljednjem covjeku na zemlji, navodna Dylanova smrt sa stotkom je, kako kažeš, videna u onom gigantu što je radio Villa od naslovnica (ne znam kako se zove), što je prije od ta dva stripa izdano, stotka ili taj gigant. Svejedno, opet se može reci da je sve to radio namjerno i vremenom, ne nužno od prvog broja. Ono s dva Hicksa i simbolikom brojeva 7 14, i nema neku preveliku vezu sa svim ovim, bar mi se za sad tako cini.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4881 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 14/01/2004 : 18:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
quote:

U jedom broju DD, u rubrici posta, Sclavi priznaje da je ubacio drugog Hicksa jer je jednostavno... zaboravio da postoji prvi U istom tom broju, saopstava da ce mozda naci nacin da ih poveze.


Ajoj
Djole, boli, zar ne?

Pokusavam da se nadam da je mozda i lagao iz (jopet) nekog samo njemu poznatog razloga ali takvih razloga je vec previse ispucano na ovom topicu

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 19:09:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zox, zaista je nemoguce da neko u roku od sest meseci zaboravi imena svojih likova! Dok jos mogu da iole prihvatim ono za maske u romanu, ovo je vec preterivanje. Mislim da se Sclavi jednostavno pravi blesav.

E sad, ne kazem da su datumi od krucijalne vaznosti, mozda tu ima i drugih elemenata, kao onaj cuveni sluucaj iz X-files, kada su fanovi primetili da mnogo scena zapocinje u 11:10 i tome prudavali ko zna kakav znacaj za konspiraciju... a u stvari je Chris Carter to ubacio jer je 11. oktobar rodjenadn njegove zene.

Ali, kreativni proces je cudna rabota... Mnogo puta se desi da su neki elemnti price prisutni i pre nego sto shvatis da su tu, da si ih jednostavno ubacivao i onda su slozili u jednu podosta koherentnu celinu koja nam je naknadno pala na pamet.

E sad, i Morgana i Storia di nessuno govore o paralelnim dimenzijama, ili nekoliko nivoa stvarnosti. U pocetku, Morgani, Dylan jos ne ucestvuje u tome, vec izmedju dva sveta levitiraju Morgana i Crandall Reed, u Storia di nessuno vec je i Dylan uvucen u levitiranje, ali je to kao posledica "Nikoga", da bi sa Ritorno al crepusculo i L'ultimo uomo sulla terra poceo i on da levitira. Medjutim, u Finche morte non vi separi, levitiranje vise nije izmedju dva nivoa stvarnosti, vec izmedju dva zivota, jer Dylan kaze da se ponekad seca cele svoje proslosti, a ponekad se ne seca nicega. Na kraju, u Ho ucciso Jack lo squaratore, levitiranje izmedju dva zivota postaje i levitiranje izmedju dva vremena, dve verzije secanja, dva detinjstva.

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 19:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by dd fan

Ajoj
Djole, boli, zar ne?


Koj je tebi?

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 14/01/2004 : 20:30:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Naravno, moze biti da se Sclavi pravio lud. Bas kao braca Coen kad pricaju o svojim filmovima: "ma, nikakvih skrivenih poruka nema, to je samo prica, a on je samo lik..." (a u stvari sve frca od metafora).
Ipak, Sclavi ima ekstremno labilnu memoriju ("stvari koje su mi se desile nedavno cesto izgledaju kao paragrafi neke knjige precrtani crnim flomasterom") zbog pretjerane upotrebe alkohola i elektroshockova.
quote:
Ali, kreativni proces je cudna rabota... Mnogo puta se desi da su neki elemnti price prisutni i pre nego sto shvatis da su tu, da si ih jednostavno ubacivao i onda su slozili u jednu podosta koherentnu celinu koja nam je naknadno pala na pamet.




E, ovo mi se vec cini puno vjerovatnije.
Zna se da Sclavi upravo tako konstruise pojedine epizode, pa zasto to onda ne bi bio slucaj i sa kompletnom serijom?
Usput, Sclavi skoro uvijek radi bez plota. "Krenem opisivati jednu scenu cisto iz uzitka koji ta scena budi u meni, zatim nastavim sa nekom drugom, i tek tamo negdje na osamdesetoj stranici pokusam povezati sve te scene u cjelinu. U epizodi Demonska ljepota do sedamdesete stranice nisam znao koji je djavo Djavo"

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2004 : 20:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
E, pa da kažem ono što Sclavi nije znao reci, hehe.

Prvo, mišljenja sam da Dylanove price/svijet nisu cjelina i nešto što bi se moglo povezati u zemaljski logicno objašnjenje. Nadalje, iz ove postavke, ni Sclavijevo haluciniranje i namjerni pokušaji davanja irealnog smisla svemu tome, ne mogu ostaviti neki osobiti dojam na mene, drugim rijecima, tu šetnju košmarom ne karakteriziram kao djelo genija. Mišljenja sam i, da je on vremenom nadogradivao tu svoju ideju, a i prilagodio te neke kljucne datume (za koje istina, nisam imao pojma), NIKAKO nije imao od pocetka sve razradeno.

E sad, kljucna stvar u tom pokušaju povezivanja, su paralelni svijetovi. Buduci se tako bilo kakva stvar može povezati (ali je pritom to i teško pratiti), Sclavi je pribjegao tom fenomenu. Tako imamo DD koji je živio, nazovimo, normalan ljudski život, sjeca se uspomena iz djetinjstva, iz škole, policije itd, i imamo DD koji je star 300 godina, ne sjeca se odredenog perioda svog života (recimo od 15-30-te godine) i kojeg muce košmari i pitanja u vezi roditelja i porijekla. To su dva kljucna DD koja imamo, iako ih se vjerojatno pojavljuje još, u razlicitim modifikacijama ove kljucne dvojice, kroz razne paralelne svjetove u pojedinim epizodama. E sad, stvar koja povezuje i ispreplice ova dva svijeta i ova dva DD, je tajanstveni jedrenjak/galija, koju je, po meni, teško nazvati nekim odredenim imenom, ali, ona bi trebala predstavljati prolaz izmedu dimenzija/svijetova, a ujedno i nekakvo sjecanje/spoznaju, recimo da je to nekakav kljuc koji otvara. Onda imamo da se DD ponekad sjeca svog djetinjstva i Marine, Lily ili recimo prijatelja iz škole, onog prof. ubojice Larija iz Gospodara tišine, a ponekad se ne može sjetiti tih uspomena, pa je sav rastrgan u toj tjeskobi, sve dok ne otvori kljuc/završi galiju pa ode u p.m. to jest u prošlost prije 300 godina koja ga povezuje s Morganom i Xabarasom.
Jedna od mogucih postavki te prošlosti je da je DD živio prije 300 god i izucavao okultno i tajnu besmrtnosti, gdje mu je žena/ljubav bila Morgana. No, bogohuljenjem je navukao bijes tvorca, koji ga je razdvojio u paralene svijetove, pa je tako postao olicenje zla, Xabaras, dobra strana koja ceka na nekoj planeti, i nekakav plod ovih obiju strana, pa otuda i previranje Xabaras kao otac/ne otac.

A jooooooj, sve je to premorbidno, tako da trenutno mi se više ne da pisati, iako bih mogao ovakvih "sranja" nalupati 10 stranica, jer ima tu sto stvari i sitnica koje bi trebalo obrazložiti, vec mi se i glava prazni od svega toga, samo cu još dodati, da je za tu teoriju povezivanja DD kao cjeline bitna i epizoda Safara, koja takoder lupa o paralelnim svijetovima, to sam nekako posumnjao da je galija/kljuc iz te prodavaonice onostranih predmeta, a danas sam se u to i uvjerio provjerivši to u DD 200 (kojeg mi je u virtualnom obliku omogucio dusmancomics, hehe).

U svakom slucaju, ponavljam, ovakvi pokušaji povezivanja nisu za mene unified theory, sve je to psihodelija.

PS - ajde nek se neko drugi osmjeli nalupati ovakvih suludosti, da vidimo i druge, a kako kaže Terminator, ja cu se vratiti (bez obzira na sve)

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 14/01/2004 : 20:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Zox, zaista je nemoguce da neko u roku od sest meseci zaboravi imena
>svojih likova!

Hohoho! Itekako je moguche. Ako je moguche zaboraviti ih dok pissess, onda je nakon ssest mjeseci zaboravljanje maccji kassalj...

mcn

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 21:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Hm, nadao sam se mcnovom inputu, mada ne na ovaj nacin. Enivej, hoces da kazes da mozes za sest meseci da zaboravis kako ti se zvao glavni negativac iz, sta ja znam, Dead man running?

Stinky, good one, ali: dok ti ides na SF pricu o paralelnim dimenzijama, ja sam vise za postmodernisticku varijantu o nivoima pripovedanja, liku kao auotru i, jos bitnije, autoru kao liku price. Drugim recima, svako od tih Dylana je Sclavi, u ovom ili onom momentu. Kao sto je i Groucho Sclavi, te Groucho i ne postoji (kao sto i sam kaze u jednom vicu u Ho ucciso Jack lo squaratore - Vecina dece je imala imaginarne drugove kad su bili mali. Ja nisam - JA sam jesam imaginarni drug), samo je jedan aspekt Dylana, tj. Sclavijeve licnosti, one razigrane, koja je pisala saljive price za decije magazine. Dalje, i Xabaras je deo Sclavija, te je nesumnjivo on i Dylanov otac, jer je pravi Dylanov otac Sclavi... a posto je i Dylan Sclavi, onda je logicno da se i njegov otac zove Dylan. Sve skupa, taj odnos izmedju oca i sina, roditelja i sina, veoma se cesto pojavljuje u DDu, kao i bekstvo od sumorne stvarnosti, imamo ga u Terrore dall infinito, imamo ga u Sogni, pa i u Storia di Dylan Dog. Ali to je takodje i odnos izmedju kreatora i kreacije, gde lik prozivljava frustracije svog autora kao sto neretko deca prozivljavaju frustracije svojih roditelja...

Zox, znas i sam kako je - ponekad neke price prosto izbijaju iz tebe. U svakom slucaju, nebitno mi je da li je Sclavi sve planski uradio svesno ili je kasnije primetio da je posejao detalje, pa ih slozio u celinu - logika postoji, nije sve skup "rdjavih scenaristickih resenja", sto rece izvesna persona.

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 21:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
E sad, Galija - kao sto se moglo videti u DD #121, kada Lilly i Dylan cekajuci smrtnu kaznu gledaju Galiju kako se pravi, Galija, zavrsena, u stvari je Smrt. Pravljenje Galije je Zivot, ceo zivot pravis jednu konstrukciju, i kada je zavrsis, umires, mozda cak prelazis u ono drugo larvalno stanje koje se spominje u Ritorno al crepusculo (ali to je vec nategnuto). To nije teorija, ovo je vec potvrdjeno u Il cuore di Johny, u kome Dylan, pakujuci Galiju, kaze, a ja parafraziram: "Ova maketa je kao moj zivot... ne znam kada sam zapoceo da je pravim, niti kada cu je zavrsiti"... Kada se na to doda da je Marinu, Morganu, Opal, Dylana starijeg i Lilly na kraju odnela Galija, i da se Dylan seca svega tek kada zavrsi svoju maketu, u epizodi KOJU JE SCLAVI PLANIRAO ZA POSLEDNJU - DAKLE ZA DYLANOVU "SMRT", sve postaje jasno (ja recimo nisam provalio simbolicnost Galije sve dok mi moja majka, kojoj sam dao na citanje Finche morte non vi separi nije objasnila o cemu je rec... a kasnije se potrvdilo da je bila u pravu).

btw, povodom teorije nepostojeceg Groucha - da li se neko seca da je Groucho ikada bio ranjen, kidnapovan, ili tako nesto? Blochu se to desavalo, a Grouchu?

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 21:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
I jos jedna sitnica: treba imati u vidu povezanost/uzajamno postovanje izmedju Sclavija i Umberta Eca, a Eco je autor knjizevno-teorijskog spisa o Operi operti, ili otvorenom Delu, koje ima takav tok/kraj, da proizvodi ne jednu, ne pet, vec beskonacno mnogo mogucnosti tumacenja. Samim tim, mislim da je nemoguce napraviti DD ULTIMATE theory, konacnu verziju cele price, ali bio bih zadovoljan makar samo jednim, koherentnim tumacenjem svega koje bi izdrzalo malko ozbilniju kritiku (ne previse ozbiljnu, of course ).

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 14/01/2004 : 21:35:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Hm, nadao sam se mcnovom inputu, mada ne na ovaj nacin.

Sorry. Drag mi je Dylan i nessto sam bass ccitao Dime Pressove, ali se ne sjecham kljuccnih epizoda s potrebnom jasnochom, a nemam ih ovaj ccas vremena issccitavati da bih u svjetlu toga mogao komentirati. Zadrzzite topik joss koji mjesec pa onda...

> Enivej, hoces da kazes da mozes za sest meseci da zaboravis kako ti >se zvao glavni negativac iz, sta ja znam, Dead man running?

Bilo je negativaca? Neki od njih je bio glavni?

Dobro, okej, njih se shecham: Loo, Bob Solo, Sore, Hulk i Nystrom, ali se ne sjecham kako se zvao Major koji je sve pokrenuo. I ne sjecham se kako se zvao glavni junakov frend u zadnjoj pricci koju sam napisao (junak nije imao ime). I morao sam bar dva puta ove godine pogledati kako se zove otac od Plamene. I Franu sam jedno tri put zvao da ga pitam kako nam se zovu likovi u Domachima i onom drugom stripu za Radost. I ne znam kako se zovu klijenti Bara Rab u Dick Longu, osim Djure Maratonca, a da ne pitam SStefa. I tako to. A da pissem epizodu Dylana mjeseccno, znass kako bih pamtio sve usputnjake...

mcn

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 14/01/2004 : 21:37:19  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
jebote...vidi ti sta znaci par nedelja nedolaska na forum ;-)))

...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 21:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
mcn, ako nista drugo, vadim Topic iz naftalina za mesec dana, pa da vidimo. A za Dead man, sta ja znam, verovatno sve zavisi koliko sebe covek unese u pricu. Pretpostavljam da se mozes setiti imena svih likova iz LBN. Ili opet gresim?

Pride, majkumu, valjda se odradi tu i neki research pre pisanja scenarija?! Imas jednog ludog doktora, vidis kako si opisao onog prethodnog da ne bi bilo nekih dodirnih tacaka, slicnih dijaloga, pa primetis da, iju, ima isto ime kao onaj prvi. Pa imas urednika koji te pita: "A zasto ova dva doktora imaju isto ime?", a ti kazes: "Au, zamalo da se zajebem!". Pa te onda crtac, koji mozda prati sam strip vise od tebe, pripita: "A zasto ova dva doktora imaju ista imena", pa te to isto pripita i unosilac texta, pa i lektor, pa i onaj koji odobrava finalni proizvod... Gomila ljudi je to morala da primeti pre nego sto su citaoci sami postavili to pitanje... ili to, ili je Bonelli jedna firma u kojoj se ne zna ko pije, ko placa. "Ta "zaboravio sam" prica je samo deo nehajnosti koju Sclavi odaje, ali ako vec pise knige o tome kako se osecao u DVA moneta pisanja Dylana, onda znaci da nije bas sisao vesla.

MAGIC, ne podjebavaj. ;)

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2004 : 22:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Hmmmmm, znaci ovo za galiju smo u biti i slicno rezonirali, jedino si ti otišao i dalje (tj. tvoja majka) i nazvao je tocno odredeno život/smrt. Ona je znaci i prolaz i spoznaja u drugi svijet/svijetove, kao što sam rekao. Ali, opet, DD shvati/sjeti se kad završi galiju/umre, i ode u paralelni svijet gdje nastavlja živjeti i tako ukrug. U 100-tki, nekako mi izgleda, da DD JE i svoj otac, i Xabaras, i on sam kao nekakav plod ove dvojice. Ali sve je to suludo, ne mogu to nazvati logikom.

A za Gruocha, ja sam cak postavio i obrnutu verziju u nekim momentima, da DD ne postoji, vec je on izmišljeni lik , ima tu svega, ima u nekim epizodama da Groucho sanja sve te paralelne svijetove gdje se DD pojavljuje, ma sve se to ispreplice.

Ajde ovako, ajde da prebrojimo/nabrojimo epizode pojedinacno i bitne momente u tim epizodama, stvari od kojih se slaže mozaik (koji se ipak ne može napraviti, mislim)

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 22:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Hmmm... vidis, to je interesantno, za odlaske Galijom ionda dolazak na nove nivoe price/zivota, whatever. Ali, ima tu jedna bitna sitnica - drugi ljudi koje je donela Galija vise se nikada nisu pojavili. Zasto? Ja sam ipak vise za varijantu da se Dylanov lik veze za Sclavija, i njegove promene za Sclavijeve promene.

A i ovo je dobro, za realnog Groucha. Sto nas dovodi do novog nivoa nestvarnog, jer je Groucho u stvari plagijat pravog Groucha, i tu se otvara ona rola Dylan Doga kao mahine za razne citate...

Bitni momenti? Potrajace. Ali da pocnemo:

DD #1 - osim upoznavanja Dylana, Groucha i Xabarasa, imamo Grouchov vic da je Dylan star 300 godina, Dylan prica o tome da ga je njegov otac upozorio na Xabarasa, Xabaras kaze da je Dylan potomak duge loze istrazivaca natprirodnih pojava. Podsetite me, da li se ovde kaze da je Xabaras ubio Dylanovog oca? Ocigledno da je ovo rana Sclavijeva zamisao koju je kasnije odbacio, i mislim da je sve skupa nemoguce to povezati sa ostatkom price, jer se ideja o Dylanovom ocu kao istrazivacu natprirodnih pojava vise ne spominje nigde osim ovde i u Zona di crepusculo.


DD #5: Saznajemo da je Xabaras jos uvek ziv i da je pomogao oko konstruisnja asine koja stvara Ubice

DD #7: Dylan prica kako je njegov otac unistio Vergerusovu labaratoriju. Hicks pravi serum M koji prakticno stvara razumne zombije.

DD #8: Dylan kaze da je dobio ime jer je njegov otac voleo Dylana Thomasa - i to je prva aluzija na Sclavija kao Dylanovog oca, makar i nesvesna, jer je i Sclavi veliki fan Dylana Thomasa, i zato je DD dobio takvo ime.

DD #14: Doctor Hicks iz centralne bolnice se pojavljuje.

DD #18: Prvi put se pojavljuje MM u DD-u, iako ce Casteli kasnije reci za tu scenu da je "apokrifna"

DD #19: Dylan skrece polako u ono sto je danas - postmodernizam. Do tada su epizode ipak vise bile vezane za splatter i citiranje raznih filmova/knjiga

DD #22: Ponovo Hicks iz centralne bolnice, saznajemo da je on u stvari klonirani nemacki naucnik.

DD #25: Morgana. Haos. Prvo preklapanje nekoliko stvarnosti, prvi put Xabaras kao Dylanov otac, prvi put Morgana kao Dylanova vecna ljubav, Rendall Creed koji je u stvari Stano, zombi holokaust i sve skupa vise nivoa nestvarnog. Spominje se da je Xabaras ubio Dylanovog oca, ali ne i da je taj otac takodje bio istrazivac natprirodnih pojava. Zacudo, ovde nema Galije. Oboriva je pretpostavka da je Sclavi sada vec imao ideju sta ce i kako ce.

Nastavice se...

"M'ENFIN!"

Edited by - Djole on 14/01/2004 22:26:55
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 14/01/2004 : 22:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Da, samo treba znati da je Hicks ime koje je Sclavi provizorno davao SVIM svojim negativcima dok ne smisli neko bolje (isto kao sto je Dylan Dog bilo ime SVIH Sclavijevih likova dok ne bi smislio neko bolje).
Dalje, Sclavi je, prije dolaska Marchesellija, bio I pisac I urednik Dylan Doga. Samo su mu Bonelli i Canzio nadgledali (vrlo povrsno, posto su imali puno povjerenje u njega, inace mu ne bi ni dopustili sve te nebuloze) scenarija. Sto se crtaca tice, mogu ti reci iz licnog iskustva da svako gleda samo svoju epizodu (ja nemam POJMA sta se desava u stripu koji crtam, znam samo sta se desava u mojoj epizodi). Jos nesto, crtaci su placeni da crtaju, ne da ispravljaju greske, to im se na pocetku jasno i glasno kaze i moram priznati da to i ne pada bas toliko tesko Npr. ja sam se prvih 10 stranica nesto bunio, nesto mi nije bilo logicno u scenariju da bih vrlo brzo shvatio da me niko ne zarezuje ni 2% i sada sutim i crtam kako je napisano.
Dalje, likovi koji upisuju tekst, isto kao i likovi u stampariji (u slucaju da tekst nije unesen rucno), su vrlo cudna sorta. Imaju neku vrstu selektivnog sljepila koje im onemogucava da primijete greske. Ako u scenariju pise npr. Dyland Og budi siguran da ce tako ostati i u odstampanom stripu.
Nego, odoh daleko sa objasnjenjima o tome kako je moguce da je Sclavi napravio gresku, a u biti je jednako toliko vjerovatno da si u pravu ti, Djole, i da se Tiz pravio lud.

Spomenuvsi Ecoa, dodirnuo si, po meni, jednu od kljucnih tacaka u Sclavijevom shvacanju stripa i romana, isto kao i stinky sa paralelnim svjetovima (Sclavi nikad nije krio da mu je jedan od najvecih izvora inspiracije F.Brownov opus o paralelnim svjetovima).
Sclavi je jedan od zacetnika postmodernizma u Italiji, njegov prvi roman, Film, je izasao 1971, godini koja se u Italiji smatra kao pocetak postmodernistickog perioda (prije njega je tu bio samo Calvino). Imam blagi osjecaj da cu otici off topic, ali moram reci da citati (ne glaglol nego imenica u mnozini) u DD i Sclavijevim romanima, osim sto sluze za uspostavljanje blizeg kontakta sa citaocima ("vidis, volimo iste stvari ") su upravo nacin da se zaobidje sva ta peglaonica oko izmisljanja price kako bi se koncentrisali na sam cin pisanja, na odnos autor-lik, i na sve ono sto je metanarativno. Znaci, svjesni i ponosni postmodernizam, cij se zacetak jasno primjecuje u vec spomenutom prvom Sclavijevom romanu.

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2004 : 22:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
O jebemu, ubice me žena:))) Vec 2-3 dana ne silazim s interneta i buncam o povezivanju DD, štoviše, cak i njoj prepricavam i jadam se zbog halucinatnog nemoguceg košmara koji pokušavamo razjasniti.

Ali, iden na offline, pa da i ja nabrojim momente/epizode.
Nemojte otici, ili vratite se uskoro.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 22:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Vidis, ovo za paralelne dimenzije nisam znao. A mislio sam da cu to moci da izbegnem. Damn...

E sad - postmodernizam. To sam cekao! Naravno da je Sclavi postmodernista (pametan covek ), naravno da su uocljive sve te metalepse, mise en abyme ceo London kao heterotopija. ALI... postmodernizam ne karakterise nepreciznost, haoticnost, spontanost. Naravno da je svaka kreacija donekle spontana, ali je najmanje takva kod postmodernizma, jer koriscenje svih onih citata zahteva odrdjeno planiranje. Osim ako nisu u ogromnoj meri zasli u kolektivno nesvesno... I dalje, Sclavi je prilicno efektivno izveo onu teoriju o nestanku auotra - savrseno se ne mesa u svoje delo. Ako ga nesto pitaju, on se ili ne seca, ili je to eto greska. Nije dzabe Eko rekao da bi pisac trebao da napise svoj roman i umre da bi bi pustio roman da zivi svoj zivot.

A za Hicksa, nisam znao da mu se svaki negativac tako zvao (onu pricu za Dylana sam cuo). Kada je Mauro dosao za curatore?

"M'ENFIN!"
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 14/01/2004 : 23:05:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Nista, vidim ja da nocas nema spavanja, uzimam u ruke Bertusijevu studiju o Sclaviju, podvlacim djelove koji nas interesuju i sutra ih stavljam online. Samo kad bih jos pronasao knjigu...
Ni ja ne znam kad je Mauro dosao za curatorea, pretpostavljam prvih godina devedesetih, kad su reorganizovali izdavacku kucu i postavili za svaku seriju po curatorea.
Nego, Sergio Bonelli editore je osamdesetih i bio puno slabije strukturisana izdavacka kuca, bilo je mozda 20 puta manje zaposlenih nego danas i Sclavi je uzivao slobodu za koju se danas malo koji autor moze izboriti.
Najbolji dokaz za to je casopis Pilote, koji je uredjivao upravo Sclavi. Vjerujte, tako nebulozan casopis vjerovatno niste NIKAD vidjeli. Anarhija totalna, kolazi, interne zezancije, Sclavijeve sale, fotografije iskopane ko zna gdje koje su tu ko zna zasto... Nesto nepojmljivo iz danasnje optike.
Javljam se kad skupim podatke

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 14/01/2004 : 23:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zox, obraduj nas! :)

Fuck, kako mi je žao što mi kolekcija nije pri ruci da vidim kada se prvi put pojavljuje curatore... bilo bi lepo da je tu negde pre Morgane, kada serijal definitivno skrece ka tripovima, ili možda pre Storia di nessuno, kada se Galija prvi put pojavljuje kao centralni motiv.



I živa daje crn talog.
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000