forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 evolucija stripa - digitalni strip?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

vang0gh24
New Member



Canada
203 Posts

Member since 17/01/2004

Posted - 14/05/2007 : 04:49:09  Show Profile Show Extended Profile  Send vang0gh24 a Private Message
evo vec neko vreme razmisljam da posaljem boneliju e mail sa predlogom. razmisljam o digitalnom stripu! moze li se od toga izvuci nekakava korist za izdavace? mislim da moze...
da pojasnim....

gledajuci muzicku i filmsku industriju lako je zakljuciti kako je isla njihova borba sa digitalnom revolucijom i piraterijom koju je ista donela. u pocetku su proganjali po sudovoima dizajnere softwera kao sto su napster, kaza, pitaj boga koliko ih je bilo,..sada su doshli torenti..i ako to ugushe, doci ce nesto trece. muzicka a u zadnje vreme i filmska industrija je zakljucila da je borba uzaludna i sada pokusavaju da iskoriste dobre strane digitalne revolucije i iskoriste je da smanje gubitke i povecaju profit. piraterije ce uvek biti, ali internet ima i svojih prednosti..kao sto je dostupnost u svakom kutku planete, mogucnost kupca da sam odabere pesme koje mu se svidjaju bez obaveze da kupi cd gde ima 2 dobre pesme i 8 skart i eliminisanje materijalnih nosioca zvuka kao sto su cd, dvd, plasticna kaseta. muzicka industrija sada ima sajtove kao sto su i-tunes, track it down.net gde za pristojne novce kupac odabre pesme, plati on-line kreditnom i momentalno ih dobije na svoj racunar. nedavno su na i-tunes proslavili prodaju 100 milijardi downloadovanih pesama! i filmska industrija je odnedavno predstavila sajtove gde za pristojnu mesecnu predplatu mozes da skidas najnovije filmove i sve to legalno.

sto se stripa tice, on nije toliko propatio od digitalne piraterije jer svaki strip fan ce potvrditi da nista ne moze da zameni osecaj papira u rukama. sto je tacno. strip je propatio sto ga je jednostavno pregazilo vreme, nije vishe "cool" za klince koji zele nesto brze, jace, sarenije!!! medjutim, fanovi jos postoje i cini se da ce ih uvek biti. problem je sto ti fanovi su rastrkani po svetu i cesto im je nedostupno ono sto vole. ja na primer sam odrastao na boneliju i dan danas ga volim iako sam svoj ukus prosirio i na druge skole. ipak i dan danas bih bio sretan da dam pare za nevera ili dilana, martija, pa cak i zagora . ali ne mogu! italianski ne razumem, a i da razumem postarina je prevelika da bih ista narucio odande a i nepouzdano je. skeniran strip mi jednostavno ne odogovara, skenovi su uglavnom loshi.
kao resenje vidim digitalnu verziju stripa! ali ne da samo neko kvalitetno skenira i obradi strip, vec da se strip pretvori u neku vrstu dobre powerpoint prezentacije. kadar po kadar, scena po scena...isto tako taj strip da bude digitalno obojen. to ne bi bio problem. za digitalno bojanje ne treba da budes umetnik sa dobrom rukom, dovoljno je da razumes boje i njihov odnos i da naucis korisititi jednostavne programe. posto je verzija digitalna i namenjena je za citanje preko monitora, nema povecanja troskova u stampariji zbog punog kolora! isto tako zbog powerpoint formata nema bojazni da ce neko da samostalno odstampa pirate koristeci filove jer nisu rasporedjeni kao klasicne table. distribucija bi tih stripova bi bila puno laksa preko interneta, placanje kreditnom karticom takodje, brzina isporuke MOMENTALNA! a dostupna i na antarktiku sa postarinom koja bi kostala 0$! verzije na raznim jezicima puno jednostavnije za napraviti! teaseri i trileri!!...itd...

e sad pirata ce uvek da bude, i ti D-stripovi ce da budu kopirani bezbroj puta ali ako bi cena bila prihvatljiva, recimo 2-3$ po d-stripu, ja bih ih uvek kupovao direktno sa bonelijevog sajta! i ovako i onako ljudi skeniraju stripove, pa zasto onda ne bi bonelli nesto imao od toga??? uz D-strip verziju postojala bi i klasicna papirnata verzija, svaka ima svoje prednosti i dovoljno se razlikuju da ne ugrozavaju jedna drugu. u zivotu sam upoznao mnogo stripofila i moram priznati da velika vecina, bar 99% su bili sve posteni ljudi koji vole strip i razumeju da bez nasheg novca nece biti stripova, znaju da piraterija je neprijatelj! i zato verujem da ova vrsta ima buducnost i da o tome treba razmisljati. sta vi mislite?

devojke su lude za mnom, prosle noci jedna je satima kucala na moja vrata ali je nisam pustio da....izadje

Edited by - vang0gh24 on 14/05/2007 04:53:32

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 14/05/2007 : 09:02:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
To nece ici još dugo vremene, bar što se tice Bonellija koji su više tradicionalisti. Baza citaca nisu djeca vec malo starija djeca kojima je draži onaj friški miris papira dok listaš strip... Prije nego se mogu raditi takovi stripovi, tehnologija ga mora barem 90% podržavati. Monitori visoke rezolucije (ja još nemam baš takav na kojem bi rado ocitao strip), brzi internet (nemam ni to). A i kad se otvori to e-tržište stripove, dolazi do sve više piratstva...

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Yu-bi-tu? Mi-tu!

Edited by - DeeCay on 14/05/2007 09:13:03
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 14/05/2007 : 09:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Ni meni se to ne dopada. Vjerovatno ce mladje generacije sve vise odobravati takve stvari (od e-knjiga, skeniranih stripova [e-stripova] nadalje), ali meni je i dalje sex drazi od cyersexa (nije da sam probao, kako se to uopce radi?).

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47035 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 14/05/2007 : 11:14:04  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ma jebeš digitalne stripove

Monster Factory Mertojak
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 14/05/2007 : 11:20:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by alen

Ni meni se to ne dopada. Vjerovatno ce mladje generacije sve vise odobravati takve stvari (od e-knjiga, skeniranih stripova [e-stripova] nadalje), ali meni je i dalje sex drazi od cyersexa (nije da sam probao, kako se to uopce radi?).



Kaj nisi gledao Razbijaca sa Stalloneom?

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Yu-bi-tu? Mi-tu!
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 14/05/2007 : 11:20:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
Marvel je pred cca pet godina imao slican pokusaj.

u flashu su napravili prezentacije svojih stripova (i to nekih od najpopularnijih) i to tako da u jednom trenutku na ekranu vidis cijelu stranicu, a brzim i nimalo zamornim animacijama ti se povecavaju dvije po dvije slicice itd.

sve je to bilo sjajno izvedeno.

ne znam koliko je pomoglo popularizaciji, ali nije da se nije probalo.

_________________________
www.kajgod.co.nr
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 14/05/2007 : 11:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by alen

Ni meni se to ne dopada. Vjerovatno ce mladje generacije sve vise odobravati takve stvari (od e-knjiga, skeniranih stripova [e-stripova] nadalje), ali meni je i dalje sex drazi od cyersexa (nije da sam probao, kako se to uopce radi?).



Kaj nisi gledao Razbijaca sa Stalloneom?

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Yu-bi-tu? Mi-tu!


A da da, kad ona njega pita "jel i tebi bilo dobro kao i meni", a on kaze "?".

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 14/05/2007 : 11:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by alen

Ni meni se to ne dopada. Vjerovatno ce mladje generacije sve vise odobravati takve stvari (od e-knjiga, skeniranih stripova [e-stripova] nadalje), ali meni je i dalje sex drazi od cyersexa (nije da sam probao, kako se to uopce radi?).





Kaj nisi gledao Razbijaca sa Stalloneom?

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Yu-bi-tu? Mi-tu!
Go to Top of Page

wiskey
Senior Member



Croatia
1250 Posts

Member since 11/12/2006

Posted - 14/05/2007 : 13:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send wiskey a Private Message
Bljak!!!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000