forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 dali western strip "umire"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

acika
Junior Member



Trinidad and Tobago
381 Posts

Member since 04/02/2004

Posted - 30/05/2007 : 03:05:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit acika's Homepage  Send acika a Private Message
Ne,to bi znacilo isto sto i prestati uvazavati Mocarta ili Baha,Betovena..
Zamislite da zivite 1864 ili nesto pre ili kasnije i da ste siromasni doseljenik u,recimo Ohaju,ili Kaliforniji i da vam dio obecane zemlje koja je i vasa poslednja nada da prezivite kao posten covjek i hranite porodicu,otme neka bogata bitanga,pracena strasnim revolverasima i gorilama zednih pare i krvi..Sta ima da zamisljate,to se desavalo uistinu i mnogi posteni ljudi su patili kako bi zacvali svoju zemlju i pordicu,cak su i cesto umirali braneci svoje..U sredini tih prica pojavli se Vajat Erp,Dok Holidej,Dzon Vejn,Gari Kuper,Klerk Gejbl,Erol Flin,Gregori Pek,Tex Viler i Kit Karson,Divlji Bil Hikok,kasnije Zagor,Parker,jos kasnije Mister No i ostali "kauboji" koji ulaze usred pakla sami protiv svih,ne stedeci svoje zivote kako bi drugi zivjeli...Osamljeni jahaci s malo slanog mesa u bisage,flasu viskija ili cuturica ruma i mozda uvjek zapaljena cigara kao smirenje za bol u ledza kao posledica dugog jaganja ili rana u ramenu..Ono sto u podsvesti mozda zelimo pomalo biti svi,a ne mozemo ili ne umemo,pa oni moraju da rade to za slabih zena,doseljenika,pijanci provokatori koji uvjek ulaze u svadzu i razne probisveti i kockare zelnjih avantura i opasnosti ne uvjek spremni da sebi zacuvaju vilicu i glavu uopste..Sjecajuci se starih westena snimljenih pre drugog svetskog rata i posle do kraja 70tih,gradzanski rat u americi i borba protiv mexika i indijanaca,naseljavanje novog sveta,vreme poni expressa,zeljeznice,saluna i bordela koji TCM i nase tv cesto prikazuju (mozda ne kao nekad),ne cudim se kako neki Luigji Boneli tamo negdje u 1946 godni stvorio karakter Texa Vilera,lika po temperamenta Garija Kupera..Italijan koji pise o divljem zapadu,a nesto kasnije Sergjio Leone koji stvara popularne spagete filmove,talijan koji je stvorio klasika kao "Dobar,los i ..." Sjecam se i filmova Henrija Forda "Fort Apaci" pa i one druge kao "Rio Grande" "Rio Bravo" "El Dorado" "Vatrena kocija" "7 velicanstvenih" i mnoge druge filmove pune pucnjave i avanture koji su dali veliku inspiraciju autora stripa da stvore junake koje su odusevljavali strip citace u ex drzavi krajom 60tih..Cak kasnije,izasli su filmski i strip naslovi kao recimo "Svemirski kauboji" sinonim za western u svemiru,sinonim za western junaka,kauboja,osamljenog punog energije i zivota koji prkosi losem cak i van ovog svjeta i prostora..Da,oni ne lete kao one americke junake (uopste ne podcenjavam njih) supermena,spajdermena,ili im ne izlaze razna kiborg oruzja iz ruke,ne pucaju ocima ili da im se tjelo i glava transformise u neki drugi oblik..Ne,oni moraju biti brzi na ruci,u procjeni ili ode zivot u djelicu sekunde,osobno ako se ne sakrivaju tragove koji indijanci prate sa stopom,vjesto samo kako oni znaju..
Ta prica o tim ljudima,kaubojima i revolverasa,trapera i kolonizatora,nece da umre jer nije to samo sinonim za to vreme,vec kod muskaraca koji nose u sobom nezavisno dali to rade sami ili uzivaju gledajuci,citajuci kako to drugi rade...

Pavel01
Senior Member



Croatia
2470 Posts

Member since 10/03/2007

Posted - 30/05/2007 : 07:38:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel01 a Private Message
vjeruj mi, procitao sam. i sad idem plakati.
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 30/05/2007 : 07:39:45  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Western je totalno out. Sjecam se da je SAF reklamirao u izdanjima Slobodne da traze mlade autore i bilo je striktno napomenuto da ih western ne zanima. SF, Manga, Fantasy... to danas prolazi.

Meni je western i dalje broj 1. Ionako svugdje pisem da sam kauboj koji privremeno radi kao inzinjer. Sef se neko vrijeme ljutio, sad se i on naviknuo.

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/05/2007 : 08:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Western je u debelom izumiranju.

Monster Factory Mertojak
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2418 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 30/05/2007 : 08:41:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message
Pa vremena se okrecu, svaki žanr ima uspone i padove. Mislim da western nije još dao poslednju rijec... Možda jedino treba pravi pristup - nešto drugacije, kao što se dogodilo kod revitalizacije superheroja ili možda samo novu generaciju citatelja.

Možda se nešto takvo polako vec dogadja. Ako me utisak ne vara u filmskom mediju u poslednje vreme western vec postaje nešto zanimljivo - kao što je bio "kung fu" prije nekoliko godina kada je amerika upoznala Jackia Chana, nešto prilicno "eksoticno" i nepoznato novim generacijama - nešto kao "ja znam što je western, ja nisam kao svi koji prate samo blockbustere". Na torrent trackerima westerni su danas medju traženijim filmovima - što u više od 10 godina mog internet iskustva nikad nije bio slucaj (ja kao djete osamdesetih nisam znao tko su Giuliano Gemma/Johnny Garko/Ivan Rassimov a sada znam).

Da ne kažem koliko je ljudi bilo na Plitvicama na Winnetou konvenciji: Video slovenskog POPtv

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3484 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 30/05/2007 : 08:52:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message
Western je zakon! Ne umirem i po meni su stripovi tok žanra najbolji i crtežom i pricom! Izuzetak je Nathan koji je sf , a zakon je!

Homo homini lupus
Honores mutant mores
Actum ne agas
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/05/2007 : 09:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Western, pištolji i indijanci više nisu interesantni nekim novim klincima, laserski mini-gunovi i alieni iz 7. galaksije su puno zanimljiviji! No, moram priznati da se više-manje sve te price westerna vrte oko istih stvari, sukob stocara, traženje konfederacijskog zlata, bande, zlocesti šerifi, pljackaši banaka.

Ja samo cekam kad ce se konacno izdici fantasy žanr! Nikako da dode neku žižu...

Ja se znam, al nesmem nikaj reci, jooj...
supermark je ultramega simpa kompa i svaka koka bi ga htjela za jebaca ;)
HC! je zakon, živijo HC!
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 30/05/2007 : 10:41:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Za izumiranje westerna su krivi Amerikanci. Od 1960. nisu snimili 2 prava westerna. I to zbog nove fast food generacije koju zanima samo blockbusterski adrenalin (zabolu me oci od onog brzog mjenjanja kutova kamere). Drugo, americki redatelji traže iskljucivo zaradu, a pošto žene ne zanima western ... potrebno je snimati sapunice i ljubavne filmove. Trece, u posljednjih 10 godina svjedoci smo beskonacnom broju niskobudetnih filomva koje je mogla snimiti i moja baba jer ... danas svi imaju kamere. Oni misle da cu ja gledati to niskobudetno snimanje interijera, pa prevarili su se, ja cu i dalje gledati prave prošlogeneracijske westerne iz 50-tih, ako ništa, a onda zbog toga da ne budem spužva koja cupa bijednu "modernu" i uobraženu americku filozofiju, filozofiju koja namece standarde cijelom svijetu!
Go to Top of Page

DannyTrejo
Junior Member

344 Posts

Member since 20/09/2006

Posted - 30/05/2007 : 14:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DannyTrejo a Private Message
Westen je meni najdraži žanr i u stripu i na filmu. Sreca da je Tex još uvijek dobar kao i uvijek.

Poštenim putem ici bit' ce teško znaj
Al' samo ceš tako stici gdje je vjecni sjaj
Go to Top of Page

premujanin
Junior Member

Croatia
378 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 30/05/2007 : 15:01:54  Show Profile Show Extended Profile  Send premujanin a Private Message
Clint Eastwood je snimio par dobrih: Nepomirljivi i Usamljeni jahac
Go to Top of Page

simi
Average Member

812 Posts

Member since 07/09/2005

Posted - 30/05/2007 : 15:05:33  Show Profile Show Extended Profile  Send simi a Private Message
quote:
Originally posted by Inferno

Za izumiranje westerna su krivi Amerikanci. Od 1960. nisu snimili 2 prava westerna. I to zbog nove fast food generacije koju zanima samo blockbusterski adrenalin (zabolu me oci od onog brzog mjenjanja kutova kamere). Drugo, americki redatelji traže iskljucivo zaradu, a pošto žene ne zanima western ... potrebno je snimati sapunice i ljubavne filmove. Trece, u posljednjih 10 godina svjedoci smo beskonacnom broju niskobudetnih filomva koje je mogla snimiti i moja baba jer ... danas svi imaju kamere. Oni misle da cu ja gledati to niskobudetno snimanje interijera, pa prevarili su se, ja cu i dalje gledati prave prošlogeneracijske westerne iz 50-tih, ako ništa, a onda zbog toga da ne budem spužva koja cupa bijednu "modernu" i uobraženu americku filozofiju, filozofiju koja namece standarde cijelom svijetu!


kako to misliš nisu snimili dobar western od 1960????
The Unforgiven (1960)
The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
Ride The High Country 1962
Hud (1963)
The Outrage (1964)
Major Dundee (1965)
The Professionals (1966)
Hombre (1967)
The Shooting (1967)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
The Wild Bunch (1969)
Little Big Man (1969)
Soldier Blue (1970)
A Man Called Horse (1970)
McCabe & Mrs. Miller (1971)
Ulzana's Raid (1972)
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972)
High Plains Drifter (1973)
Pat Garrett and Billy the Kid (1973)
The Missouri Breaks (1976)
The Outlaw Josey Wales (1976)
Pale Rider (1985)
Young Guns (1988)
Dances with Wolves (1990)
Unforgiven (1992)
Dead Man (1995)
i to nipošto nisu svi...

Edited by - simi on 30/05/2007 15:11:54
Go to Top of Page

premujanin
Junior Member

Croatia
378 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 30/05/2007 : 15:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send premujanin a Private Message
Ovi današnji westerni tipa Colin Farell i ekipa su najbolji! Svi depilirani, nabildani, mirišljavi, bijelih zdravih svjetlucavih zubiju...
Fale oni realni krezubi, smrdljivi, lica ispucalih od sunca i bradatih razbojnika
Go to Top of Page

Francois
New Member

Croatia
138 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/05/2007 : 15:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Francois a Private Message
Mene zanima samo da kompletiram kolekciju Blueberryja!!!!!!
Umjesto gomile gluposti za skroz male klince koju trenutno izdaje Bookglobe, bilo bi im isplativije da godisnje odvale barem 6-8 Bluberry albuma za nas nesto starije klince, da konacno poslazemo sve to na police!
Blueberry rules!!!!




F.Dargaudix
Go to Top of Page

STOSIC
Senior Member

Sao Tome and Principe
1754 Posts

Member since 23/02/2006

Posted - 30/05/2007 : 16:00:12  Show Profile Show Extended Profile  Send STOSIC a Private Message
U stripu izumire.
Preživljavaju samo oni koji evoluiraju i uzimaju i ugraduju nove ideje.Jer malo tko bi danas citao klasicnu pricu potjere za banditima koji su ukrali 200 "grla"...

U filmu ne izumire.
U zadnje se vrijeme dešava svojevrsna "elitizacija" westerna,jer su ljudi ponovno željni dobrih westerna.Western stvarno postaje nešto posebno,kao neki blještavi relikt iz prošlosti koji i dan-danas pljeni pažnju.Ono što je apsurdno,je to da se pojavljuju citave generacije mladih koje obožavaju westerne a da nikad nisu imale pravi kontakt sa golden erom westerna.
Slažem se,however,da je veliki broj mladih zaluden u ovom neo-tech-sci-fi bullshitu,u kojem je forma bitnija od sadržaja.
Ali western na filmu nece tako lako izumrijeti.Naravno,nece se snimati parsto westerna godišnje kao nekad,ali ce se tu i tamo bit odlicnih ostvarenja.

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 30/05/2007 : 16:07:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
quote:
Originally posted by simi

quote:
Originally posted by Inferno

Za izumiranje westerna su krivi Amerikanci. Od 1960. nisu snimili 2 prava westerna. I to zbog nove fast food generacije koju zanima samo blockbusterski adrenalin (zabolu me oci od onog brzog mjenjanja kutova kamere). Drugo, americki redatelji traže iskljucivo zaradu, a pošto žene ne zanima western ... potrebno je snimati sapunice i ljubavne filmove. Trece, u posljednjih 10 godina svjedoci smo beskonacnom broju niskobudetnih filomva koje je mogla snimiti i moja baba jer ... danas svi imaju kamere. Oni misle da cu ja gledati to niskobudetno snimanje interijera, pa prevarili su se, ja cu i dalje gledati prave prošlogeneracijske westerne iz 50-tih, ako ništa, a onda zbog toga da ne budem spužva koja cupa bijednu "modernu" i uobraženu americku filozofiju, filozofiju koja namece standarde cijelom svijetu!


kako to misliš nisu snimili dobar western od 1960????
The Unforgiven (1960)
The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
Ride The High Country 1962
Hud (1963)
The Outrage (1964)
Major Dundee (1965)
The Professionals (1966)
Hombre (1967)
The Shooting (1967)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
The Wild Bunch (1969)
Little Big Man (1969)
Soldier Blue (1970)
A Man Called Horse (1970)
McCabe & Mrs. Miller (1971)
Ulzana's Raid (1972)
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972)
High Plains Drifter (1973)
Pat Garrett and Billy the Kid (1973)
The Missouri Breaks (1976)
The Outlaw Josey Wales (1976)
Pale Rider (1985)
Young Guns (1988)
Dances with Wolves (1990)
Unforgiven (1992)
Dead Man (1995)
i to nipošto nisu svi...



Nabrojiš ovo (boldano), a ne nabrojiš El Dorado (1966)
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/05/2007 : 16:14:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
zadnjih godina snimljeno je nekoliko jako dobrih vesterna, npr. divlja prostranstva idu u sam vrh žanra
i ona balada s johnom cusakom i konjima, mirandom otto i sucem johnom goodmanom je jako, jako dobar
takoder i onaj dvodijelni s robertom duvallom, taj covjek je s ova dva filma postao pod stare dane velikan žanra
to su sve filmovi iz 2000-tih, a znamo da je u 90-im bilo nekoliko vrhunskih ostvarenja: ples s vukovima, nepomirljivi, crna odora (ako to ubrajamo u vestern, indijanci su pa ajde), dead man i mnogi drugi

tako da za film nema straha, jer teško da cete za bilo koji drugi žanr naci ovoliko vrhunskih djela u ovom razdoblju

kod stripa je vec druga stvar, ali ni tu se ne bojim, možda je prije bilo i previše kaubojskih stripova, pa se sad malo odmaraju
kad ken izade iz zatvora, pa krene u nove radne pobjede, bit ce to pravi rivajvl :-)))
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/05/2007 : 16:18:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by simi

quote:
Originally posted by Inferno

Za izumiranje westerna su krivi Amerikanci. Od 1960. nisu snimili 2 prava westerna. I to zbog nove fast food generacije koju zanima samo blockbusterski adrenalin (zabolu me oci od onog brzog mjenjanja kutova kamere). Drugo, americki redatelji traže iskljucivo zaradu, a pošto žene ne zanima western ... potrebno je snimati sapunice i ljubavne filmove. Trece, u posljednjih 10 godina svjedoci smo beskonacnom broju niskobudetnih filomva koje je mogla snimiti i moja baba jer ... danas svi imaju kamere. Oni misle da cu ja gledati to niskobudetno snimanje interijera, pa prevarili su se, ja cu i dalje gledati prave prošlogeneracijske westerne iz 50-tih, ako ništa, a onda zbog toga da ne budem spužva koja cupa bijednu "modernu" i uobraženu americku filozofiju, filozofiju koja namece standarde cijelom svijetu!


kako to misliš nisu snimili dobar western od 1960????
The Unforgiven (1960)
The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
Ride The High Country 1962
Hud (1963)
The Outrage (1964)
Major Dundee (1965)
The Professionals (1966)
Hombre (1967)
The Shooting (1967)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
The Wild Bunch (1969)
Little Big Man (1969)
Soldier Blue (1970)
A Man Called Horse (1970)
McCabe & Mrs. Miller (1971)
Ulzana's Raid (1972)
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972)
High Plains Drifter (1973)
Pat Garrett and Billy the Kid (1973)
The Missouri Breaks (1976)
The Outlaw Josey Wales (1976)
Pale Rider (1985)
Young Guns (1988)
Dances with Wolves (1990)
Unforgiven (1992)
Dead Man (1995)
i to nipošto nisu svi...



Nabrojiš ovo (boldano), a ne nabrojiš El Dorado (1966)



pa nije nabrojao ni jeremiah johansona, ni covjeka u divljini, pa što
samo je dao kontru na izjavu da od 1960. nije snimljeno 2 prava vesterna
Go to Top of Page

darth-vader
Advanced Member



Croatia
4834 Posts

Member since 05/10/2002

Posted - 30/05/2007 : 16:30:20  Show Profile Show Extended Profile  Send darth-vader a Private Message
ples s vukovima je valjda najveca zabluda novog Hollywooda.
Em je zajebao Dobre momke, em je sve dobio na temelju rasne tolerancije. Kao film iz kuta indijanaca. Prvo smo ih maltretirali, a sada ce dobiti oscara. Na tome se digao Kevin Costner. kvazi redatelj i kvazi glumac ( to je pokazao kasnije ). Kod De Palme i Stonea je bio dobar, ali ovo što je naknadno sam režirao ( ili preko podobnih redatelja je... )


Western ne umire.
Western je žanr stilizacije. Zato su talijani daleko najbolji. Svi znaju samo Leonea. Gdje su Corbucci, Valeri, Solima... ?
To je kao da kažemo da su samurajski filmovi mrtvi, a svake godine dobijemo jedan genijalan primjerak.
Tako je i s westernom. U 90-ima su snimljena meni 3 genijalna westerna. Nepomirljivi Clinta Eastwooda, Dead man Jarmuscha i Brzi i mrtvi Sam Raimija. Svaki ima svojih prednosti i mana, no zajednicko im je to što bi dobro funkcionirali u bilo kojem žanru.
Western je propao jer su se 60-ih pojavili redatelji koji nisu mogli smisliti ništa novoga, nego su samo loše kopirali Hawksa i Forda. Ljudima je to išlo na živce. Htjeli su nešto novo. Dobili smo talijane koji su uskrsnuli umrli žanr ( iznimka je još par dobrih filmova koji su tek kasnije dobili zaslužene pohvale ).

Western treba nove autore. Kao što su sredinom 90-ih umrli superherojski filmovi dok se nisu pojavili novi autori ( u punom smislu rijeci ) : Singer, Nolan, Lee, Raimi... tako i westerni cekaju svoje nove autore ( stari imaju još štošta za reci ) Clint, Duvall...


Strip takoder treba osvježenja. Neki novi Mobius.
Jodorovsky radi odlicnu stvar s Izbacivacem. Valjda ce se pojaviti još netko ( ili tog vec ima ali mi/ja to ne znamo )

Kao i Noir. Nije on mrtav, nego pati od nedostatka dobrih autora, a kao žanr bi se sigurno dobro gledao.

if you only knew the power of the dark side
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 30/05/2007 : 16:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by simi

quote:
Originally posted by Inferno

Za izumiranje westerna su krivi Amerikanci. Od 1960. nisu snimili 2 prava westerna. I to zbog nove fast food generacije koju zanima samo blockbusterski adrenalin (zabolu me oci od onog brzog mjenjanja kutova kamere). Drugo, americki redatelji traže iskljucivo zaradu, a pošto žene ne zanima western ... potrebno je snimati sapunice i ljubavne filmove. Trece, u posljednjih 10 godina svjedoci smo beskonacnom broju niskobudetnih filomva koje je mogla snimiti i moja baba jer ... danas svi imaju kamere. Oni misle da cu ja gledati to niskobudetno snimanje interijera, pa prevarili su se, ja cu i dalje gledati prave prošlogeneracijske westerne iz 50-tih, ako ništa, a onda zbog toga da ne budem spužva koja cupa bijednu "modernu" i uobraženu americku filozofiju, filozofiju koja namece standarde cijelom svijetu!


kako to misliš nisu snimili dobar western od 1960????
The Unforgiven (1960)
The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
Ride The High Country 1962
Hud (1963)
The Outrage (1964)
Major Dundee (1965)
The Professionals (1966)
Hombre (1967)
The Shooting (1967)
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
The Wild Bunch (1969)
Little Big Man (1969)
Soldier Blue (1970)
A Man Called Horse (1970)
McCabe & Mrs. Miller (1971)
Ulzana's Raid (1972)
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972)
High Plains Drifter (1973)
Pat Garrett and Billy the Kid (1973)
The Missouri Breaks (1976)
The Outlaw Josey Wales (1976)
Pale Rider (1985)
Young Guns (1988)
Dances with Wolves (1990)
Unforgiven (1992)
Dead Man (1995)
i to nipošto nisu svi...



Nabrojiš ovo (boldano), a ne nabrojiš El Dorado (1966)



pa nije nabrojao ni jeremiah johansona, ni covjeka u divljini, pa što
samo je dao kontru na izjavu da od 1960. nije snimljeno 2 prava vesterna


Ma nije stvar u kojima nije nabrojao, stvar je u tome da je nabrojao stvarno odlicne filmove i onda Young Guns koji tu (barem po mom mišljenju) sigurno ne pripadaju.
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 30/05/2007 : 16:54:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Ja volim Western filmove, a kako i ne bih, kad obožavam i takve stripove.
Meni uvjerljivo najdraži Westerni su:

Dobar, loš i zao
Za koji dolar više
Odmetnik Josey walles
Bilo jednom na Divljem zapadu
Nepomirljivi



'Moj je dojam, za koji doista nemam egzaktnih argumenata, da nigdje nema toliko banalnosti i trivijalnsti kao u tekstovima na ekranima'
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 30/05/2007 : 17:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
Meni je najbolji Dobar, loš, zao, pa onda (abecednim redom) C'era una volta il West, Dances with Wolves, The Ox-Bow Incident, Per qualche dollaro in pi#249;, Per un pugno di dollari, Shane, Ulzana's Raid i Unforgiven.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 30/05/2007 : 18:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Dobar je i The long raiders (1984. mislim).

Mjenjam stripove, nudim druge stripove, knjige i sl.
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 30/05/2007 : 19:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Kad sam rekao da Ameri nisu snimili dva prava filma poslje 60 - tih, mislio sam da su ti novi izgubili draž westerna iz 50-tih godina. Ti stari filmovi nisu bili naturalisticki i skloni perverznoj realnosti. U njima se osjecao pustolovni duh. Stari filmovi nisu tematiku bazirali na prikazu okrutnosti i brutalnosti, vec na nekakvoj filozofiji (Shane nije spektakularan, ali donosi jedinstvene poruke o tome kako covjek ne može razbiti kalup i promjeniti se. Covjek mora biti ono što jest, u ovom slucaju usamljeni jahac koji se vucara od kraja do kraja cekajuci da ga netko ubije s leda. Ipak covjek može jednim nacinom utjecati na svoju sudbinu i to tako da u svakoj prilici bude pozitivan i pošten.). Drugo novi filmovi su dosadni za razliku od starih (Komancerosi je uzbudljiv film od pocetka pa do kraja).
Od novih filmova za koje mislim da valjaju s onog popisa gore su: The Professionals, Butch Cassidy i SK. Zanimljiv mi je The Purgatory i Cahill U.S. Marshal. Osobno kod modernih westerna ne volim malde brzopotezne revolveraše glatkog lica koje ubijaju tucete razbojnika. Kod Shanea i Tocno u podne pala su tek 3-4 negativca. Stari filmovi su ti koji su postavili western standarde (tipicna koreografija i tipicne situacije), a ne novi filmovi. Pogledajete samo odakle potjecu neke Bosellieve i Nizzieve teme kod Texa.
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 30/05/2007 : 19:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
quote:
Originally posted by Inferno

Kad sam rekao da Ameri nisu snimili dva prava filma poslje 60 - tih, mislio sam da su ti novi izgubili draž westerna iz 50-tih godina. Ti stari filmovi nisu bili naturalisticki i skloni perverznoj realnosti. U njima se osjecao pustolovni duh. Stari filmovi nisu tematiku bazirali na prikazu okrutnosti i brutalnosti, vec na nekakvoj filozofiji (Shane nije spektakularan, ali donosi jedinstvene poruke o tome kako covjek ne može razbiti kalup i promjeniti se. Covjek mora biti ono što jest, u ovom slucaju usamljeni jahac koji se vucara od kraja do kraja cekajuci da ga netko ubije s leda. Ipak covjek može jednim nacinom utjecati na svoju sudbinu i to tako da u svakoj prilici bude pozitivan i pošten.). Drugo novi filmovi su dosadni za razliku od starih (Komancerosi je uzbudljiv film od pocetka pa do kraja).
Od novih filmova za koje mislim da valjaju s onog popisa gore su: The Professionals, Butch Cassidy i SK. Zanimljiv mi je The Purgatory i Cahill U.S. Marshal. Osobno kod modernih westerna ne volim malde brzopotezne revolveraše glatkog lica koje ubijaju tucete razbojnika. Kod Shanea i Tocno u podne pala su tek 3-4 negativca. Stari filmovi su ti koji su postavili western standarde (tipicna koreografija i tipicne situacije), a ne novi filmovi. Pogledajete samo odakle potjecu neke Bosellieve i Nizzieve teme kod Texa.



Je, sve je prije bilo bolje.

Stvar je samo u tome da je vestern nekoc bio jedan od najpopularnijih žanrova, i u stripu i na filmu, a danas je samo jedan *od* žanrova... Danas vesterna ima isto koliko i filmova o srednjem vijeku otprilike... Nije to više dominantan žanr...
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/05/2007 : 20:07:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Western mi je bio i ostao najdrazi zanr u stripovima.
Go to Top of Page

fantom
stripovi.com suradnik

Croatia
1434 Posts

Member since 12/12/2004

Posted - 30/05/2007 : 20:46:54  Show Profile Show Extended Profile  Send fantom a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

Western mi je bio i ostao najdrazi zanr u stripovima.

I meni...
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000