forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Još jedna "analiza"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2007 : 16:55:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Curunir

Urota je razotkrivena!
Eto, neka mi oproste, ali priznat cu vam. LL zapravo namjerava ugusiti vascelo strip izdavastvo na podrucju bivse drzave i sjeverne rajne-vestfalije. Cilj je izazvati posvemasnju financijsku i materijalnu oskudicu potencijalnih kupaca, ne samo stripova drugih izdavaca, nego i najosnovnijih zivotnih potrepstina (citiram jednoga uglednog lijecnika iz Niša: "ima da mi daš za bonelli HC i kafanu il' cu da te bijem!"). Tako ce ljudi raditi i zivjeti samo za LL HC Bonelli knjige, kojih ce biti sve vise i vise. Dado je nedavno izjavio "da namjerava svaku i najmanju knjizicu, u svakom kutku Europe, svijeta i tamne strane Mjeseca, svesti pod LL brand... nije daleko dan, kad ce Tex biti dio svake sveucilisne katedre, a majke ce umjesto porodiljnog dopusta cekati u redovima moleci da im se dopusti da sudjeluju u plastificiranju sadasnjih mat izdanja..."
Gaston je pak ustvrdio "da na Jadran vise nece smjeti dolaziti turisti koji ne citaju Ridjobradog a istovremeno ne govore Svahili"... te "jao si ga onome tko na iducem mafestu ne bude kupio barem 40 primjeraka svake knjige Demiana, smjestit cu ih tamo gdje smjestam Cehe i Slovake"...
Radi se o tako podloj zavjeri da sam, pritisnut griznjom savjesti, svjestan da cu biti izgnan i surovo kaznjen, morao reagirati. Proleteri svih zemalja, ujedinite se protiv ovakvog terora! A izdavaci, pokusajte nesto sasvim neuobicajeno, ludo, nesto sto se tesko moze pojmiti da bi moglo uspjeti, ali ipak pokusajte... Probajte izdati (i) ono sto publika zeli, a ne samo za svoju dušu. Ili promijenite tržište. Ako necete, što ocekujete?





uvjerljivo najbolji post u topicu.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/09/2007 : 16:55:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by prozirna senka

@Djole

A da ti ime ne ostane ukaljano, izbacuj Karmu #3 do Sajma...;-)



Teško, treba da pre toga da diplomiram. ;)

CRŠ je realniji.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 22/09/2007 : 17:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Nisam znao za Nepodedivi/Okružen mrtvima.
Jako sam razocaran, vrlo mi je drag taj strip...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Boban
Junior Member



Serbia
485 Posts

Member since 05/11/2002

Posted - 22/09/2007 : 17:05:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Boban's Homepage  Send Boban a Private Message
quote:
Originally posted by Djole
Ma naravno - samo raspravljamo o trenutnoj situaciji, odnosno zašto samo BP i Luxor imaju marketinške kampanje za svoja izdanja.



Zato što imaju strategiju baziranu na postupnom razvoju.
Sem toga, jedino Luxor i BP nisu iskljucivo strip-izdavaci. Možda je i to bitan faktor.
Imam utisak da vecina izdavaca kod nas radi stihijski i smatra da je dovoljno izdanje propratiti do štamparije a posle se predaje u božje ruke.

__________ Put cemo naci, ili cemo ga napraviti.
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 22/09/2007 : 17:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Meni je HC Bonelli dobar jedino ako ga na našim prostorima nema u nikakvom obliku u SC-u.
-MV kao novi svježi serijal ide iz pocetka i nema ga nikako u SC-u - i zato je to moj izbor.
8 knjiga-960kn, jbga ne mogu više trošiti za ostale serijale i egzoticne stripove.
-nije istina da se ljudi teško odvikavaju od Zagora i Bleka i da nece citaju "jaca" izdanja. Da je cjena manja i da ne moram luciti želje od potreba, primarno od sekundarnog, ja bi pokupovao sva izdanja u nekoj knjižari. Dakle, visoka cijena je problem! Posebno one od 150, 170, 200 kn. Trebalo bi naci univerzalnu cijenu kojoj bi mod bio 100kuna, a gornja granica 120kn. Sasvim prihvatljiva cijena koja je -em sukladna kvaliteti izdanja i koja je -em sukladana našim ocekivanjima kvalitete samog stripa (prica i crtež). Naravno, nema teroriju da djecu privuce HC. Kad sam ja bio mali jedva bih skupio 11kn (uz pomoc lipa) za jedan sc kiosk strip. Reklama je dosta bitna, ali sumnjam da HC kupuje netko osim nas koji su barem jednom došli na stripovi.com. Što djetetu znaci reklama unutar Ludensa koja govori da se strip-knjiga može kupiti 1000000000km daleko. Knjiga-strip što je to; kakve veze ima strip i knjiga? - pitat ce se.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

Boban
Junior Member



Serbia
485 Posts

Member since 05/11/2002

Posted - 22/09/2007 : 17:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Boban's Homepage  Send Boban a Private Message
strip-knjiga zato što biblioteke otkupljuju samo knjige i samo tvrdokoricene stvari.
Neko je to shvatio u nekom trenutku u Hrvatskoj, da biblioteke uzimaju od svega odredenu kolicinu (recimo 200 primeraka), da se lako može naci 100-200 stalnih kupaca i 50 otkupe striparnice u Srbiji, te se izdanje od 500 primeraka tvrdokoriceno lako finansijski zaokruži i ide se dalje.
Ali to nije moglo vecno trajati, a posledice ce se tek videti u narednoj generaciji.

__________ Put cemo naci, ili cemo ga napraviti.
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 22/09/2007 : 17:18:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message
eh kad bi biblioteke uzimale sve šta je tvrdokoriceno
dodi u Split ( drugi grad u hrv) pa vidi jada od stripova u gradskoj biblioteci
malo nešto se mrdnulo
al jadno je to
daklem tih 200kom za biblioteke si malo precero

kad ce mirko i Slavko od prvog broja
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 22/09/2007 : 17:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Rekao mi je onaj u Utopiji da ce za koji dan postojat internet knjižara:
http://www.utopiaonline.net/vijesti.php?id=1
Što to znaci?
valjda ce se moci direktno narucivati nedostupni stripovi ili tako nešto...??

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/09/2007 : 17:56:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Zato što imaju strategiju baziranu na postupnom razvoju.
Sem toga, jedino Luxor i BP nisu iskljucivo strip-izdavaci. Možda je i to bitan faktor.


Pa da, od toga smo i krenuli, to je upravo ono što sam i rekao - da nijedna kuca koja živi samo od stripa ne može da uloži znacajnije sume novca u marketing.

quote:
Originally posted by Boban

Imam utisak da vecina izdavaca kod nas radi stihijski i smatra da je dovoljno izdanje propratiti do štamparije a posle se predaje u božje ruke.


Pretpostavljam da to zavisi od raspoloživog kapitala. Što veci budžet, i što on manje zavisi od povracaja sredstava - to je lakše imati dugorocnu strategiju.

I to ne važi samo za izdavace, imaš primere toga na sve strane.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.

Edited by - Djole on 22/09/2007 17:57:03
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 22/09/2007 : 21:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Odlican topic.
Dao bi svoj primjer (kao kupca)

1) NeOM nisam kupovao jer me sveske i inace ne zanimaju, riješio sam TWD kupnjom kompleta trejdova (1-4)

2&3) Stripova izlazi jako puno, u nacelu ih ne mogu kupiti odmah sve vec postoji lista prioriteta i svaki mjesec uzmem koliko procijenim da si mogu dopustiti (i to se onda uveca za 50% hehe). Npr. sljedeci tjedan dolazim po Metabarune 1 i 2, te L&R 2: Mehanicarka Maggie, zatim cu zakrpati Bonea do kraja, Svagdanja borba, dolaze Neveri... Interveniram odmah kad dobijem hint da je nešto pred rasprodajom. Tako sam na vrijeme uzeo onaj jedan MM/NN team-up i MM gig.4. Pazim da kupujem 50/50 stare(provjerene) stvari / nove stvari. Da nije toga ne bi nikag znao za Palomar, Usagija...

Tiraže od 500 primjeraka su dobre. Siguran sam u to. Možda su premale za neka hit izdanja (Giganti, Mister No...) ali u nacelu su dobre. Garantiraju prodaju. Ne odmah, u pol godine-godinu, ali u par godina ce se sigurno prodati. Ta lova od tih izdanja ce doci do izdavaca. I omoguciti nova izdanja. Tako da panike i straha što prodaja ide loše nije potrebna.

Ja sam recimo od Fibre kupio jedino L&R 1 i prve Spaggetije a u sljedecih par mjeseci ce svi doci na red. Vjerovatno postoji još stotinjak ljudi koji cekaju trenutak ($).

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

Boban
Junior Member



Serbia
485 Posts

Member since 05/11/2002

Posted - 22/09/2007 : 21:48:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Boban's Homepage  Send Boban a Private Message
To je kako mali Perica zamišlja izdavaštvo.
Nije sve tako jednostavno; vecina ljudi potpuno zanemaruje da troškovi nisu samo za prava i proizvodnju, da tu postoji naknadna prodaja, skladištenje... nije isto da li se knjiga rasproda za 2 meseca ili 22. Da li ceš dva puta obici knjižare i uzeti popis, te im ispostaviti racun ili isto to uraditi 22 puta. Ako nekog angažuješ da to radi, moraš mu dati platu, ako nosiš robu u drugu grad, moraš angažovati prevoz ili imati auto... stotine ovakvih stvari.
I sve se sabira, uvek se samo dodaje i dodaje, zato kažem zamišljene troškove pomnoži sa 2 a predvidenu dobit ladno podeli sa 2 i imaceš realnu sliku.
Zašto je propao Rols Rojs? Nije bitno koliko skupo prodaješ nešto, vec koliko mesecno dobijaš para, da li pristiže više nego što trošiš.
Svi vi kojima se dopadaju Firbrina izdanja a niste ih kupili, vec ih citate u knjižari ili uzimate druge stvari a s ovim cekate, zapravo gasite Fibru, oduzimate joj moc normalnog funkcionisanja; njemu je neophodno da proda svaki mesec bar 500 knjiga da bi opstao, 1000 da bi radio normalno... a vi cekate. Šta? Da ode pod led i da onda tih nekoliko izdatih stripova dobijete za male pare. Lepo, ali onda nece biti nastavka svega toga.

__________ Put cemo naci, ili cemo ga napraviti.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 22/09/2007 : 21:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Dali netko ovdje stvarno misli da nema Libellusa i HC Bonelli izdanja koje oni izdaju da bi ljudi više kupovali druge HC stripove?
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/09/2007 : 22:45:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Možda i bi, zanemarljivo mali procenat.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2007 : 22:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by kiky

Dali netko ovdje stvarno misli da nema Libellusa i HC Bonelli izdanja koje oni izdaju da bi ljudi više kupovali druge HC stripove?



ma nema šanse.možda 1-2% više

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/09/2007 : 23:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Pa prema ovome, sigurno postoji takvih.
quote:
Originally posted by Bardho

1. Za mene je osobno problem nastao onog trenutka kada su D&D odlucili izdavati Bonellijevce u HC izdanju. Možda cak ne bi bio problem da oni izdaju par Texova, par MM-a itd., vec je problem što oni te stripove izdaju u velikim kolicinama (8 Texova, 12 MM-a, 12 MNo-a, itd.). Jednostavno sam došao do tocke kada nemam para za Metabarune ili recimo Blacksad, a želim ih imati u svojoj kolekciji. J'biga za mene su Bonellijevci na prvome mjestu.


Koliko ih je, mozemo samo nagadjati.

Trouble will find me
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 23/09/2007 : 10:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
malo mog bulažnjenja...

prvo, nije lijepo reci da za NeOM nikoga nije briga, meni je osobno jako žao... ali šta se može...

drugo, takoder mislim, kao što su neki vec rekli, da nisu svi ljudi koji kupuju stripove pravi "stripaši" u smislu da kupuju sve dobre stripove ili sve stripove koji im se svidaju... ima brdo ljudi koji kupuju Alana Forda kao Alana Forda, a ne kao strip, koji kupuju Corta kao Corta, djeca kupuju Spidermana jer su gledala film, igrala igricu, gledala crtic i imaju majcu Spidermana, a ne zato što vole strip itd. Isto tako neki citaju samo Bonellija i to je to... Tako da npr. broj Bonellijevaca i nema možda tolikog znacenja za neka druga izdanja...

trece, cini mi se da bi se izdanja kvalitetnih stripova tipa Fibrinih doista bolje prodavala da je bolja distribucija... jer bi neki kupili nešto što je dobro, bez obzira što je to strip... ne bi to bili bestseleri, no prodalo bi se nešto... kod mladih i obrazovanijih strip prestaje biti "smece s kioska koje citaju djeca" kako to razmišlja moja mater i dosta starijih, i postaje punopravni medij koji se može kupiti i citati ako je dobar... no tu treba isto dobra distribucija takvi ne idu baš u striparne i sl. cudi me da se bar ti kvalitetniji stripovi ne daju distribuirati po knjižarama, razumijem da nece baš "otmjenije" knjižare HC Bleka uzimat, ali Fibrina izdanja definitivno spadaju u nešto što bi se ondje (teoretski) moglo prodavat - jesu strip, ali opet nekako imaju imidž kvalitete, kvalitetna izdanja bla bla

dobra distribucija je bitna i iz još jednog razloga - jer ce recimo metabarune kupit neki ljubitelj znanstvene fantastike bez obzira što inace ne cita baš stripove, što ce ljubav i rakete kupit neka ženskica kojoj se to cini kao tip romana koji voli citat bez obzira što je strip i sl. mislim da bi se više trebalo ici ne samo na stripaše-stripaše nego i na one koji bi procitali neke stripove, iako ih inace ne citaju, zbog tematike, žanra itd.
Go to Top of Page

Boban
Junior Member



Serbia
485 Posts

Member since 05/11/2002

Posted - 23/09/2007 : 13:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Boban's Homepage  Send Boban a Private Message
Markos je sa Fibrom napravio neke etalonski pogrešne korake.
Recimo, odredio je da se u Srbiji njegova izdanja mogu prodavati jedino u Darkwoodu.
To je tako besmislen potez i ako su potezi po Hrvatskoj u rangu toga, ne cudi me odsustvo ocekivanih rezultata.
Darkwood, iako se nalazi samo 150 metara od Terazija u Beogradu, znatna vecina potencijalnih kupaca stripa, a posebno kupaca Fibrinih izdanja, NIKADA nije posetila i ne zna da postoje. Ja znam trojicu ljudi koji imaju SVE stripove sa ovih prostora a nikada u životu nisu culi za Darkwood i tek jedan od njih jednom godišnje svrati u Alan Ford.
Dalje, Darkwood kada šalje knjige poštom cini to tako da stižu slomljene, iscepane i oštecene, Alan Ford kada ih pakuje stižu u besprekornom stanju.
Dakle, Markosov izbor da mu Darkwood bude JEDINI prodajni punkt u Srbiji prepolovio mu je prodaju.
Primer Belog Puta: Knujižare Alan Ford i Darkwood, bez obzira što nude stripove po najnižim cenama (recimo Propovednik 2 kod njih košta 800-850 dinara a u gradu 980) ne da nisu na prvom mestu po prodaji, nego nisu ni u prvih deset knjižara po prodaji.
Budu oni u vrhu prvog meseca kada na njih skoce "kolekcionari" i stari kupci koji su navikli da tamo dobijaju popust, ali onda se ritam usporava i uskoro potpuno staje.
IPS knjižara u centru prodaje prvi izdat strip BP: Hellblazer pet do deset komada mesecno evo i sada posle dve godine i verovatno ce ga tako prodavati ZAUVEK, svakog meseca; a Darkwood verovatno nece u ovoj godini ukupno prodati više od tri komada.

Istina je jedna: kada ne bi bilo prodaje u Alan Fordu i Darkwoodu, ukupan prodati tiraž bi neznatno ili nimalo pao. To je suština; vreme ekskluzivnih striparnica po podrumima koje posecuju samo posveceni je prošlo; što pre to ljudi poput Markosa shvate, pre ce se izvuci iz problema koje verovatno imaju.

__________ Put cemo naci, ili cemo ga napraviti.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6402 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 23/09/2007 : 13:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message
Ima Fibrinih i Libellusovih izdanja i izvan dvaju zagrebackih striparnica. Ali po kojim cijenama! U knjizari 'Nova' u Osijeku su, primjerice, 'Magicni Vjetrovi' stajali 180 kn, 'Ljubav i rakete' 250, 'Bosanske basne' 160 i sl. Lijepo žive distributeri.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/09/2007 : 14:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Markos je sa Fibrom napravio neke etalonski pogrešne korake.
Recimo, odredio je da se u Srbiji njegova izdanja mogu prodavati jedino u Darkwoodu.
To je tako besmislen potez i ako su potezi po Hrvatskoj u rangu toga, ne cudi me odsustvo ocekivanih rezultata.
Darkwood, iako se nalazi samo 150 metara od Terazija u Beogradu, znatna vecina potencijalnih kupaca stripa, a posebno kupaca Fibrinih izdanja, NIKADA nije posetila i ne zna da postoje. Ja znam trojicu ljudi koji imaju SVE stripove sa ovih prostora a nikada u životu nisu culi za Darkwood i tek jedan od njih jednom godišnje svrati u Alan Ford.
Dalje, Darkwood kada šalje knjige poštom cini to tako da stižu slomljene, iscepane i oštecene, Alan Ford kada ih pakuje stižu u besprekornom stanju.
Dakle, Markosov izbor da mu Darkwood bude JEDINI prodajni punkt u Srbiji prepolovio mu je prodaju.
Primer Belog Puta: Knujižare Alan Ford i Darkwood, bez obzira što nude stripove po najnižim cenama (recimo Propovednik 2 kod njih košta 800-850 dinara a u gradu 980) ne da nisu na prvom mestu po prodaji, nego nisu ni u prvih deset knjižara po prodaji.
Budu oni u vrhu prvog meseca kada na njih skoce "kolekcionari" i stari kupci koji su navikli da tamo dobijaju popust, ali onda se ritam usporava i uskoro potpuno staje.
IPS knjižara u centru prodaje prvi izdat strip BP: Hellblazer pet do deset komada mesecno evo i sada posle dve godine i verovatno ce ga tako prodavati ZAUVEK, svakog meseca; a Darkwood verovatno nece u ovoj godini ukupno prodati više od tri komada.

Istina je jedna: kada ne bi bilo prodaje u Alan Fordu i Darkwoodu, ukupan prodati tiraž bi neznatno ili nimalo pao. To je suština; vreme ekskluzivnih striparnica po podrumima koje posecuju samo posveceni je prošlo; što pre to ljudi poput Markosa shvate, pre ce se izvuci iz problema koje verovatno imaju.


Iskreno, nemam pojma kakvo je stanje s prodajom u Srbiji. Nisam ja odlucio da Darkwood bude jedino prodajno mjesto u Srbiji, ja sam odlucio da Darkwood bude zastupnik i distributer Fibre za Srbiju. Dakle, teoretski, Fibra bi trebala biti dostupna bar u vecim i vaznijim knjizarama u Beogradu, ali ocito to nije bas tako, a razloge treba otkriti. Slobo mi je rekao kako je bio dogovarao nesto s nekim knjizarama, ali se vise ne sjecam sto konkretno, dok je s Alan Fordom neki problem koji ja ne razumijem, ocito nesto u njihovim medjusobnim odnosima. Dolazim za vikend u Beograd pa cu pokusati nesto rijesiti po tom pitanju. Djelomican razlog takvog stanja je sto se ja u principu gotovo uopce ne bavim prodajom, nego prakticno iskljucivo uredjivanjem. Onog trenutka kad strip zavrsi na mojoj polici, kao da nestane moj interes (izdavacki) za njega, koji se odmah preseli na neko novo, buduce izdanje.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Boban
Junior Member



Serbia
485 Posts

Member since 05/11/2002

Posted - 23/09/2007 : 14:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Boban's Homepage  Send Boban a Private Message
Rodilo se, valja ga ljuljati... ko što svoje dete ne možeš ostaviti u parku da se samo snalazi tako ni izdanje ne smeš prepustiti stihiji.

__________ Put cemo naci, ili cemo ga napraviti.
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 23/09/2007 : 15:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Rodilo se, valja ga ljuljati... ko što svoje dete ne možeš ostaviti u parku da se samo snalazi tako ni izdanje ne smeš prepustiti stihiji.

E, ovo je na "MESTU"!!!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/09/2007 : 15:48:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Je, slazem se.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 23/09/2007 : 15:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Boban

Markos je sa Fibrom napravio neke etalonski pogrešne korake.
Recimo, odredio je da se u Srbiji njegova izdanja mogu prodavati jedino u Darkwoodu.
To je tako besmislen potez i ako su potezi po Hrvatskoj u rangu toga, ne cudi me odsustvo ocekivanih rezultata.
Darkwood, iako se nalazi samo 150 metara od Terazija u Beogradu, znatna vecina potencijalnih kupaca stripa, a posebno kupaca Fibrinih izdanja, NIKADA nije posetila i ne zna da postoje. Ja znam trojicu ljudi koji imaju SVE stripove sa ovih prostora a nikada u životu nisu culi za Darkwood i tek jedan od njih jednom godišnje svrati u Alan Ford.
Dalje, Darkwood kada šalje knjige poštom cini to tako da stižu slomljene, iscepane i oštecene, Alan Ford kada ih pakuje stižu u besprekornom stanju.
Dakle, Markosov izbor da mu Darkwood bude JEDINI prodajni punkt u Srbiji prepolovio mu je prodaju.
Primer Belog Puta: Knujižare Alan Ford i Darkwood, bez obzira što nude stripove po najnižim cenama (recimo Propovednik 2 kod njih košta 800-850 dinara a u gradu 980) ne da nisu na prvom mestu po prodaji, nego nisu ni u prvih deset knjižara po prodaji.
Budu oni u vrhu prvog meseca kada na njih skoce "kolekcionari" i stari kupci koji su navikli da tamo dobijaju popust, ali onda se ritam usporava i uskoro potpuno staje.
IPS knjižara u centru prodaje prvi izdat strip BP: Hellblazer pet do deset komada mesecno evo i sada posle dve godine i verovatno ce ga tako prodavati ZAUVEK, svakog meseca; a Darkwood verovatno nece u ovoj godini ukupno prodati više od tri komada.

Istina je jedna: kada ne bi bilo prodaje u Alan Fordu i Darkwoodu, ukupan prodati tiraž bi neznatno ili nimalo pao. To je suština; vreme ekskluzivnih striparnica po podrumima koje posecuju samo posveceni je prošlo; što pre to ljudi poput Markosa shvate, pre ce se izvuci iz problema koje verovatno imaju.


Iskreno, nemam pojma kakvo je stanje s prodajom u Srbiji. Nisam ja odlucio da Darkwood bude jedino prodajno mjesto u Srbiji, ja sam odlucio da Darkwood bude zastupnik i distributer Fibre za Srbiju. Dakle, teoretski, Fibra bi trebala biti dostupna bar u vecim i vaznijim knjizarama u Beogradu, ali ocito to nije bas tako, a razloge treba otkriti. Slobo mi je rekao kako je bio dogovarao nesto s nekim knjizarama, ali se vise ne sjecam sto konkretno, dok je s Alan Fordom neki problem koji ja ne razumijem, ocito nesto u njihovim medjusobnim odnosima. Dolazim za vikend u Beograd pa cu pokusati nesto rijesiti po tom pitanju. Djelomican razlog takvog stanja je sto se ja u principu gotovo uopce ne bavim prodajom, nego prakticno iskljucivo uredjivanjem. Onog trenutka kad strip zavrsi na mojoj polici, kao da nestane moj interes (izdavacki) za njega, koji se odmah preseli na neko novo, buduce izdanje.


Ljudi koji nisu u Beogradu (a možda i oni koji jesu, ne znam), prvo ce za strip otici na mjesta koja se zovu IPS i Plato. To su velike luxuzne knjižare koje prodaju sve i svašta. Kada god se nadem u Novom Sadu ili Subotici, obavezno obidem te lokacije i uvijek kupim stripove. Koje stripove? Stripove izdavaca Beli put najcešce. Razlog je taj što su se ljudi pobrinuli (ne ulazim u to "kako") da njihovih izdanja bude svagdje.
Kada recimo odem u Osijek (koji je veci grad od Subotice), obidem glavne knjižare, stripove nadem samo u jednoj, a cijena je dvostruka od normalne. Nema šanse da to platim pa sam vjecito razocaran.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 23/09/2007 15:56:56
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3125 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 23/09/2007 : 16:13:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message
Izdanja Belog Puta cak ima u Profil Megastoru u centru Zagreba, cini mi se. Sto je za svaku pohvalu.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/09/2007 : 16:17:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Evo, upravo sam razgovarao sa Darkwoodom koji mi je razjasnio situaciju.

Darkwood je sluzbeni zastupnik i distributer Fibre (izmedju ostalih) za Srbiju. Sto znaci da je potpuno otvoren za bilo kakvu suradnju sa zainteresiranim knjizara. Dakle, svatko tko zeli imati Fibrina izdanja u svojoj ponudi se samo treba obratiti i dobit ce ih bez ikakvih problema, po istim cijenama koje vrijede za sve druge knjizare u Hrvatskoj (jedino uvecane za uvozne carinsko spedicijske troskove). Primjer te suradnje su knjizare Omen i Stubovi kulture koji imaju Fibrine stripove u ponudi.

Sto se tice Alan Forda, i za njih vrijedi gore navedno, dakle samo se trebaju obratiti Darkwoodu i problem je rijesen - sto im je vec i receno. A zašto oni to nisu do sada napravili, to je sad drugo pitanje. To i mene zanima, pa cu kontaktirati Miroslava. Suradnja u obrnutom smjeru funkcionira, kao sto je slucaj Bilalovih albuma "San monstruma" - ciji je Alan Ford bio ekskluzivni distributer za Srbiju. Darkwood je uredno otkupio odredjenu kolicinu direktno od distributera, tj. Alan Forda, postujuci njegov distribucijski dogovor.

Meni je svakako u interesu da moja izdanja budu dostupna u Alan Fordu, pa cu se potruditi da ovaj vikend vidim u cemu je stvar.

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000