forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Gallup: Samo 25% gradana Hrvatske želi u EU
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 17:59:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by ordell

Nema smisla razgovarati o bivsem sistemu, iako se pitanje samo od sebe provlaci kroz cijelu pricu. Nekima je bilo bolje nego drugima, danas je obrnuto, mada se ne slazem da je jugonostalgija toliko vezana sa zaljenjem za mladoscu u takvom smislu, kakvom se podrazumijeva. Ja bih samo podstaknuo jednu stvar. Tamo neke 1972. mlad covjek sa svojih 20 godina nije brinuo za svoju buducnost, bio on pekar, konobar ili obican fizicki radnik. Danas ljudi sa fakultetom nemaju posla. I nikog ne zanima, sto je postojao ekonomski "problem" prikrivene bezposlenosti, sto su svi imali posao, a opet puno njih nije nista radilo Tad je to funkcioniralo i nikog briga. Ono sto je bitno u tom kontekstu je to, da se ljudi bili smireniji, imali su vise vremena za sebe, za svoje prijatelje i sto je najvaznije, za svoju djecu i njihov odgoj.

Zasto EU toliko forsira ulazak Hrvatske? Zbog turizma. Samo se nadam da ce Hr imati pametnu vladu, koja nece rasprodati citavi Jadran.
A da ce narod biti (jos vise) gladan sa novom valutom, bit ce.






dobro si reako tamo neke 1972 godine netko je bio pekar, netko konobar, imao je bijednu placu, nije mario jer za bolje znao nije, danas covjke kao pekar ili konobar s boljom placom od one iz 1972 godne ne moze biti zadovoljan jer je svijestan toga da se moze zivjeti bolje ( za razliku od onog pekara ili konobara iz 1972 godine koji to znao nije )
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 18:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by sdragan@

Moderatori...zasto ste izbacili Gorana...covek ni jednom recju nije nikoga vredjao ovde...Neverovatno


Vratimo se u sadasnjost...Ja se bavim molersko farbarskim radovima i od toga zivim poslednjih dvadeset godina.
Ove godine sam renovirao stan coveku koji u mom gradu poseduje nekoliko stanova...nekoliko kuca...nekoliko lokala i nekoliko automobila...sve je to on sa "svojih deset nokata" stekao u poslednjih petnaestak godina.

Kada smo mu zavrsili stan...posle svih guzenja,jebacina,sranja koja sam trebao progutati...on na kraju hoce da mi zakine pola novca od obracuna...eeehej...pola jebot'e!
Njemu valjda dodje normalno da ne placa nikome...
Na kraju...da ne duzim, posle nedelju dana svadjanja,cimanja,pretnji i ostalih zajebancija izvucem se iz citave price sa samo 300 eura manje u dzepu i presrecan samo da ga ne moram gledati vise.




ti mislis da u onom sistemu toga nije bilo, tad si to marao raditi po zadatku ili duznosi i nisi smio razmisljati kao sto se tebi pruzila prilika da spoznaji da od kad postoji svijeta i vijeka postoje i zlikovci
razlikom je u tome da u proslom sitemu to covijek nije smio spoznati, morao je sutjeti i trpjeti
sad su se vremena promjenila pa se moze malo i kazati ostalom puku o nepravdi, mada se promijenit nista nece kao ni do sad
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 18:14:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by Heyoka

Dalje, Hrvatska je Balkan, a Slovenija EU. Prošle godine sam išao na bratovo vjencanje u Austriju pa mi je upalo u oci koliko Slovenija više drži do ekologije nego Hrvatska. Pejzaž se smjenjivao od odmarajuce zelene boje u Austriji i Sloveniji do prljave varijante zelene u Hrvatskoj. Dok smo odmarali u putu (mislim da je to bilo negdje u Gorskom Kotaru) da pojedemo sendvic, vidio sam užasne kolicine smeca, a novine su tu stajale 20 dana (ako je suditi po datumu). Ne bi bilo zgoreg da se takve stvari rješavaju bez zavrtanja ruku iz Brisela.




moze biti da su novine bile stare, no ja sam u austriji primjetio stanje podjednako kao u hrvatskoj ( osim financijskog )
hrvatska nije na, niti u balkanu ( barem za sad, na srecu, daleko je ispred )
za razliku od tebe ja sam bio u njemackoj, austriji, sloveniji, hrvatskoj i na balaknu ( u ostalom balkan mi je u susjedstvu i pocesce ga pohodim i pocesto spoznam kad sam na balaknu a kad nisam ), i mogu ti reci da je balakan daleko u losijem stanju od hrvatske, slovenije, avstrije i njemacke
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 18:17:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by bagi


* - cisto da naznacim da historijskim revizionistima koji se ubijaju da dokažu da je period Jugoslavije bio 45-godišnji hod po trnju koji bismo izbjegli da su neke druge opcije pobijedile u WW2 ne vjerujem apsolutno ništa i smatram ih pukom ideološkom artiljerijom Trijade


Bravo majstore!





a sto ces ljudi su nakon tame dobili malo svijetla, pa su progledali
makar ta svijetlost bila ideoloska, radi se o kakvoj takvoj svijetlosti
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 18:19:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

@dsormaz
Karikiranje i generalizovanje nece pojasniti stvari. Sto bi kazli, nije da nije tako kako ti kazes, al nije ni bas tako bilo.
Daleko lepe rasprave, ali neko ovde nece da vidi sumu od drveta.
Moze to i ladnije sa vise podataka....




dsormaz1 je dobar decko, nije on los, razumljivo je da ga vi s druge strane boja ne razumijete
al on iako je drugih boja od vas ima dobre misli
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 18:23:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by Heyoka

Što nas vraca "na temu ove emisije": šta ce donijeti Hrvatskoj, BiH, Srbiji...ulazak u EU kad su u pitanju suštinske promjene (radne navike, pogled na život, funkcionisanje administracije...)?




Hr je jos uvjek predaleko od BiH, Srbije, CG, MK i ostalih
cesto to cujem od samih stanovnika BiH i Srbije kad se kojim slucajem nadjem mjed njima
a stvarno je tako, dodjoh, vidjeh i odoh
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 18:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
relano je da mi hrvati ne pripadamo EU i da to misle vecina gradjana, mi jesmo europljani ali nismo pripadnici sluganske EU, s obzirom na svoje gospodarske mogucnosti s pravom mozemo tako misliti jednako kao svicarci koji ne posjeduju gospodarske mogucnosti poput nas
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2010 : 18:29:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
Dobro Krugeru jesi morao baš 7 puta quotat

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12444 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/11/2010 : 18:32:05  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by Kruger

relano je da mi hrvati ne pripadamo EU i da to misle vecina gradjana, mi jesmo europljani ali nismo pripadnici sluganske EU, s obzirom na svoje gospodarske mogucnosti s pravom mozemo tako misliti jednako kao svicarci koji ne posjeduju gospodarske mogucnosti poput nas



Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/11/2010 : 20:10:10  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Krugeru, niti ja smatram da je Dsormaz los decko niti sam se stavio u neku boju. Samo sam primetio da je dsormaz prilicno neobavesten, a za neke stvari cak i krivo obavesten.
Istorija se ne uci iz jedne knjige i od jednog nastavnika. Jos manje od suseda ''koji je video svojim ocima i zna sigiurno o cemu se radi''.

Cisto radi razmene misljenja, prilazem Igorov intervju u Vijencu... Sadrzi dosta o pitanjima iz ovog topika.


IGOR KORDEJ, crtac stripova i ilustrator
Veliki Brat valja se od smijeha

U potrazi za umjetnickom biografijom Igora Kordeja (Zagreb, 1957) naici cete na popis radova dug sedam stranica uskoga proreda koji se odnosi na radove objavljene u inozemstvu. S obzirom na to da je rijec o autoru koji kontinuirano radi od svoje sedamnaeste, kada je shvatio da je crtanje stripova jedino cime se želi baviti, stvaran popis radova mnogo je dulji. Prvi strip, stranicu Zen price, Kordej je objavio 1977. u Hrvatskoj, dok se kao prvi objavljeni strip u Americi navodi dvadeset crno-bijelih stranica stripa The Wall u magazinu Heavy Metal 1989. Potkraj sedamdesetih Kordej je pripadao grupi Novi kvadrat, objavljivao stripove u Poletu, Stripoteci, Spunku, Yu stripu, a medu njegove najpoznatije radove toga vremena ubrajaju se Stranac, Zvijezde, Metro, Vam. Grupa Novi Kvadrat 1979. nagradena je nagradom Sedam sekretara SKOJ-a, no te se godine i raspala, a njezini clanovi krenuli su svojim putem.

U osamdesetima Kordej objavljuje stripove kod raznih europskih izdavaca, a probio se i u Latinskoj Americi. Živio je u Londonu, Danskoj i Francuskoj. Jednom došavši na sjevernoamericko tržište, radi za Dark Horse Comics (Tarzan, Predator, Star Wars), DC Comics (Star Trek) te, nakon preseljenja u Kanadu 1997, potpisuje 2001. ugovor s Marvelom. Iz Marvela ubrzo odlazi i vraca se na europsko tlo zapocevši suradnju s Delcourtom. Uslijedio je i strip-album Smoke scenaristice Alex de Campi, u izdanju IDW Publishinga. Danas živi u Zagrebu, crta za francuski Delcourt, neumorno radi naslovnice koje Algoritmovim knjigama osiguravaju prepoznatljivost (s Nevenom Anticevicem radio je strip Mašina prije gotovo trideset godina), stvara i naslovnice za CD-ove dugogodišnjim prijateljima glazbenicima te povremeno nacrta i koju kazališnu scenografiju (Cudo u Poskokovoj Dragi, SK Kerempuh).
Poceli smo s poviješcu, možda da se vratimo recentnijim zbivanjima: nedavno ste imali izložbu u Ljubljani. Kako ste zadovoljni interesom slovenske publike?
Pa, ponavlja se stara prica – publika me u svim krajevima svijeta, osim u Zagrebu, odlicno prihvaca. Valjda to ide po onoj staroj i istinitoj – „nitko nije prorok u vlastitom selu“. Zapravo i ovdje sam bio dobro prihvacen, dok sam živio vani. Naša cuvena fascinacija svime što dolazi izvana i kratkovidnost glede naših vlastitih vrijednosti. Otkad sam se vratio, ljudi me srecu na cesti, mogu me i taknuti – fascinacija prestaje. Druga faza je ignoriranje i slijed misli, kao – „nije taj Kordej bogznakaj. Ak se vratil, znaci da je popušil vani. Ne bu on nama maglu prodaval...“
Slovenci me imaju rada i pomalo su me posvojili – jedna od mojih baka je bila Slovenka... U Ljubljani sam ovaj put izlagao iskljucivo ilustracije, naslovnice za knjige, koje sam radio u zadnjih nekoliko godina za domace i strane izdavace. Slicna postava, malo osvježena, onoj koju sam izlagao u Beogradu prije nekoliko godina. Namjerno guram izložbe ilustracija u zadnje vrijeme, jer se hocu približiti novim generacijama, kojima sam, zbog dvadesetogodišnje odsutnosti iz kvarta, poceo izmicati iz vidokruga...
Kako vam se svida Ljubljana danas u odnosu na onu koju pamtite od posljednjeg boravka?
Ljubljana izgleda kao prekrasna torta. Zadnji put bio sam u starom centru prije trideset godina, i imam sjecanje na ljubak, ali pomalo mrtav, sivkast grad. Obnovljeni je centar bljesnuo i otkrio svu ljepotu arhitekture, od baroka do secesije, do novih mudro ukomponiranih rješenja. Doista magicno. Mnogo više ljudi na ulicama nego prije. Pa iznenadni, ugodni susreti. Dogodilo mi se, na primjer, da naletim na svjetskog velikana dizajna i stripa Kostju Gatnika, i prozborim koju s njim, s covjekom koji je na ovim prostorima s alternativnim stripom zakuhao stvar mnogo prije izlaska Novog kvadrata na scenu i zapravo nam pripremio teren još ranih sedamdesetih. Kupio sam u Ljubljani njegovu divnu monografiju, izašlu ove godine, s cetrdesetogodišnjim presjekom njegova briljantnog opusa u svim domenama vizualne umjetnosti – dizajna, slikarstva, stripa, ilustracije, skulpture, fotografije. Takvi se više ne radaju...
U izdanju Ogranka Matice hrvatske u Bizovcu i zagrebackog izdavaca Fibra uskoro ce biti objavljena vaša dva strip-albuma. Prvi je ponovljeno izdanje Sage o Vamu. Po cemu je ono drukcije od prethodnih?
Osim što se prvi put pojavljuje na hrvatskom jeziku, Vam se i prvi put pojavljuje u integralnom izdanju, jedna lijepa debela knjiga. Kao mali bonus, knjiga donosi i novu naslovnicu te potpuno nove cetiri strane stripa, ukomponirane u radnju. Ne samo da sam htio razveseliti fanove, nego sam konacno uspio razbiti neke „preguste“ narativne momente u prici, koji su me živcirali godinama, dati joj da još prodiše. Ta uska grla u stripu dogadala su se jer, prije gotovo trideset godina, dok sam radio na Vamu, nisam imao strpljenja ni discipline kao danas, pa sam bio zbrzao neke sekvence i napravio ih malo klaustrofobicnima... Mogli bismo ovo izdanje nazvati – final director’s cut, heh...

Koliko sam shvatila, strip-album Kordej i Django U zoni sumraka dosad nije objavljivan, no vi ste s Nenadom Mikalackim Djangom i ranije suradivali. Što se tocno nalazi u albumu i koliko njegov sadržaj ima veze s vašim ranijim radovima?
To i jest kompilacija naših ranijih radova, nastalih u kreativno burnu i plodnu trogodišnjem razdoblju prije pocetka rata u Hrvatskoj. Vecina tih stripova, dužih i kracih, objavljivana je vani, ali više od pola nikad u ovom kvartu... To su stripovi koje je ovdašnja publika propustila, narocito zbog svih ratnih i poslijeratnih turbulencija. Žanrovski se svi mogu strpati u takozvanu twilight zone, što bismo rekli – ni vrit ni mimo. Nisu ni fantasy, ni povijesni, ni krimici, ni avanturisticki, ni ljubavni, a opet svega toga pomalo ima u svakoj od tih prica. Diraju više u snove, paralelne svjetove i podsvijest.
Django i ja smo u kontaktu sve ovo vrijeme (on živi u Amsterdamu vec gotovo dva desetljeca) i zadnjih nekoliko godina s obnovljenim intenzitetom kemijamo nove projekte. Osobno mislim da je Django najbolji pripovjedac na svijetu. Tocka. Rasna Škorpijetina...
Ima li strip U zoni sumraka glavni lik i što price povezuje?
Ono što povezuje sve price nisu likovi, nego predmeti, artefakti, koji bi se svi trebali naci zajedno u posljednjoj, ultimativnoj, prici. Naime, prvotni plan, od prije dvadeset godina, bio je (i još drži vodu) da uradimo pet albuma u serijalu koji se zove Pet godišnjih doba. Peti album, peto godišnje doba, zvalo bi se Žudnja, i bilo bi tocka susreta i konacnog razrješenja misterioznih predmeta i detalja iz prva cetiri albuma. Od svega toga izašao je prvi album Jesen, još ‘90. Pa je uradeno pedesetak strana olovaka za drugi, Zima, a onda je došao rat i raspad sistema... No citaoci ce se uvjeriti da dobre price nikad ne zastarijevaju. Dapace, danas mi izgledaju još bolje i znakovitije. Konacni je plan da svakako dovršimo cijeli ciklus. Te price i likovi još kljucaju u nama, i zapravo su veliki teret, jer cuce u zatvoru vec dvadeset godina i sve su nemirniji u želji da izadu na slobodu.
Kako ce izgledati naslovnica tog albuma?
Naslovnica je bila problem – prvo je na njoj bio jedan davolak. Vecer prije odlaska u tisak sastalo se bizovacko povjerenstvo Matice hrvatske i odlucilo da naslovnica s likom davola ne može proci (iz povjerljivih izvora saznao sam da je na sastanku sjedio i jedan svecenik – zgodno, zar ne?). Kad sam iduce jutro cuo vijest, bio sam pošandrcao skroz i prva misao mi je bila da otkažem cijeli projekt. A onda sam shvatio da je neodgovorno izigravati mladog gnjevnog pankera – previše ljudi je uložilo energiju u nastajanje te kompilacije, neki trebaju biti i placeni... osim toga, fanovi ocekuju tu knjigu kao ozebli sunce... Pa sam našao srednje rješenje – davolak ide na stražnju stranu korica, malo smanjen, a ilustracija koja je bila na stražnjoj ide kao naslovnica – vuk sit i koza cijela... Da crkva diktira izdavacki program, bilo bi nezamislivo u zemlji prave demokracije, ali ovo što se dogada s nama je sasvim u skladu, ne s poviješcu, nego s ljudskom glupošcu koja neprestano ponavlja razred, jer je uvijek imala jedinicu iz povijesti. U svim zemljama koje se približavaju kolapsu uvijek nazadne, desne, konzervativne frakcije jacaju i dolaze na vlast. Pogledajte što se zadnjih nekoliko godina dogada zemljama, nekad kolijevkama demokracije, kao Njemackom, Francuskom, Holandijom, citavom Skandinavijom... u svima su pobjede na izborima odnijele desne partije. Mase cekaju novog Hitlera da ih cvrstom rukom izvuce iz dreka. Kad covjek razmisli koliko se krvi prolilo u zadnjih sto godina za bolje sutra, za slobodu govora, za osmosatno radno vrijeme, za rasnu jednakost, za besplatno školovanje, besplatno zdravstveno osiguranje... sve uzalud... Veliki Brat valja se od smijeha i Novi svjetski poredak je odmah tu, iza iduceg ugla...
Jesu li vam izdavaci u inozemstvu ikada uvjetovali izgled i sadržaj naslovnice?
Da, ako postoji specificni profil odredenog serijala od prije, onda se naslovnice rade u skladu s tim profilom, da ih publika prepozna kao brand. Najcešce ilustratori, pogotovo u Americi, koja je vrlo konzervativna, posjeduju ugradenu dozu autocenzure i sami znaju što je politicki korektno, a što nije. Paradoksalno je da sam u doba Juge imao vecu kreativnu slobodu nego danas. Osamdesetih sam radio hrpetine ilustracija za mainstream glasila velikih naklada, kao Start, Studio, Danas... u deset godina dogodilo mi se svega dvaput da su mi redakcije odbiju ilustraciju. Prvi put, kad sam na ilustraciji za clanak koji je opisivao politicku i ekonomsku situaciju polovicom osamdesetih, nacrtao jugoslavenski grb i zvijezdu koja se topi od onih šest gorucih baklji. Ha! Bilo je to neke vrste predskazanje svega što se desilo za nekoliko godina... Drugi put kad je ilustracija imala eksplicitni erotski sadržaj, a tjednik-narucitelj bio obiteljskog profila... Bio sam prilicno nabrijan tada, ali nisam snosio nikakve druge posljedice, osim što sam morao ponovno izmisliti i uraditi ilustracije s ne toliko radikalnim idejama. Nakon rata sam, i ovdje i vani, imao puno više odbijenih ilustracija, ali ne zbog politike, vec zbog erotike. Heh...
Kolika je uopce sloboda strip-crtaca koji radi po narudžbi i kojem gotovo uvijek netko drugi piše scenoslijed i scenarij?
Moja je sloboda potpuna nakon što dobijem odobren scenarij. Ja kreiram izgled likova, odjece, scenografiju, montažu, generalni feeling cijeloga projekta... i pletem se u scenarij kad mislim da imam bolja kreativna ili narativna rješenja od pisca. Sasvim sam zadovoljan s takvim udjelom na projektu. Davno sam raskrstio s potpunim autorstvom, jer i pisanje prica treba neprekidno trenirati, a za to nemam vremena. Zato taj posao prepuštam profesionalcima, koji to svakako bolje rade od mene.
Smatrate li sebe u odnosu na naruceni posao „renesansnim majstorom koji pristupa svojoj Bogorodici“, kako je strip-crtace stare škole u jednom tekstu nazvao novinar...
Hm, to zvuci pompozno... ja ne volim mistificirati ono što radim. Znam samo da svaki posao nastojim uraditi najbolje što mogu u danim okolnostima. Ne razmišljam mnogo o tome kako bi nešto trebalo uraditi – ja sjednem za crtaci stol i uradim. Ne priznajem nikakve kreativne krize i blokove – to su samo isprike. Fokus i disciplina su zakon. Crtanje i slikanje je moj život – to se živi i radi, to se ne razmišlja.
Cesto ste radili po narudžbi. Ovisi li u takvim okolnostima stvaranje o nadahnucu? Morate li biti nadahnuti da napravite nešto vrijedno?
Nadahnuce je uvijek tu, pogotovo ako imam kao podlogu kvalitetnu pricu. Ako je prica osrednja, imam osjecaj da gubim vrijeme. Ali, s druge strane, imam puno motiva, poput, recimo, moje velike familije koju treba hraniti. Da uvijek budem inspiriran – i to se može nauciti. Naci cete i motiv i inspiraciju, kud puklo da puklo, ako želite uvijek imati posla i ostati na vrhu. Meni to uspijeva vec više od trideset godina.
Vaša iskustva u Americi i raskid poslovne suradnje s Marvelom u neku ruku imaju veze upravo s neslobodom umjetnika u liberalnom kapitalizmu. Možete li reci zašto je došlo do raskida suradnje s Marvelom?
Zbog tadašnje politike Marvela da, kao velika korporacija pod vodstvom novoga predsjednika republikanca (citaj konzervativca), zagladi sve „cupave“ krajeve, da uniformira produkciju i da stvore od svega jedan prepoznatljivi brand za sve uzraste pod bilo koju cijenu. Da bi se likovi superheroja mogli lijepiti na kutije cerealsa, tekice i pernice za klince... Posljedica toga bilo je prisiljavanje crtaca da promijene stil i slice svi jedni drugima. Ja to nisam uradio, pa su mi u prvoj fazi zabranili da tuširam svoje olovke i pridružili mi nekolicinu tušera koji su sustavno uništavali ono što se zove Kordejev stil. Pa su krenule svade, ne samo oko toga, nego i zbog cenzure, jer likovi u stripu više nisu smjeli pušiti i piti, heroine nisu smjele nositi premale gacice i grudnjake i slicno... Cak su i krv poceli farbati u sivo (!) i tako... na koncu sam dobio nogu. Kad sam ih podsjetio da su prekršili ugovor, receno mi je da taj ugovor mogu iskoristiti kao toalet-papir. To se zove korporativna kultura...
U pozadini svega bila je i jedna bitna komponenta, tipicna muška igra supremacije – svi iz menadžmenta, od predsjednika do financijskog direktora, bili su kompleksaši, za glavu niži od mene, power trip brijaci, i nisu me podnosili od prvoga dana kad smo se sreli uživo.
Usporedujuci ta iskustva s trenutacnim stanjem u Hrvatskoj – koje je vaše mišljenje o položaju stripa u Hrvatskoj?
Strip u Hrvatskoj, što je paradoksalno, doživljava pravu renesansu na izdavackom planu. U doba rata i dugo vremena poslije, jedina svijetla tocka bio je casopis Kvadrat. Zadnjih godina, zahvaljujuci mainstream izdavacima kao Fibra, Libellus, Algoritam, Bookglobe te alternativnima, kao Komikaze ili Q strip, tržište je preplavljeno kvalitetnim licencijskim i domacim stripovima. Posebno bih izdvojio Fibru, iz cijih izdanja probija velika ljubav i entuzijazam, od izbora naslova do divne graficke opreme i brige oko najsitnijih detalja svakoga pojedinog izdanja. Paradoksalno je zato jer je tržište malo i kupci siromašni. Utoliko je važna podrška Ministarstva kulture, koje odobrava financijska sredstva za mnoga od tih izdanja.
Sudjelovali ste u Domovinskom ratu od 1991–1995. Koliko vas je rat promijenio kao umjetnika i kao covjeka?
Ne volim pricati o tome, ali da, tko se ne bi promijenio u tom ludilu... Da bih ostao iole suvisao, pomogle su mi knjige fantasyja, kojih sam imao pun ruksak.
Jesu li te promjene imale veze s odlaskom iz Hrvatske 1997?
Zapravo sam iz Hrvatske odlucio otici iz straha da bi se na ovom balkanskom trusnom podrucju mogao vrlo brzo opet desiti neki rat... i kad je 1996. došao poziv da radim u toj kanadskoj tvrtki, objerucke smo ga prihvatili. Vremena su bila nesigurna, posla nije bilo. (Nakon povratka s ratišta cak sam bio na nekoliko mjeseci završio na socijalnoj pomoci, što je bio najponižavajuci osjecaj u mom životu. I tad sam se bio zakleo da cu se ubiti ako ikad više budem ovisio o bilo kojoj vlasti, partiji, organizaciji... So far, so good...)
Koji je bio triger za odlazak iz Kanade i što vas je natjeralo da se vratite?
Triger je bio cisti instinkt, spoznaja da, ako ostanem u onom ludilu koje ja zovem pakao demokracije, da cu se jednostavno ugasiti ili poludjeti, ili postati zlocinac. Bilo se u meni nakupilo toliko gnjeva i frustracije...
Znaci, goli opstanak, potreba za ocuvanjem zdrava razuma prije svega. Mislio sam, ako samo par godina uspijem proživjeti kao slobodan covjek, vrijedit ce... I što sad – svjedokom sam da sve što je u Americi, kao izvoru zla, devijantno, nehumano, zlo, brutalno, dolazi ovamo i da se dogada identican proces pretvaranja ljudi u ovce.
Što je za vas nacionalni identitet i imaju li Hrvati problem s nacionalnim identitetom?
Hrvati, kao prvo, imaju problema s identitetom uopce. Ostao je još na razini pripadnosti klanu, kvartu ili nogometnom klubu... Splicani ne podnose Zagrepcane, Zagrepcani ne ponose Imocane, Imocanima je pitanje casti da nasanjkaju sve ostale, Istrijanima svi ostali idu na živce, ali sva ta plemena opet imaju nešto zajednicko – da pricaju viceve o glupim Bosancima ... i tako unedogled....
Na koji nacin se uopce, po vašem mišljenju, u ovako globaliziranu svijetu može ocuvati, prvo osobni, a onda i nacionalni identitet?
Otporom i rušenjem globalizacije. Nema drugoga rješenja. Problem je samo u tome da Novi svjetski poredak zadnjih stotinjak godina naporno radi na tome da otupi mase i ucini ih ovcama, time neprestano snizujuci tocku pucanja mase i uspostavi novi oblik robovlasnickoga društva. U tom dugotrajnom procesu masa je totalno otupljena konzumerizmom i ne buni se, jer ljudi sad imaju osjecaj da ce nešto bitno izgubiti ako izadu na ulicu. A to bitno je, kao, stan, auto, namještaj, perilica... Mislim da je još Platon rekao onu: Robovima se najlakše upravlja tako da im se da privid slobode.
Hrvatska je odlican primjer. Pogledajte nedavne masovne štrajkove u Francuskoj. A kad je bilo zadnje veliko okupljanje ljudi u Hrvatskoj? Prije ravno petnaest godina, kad je sto tisuca ljudi došlo na Jelacic-plac da obrani Radio 101. U meduvremenu je vlast opasnih namjera potpuno uništila infrastrukturu, ekonomiju i neovisnost Hrvatske, odsilovala je u svim mogucim figurama veneris, pa ništa. Gaze se nemilice ljudska prava i slobode, pa ništa. Zlocinci šetaju slobodni punih džepova, pa ništa. Ljude se nasilno gura u cetvrti Reich, zvani EU, u kojoj ce biti samo sluganska jeftina radna snaga, pa ništa.
Što je, po vašem mišljenju, razlog da se ljudi protiv svega što ste nabrojali ne pobune? Postoji li nacin da se ta situacija popravi?
Postoji ona dugotrajnija ofca-opcija, a to je da svi mi, ofce kakve jesmo, cekamo da Novi svjetski poredak prirodno implodira, kao što se desilo svim svjetskim carstvima, totalitarizmima i diktaturama u povijesti, kad bi se napuhnule i rastegnule izvan svih logicnih granica vlastitih resursa i zdrava razuma. To bi moglo stvarno potrajati i biti još bolnije u buducnosti – zvijer je žilava i na samrti se najjace rita.
Druga, brza opcija, jest izaci na ulicu, povješati sve vlastodršce i tajkune naglavacke i pokušati povratiti izgubljenu infrastrukturu, od nafte preko banaka do telekomunikacija. Onda bismo morali riskirati združenu intervenciju zapadnih zemalja koje bi htjele zaštititi uložena sredstva. Prvo bi nas demonizirali preko korporativnih globalnih sredstava informiranja, tako da ostatak svijeta ne bi ni trepnuo na tamo neki genocid tamo nekih cetiri milijuna krvolocnih ludaka, protivnika demokracije, koji su, stoka jedna, još i radili na tajnom oružju masovnog uništenja... I ne bismo bili prva zemlja koju bi to zadesilo. Od Vijetnama, preko Cilea i Salvadora do Iraka, svjedoci smo takvih intervencija i potpune materijalne i kulturne devastacije spomenutih zemalja. Jesu li, usprkos posljedicama, Hrvati spremni ici do kraja, u ime stvarne slobode, stvarne neovisnosti i stvarne opce dobrobiti? Ili im je dovoljno da i ubuduce kao sluge žive od bacenih mrvica?
Nisu li to odvec radikalna rješenja?
Ne mislim da su radikalna, ona su samo realna i u svima njima Hrvatska kao mala zemlja definitivno gubi bitku. Postoji još mnogo opcija. Treca, utopijska, opcija je na duge pruge najmudrija i najbolja za zajednicu, bez krvi i gradanskog rata, ali, nažalost, mudrost i zajedništvo vec davno ne stanuju ovdje. Prvo masovno javno deklarirati neplacanje poreza nevaljaloj vlasti, ukinuti parlament i stranke kakve znamo, odabrati za zastupnike naroda ljude koji ce taj posao obavljati bez place, iz casti, uz svoj redovan posao; zavjetovati placanje nužnih davanja u državni proracun onima koji donesu dugorocni, pouzdan, logican i human, baziran na vlastitim resursima, program za duhovni, ekološki i ekonomski oporavak zemlje. Uciniti prosvjetare, umjetnike i humaniste gradanima prvog reda, proglasiti religije iskljucivo privatnom izborom svakog pojedinca; ukinuti placenu pravnicku profesiju (naime, zaštitnike obespravljenih birati medu ljudima iz naroda s najsnažnijim moralnim i etickim nacelima, da rješavaju sporove besplatno, kao i zastupnici); ukinuti korporacije; zadržati samo jednu banku pod nadzorom države, koja ce kreditima pomagati izvodenje velikih javnih radova, zdravstvo i duhovno prosvjecenje... (ovo je skracena lista promjena – ima još toga).
A gdje je optimizam i vjera u bolju buducnost?
Optimizam se sastoji u onom što slijedi. Tada treba pljunuti u šake... Pa vlastitim snagama obnoviti proizvodnju, poljoprivredu i kulturu... Stegnuti remen još citavoj jednoj generaciji i živjeti iducih trideset godina na palenti, grahu i krumpirima, u snažnu uvjerenju je da su krv, znoj i suze jedina opcija za dobrobit naših prapraunuka...
Posljednja, i meni omiljena, opcija cetvrta je na popisu, a ona govori da je davno sve pretkazano i sve nas ceka... Mislim da ce poceti kao rat za vodu i prerasti u globalni rat u kojem nestaje dvije trecine covjecanstva. Preostala trecina okrece se prvenstveno duhovnoj obnovi. A onda tisucu godina blagostanja. Živi bili pa vidjeli...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2010 : 20:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
Kordej je legenda. Upoznao sam ga, cak smo, poslije jednog roštilja, završili kod njega doma nas par na picu

Jedino ne kužim zakaj fura one brcine

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 19/11/2010 : 20:48:45  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message
A onda dolazi Pahana!

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 22:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
catclow

bah, kordjej ima pravo na sovje obojeno misljenje jednako kao i dsormaz1, ti, ja ili bilo tko drugi, htjeli to ili ne htjeli mi svi mislimo da smo u pravu, kao znamo pravu istinu vidjevsi svjeta proprilicno okolo i nasiroko

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 22:05:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by Kruger

relano je da mi hrvati ne pripadamo EU i da to misle vecina gradjana, mi jesmo europljani ali nismo pripadnici sluganske EU, s obzirom na svoje gospodarske mogucnosti s pravom mozemo tako misliti jednako kao svicarci koji ne posjeduju gospodarske mogucnosti poput nas







a neznam jes bio u svajcarskoj, al ja sam bijo i vidjo da su nebogati stos tice prirodnih resurnih bogastava ( izuzvsi bankarstva, a jel bankarstvo priridno il ne neb znao )
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/11/2010 : 22:20:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
catclow

nije mi se dalo quotirati

ali u tom tvom tekstu se spominje radio 101
ne znam koliko si informiran, ali radio 101 je nastao negdje 1982 ili 1983 sa zadatkom da destablizira tadasnju sfrj, kad je hr postala samostalna stojedinica je bila eksperimentalna baza za rusenje tadasnjeg drustvenog poretka u hr, nisu uspjeli, naravno taj isti eksperiment je nastavljen i isproban 2000/2001 u srbiji na rusenju milosevica sa uspjehom, pa je ponovo aktiviran u ukrajini sa pokusajem rusenja poretka u toj zemlji ali bez uspjeha kao i u hr ( mada je velika razlika u zbivanju u ukrajini i hr u odnosu na srbiju, ali to nije bitno stranima manipulatorima ), no danas kad je taj radio ostao bez svojih starnih finacijera on se gusi u blatu i kaljuzi korupocije koja ce ga vjerojatno napokon ugasiti

Edited by - Kruger on 19/11/2010 22:24:36
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3109 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 19/11/2010 : 22:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message
quote:
Originally posted by mladjo

Dobro Krugeru jesi morao baš 7 puta quotat


naravno da jeste
pa zar to moze drugacije

a ja sam se vec pitao gdje je on na ovoj temi
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/11/2010 : 22:26:48  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:
Originally posted by Kruger

catclow

bah, kordjej ima pravo na sovje obojeno misljenje jednako kao i dsormaz1, ti, ja ili bilo tko drugi, htjeli to ili ne htjeli mi svi mislimo da smo u pravu, kao znamo pravu istinu vidjevsi svjeta proprilicno okolo i nasiroko





Zato i razgovaramo. Iz tudjeg misljenja se moze izvuci nesto za popraviti svoje ili sebi dokazati ispravnost (ili dici ruke od gluposti).
Zasto stalno zagovaras boje? Po sistemu nasi i njihovi, mi i oni...
Zasto mislis da ne postoje i daltonisti? Ako je Igor antiglobalista, po tvom tonu ispadne da si ti globalista. Sad, pitanje je da li je on bas skroz protiv globalizma, a pitanje je i da li si ti sasvim protiv pusenja i politicke nekorektnosti....
Go to Top of Page

sdragan@
Senior Member



Western Sahara
1780 Posts

Member since 01/05/2005

Posted - 19/11/2010 : 22:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send sdragan@ a Private Message
quote:
Originally posted by adriano

je li ti to Stjepan Filipovic na avataru?



Da! To je Narodni heroj Stjepan Stevo Filipovic nekoliko trenutaka pre nego sto ce biti obesen.


"Bijah uhvacen u zamku,I pozvan da se predam,Al taj nisam ja,Stuc u ruke i crta.
Kako gordo teku suze,Skrivao sam mnoge ljude,Kao i imena,A sad i ona ginu sa mnom

Go to Top of Page

sdragan@
Senior Member



Western Sahara
1780 Posts

Member since 01/05/2005

Posted - 19/11/2010 : 22:35:06  Show Profile Show Extended Profile  Send sdragan@ a Private Message
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by sdragan@

Moderatori...zasto ste izbacili Gorana...covek ni jednom recju nije nikoga vredjao ovde...Neverovatno


Vratimo se u sadasnjost...Ja se bavim molersko farbarskim radovima i od toga zivim poslednjih dvadeset godina.
Ove godine sam renovirao stan coveku koji u mom gradu poseduje nekoliko stanova...nekoliko kuca...nekoliko lokala i nekoliko automobila...sve je to on sa "svojih deset nokata" stekao u poslednjih petnaestak godina.

Kada smo mu zavrsili stan...posle svih guzenja,jebacina,sranja koja sam trebao progutati...on na kraju hoce da mi zakine pola novca od obracuna...eeehej...pola jebot'e!
Njemu valjda dodje normalno da ne placa nikome...
Na kraju...da ne duzim, posle nedelju dana svadjanja,cimanja,pretnji i ostalih zajebancija izvucem se iz citave price sa samo 300 eura manje u dzepu i presrecan samo da ga ne moram gledati vise.




ti mislis da u onom sistemu toga nije bilo, tad si to marao raditi po zadatku ili duznosi i nisi smio razmisljati kao sto se tebi pruzila prilika da spoznaji da od kad postoji svijeta i vijeka postoje i zlikovci
razlikom je u tome da u proslom sitemu to covijek nije smio spoznati, morao je sutjeti i trpjeti
sad su se vremena promjenila pa se moze malo i kazati ostalom puku o nepravdi, mada se promijenit nista nece kao ni do sad


Od kada je gavran pocrnio bilo je takvih situacija...ali u proslom sistemu kako ti kazes...nije postojala mogucnost da me zakine covek koji ima stotinu puta vise imovine od mene kao prosecnog gradjanina...To vredja zdrav razum...razumes!
U starom sistemu je teznja bila na jednakosti...i ako me neko zakine...mi smo ipak jos uvek na istoj razini...
I da...72-e prosecam pekar nije imao bednu platu vec naprotiv od te plate je uspevao da vraca kredite, skolovao decu i isao na letovanje...ako je imao malo vise srece mogao je dobiti stan...ok...nije vozio "mecku" ali j'bes zivot bez neostvarenih snova :-)
Bio je dobar i "Fica"

"Bijah uhvacen u zamku,I pozvan da se predam,Al taj nisam ja,Stuc u ruke i crta.
Kako gordo teku suze,Skrivao sam mnoge ljude,Kao i imena,A sad i ona ginu sa mnom

Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 19/11/2010 : 22:38:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by Kruger

relano je da mi hrvati ne pripadamo EU i da to misle vecina gradjana, mi jesmo europljani ali nismo pripadnici sluganske EU, s obzirom na svoje gospodarske mogucnosti s pravom mozemo tako misliti jednako kao svicarci koji ne posjeduju gospodarske mogucnosti poput nas



Ej, Krugeru, ja se nadam i dobro vam hocem, da ne idete, kao ni srbima ni makedoncima, najbolje je da radite na lokalnim stvarima, ali šta ceš ti i ja ili neko drugi, polit..ika je ta kur..va koja odlucuje, ja se samo nadam da ce vam biti bolje nego nama, sve sam ti rekao, ajd.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 19/11/2010 : 22:39:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by Risar_69

quote:
Originally posted by Kruger

relano je da mi hrvati ne pripadamo EU i da to misle vecina gradjana, mi jesmo europljani ali nismo pripadnici sluganske EU, s obzirom na svoje gospodarske mogucnosti s pravom mozemo tako misliti jednako kao svicarci koji ne posjeduju gospodarske mogucnosti poput nas



Ej, Krugeru, ja se nadam i dobro vam hocem, da ne idete, kao ni srbima ni makedoncima, najbolje je da radite na lokalnim stvarima, ali šta ceš ti i ja ili neko drugi, nemaš puno rijeci, polit..ika je ta kur..va koja odlucuje, ja se samo nadam da ce vam biti bolje nego nama, sve sam ti rekao, ajd.


Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/11/2010 : 22:43:02  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Jbs zemlju koju jedan radio destabilizuje....
Nije rec o detaljima, nego ukupno o ispiranju mozga i stvaranju ekonomskih robova koji misle da su srecni sto imaju sladoled...
Na nas starije se to teze lepi, ali mladjarija se lako prima....
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 19/11/2010 : 22:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
JBŠ ljudi koji vode zemlju, ima ljudi koji razmišljaju(strokovnjaki, tehnicari, znanstveniki,..), ali nikad ne dodju napred, to je žalost, za bilo koju zemlju ili kraj.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 19/11/2010 22:46:42
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 19/11/2010 : 23:02:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message

quote:
Originally posted by adriano

je li ti to Stjepan Filipovic na avataru?


Slike revolucionara s prkosno uzdignutim rukama koji ponosno odlazi u smrt obišle su svijet i postale simbol otpora i antifašizma, primjer kako se bori i gine za slobodu. Ovaj neustrašivi hrvatski borac, revolucionar, rodoljub i nadasve antifašista proglašen je narodnim herojem 16. veljace 1949. godine. Slika pogubljenja Stjepana Filipovica i njegove prkosno uzdignute ruke izložena je u zgradi UN u New Yorku. Pred tom je slikom 1955. godine zastao Nehru, tadašnji indijski premijer i jedan od tvoraca Pokreta nesvrstanih, i fasciniran moralom covjeka ispod vješala, kleknuo i dugo ostao u razmišljanju i molitvi, a nakon toga, prema izvještajima ocevidaca, izmedu ostaloga rekao: „Narodi i revolucije, koje imaju takve borce i rukovodioce moraju pobijediti... I Tito je morao pobijediti kad je imao ljude koji su se na ovaj nacin borili i umirali.“

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18732 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 20/11/2010 : 01:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message
Slike revolucionara s prkosno uzdignutim rukama koji ponosno.......
Predlažem skromno da se Chiku Caetanu Lopezu Gonzalezu i Rodigalezu podigne spomenik na prigodnom mjestu(Darkwudu ili Zagrebu)a strip CHIKO REVOLUCIONAR uvede u sve škole exYuge kao obavezno štivo/lektira...

a što se Evrope tice...kud srljate...evo još malo pa razpala...zašto se spasavat i bežat u kucu koja gori...ostanite vanka.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.02 seconds. Snitz Forums 2000