forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 društvena problematika - lijevi vs. desni i skupa
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 12:56:32  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta

ajmo vako,necemo desnim ni lijevim putem,ajmo kroz sredinu i bit ce dobro! ostavimo se stvari sto nas vracaju unazad. kroz povijest smo morali iz gresaka da vec jednom to naucimo.



Potpis! Eto napokon da se u necemu slažemo
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 13:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by stinky
druga dobra fora, koju vidim na topicu: markos je isto ljevicar? to jednostavno ne može biti. nedavno je zastupao "pravo kapitala" naspram "progresivnih tehnoloških mogucnosti" ili jasnije skidanja filmova, glazbe, stripova... po tom pitanju je najzadrtiji konzervativac. i to je ujedno najocitiji primjer "klasne svijesti". evo mhejl, ako negdje tražiš klasnu svijest onda je to "kada markos istupa protiv stripzone". marksisticki se to formulira kao "objektivni klasni interes koji dolazi svijesti u subjektivnom umu njenog pripadnika".



Vješto manipuliraš informacijama

Necije opredjeljenje ne mora imati nikakve veze sa društvom u kojem živi. Svako društvo ima svoja "pravila" (zakone) koje svi clanovi te "zajednice" moraju prihvatiti, svidalo se to njima ili ne. U takvom sustavu kreiramo svoje vrijednosti. Vrednovanje se upravo odvija prema društvenim zakonima.
Prema tome ako je netko nacionalist, komunist, socijalist ili nešto deseto to je potpuno nebitno, jer on trenutno živi i stvara u društvenom uredenju koje se zove KAPITALIZAM. Iz toga je potpuno logicno da u takvom društvu ne možeš samostalno provoditi svoje osobno "društveno uredenje" i živjeti u nekakvoj umjetnoj simbiozi.
Trenutno svi živimo prema pravilima kapitalizma, a ona su jasna.

Iz navedenog proizlazi da skidanje filmova, glazbe i slicnih sadržaja zašticenih autorskim pravima nije nikakva "progresivna tehnološka mogucnost" vec KRAÐA.

Namjerno zanemaruješ cinjenicu da ti "proizvodi" nisu pali sa neba vec je netko u njih uložio svoje znanje i vrijeme.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 13:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by stinky
iako ono u estoniji nije neposredna demokracija (ej, stripofile, nisi pratio pažljivo što je problem. ne e-glasanje, nego nep. demokracija) ipak me stvar podsjetila da sam smetnuo s uma: na listicu glasaš jednom i gotovo. a tamo su ljudi mogli glasati bezbroj puta, tj. predomišljati se, mijenjati odluku. to riješava problem "neposredne sile iza zaslona", jer je teško organizirati non-stop nadgledanje. (teoretski je moguce i tome doskociti, ali to su vec puke mogucnosti).



Navedeno je bio samo tehnološki primjer koji se može primjeniti na velik broj situacija. U svakom slucaju tehnološki je sve izvedivo.


quote:
Originally posted by stinky
naravno, sumnjam da ce do toga doci (ostaje onaj nepremostivi problem: ljudski faktor, voljni moment. bi li ljudi mogli toliko "doci k svijesti" da non-stop budu predano ukljuceni u život zajednice?)



Ovo je u biti pravi problem.
Osobno mislim da ce vrlo brzo doci do tehnološkog "skoka", ali pravi problem je nivo ljudske svijesti.
Da bi bio ukljucen u život zajednice treba drasticno podici nivo obrazovanja. Obrazovanje se ne postiže korištenjem FB-a i gledanjem Red Carpeta. Nažalost ljudi obicno idu "prividno" bezbolnijim putem, kako se kaže "go with the flow".
Provodenje neposredne demokracije bez zadovoljavanja odredenih uvjeta ce u tom slucaju biti unaprijed osudeno na propast. Imamo komunizam kao odlican primjer.
Istovremeno dolazimo do "parole" koju smo vec više puta spominjali i koja odreduje uzajamnost tehnološkog napretka i ljudske svijesti.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 13:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by bagi

quote:
Originally posted by Kruger

meni neki stariji ljudi znaju reci u obrani juge kako je juga bila bogatija od ceske, vele mi " e moj sinko da samo znas kakve smo mi face bile sa sto maraka u ceskoj, bili smo carevi ", a danas je ceska prestigla hrvatsku ili je podjednake ekonmoske snage, zaboravljaju da je u vrijeme austro ugarske ceska bila bolja od hrvatske i slovenije zajedno, da ju je komunizam srozao, mada to i mozda nema bas neke veze s komunizmom nego jednostavno su rusi iz nekih svojih razloga unazadili cesku, kao sto su to ucinili sa ukrajinom, a i danas je ukrajina jedna od najsiromasnijih zemalja europe i sa sto maraka mozes biti car u toj zemlji, mada bi se moglo bolje reci sa sto eura, tamo je prosjecna placa oko stotinjak eura, dakle mi koji smo mladje generacije imamo slicnu mogucnost, kakvu su nasi stariji drugari u proslosti imali sa ceskom, mi to mozemo ponoviti u jednoj drugoj zemlji koja se zove ukrajina



Kakve nebuloze ti to navodiš? Ceška je danas za Hrvatsku a bogami i za sve ex-Yu države Amerika.Pa vi u Hrvatskoj da nemate mora bili bi i gladni i žedni kao ovdje mi u Bosni...



+1
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 14:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1
Razdoblje 45-godišnje okupacije ne može se sažeti u par recenica, a ja sad nemam vremena pisati nekakve eseje o tzv.nacionalizaciji (to je bila najveca pljacka u povijesti), progonima politickih protivnika, ubojstvima mnogih, hiperinflacije, nestašice svega i svacega što je rezultiralo šopingiranjima u Trstu, korupcije i kriminala bilo je i onda koliko hoceš, samo se nije smjelo o tome govoriti, zatim diktatura i verbalni delikt...
Zar bih trebao žaliti za necim takvim?
Na kraju krajeva, dobro ti Kruger kaže, tu treba dodati i neciji subjektivni doživljaj i osjecaje. Ja uopce ne sumnjam da je nekima onda bilo lijepo (npr.pripadnicima stupova tog društva i njihovim obiteljima).
Unatoc problemima koje sad imamo nikad se ne bih vracao u tu državu i taj sistem.
Jedino za cim žalim je što Juga nije ranije propala, a još više žalim što je uopce stvarana.
Uostalom, mislim da je Jugoslaviju trebalo uništiti (kako bi rekao Marcus Porcius Cato, samo što ovdje nije rijec o Kartagi)...



Ti i ja ocito danas ne živimo u istoj državi, je moja Hrvatska je cista suprotnost tvojoj.
O "najvecoj pljacki u povijesti" bi se dalo jako puno raspravljati, a i namece se onda pitanje kako nazvati dogadaje od '91 pa negdje do '98-e?
Kada su ratni profiteri preuzeli sve velike firme, kada su pod okriljem velikog domoljublja i naglog otkrivanja crkve i vjere pokupovali stotine tisuca zemljišta, a platili NAŠIM novcem.
Dovoljno je pogledati danas te silne bogataše i usporediti sa onim što su imali prije '91.
Svaka cast nekolicini izuzetaka.
Tu zaustavljam politiziranje jer bi mogao knjigu napisati.

I ne, ne žalim za Jugom niti me briga za nju. Za prolivenim mlijekom ili otrovom (kako za koga :)) nema smisla žaliti.

Nego vratimo se ovoj državi u kojoj ja živim, a ti na svu srecu ocito ne.

Na moju veliku žalost Hrvatska je danas država sa 18% nezaposlenih ili 314.029 osoba (susjedna Austrija 4,5%). Otvorenih radnih mjesta je 4161.

BDP nam je -2,2% (prosjek Hrvatske u jugi je bio +4.5%, a znao je dostizati i +10%).

Prosjecna placa je 5400kn, ako gledamo najveci broj djelatnosti (NKV i SSS) onda je prosjek 2900kn.
Potrošacka košarica 4800kn. Što ce reci da sretni uspiju preživjeti, platiti režije i prehraniti se. Oni malo manje sretni su na rubu gladi. Sve ostalo je luksuz rezerviran za 2% "bogatih".

Oko 240.000 racuna gradana je blokirano.
Godišnje se provodi preko 8000 ovrha nad gradanima.
Svaki dan bez posla ostane 480 osoba.

Kredite ima preko 70% gradana. Sve više ljudi diže kredite da bi se prehranili. Preko 80% ih je u nedozvoljenom minusu.

Gospodarstvo gotovo da ne postoji, jedino što funkcionira je uvoz (legalizirani šverc) i turizam.

Ovih slika se ne sjecam kad sam bio nešto mladi, danas su svakodnevnica.




"Uvezli" smo sve najgore iz te divne Amerike, a izgubili puno lijepoga što smo imali i nismo cijenili. Sve to smo zamijenili za divne sjajne stvari, kako TBF-ovci kažu "šareni artikal, karton i plastika". Sad ih možemo u miru gledati i sliniti nad njima, i to je nešto, barem ne moramo u Trst. Uostalom tko si i može priuštiti put do Trsta jednom tjedno, što je prije bilo jednostavno kao odlazak na kavu.

Isto tako se ne sjecam se da se ranije zakljucavala kuca kad bi skoknuo do susjeda ili u ducan. Auto bi se parkirao bez problema sa otvorenim prozorima i bez zakljucavanja.

Ovo zadnje su sitnice prema gore navedenom, ali i odraz društva. Danas su se ljudi povukli u sebe, optereceni su problemima, fitilj im je sve kraci, a živci sve tanji.

Nego da ne padnem u depru, daj napiši ti koju lijepu o toj tvojoj Hrvatskoj državi.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 14:34:44  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
Za kraj isprika svima što sam natrpao ovoliko postova u nizu. Nažalost nisam stigao cijeli tjedan pratiti forum, pa sad nadoknadujem :)

I naravno cestitka svim sudionicima, ipak smo napredovali nakon zadnje zakljucane teme i dogurali do 15. stranice :D

A sad da vratimo temu na pravi put.
Vidim da mnogi podcjenjuju ljudske mogucnosti i sude prema sebi ili društvu u kojem žive. Upravo iz tog razloga im je nemoguce pojmiti napredno društveno uredenje na tragu Socijalizma i mrskog nam Komunizma. :)

Razmislite o sljedecem. Mnogi teoreticari danas predvidaju tehnološku revoluciju u kojoj ce se covjek "osloboditi" okova. Roboti i tehnologija ce preuzeti RAD, a ljudi ce se moci posvetiti vlastitom razvoju. Tek tada ce covjek moci nesmetano razvijati svoje mogucnosti.

Edited by - stripofil on 05/10/2012 14:35:44
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 05/10/2012 : 15:05:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message
:) Ne znas za BiH :) Dovoljno je reci da nije ostalo nista vrijedno pomena. Sve je unisteno iz temelja. A to za Cesku, ne da su ispred, nego su bar deceniju ili dvije ispred Hrvatske, a 5 decenija ispred BiH.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 05/10/2012 : 15:25:33  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message
U Dodiklendu je super, ne znam za ostatak BiH. Zar je toliko loše? :o :D
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/10/2012 : 17:37:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by stripofil

quote:
Originally posted by dsormaz1
Razdoblje 45-godišnje okupacije ne može se sažeti u par recenica, a ja sad nemam vremena pisati nekakve eseje o tzv.nacionalizaciji (to je bila najveca pljacka u povijesti), progonima politickih protivnika, ubojstvima mnogih, hiperinflacije, nestašice svega i svacega što je rezultiralo šopingiranjima u Trstu, korupcije i kriminala bilo je i onda koliko hoceš, samo se nije smjelo o tome govoriti, zatim diktatura i verbalni delikt...
Zar bih trebao žaliti za necim takvim?
Na kraju krajeva, dobro ti Kruger kaže, tu treba dodati i neciji subjektivni doživljaj i osjecaje. Ja uopce ne sumnjam da je nekima onda bilo lijepo (npr.pripadnicima stupova tog društva i njihovim obiteljima).
Unatoc problemima koje sad imamo nikad se ne bih vracao u tu državu i taj sistem.
Jedino za cim žalim je što Juga nije ranije propala, a još više žalim što je uopce stvarana.
Uostalom, mislim da je Jugoslaviju trebalo uništiti (kako bi rekao Marcus Porcius Cato, samo što ovdje nije rijec o Kartagi)...



Ti i ja ocito danas ne živimo u istoj državi, je moja Hrvatska je cista suprotnost tvojoj.
O "najvecoj pljacki u povijesti" bi se dalo jako puno raspravljati, a i namece se onda pitanje kako nazvati dogadaje od '91 pa negdje do '98-e?
Kada su ratni profiteri preuzeli sve velike firme, kada su pod okriljem velikog domoljublja i naglog otkrivanja crkve i vjere pokupovali stotine tisuca zemljišta, a platili NAŠIM novcem.
Dovoljno je pogledati danas te silne bogataše i usporediti sa onim što su imali prije '91.
Svaka cast nekolicini izuzetaka.
Tu zaustavljam politiziranje jer bi mogao knjigu napisati.

I ne, ne žalim za Jugom niti me briga za nju. Za prolivenim mlijekom ili otrovom (kako za koga :)) nema smisla žaliti.

Nego vratimo se ovoj državi u kojoj ja živim, a ti na svu srecu ocito ne.

Na moju veliku žalost Hrvatska je danas država sa 18% nezaposlenih ili 314.029 osoba (susjedna Austrija 4,5%). Otvorenih radnih mjesta je 4161.

BDP nam je -2,2% (prosjek Hrvatske u jugi je bio +4.5%, a znao je dostizati i +10%).

Prosjecna placa je 5400kn, ako gledamo najveci broj djelatnosti (NKV i SSS) onda je prosjek 2900kn.
Potrošacka košarica 4800kn. Što ce reci da sretni uspiju preživjeti, platiti režije i prehraniti se. Oni malo manje sretni su na rubu gladi. Sve ostalo je luksuz rezerviran za 2% "bogatih".

Oko 240.000 racuna gradana je blokirano.
Godišnje se provodi preko 8000 ovrha nad gradanima.
Svaki dan bez posla ostane 480 osoba.

Kredite ima preko 70% gradana. Sve više ljudi diže kredite da bi se prehranili. Preko 80% ih je u nedozvoljenom minusu.

Gospodarstvo gotovo da ne postoji, jedino što funkcionira je uvoz (legalizirani šverc) i turizam.

Ovih slika se ne sjecam kad sam bio nešto mladi, danas su svakodnevnica.




"Uvezli" smo sve najgore iz te divne Amerike, a izgubili puno lijepoga što smo imali i nismo cijenili. Sve to smo zamijenili za divne sjajne stvari, kako TBF-ovci kažu "šareni artikal, karton i plastika". Sad ih možemo u miru gledati i sliniti nad njima, i to je nešto, barem ne moramo u Trst. Uostalom tko si i može priuštiti put do Trsta jednom tjedno, što je prije bilo jednostavno kao odlazak na kavu.

Isto tako se ne sjecam se da se ranije zakljucavala kuca kad bi skoknuo do susjeda ili u ducan. Auto bi se parkirao bez problema sa otvorenim prozorima i bez zakljucavanja.

Ovo zadnje su sitnice prema gore navedenom, ali i odraz društva. Danas su se ljudi povukli u sebe, optereceni su problemima, fitilj im je sve kraci, a živci sve tanji.

Nego da ne padnem u depru, daj napiši ti koju lijepu o toj tvojoj Hrvatskoj državi.



odlican post.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/10/2012 : 17:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta

ja se slazem da je ceska uspjesnija od hrvatske i bih. samo ne bi se trebalo zaboraviti da je ceska bila postedjena ratnih zbivanja. za pet godina rata je vrlo puno unisteno. ne znam bas tocno za bih,al u hrvatskoj su tragovi rata u velikom postotku uklonjeni. cesi i poljaci dok su gradili u nas je se rusilo!halo!!!



haha. dobrih šala nikad dosta. troškovi rata su ti otprilike bili 30 mlrd dolara a privatizacije priko 300 . pa ti vidi

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 05/10/2012 : 18:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message
Samo bih se dotaknuo kontenjera i onih koji kopaju po njima.
Sigurno da ima ljudi koje je nužda natjerala na to,no pouzdano znam par ljudi koji kopaju po smecu iako imaju dobra primanja i sve osigurano.
Jednostavno,oni bi se za kunu je.... da prostite.

Ha,u Hrvatskoj ima hrpa ljudi koja kuka a vozaju dobra auta,bolja od moga.....svako živi prema svojim mogucnostima ali ima puno onih koji troše više nego što zaraduju i onda im netko drugi kriv.
Mislim da je negdje bilo istraživanje kako Hrvati troše na odjecu duplo više nego Poljaci,a po primanjima su tu negdje.
To je ludilo!!!

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 05/10/2012 : 18:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Pa vidi, ja ne znam kako je kod vas, ali ovdje, u CG, se jako puno polaže na privid blagostanja i "imucnosti". Tako ce se mnogi ljudi zaduživati do guše, zvati kumove za žirante, trošiti ogroman dio plate na ono što se percepira kao dokaz "prestiža" i društvenog uspjeha - originalnu odjecu, kola, ljetovanja, i slicno; dok ce na drugoj strani zakidati na osnovnim životnim potrebama i biti na rubu licnog bankrota. Mislim, imam dosta takvih slucajeva i u svojoj porodici, gledao sam ih od malih nogu.

Edited by - Mhejl on 05/10/2012 18:38:44
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 05/10/2012 : 18:51:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message
quote:
Originally posted by Mhejl

Pa vidi, ja ne znam kako je kod vas, ali ovdje, u CG, se jako puno polaže na privid blagostanja i "imucnosti". Tako ce se mnogi ljudi zaduživati do guše, zvati kumove za žirante, trošiti ogroman dio plate na ono što se percepira kao dokaz "prestiža" i društvenog uspjeha - originalnu odjecu, kola, ljetovanja, i slicno; dok ce na drugoj strani zakidati na osnovnim životnim potrebama i biti na rubu licnog bankrota. Mislim, imam dosta takvih slucajeva i u svojoj porodici, gledao sam ih od malih nogu.



E pa to ti govorim....ko je njima kriv ako bankrotiraju.Manje trošenja na gluposti a više na korisne stvari.
Ja živim u skladu s mogucnostima,jest da bi svi voljeli kad bi place bile bolje ali od usluga i trgovine se ne može živjeti.
Previše je nerazumnih ljudi da bi se napravilo nešto dobro.
Hrvatska kao država ima novaca,samo ih loše rasporeduje.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 19:55:59  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta

ja se slazem da je ceska uspjesnija od hrvatske i bih. samo ne bi se trebalo zaboraviti da je ceska bila postedjena ratnih zbivanja. za pet godina rata je vrlo puno unisteno. ne znam bas tocno za bih,al u hrvatskoj su tragovi rata u velikom postotku uklonjeni. cesi i poljaci dok su gradili u nas je se rusilo!halo!!!



Što halo?
Jako dobro znam koliko je RH stradala za vrijeme rata, "osjetio" sam rat na vlastitoj koži.

I zato odgovorno tvrdim da je Hrvatsku uništio "tsunami" koji je poceo za vrijeme rata i trajao dugo nakon završetka!

Žalosno je da se nakon 17 godina i dalje rat navodi kao opravdanje za pljacku koju su naši maheri izveli.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 19:56:29  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by lwood
odlican post.



Hvala
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 20:05:30  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Tutta

ja se slazem da je ceska uspjesnija od hrvatske i bih. samo ne bi se trebalo zaboraviti da je ceska bila postedjena ratnih zbivanja. za pet godina rata je vrlo puno unisteno. ne znam bas tocno za bih,al u hrvatskoj su tragovi rata u velikom postotku uklonjeni. cesi i poljaci dok su gradili u nas je se rusilo!halo!!!



haha. dobrih šala nikad dosta. troškovi rata su ti otprilike bili 30 mlrd dolara a privatizacije priko 300 . pa ti vidi

ukupna izravna i neizravna ratna šteta u Domovinskom ratu

--------------------------------------------------------------------------------

Štete izražene u svjetskim cijenama (u americkim dolarima)
kategorija štete vremenski period
1991-2015.
ukupno
1.1.1. poginuli i nestali 3 595 500 000 $
1.1.2. ranjeni i invalidi 31 171 429 100$
1.1.3. prognani i izbjegli 27 612 050 310$
1.1.4. emigranti 1.089.335.454$
1.1.5. PTSP 570 750 000$
1.1. Ukupni ljudski gubici 64.039.064.860$


1.2.1. 1.156.400.000$
1.2.2. poljoprivreda, šumarstvo i srodne
industrije 1.410.000.000$
1.2.3. infrastruktura i telekomunikacije 2.355.080.000$
1.2.4. stambeni fond 15.116.669.500$
1.2.5. neobnovljiva prirodna bogatstva 531.200.000$
1.2.6. imovina hrvatskih poduzeca izvan
hrvatskih granica 1.143.800.000$
1.2.7. upad u monetarni sistem 357.000.000$
1.2.8. povijesno-kulturna baština i imovina
zdravstva 4.800.000.000$
1.2. Ukupni imovinski gubici 26.870.149.500$


1.3. Ukupni ratni izdaci 19.178.082.191$

1.4.1. razminiranje 3.620.805.000$
1.4.2. žrtve mina 220.860.000$
1.4. Ukupni gubici od mina 3.841.665.000$


1. IZRAVNE RATNE ŠTETE 113.928.961.550$


2. NEIZRAVNE RATNE ŠTETE 194.809.000.000$



IZRAVNI I NEIZRAVNI TROŠKOVI RATA ZA RAZDOBLJE
1991.-2005. TE PROJEKCIJE DO 2015. U DOMACIM I STRANIM
CIJENAMA

malo ti je izletilo. izracunaj opet.



Nebuloze. To nisu službeni podaci vec PROCJENA gen. Praljaka.
U tu procjenu nije uracunat mali milijun faktora.

1.1. Ukupni ljudski gubici 64.039.064.860$
Pa ne pricamo o vijetnamskom ratu.
Poginulo je oko 14.000 ljudi!

1.4.1. razminiranje 3.620.805.000$
Potpuno netocno.
Na razminiranje je od '98 do '11 potrošeno 445 mil. eura, što je oko 540 mil. dolara.
Ovo što si ti naveo je samo "pumpanje" podataka.
Od tih 540 mil. dolara donirano nam je 100 mil. dolara.
Prema tome trošak za razminiranje je 440 mil. dolara, a ne 3,6 milijarde...

Mogao bi ti sad pisati tocku po tocku, ali nema smisla. Imaš SLUŽBENE podatke na stranicama DZZS pa pogledaj.

Ukupan trošak je oko 25 milijardi dolara.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/10/2012 : 20:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
quote:
Originally posted by Leonid

Samo bih se dotaknuo kontenjera i onih koji kopaju po njima.
Sigurno da ima ljudi koje je nužda natjerala na to,no pouzdano znam par ljudi koji kopaju po smecu iako imaju dobra primanja i sve osigurano.
Jednostavno,oni bi se za kunu je.... da prostite.



To je spin koji je pokrenut preko odredenih medija od strane politicara kako bi se opravdalo stanje u državi i siromaštvo.
Broj takvih ljudi je zanemariv.
Uvijek je bilo ljudi koji bi se j... za kunu, ali nije ih bilo uvijek toliko po kontejnerima.



quote:
Originally posted by Leonid
Ha,u Hrvatskoj ima hrpa ljudi koja kuka a vozaju dobra auta,bolja od moga.....svako živi prema svojim mogucnostima ali ima puno onih koji troše više nego što zaraduju i onda im netko drugi kriv.
Mislim da je negdje bilo istraživanje kako Hrvati troše na odjecu duplo više nego Poljaci,a po primanjima su tu negdje.
To je ludilo!!!



Ovo je tema za "novu" raspravu. U svakom slucaju zanimljiv "fenomen" koji najviše ima veze sa informiranošcu i ljudskom psihom.

Raspadom bivše države RH je postala otvorena za strani kapital. Otvorilo se more trgovackih centara, došle su banke, krediti su postali dostupni svima (nažalost).
I što se desilo?
Što se desi kada dijete dovedeš u prodavaonicu slatkiša ili igracaka?
Dijete grabi sve što mu se dopusti, a prodavaci zadovoljno trljaju ruke.
Isto to se desilo i u RH.
Ljudi su uzimali kredite kao da im ih banka poklanja. Pobjeglo je "dijete" sa lanca
Danas 15 godina poslije, teško da postoji osoba u državi koja nekome nije jamac ili sudužnik.
Kredit od 50.000 Eura ce nekoga na kraju koštati i do 120.000 Eura.
Da li je to ljudska glupost, neznanje i neinformiranost? JE.

Tko je kriv za to?
Velikim dijelom DRŽAVA.
Država je dužna brinuti o svom narodu, upozoriti ga i informirati. Ne možemo reci on je kreten i sam je kriv što se drogira ili što se "uvalio" u kredite.
Roditelji brinu o svojoj djeci, a država o svom narodu!

Druga stvar, je kako sam napisao PSIHA. Ljudi na razne nacine lijece svoje nezadovoljstvo, frustriranost i nemoc. Jedno od "oružja" je SHOPING. Privremeno otklanja sve znakove depresije, i odgada za kasnije...

Sa jedne strane imaš banke koje te gurkaju, "ma uzmite tu karticu super vam je to", "nema kamata", "sve na rate"... Ducani svi sa natpisima "SNIŽENJE 50%, 70%, 99%".

I za kraj misao za razmisliti.
Što ce se desiti ako hrvati pocnu štediti?
Da li vam je logicno da štednja potice gospodarski napredak?
U svemu tome ce i dalje najviše profitirati banke, dok ce trgovine, obrti, mali poduzetnici kljuc u bravu.

Edited by - stripofil on 05/10/2012 20:23:48
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 05/10/2012 : 20:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message
quote:
Originally posted by stripofil

Ti i ja ocito danas ne živimo u istoj državi, je moja Hrvatska je cista suprotnost tvojoj.
O "najvecoj pljacki u povijesti" bi se dalo jako puno raspravljati, a i namece se onda pitanje kako nazvati dogadaje od '91 pa negdje do '98-e?
Kada su ratni profiteri preuzeli sve velike firme, kada su pod okriljem velikog domoljublja i naglog otkrivanja crkve i vjere pokupovali stotine tisuca zemljišta, a platili NAŠIM novcem.
Dovoljno je pogledati danas te silne bogataše i usporediti sa onim što su imali prije '91.
Svaka cast nekolicini izuzetaka.
Tu zaustavljam politiziranje jer bi mogao knjigu napisati.

I ne, ne žalim za Jugom niti me briga za nju. Za prolivenim mlijekom ili otrovom (kako za koga :)) nema smisla žaliti.

Nego vratimo se ovoj državi u kojoj ja živim, a ti na svu srecu ocito ne.

Na moju veliku žalost Hrvatska je danas država sa 18% nezaposlenih ili 314.029 osoba (susjedna Austrija 4,5%). Otvorenih radnih mjesta je 4161.

BDP nam je -2,2% (prosjek Hrvatske u jugi je bio +4.5%, a znao je dostizati i +10%).

Prosjecna placa je 5400kn, ako gledamo najveci broj djelatnosti (NKV i SSS) onda je prosjek 2900kn.
Potrošacka košarica 4800kn. Što ce reci da sretni uspiju preživjeti, platiti režije i prehraniti se. Oni malo manje sretni su na rubu gladi. Sve ostalo je luksuz rezerviran za 2% "bogatih".

Oko 240.000 racuna gradana je blokirano.
Godišnje se provodi preko 8000 ovrha nad gradanima.
Svaki dan bez posla ostane 480 osoba.

Kredite ima preko 70% gradana. Sve više ljudi diže kredite da bi se prehranili. Preko 80% ih je u nedozvoljenom minusu.

Gospodarstvo gotovo da ne postoji, jedino što funkcionira je uvoz (legalizirani šverc) i turizam.

Ovih slika se ne sjecam kad sam bio nešto mladi, danas su svakodnevnica.




"Uvezli" smo sve najgore iz te divne Amerike, a izgubili puno lijepoga što smo imali i nismo cijenili. Sve to smo zamijenili za divne sjajne stvari, kako TBF-ovci kažu "šareni artikal, karton i plastika". Sad ih možemo u miru gledati i sliniti nad njima, i to je nešto, barem ne moramo u Trst. Uostalom tko si i može priuštiti put do Trsta jednom tjedno, što je prije bilo jednostavno kao odlazak na kavu.

Isto tako se ne sjecam se da se ranije zakljucavala kuca kad bi skoknuo do susjeda ili u ducan. Auto bi se parkirao bez problema sa otvorenim prozorima i bez zakljucavanja.

Ovo zadnje su sitnice prema gore navedenom, ali i odraz društva. Danas su se ljudi povukli u sebe, optereceni su problemima, fitilj im je sve kraci, a živci sve tanji.

Nego da ne padnem u depru, daj napiši ti koju lijepu o toj tvojoj Hrvatskoj državi.



zato se ja i pitam je li bolje bilo nekad ili sad...

quote:
O "najvecoj pljacki u povijesti" bi se dalo jako puno raspravljati, a i namece se onda pitanje kako nazvati dogadaje od '91 pa negdje do '98-e?


a kako bismo mogli nazvati razdoblje od '91. do danas? ili kako bismo mogli nazvati razdoblje od vremena starih Grka i Rimljana pa do danas?

ono što želim reci je to da tako nešto (pljackanje naroda i države) oduvijek postoji i uvijek ce postojati. odnosno, da se malo sociološki izrazim, uvijek u društvu nažalost postoje oni nadredeni (tzv. elite) koje ce uvijek iskorištavat svoj povlašteni položaj na racun drugih, tj. podredenih. mislim da je u najmanju ruku nerealno reci da je samo nekada bilo tako - kako rekoh, bilo je i bit ce.


inace, odlican komentar!

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 05/10/2012 : 20:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message
IZRAVNI I NEIZRAVNI TROŠKOVI RATA ZA RAZDOBLJE
1991.-2005. TE PROJEKCIJE DO 2015. U DOMACIM I STRANIM
CIJENAMA !

pogledaj koji vremenski je period naveden! ako ti to ne razumijes,ja ti nemam vremena a ni volje to objasnjavati.
a vjerovatno i ne znas sto znaci "izravni" I "neizravni".

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 05/10/2012 : 21:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by stripofil


Ti i ja ocito danas ne živimo u istoj državi, je moja Hrvatska je cista suprotnost tvojoj.





kad si se uhvatio statistike :

prema izvjescu HFPa do 2000 godine niti jedan veliki gospodarski subjekt nije prodan iznad 50 posto ili su stranci imali kontrolni paket
nakon 2000g. 93 posto bankarskog potencijala je u stranim rukama, da ne govorimo o plivi, INI, turistickim kompleksima i drugim vaznim subjektima
do 2000g. hrvatska je bila duzna 9 mild. dolara, danas 50 milrd. eura, nacionalni proracun se dvostruko povecao
pretvorba zagrebacke banke i tvornice duhana rovinj se dogodila krajem 1989 i pocetkom 1990.g. u vrijeme vladavine SKH, tvornica duhana rovinj danas ima monopol nad duhanskom industrijom
oko milijun hrvatskih gradjana je sudjelovalo u privatizaciji bivse drustvene imovine
u postkomunistickim zemljama je bilo razlicitih modela privatizacije, ceska se odlucila za vaucersku privatizaciju, mana mu je zlouporaba investicijskih fondova, madjarsku su isticali kao zemlju s dobrim modelom privatizacije, no to danas placa tako da ima najveci pdv u europi od 27 posto kako bi servisirala svoje javne potrebe
poljska se odlucila vjerojatno za najbolji model, gdje su gradjani dobivali certifikate koje bi potom ulagali u investicijske fondove koji su bili u vlasnistvu drzave, to je jedina postkomunisticka zemlja koja imala porast domaceg bruto proizvoda

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/10/2012 : 21:39:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
da ,uopce nije pokušano stvorit 200 bogatih obitelji

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 05/10/2012 : 21:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
kad se uzme u obzir da je gorivo sredinom devedesetih bilo - benzin oko 4,40 kn, a dizel ispod 4,00 kn, vecernji je bio oko 2,50 - 3,00 kn
prvi strip dilan dog od slobodne dalmacije kad se u proljece 1994.g. pojavio kostao je 6,70 ili 6,90 kn ( zaboravih koliko tocno )
koliko se to sve povecalo, a koliko su place rasle, cjene su skocile oko 200 i vise posto, a place jedva 100 - 150 posto, nedavno se povecao pdv, najvljuju nova poskupljenja i troskove postaje jos crnje
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/10/2012 : 21:42:24  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
bice sve crnije i crnije krugeru

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 05/10/2012 : 21:44:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
ali bar smo u necmu napredni
porezna nenaplata je u rh oko 3 - 4 posto, a u svedskoj oko 7 posto
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 05/10/2012 : 21:45:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

bice sve crnije i crnije krugeru



jedino rijesenje kako bi stari ljudi rekli je : pokrij se koliko ti je poplon dugacak
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000