forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 društvena problematika - lijevi vs. desni i skupa
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10197 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 26/09/2012 : 22:55:31  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message
@dsormaz
U kojen si ti filmu?

Meni "zadrtoj komunjari" prodaješ izraze "virtuelna likvidacija" i sl.
Pa zar to nije komunisticka retorika???

I šta je ljigavo?
Šta se ne sakrivan iza porukica moderatorima nego napišen šta mi dode i to pod punin imenon i prezimenon?

Ti jednostavno odbijaš razumit da konstatacija "boli me kuki kako nan je sad, bitno da nema juge" nije nikakav argument nego trolanje i potpirivanje vatre na forumu.
Tvoje pravo na mišljenje je sasvin u redu, ka i pravo da ga izneseš, ali ovo gore navedeno je kuki a na mišljenje.
Takva izjava je triger za zakljucavanje teme, a ne razlicita mišljenja.

Neman namjeru ovo više dužit.
Ako san te stvarno tako jako uvridija i uznemirija ja ti se iskreno ispricavan.
Za puno gore uvrede koji si ti meni reka, ako uopce imaš potrebu, ne tribaš se ispricavat.
Ja se na osjecam uvrijedeno.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/09/2012 : 23:02:42  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
http://www.jutarnji.hr/hrvatsku-u-tri-godine-napustile-32-000-ljudi--vecina-otisla-u-kanadu/1044433/

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 26/09/2012 : 23:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
mihejl

pa zar ta radnicka klasa nije u funkciji kozmetickog izgleda i djelovanja, da dize ruke za onog za koga mora dizati ruke, pa da rmba dok ne odapne jednako kao i onaj radnik u kapitalizmu
netko je vrlo davno shvatio da su ljudi ovcice i da se vjesti manipulator vrlo lako nametne kao pastir
kao napr lenjin koji je s vrlo malim brojem ljudi okupirao ruski parlament, jedina sreca mu je bila sto je uspio nagovoriti rusku mornaricu da mu se pridruzi a kad su svoju zadacu odradili bili su smaknuti, odstranjeni, zatvarni, utamceni, umireni
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6223 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 26/09/2012 : 23:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message
Ne znam da li je komunizam dobar, ali bolji je od ovog govneta od sibicarskog kapitalizma

I nije to pitanje istoka i zapada, jer mi ne mozemo biti zapad kada smo za taj zapad istok.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 26/09/2012 : 23:21:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Krugeru, ti ne citaš ono što ja napišem. Izvini, ali tako je.

Mase glasaju za ono što hoce, i sprovode te svoje odluke. Cak ukoliko ih neko "izmanipuliše", zavidnim retorskim sposobnostima, u donošenje odredenih odluka, pri samom prakticnom sprovodenju istih (od strane onih koji su ih i izglasali!), radnici ce shvatiti da li su one sukladne njihovim interesima ili ne.

Raditi se mora, u svakom sistemu i uredenju, ali taj rad mora biti domen samog radnika, i on mora zadržavati onaj "suvišak" proizvodnje; odnosno profit, te ne biti samo orude u radu postrojenja, vec i dio odlucivanja u istom, upravljanja istim (radnicko samoupravljanje), što je neuporedivo humanije i logicnije od kapitalizma.

Svoje nepoznavanje Oktobarske revolucije opet pokazuješ, svodeci sve na naoružani odred ljudi koji, "tako", umaršira i kaže "sad ste komunisti". Ne ide to tako; koliko god pokušavali da iskrivite cinjenice - Revoluciju je izveo, i u gradanskom ratu održao, ruski narod, organizovan u sovjetima. Informišite se.

Osim toga, sve što navodiš je relevantno u slucaju staljinistickog SSSR-a, o kome se ovdje ne govori i koji diskutanti odbacuju.

Sem toga... desnicari nemaju šta ponuditi. Njihov sistem, raspadajuci, krizirajuci, se zasniva na podsticanju mita o onih "jedan odsto" ljudi koji metamorfozira u višu klasu "poštenim radom" (ha!), i držanja kriticne mase populacije iznad praga bijede. Ostale, nazovimo ih, "protivne sile" trenutnog sistema, variraju od "najmracnijih konzervativaca" do buntovnika bez sistematicnosti i jasnih namjera - koji fantaziraju, rasipaju snagu na sporedna pitanja, i prihvataju koncepcije koje je buržoaski sistem vec definisao kao "prihvacene" i suštinski bezopasne anti-teze njegovog funkcionisanja. Odnosno, i naš bunt kao pojedinca je unaprijed programiran, definisan kao "zdrava opozicija" koja pomaže kapitalizmu da "uvidi" svoje takozvane greške.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/09/2012 : 23:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Mhejl

Krugeru, ti ne citaš ono što ja napišem. Izvini, ali tako je.

Mase glasaju za ono što hoce, i sprovode te svoje odluke. Cak ukoliko ih neko "izmanipuliše", zavidnim retorskim sposobnostima, u donošenje odredenih odluka, pri samom prakticnom sprovodenju istih (od strane onih koji su ih i izglasali!), radnici ce shvatiti da li su one sukladne njihovim interesima ili ne.

Raditi se mora, u svakom sistemu i uredenju, ali taj rad mora biti domen samog radnika, i on mora zadržavati onaj "suvišak" proizvodnje; odnosno profit, te ne biti samo orude u radu postrojenja, vec i dio odlucivanja u istom, upravljanja istim (radnicko samoupravljanje), što je neuporedivo humanije i logicnije od kapitalizma.

Svoje nepoznavanje Oktobarske revolucije opet pokazuješ, svodeci sve na naoružani odred ljudi koji, "tako", umaršira i kaže "sad ste komunisti". Ne ide to tako; koliko god pokušavali da iskrivite cinjenice - Revoluciju je izveo, i u gradanskom ratu održao, ruski narod, organizovan u sovjetima. Informišite se.

Osim toga, sve što navodiš je relevantno u slucaju staljinistickog SSSR-a, o kome se ovdje ne govori i koji diskutanti odbacuju.

Sem toga... desnicari nemaju šta ponuditi. Njihov sistem, raspadajuci, krizirajuci, se zasniva na podsticanju mita o onih "jedan odsto" ljudi koji metamorfozira u višu klasu "poštenim radom" (ha!), i držanja kriticne mase populacije iznad praga bijede. Ostale, nazovimo ih, "protivne sile" trenutnog sistema, variraju od "najmracnijih konzervativaca" do buntovnika bez sistematicnosti i jasnih namjera - koji fantaziraju, rasipaju snagu na sporedna pitanja, i prihvataju koncepcije koje je buržoaski sistem vec definisao kao "prihvacene" i suštinski bezopasne anti-teze njegovog funkcionisanja. Odnosno, i naš bunt kao pojedinca je unaprijed programiran, definisan kao "zdrava opozicija" koja pomaže kapitalizmu da "uvidi" svoje takozvane greške.



dobra šala al svi znamo da je to najobicnija laž. tog Lenjina je s njegovim "drugovima" kroz Švabiju prošeta zapecaceni vagon.
a cilj te akcije (bar aa švabskog gledišta je bilo uvodenje kaosa i izbacivanje Rusije iz rata,u cemu su i uspili )
e sad jel neko ima šire planove od švaba o tome se da diskutirat,a po mom mišljenju vjerovatno jest.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 26/09/2012 : 23:33:06  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Mhejl

Krugeru, ti ne citaš ono što ja napišem. Izvini, ali tako je.

Mase glasaju za ono što hoce, i sprovode te svoje odluke. Cak ukoliko ih neko "izmanipuliše", zavidnim retorskim sposobnostima, u donošenje odredenih odluka, pri samom prakticnom sprovodenju istih (od strane onih koji su ih i izglasali!), radnici ce shvatiti da li su one sukladne njihovim interesima ili ne.

Raditi se mora, u svakom sistemu i uredenju, ali taj rad mora biti domen samog radnika, i on mora zadržavati onaj "suvišak" proizvodnje; odnosno profit, te ne biti samo orude u radu postrojenja, vec i dio odlucivanja u istom, upravljanja istim (radnicko samoupravljanje), što je neuporedivo humanije i logicnije od kapitalizma.

Svoje nepoznavanje Oktobarske revolucije opet pokazuješ, svodeci sve na naoružani odred ljudi koji, "tako", umaršira i kaže "sad ste komunisti". Ne ide to tako; koliko god pokušavali da iskrivite cinjenice - Revoluciju je izveo, i u gradanskom ratu održao, ruski narod, organizovan u sovjetima. Informišite se.

Osim toga, sve što navodiš je relevantno u slucaju staljinistickog SSSR-a, o kome se ovdje ne govori i koji diskutanti odbacuju.

Sem toga... desnicari nemaju šta ponuditi. Njihov sistem, raspadajuci, krizirajuci, se zasniva na podsticanju mita o onih "jedan odsto" ljudi koji metamorfozira u višu klasu "poštenim radom" (ha!), i držanja kriticne mase populacije iznad praga bijede. Ostale, nazovimo ih, "protivne sile" trenutnog sistema, variraju od "najmracnijih konzervativaca" do buntovnika bez sistematicnosti i jasnih namjera - koji fantaziraju, rasipaju snagu na sporedna pitanja, i prihvataju koncepcije koje je buržoaski sistem vec definisao kao "prihvacene" i suštinski bezopasne anti-teze njegovog funkcionisanja. Odnosno, i naš bunt kao pojedinca je unaprijed programiran, definisan kao "zdrava opozicija" koja pomaže kapitalizmu da "uvidi" svoje takozvane greške.



dobra šala al svi znamo da je to najobicnija laž. tog Lenjina je s njegovim "drugovima" kroz Švabiju prošeta zapecaceni vagon.
a cilj te akcije (bar aa švabskog gledišta je bilo uvodenje kaosa i izbacivanje Rusije iz rata,u cemu su i uspili )
e sad jel neko ima šire planove od švaba o tome se da diskutirat,a po mom mišljenju vjerovatno jest.



Nema.Planovi su im i dalje tu,cetvrti rajh je u punom jeku s tim da više ne koriste oružje i fizicku silu nego su sad "došli tobe" pa uposliše svoju monstruozno jaku ekonomiju koja polako ali sigurno porobljuje Evropu...

Wtf?
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 26/09/2012 : 23:40:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
quote:
Originally posted by lwood
dobra šala al svi znamo da je to najobicnija laž. tog Lenjina je s njegovim "drugovima" kroz Švabiju prošeta zapecaceni vagon.
a cilj te akcije (bar aa švabskog gledišta je bilo uvodenje kaosa i izbacivanje Rusije iz rata,u cemu su i uspili )
e sad jel neko ima šire planove od švaba o tome se da diskutirat,a po mom mišljenju vjerovatno jest.


Pa opet ne rušiš moju tezu, svakako. Revolucionari su iskoristili sredstvo da dodu u Rusiju - i opet ne bi, kao mala grupica ljudi, preuzeli vlast, bez podrške naoružanih radnickih pokreta.

Uostalom, sama situacija u zemlji je odavno bila zrela za revoluciju, i nje bi bilo zbog samih unutrašnjih protivrijecnosti i nedostaka sistema, i bez bilo kakvih njemackih spletki.

Ti koristiš metod omiljen istoricarima "teorija zavjere". Uzmemo pojedinacne likove, dogadaje, sklopimo ih i tako mnogo širi društveni kontekst i pitanja miliona i miliona masa, formirana decenijama - dobiju novo "tumacenje", najcešce teško bazirano na subjektivnim pozicijama prosudivaca.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 26/09/2012 : 23:45:59  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message
'vecer ekipa

Šteta prethodnog topica, ali što je tu je.

Ne bi bilo loše ovaj topic dodatno usmjeriti, mislim da bi to otvorilo slobodnije iznošenje mišljenja i ideja, a ujedno bi sprijecilo ponovno zakljucavanje.

Dakle, moj prijedlog je sljedeci, i na tragu je rasprave sa pocetka ovog topica. Zanemarimo nazive politickih pokreta, ideja i sl. Ostavimo se povijesti, možemo je koristiti jedino kao provjeru naših ideja, ali i to treba prilagoditi 21.st. Nešto što nije bilo provedivo prije 100 godina možda danas je...
Zamislimo da igramo partiju šaha u kojoj smo svi mi na istoj strani, a "deep blue" na drugoj.
Idemo pokušati pronaci odgovore, pa da vidimo gdje ce nas to dovesti.

Cilj je definirati društveno uredenje koje ce biti pravednije, humanije i ravnopravnije.
Kad definiramo to "uredenje", treba definirati uvjete koji su potrebni kako bi bilo moguce provesti to "uredenje".
I za kraj ostaje pitanje da li je ljudska rasa uopce sposobna i voljna provesti takvo uredenje.

Nemam vremena sad odgovarati na predhodne postove pa cu samo kratko referirati.

Stinky je dao dobar okvir, sad to treba razraditi. Bit je da se ideje iznose i ruše, pronadimo ideju koju nije moguce srušiti
Ambiciozan plan

mamlaz - samoupravljanje je svakako zanimljiva ideja.

-jeremija- - referendum ima smisla samo ukoliko je društvo dovoljno zrelo/svijesno. U protivnom nema nikakvog smisla. Zamisli raspisati referendum o temi o kojoj vecina gradana zna samo što je cula na TV-u ili procitala u novinama. Što misliš kako ce glasati? Onako kako "njihova" stranka ili vjera poruci. Ukratko sve to pada u vodu, osnova je informiranost i obrazovanje. Svaki pojedinac mora razmisliti o ideji, a zatim se izjasniti. Nema copy-paste :)

"razvijeno društvo ce doci kada bude razvijena svijest, a svijest ce biti razvijena kada bude razvijeno društvo" rece Stinky. Sad nažalost nemam vremena ovo obrazložiti, nadam se da cu sutra imati priliku. Za sad samo mogu reci "u tom grmu leži zec".

dsormaz1 postavio si pitanja koja ljudi cesto postavljaju. SVIJEST otvara ljudske poglede, mijenja nas, prilagodava. Svjestan si valjda kako kapitalizam utjece na SVIJEST?
Marks: "Vjeruje da je otudene sistematski rezultat kapitalizma."
Tehniku koristimo na krivi nacin, dopuštamo manipuliranje i otudivanje. Takvim društvom je lako upravljati.
Tvoj "strah" ti nudi samo jedan odgovor, a on uvijek vodi u "likvidaciju nepodobnih". NE! Baš suprotno, potrebna je integracija

Kruger Usporeduješ dvije razlicite stvari, društveno uredenje i religiju. Kruške i jabuke :)
Religija ne postoji da bi upravljala društvom vec da bi ga uputila u pravilno ponašanje. Vecina religija definira naš duh.
Povukao si i zanimljivu temu, zdravlje. Nacelo kapitalizam je stvaranje profita, zato danas imamo farmaceutsku industriju kojoj nije bitan boljitak covjeka, vec PROFIT. Profit ne bira sredstva, pa imamo umjetno uzgojene viruse i instant lijek. Isto je i sa vocem, povrcem... Izmišljaju nestanak hrane kako bi mogli uz GMO ostvariti što vecu dobit. Kakvo je to trulo i bolesno društvo?

Jbga sad moram na spavanje, ujutro na posao :) Budite plodonosni

p.s. dajte se potrudite da ovaj topic preživi, ako vam se vrijeda šaljite to na PM
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9929 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 26/09/2012 : 23:51:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
ukljucio bi se ja malo aktivnije u ovu tematiku, medjutim do nedjelje sam u totalnoj guzvi. ako topik prezivi do tada pokusat cu malo aktivnije ukljucit su u temu, do tada cu povremeno tu i tamo nesto ubaciti:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/09/2012 : 23:52:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Mhejl

quote:
Originally posted by lwood
dobra šala al svi znamo da je to najobicnija laž. tog Lenjina je s njegovim "drugovima" kroz Švabiju prošeta zapecaceni vagon.
a cilj te akcije (bar aa švabskog gledišta je bilo uvodenje kaosa i izbacivanje Rusije iz rata,u cemu su i uspili )
e sad jel neko ima šire planove od švaba o tome se da diskutirat,a po mom mišljenju vjerovatno jest.


Pa opet ne rušiš moju tezu, svakako. Revolucionari su iskoristili sredstvo da dodu u Rusiju - i opet ne bi, kao mala grupica ljudi, preuzeli vlast, bez podrške naoružanih radnickih pokreta.

Uostalom, sama situacija u zemlji je odavno bila zrela za revoluciju, i nje bi bilo zbog samih unutrašnjih protivrijecnosti i nedostaka sistema, i bez bilo kakvih njemackih spletki.

Ti koristiš metod omiljen istoricarima "teorija zavjere". Uzmemo pojedinacne likove, dogadaje, sklopimo ih i tako mnogo širi društveni kontekst i pitanja miliona i miliona masa, formirana decenijama - dobiju novo "tumacenje", najcešce teško bazirano na subjektivnim pozicijama prosudivaca.



mene zanimaju cinjenice a ne idealiziranja. pogotovo necega šta je završilo u slipom crivu povijesti.
jebga mhejl stvari tako stoje

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 26/09/2012 : 23:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
mihejl, citam

mozda ti izgleda dosta okrutno ono sto pisem jer se ne zelim zamarati s detaljima

napr., kako da ti ja objasnim sto sam ja procitao, a sto mozda ti nisi, te da se tu razlikujemo, prema onome sto sam ja procitao, narod u doba svih tih revolucija je bio dosta nepismen, neinformiran, nezadovoljan, nije odmah sudjelovao u prvim zbivanjima, tek se kasnije ukljucio u " borbu " kad je dosta toga bilo gotovo, tek onda kad je obican puk nepismen i neinformiran postao potreban, kada oni malobrojni vojnicki huligani vise nisu bili potrebni i kad ih je trebalo odstraniti, sve se to dogodjalo dosta brzo i u kratkom roku ali se dogdilo otprilike tim redosljedom, nikakva masa neinformirani nezadovoljnika nije srusila rusku monarhiju, to je ucinila vrlo mala skupina ali dosta dobro organizirana, s obzirom da su naoruzani upali u ruski, tadasnji, parlament napavsi nenaoruzane ljude moglo bi se govoriti o terorizmu
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 26/09/2012 : 23:58:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

tko su "neprijatelji naroda"?



covjek je covjeku vuk


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 27/09/2012 : 00:06:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by stripofil



Kruger Usporeduješ dvije razlicite stvari, društveno uredenje i religiju. Kruške i jabuke :)
Religija ne postoji da bi upravljala društvom vec da bi ga uputila u pravilno ponašanje. Vecina religija definira naš duh.
Povukao si i zanimljivu temu, zdravlje. Nacelo kapitalizam je stvaranje profita, zato danas imamo farmaceutsku industriju kojoj nije bitan boljitak covjeka, vec PROFIT. Profit ne bira sredstva, pa imamo umjetno uzgojene viruse i instant lijek. Isto je i sa vocem, povrcem... Izmišljaju nestanak hrane kako bi mogli uz GMO ostvariti što vecu dobit. Kakvo je to trulo i bolesno društvo?





ebga sto se tice ovog modernog zdravlja u potpunosti se slazem s tobom, htio sam samo uporedjivati neke uvjete i nacine zivota ljudi proslosti i sadasnjosti

zasto mislis da je mjesanje kruske i jabuke ako se radi o plagijatu, da li je sloboda ukrasti nesto i onda ga preoblikovati u drugaciji naziv pa se busati u prsa kako si ti taj koji je to otkrio?
slazem se da religija nije drustveno uredjenje ali to jos uvjek ne znaci da si netko moze uzeti za pravo krscansku ideju nazvati malo drugacije ponesto si prilagoditi i upotrjebiti ga za drustveno uredjenje, i u tom obliku je to plagijat

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 27/09/2012 : 00:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
mihejl

mislim da pogresno razmisljas glede podjele ljevih i desnih
desni slove kao domoljubi ili rodoljubi, no imas primjer IRA e koja je proizvod ljevicara a ipak je vrlo domoljubna organizacija bez obira o kojim se frakcijama radi
ili zasto mislis da desnicar ne moze biti socijalno osvjesten, ili da ljevicar prvenstveno ne gleda samo svoj profit?
takva podjela sluzi za zbunjivanje
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 27/09/2012 : 00:23:48  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message
quote:
Originally posted by stripofil
Baš suprotno, potrebna je integracija



Jedino što to nije moguce. Ti, a i Mhejl kada govori o "radnickoj svesti" racunate sa samosvesnim, aktivnim covekom. Toga nema. Velika vecina pucanstva rado bira da pripada sivoj masi, koja se trudi da umne aktivnosti potpuno iskljuci, ili ako to vec nije moguce svede na minimum. Cak i kada bismo hipoteticki rekli da se od sutra svi aktiviraju i pocinju da koriste mozak ne bi vredelo. Za ostarivanje necega što je najpribližnije jednakosti je potrebna zajednica, ali prava zajednica. Znaci ne ko-egzistencija i mirno postojanje, nego medusobno uticanje i prožimanje; što opet nije moguce, jer su ljudi previše razliciti i heterogeni, ili prosto receno, svako gleda svoje dupe. Eventualno mogu uspeti male izolovane zajednice komunistickog ili anarhistickog ustrojstva, ali to ponovo nema veceg uticaja na uredenje na nivou države. Ili da se organizujemo u polise kao u antickoj Grckoj?

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 27/09/2012 : 00:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
quote:
Originally posted by zorglub

Velika vecina pucanstva rado bira da pripada sivoj masi, koja se trudi da umne aktivnosti potpuno iskljuci, ili ako to vec nije moguce svede na minimum.




mislim da ovo pogresno tumacis, bilo bi dosta tocno da si napisao :
velika vecina pucanstva rado bira da pripada masi, bez onog sivog, ne trudi se velika vecina pucanstva svoje umne sposobnosti iskljuciti ili minimalizirati, minimaliziranje umnih sposobnosti velikog djela pucanstva cine oni koji zele ovladati masama
a velik dio pripadnika pucanstva pribjegava zivotinjskim instiktima pa se tako prilagodjava i podsvjesno zeli pripadati masi, coporu
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10197 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 27/09/2012 : 00:46:58  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message
quote:
Originally posted by zorglub

quote:
Originally posted by stripofil
Baš suprotno, potrebna je integracija



Jedino što to nije moguce. Ti, a i Mhejl kada govori o "radnickoj svesti" racunate sa samosvesnim, aktivnim covekom. Toga nema. Velika vecina pucanstva rado bira da pripada sivoj masi, koja se trudi da umne aktivnosti potpuno iskljuci, ili ako to vec nije moguce svede na minimum. Cak i kada bismo hipoteticki rekli da se od sutra svi aktiviraju i pocinju da koriste mozak ne bi vredelo. Za ostarivanje necega što je najpribližnije jednakosti je potrebna zajednica, ali prava zajednica. Znaci ne ko-egzistencija i mirno postojanje, nego medusobno uticanje i prožimanje; što opet nije moguce, jer su ljudi previše razliciti i heterogeni, ili prosto receno, svako gleda svoje dupe. Eventualno mogu uspeti male izolovane zajednice komunistickog ili anarhistickog ustrojstva, ali to ponovo nema veceg uticaja na uredenje na nivou države. Ili da se organizujemo u polise kao u antickoj Grckoj?


Moment kad mi je ovo postalo kristalno jasno je moment kad san jednostavno odusta od nekog idealiziranja svita oko sebe i želje da nešto minjan.
Sad me od razmišljanja boli glava pa san presta, a pokušavan se organizirat sam, šta bolje u svon mikrosvitu.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2438 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 27/09/2012 : 01:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message
Velicanje ideje koja je ubila milione po meni je besmisleno, imali ste koliko, 60-70 godina da tu vasu ideju primenite u praksi, pola Sveta je bilo crveno i svi su lose zavrsili. Niste uspeli, znaci da je nemoguca, sad treba ostaviti proslost na miru i uciti na greskama, terati dalje i pokusavti nesto bolje.

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 27/09/2012 : 01:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by zorglub

Velika vecina pucanstva rado bira da pripada sivoj masi, koja se trudi da umne aktivnosti potpuno iskljuci, ili ako to vec nije moguce svede na minimum.




mislim da ovo pogresno tumacis, bilo bi dosta tocno da si napisao :
velika vecina pucanstva rado bira da pripada masi, bez onog sivog, ne trudi se velika vecina pucanstva svoje umne sposobnosti iskljuciti ili minimalizirati, minimaliziranje umnih sposobnosti velikog djela pucanstva cine oni koji zele ovladati masama
a velik dio pripadnika pucanstva pribjegava zivotinjskim instiktima pa se tako prilagodjava i podsvjesno zeli pripadati masi, coporu



Naravno, uticaj vladajucih struktura i efekat copora se ne mogu zanemariti.
Ali opet, nije teško zaglupiti nekoga ko je vec glup. Dovoljno je da se iz medija eliminišu sadržaji koji mogu poticati na razmišljanje i da se fokus preusmeri na jeftinu zabavu.
Riznice znanja u vidu biblioteka su dostupne svima za simbolicnu godišnju nadoknadu, ali je broj ljudi koji cita knjige mizerano mali.

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo

Edited by - zorglub on 27/09/2012 02:05:43
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 27/09/2012 : 02:08:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Moment kad mi je ovo postalo kristalno jasno je moment kad san jednostavno odusta od nekog idealiziranja svita oko sebe i želje da nešto minjan.
Sad me od razmišljanja boli glava pa san presta, a pokušavan se organizirat sam, šta bolje u svon mikrosvitu.



Naravno. Rad ka unutra, duhovno jacanje, pa možda uticaj kroz interakciju na ljude u neposrednom okruženju.

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 27/09/2012 : 07:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by dsormaz1

U Švicarskoj stalno izlaze na referendume, ali imaju kapitalizam i parlamentarnu demokraciju i što im fali?

Referendumi kostaju,i ne bas svaka drzavica ih moze financirati u velikom broju (svica je iznimka) .
Politicko uredenje konfederacije pak zahtijeva veliki broj referenduma , sto smatram pozitivnim i korisnim.
Takoder je bitno da je drzava sekularna .



Tako je, jeb... referendumi jeb... kostaju, a barem kod nas ih je bilo vec previse, a previse "demokratije" uvijek skodi, najcesce na racun manjina koje se njima terorise


Zato su puno bolje diktature (pogotovo ako su crvenog predznaka) u kojima marginalna manjina terorizira vecinu.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 27/09/2012 : 07:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta
pa vidijo si mozda kakve grci transparente nose- 1941 wehrmacht,2011 euro.


Sad su vrijedni i štedljivi Nijemci krivi ljevicarskim ekstremistima (Siriza) koji potpiruju mržnju prema Njemackoj, i iako su izgubili nedavne izbore u Grckoj pokušavaju preko ulice lenjinistickim ulicarskim i huliganskim metodama uzurpirati vlast. Neka malo sebe pogledaju, koliko je ono bilo placa u Grckoj godišnje?? 14?? Koliko su samo novaca tamo rasipavali bezveze, živjeli su iznad mogucnosti i sad im rastrošnost dolazi na naplatu. Ali ne, krivi su im "njemacki kolonizatori".
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 27/09/2012 : 07:39:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

@dsormaz
Ako san te stvarno tako jako uvridija i uznemirija ja ti se iskreno ispricavan.
Za puno gore uvrede koji si ti meni reka, ako uopce imaš potrebu, ne tribaš se ispricavat.
Ja se na osjecam uvrijedeno.


Isprika prihvacena. Iako kažeš da ti to ništa ne znaci, i ja se tebi iskreno ispricavam zbog uvrede.
Go to Top of Page

kosmajac
Average Member

Serbia
751 Posts

Member since 07/09/2010

Posted - 27/09/2012 : 08:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send kosmajac a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by Tutta
pa vidijo si mozda kakve grci transparente nose- 1941 wehrmacht,2011 euro.


Sad su vrijedni i štedljivi Nijemci krivi ljevicarskim ekstremistima (Siriza) koji potpiruju mržnju prema Njemackoj, i iako su izgubili nedavne izbore u Grckoj pokušavaju preko ulice lenjinistickim ulicarskim i huliganskim metodama uzurpirati vlast. Neka malo sebe pogledaju, koliko je ono bilo placa u Grckoj godišnje?? 14?? Koliko su samo novaca tamo rasipavali bezveze, živjeli su iznad mogucnosti i sad im rastrošnost dolazi na naplatu. Ali ne, krivi su im "njemacki kolonizatori".


Ja volim Grke..ali treba nesto priznati
Jel Vam poznato zasto tamo organizuju ljude da strajkuju????
U sustini zbog ukidanja 13-te i 14-te plate...
Ok,na mestu Grka pokusao bih vratiti 2/3 duga lihvarskoj Evropi...a posle tutanj iz te Evrope...uvodjenje drahme...zlatne rezerve koristio za unutrasnje trziste roba i usluga(obavezna znaci podloga u zlatu)...i kraj..imaju masline,imaju voca i mogu se kupati do kraja vecnosti...i obavezni zakon da vaka porodica mora imati najmanje troje deteta...uveo monarhiju,jer je to do sad najbolje uredjenje koje moze postojati,srali Vi o tome ovde sta god hteli,tako je
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.46 seconds. Snitz Forums 2000