forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 otplovio Joža Horvat
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8100 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 26/10/2012 : 16:58:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
ode na svoje zadnje putovanje
mirno ti more kapetane

if you tolerate this, then your children will be next

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9929 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 26/10/2012 : 17:12:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
uff :(
mirno more:(

odrastao sam uz njegovu Besu:(

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Shtef
Junior Member

Croatia
320 Posts

Member since 01/09/2007

Posted - 26/10/2012 : 18:00:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Shtef a Private Message
Lijepe uspomene. Jos i danas kad se zagledam u otvoreno more sjetim se Waitapua i zapitam se kaj mene ceka iza linije.
Mirno mu more
Go to Top of Page

fox
Starting Member

Croatia
6 Posts

Member since 05/10/2003

Posted - 26/10/2012 : 19:19:13  Show Profile Show Extended Profile  Send fox a Private Message
...otišao je velik i drag covjek.
pocivao u miru Joža...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 26/10/2012 : 22:01:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message
legenda hrvatske književnosti. stvarno je dug život proživio s obzirom na obiteljske tragedije koje su ga snašle u životu.

RIP

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 26/10/2012 : 22:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
More mu je sve dalo i jako puno uzelo...

Dobro more, kapetane...

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/10/2012 : 22:50:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Pocivao u miru... Pravi covjek slobodna duha...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Nivox
Senior Member



Croatia
1314 Posts

Member since 01/11/2011

Posted - 27/10/2012 : 05:14:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Nivox a Private Message
Rip Joža

Sve što zna za smrt, može se ponovo roditi!
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 27/10/2012 : 07:38:06  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message
Poznati hrvatski pisac, novinar i moreplovac iz Medimurja,
istaknuti partizan u vrijeme Narodnooslobodilacke borbe, Joža Horvat, preminuo je u u 98. godini.

Knjige su mu prevodene na devet svjetskih jezika: ruski, poljski, ceški, slovacki, madarski, bugarski, albanski, kineski i esperanto.

Inspiriran Drugim svjetskim ratom napisao je antiratni roman Macak pod šljemom. U rat je, naime, otišao kao apsolvent filozofije i 1944. povjereno mu je mjesto u uredništvu lista Naprijed. Godinu dana kasnije pokrece humoristicni list Bodljikavi jež, a s Miroslavom Krležom 1945. ureduje i casopis Republiku. Ubrzo je imenovan i za direktora Nakladnoga zavoda Hrvatske, a 1948. i Jadran-filma.

No, pocetkom pedesetih godina 20. stoljeca izdaje i djelo Ciguli-miguli u kojemu kritizira dogmatizam i birokraciju komunistickog sistema. Nakon toga postaje nepoželjan u Partiji te se, premda je bio Medimurac, okrece jedrenju.

Dobitnik je brojnih nagrada, a svoje najpoznatije djelo o plovidbi svjetskim morima i oceanima, nazvao je po svom jedrenjaku Besa kojim se uputio u plovidbu oko zemaljske kugle prvi puta 60-ih godina prošlog stoljeca. Ucinio je time svoju suputnicu, suprugu Renatu, prvom Hrvaticom koja je oplovila svijet. Na drugu se takvu plovidbu odvažio novim brodom, Modra Lasta, u društvu svoje supruge i sina. Na tom je putovanju u oluji nedaleko od obala Venezuele poginuo njegov sin Marko, što je opisao u potresnim ulomcima Bese.

Ulomak iz Bese
Ova bi knjiga davno vec bila napisana i objavljena da mi jedne noci davo nije šapnuo u uho:

"Prodaj 'Besu', sagradi novi jedrenjak i još jednom kreni na put oko svijeta!"

Sklon kojekakvim grijesima, poslušao sam necastivog. Moj novi brod se zove 'Modra lasta'. Upitao sam davla:

"Koga da povedem sa sobom na put?"

On, prokletnik, lukavo se nasmiješi i procijedi kroz zube:

"Uzmi samo ženu i sina!"

Dok vi citate ovu knjigu, Renata, Marko i ja vec sijecemo pucinu i žurimo u vidokrug sazviježda Južnog Križa.



To se dogodilo dvije godine nakon što je u prometnoj nesreci poginuo njegov i Renatin sin Mico.

Horvat je bio plodan autor, pisao je i knjige za djecu, medu kojima se isticu Operacija 'Stonoga" te Waitapu, koja je postala sastavnim dijelom školske lektire, gdje Horvat vješto miješa bajkovito i realno. Krajem 2005. godine objavio je memoare pod naslovom Svjedok prolaznosti.
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 27/10/2012 : 11:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Uh, taj covjek je jedan od "krivaca" što sam diplomirao brodogradnju. Pocivao u miru.

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 27/10/2012 : 12:37:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
Pocivao u miru...

Trljam ruke.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 27/10/2012 : 12:38:48  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message
Mirno more, kapetane..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

chemako
Average Member

Croatia
758 Posts

Member since 22/02/2004

Posted - 27/10/2012 : 16:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Send chemako a Private Message
Sjecam se kad nam je došao u osnovnu školu "Bruno Ivanovic" u Splitu održati "predavanje" o svom putovanju.Tada nas je upozorilo da ga ništa ne pitamo u vezi smrti sinova.Rane su još bile friške.
Ostao je do kraja vjeran idealima mladosti.
Pokoj mu duši.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/10/2012 : 18:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Iz Vecernjeg lista:


In memoriam Joža Horvat

Odlazak velikana ciji je moto bio: Živi samo onaj koji za nešto živi.

U hrvatskoj sportskoj povijesti ostat ce zapamcen i kao prvi Hrvat koji je, uz požrtvovnu suprugu Renatu, sina Marka te Vladimira Hrlica, oplovio svijet na sportskom jedrenjaku, što je bio pothvat koji je izazvao i Titovu pozornost

Nema više medimurskog moreplovca koji je oplovio svijet krhkom “Besom”. U devedeset i osmoj godini života umro je pisac Joža Horvat, covjek koji je, osim slobode, najviše na svijetu volio more iako je roden u najsjevernijem kraju Hrvatske, u Kotoribi.

“Živi samo onaj koji za nešto živi”, bio je moto tog strastvenog osobenjaka, netipicnog komunista, uvjerenog antifašista koji je vec 1941. godine otišao u partizane, a na pocetku Domovinskog rata, makar simbolicki, stavio je na glavu šljem i otišao na novu, neumitnu frontu braniti jedinu domovinu.

Roden, ne bez znacenja, u znaku ribe 10. ožujka u velikoj medimurskoj obitelji, odlazi na studij u Zagreb na Filozofski fakultet. Prvu knjigu, autobiografski roman “Sedmi be” objavljuje 1939. godine, a rukopis sa strahopoštovanjem nosi Krleži na ogled. Poslije Drugog svjetskog rata mijenjaju se uloge i tada se Krleža boji komesara Jože. Ali bez razloga. Uz Vjekoslava Kaleba, oni zajedno ureduju Republiku, Horvat postaje i glavni tajnik Matice Hrvatske i urednik Maticina Kola. Godine 1945. objavljuje zbirku pripovijedaka “Za pobjedu”, a posebno mu je zapažena novela “Zapisi o smrti Petra Arbutine”. Veliki uspjeh postiže netipicnim partizansko-domobranskim romanom “Macak pod šljemom”, objavljenim 1962. godine, u kojemu dominira lik Ilije Kapare, a gorak okus ostavio mu je bunkerirani film “Ciguli miguli” Branka Marjanovica, za koji je pisao scenarij. Zbog niza nesporazuma, Joža sa suprugom Renatom odlazi na brod “Besa”, oplovljava svijet i piše istoimeni brodski dnevnik koji je samo u Hrvatskoj imao desetak izdanja. Popularan je i njegov djecji roman “Waitapu”, a velik odjek u javnosti ima autobiografski roman “Molitva prije plovidbe” iz 1995. godine, vrhunac Jožine suradnje s urednicom Ðurdom Mackovic.

Jobovsko trpljenje

Veliku popularnost stekli su i Jožini romani “Operacija stonoga”, ali i “Crvena lisica”, prije poznat i kao roman “Ni san ni java”, te iznimna gradanska komedija “Prst pred nosom” iz 1947. godine u kojoj je na kazališnim daskama briljirao Damir Mejovšek.

Godine 1997. objavljuje Joža djecji roman “Dupin Dirk i Lijena kobila”.

I javnim djelovanjem bio je Horvat zapaženi intelektualac lijeve opcije koji si je uvijek davao oduška, pa se usudio i u ona socrealisticka vremena napisati i humoresku “Protestna skupština partizanskih konja”.

Njegova su djela voljeli filmski i televizijski redatelji, a Joža je, iako “žabar”, imao kultni status medu hrvatskim pomorcima. Osim “Besom”, jedrio je i “Modrom lastom” te “Markom”. Bio je prevoden na strane jezike, od slovenskog, poljskog, madarskog i slovackog, pa sve do kineskog jezika i esperanta.

Iznimno je volio mir Gorskog kotara, u kojem je imao kucu, kao i posjete rodnom kraju. U hrvatskoj sportskoj povijesti Joža ce Horvat ipak biti zapamcen i kao prvi Hrvat koji je, uz požrtvovnu suprugu Renatu, sina Marka te Vladimira Hrlica, oplovio svijet na sportskom jedrenjaku, što je bio pothvat koji je izazvao i Titovu pozornost.

Nije život mazio Jožu Horvata. Taj zaljubljenik u pretužne medimurske popijevke, koje su mu tako rado pjevale Lidija Bajuk i Dunja Knebl, u životu je ostao bez oba sina. Jednog je odnio ocean za jedne jedrilicarske avanture, a drugi je nesretno stradao zbog teške bolesti. O svim je tim bolima Joža pisao u svojoj duboko proživljenoj prozi malog covjeka koji jobovski trpi udarce sudbine.

Ali i uvijek iznova ponavljao: Živi samo onaj koji za nešto živi.

Joža možda nije bio prakticni vjernik, ali je vjerovao. U zvjezdane dubine nekog boljeg covjecanstva.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/10/2012 : 18:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
S tportala:


AUTOR 'BESE'

Preminuo Joža Horvat

Datum objave:
26.10.2012 15:17

Autor: tportal.hr/HDP

Poznati hrvatski pisac i moreplovac iz Medimurja, istaknuti partizan u vrijeme Narodnooslobodilacke borbe, Joža Horvat, preminuo je danas u Zagrebu u 98. godini

Roden je u Kotoribi 10. ožujka 1915. Pohadao je Filozofski fakultet, radio kao tajnik Matice hrvatske, bio urednik Kola i casopisa Republika. Pisao je romane, pripovijetke i drame, filmske scenarije, novinske clanke i radiodrame. Knjige su mu prevodene na ruski, poljski, ceški, slovacki, madarski, bugarski, albanski, kineski i esperanto.

Dobitnik je brojnih nagrada, a svoje najpoznatije djelo o plovidbi svjetskim morima i oceanima nazvao je po svom legendarnom jedrenjaku 'Besa'.

Prvo mu je poznatije djelo dnevnicki strukturiran roman 'Sedmi be' (1939), koji je napisao 'u znak protesta spram svega što sam doživio u srednjoj školi', koji je odmah po izlasku bio zabranjen. Crtice i pripovijesti, nastale tijekom Drugog svjetskog rata, u kojima donosi likove malih ljudi, u ratnom kovitlacu cesto dignute na povijesnu razinu, kao u potresnoj pripovijesti 'Zapisi o smrti Petra Arbutine', nerijetko su obogacene osjecajem za humor i dubokim humanizmom.

U prvim poratnim godinama okušao se i u dramskom i radiodramskom žanru ('Sedam domobrana', 'Prst pred nosom', 'Rasprodaja savjesti' i dr.). U tom razdoblju djeluje i kao filmski scenarist: 'Zastava' (1949), a zbog 'ode malogradanštini' 'Ciguli Miguli' (1952) bio je oznacen kao neprijatelj Partije i uklonjen iz javnog života.

Ratnu tematiku Horvat zakljucuje romanom 'Macak pod šljemom' (1962). Donoseci mozaik anegdotskih zgoda Ilije Kapare, simpaticnog antiheroja koji povezuje epizode u romanesknu cjelinu, Horvat daje opcu sliku zbivanja u partizanskom ratovanju u toploj humoristickoj maniri. Svoj odnos prema prirodi kao neogranicenu prostoru covjekove slobode donosi u romanu 'Ni san, ni java' (1958), koji je poslije objavljen pod naslovom 'Crvena lisica' (1985).

Najveci broj citatelja osvojio je Horvat kao putopisac. Oplovivši u dva navrata svijet, pisao je putopisnu prozu u formi brodskog dnevnika. 'Besa' (1973) nije samo dvogodišnji brodski zapis o putovanju, nego književni odjek prijedenoga puta i pišceva potvrda sama sebe u sukobu sa životnim preprekama; ti dnevnicki zapisi dobivaju svojstva univerzalnog iskaza o odnosu covjeka i prirode.

Predsjednik Vlade Zoran Milanovic uputio je sucut obitelji Jože Horvata u povodu njegove smrti.

'S velikom tugom sam primio vijest o odlasku jednog od najvecih hrvatskih pisaca, Jože Horvata. U jednoj od svojih knjiga napisao je: 'Živi samo onaj tko za nešto živi!', i uistinu, za njega možemo kazati da je proživio bogat i autentican život. Dobivene spoznaje nije zadržao za sebe, vec je nesebicno citateljima otkrivao nove svjetove, svjedocio nam o divotama prirode, ucio da pomicemo granice i pritom mijenjao ljudske duše na bolje. Svojim bogatim opusom oplemenio je hrvatsko kulturno nasljede, a njegovim odlaskom Hrvatska je ostala bez još jednog svog velikana'.

Nakon 'Bese' napisao je - opet s temom mora - dva romana puna poetskih opservacija, koje podjednako citaju i mladi i stari: 'Operacija Stonoga' (1982) i 'Waitapu' (1984). 'Waitapu' je remek-djelo, misao iz jedne od njegovih morskih prica kako su 'more i šume trajni izvori pricina i bajki' mogla bi biti moto cudesno razigranoj knjizi o djecaku Iteu i njegovoj želji da dosegne Waitapu (Wa i Tapu su otoci) - u biti nepoznatu, istodobno stvarnu i imaginarnu tajnovitu crtu na moru, nepoznanicu i slutnju, zabranu i prokletstvo - a sve u želji da prelaskom preko te crte dosegne potpunu slobodu. Waitapu je svojevrstan sažetak Horvatove životne filozofije, predocene u simbolickom romanu koji prikazuje bezgranicne bajkovite prostore i simboliku odnosa covjeka i prirode, njihovu uzajamnu povezanost, zajedništvo stvarno doživljenog i izmaštanog, realnog i fiktivnog. Prema knjizi je 1987. snimljena televizijska serija u produkciji RTV Slovenije.

Svoj raznolik književni opus Horvat je okrunio knjigom 'Molitva prije plovidbe' (1995), koju nije jednostavno žanrovski odrediti. U površinskom sloju ta putopisna retrospektiva autorovih plovidbi jedrenjacima Modra lasta i Marko umjetnicki se uoblicuje u niz žanrovskih oblika: od esejistickih, gotovo filozofskih razmatranja o temeljnim pitanjima egzistencije, osmišljenih u doživljaju mora kao praiskona života, preko dramaticnih opisa covjekova sukoba s prirodom, do izrazito lirskih epizoda, anegdota, legendi i, posebno, susreta s raznim 'oridinalima' i 'morskim vukovima'. Radi se o proznom tekstu koji i svojom hibridnom strukturom umjetnicki snažno govori o nesvakidašnjem životnom putu, nabijenom dramatskim emocionalnim intenzitetima.

Kasni romani, namijenjeni mladima, 'Dupin Dirk' i 'Lijena kobila' (1997) te 'Svjetionik' (2000) aktualiziraju motiv susreta covjeka i prirode. Horvatov književni opus djelo je samosvojna pisca koji se svojim stvaralackim potencijalom posve sam, bez izravna ugledanja na uzore ili stilske komplekse, probijao u kontekst hrvatske književnosti druge pol. XX. st. u širokom luku, od realisticke naracije do posve moderno koncipirane proze.

Godine 2005. objavio je autobiografiju 'Svjedok prolaznosti'.

Iako je na moru izgubio sina, ipak do kraja života nije odustao od svoje ljubavi prema plovidbi. O tome je napisao: 'Bojim se, koga jednom pod jedrom opere more, do smrti sa sebe ne ispere sol!'


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/10/2012 : 18:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Iz Jutarnjeg:


PISAC, MOREPLOVAC I PARTIZAN

NAJVECI PUSTOLOV NAŠE KNJIŽEVNOSTI U 98. godini umro je Joža Horvat.

Autor: Adriana Piteša
Objavljeno: 26.10.2012.

´Imao je izvanredno bogat život. Za nas koji smo ga poznavali iz mladih dana bio je pojam neumorne vitalnosti', rekao je S. Goldstein

Joža Horvat, putopisac, prozni i dramski pisac te scenarist, preminuo je danas u Zagrebu u 98. godini. Pamtit cemo ga kao revolucionara idealista, svestranog pisca ciji je opus povezivala tema slobode, angažiranog intelektualca, autora “Bese”, “Macka pod šljemom”, “Sedmog be”, “Molitve prije plovidbe” i brojnih drugih knjiga, filma “Ciguli Miguli”, kao “našeg Vasca da Gamu koji je oplovio svijet u orahovoj ljusci”, odnosno “na latici lipovog cvijeta”, kako ga je opisao Krleža.

Roden 1915. u Kotoribi, Joža Horvat s obitelji se seli u Zagrebu na pocetku srednje škole. Nije trebalo dugo da napiše svoj prvi roman “Sedmi be”. Imao je hrabrosti da rukopis svog romanesknog prvijenca odnese na prosudbu Miroslavu Krleži.

“Bio sam obican srednjoškolac, a Krleža je vec onda bio Mount Everest na literarnom polju. Na telefonu je bio pomalo uznemiren kad sam se predstavio. Tek kad sam rekao da sam srednjoškolac, onda mi je dao prigodu da dodem”, pojasnio je poslije u intervjuu.

Kongres u Topuskom

Godine 1941. kao apsolvent odlazi u partizane. “Bio je to posve logican nastavak stranica ‘Sedmog be’”, pricao je poslije, a nezaobilazna anegdota iz tog razdoblja bila je ona kad je napao svog prvog zaštitnika Krležu na kongresu kulturnih radnika 1944. u Topuskom.

“Da je Krleža napisao samo ‘Balade Petrice Kerempuha’, bilo bi i to dovoljno da svatko tko ih procita bude ponukan naci svoje mjesto u krvavoj drami zvanoj oslobodilacka borba. Slijedom njegovih djela mnogi su, ne samo ja, otišli u partizane, a on je ostao u Zagrebu. U Topuskom sam bio jedan od rijetkih sudionika na kongresu koji je duže vrijeme bio u borbenim jedinicima i nagledao se mrtvih i zaklanih. Stoga su i moje rijeci, kad sam govorio o Krleži, bile tako obojane žestinom”, odgovarao je kad bi ga pitali za tu epizodu. Istup nije narušio njihove odnose.

Cijelo vrijeme rata Horvat je nastavio pisati, 1945. godine s Krležom i Kalebom ureduje casopis Republika. Nakon rata, 1946-47., bio je direktor Nakladnoga zavoda Hrvatske, a 1948. Jadran filma. Zbog skandala s filmom “Ciguli Miguli”, koji je bio ocijenjen kao reakcionaran, 1952. odlazi u Pariz.

Godine 1965-67. ispunio je svoj san kad je s jedrenjakom Besa oplovio svijet. Putopisna kronika “Besa” izašla je 1973., iste godine kad je Joža Horvat krenuo na drugo putovanje, ovaj put Modrom lastom - što ce poslije postati ishodište za djecje romane “Operacija Stonoga” (1982) i “Waitapu” (1984).

More je bilo i ostalo njegova životna fascinacija. “Sanjario sam o moru još kao djecak. Sad kad sam blizu stote, podjednako sanjarim o moru. More nam je dalo trajne radosti, ali i trajne patnje. Ono je moja ljubav i strast kojoj se nikad nisam mogao oduprijeti”, istaknuo je u intervjuu 2010. godine.

Fasciniranost morem nije promijenila osobna tragedija, gubitak oba sina. Starijeg Micu izgubio je na samom pocetku putovanja 1973. Krleža ga je, kako je poslije pricao i napisao, pokušao odgovoriti od nastavka putovanja. “Izgubili ste Micu, Vi nemate pravo izgubiti i drugo dijete. Zar ne osjecate da ste na rubu grcke tragedije”, govorio mu je Krleža. Nije ga poslušao. Marko Horvat izgubio je život u Venezueli 1975., kad je zaronio u jednoj luci.

Prerijski vuk

“Pitate kako smo izdržali, kako smo podnijeli gubitak? Smrt je nedjeljiv dio života. Renata na svoj nacin, ja kao osamljen prerijski vuk ponekad zavijam, ponekad cvilim”, napisao je Horvat.

- Iako je vec bio navršio punih 97 godina, potresla me vijest o Jožinoj smrti. Za nas koji smo ga poznavali iz njegovih mladih dana bio je pojam neumorne vitalnosti - rekao je u povodu Horvatove smrti pisac i urednik Slavko Goldstein i nastavio: - Punih 75 godina bio je prisutan u našem javnom životu, u nevjerojatno širokom rasponu od gimnazijskih romana do hrabrog satiricara, putopisca i moreplovca. Imao je izvanredno bogat život. Radovali smo se njegovim uspjesima, ali i suosjecali s njim kada su ga pogodile tragicne pogibije dvojice sinova.

Horvat je dobio mnoge nagrade kao što su odlikovanja Josipa Broza Tita, Nagrada za životno djelo “Vladimir Nazor”, a 2005. je za izniman doprinos u književnosti i kulturi dobio odlicje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulica.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 27/10/2012 : 18:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Fasciniranost morem nije promijenila osobna tragedija, gubitak oba sina. Starijeg Micu izgubio je na samom pocetku putovanja 1973. Krleža ga je, kako je poslije pricao i napisao, pokušao odgovoriti od nastavka putovanja. “Izgubili ste Micu, Vi nemate pravo izgubiti i drugo dijete. Zar ne osjecate da ste na rubu grcke tragedije”, govorio mu je Krleža. Nije ga poslušao. Marko Horvat izgubio je život u Venezueli 1975., kad je zaronio u jednoj luci.


koliko se ja iz njegove biografije sjecam, ovaj stariji sin nije išao na putovanje, vec je ostao, pa je poginuo u saobracajki. ovaj mladi se utopio zbog (mislim) izljeva krvi u mozak.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 27/10/2012 : 19:17:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
R.I.P.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 27/10/2012 : 19:48:38  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message

nemam rijeci

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 28/10/2012 : 02:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
R.I.P.
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2997 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 28/10/2012 : 02:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message
U zatvoru u Požegi, na polici, bilo je za citati, onomad Besa.

I Macak pod šljemom.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000