forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kvadrat
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2003 : 13:42:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>mcm odgovara u kratkim crtama

Mcn odgovara u kratkim crtama a) jerbo je na razne stripske teme potrossio toliko kuckanja po tipkovnici da mu je sad puno drazze rech' nessto u tri rijecci (ako se da) nego u tristo te b) zato ssto mu je kazziprst natekao od vruchine (e, da) pa ni tipkanje nije ugodno.

> a kroz njegov odgovor nije se ni dalo naslutiti da je i sam >sudjelovao u projektu te da mu se jednostavno ne prica o tome)

Mmm, mislim da se u HDASu nisam ni priblizzno angazzirao koliko Dule ili Zima, a razlog tome je ssto nekako bass ne vjerujem u udruzzivanja crtacca. Slijedi 300 rijecci umjesto tri:

Ima Will Eisner u noveli "Dreamer" krasnu scenu u kojoj se skupe strip crtacci (tamo negdje u doba Willove mladosti, u 30-ima prosslog stoljecha) te se dogovore da neche visse raditi tablu za manje od, recimo, 5$ (inflacija, je li). Zakunu se na grob mrtve zaove i razidju, a vech na ulici poccnu jedan drugome "E, ccuo sam da XXX placha 3$!" "U, je l'? Pa, ajmo tamo!"

To je dio problema (ako je problem). Najme, kaj? Drusstvo autora stripa (bilo koje) samim svojim imenom definira trojake interese: a) interese druzzenja b) interese autora te c) interese stripa. U sluccaju a) nema problema - i strip crtacci su ljudi te se vole druzziti, popiti i pojesti, pogotovo ako je drzzava pljunula koju paru u kasicu za tu svrhu. U sluccaju b) govorimo o sindikatu, nekakvoj zajednicckoj akciji u svrhu poboljssanja profesionalnog zzivota autora, kako pojedinaccnih tako i svih zajedno. Tu te referiram na Willovu priccu iz prosslog odjeljka: autori che se svi slozziti, ali che - jer su po umjetnicckoj prirodi samozzivi samotnjaci - svatko poslije ucciniti kako on misli da je za njega najbolje. Ne moss vukove upregnuti da ti vuku kola, i toccka.

C)je pak toccka koja zahtijeva najvisse entuzijazma te koja se najmanje isplati. Sad proccitaj ono o vukovima pa se vrati ovdje. Propagirati strip, organizirati festival, izdavati ccasopis, dijeliti nagrade? To zahtijeva vremena (makar za navlaccenje novaca) i vremena, kojeg su Zima i Dule ulozzili, a za kojeg im je placheno s nessto slave (barem u Ziminom sluccaju) i puno napada zbog te slave (evo, ja sam prvi traccao Zimu da je na godinu dana odstupio s direkcije festivala u Vinkovcima samo da bi mogao dobiti Grand Prix - ne da ga nije zasluzzio, nego ssto je bio toliko sitan da mu je trebao ... ali skrechem s teme.). Drugim rjeccima, velik posao za malu plachu i postupno ti visse ne bude jasno zassto se trudiss te zassto ti je ikad bilo stalo. Ili, kako ti kazzess, sindrom veterana.

Jer, Zima je i te kakav veteran. Dule je izvjetren, takodjer, a i ja se smucam vjetrometinom jedno petnaest godina. Pa onda Zima gorko izjavi da ide u penziju. Pa onda Dule pozzeli raditi ccasopis i ustanovi da za njega stripovi ne postoje jer autori rade samo kad im se plati. Pa onda i ja pomislim da kog kurca ima smisla propagirati strip, ssto ja ne brinem svoju brigu i ne propagiram sebe, a strip ne pustim da propadne. Jer, ako je krenuo propasti (ssto ne kazzem da jest), ja ga sigurno nechu spasiti. Neche nitko.

A nitko ga neche spasiti jer a)nikome nije dovoljno stalo, b) jer nitko ne zna kako, te c) jer strip vjerojatno i ne treba spassavati. A) je vidljiv u tome da su autori sretni time da gundjaju kako nema revije, ali bez para ne rade, a ccitatelji gundjaju kako nema revije, ali ipak kupuju samo Zagore; b) je occit u nedostatku jedne vizije koja bi okupila sve - Dule brije svoje, ja svoje, samo Berni zna da ljudi ne zzele nissta novo te im eksperimente (Bone, Usagi) daje na kapljicu, dok se izdrzzava projektima koje su promovirali drugi (ovo nije napad na Bernarda, ccija je poslovna politika, barem u pogledu izdavaccke strategije, iznimno zdrava); a c) je occit sam po sebi - strip ne treba spassavti jer ne umire, nego mutira: odlazi sa kioska, mijenjaju se forme, zzanrovi, pristupi, jezik ... I kad mi (ja!) govorimo o spassavanju, onda govorimo zapravo o povratku na staro. Kao da prvu ribu koja je razvila plucha vracham u more da se ne bi, jadna, na kopnu ugussila.

>tjednih susreta i kako nemam prava vama ista ovako srati te da >odjebem sa topica (...)

Ti bi stalno da te netko odjebe ... Fali ti seksa, ssto li?

Ali, zakljuccak: netko je negdje nekidan citirao Connerya iz Untouchables - "A što si ti spreman uciniti?" Ne ti, Degmane, nego svatko. SSto je problem, postoji li problem, gdje je izlaz i ssto je svatko spreman ucciniti da se do njega dodje. Nitko neche raditi tribinu u KCCK - OK. Mozzda Profa napravi intervju s Dzzukom - super. Ali, ako bi crtacci samo crtali, a ccitatelji samo ccitali - ssto je vjerojatno i uopche nije za osudu - onda che strip postati prominentna industrija tek kad neki bezoccni kapitalist uleti u cijelu priccu i poccne jednima diktirati ssto da crtaju, a drugima ssto da ccitaju. Tako je uostalom svuda i zapravo mozzemo biti sretni ako nas makar takva sudbina zapadne.

Ova zadnja jest bila ironija, Degi.

mcn
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 07/06/2003 : 15:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
strip vjerovatno ne treba spasavati

da sada pisem clanak to bi bio naslov jer od tvog teksta daleko najupecatljivija izjava

na salu cu pa ozbiljno
sexa mi ne fali, no hvala na pitanju, sto bi rekao da mi doista fali (sredia nesto u zg mozda ;) ?) - odjebi je cisto dalmatinska fraza, na bazi; dobar dan, dobar tek & laku noc :)))
imam osjecaj da sad kad si se ispucao gornjim postom - morat cemo citati sljedecih 1000 malih (od po tri rijeci), nadam se da nece biti tako i da jos ima snage u tvojim prsticima (moj savjet da koristis sve prste dok pises a ne samo dva - pitanje prakse i vjezbe)

a sad
komentari
prvo cu staviti vezu izmedu vas aktivnih crtaca i scenarista koje ti nazivas 'vukovima' sa pojmom interesa.
zajednicka veza kao takva se nece nikada postici jer si stvorio oksimoron pojmovima vuka i interesa vas sviju. ne bih volio zabrijati previse u metaforu sa vukovima, coporima i sto bi vama bilo zajednicko ali dokle god postoji (pazi sad koju rijec uzimam) mentalitet (!) takvog razmisljanja - nema ni ujedinjenja

zasto toliko forsiram sve ovo
iz razloga sto mislim da ce te ujedinjeni biti daleko jaci i respektabilniji nego ovako usamljeni (opaska sto sam primjetio da se na nekoj bazi medusobnog kontakta pravdate jedni drugima za ovo stanje)

daj neka mi netko iznese primjer iz vanka. postoje li nekakva udruzenja francuskih, belgijskih, slovenskih crtaca i scenarista?? kako to treba idealno funkcionirati?
samo izlaženje neke godisnje kvote strip albuma domacih autora? da li se to broji kao uspjeh DASa ili sam ja pomjesao bitne stvari pa sam do sada mislio da je vasa zadaca/odgovornost demonstracija profesionalnosti (koja bi kao nusprodukt imala i edukativnu crtu svim mladima koji dolaze)

mcm
totalno sam svjestan teorije papira i stvarne prakse koja se svodi na racunicu novaca i vremena

za sada dosta
prevruce mi je pisati a ti si zbilja da truda
ostajem duzan za veceras staviti jos svojih komentara koje vi samo nemojte citati!!! :)))
odo se ja okupat purgeri
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 08/06/2003 : 09:37:02  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by Profa

quote:
Originally posted by IGMAN2

E,Macane,citajuci Profin topic o Suduki i sjecajuci se njegovog izvanrednog crteza, pade mi napamet da apsolutno nemam nikakvog pojma
o tom covjeku! U Kvadratu mogli smo citati o svim strip autorima i crtacima sa ovih prostora, osim o Suduki. Zašto? Mislim da je vrijeme da to ispraviš u novom Kvadratu.


Pa, Goran mi je dao svoj broj moba i izrazio zelju(na moju molbu) za razgovorom za stripove com(ili neki drugi medij). Posto zivi na Jarunu i isao bi na koncert Hladnog Piva(nabavit cu mu kartu;)) u Aquariusu, eto prilike. Jednim udarcem 2 muhe(Mileta i Gorana).:)



Pa što ne kažeš! Znaci idemo svi skupa na koncert... Ti i tvoji, Ðuka i raja iz Mioca... Koje društvo...

"Jer mi ne bljesne mjesec da sne ne donese
O lijepoj Annabel Lee,
Kada zvijezde se stvore, vidim kako gore
Tek oci Annabel Lee..."
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 08/06/2003 : 09:41:45  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
Btw. ako Profa iz bilo kojeg razloga bude sprijecen napraviti intervju sa Ðukom, ja se javljam na dužnost!

"Jer mi ne bljesne mjesec da sne ne donese
O lijepoj Annabel Lee,
Kada zvijezde se stvore, vidim kako gore
Tek oci Annabel Lee..."
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 09/06/2003 : 12:05:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
> sexa mi ne fali, no hvala na pitanju, sto bi rekao da mi doista >fali (sredia nesto u zg mozda ;)

Poslao ti jednu Druunu, u najboljem sluccaju ...

>imam osjecaj da sad kad si se ispucao gornjim postom - morat cemo >citati sljedecih 1000 malih (od po tri rijeci)

Da.

> (moj savjet da koristis sve prste dok pises a ne samo dva - pitanje >prakse i vjezbe)

Istina, ali trenutaccno pissem s dva onoliko brzo koliko drugi s 10 pa ...

>zajednicko ali dokle god postoji (pazi sad koju rijec uzimam) >mentalitet (!) takvog razmisljanja - nema ni ujedinjenja

To i ja kazzem ...

>(opaska sto sam primjetio da se na nekoj bazi medusobnog kontakta >pravdate jedni drugima za ovo stanje)

Pravdamo se jer se osjechamo krivi. A nismo. SSto strip crtacc mozze ucciniti osim da crta stripove? Nissta bitno. A to nije odvoljno pa se onda ej fju finkin individzzuels osjechaju krivima. Jezzi ga.

>daj neka mi netko iznese primjer iz vanka. postoje li nekakva >udruzenja francuskih, belgijskih, slovenskih crtaca i scenarista??

Ne postoji. Postoji recimo National Cartoonist Society of America koja okuplja crtacce novinskih stripova koji su, po definiciji, svi zaposleni i dobrostojechi i ne grizu jedan drugom vratove. A i oni rade - ssto? Okupe se jednom godissnje na sveccanoj smoking-obavezan vecceri, podijele si nagrade i izdaju godissnjak te izaberu precednika za dogodine. O da, i plachaju cclanarine. E da mi je to vidjet kod nas, gdje ljudi ne plachaju cclanarinu ni ZUHu preko kojeg imaju stazz i socijalno ...

Idealno, svako bi propagirao sebe i time profesiju.

>ostajem duzan za veceras staviti jos svojih komentara koje vi samo >nemojte citati!!! :)))

Duzzan, bogme da si duzzan ...

>odo se ja okupat purgeri



mcn
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 09/06/2003 : 19:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
dragi moji
najdrazi (osim mcm, on mi nudi strip umjesto zene, njega ne volim al sam ga spreman pozvat malo na more – dodji amo bradonjo na drune u real time oblicima)

tri zasto pitanja/tri zato odgovora

zasto si dule odjeba klasican strip i zapoceo a radom...pa ja nemam pravu rijec doli – radom na alternativnom stripu (od izdavanja, teorije i filozofije, crteza...)
sada i prije


zasto je zima ogorceno otisao u mirovinu, citiram
''Strip je za mene danas – nostalgija. Velika zbirka lijepih uspomena i zaboravljenih frustracija.''

zasto ja ne mogu staviti tipicnu misao vodilju dok pokusam napisati tekst o mcm-ovom radu - koji sam za sebe tvrdi da je drumski razbojnik koji se zadnjih 15 godina bavi lutanjem tundrama stripa

zanemarite pocetnu nepovezanost i razolikost u pitanjima i udite u njih dublje, povezite ih sa odgovorima. rezultat – iz klasinog doba jugo monotonosti vi ste zavrnuli sve za 180° (ili jos vrtite)
- nesvjesno povukavsi za vama (poput struje) cijelu strip scenu

steta imam dobru misao ali bas se tarem kako vam je sto lakse pribliziti! razumijete li vi mene sto ja govorim

jednostavno je duletu dosadio klasican strip (ne bi radio fanzin da nije tako), jednostavno zima ima izjave koje treba pisati kao epitafe po nadgrobnim spomenicima, jednostavno mcm ima toliko paleta radnji koje ovise o njegovim periodima u zivotu (to sto mu se opus kao bednjanecu jednostavno ne moze stavit u neku recenziju koliko je sarolik nije mu na hvalu)....

pored tih jednostavnosti stvorila se struja i sve nas sve nosi fino u tri *icke materine
jasno






Edited by - degman on 09/06/2003 19:12:41
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 09/06/2003 : 19:20:27  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
dule ako se ikad mislis vratit razgovoru molim te da krenes od svog zadnjeg posta
ne preskaci ;)

mcm javio da mu je komp krepotako ti je to kad lupas sa dva prsta po tastaturi da se sve prasi

Edited by - degman on 11/06/2003 00:21:01
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 11/06/2003 : 08:57:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Post od tri rijecci No 2:

>jasno

Uh, ne.

mcn
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 11/06/2003 : 09:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
:)) onda se osjecam duznim objasnit
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 11/06/2003 : 14:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
eto me
ovako
ovo je gore pisaono u zaru, na zalost zara je nestalo jer je proslo od zadnjeg posta 2 dana...potrudit cu se
dakle darko
da izvucem bit svog nejasnog posta u jednu rijec, profesionalizam

smatras li sebe profesionalcem (u punom smislu rijeci)
ili mojim opisom nomada koji luta tundrama stripa, radeci onako kako je njemu stalo

postujes li rokove, radis li naruceno, okreces li svoj obraz na drugu stranu - jesi li prodao dusu za novac = jesi li profesionalac

isto se odnosi na zimu i duleta
smatraju li njih dvojica radom u svojim poljima interesa da se na njih treba (tezak pojam) ugledati jer zasigurno vi ste na vrhu piramide - dali taj vrh upravo tako treba izgledati ili postoji nekakva nedostizna utopija stripa kao zanimanja (takva da ti imas kvotu od 1 scecnarij mjesecno, da netko crta 2 table dnevno - da nema tu imam inspiracije/nemam inspiracije, sutra cu), koja se samo vani ostvaruje

sad ima da popizdim kada odgovoris u tri rici ;)
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 11/06/2003 : 22:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Ako nekog zanima,
s radošcu cu ponešto odgovoriti sutra na vecer.
Prije koji sat vratih se s petodnevnog putovanja, pa vam je za predpostaviti u kakvom sam stanju...
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 11/06/2003 : 22:36:59  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Ako nekog zanima,
--------naravno
s radošcu cu ponešto odgovoriti sutra na vecer.
--------can't wait
Prije koji sat vratih se s petodnevnog putovanja, pa vam je za predpostaviti u kakvom sam stanju...
--------daj ja vodim gore monologe dok se mcm *ebe nerazumjevanjem mojih postova sto mislis kako je nama

Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 12/06/2003 : 21:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Poštovani kolege,
Citajuci jucer vašu prepisku mislio sam svoj prilog oformiti lijepo i precizno, kako ja to vec znam, ali na kraju ovog vruceg dana splasnuo mi entuzijazam, pa sad idemo kako idemo…
Možda, za pocetak, redom Macanovog izlaganja, što ce biti ujedno i dio odgovora degmanu.

«Imamo kapaciteta za dva festivala-Salona…» (ja)
I dalje tvrdim da imamo, cime se i ti Macane slažeš.
Medutim, glede realizacije, ti u osnovi kukaš zbog nedostatka love, jer kao, tamo neki «administratori» trebaju prepoznati svoj interes etc…
Lovu je moguce i ne tako teško naci.
Treba se malo potruditi i ponekom «administratoru» dokazati da je to baš njegov interes, cak i ako nije za tebe do tada ni cuo.
Za «tvoj» Sferakon mogao si dobiti gadnu lovu (posebno jer je 25., ako sam dobro shvatio).
Isto ili slicno se može i s CRŠom.
U slucaju Sferakona, mislim da ti (vam) se zapravo i ne da širiti «pricu» izvan vaših krugova, jer bi to onda znacilo i širu i ozbiljniju procjenu organizacije, svega što se nudi te posebno domaceg materijala, a s tim se nije uvijek lako suociti. Posebno, ako ranije procijene raznih zbirki pricica, nisu baš «ohrabrijuce».
Dakle tvrdim: love ima, treba samo htjeti. I drugo: ako se nešto radi s entuzijazmom i bez love (amaterizam), ne znaci da rezultat mora ispasti «amaterski». Stotine je vrhunskih djela odradeno bez (i obecane) love, a nikome ne pada napamet nazvati ih «amaterizmom».
Dakle, bitan je odnos prema radu, a ne lova.

«Društvo autora stripa (bilo koje) samim svojim imenom definira trojake interese: interese druženja, interese autora, interese stripa.» Macan
To «ime» samo po sebi ne definira ništa. (Vidite li u tom nazivu neki program ili definiciju?)
Sami clanovi medutim, (bilo kojeg) ovakvog Društva definiraju njegov rad, kako vec žele.
Složio bih se ipak s kolegom, osim onog u vezi sa sindikatom. Najme, tko se želi sindikalno «osigurati» može to preko ZUHa (Zajednice umjetnika). A ona prica pak, o garantiranju cijene stripa (koju kasnije nitko ne poštuje), trebalo bi riješiti tako da cijelo Društvo (bilo koje), sklopi ugovor s «Autorskom agencijom» i da se svi honorari clanova Društva iskljucivo naplacuju po cjeniku Autorske agencije (Koja uz put receno, vrlo efikasno i brzo advokatima utjeruje lovu od dužnika!)
Ovo smo mogli uciniti, ali smo kao i kod Willa Eisnera krenuli krivim putem.

Duštvo autora stripa hrvatske medutim, organiziralo je vecinu Salona (5 samo u samostalnoj Hrvatskoj), organiziralo mnoštvo izložbi, smještalo, hranilo i pojilo svoje clanove, dodjeljivalo nagrade, organiziralo škole stripa, radionice; izdavalo «Patak».
Baš kao i «National Cartoonist Sociaty of America», kako navodi Macan.
Ali, naravno; naš cemo rad popljuvati (bez obzira što smo na racun tog rada jeli i pili recimo…), a Ameri su ipak nekaj sasvim drugo i kulturno i fino. Sa smokingom, molit cu…
Glede «spašavanja» stripa, tu si Macane u pravu. Ali tko je (osim tebe samog i sada) o tome ikad govorio?
Radi se o podizanju opce razine (usporedbom, procjenom, ukazivanjem nagradama…) opce razine kulture jednog medija; naravno uz put tako i popularizaciji istog. Posebno ovdje kod kuce.
Svi umjetnicki cehovi (i oni povezani s komercijalom i industrijom), okupljaju svoje clanove, imaju svoje festivale-izložbe, svoja izdanja, škole. (Sjetite se filma. N.p.)
Samo je to kod nas i u stripu, kako nas uvjeravaš, beskorisno i bez veze.

S tim u vezi i ova naklapanja o tobožnjim «vukovima»:
Kakvi «vukovi», kakvi bakraci. Nismo mi ništa drugaciji od ostalih ljudi, možda tek malo otkaceniji, kao i svi koji se kreativnim poslom bave. Znam da ti je ta slika o «vukovima» lijepo sjela, kako bi podcrtao i svoj lik na nekim, tobožnjim vjetrometinama. Po kojima se ti (valjda i usamljen te neshvacen) «smucaš» kako kažeš, vec «jedno petnaest godina».
Jaka ti je «vjetrometina»: Pišeš, crtaš, suraduješ i sve to okružen gomilom prijatelja i onih koji te podržavaju i hvale. Ali eto kad je tako kako kažeš: suosjecam s periodom od «jedno petnaest godina» ovakvog «teškog» tvog života.
Jasno je da uz ovih «jedno petnaest godina», lukavo i prikriveno stoji nenapisna rijec «tek».
Tek petnaest godina, želio je pisac zapravo reci, jer od pocetka tome suprostavlja dva vec «izvjetrena» tipa. Zimonica i mene. (Prvi je bar «još» i «veteran»; ja eto, ni to.)
Na ovaj zaista nicim izazvan napad «ad hominem» (bez dakako i jednog argumenta i po staroj navadi da se napadne i netko tko ovdje nije ni prisutan), nekom drugom bih odgovorio izvjesnom latinskom poslovicom o šutnji i odgovoru…
Ali kako smo mi stari ratni druzi (doduše , za sad, na suprotnim stranama), reci cu tek, da ja tvoj rad usprkos svim pogreškama i manjkavostima izuzetno cijenim.
Malo si me doduše razocarao u posljednje vrijeme, kad sve cešce moja «izvjetrena» razmišljanja preuzimaš (i iznosiš) kao svoja.
(Stali su valjda svježi vjetrovi na «vjetrometini»?)
Izmedu ostalih i posljednje Strip vesti, te recimo i lijepi pasus na ovom Forumu, kako strip «…ne umire, nego mutira: odlazi s kioska (ma vidi molim te! Op.a.), mijenjaju se forme, žanrovi, pristupi, jezik… (gle, i to cak! Op.a.)
Ako tako nastaviš, a onda i napraviš kakvo djelo na tragu ovih svojih otkrica, vrata «Divljeg oka» su ti otvorena…
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 12/06/2003 : 23:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
mislim da bi se ovaj reply mogao bez problema usporediti sa danasnjim specijalom od nove-tv koji je vodila mirjana hrga sa ivanom z. cickom! (za one koji nisu gledali cicak ju je doslovno okrenuo i uvalio joj ga sa guza! zabavnije stvari ja davno nisam na tv gleda) no kako sam poceo objasnjavati, tvoj odgovor ima neke mane tog interviewa

dule post ti je nabijen snagom no ono sto smeta jest da se govori o problemu u nekakvim crtama koje ja (ili bilo tko drugi dovoljno blesav sa foruma da ovo cita) kao trece lice ne moze pratiti.
umjesao si previse osobnih stvari i mislim da ti je pobjegla objektivnost

nitko te nije napadao, dapace ono sa zimom kao veteranom sam ja potakao kao ideju (a boze moj naravno da si i ti njemu uz bok).
no kada gledam kontekst neceg danas, daleko si mi zanimljiviji od njjega upravo tom nekom svojom alternativom kojom se bavis cime i odskaces od stereotipa starca koji ceka da ga vrijeme pregazi
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 12/06/2003 : 23:23:17  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
quote:
Originally posted by Dule
Složio bih se ipak s kolegom, osim onog u vezi sa sindikatom. Najme, tko se želi sindikalno «osigurati» može to preko ZUHa (Zajednice umjetnika). A ona prica pak, o garantiranju cijene stripa (koju kasnije nitko ne poštuje), trebalo bi riješiti tako da cijelo Društvo (bilo koje), sklopi ugovor s «Autorskom agencijom» i da se svi honorari clanova Društva iskljucivo naplacuju po cjeniku Autorske agencije (Koja uz put receno, vrlo efikasno i brzo advokatima utjeruje lovu od dužnika!)
Ovo smo mogli uciniti, ali smo kao i kod Willa Eisnera krenuli krivim putem.


ne kuzim
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/06/2003 : 00:20:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Dule --

Umoran sam od tvog konstantnog krivog interpretiranja reccenica pa chu pokussati srocciti nessto jednostavno, e ne bi li me razumio:

Ti si kreten.

Eto.

mcn
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 13/06/2003 : 00:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
diplomacija
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/06/2003 : 02:17:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>diplomacija

Jebiga, pomislio sam da sam mozzda prenaglio ili krivo sroccio odgovor, ali sam sad sve joss jednom proccitao i ne mogu, ni hladne glave, nachi odgovor koji bi sazzetije i toccnije opisao moje missljenje o Duletu i njegovim javnim nastupima.

Prdi i dalje u vjetar, Dule, ja te visse ne ccitam.

mcn

PS Jedinstvo, Degmane? Nikad!
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/06/2003 : 02:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Degmane --

Hvala na pitanju, dobro je to pitanje. Pa da probam odgovoriti.

>postujes li rokove, radis li naruceno, okreces li svoj obraz na >drugu stranu - jesi li prodao dusu za novac = jesi li profesionalac

Rokove da. Narucceno da, onako kako mislim da treba. Obraz ... ne, mislim da ne. Jebe mi se kako to kome izgleda, ali nikad, ama bass nikad nisam radio strip do kojeg mi ne bi bilo stalo. Uvijek bih, u vremenu izmedju prihvachanja posla i poccetka rada, nassao nessto ssto me je unutra zanimalo i veselilo, nessto zbog ccega mi se ccinilo vrijednim odraditi i tu narudzzbu.

Sad, mozzda me to ccini kretenom. Ali ja sam, od kako sam bio klinac uvijek zzelio raditi samo jednu stvar: SVE! Bila mi je draga svaka vrsta stripa i sve me je zanimalo probati i nissta mi nije bilo manje vrijedno. Znass one spike o "ssundu"? Nema ssunda. Ako netko, bilo tko, ma i jedna osoba ako brije na Zagora (ili na Gregory Huntera ili na Jon-Khea ili na Taara ili na ...) onda nema tog Boga koji to smije proglasiti ssundom, nema tog arbitra koji se smije popeti na moralniji stolac i s nega predikati da je nessto ssund ili da se nessto ne smije.

Zadnjih mjeseci ne radim. Odbio sam, recimo, Thora jer mi se nije svidjalo ssto mi nude, jer u pola dana razbijanja glave nisam pronassao pristup temi koji bi me zainteresirao. Nisam gladan, ne trebaju mi pare, ne zzelim raditi bilo kakav strip samo zato da bih ljudima mogao priccati da "radim za Amerikance". To mi nikad nije bio cilj, u prvom sam redu uvijek radio za sebe. I sljedechi put chu raditi kad mi do neccega, iz bilo kojeg razloga, opet nude stalo. Ili nechu raditi, ne bude li mi stalo ni do ccega.

Elem, Degmane, bojim se da je odgovor ne. Nisam profesionalac. Bilo bi mi laksse da jesam, da mogu odraditi to svoje od devet do pet, a onda zzivjeti, a ne beskrajno i u krug promissljati ostvarenje
"nekakve nedostizne utopije stripa kao zanimanja", ali ne znam kako.

Nisam profesionalac, Degmane.

Ja sam kreten.

mcn
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 13/06/2003 : 12:42:07  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
:)
prvo darko hvala na odgovoru
dalje
znao sam da ces tako odgovoriti. moze se reci da sam te navodio svojim upitom iz razloga sto zelim doci do jedne konstatacije
o cecmu je rijec zelim da se dode nakon jos nekoliko pitanja, u stvari najzadovoljni bi bio kada bi vi sami shvatili kako ja gledam na strip u nas
redom bilo bi dobro kada bi mi
1. odgovorio (dule) zasto se vise ne bavis klasicnim stripom
2. ti (mcm ili dule) odgovorio tko je profesionalac u stripu od hrvata (jucer i danas)
3. dolazi li (dali je icim nagovjestena) nova generacija i ima li ona crte razumjevanja kapitalizma na stetu kvlitete (iako naravno to ne mora nuzno znacit no budimo realni kvaliteta se danas prodaje za pare isto kao sto kupujem kruv i mliko u ducanu)
za sada toliko

NADAM se da nece izbiti svada na topicu / ako relacija mcm – dule ne funkcionira ;) ne znaci da ne mozemo normalno komunicirati (!)
nadalje, pozivam se na katolicanstvo, demokraciju misli, zastitu ljudskih i zivotinjjskih prava i naravno sredstva prisile koje sam u stanju nametnunti (citaj poslat razbijece na vas dvojicu) – ne budete li kulturni i pristojni (nije prijetnja, vec je prijetnja!)

;) ajde cekam odgovore na gornja pitanja jer me bas zivo zanima sto cete napisat!
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/06/2003 : 12:54:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>2. ti (mcm ili dule) odgovorio tko je profesionalac u stripu od >hrvata (jucer i danas)

Valjda onaj tko crta ssto mu daju, u odlukama se rukovodi financijama znajuchi da crtezz napreduje ma ssto radio, i ne tereti si zzivot suvissnim pitanjima ili snovima. Ako bih pretpostavljao, rekao bih Parlov, Sudzzuka, Ribich.

>3. dolazi li (dali je icim nagovjestena) nova generacija i ima li >ona crte razumjevanja kapitalizma na stetu kvlitete (iako naravno to

Ne samo da mi je crko komp i pokvario se auto (ajde, od danas kao opet nesto radi, ali trebam novi motor za ventilator za Golfa 2, skupa s poklopcem) nego mi se razbila i kristalna kugla. Na pitanja koja se ticcu buduchnosti odbijam, dakle, odgovarati dok ista ne postane prosslost.

mcn
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 13/06/2003 : 14:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
odlicno idemo
dakle

postoji li pojam 'Ugled' vanka o nama
znam da je zima nesto picao o tome (moga bi mozda pronaci citat iz razgovora, ako je bas neophodno potrebno). sve u svemu imao je neku viziju prepoznatljivog hrv strip proizvoda.
pitanje: moze li se reci da nasi ekspedicioni pustolovi preko bare spadaju u neku prepoznatljivu kategoriju? tipa da ce netko reci, ah da to je jedan od onih hrvata
preciznije
koliko se razbacivalo malim satisfakcijama (tipa upotrebom hrvatskih imena, nekih poruka u pozadini na hrv jeziku i sl. autohtone stvari koje bi mogle biti elementi nase prepoznatljivosti, uopce stila crteza i pisanja), koliko (i kakvih) se primalo kritika od gl urednika na iste

a sto se tice tvojih kvazi duhovitih odgovora (mcm) o prorocanskim kuglama, imas dva *ebena oka pa mislim da bi trebao biti u stanju reci makar subjektivno misljenje (pa posli mora snositi duletove napade zbog istih, ali to je vec uza drugu pricu). zadovoljio bi se bilo kakvim komentarom pa i: nista ja ne vidim, svi su totalno netalentirani i *ebem ih nemaju pojma ni o cemu, nigdi to ne ide

povezan gornji pojam ugleda/prepoznatljivosti (opet kazem, ako postoji?!) sa klincima koji svrljaju po skolama stripa i uokolo nekakvim festicima i natjecajima - dali je moguc scenarij razvoja hrv stipa u pravcu zapada (?), paralelno odbacivsi sve utege proslosti i mentaliteta (citaj od nekakvih klasika normi 'kvaliteta' tipa sto je bio patak, modra lasta ili recimo endem(!)) do te mjere da ce buduca kvaliteta biti izdavanje za DC uz masmedij koji ce prepoznavati individualca kroz njegovu konzumaciju na trzistu

uf
jedva sam slizio ovo
zasluzujem vise od DA – NE odgovora

op.a. da gore ne bi bila istaknuta moja prenaivnost - jasno da je san svakog crtaca raditi za eminentnu kucu i biti kupovan (!) ali postoji i druga strana medalje za koju ja pitam (!) (da me ne popljuvate vise nego sto se mora)

Edited by - degman on 13/06/2003 16:20:06
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 13/06/2003 : 21:59:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Darko,
osim moje žene, ti si jedini koji me nazvao kretenom.
Po tome sudim da se izmedu nas dvojice i dalje razvija jedan osobit oblik ljubavi.
Ja cu i dalje tvoje tekstove s pažnjom i veseljem citati.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/06/2003 : 22:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
> odlicno idemo

Ponekad mi se ccini da se Degman intoksicira i onda kvazi ozbiljno postavlja pitanja, a mi nasjedamo te odgovaramo. Hm?

Ah, neka.

>postoji li pojam 'Ugled' vanka o nama

Ne. Tu i tamo netko shvati da ima visse od jednog Rvata (obiccno kad se dva nadju na jednom stripu), ali inacce svakog procjenjuju inidvidualno. Ameri su taki, oni ne briju na nacije jer misle da je cijeli svijet Amerika.

Mozzda su iznimke Tomo Lavricc ili Aleksandar Zograf, koji su radili dokumentarno balkanske stvari.

> koliko (i kakvih) se primalo kritika od gl urednika na iste

Nisu ni primijetili. Jedine cenzure koje se ja sjecham su bile kad su Eddyu s naslovnice nekog Flincha izbrisali grafite "Episode I sucks!" i "Axel likes big ass" (Axel Alonso je bio urednik, ali nije on brisao.)

> biti u stanju reci makar subjektivno misljenje

U, pa moje subjektivno missljenje je uvijek isto: crni i najcrnji mrak! Nigdje nade niti svjetla na kraju tunela! Kad je novim klincima Endem sve i svja kako da se maknemo s mrtve toccke?!

> dali je moguc scenarij razvoja hrv stipa u pravcu zapada (?), >paralelno odbacivsi sve utege proslosti i mentaliteta

Ako se HR bude razvijala u pravcu Zapada, Zapad che je pojesti. To ssto se stripa ticce, a i inacce. A novi klinci nemaju utege, jedva znaju tko je Matakovich, a za Maurovicha misle da je boksacc koji sad uzgaja integralne zzitarice.

>do te mjere da ce buduca kvaliteta biti izdavanje za DC uz masmedij >koji ce prepoznavati individualca kroz njegovu konzumaciju na trzistu

Daj prevedi ovo, majke ti!

mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/06/2003 : 22:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
> osim moje žene, ti si jedini koji me nazvao kretenom.

Osnovno je pitanje tko je vech kreten? Kreten ili onaj koji se s kretenom raspravlja.

Nego, danas doznah da KVADRAT kasni zbog Duleta. Ha, vratili smo se na izvorni topik!

mcn
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000