forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Povijesno "netočni" filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 12/09/2012 : 21:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan
i opet dolazimo do onoga što sam već rekao: zašto netko ne bi jednostavno promijenio nazive likova i lokaciju ako cijela stvar nema veze s povijesnim događajem koji se prikazuje? neće zato što će se cijela stvar lakše prodati pod tim imenom.

drugim riječima: komercijalizacija.




Hm, samo da se kratko ubacim pa nećem više

Činjenice:

Marko je ukrao susjedu tri litre maslinovog ulja. Susjed je to skontao i zatukao ga sjekirom. Sutradan je došla policija.

Priča po istinitom događaju:

Bio je lijep i sunčan dan. Markovog susjeda Antiše već dugo nije bilo u dvorištu. Odlazio je često u grad kako bi na općini sredio papire preostale iz zadnje ostavinske rasprave. (...) Nikoga nije bilo na vidiku. Marko se usred bijela dana ušuljao u Antišinu konobu i ukrao tri pršuta koja su se taman, onako pravo, osušila. (...) Dugo je Antiša sumnjao da Marko, onako siromašan i kukavan, mjerka na njegove stvari. Nije mu mogao ništa dokazati, niti je ikad u kući nešto pofalilo, pa je pustio da stvari idu svojim tijekom. No, kad je toga dana došao kući i ustanovio da nema onih triju pršuta što ih je s pažnjom njegovao svo to vrijeme pao mu je mrak na oči. (...) Izvukao je sjekiru iz panja u kojem je bila zabodena i otišao preko da mu objasni par stvari. Ujutro je došla policija.

Ekranizacija priče:

Selo - Marko i njegova kuća - susjed i njegova kuća - općina i događaji u njoj - protjecanje vremena, prazna susjedova kuća (...) podne; Marko ulazi u konobu i izlazi iznoseći pršute - susjedov dolazak doma - susjed ulazi u konobu - susjedovo pižđenje - sjekira - susjed sa sjekirom odlazi Marku - jutro - policijska auta pred kućom

Filmska adaptacija priče:

New York, siromašni Karlovčanin Marko izvlači kraj s krajem - posla ima ali je slabo plaćen - glad je konstanta, frižider je prazan - Susjed s istoga kata, Imoćanin Antiša, veliki je lovaš - vidimo ga kako na burzi barata milijardama i potom jede u najskupljim restoranima - Marko ostaje bez posla, naknada za nezaposlene taman je dovoljna da pokrije stanarinu - glad pritišće - Marko provaljuje u susjedov stan i krade nešto zlatnine i DVD player no pri tom mu iz džepa ispada krunica koju je stalno nosio oko vrata - Antiša dolazi doma, skonta da je pokrade i pronalazi krunicu - vidio je tu krunicu negdje, specifična je i zna kome pripada - uzima kalašnjikov iz spremišta pod krevetom i odlazi susjedu pred vrata - Pucnjevi - sirene.

To je pojednostavljeni opis onoga kako funkcionira odnos između povijesne bitke za Troju-Homerovog epa-i Petersenove Troje

sad još samo treba skontati zašto su sve interpretacije jednako vrijedne i zašto se za svaku može reći da je nastala po istinitom događaju, al to ostavljam tebi

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/09/2012 : 21:09:09  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by brni

Filmovi koje cu raskomadati (kako bi reka King) nakon 300 - Apocalypto (2006), Braveheart (1995), Troy (2004), Alexander (2004),Cleopatra (1963), Attila (2001)..Inace Attilu glumi nitko drugi nego Gerard Butler..



Kleopatra je ja mislim najduži povijesni spektakl kojeg sam gledao. odmah ispred "10 zapovijedi"



da Cleopatra 248 min, The Ten Commandments 220 min, Ben Hur 212 min..ovo je za usporedbu..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 12/09/2012 : 21:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

gladijator je akcijski film koji osim dobrih akcijskih scena i nema nekih kvaliteta, ali ih ima zato "pad rimskog carstva"!

Da, ali je njegova moc sto je on bio jedan visokobudetni aklcioni spektakl u "sandalama" nakon nekih dobrih 20 -tak godina apstinencije od tog zanra..a publika voli tu vrstu zabave..kruha i igara.
Gladijator je imao perfektan tajming..jebiga.
Sa svim ostalim gore napisanim se naravno slazem.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 21:19:01  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Beren

I zato je precijenjen. Konstantno se vrtiš u krug.


gledaj, možeš i ti reći da je film zbog povijesnih netočnosti precijenjen (ili da pak nije), ono što je u "Klementini" u vezi toga najveći problem je to da se fulalo na jako sitnim stvarima na kojima se nije trebalo fulati. e sad, ako smatraš da je meni film zbog povijesnih netočnosti precijenjen - sve ono što sam napisao bi sigurno promatrao drugačije da si povijesničar kao i ja.



još nisi, tak da je Beren povjesničar koliko i ti...a s druge strane kad i završiš ne znači da ikaj više znaš od nekog tko voli povijest i proučava je s velikom ljubavi, bez obzira ima li diplomu ili ne!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:21:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

sad još samo treba skontati zašto su sve interpretacije jednako vrijedne i zašto se za svaku može reći da je nastala po istinitom događaju, al to ostavljam tebi


još samo treba skontati da si fulao poantu

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

još nisi, tak da je Beren povjesničar koliko i ti...a s druge strane kad i završiš ne znači da ikaj više znaš od nekog tko voli povijest i proučava je s velikom ljubavi, bez obzira ima li diplomu ili ne!


a po čemu ti znaš koliko je moje znanje što se povijesti tiče, reci ti meni?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 21:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by dosada

još nisi, tak da je Beren povjesničar koliko i ti...a s druge strane kad i završiš ne znači da ikaj više znaš od nekog tko voli povijest i proučava je s velikom ljubavi, bez obzira ima li diplomu ili ne!


a po čemu ti znaš koliko je moje znanje što se povijesti tiče, reci ti meni?


niti znam niti me zanima, ono kaj vidim da i s onim podacima kojima barataš se ne znaš koristiti. U glavi imaš određen broj podataka (možda i puno njih) ali ti ne shvacas proces uopće....

isto kak i ovdje nisi povezal da ja ne govorim o ničijem znanju vec o činjenici da se hvališ kak si povjesničar, a nisi! Još navek si samo student...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 12/09/2012 21:33:09
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 12/09/2012 : 21:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Mali_Mate

sad još samo treba skontati zašto su sve interpretacije jednako vrijedne i zašto se za svaku može reći da je nastala po istinitom događaju, al to ostavljam tebi


još samo treba skontati da si fulao poantu



tja, ono što ja vidim iz ovakvog odgovora je da imaš problema s razumijevanjem koncepata poput 'interpretacija' i "čitanje" , što te s druge strane ne sprječava da donosiš sudove o umjetničkim djelima.

Nije to ništa strašno, da se naučiti, samo se meni ne da igrati učitelja

isprike ostalima, prestat ću hranit trolove

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

niti znam niti me zanima, ono kaj vidim da i s onim podacima kojima barataš se ne znaš koristiti. U glavi imaš određen broj podataka (možda i puno njih) ali ti ne shvacas proces uopće....
isto kak i ovdje nisi povezal da ja ne govorim o ničijem znanju vec o činjenici da se hvališ kak si povjesničar, a nisi! Još navek si samo student...



a čovjek koji nešto studira je ipak (tj. trebao bi biti) upućeniji u tom polju od onoga koji se time ne bavi

al eto, zato vidim da ti barataš sa svačime, čim su ovakvi savjeti u pitanju

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

tja, ono što ja vidim iz ovakvog odgovora je da imaš problema s razumijevanjem koncepata poput 'interpretacija' i "čitanje" , što te s druge strane ne sprječava da donosiš sudove o umjetničkim djelima.

Nije to ništa strašno, da se naučiti, samo se meni ne da igrati učitelja


a ja da iz ovog odgovora vidim da ti imaš problema sa zapažanjem

nije strašno, da se naučiti, ali se meni ne da igrati učitelja

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 12/09/2012 21:49:54
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 21:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan
al eto, zato vidim da ti barataš sa svačime, čim su ovakvi savjeti u pitanju



bas me zanima gdje ti ovdje vidiš ikakav savjet?

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by Darth Ivan
al eto, zato vidim da ti barataš sa svačime, čim su ovakvi savjeti u pitanju



bas me zanima gdje ti ovdje vidiš ikakav savjet?



pardon - izjave, konstatacije, tvrdnje

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 12/09/2012 : 22:33:20  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan



Kleopatra je ja mislim najduži povijesni spektakl kojeg sam gledao. odmah ispred "10 zapovijedi"

nažalost i najiskasapljeniji nikada nećemo vidjeti 2 trosatna dijela
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 22:45:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
ma taj film je 1000 puta premontiran...kazališna (kino) verzija, redateljska verzija, DVD verzija, TV verzija...tisuću verzija.

još da ne spominjem koliko puta je Liz Taylor promijenila kostima tijekom filma

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 12/09/2012 22:48:25
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 12/09/2012 : 22:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

ma taj film je 1000 puta premontiran...kazališna (kino) verzija, redateljska verzija, DVD verzija, TV verzija...tisuću verzija.

još da ne spominjem koliko puta je Liz Taylor promijenila kostima tijekom filma


zapravo nije istina to što pišeš - nastajao je teško ali ne kako si ti napisao - a nedostajući materijali su zauvijek uništeni - dio te agonije sam spominjao u tekstu o operaciji ciceron - ili FIVE FINGERS
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 08:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Manite se ljudi, Darth Ivan kad zagrize ne mozes ga razuveriti. Ja prestao da postujem u Filmu zbog njega mahom, pritisak pao, glava vise ne boli, u Sportu su manje zakucani... :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 13/09/2012 : 08:40:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jesem ti, ovo je vrlo besmislena rasprava u kojoj se pokušava osporiti pravo autorima na umjetničku slobodu, na interpretaciju stvarnih događaja u skladu s njihovim vizijama i zamislima, na to da se ne pridržavaju baš svakog biografskog detalja iz nečijeg života, ili da taj detalj obrade na način na koji žele.

Ako su im i podignuti spomenici, povijesne ličnosti kao i zbivanja u kojima su sudjelovali i koja su kreirali nisu tu da uvijek identični i ničim okrznuti idu iz filma u film, iz romana u roman ili iz stripa u strip.

A da ne govorim o tome koliko je mitskog ugrađeno u konstruiranje zasad konačnih povijesnih dimenzija važnih povijesnih likova.

Sve interpretacije povijesnih događaja i djelovanja ključnih osoba su pripovijesti, dakle ne povijesti nego pri-povijesti. Blizu su povijesti i pridržavaju se nekih fakata, ali se zbog zasigurno nepotpune vjerodostojnosti autora ne smatraju autentičnima.
Da nije tako, i Biblija bi bila autentični povijesni dokument, a ovako je samo pripovijest u koju svatko ima slobodan izbor vjerovati ili ne.

Ni Ilijada ni Odiseja se nisu odigravale onako kako je to opisao Homer, pa zašto se Rolandu Emmerichu ne bi dopustila mogućnost vlastite interpretacije Trojanskog rata?

Ni bitka kod Termopila se nije odvila na onaj način kako ju opisuju Frank Miller i Znack Snyder, pa što? Jesu li Millerov strip ili Snyderov film zbog toga bezvrijedni?

Ako umjetnicima oduzmeš umjetničku slobodu - oduzeo si im gotovo sve.
I opet se brkaju babe i žabe, odnosno o kakvoći Stoneova Aleksandra govori se na temelju njegova pridržavanja ionako ne sasvim vjerodostojnih detalja iz njegove biografije. Osobnost stvarnog Aleksandra, za kojeg ionako ne znamo niti možemo znati kakva je uistinu bila, nema veze s osobinama Stoneova filma kao umjetničkog djela. Film su upropastile dramaturška nezgrapnost i redateljeva pompoznost, kićenost i zadivljenost pred samom ličnošću, jer je on autor koji se manje ili više otvoreno divi svim moćnicima kojima se bavi, od JFK i Nixona do Castra i Aleksandra.

Detektiranje povijesnih nepreciznosti je jedna stvar, ali zagovor nužnosti pridržavanja istih u bilo kojoj umjetnosti je besmislica. Autori imaju potpunu slobodu raditi što god hoće, kad adaptiraju i knjigu, i strip, i operu, pa i neki povijesni događaj i osobe koje su ga odredile.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 13/09/2012 : 08:47:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nažalost, koliko god izbjegavao neke likove i ignorirao njihove stavove, na neke stvari ipak moram reagirati.

Pa tako dosada piše:


quote:
pa u ukusima i gledištim se upravo i raspravlja, ne raspravlja se valjda o nepobitnim činjenicama!?




A još su stari Latini rekli da se o ukusima (i bojama) ne raspravlja - De gustibus (et coloribus) non est disputandum!

No bit će da kolega nije bio u školi onog dana kad se to učilo.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 09:42:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
....pisal je i Platon nekaj u stilu da se "ljubav može doživjeti u društvu muškarca, a žene služe za odmor ratnika", pa se ni ludilu ne slažem s tim. Svašta su ljudi pisli i pišu, evo i ti si dobar primjer tog svaštarenja!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 13/09/2012 : 09:42:53  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Beren

I zato je precijenjen. Konstantno se vrtiš u krug.


gledaj, možeš i ti reći da je film zbog povijesnih netočnosti precijenjen (ili da pak nije), ono što je u "Klementini" u vezi toga najveći problem je to da se fulalo na jako sitnim stvarima na kojima se nije trebalo fulati. e sad, ako smatraš da je meni film zbog povijesnih netočnosti precijenjen - sve ono što sam napisao bi sigurno promatrao drugačije da si povijesničar kao i ja.


a s druge strane kad i završiš ne znači da ikaj više znaš od nekog tko voli povijest i proučava je s velikom ljubavi, bez obzira ima li diplomu ili ne!



bravo dosada..tvoj najbolji post..spremit cu si ga negdi..evo ja sam studira povijest i arheologiju dvi godine pa sam odusta..najveci razlog je taj sta mi se nije dalo ucit povijest Litve u srednjem vijeku i slicno..Egipat u vrijeme faraona i kopletno anticko doba je ono sta me je zanimalo..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 09:43:37  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
u svakom slučaju inteligentni i iskreni ljudi raspravljaju o svemu!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 13/09/2012 : 09:45:22  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

u svakom slučaju inteligentni i iskreni ljudi raspravljaju o svemu!



naravno..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 10:39:18  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by dosada

u svakom slučaju inteligentni i iskreni ljudi raspravljaju o svemu!



naravno..



i o ukusima ;)


"najveci razlog je taj sta mi se nije dalo ucit povijest Litve u srednjem vijeku i slicno"

e koliko se meni toga nije učilo, i sve se to da zaobić. Pa ja nisam odgovaral nikaj novije od početka Drugog svjetskog...sve je bila stvar pametnog odabira profesora kod kojih se polažu određeni ispiti!

p.s. kad si studiral, koje godine?

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 13/09/2012 : 10:44:20  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by dosada

u svakom slučaju inteligentni i iskreni ljudi raspravljaju o svemu!



naravno..



i o ukusima ;)


"najveci razlog je taj sta mi se nije dalo ucit povijest Litve u srednjem vijeku i slicno"

e koliko se meni toga nije učilo, i sve se to da zaobić. Pa ja nisam odgovaral nikaj novije od početka Drugog svjetskog...sve je bila stvar pametnog odabira profesora kod kojih se polažu određeni ispiti!

p.s. kad si studiral, koje godine?



saljem ti na pm..glupo mi je ovako preko foruma..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 10:45:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
daj onda pametnije ;)

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.21 seconds. Snitz Forums 2000