forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 21/12/2012 : 22:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rick



Upravo sam o toj nemogućnosti i govorio. A ne mogu a da ne osetim žaljenje što će Zagor izgubiti ono ljudsko što mu je i davalo mogućnost da bude branitelj samo njegovog kraljevstva (na stranu izleti), ne čitavog sveta. Pa ni Betmen to ne radi,niti može, ni Spajdi, niti bilo koji drugi (super)heroj za sebe, eventualno udruženi (JLA, JSA, Avengers), osim Supermena koji se nametnuo kao branitelj čovečanstva, ali poreklo te vrste i takvu sudbinu ne želimo za Duha Sa Sekirom.


Ne,naravno,vec sam nedje rekao da se slazem sa tobom-i ja bih zelio da nakon svega Zagor ostane obican covjek bez natprirodnih moci.
Go to Top of Page

elfak nish
Advanced Member



Serbia
5705 Posts

Member since 23/02/2009

Posted - 21/12/2012 : 23:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send elfak nish a Private Message  Reply with Quote
Ne cini mi se da je ovo planirano 20 godina.Ako jeste-prilicno je traljavo.

Sama ideja da preko navedenih epizoda (sa SF/magijskim/nestvarnim elementima u kojima je Zagor (skoro pa)bozanska licnost) budemo uvedeni u svet u kojem je Zagor jedno bozanstvo predodredjeno da spasi svet ,a u slobodno vreme nalema par plemena indijanaca,trgovce oruzjem i vatrenom vodom,razbojnike idr , je smesna.

Osim ako ima za cilj neki "reboot" koji ce da dovede do zavrsetka serijala jer nastavljajuci ovakvim (govorim za zadnje almanahe,specijale i VC koje sam procitao) nezanimljivim pricama i kolicinama gluposti koje sadrze SBE vredja nas citaoce.

Najdraze bi mi bilo da kvalitet redovnih brojeva bude barem ravan kvalitetu maxija.Ako ne moze-ugasiti redovnu seriju ,ostaviti maxije i par drugih edicija u kojima hiperprodukcija ne dolazi do ogromnog izrazaja.


Soundgarden - Halfway There
http://www.youtube.com/watch?v=LW4Zsd1mhPI
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16948 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 21/12/2012 : 23:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Samo da se Zagor ne pretvori u neko mitsko biće, a ako su ga već toliko "razgranali" bilo bi dobro da ponekad ubace i nešto retro, toninellijevsko, tipa pokvareni trgovci alkoholom ili oružjem i usijane glave među Indijancima... Čisto da ne zaboravimo početke :)
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 22/12/2012 : 00:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rick

quote:
Originally posted by PijaniPatak
Trenutno je nejasno da li je heroj u njemu rod božanskog ili genetskog uticaja, a za to je kod nas uglavnom kriv uticaj "Godine nulte" koja podvlači upravo božansko, dok tok JA sage to poništava.

Ima ovde masu stvari za reći, ali jedno je sigurno: ova saga je pripremana 20 godina, sporim koracima, i za sve to vreme bila je i jeste spremna da se vrati na stari status quo. Zagor uvek može da se vrati statusu pravednika Darkvudske šume, to će se i desiti posle južnoameričke odiseje. Pitanje je da li će ova priča gore tu i da prestane. No, imamo kontinuitet, privlačno složenu priču i obećanje na odlične epizode.




Lepo si ovo obrazložio, Pijani, ali za nešto što je pripremano 20 godina (što je samo po sebi diskutabilno) vraćanje na status quo nije baš pohvalna činjenica. Na stranu to što "Nulta godina" podvlači božansku dimenziju lika, a JA saga genetičku ili kakvu već. To je umnogome dokaz da tvrdnja o 20-ogodišnjoj promišljenosti ne može da stoji. Dvadeset godina kasnije, a i dalje je, kako kažeš, nejasno ono najbitnije.

Zagor nikako, ali nikako, ne može da se vratim svom pređašnjem statusu pravednika Darkvuda, jer je od njega otišao toliko daleko da povratka nema. Na šta bi to ličilo kada bi se neki "božanski" ili genetski predodređeni heroj vratio uobičajenim "šumskim" događanjima?

Previše "moglo bi biti da je..." za moj ukus. Reboot bi trebalo da bude nešto drugo, nešto drugačije. Ovaj "reboot" iz osnova menja Nolitinu ideju. Nisam protiv toga, i nadam se da će ispasti na dobro, samo ne mogu da ostavim po strani nedoslednosti.

Zagor je iskupio očev dug, i sada može da bude "božanski" ili genetski predodređen ratnik. Ne pije mi vodu. Trebalo bi lepo da se kaže: uzeli su deliće Zagorovog lika i krenuli u kreiranje jednog neopisivo sličnog i toliko različitog.

Priprema koja traje deseti deo serijala, a i dalje ima nepoznanica?

Meni jedino moguće rešenje- Zagor u redovnoj seriji biće "božanski"/genetski generisan Zagor, a Zagor u ostalim edicijama pravednik Darkvuda. Te dve pojave su nespojive. Reboot u Marvelu ili DCju i paralelne edicije jednog lika egzistiraju nezavisno, čak se menja i boja kože likova.



Baš naprotiv, druže. Sve je određeno tako da Zagor i dalje ostaje samo čovek koji za divinske sile treba da ispuni jednu misiju, za sada su to "Vrata spoznaje". Misija može biti kratkoročnog ili dugoročnog tipa. Na branioca mira se uvek može vratiti posle JA Sage, bez ikakve narativne diferencije, pa opet se po potrebi vratiti na neku drugu misiju

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Krscho
Junior Member



Croatia
378 Posts

Member since 19/06/2011

Posted - 22/12/2012 : 09:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Krscho a Private Message  Reply with Quote
Misli mda ovaj plan od 20 godina ne drzi i nemre drzati vodu da ocete. Mogli su imati natuknice kojima su htjeli da ide serijal ali toliko duboki plan do detalja ne. Ako je po icmeu zagor poznat je po tomu da se nista ne mijenja, ni zagor ni chico nisu napredovali ko likovi u 50 godina izlazenja izvan osnovnih crta, chico uvjek upada u štosove drunkya ducka, trampijeve pustolovine s hranom a trebo je nauciti do sada da uvjek naebe.

Da ne kazem totalno ne utjecanje ikakvih prica na sam zagorov svijet, kao primjer ona prica s velikim potopom u darkwoodu sta bila i utjecala na cijelu ekologiju sustava a sljedecu epizodu odma ko da se nista nije desilo.

Pogledaj definiciju reboota, restarta, jer ono sta ti zanivas rebootom zagorova serijala on nije
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 22/12/2012 : 11:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak
Baš naprotiv, druže. Sve je određeno tako da Zagor i dalje ostaje samo čovek koji za divinske sile treba da ispuni jednu misiju, za sada su to "Vrata spoznaje". Misija može biti kratkoročnog ili dugoročnog tipa. Na branioca mira se uvek može vratiti posle JA Sage, bez ikakve narativne diferencije, pa opet se po potrebi vratiti na neku drugu misiju



Razumem tvoje viđenje serijala i kao scenariste i kao čitaoca. Ali, ne podržavam ga do kraja. Sam kažeš "samo čovek koji za divinske sile treba da ispuni jednu misiju". Taj čovek više nije "samo čovek", niti može da se vrati problemima koje je rešavao pre te svoje, nove samospoznaje. Hoću da kažem da narativno junak ne mora da ima "božansko" poreklo, da bi imao "božansku" određenost. Time Zagor najvećim delom prestaje da bude ono što je bio. Ostaje karakter (preinačen novom samospoznajom) dodatno uobličen saznanjima o sopstvenoj i istoriji sveta- ko bi ostao isti posle toga?

Ako je reč o, kako kažeš, misiji, posle te misije ništa neće biti isto. Ili bi bilo glupo vratiti se istim korenima. Kao da sekvoju pokušavaš na nasadiš u saksiju.

Mislim da su Boseli i Bure tu malo "zabrazdili".

Ameri to rešavaju raličitim edicijama, koje, kako već rekoh, nemaju dodirnih tačaka. Spajdermen, recimo... The Ultimate serijal je odvojen od The Amazing serijala u kojem se pojašnjava to mistično, totemsko poreklo Spajdija, koje ga, logično odvodi u sasvim drugu stranu, ka savim drugačijim pričama. Mislim da su Bure i Boseli i želeli da urade nešto slično The Amazing Spiderman-u, ali da Zagora ostave u redovnoj seriji, što je jednako mešanju The Ultimate-a i The Amazing-a. Nije im to bilo potrebno, imaju dovoljno edicija. Želeli su ono što rade Ameri, ali na tradicionalan način. To ne ide...



"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 22/12/2012 : 11:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Krscho

Ako je po icmeu zagor poznat je po tomu da se nista ne mijenja, ni zagor ni chico nisu napredovali ko likovi u 50 godina izlazenja izvan osnovnih crta,
Da ne kazem totalno ne utjecanje ikakvih prica na sam zagorov svijet, kao primjer ona prica s velikim potopom u darkwoodu sta bila i utjecala na cijelu ekologiju sustava a sljedecu epizodu odma ko da se nista nije desilo.

Pogledaj definiciju reboota, restarta, jer ono sta ti zanivas rebootom zagorova serijala on nije



Mislim da si u pravu. I Dranki i ja smo zanemarili tu vremensku dimenziju serijala, koja iako se povremeno pojavljuje, ipak predstavlja samo jednu veštačku i za potrebe pojedinih priča nametnutu komponentu.

Ni ja ovo ne bih nazvao rebootom, pre (r)evolucijom serijala. Dobrim delom nespretno izvedenom, i to, opet, zbog više edicija koje bi mogle da iznesu priču, a koje nisu poslužile svrsi.

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 22/12/2012 : 17:26:54  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Ma reč Reboot sam iskoristio u brzini...našlo mi se u glavi i puk! Reč koju bih radije upotrebio je renesansa.

Stvar je u tome da svaka analiza i filozofija ode predaleko od suštine. Pre svega, razlog gradnje ovog 20 godina je zato što je pre toga serijal egzistirao na temelju tzv. Zlatnog doba (Zagor prica- npr. Svemirska tamnica) koji je dao najvise plodova po pitanju novca i zakuske za fanove (italijani i danas pamte poput nas taj period). Promeniti to iznenada bio bi preveliki rizik u ekonomskom smislu. Status quo i dalje zadovoljava prodajom, zna se da to treba menjati, ali koliko daleko sme da se ode. Zato izmedju svake atlantidske price ima cca 10 onih ZD recepata. I opet, jedina prica-izuzetak gde je Zagor vise od obicnog ljudskog heroja je "Ponekad se vracaju" gde mu je usadjeno spontano koristenje drevnog jezika iliti jezika prirode.

Kada izdvajamo ovde takve momente oni imaju tezinu, ali pri citanju taj element nije toliko prisutan, JA saga u celini ima drugaciji ton. Posle "Ponekad..." ide nesvakidasnja ali opet cista akciona prica "Skiptar Tin-Hinan" te tipicna ali lepa "Aligator Baju" , pa "Zlatni put", "Kusko" ostaje tipican, ali na kraju ima elemente Odabranog, pa ide opet tipican "Zeleni Lavirint" itd...

Ono sto hocu da kazem da ekipa drzi tu ravnotezu, na status quo se moze doci u svakom trenutku, sto radi odrzavanja broja "musterija" sto radi ocuvanja tradicije kojoj SBE vec godinama tezi. Koliko god godina trajao serijal status quo ce uvek biti tu, a sve ostalo ce biti par dobrih poteza radi dinamicnosti i pomaka

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 22/12/2012 17:31:20
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 22/12/2012 : 20:11:18  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
hmm...tišina...

ili sam se žestoko zahebao, pa je glupo i odgovoriti
il sam vas žestoko sjhebao, pa nemate šta da dodate...

(moram malo ućutkati svoj ego...ništa ode patak log out)

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 22/12/2012 20:13:39
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/12/2012 : 21:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Ajde da dignemo temu, tamo gdje joj je i mjesto... na vrh... : )

O reebotu se nema što pričati. Zasada, svaka Zagorova epizoda ima svoje mjesto u trenutnoj mitologiji i nijedna epizoda još nije poništila drugu niti ne vjerujem, da će scenaristima ikada pasti na pamet takva ideja. Može se pričati o renesansi, ali ja to jednostavno zovem Burattini-Boseelli (koja još uvijek traje) erom u kojoj je nekako naglasak na Zagorovom podrijetlu koje opasno koketira sa previše fantastičnim, odnosno sa Atlantidom, koja povlači sa sobom nekakvu super-herojštinu, odnosno Zagorovu super genetiku. O revoluciji ili nedostatku iste ćemo pričati nakon finala na Antartici, u kojoj bi se trebalo nešto ozbiljnije prelomiti i zaključiti... Ali mislim, da neće doći do neke većeg prijeloma... Vjerojatno će opet neki super kompjuter/hologram/Richter ili nešto slično opjevati Zagora kao nekog atlantidskog super heroja... Zagor će to odslušati, mi čitatelji ćemo to isfilozofirat, ali naš junak će na prvi brod za godišnji sastanak trapera u svoj dom... u Darkwood!

Poanta svih tih priča o Zagorovom podrijetlu i utjecaja na njegov svijet, bi trebala bit u tome kako on na sve to gleda.... i ako se sjećate, on je uvijek, čak i cinično, odmahnuo rukom na te duhovne, atlantidske i dambalaške "fantazije" (ispod sam izdvojio par takvih reakcija... ) i krenuo pravac kući, u Darkwood gdje ga je i Nollita zacrtao. Njegov "origins" i pokretač će uvijek biti Darkwood i smrt roditelja, koje je nesretno osvetio. To je temelj i što god se dogodi na Antartici ili bilo gdje drugdje, Zagor će sebe i svoju misiju uvijek doživljavati kroz Darkwood i kroz svoje nesretno osvećivanje roditelja. Sve ostalo je za čitatelje....






Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 22/12/2012 : 21:58:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Dobar post, nagore, ali sa malom manom

Priča o iskupljivanju očevih greha je dobila svoju definitivnu tačku u Duginom mostu.
Darkwoodsko labavo stanje mira ostaje kao pokretač zato što je ideal o suživotu različitih nacija sve ovo vreme bio motiv broj jedan koji ga je terao među puške i strele. Očevi gresi su samo odskočna daska

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/12/2012 : 22:12:26  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Može bit, da je riješio nekog unutarnjega demona u Duginom mostu, ali nije zato prelomio sa Darkwoodom, spreman za svjetsku misiju super-zaštitnika... Htio sam reć, da bi njegov centar uvijek morao biti Darkwood u kojem je sve počelo... i fizički (prostor radnje) i psihički (smrt roditelja i osveta istih)... Bosselli i Burattini samo nadograđuju temelje, koji su užasni čvrsti... prije svega u Zagorovoj glavi... po mom sudu ga ne bi smjela drastično promijenit bilo kakva druga spoznaja, do koje bi mogao doći na ovoj JA odiseji... nas čitatelje zapali svaka nova spoznaja, ali Zagora neće... odslušat će svakog i zapamtiti će... ali isto kao da netko sada meni uleti u sobi i počne pričati da sam "the chosen one"... saslušao bih ga, pozvao policiju i nastavio dalje isti... na stranu to što je ovaj možda i bio u pravu... : )
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 22/12/2012 : 22:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
upravo tako

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9330 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/12/2012 : 22:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Darkwood je bitan ovom Zagoru ali u nekojoj drugoj stvarnosti da se rodio negdje drugdje i dalje bi on bio "Zagor". Zbog toga on funkcionira i izvan Darkwooda. On možda nije Pahana ni Damballah ali je nije ni bilo tko. Zbog toga ga često zamjene za neke prošle heroje.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 22/12/2012 : 23:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

hmm...tišina...

ili sam se žestoko zahebao, pa je glupo i odgovoriti
il sam vas žestoko sjhebao, pa nemate šta da dodate...

(moram malo ućutkati svoj ego...ništa ode patak log out)



Jednostavno stojimo svako pri svom stanovištu, pa nisam imao nekog jakog razloga da se ponovo oglašavam, Dranki.

I dalje sam uveren da ne bi trebalo mešati babe i žabe, kako se kaže u Srbiji, ili apples and oranges- US varijanta (pošto već pomenuh Spajdija). Jedna edicija ne može da istrpi i ne bi trebalo da trpi toliko različitih narativnih ideja koje stoje u samoj osnovi junaka. Heroj nešto ili jeste ili nije...

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."

Edited by - Rick on 22/12/2012 23:39:23
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 22/12/2012 : 23:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Onda ostaje da vidimo prvu epizodu nakon finala JA sage da vidimo...

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 11:58:23  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Danas postavljamo novu temu...

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/12/2012 : 13:20:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Darkwood je bitan ovom Zagoru ali u nekojoj drugoj stvarnosti



nema nijednog drugog osim ovog Zagora i nema druge stvarnosti
Zagor može podnijeti svu tu poplavu ezoterije, fantastike, multiverzume, vodenjake i rubove znanosti. ali možete li vi?

kao što su spomenuta strujanja odraz (mislite da SBE ne odražava globalne fenomene kao gospodar prstenova i harry potter), tako je Zagor nastao kao odraz. da, on nije nešto izvorno, nije remek-djelo. Zagor je jedan od boljih proizvoda popularne kulture, pa makar bio (samo) izvrsni epigon.

čega je epigon?
pa naravno, najžanra koji je izbacila tvornica snova hollywood, zapravo nadžanra - westerna.
iako dolazi 10 15 pa i 20 godina nakon nekih temeljnih djela, to ne treba zavarati: western je i tada (šezdesetih i sedamdesetih), iako u domovini već na zalasku, još uvijek držao pozornost. pa kod nas je još osamdesetih egzaltirao mase, da ne spominjemo klince. Šejn je još poticaj za Rundeka.

Nolitta je svakako odrastao na klasičnom westernu i njegova poetika ga je obilježila. da, gledao je on i ostalo, pustolovine, horore, fantastiku, no, western je vrh koji zasjenjuje ostalu žanrovsku produkciju. svaki veliki, najveći tadašnji američki redatelj se tu dokazivao. Nollita je Zagorovu oksonicu izgradio na western matrici. i to je suština Zagora, kormilo koje čvrsto drži (kao što vidimo na naslovnici američke odiseje).

pa koja je to suština?
uspostavljanje reda na granici ili filozofskije rečeno pretvaranje neoblikovanog u oblikovano, kaosa u kozmos. čitatelju je to poznatije kao zagorov zakon, zagorova pravda i slično. Darkwood je prostor u kojem ne važe nikakve norme, pravila, pravo. tu je dozvoljeno sve što se može: tko je lukav vara, tko je jak ubija (i siluje). jedini jamac dokidanja tog stanja je Zagor i on oblikuje prostor prema pravilima uređenog društva. naravno, ne u njegovom razvijenom obliku koje je prenapregnuto i prijeti rasapom (velegrad), nego elementarnom: uspostava običaja, morala, prava. zato je Zagor toliko popularan strip (uostalom, kao što je to -bio- western), jer ima izraženu etičku dimenziju. zapravo, etičko = zagorovsko, najunutrašnjija srž stripa Zagor. ono što razni, moram reći, moroni strip scene vide kao "naivno" "bedasto" "dosadno" i sl., upravo to je suština i forte Zagora, koji prema unutrašnjoj zakonitosti vlastite forme mora dovesti do krajnje polarizacije moralnih vrijednosti i ona mora biti (i jest!) najjasnije izražena - dobro i zlo, crno i bijelo. Zagor je naravno uvijek na strani Dobra i njegov izbor je dobar. svi likovi koji su uz njega su po definiciji dobri; oni su sateliti. negativci, s druge strane, su zli. i to krajnje zli. jasno, povremeno može doći do nijansiranja, propitivanja kanona, i Nolitta se ponekad poigra time, ali zapamtiti: nikada se ne odustaje od temeljne pozicije, crno-bijele. dobri su dobri, zli su zli.

tako je Nolitta shvaćao i postavljao Zagora.
Sclavi je, npr. također uzeo postavku Dobra i Zla, no kod njega nema, tj. on nije mogao doći u samom svom biću do jasnog pojma. zato Demoni ludila i nisu pravi Zagor, iako su dvije krajnje pozicije uzdignute na razinu arhetipa.

novi Zagor inertno slijedi Nolittine zasade, no tu već nema nolitanskog shvaćanja suštine. a ni western više nije dominantan. zbog toga novi Zagor zna odudarati, ili djeluje u grupi, pribiližava ga se razvijenom građanskom društvu i ukalupljuje u strukture, ili reflektira pseudohistoriju i direktne veze sa mitološkim linijama i slično. sve je to ispod razine onoga što je urađeno prije 40 50 godina.
ponavljam, Zagor (kao strip) ne može a da ne slijedi društvene obrasce. on jest uvijek odraz. otuda nisu ni izleti u ezoteriju, fantastiku, specijalne službe itd. nužno loši, sve se to da inkorporirati. ali valja imati na umu TEMELJ. samo temelji daju snagu da se izgura kroz koloplet svijeta. određena doza konzervativnosti uvijek dobro dođe.

i tu je kvaka.
sami mi čitatelji određujemo lik (i strip). Zagor jest i bit će naš odraz (ili naših fantazija). ako pravilno shvaćamo sam lik, sam strip i njegovu suštinu, Zagor će uvijek u osnovi biti western: jasna pozicija između dobra i zla.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 14:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Nakon odličnog stinkyjevog priključenja raspravi možemo da stavimo i tačku na prethodnu temu i idemo dalje:

Nova tema







Čiko - heroj ili kukavica


Znamo već da je osnovna funkcija ovog lika u serijalu komedija. Znamo napamet kakav je meksikanac: zapinje o svaku travku, buči dok se šunja, skače od straha pred svime što se miče, odoleva nabijanju kondicije iako je prešao toliko kilometara sa svojim pardom te uvek crkava od umora na najmanji napor, ne zna da lovi ili prati tragove, udara i dalje uglavnom prstom u oko, večito gladan, kuka... ali pre svega u serijalu važi i za kukavicu. A opet ide zajedno sa Zagorom o kakvoj god opasnosti da se radi-realnoj ili nerealnoj. Koliko je on ustvari kukavica, a koliko heroj?

mali tip: komentarišemo ličnost a ne lik


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 23/12/2012 15:16:13
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 16:47:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
ciko-heroj i legenda!

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 23/12/2012 : 16:58:07  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Ufff, što reći o ovom momku... Sigurno mnogi ne bi čitali Zagora da nema Chica. Koliko epizoda mi padne na pamet kad pomislim na ovog šeprtlju, momka koji na prvi pogled ima chicken shit heart, a zapravo je najodaniji prijatelj kojeg sam ja vidio. Od njegovih dogodovština bih izdvojimo operaciju na Zagoru u Klasiku Crveni strijelac, strjeljanje u priči Streljački vod, Fantas Chico, kad je požderao sve iz smočnice doktoru u priči Indijansko groblje, osvojio sendviče na ruletu u priči Pruga itd. itd.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Krscho
Junior Member



Croatia
378 Posts

Member since 19/06/2011

Posted - 23/12/2012 : 17:25:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Krscho a Private Message  Reply with Quote
Chico - jednodimenzionalni lik koji nema pravi karkater izvan njegovih osnovnih crta i koji takav je nerazvijen i na razini loseg skeča iz 1940tih godina filmske industrije, uvjek gladan, ubjek ga nasamare trampy/drunky duck i uvjek izvuce zivu glavu mkr do sa dje trebo umrjeti barem 100 puta
Humor koj ise fura s njime je danas toliko zastario da mi je žao trošiti čitati njegove skečeve u kojima uvjek naebe na kraju i istuku ga mjesto da jednom mu i uspije

ako ce po icemu biti poznat to je d aje zagijev sidekick i one karkaterne crte, u danansjem modernom svijetu sidekick kao chico nemoze funkcionirati a bomec ni taj humor
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/12/2012 : 17:49:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
oni su komplementarni. jednostavno postoji neko prirodno shvaćanje, neka težnja za potpunošću, cjelinom. i homer piše o ahileju, koji je snažan i hrabar, ali i o odiseju čija je osnovna karakteristika manje ili drugačije junačka - on je lukav.
vjerojatno to vuče od prve podjele i komplementarnosti - muško i žensko.
dakle, postoji čitav niz takvih komplementarnih parova, često u obliku učitelj i učenik, a u svakom slučaju nadčovjek (po sposobnostima) i prosječan čovjek.
Zagor i Chico su taj par. Chico je protuteža koja "snižava" Zagora koji je u svemu iznadprosječan: brz, snažan, inteligentan itd. dakle, on na razini osnovne postavke mora često biti takav kakvim ga se prikazuje: nespretan, lijen, gunđalo. to je njegova "vanjska" forma. međutim, "unutrašnja" forma je drugačija i ona je ono što si ti Patak trebao staviti - sličice prije ove koju si postavio: Chico odani prijatelj koji je u suštini pravedan i dobar (i zbog toga često spašava Zagora ili na svaki način sudjeluje u pozitivnom ishodu situacije).

dakle, i Chico je heroj (manjeg formata, ali time baš na jednoj razini model identifikacije kod čitatelja)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/12/2012 : 17:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Krscho

Chico - jednodimenzionalni lik koji nema pravi karkater izvan njegovih osnovnih crta i koji takav je nerazvijen i na razini loseg skeča iz 1940tih godina filmske industrije, uvjek gladan, ubjek ga nasamare trampy/drunky duck i uvjek izvuce zivu glavu mkr do sa dje trebo umrjeti barem 100 puta
Humor koj ise fura s njime je danas toliko zastario da mi je žao trošiti čitati njegove skečeve u kojima uvjek naebe na kraju i istuku ga mjesto da jednom mu i uspije

ako ce po icemu biti poznat to je d aje zagijev sidekick i one karkaterne crte, u danansjem modernom svijetu sidekick kao chico nemoze funkcionirati a bomec ni taj humor



uh, ovo je baš pogrešno viđenje
gore sam pokušao reći zašto
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 18:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

oni su komplementarni. jednostavno postoji neko prirodno shvaćanje, neka težnja za potpunošću, cjelinom...
Chico je protuteža koja "snižava" Zagora koji je u svemu iznadprosječan: brz, snažan, inteligentan itd. dakle, on na razini osnovne postavke mora često biti takav kakvim ga se prikazuje: nespretan, lijen, gunđalo. to je njegova "vanjska" forma. međutim, "unutrašnja" forma je drugačija i ona je ono što si ti Patak trebao staviti - sličice prije ove koju si postavio: Chico odani prijatelj koji je u suštini pravedan i dobar (i zbog toga često spašava Zagora ili na svaki način sudjeluje u pozitivnom ishodu situacije).

dakle, i Chico je heroj (manjeg formata, ali time baš na jednoj razini model identifikacije kod čitatelja)



U neku ruku je ovo tačno, ali samo kad gledaš na funkcionalnost njih dvojice kao para - Zagor je sa Čikom pored sebe uglavnom mnogo sporiji i manje efikasan, pa to možda čitaocu malo "spušta" Duha sa Sekirom. Ali pre bih rekao da Čiko takav kakav je, kada gledaš njih dvojicu kao dva posebna lika jednog pored drugog, baš naglašava suprotnosti kod Zagora. Junak više odiše junaštvom pored kukavice, atleta izgleda kao Supermen pored trapava čoveka, čisto izgleda čistije kada staviš pored prljavog, visoko pored patuljka postaje dovovsko itd.

Ma trebao sam ja staviti celu onu tablu, ali svrha teme je da postavi pitanje, a dijalog iza i ispred one gore sličice maltene nameće odgovor:

Ovo mesto me užasava, ali ne da mi se ostati na polu-mrtvom brodu i tebe ostaviti samog...Pa dobro, često sam izvlačio Zagora iz nevolje. Bez mene je kao da je sam. Jesam li ja provoditelj pravde u Darkwoodu ili nisam? Gde je moje veslo?

I dalje sam skeptičan kada je Čikova okretnost u pitanju...a da i ne spominjem njegovu hrabrost...ali...promeio sam mišljenje o njemu. Onaj koji te sledi u teškim trenucima, to ti je pravi prijatelj, Zagore.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 2.27 seconds. Snitz Forums 2000