forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 'Svagdanja borba' na filmu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 16/06/2015 : 20:04:36  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Ja recimo u tome što si feministice pretvorio u lezbe a zalaganje za pravo na pobačaj u borbu za LGBT prava detektiram tvoj ozbiljan problem sa ženama, konkretno sa ženskim pravima i slobodama.


Citiram te cisto za slucaj da se kasnije otrijeznis pa odlucis editirati post.
Odgovarati, naravno, necu, samo zelim da ovaj biser ostane dostupan za citanje.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 17/06/2015 : 05:55:39  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood


znači peticije,mirni prosvjedi,osobne tragedije ,kurci palci ništa nije pomoglo da se takvi stavovi promine zakonski.

+

evo čak san i bolda. jel sad kužiš kako i zašto je došlo do pljuvačke?



kužim zašto je došlo, ali i dalje mi nije jasno kako je to tebi prihvatljivo?

mirni prosvjedi nisu ništa promijenili? a pljuvačka?
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 17/06/2015 : 06:03:20  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
fascinantno je kako rasprava eskalira svaki put kad se razgovara o ozbiljnim stvarima i prije ili kasnije dođe do neslaganja jer... eto... kao što sam skoro na samom početku napisao: nemamo univerzalne vrijednosti nego svatko svoj mali mikrobni etički model koji su međusobno jako slični, ali ipak različiti i posljedično - prije ili kasnije dođemo do ad hominem argumentacije:
- ja ne čitam lwoodove postove iako redovito ignorira moj post u kojem objašnjavam da neki drugi ljudi imaju jednako jak interes boriti se PROTIV pobačaja kao i mi ZA jer, eto, imaju drukčiji privatni etički model;
- Johnny i CV se prepiru oko toga tko kome pokušava nametnuti religijski odabir iako su tijekom cijele rasprave i jedan i drugi bili ugodno tolerantni (u odnosu na ton kakav ovakve rasprave najčešće dobiju), ali - svatko od nas ima nešto što misli da je Istina i tuđa razmišljanja često odmjera od svojih ranijih iskustava itd.

velim vam ja, nema apsoluta: svatko od nas ima svoje male vrijednosti od kojih neće lako odstupiti jer svatko od nas ima konzistentan i promišljen sustav koji se argumentima teško može pobiti.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/06/2015 : 08:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Ja recimo u tome što si feministice pretvorio u lezbe a zalaganje za pravo na pobačaj u borbu za LGBT prava detektiram tvoj ozbiljan problem sa ženama, konkretno sa ženskim pravima i slobodama.


Citiram te cisto za slucaj da se kasnije otrijeznis pa odlucis editirati post.
Odgovarati, naravno, necu, samo zelim da ovaj biser ostane dostupan za citanje.




Ne brini, sasvim sam trijezan.

Kad najprije u želji za ilustriranjem teze o militantnim ljevičarkama feministice zamijeniš lezbama (ova imenica meni recimo implicira uvredu, ma koliko kolokvijalna bila) a zalaganje za pravo na pobačaj borbom za LGBT-prava, pa kad mi kažeš da se "razračunavam s kršćanskim vrijednostima", ja tu detektiram ili tvoje ozbiljno nerazumijevanje onoga o čemu pišeš, pa ti je u skladu s tim nerazumijevanjem sve to isto, i feministice i lezbe, i borba za pravo na pobačaj i borba za LGBT-prava, ili pak nimalo slučajnu zamjenu teza.

Odnosno to da su za tebe feministice ujedno i lezbijke a žene koje se bore za pravo na pobačaj one koje se bore za LGBT-prava, štoviše, da je i pravo na pobačaj LGBT-pravo.

Ako je to i zvučalo nategnuto nakon tvog posta u kojem konstruiraš tezu o militantnim ljevičarkama, tvoja opaska o mom "razračunavanju s kršćanskim vrijednostima" dodatno me učvrstila u tom stavu.

Nema nikakvih problema, razumijem ako su ti feministice isto što i lezbijke i ako su ti pravo na pobačaj i LGBT-prava nespojiva s kršćanskim vrijednostima do kojih držiš (to je sasvim legitimno, s tobom se slaže vjerojatno predominantna većina ljudi), ali onda tako i reci.

Jer nema smisla da se skrivaš iza izvrtanja činjenica i prilagođavanja istih svojim tezama, a da meni prigovaraš na obračunu s kršćanskim vrednotama. Ja do njih itekako držim, ali isto tako držim i do ženskog prava na izbor i do prava žena da se bore za što god hoće.

I ne može mi se dogoditi lapsus cerebri pa da mi feministice postanu lezbijke a pravo na pobačaj LGBT-pravo.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 08:18:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by lwood


znači peticije,mirni prosvjedi,osobne tragedije ,kurci palci ništa nije pomoglo da se takvi stavovi promine zakonski.

+

evo čak san i bolda. jel sad kužiš kako i zašto je došlo do pljuvačke?



kužim zašto je došlo, ali i dalje mi nije jasno kako je to tebi prihvatljivo?

mirni prosvjedi nisu ništa promijenili? a pljuvačka?



šta tu meni ima ili nema bit prihvatljivo?
pokušavan ti objasnit zašto je došlo do situacije do koje je došlo.
jel to meni ,tebi ili nekome pedesetom prihvatljivo,smišno ili žalosno potpuno je svejedno.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 08:21:47  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

fascinantno je kako rasprava eskalira svaki put kad se razgovara o ozbiljnim stvarima i prije ili kasnije dođe do neslaganja jer... eto... kao što sam skoro na samom početku napisao: nemamo univerzalne vrijednosti nego svatko svoj mali mikrobni etički model koji su međusobno jako slični, ali ipak različiti i posljedično - prije ili kasnije dođemo do ad hominem argumentacije:
- ja ne čitam lwoodove postove iako redovito ignorira moj post u kojem objašnjavam da neki drugi ljudi imaju jednako jak interes boriti se PROTIV pobačaja kao i mi ZA jer, eto, imaju drukčiji privatni etički model;
- Johnny i CV se prepiru oko toga tko kome pokušava nametnuti religijski odabir iako su tijekom cijele rasprave i jedan i drugi bili ugodno tolerantni (u odnosu na ton kakav ovakve rasprave najčešće dobiju), ali - svatko od nas ima nešto što misli da je Istina i tuđa razmišljanja često odmjera od svojih ranijih iskustava itd.

velim vam ja, nema apsoluta: svatko od nas ima svoje male vrijednosti od kojih neće lako odstupiti jer svatko od nas ima konzistentan i promišljen sustav koji se argumentima teško može pobiti.



ne radi se o borbi za pobačaj nego o pravu na izbor na pobačaj.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/06/2015 : 10:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Dobro, Johnny, buduci da mi inace nisi nesimpatican clan ovoga foruma, pokusat cu jos jednom.
Ovo (barem za mene) nije rasprava ni o pobacaju, ni o LGBT pravima.
Da jest, ja ne bih na njoj brkao lezbe i feministice, ali ne zbog faktografske tocnosti koja bi unutar takve rasprave doista bila relevantna (ovdje, ponavljam, nije!), nego iz prostog razloga sto ja o takvim temama ne raspravljam. Ne raspravljam o njima ni uzivo, s ljudima koje poznajem, jer je besmisleno, nista se ne postize. A jos manje o njima raspravljam po internetu, s ljudima koje ne poznajem. Nisam vise tako mlad da imam vremena i volje nadmudrivati se nadmudrivanja radi, a ni iluzija da ce barem netko treci, za koga ni ne znam da cita, biti prosvjetljen mojim rijecima odavno nemam.
Pokreni topic o tim temama - ja ga necu ni otvoriti. Pogledaj moje postove do sad - tko me ikad vidio na nekoj takvoj temi?

Ovo je za mene bila i ostala rasprava o filozofskim manama Larcenetova pogleda na svijet kako ih vidim u "Svagdanjoj borbi".
Nije to za mene ni rasprava Waits vs Narodnjaci, a jos manje Katolicka Crkva vs the world.
Do obaju smo tih podtema dosli jer sam ja posegnuo za nekom ilustracijom.
Ja imam taj jedan nacin pricanja koji preferira slikoviti opis nad suhim intelektualiziranjem. Radije napisem: "Svatko tko slusa Waitsa misli da je bolji od onoga tko slusa narodnjake", sto je slika koja je odmah jasna, nego da isto kazem na nacin: "Kao sto citav niz suvremenih psiholoskih istrazivanja pokazuje, nas mozak ima urodjenu tendenciju cuvanja modela svijeta sto ih koristi u izgradnji iluzije koherentne stvarnosti blablablabalaba tri paragrafa nize, oni koji su jos budni doznaju da pokusavam reci tek to da svi mislimo da je nasa verzija stvarnosti jedina ispravna".
U jednom trenutku mi je, dakle, trebala neka zivopisna ilustracija i evo nas na Waitsu. Je li bilo bitno da to bude bas Waits? Ne, pa to je samo ilustracija. Uzeo sam primjer koji mi je prvo pao na pamet.
Isto tako, kad je Jurica rekao da Waitsovci ne crtaju svastike, trebao mi je primjer za nesto sto bi mogli raditi, a da je po radikalnosti usporedivo sa crtanjem svastika. I uzeo sam primjer tog videa iz Argentine. Je li bitno jesu li u njemu lezbe ili feministice? Pa nije, koga briga tko su, ne raspravljamo o takvim temama. Samo dajem primjer za izrazito ruzno ponasanje ljudi koji bi sasvim lako mogli slusati Waitsa.
Jesu li za mene zene=amazonke=kastrirajuce kucke=lezbe=feministice=sotonistice? I ukljucuje li to i moju mamu, sestru i zenu? Koga briga? Sto ja mislim o pravima zena uopce? Jesam li ja ikad stvarno volio ijednu zenu? Postoji li vagina dentata? Koga briga?! Primjer nije iskoristen kako bi se zapocela rasprava o takvim temama, nego iskljucivo zato jer mi je trebalo nesto radikalno, ajde, brzo, misli, misli, sta bi bilo usporedivo, aha, pa ono kad one ludjakinje divljaju u Argentini.

A ti sad to shvati pa promijeni ton, ili nemoj shvatiti pa nastavi tupiti s time kako se tebi ne moze dogoditi takav lapsus i kako se iz te moje omaske vidi da sam ja zapravo sovinist. Kako hoces, meni je svejedno.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 17/06/2015 : 10:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood


ne radi se o borbi za pobačaj nego o pravu na izbor na pobačaj.



koja je razlika? izbor u smislu referenduma ili izbor žene da može napraviti legalni pobačaj?

ja sam osobno u svakom slučaju za legalizaciju pobačaja, oni koji vjeruju da osoba nastaje, kako CV kaže, devet mjeseci prije rođenja će biti protiv i vrtimo se i vrtimo u krug.

nema apsolutnih sloboda. nitko nema "pravo na izbor za ubojstvo". ako pobačaj tretiraš kao asistirano ubojstvo, nelogično je da se to "pravo na izbor" nekome pokloni.

mislim, napisali smo to već pet puta i vrtimo se u krug. samo mi potvrđuješ što sam otprije znao: svatko od nas ima svoj mikrosvijet u kojem vladaju njegova pravila i neće ni milimetar odstupiti pred kontraargumentima jer - to i nisu bogznakakvi argumenti.

niti ti i ja imamo definitivne argumente da abortus NIJE ubojstvo, niti CV ima definitivne argumente da JEST.

ono što možemo je vladati se pristojno, ne vrijeđati jedni druge i ne pljuvati jedni po drugima.

naravno da ćemo se civiliziranim metodama boriti da naše mišljenje prevlada jer svatko od nas misli da je njegovo mišljenje ispravno (inače bi preuzeo ono drugo i ono prvo više ne bi bilo njegovo), ali naglasak je na CIVILIZIRANIM. to bi trebalo (prema mojoj teoriji) razlikovati Waitsovce i Thompsonovce :-)

i prvi padaju nisko (kako CV-jev video dokazuje, meni osobno izvan svake sumnje), ali drugi još niže (nemam namjeru tražiti videje ekstremnog fizičkog nasilja jer smo mu, pošto Thompsonovaca ima puno više, svi ponekad svjedočili).

puno smo riječi razmijenili, ali nitko nije promijenio svoje mišljenje ni jedan posto. svi smo i dalje na istoj startnoj poziciji i samo kružno argumentiramo ono što smo već petsto puta ponovili.

mislim, ja stvarno vjerujem da bih pred boljim argumentima bio spreman odustati od svojih uvjerenja, ali ja nekakve kvalitetne argumente nisam vidio.

a) i dalje mislim da konzumenti "visoke kulture" imaju i "višu kulturu" dijaloga i reakcija na nesuglasice s drugim ljudima iz okružja, elem - meni je konzument "visoke kulture" prihvatljiviji susjed i smatram ga u startu (prije nego ih upoznam, izuzetaka je naravno jako puno) zanimljivijom i boljom osobom.

b) moj dojam, na osnovu odgoja dvoje djece, je da isti poprimaju osobine baš punokrvne osobe koja razmišlja, a ne samo instinktivno reagira - sa cca. 6 mjeseci. tako da sam ja još radikalniji od većine pro-choice ekipe: ne da bih dozvolio da se dvomjesečne bebe ubija, ali ne bih to ni tretirao jednako kao da se ubije sedmogodišnjak. više kao da se ubije psa ili mačku (što je, da se razumijemo, također gnjusan, nepotreban i odbojan mi čin).

c) mislim da nikad nitko ne bi trebao prići drugoj osobi koja čini po svojoj savjesti i svojim etičkim nazorima (čak i ako se ne slažem s njima, što se vidi pod b)) i pljuvati im u lice dok oni stoje i mirno se bore za ono što oni misle da je pravedno i ispravno. i ne vjerujem da to ikad ičemu korisnom može poslužiti.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 10:59:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
opet krivo postavljaš stvari.
ja ne pričan da crkva nešto mora prihvatit ili ne.
ja pišen o utjecaju crkve na zakone države koja je po ustavu sekularna.
kužiš u čemu je razlika?
ovo šta se događa po LA je samo pokazivanje mišiča jedne organizacije i ništa drugo.
a događaju se i puno gore stvari od pljuvanja koje vas je toliko (ne mislin samo na tebe) poremetilo.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 17/06/2015 : 11:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood


ja pišen o utjecaju crkve na zakone države koja je po ustavu sekularna.
kužiš u čemu je razlika?
...
a događaju se i puno gore stvari od pljuvanja koje vas je toliko (ne mislin samo na tebe) poremetilo.



gle, nemam puno pojma o cijeloj stvari. ni o Argentini ni o stavovima Crkve o abortusu. ne znam KAKO su zakoni tamo napisani, ali wikipedija mi (valjda ne laže) kaže da je 76% ljudi u Argentini - katolika.

možda si u pravu i taj zakon je nedemokratski nametnut sa strane Crkve, ali gorenavedeni postotak mi sugerira da je to demokratska volja većine. jer koliko god da je Argentina sekularna država, toliko je i demokratska (pun, ali nema veze :-)). naravno da ne mora svaki katolik misliti što misli službena Crkva, ali je vrlo vjerojatno da misli slično. inače ne bi bio dio te institucije. barem ja ne bih, što opet ne znači... ah...

i naravno da se događa puno gorih stvari. pa ja cijelo vrijeme zastupam to stajalište (da podsjetim na tijek rasprave):

Larcenet fejker -> fokalizacija naracije u liku slušača Tom Waitsa (što ne znamo, ali dobro :-)) -> jesu li "visokokulturnjaci" bitno različiti od onih drugih? -> ja kažem DA! -> CV daje primjer pljuvanja -> ja kažem da se grozim tog pljuvanja, ali ima i gorih stvari.

e sad, nas smo se dvojica zakačili, koliko ja vidim, ne čak ni oko toga je li to pljuvanje opravdano ili ne (jer sam kažeš da to nije bitno što tko od nas misli o tome), nego naprosto oko toga je li pravo na odabir abortusa samorazumljivo pravo žene ili je pitanje tumačenja i subjektivnog shvaćanja.

jesam li u pravu?

mislim, meni je groteskno koliko smo otipkali, ali koliko ja vidim - to je jedino oko čega se ne slažemo? ili sam nešto propustio primijetiti?

definitivno se slažemo da bi svugdje u svijetu žena trebala imati pravo na takav izbor, iako ja osobno mislim da bi taj izbor morao biti donesen prije utvrđivanja spola djeteta (Kineski slučaj: ne želim da milijuni mladića negdje odrastaju bez nade da će ikad upoznati miris ženskih spolnih organa, kolokvijalno rečeno, da nikad u životu ne jebu :-)), ali to su detalji...
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/06/2015 : 11:42:18  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica


b) moj dojam, na osnovu odgoja dvoje djece, je da isti poprimaju osobine baš punokrvne osobe koja razmišlja, a ne samo instinktivno reagira - sa cca. 6 mjeseci. tako da sam ja još radikalniji od većine pro-choice ekipe: ne da bih dozvolio da se dvomjesečne bebe ubija, ali ne bih to ni tretirao jednako kao da se ubije sedmogodišnjak. više kao da se ubije psa ili mačku (što je, da se razumijemo, također gnjusan, nepotreban i odbojan mi čin).



A ubojstvo covjeka s teskom mentalnom retardacijom otprilike kao ubojstvo modroga dupina?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 11:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
zakačili? ma kakvo kačenje,obična raspravica.
šta se tiče demokracije,eno ti irski primjer od nedavno.
izglasali istospolne brakove,na veliko zadovoljstvo crkve
ne znam koliko pratiš svaštaru al neki "desniji" su odma počeli pisat da je u to ufurana gomila novaca,pranje mozga,blabla.
jerbo kako objasnit da zemlja u kojoj je 85 % katolika s tradicijon uopče može izglasat nešto takvo.


depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 17/06/2015 : 12:39:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture


A ubojstvo covjeka s teskom mentalnom retardacijom otprilike kao ubojstvo modroga dupina?



pa da... tako nekako. ovisno o razini retardacije. ubojstvo osobe koja je u komi iz koje se nema puno nade probuditi čak trivijalnije... recimo kao gašenje svjetla ili tako nešto.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1191 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 17/06/2015 : 13:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Uvijek sam se pitao kad bi se strip crtači tetovirali bi li ikad istetovirali svoj lik koji crtaju? Primjer Macan Sergeja ili Borovnicu, Zimonić Zlatku, Kerac Kobru...
Manu ima istetovirane stilizirane motive i nekako sam se nadao da će bar on nešto svoje tetovirati kad već radi stripove kakve radi...
Ali dobro, ima još mjesta!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/06/2015 : 14:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

jerbo kako objasnit da zemlja u kojoj je 85 % katolika s tradicijon uopče može izglasat nešto takvo.



Objasnjenje itekako postoji, ali je iznimno slozeno.
Nabacit cu samo nekoliko stvari.

Kao prvo, mi zivimo u sekularnom dobu. To je jedna cinjenica koju svi na neki nacin znaju, ali da bi covjek shvacao svu puninu i sve posljedice te realnosti mora biti iznimno dobro obrazovan i jako puno razmisljati. Uzasno je pritom vazno razumijeti kako smo se ikad i nasli u tom dobu, a jedino meni uvjerljivo objasnjenje (iako bih mu imao stosta dodati) je ono koje daje Charles Taylor u "A Secular Age". Medjutim, vecina ljudi nije Charles Taylor. Nema takvo obrazovanje, nema takvu dubinu uvida, nema vremena za svo to promisljanje, nema, iskreno govoreci, ni pameti da to razumije. A neki pak imaju, ali nemaju njegovu otvorenost uma, jer imaju prekrute apriorne stavove o svijetu i covjeku i ne pada im na pamet propitivati ih. Vecina ljudi, dakle, zivi u sekularnom dobu ne razumijevajuci ga i ne propitujuci ga kriticki. Jednostavno je to svijet u kojem zive i koji definira sve sto oni misle.
A u takvom svijetu, za takve ljude, jednostavno je neizbjezno ne samo to sto se dogodilo u Irskoj nego i ogroman broj stvari koje se danas dogadjaju. Pozicije koja zastupa Crkva prosto naprosto nisu branjive u sekularnom dobu. Zeljka Markic je mogla dobiti tu jednu malu bitku u jednoj maloj i jos uvijek veoma tradicionalnoj Hrvatskoj, ali rat je jednostavno unaprijed izgubljen jer je njezina pozicija u sekularnom dobu jednostavno bez osnova. Kad zastupas bilo koje stajaliste koje nema osnove, samo je pitanje vremena kad ces izgubiti debatu. Sanse za pobjedu jednostavno - nemas. Jedino mozes odgadjati ono sto je neminovno, a to je da ono sto ima branjivu filozofsku osnovu (pa bila ona prava ili kriva) odnese pobjedu. U Hrvatskoj ce to odgadjanje, eto, trajati malo dulje, u Irskoj je trajalo krace. Ali to je sva prica. U sekularnom dobu nema osnove za branjenje stava da je jedino 1 muskarac + 1 zena = brak. Tocka.

Ali, kao da ovo vec nije i vise nego dovoljno, razloga ima jos.

U Irskoj se dogodilo masovno zlostavljanje djece od strane zaredjenih pripadnika Crkve. Kako je do toga doslo bilo bi itekako bitno za ovaj odgovor, ali za sad necu o tome, jer bih time samo izgubio na jasnoci. Ono sto je bitno je sljedece: to je maltretiranje djece izazvalo uzasan revolt u irskom narodu. Irci su (zivio sam tamo nekoliko godina, znam ponesto o tom narodu) su izuzetno emotivni ljudi i ovo kako su glasali na tom referendumu je u ogromnoj mjeri emocionalna reakcija na to koliko ih je crkvena hijerarhija, time kako se nosila s tom krizom zlostavljanja djece, povrijedila i iznevjerila.
Ne mozes desetljecima dopustati da clanovi tvoje crkve siluju djecu, a onda ocekivati da ce narod slusati sto im pricas o braku.
S druge strane, cak i da nije bilo tog uzasnog zlostavljanja djece, Crkva u Irskoj prolazi kroz onu istu krizu kroz koju prolazi i prakticki svugdje u svijetu. Nije rijesila problem katolickoga modernizma i nuzna je posljedica toga da i mnogi od onih koji se na popisima stanovnistva izjasnjavaju kao katolici, cak i mnogi od onih koji idu u Crkvu, cak i mnogi svecenici, biskupi pa cak i kardinali, zapravo nisu katolici.

Treci razlog si i sam spomenuo: ogromna kolicina love financira jednu globalnu propagandu. Jednu Irsku ne mozes kao neku zemlju 3. svijeta otvoreno ucjenjivati da nesto prihvati inace nema humanitarne pomoci. Ali pustati im filmove, serije, spotove,
reklame i slicno svakako mozes.

Dalje ne bih raspravljao jer, kao sto Jurica kaze, svatko uvijek ostaje pri svojem misljenju (dapace, jos se dublje u njemu utvrdi) i bok.

Ali bih htio jos reci ovo. Ne zelim da se na ovom forumu, koji mi je jako drag, stvori o meni neka kriva slika.
Ja nisam ni protiv LGBQIT prava, ni protiv prava feministica, ni protiv gay brakova. Cak niti protiv toga da dvomjesecne bebe ubijamo kao pse i macke.
To su sve nuzne posljedice cinjenice da zivimo u sekularnom dobu.
A povratka u ranije doba nema.
Dakle, da, slazem se da je, u sekularnom svijetu, sve to posve prirodno a krscanski svjetonazor nebranjiv.
Zato se ni u kakve rasprave nisam nikad ukljucivao, niti cu se ikad ukljucivati.
Bilo bi to kao da vas pokusavam uvjeriti da bi najbolje bilo da si Hrvati izaberu kralja ili kraljicu. Ja mislim da je monarhija najpostenije i najstabilnije drustveno uredjenje, koje najbolje stiti svoje gradjane, da, ali nemam nikakvih iluzija da cemo uskoro imati izbore za monarha. Jednostavno svijet u kojem zivimo ne pociva na takvim filozofskim osnovama. A one se ne mijenjaju ni internetskim raspravama ni referendumskim pitanjima.

Nadam se da nisam nikome pretjerano digao zivac na ovoj temi, ako jesam, sorry, nije mi to bila namjera.


Edited by - culture vulture on 17/06/2015 14:11:47
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 14:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by lwood

jerbo kako objasnit da zemlja u kojoj je 85 % katolika s tradicijon uopče može izglasat nešto takvo.



Objasnjenje itekako postoji, ali je iznimno slozeno.
Nabacit cu samo nekoliko stvari.

Kao prvo, mi zivimo u sekularnom dobu. To je jedna cinjenica koju svi na neki nacin znaju, ali da bi covjek shvacao svu puninu i sve posljedice te realnosti mora biti iznimno dobro obrazovan i jako puno razmisljati. Uzasno je pritom vazno razumijeti kako smo se ikad i nasli u tom dobu, a jedino meni uvjerljivo objasnjenje (iako bih mu imao stosta dodati) je ono koje daje Charles Taylor u "A Secular Age". Medjutim, vecina ljudi nije Charles Taylor. Nema takvo obrazovanje, nema takvu dubinu uvida, nema vremena za svo to promisljanje, nema, iskreno govoreci, ni pameti da to razumije. A neki pak imaju, ali nemaju njegovu otvorenost uma, jer imaju prekrute apriorne stavove o svijetu i covjeku i ne pada im na pamet propitivati ih. Vecina ljudi, dakle, zivi u sekularnom dobu ne razumijevajuci ga i ne propitujuci ga kriticki. Jednostavno je to svijet u kojem zive i koji definira sve sto oni misle.
A u takvom svijetu, za takve ljude, jednostavno je neizbjezno ne samo to sto se dogodilo u Irskoj nego i ogroman broj stvari koje se danas dogadjaju. Pozicije koja zastupa Crkva prosto naprosto nisu branjive u sekularnom dobu. Zeljka Markic je mogla dobiti tu jednu malu bitku u jednoj maloj i jos uvijek veoma tradicionalnoj Hrvatskoj, ali rat je jednostavno unaprijed izgubljen jer je njezina pozicija u sekularnom dobu jednostavno bez osnova. Kad zastupas bilo koje stajaliste koje nema osnove, samo je pitanje vremena kad ces izgubiti debatu. Sanse za pobjedu jednostavno - nemas. Jedino mozes odgadjati ono sto je neminovno, a to je da ono sto ima branjivu filozofsku osnovu (pa bila ona prava ili kriva) odnese pobjedu. U Hrvatskoj ce to odgadjanje, eto, trajati malo dulje, u Irskoj je trajalo krace. Ali to je sva prica. U sekularnom dobu nema osnove za branjenje stava da je jedino 1 muskarac + 1 zena = brak. Tocka.

Ali, kao da ovo vec nije i vise nego dovoljno, razloga ima jos.

U Irskoj se dogodilo masovno zlostavljanje djece od strane zaredjenih pripadnika Crkve. Kako je do toga doslo bilo bi itekako bitno za ovaj odgovor, ali za sad necu o tome, jer bih time samo izgubio na jasnoci. Ono sto je bitno je sljedece: to je maltretiranje djece izazvalo uzasan revolt u irskom narodu. Irci su (zivio sam tamo nekoliko godina, znam ponesto o tom narodu) su izuzetno emotivni ljudi i ovo kako su glasali na tom referendumu je u ogromnoj mjeri emocionalna reakcija na to koliko ih je crkvena hijerarhija, time kako se nosila s tom krizom zlostavljanja djece, povrijedila i iznevjerila.
Ne mozes desetljecima dopustati da clanovi tvoje crkve siluju djecu, a onda ocekivati da ce narod slusati sto im pricas o braku.
S druge strane, cak i da nije bilo tog uzasnog zlostavljanja djece, Crkva u Irskoj prolazi kroz onu istu krizu kroz koju prolazi i prakticki svugdje u svijetu. Nije rijesila problem katolickoga modernizma i nuzna je posljedica toga da i mnogi od onih koji se na popisima stanovnistva izjasnjavaju kao katolici, cak i mnogi od onih koji idu u Crkvu, cak i mnogi svecenici, biskupi pa cak i kardinali, zapravo nisu katolici.

Treci razlog si i sam spomenuo: ogromna kolicina love financira jednu globalnu propagandu. Jednu Irsku ne mozes kao neku zemlju 3. svijeta otvoreno ucjenjivati da nesto prihvati inace nema humanitarne pomoci. Ali pustati im filmove, serije, spotove,
reklame i slicno svakako mozes.

Dalje ne bih raspravljao jer, kao sto Jurica kaze, svatko uvijek ostaje pri svojem misljenju (dapace, jos se dublje u njemu utvrdi) i bok.

Ali bih htio jos reci ovo. Ne zelim da se na ovom forumu, koji mi je jako drag, stvori o meni neka kriva slika.
Ja nisam ni protiv LGBQIT prava, ni protiv prava feministica, ni protiv gay brakova. Cak niti protiv toga da dvomjesecne bebe ubijamo kao pse i macke.
To su sve nuzne posljedice cinjenice da zivimo u sekularnom dobu.
A povratka u ranije doba nema.
Dakle, da, slazem se da je, u sekularnom svijetu, sve to posve prirodno a krscanski svjetonazor nebranjiv.
Zato se ni u kakve rasprave nisam nikad ukljucivao, niti cu se ikad ukljucivati.
Bilo bi to kao da vas pokusavam uvjeriti da bi najbolje bilo da si Hrvati izaberu kralja ili kraljicu. Ja mislim da je monarhija najpostenije i najstabilnije drustveno uredjenje, koje najbolje stiti svoje gradjane, da, ali nemam nikakvih iluzija da cemo uskoro imati izbore za monarha. Jednostavno svijet u kojem zivimo ne pociva na takvim filozofskim osnovama. A one se ne mijenjaju ni internetskim raspravama ni referendumskim pitanjima.

Nadam se da nisam nikome pretjerano digao zivac na ovoj temi, ako jesam, sorry, nije mi to bila namjera.





jasno je meni zašto je Irska to izglasala al mnogima nije.(očito slabo pratiš svaštaru)

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 17/06/2015 : 14:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Culture vulture, sve što si argumentirano napisao u zadnjem postu stoji i ja se slažem s tobom iako nisam religiozan.
Sve osim ovog boldanog:

quote:
Originally posted by culture vulture


Ja nisam ni protiv LGBQIT prava, ni protiv prava feministica, ni protiv gay brakova. Cak niti protiv toga da dvomjesecne bebe ubijamo kao pse i macke.
To su sve nuzne posljedice cinjenice da zivimo u sekularnom dobu.
A povratka u ranije doba nema.
Dakle, da, slazem se da je, u sekularnom svijetu, sve to posve prirodno a krscanski svjetonazor nebranjiv.



Istina je da su te neargumentirano napadali, ali, ma kako se trudio,
ja ne mogu ovo boldano drugačije iščitati nego kao huškanje na križarski
rat.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 14:49:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ne živimo samo u sekularnom dobu nego u izrazito materijalističkom kao plodu industrijske revolucije.
uzročno-posljedična veza.
sigurno da se organizacije koje su cvjetale u feudalnom dobu ne mogu prilagodit(ili vrlo teško) modernom dobu.
pa nije li do prije nekih 70-80 godina crkva bila protiv opčeg obrazovanja?
mišanih muško-ženskih razreda u školama.
protivljenju ženama da nose gače.
protiv opčeg prava glasa.
itd,itd
znači stvari koje se danas uzimaju zdravo za gotovo ,bar u našem "zapadnom" svitu.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 14:50:50  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ovaj gori post je za cv-a

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/06/2015 : 15:40:45  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Culture vulture, sve što si argumentirano napisao u zadnjem postu stoji i ja se slažem s tobom iako nisam religiozan.
Sve osim ovog boldanog:

quote:
Originally posted by culture vulture


Ja nisam ni protiv LGBQIT prava, ni protiv prava feministica, ni protiv gay brakova. Cak niti protiv toga da dvomjesecne bebe ubijamo kao pse i macke.
To su sve nuzne posljedice cinjenice da zivimo u sekularnom dobu.
A povratka u ranije doba nema.
Dakle, da, slazem se da je, u sekularnom svijetu, sve to posve prirodno a krscanski svjetonazor nebranjiv.



Istina je da su te neargumentirano napadali, ali, ma kako se trudio, ja ne mogu ovo boldano drugačije iščitati nego kao huškanje na križarski rat.




Pa, da, razumijem zasto bi to mogao tako shvatiti - jer mnogi tocno tako i razmisljaju. Rjesenja unutar sekularnoga svijeta nema pa cemo u jihad/krizarski rat.
Ali, vjeruj mi, ja s tim nemam nista.
Ja ne vjerujem ni u kakvu politicku opciju; ne pripadam niti cu ikad pripadati bilo kakvoj organizaciji, bilo kojeg tipa (osim mozda neceg benigno cehovskog, tipa ULUPUH); i ne zastupam apsolutno nikakve ideje o tome kako popraviti svijet.
Ako ista zastupam onda je to "Don't immanentise the eschaton". I to tako da se to odnosi na apsolutno sve, i na vjernike i na nevjernike.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/06/2015 : 15:52:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

jasno je meni zašto je Irska to izglasala al mnogima nije.(očito slabo pratiš svaštaru)


Ne, ne pratim svastaru uopce, odnosno citam samo topice o stripu i nemam zelju ni ovaj topic pretvoriti u svastaru.
Iz neke moje random ilustracije ste Johnny i ti poceli izvlaciti neke totalno nefer (a i uvredljive) zakljucke (da ne kazem insinuacije) i htio sam samo pojasniti neke stvari, jer ne zelim da ispadne da sam ovo i ono, kad nisam.
Dalje stvarno ne zelim.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/06/2015 : 16:42:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Sve je u najboljem redu, nisu pale nikakve teške riječi ni kvalifikacije, civilizirano smo i uljudno popričali, a i šum u komunikacijskom kanalu je prevladan.

Ja ipak u sukobu dviju dominantno suprotstavljenih opcija, ma kako se on ozbiljan činio i uistinu bio, ne vidim podlogu za rat. Ako do rata i dođe, temeljni razlog će biti gospodarska kriza i s njom povezane težnje za osvajanjem novih tržišta, prostora, izvora energije itd., dok će forsiranje priče o civilizacijskim, kulturološkim i inim razlikama biti tek magla za zavaravanje javnosti i stvaranje poželjne atmosfere u društvu.

Napokon, i famozna rubrika Odjeci i reagovanja je prije 25 i više godina služila u svrhu osvajanja vlasti i prepariranja javnosti, kao što i danas služe priče o crvenoj opasnosti, komunjarama i sličnom.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/06/2015 : 20:05:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ma dajte,pa odrali smo ljudi.
valjda možemo normalno komunicirat.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/06/2015 : 21:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

i naravno da se događa puno gorih stvari. pa ja cijelo vrijeme zastupam to stajalište (da podsjetim na tijek rasprave):

Larcenet fejker -> fokalizacija naracije u liku slušača Tom Waitsa (što ne znamo, ali dobro :-)) -> jesu li "visokokulturnjaci" bitno različiti od onih drugih? -> ja kažem DA! -> CV daje primjer pljuvanja -> ja kažem da se grozim tog pljuvanja, ali ima i gorih stvari.

e sad, nas smo se dvojica zakačili, koliko ja vidim, ne čak ni oko toga je li to pljuvanje opravdano ili ne (jer sam kažeš da to nije bitno što tko od nas misli o tome), nego naprosto oko toga je li pravo na odabir abortusa samorazumljivo pravo žene ili je pitanje tumačenja i subjektivnog shvaćanja.





E sad, ključno pitanje jurice, kakve izravne ili čak ikakve veze ovaj zadnji odlomak (a više-manje i sve ostalo o čemu raspravljate ti i lwood) ima s prethodna dva?

Što se mene tiče, a oprostit ćete mi ovu pošalicu , lwoodu ide nominacija za padobranca godine, jurici za prihvaćanje padobranca u letu, sve ostalo učinili su cv i Johnny međusobnim optuživanjem, i jedna vrlo zanimljiva rasprava jednostavno je prestala.

U mnogo slučajeva, pa tako i u tome argentinskom, manji oblik nasilja uzrokovan je većim. Ali kad nasilje jest čak i ono "reakcija" u zakonu "akcija-reakcija", svejedno je, em (što je najvažnije) i dalje nasilje (u ovom slučaju javno ponižavanje drugih ljudi), em pogrešno i iz kuta da će pregledano diljem svijeta možda potaknuti neke, uvjetno rečeno, "desne ekstreme" na nove "akcije", te isto tako i na njihovu suludu kvaziracionalizaciju i opravdavanje istih, kako prošlih tako budućih.

Dakle, kako god okreneš, pljuvanje u Argentini bilo je pogrešno. I ta njegova pogrešnost sasvim sigurno nema ama baš nikakve veze s onim o čemu priča lwood (i u tome je potpuno u pravu!), ali i te kako ima veze s prvim i drugim gorecitiranim odlomcima, tj. glavnom temom rasprave.

Ako je, između ostalih, i "slušatelj Toma Waitsa" sudjelovao u pljuvanju, je li mu to "slušanje" trebalo ukazati da bi mu najbolja odluka bila ne samo nesudjelovati u pljuvanju, nego i odgovarati suborce od istoga? Je li mu "slušanje" trebalo ukazati na najmanje dvostruku štetu od osobnog unutarnjeg prepuštanja zakonu "akcija-reakcija"?

Ako jest, zašto mu onda nije ukazalo? Ako mu je i ukazalo, zašto ga nije spriječilo? Ako mu nije ukazalo te/ili ga nije spriječilo, kakve su posljedice toga po tezu da "slušanje Toma Waista" znači/ne znači bitnu razliku između visoko- i niskokulturnjaka? Ovisi li to od pojedinca do pojedinca? Ako da, u kojoj je mjeri "slušanje Toma Waitsa" onda općenito gledano uopće bitno? Koja još mjerila moramo uključiti? U kojoj mjeri moramo uključiti koja?

Itd. Itd. Itd.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 17/06/2015 : 21:41:17  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Koliko ste vi zastranili, niste ni svesni toga.

Ajmo malo mira i reda, može?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000