Author |
Topic |
jaki
Advanced Member
Croatia
26743 Posts
Member since 13/03/2004 |
|
Peyo
Advanced Member
Croatia
10296 Posts
Member since 28/10/2005 |
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 12/06/2017 : 01:00:14
|
Nikopol trilogija, pomenuta već, meni se svidela. I crtež i priča. Sve što sam očekivao od stripa naučne fantastike sam čitanjem i dobio, pa i više jer se dotiče raznih tema, a crtež je kao da je čovek 'tamo'. 4.5/5
Ghost matter / Materija duhova, sken stripa neobjavljenog kod nas, vredi pročitati, crtež nije wow na prvi pogled, ali je priča savršena. Samo se ne sećam da li je bolji / razumljiviji naš ili engleski prevod skena ali najbolje je u slučaju nejasnoća dopunjavati jedan drugim. Ne znam da li je priča originalna, ali je zaista savršena mind fuck trodelna slagalica. Pod slagalica mislim da je prvi deo bezveze dok se ne pročitaju preostala dva, jer su sva tri povezana. Sken je odlična prilika da se pročita, dok se ne - i ako se ikada - objavi kod nas. 4/5 |
|
Edited by - Jocko on 12/06/2017 01:00:39 |
|
|
Shuckey
Average Member
Croatia
730 Posts
Member since 18/12/2008 |
Posted - 20/03/2021 : 13:32:13
|
Jeff Hawke nije dugo objavljivan na ovim prostorima, ali nije zaboravljen. Svako malo netko cimne izdavače da objave ovaj klasik britanskog SF-a. Titan Books je barem dvaput pokušao oživjeti interes ako je vjerovati Wikipediji. Prvo mekoukoričeno izdanje je propalo nakon dva broja. Titan Books 2008. pokušava sa bibliofilskim, tvrdokoričenim izdanjem. Prvi tom je sadržavao oba mekokoričena broja iz prijašnjeg pokušaja a noseća priča u toj prvoj knjizi je Overlord (pasice 1825-1939). Brian Bolland, koji se prikvačio projektu, tvrdi da je materijal za drugu tvrdokoričenu knjigu sakupljen po sjećanju na planirani sardžaj treće i četvrte mekokoričene knjige. Prva tvrdokoričena knjiga Overlord je praktički rasprodana ali drugu sam tvrdokoričenu knjigu uspio nabaviti. Ne znam kako su na kraju odabrali priče u drugoj knjizi, je li Bollandova anegdota točna ili ne, ali na kraju smo u drugoj tvrdokoričenoj knjizi dobili četiri priče u nizu i u originalnom redoslijedu. Ove dvije bibliofilske Titan Books knjige sadrže veliki dio priča koje je pisao William Patterson. Talijani Pattersonov rad na Jeffu Hawkeu nazivaju zlatnim dobom ovog stripa. Vjerujem im!
Uvodni intervju sa Sydneyjem Jordanom, tvorcem i de facto jedinim crtačem Jeffa Hawkea sam morao ostaviti za kasnije jer se radi o, oprostite na bezobrazluku, blebetanju starčića. Jordan piše i kratke uvodnike za svaku epizodu. Iz tih je tekstića, nažaloast, razvidno njegovo temeljito nerazumijevanje recepta uspjeha ovog stripa. Zlobnici (i bezobraznici) bi rekli kako je nerazumijevanje recepta razvidno i iz komercijalnog neuspjeha stripa nakon što Sydney Jordan preuzima pisanje i crtanje.
Prva priča Pastmaster (pasice 2286-2351) je ujedno i moj prvi susret sa ovim junakom. Jamčim vam da bih se sjetio da sam ga čitao prije. Crtež je dobar ali ništa više od toga. Jedino vrijedno isticanja je možda trud oko efekta prozirnosti likova koji su za potrebe ove epizode "samo djelomično u sadašnjosti". Jeff Hawke se pojavljuje na Mjesecu bez objašnjenja tko je i odakle dolazi, ali to je OK. Junak je otvorenog uma, cijeli strip je znanstveno potkovan što je vrlo lijepo iznenađenje. U većini priča je Hawke samo promatrač, daje objašnjenja i nosi moralni kompas ali skoro uopće ne utječe na događaje. Malo me iznenadilo što je glavni lik tako malo zastupljen, ali to je također OK. Ono što čini ovaj strip dobrim, ali ono stvaro dobrim je Pattersonova neskrivena mizantropija. Ponudi li mu se napredna tehnologija svaki će je čovjek iskoristiti za vlastiti boljitak, bilo novac, vlast ili samo seks. Na kraju epizode ode mast u propast, čovječanstvo još nije spremno pravilno iskoristiti darove sa pladnja, svi tužno odmahuju glavama i stvari se vraćaju na staro.
Druga priča Immortal Toys budi malo nade za čovječanstvo. Dežurni zlikovac je samo bio bolestan, nakon izlječenja postupa razumno kao i naš arbitar morala Jeff Hawke. Tajna je sačuvana. Također sam prvi put okusio Pattersonov humor, stara šala o muško-ženskim odnosima ali jako dobro tempirana i sročena.
The Ambassadors je noseća priča iz knjige i neobjavljena je kod nas ako je vjerovati popisu. Vrlo smiješno i veselo.
Na priči The Gamesman Sydney Jordan razgibava maštu crtajuči vanzemaljce, čudesne gradove i strojeve. Moglo je to malo maštovitije, ali je solidno. Ujednačeno i zanatski dobro. Priča je također neobjavljena.
Priča A Test Case je trebala biti noseća priča u knjizi. Koliko mraka i nemoćnog jala. Glavni negativac je psihopat ravan Chigurhu iz Nema zemlje za starce, čak dijele sklonost bešćutnom ubijanju nedužnih ljudi uz cestu. Također neobjavljeno kod nas.
Jeff Hawke je gušt samo takav. Koliko mašte, koliko truda da se svaka epizoda učini zanimljivom i svježom. I sve vrlo znanstveno, nije space opera već tvrdi SF. Izdanje toplo preporučam mada bi pasice mogle biti veće. Također, papirnati štitnik za prašinu navučen preko neuglednih korica je bio loše rješenje čak i prije trinaest godina, kamoli danas. |
Hrvoje Bratanic AKA Šuki |
|
|
jaki
Advanced Member
Croatia
26743 Posts
Member since 13/03/2004 |
Posted - 20/03/2021 : 14:23:50
|
Imam negdi skenove oba Titanova hceja. Inače čitao sam dosta JH iz raznih naših revija. Kakav je otisak/sken u toj knjizi? |
Ja sam fetišist papira! |
|
|
jaki
Advanced Member
Croatia
26743 Posts
Member since 13/03/2004 |
|
Peyo
Advanced Member
Croatia
10296 Posts
Member since 28/10/2005 |
Posted - 20/03/2021 : 16:08:08
|
quote: Originally posted by jaki Kakav je otisak/sken u toj knjizi?
U The Ambassadors je izvrstan.
Overlorda nisam kupovao jer se preklapa sa mekana (SC) 2 iz 80-ih koje imam.
|
|
|
naker
Advanced Member
4474 Posts
Member since 05/06/2020 |
Posted - 20/03/2021 : 20:08:08
|
Volim sci-fi kako u literaturi tako i u stripu, u poslednje 2,3god je bilo više vremena za čitanje stripova pa evo neke retrospektive poređano od lošijih ka boljim stvarima:
- Megalex / Tupava priča uz užasan Beltranov crtež i nedorečen kraj jer je serijal potpuno zasluženo prekinut.
- Oružje Metabarona / Dno dna.
- Kastaka / Bože koje gubljenje vremena.
- Sudija Dred: Dan kada je zakon umro i Dete pravde / crtež OK ali ovaj smisao za humor definitivno nije moja šolja čaja.
- Kentaur / Botovi imaju bolju karakteriziciju nego likovi ovog stripa, crtež će se raji svideti ali prejak kolor koji guši crtež nije nešto u čemu mogu da uživam.
- Eternaut 2 Previše podseća na politički pamflet; nema ovde ni a od guste atmosfere i napetosti iz prvog dela; osećaju se tmurni oblaci nad scenaristom s obzirom na dešavanja iz stvarnog života; posmatrajući ovo delo kao SF ovo je veoma siromašno SF štivo gde se recikliraju neke već viđene stvari; ponašanje pojedinaca i scene borbe su za kolutanje očima (dva lika na krilima pobili celu armiju Pandži?!); ne znam kako je do ovoga došlo, ali i crtež je nekako uspeo da bude inferiorniji u odnosu na prvi deo. Kada se ovom stripu oduzme istorijski kontekst i okolnosti iz stvarnog života Oesterhelda iskreno ovo postaje strip za zaborav.
- Hard Boiled & Bad Boy / Dva stripa gde je Frank Miller potpisan kao scenarista dok je drugima pripala uloga crtača. Hard Boiled je jednostavno ugušio previše gust i detaljana crež dok Bad Boy ima onaj prepoznatljivi 2000AD izgled. Može se baciti pogled zbog crteža ali ovo je u suštini gubljenje vremena.
- Khaal / Generička priča i sterilan crtež gde je ubitačan kraj odrađen u maniru Šninkela jedino vredno spomena.
- Universal war one / Previše teksta koji guši, likovi se oslovljavaju imenom kao da je scenario pisao bot AI, crtež bez vau kadrova, skokovi iz prošlosti u budućnost i natrag brzo zamorili.
- Showman Killer / Kasta Metabarona za siromašne, za veoma siromašne.
- Gone / Jock dobar ilustrator, kao crtač po meni precenjen, a kao crtač stripova... Ne baš sjajan. Generička akcija sa kliše sci-fi elementima.
- Snow Angels / Snowpiercer za siromašne.
- The Private Eye / U budućnosti cloud je prso, i sve mračne tajne sa interneta su postale javne. Dobra ideja, ali loša realizacija, užasni likovi, previše akcije umesto filozofije, crtež negledljiv.
- Screaming Planet / Zbirka kratkih SF priča Hodorovskog gde je svaku radio sa drugim crtačem (Landronn, Ciruelo, Granov itd).
- Alien: Salvation / Bezumno rokanje jer je reč o Tuđinima, a ne o Tuđinu, ali ko je fan Minjolinog crtež može baciti pogled.
- Sentient, Colonus, Ocean, Orbiter, Habitat / Nijedan od ova pet ponuđena naslova mi se nije svideo i ovo je samo za najzagriženije sci-fi fanove.
- Eternaut 1969 / Rimejk od 50tak stranica sa eksperimentalnim Breccinim crtežom i modifikovanim Oesterheldovim pisanjem kako bi se poklopilo sa njegovim političkim stavovima je izgleda bila jedna kap previše za urednike tog vremena jer su sugerisali autorima da završe strip u najkraćem mogućem roku i kao rezultat se dobio jedan polugotov proizvod koji ne može ni da se poredi sa originalnim Eternautom. Nema ovde ni a od atmosfere i od scenarija ne treba ništa očekivati ali Breccin neortodoksni crtež i težina koju sa sobom donose imena Oesterheld i Eternaut ipak znače nešto.
..........
- Spriggan (Striker) / Akira za siromašne *samo pročitao prvi tankobon doduše.
- Swords of Ages / Ovo je neka mešavina epske i naučne fantastike ali ajde staviću i ovaj naslov na listu iako je ongoing, isti autor koji je radio Locke & Key.
- 2001: A Space Odyssey Marvel Treasury Special + 2001: A Space Odyssey (#1-10) / Crtački sve full, ali specijal ima previše teksta što je odstupanje od filma koji je pre svega vizuelni doživljaj; dok mesečni serijal ima veoma malo dodirnih tačaka sa filmom.
- Ghost in the Shell / Anime mi je nešto najbolje što sam video od SF-a ali manga nije dobro ostarila.
- Tehnoočevi / 6god pre pojave WoW-a matori vrač je prorekao koliko je zapravo tanka granica između jave i virtualnog sveta ali nažalost prejak kolor ubija crtež.
- The Metabarons / Reboot serijala u režiji drugog scenariste uz odličan crtež ali radnja previše podseća na Avatar dok je kraj nedorečen jer je serijal prerano završen. *Iščitao sedmi i osmi album; crtež OK, ali priča... Metabaron koji beži kao kukavica, neće da se bori, plače, ima napade panike.. Ni M od Alejandrovog Metabarona, tuga na šta je spao ovaj serijal.
- Icaro / Standardno dobar Tanigučijev c/b crtež sa jednom pre svega opuštajućom i lako razumljivom sci-fi pričom koju je Moebius osmislio i koja je inspiraciju potražila u čuvenom mitu o Dedala i Ikaru. Najveća mana stripa je što nažalost nikada nije dovršen.
- Remina / Netipičan Đuđijev strip jer nije body horror već sci-fi horor. Zla planeta iz tamne strane svemira proždire planete Sunčevog sistema na putu ka Zemlji. Kosmički horror.
- Saga / Mešavina SW, Romea & Julije, ko voli da se veže za likove pa da gleda kako nestaju u maniru Martinove Crvene svadbe ovo je štivo za njega. Game of Sagas indeed. Nažalost umesto SF epopeje ovo je više SF sapunjara koja je de facto predugačka, i koja veštački pokušava da održi pažnju sa vulgarnim scenama. Jedan od najprecenjenijih SF stripova koje sam imao prilike da iščitam. Nije mi baš najjasnije zašto je ovo toliko hvaljen strip.
- Dead Dead Demon's Dededede Destruction / 80% slice of life, 20% SF, šteta što nije bilo obrnuto. Kreativno i uvrnuto, ali možda previše detinjasto za zrelije potrošače. Crtež odličan.
- Upgrade Soul / Otkačena priča o medicini o kloniranju gde se u laboratoriji uzgajaju ljudi-krompiri. Strip postavlja bitna etička i moralna pitanja.
- The Kill Lock / Kratko sci-fi delo, ali sa odličnom karakterizacijom i zanimljivom idejom. Nastavak The Artisan Wraith za mrvicu slabije, ali autor uspešno širi priču koja otvara put za treći deo.
- Povratak na Belzagor / Crtež nije moj fah i nije mi najjasnije šta se desilo na kraju ali ideja kojom se Belzagor bavi je skroz okej.
- Postavke sustava / Ideja cenzure umetnosti već viđena u distopijskim romanima Orwella i Bradburya ali nažalost strip ostavlja gorak utisak sa nedorečenim krajem jer se završi taman kad je trebao postati najzanimljiviji.
- Snowpiercer + Terminus / Dijalozi i karakterizacija previše naivni za neka moja shvatanja, ali crtež koji ima taj vajb Eternauta sasvim dovoljan pokazatelj da će se ovo mnogima svideti. Gotivno za Snowpiercer je što je u mnogočemu predvideo koronu. Terminus tematski drugačiji jer se radnja smešta van voza i poprima morbidno-jezivu dimenziju, objašnjenje zašto likovi nose masku miševa mi je genijalno. Kolor odličan. Dobar je Snowpiercer, mada nekako bi radije ponovo pogledao film negoli pročitao strip.
- Vječni rat + Sloboda zauvijek / Korektno odrađeno ali zbog pada u trećoj celini možda je ipak bolje pročitati knjigu po kojoj je strip rađen. Nastavak dobar samo u prvom albumu ali kasnije strip ode u neku metafilosofiju gde autor ni sam nije znao šta hoće da kaže.
- Eternaut / Sa razlogom je reč o obaveznoj lektiri stripa koju treba preporučiti svakome ko želi ozbiljnije da se posveti čitanju stripova jer ne mogu da zamislim jače temelje na kojim treba da se gradi nečiji strip identitet i sve što dolazi posle toga je samo nadogradnja i specijalizacija u zavisnosti koja tematika nam više paše. Strip ostavlja najjači utisak na prvom čitanju jer briljantno kreirana gusta atmosfera te tera da okrećeš stranice i saznaš šta će sledeće da se desi, ali ako već znaš kuda sve to vodi osećaj više nije isti. Eternaut je delo u kojem veću vrednost vidim u tekstualnim predlošcima o Oesterheld familiji nego u samom stripu, ako se ovom stripu oduzme istorijski kontekst on ostaje bez najvažnijeg atributa.
- Alien: The Illustrated Story / Scenaristički je ovo zbog malog broja stranica samo brzi kurs Ridlijevog filma ali Simonsonov crtež ne treba propustiti.
- Alien: Sacrifice / Crtež nije za svakoga ali odlična premisa da se na boga može gledati kao na nešto strano, užasavajuće... tuđinsko.
- Nameless / Strip koji podseća na film Event Horizon, Morisonovo pisanje nije lako štivo ali ko voli jezovnik u svemiru može se overiti.
- Anibal 5 / Opuštajuća spejs avantura sa obiljem humora i odličnim Bessovim crtežom. Ništa relevantno ali zabavno.
- Balada o Halo Jones / Spejs priča o curama koje idu u šoping i koriste neki čudan futuristički dijalekt teško da se može nazvati zanimljivom naučnom fantastikom ali posle užasnog prvog albuma stvari se popravljaju u drugom, a pogotovo u trećem kada strip poprima ozbiljniju, vojnu tematiku koja umnogome podseća na Vječni rat.
- Biomega / Crtež rastura, ali šteta što autor nije angažovao scenaristu da mu napiše strip.
- Blame / Fenomenalan crtež i arhitektura ali teksta ima toliko malo da se ovo može opisati i kao nemi strip, a i kada ga šturo objašnjava o čemu se ovde radi. Šteta što autor nije angažovao nekoga da napiše scenario za ovaj strip. Ovaj strip bi se mogao svideti gejmerima.
- Knights of Sidonia / Bolje napisano od Blame! i Biomega i "klasičnija" manga u odnosu na pomenuta dva dela ovog autora. Sci-fi mecha manga sa obiljem akcije.
- Tokyo Ghost / Iako je ovo SF strip gde je zavisnost od virtuelnog sadržaja glavna droga budućnosti, ovo je pre svega ljubavna priča. Šteta što strip ima previše sitnog teksta i što na momente zna biti nepotrebno vulgaran. Murphy & Hollingsworth sjajni.
- Battle Angel Alita / Kultna sci-fi cyberpunk manga koja dovodi u pitanje egzistencijalnost spoja čoveka i mašine, ali deo oko Motorballa je znao da ugnjavi, i poslednje poglavlje je užasno odrađeno jer je autor naprasno završio serijal.
- Četvrta Sila, Leo Roa / Od scenarija ništa ne očekivati ali ko voli Metabarone morao bi ovo overiti jer Himenez ponovo briljira.
- Završni Inkal / U jednom momentu se na pitanje gde je Metabaron spomene da nije mogao da dođe i to je najbolji način da se opiše ovaj strip. Bleda je ovo senka Inkala ali zbog odličnog Ladronovog crtež vredi gledanja.
- The Long Tomorrow & The Age of Darkness / Prvi delo Moebiusa, drugi Caze, ali oba sa sličnom tematikom kratkih SF priča koje vuku reference iz pop kulture, medija i književnosti sa sjajnim crtežima, preporuka za fanove Metal Hurlanta.
- Paper Girls / Neka vas naziv stripa i tematika ne prevare, ovo je punokrvni naučno fantastični strip o putovanju kroz vreme. Kome se sviđa Stranger Things i želi da čita nešto slično, obavezno da overi Dostavljačice.
- Ascender + Descender / Pdličan početak ali kasnije dođe do mešavanja naučne fantastike i magije što nije za svakoga. Crtež odličan.
- Fear Agent / Punokrvna i čistokrvna naučno-fantastična pulp spejs avantura sa obiljem akcije, eksplozija, robota, vanzemaljskih entiteta, humora, viskija, putovanja kroz vreme, neočekivanih obrta, i tužnih srceparajućih momenata, a sve ovo začinjeno sa literaturom Marka Tvejna. Prezabavno!
- Carbone & Silicium / Ako je čovek stvorio AI po naličju svom, da li to znači će AI naslediti i sve mane tvorca svog? Crtež lica je morao biti bolji, a sam kraj odrađen u cyberpunk-anime stilu.
- Patience / Šteta što se češće ne izdavaju ovakvi majndfak stripovi gde tokom čitanja imaš osećaj kao da si na tripu. Odličan.
- Domu: A Child's Dream / Izašlo godinu dana pre Akire, i daju se prepoznati momenti sa mentalnim moćima telekineze i telepatije koje će autor nadograditi u Akiri. Detektivska-krimi priča, crtež odličan.
- Planetes / Dobra priča i pouka, dobra građa likova, nadrealni i lucidni momenti veliki plus, tehnički aspekt putovanja u svemir verno prikazan, priča taman dugačka koliko treba da bude. Nema se baš puno toga zameriti ovom delu - vredi Planetes.
- Lupus & Aama / Kome ne smeta Peetersova navika da okreće stvari naglavačke pri samom kraju trebao bi ovo overiti; Lupus je skroz opuštajuća c/b sci-fi avantura dok je Aama možda previše ambiciozna ali crtež vadi puno toga.
- Ronin / Samo ludi Miler može upariti Samurai Jacka i SF romane Filipa K Dika, a da to sjajno funkcioniše.
.............
- Nikopol / Treći album već nije to to ali trenutno ne mogu da se setim nijednog drugog stripa osim Inkala koji me je toliko izvozao da nisam znao gde mi je dupe gde glava. Prvi album savršen, možda najsavršeniji SF album ikada.
- Planetarij / Meta strip o nadljudima arheolozima koji otkrivaju tajne i misterije sveta. Neka vas ne zavara priča o superjunacima, Planetarij je punokrvni i čistokrvni sci-fi strip gde nas autor bombarduje sjajnim SF teorijama, suvo uživanje za sve fanove SF-a.
- Akira / Uticaj koji je ovaj strip izvršio na cyberpunk žanr je nemerljiv. Anime takođe sjajan ali preferiram mangu jer je u filmu previše toga izbačeno iz priče.
- Arzak, Hermetička garaža & Edena / Mebius kao scenarista mi je najblaže rečeno užasan ali ova tri stripa su izuzetak od pravila i ovo se mora imati u kolekciji.
- Prije Inkala / Primer iz bukvara kako treba da se radi jedan prequel, Janjetov veoma dobar ali previše "skinuo" Moebiusa, humor odličan i ovde zabave ne manjka.
- Kasta Metabarona / Znano je da supeheroji moraju da pate, kod Alejandra Metabaroni će... patiti. Himenez briljantan.
- Pluto / Moderna verzija Tezukinog Astro Boy-a koja sadrži ono najbolje iz knjiga Do androids dream of electric sheep, The Cave of Steel & The Naked Sun.
- Prophet / Najbolji Imageov strip koji sam imao prilike da iščitam, čitajte Propheta ljudi ovako kvalitetni saj faj naslovi se ne pojavljuju svaki dan.
- Nausicaa / Istetoviraću ime izdavačke kuće koja objavi Nausicu u izdanju koje ovo Miyazakijevo čedo zaslužuje.
...........
- Inkal / I dalje sam na tronu, nedodirljiv. |
Edited by - naker on 20/09/2024 23:15:22 |
|
|
swamp thing
Advanced Member
Bosnia and Herzegovina
4078 Posts
Member since 05/08/2009 |
|
john connor
Senior Member
Serbia
2687 Posts
Member since 15/02/2011 |
|
DiSkAcH
Advanced Member
Croatia
6243 Posts
Member since 05/12/2016 |
Posted - 21/03/2021 : 06:33:09
|
Skinuo Pluto sken, javim dojmove kad pročitam. Fala na preporukama. :) |
-Hi Honey, did you miss me? -With every bullet so far... |
|
|
Peyo
Advanced Member
Croatia
10296 Posts
Member since 28/10/2005 |
|
ninel
Senior Member
Serbia
1583 Posts
Member since 16/11/2004 |
|
Shaner
Advanced Member
Croatia
7254 Posts
Member since 24/09/2012 |
|
DiSkAcH
Advanced Member
Croatia
6243 Posts
Member since 05/12/2016 |
|
alexts
Advanced Member
Serbia
7843 Posts
Member since 25/09/2005 |
|
Peyo
Advanced Member
Croatia
10296 Posts
Member since 28/10/2005 |
|
ridiculus
Senior Member
1678 Posts
Member since 11/06/2008 |
Posted - 04/07/2021 : 10:41:45
|
quote: Originally posted by swamp thing
Nešto gledam policu sa stripovima i skontam da zapravo imam jako malo radova SF tematike (neću superherojski žanr uopšte da dovodim u vezu sa ovim), a obožavam SF.
Postoje stripovi koji su žanrovski hibridi, i sadrže i superherojštinu i naučnu fantastiku. Nexus je jedan od takvih.
Ali na ovoj temi nije pomenuto toliko mnogo da ne znam odakle da počnem. Prvenstveno mislim na američki i japanski strip, jer moje znanje franko-belgijskog nije u skladu sa vremenom, a starije stvari, koje znam, se ionako često pominju. Doduše, puno dela spada u spejs-operu, koja nije baš naučno utemeljeni podžanr, ali bez njega bismo ostali sa jako malo predstavnika.
Sledi samo nekoliko brzinskih napomena.
Sa pravom se hvali Pluto, ali čovek koji je tata-mata za zaplet i kompletno nenadjebiv u građenju priče je Hitoshi Iwaaki. Dovedite bilo koga iz Amerike, Francuske, ili Tunguzije - Alana Moorea ili Gaimana ili Jodorowskog ili Brubakera - ostaće nenadjebiv i dalje. Ali Urasawin crtež je prijatniji i interesantniji kada se radi o ljudskim licima i figurama, i zato je verovatno pogodniji za tradicionalne ljubitelje stripa na Zapadu. Parasyte iliti Kiseiju je neosporno SF, iako ima elemente tinejdžerske drame/superherojštine poput Spider-Man-a - a i horora - ali sve je urađeno sa takvom logičkom doslednošću i naglaskom na posledice i na uverljivost (pod uslovom da se prihvati premisa) da više spada u SF.
Naushika je dobra, ali Miyazaki je prvobitno želeo da je crta Daijiro Morohoshi, pa je taj strip ispao samo slabiji odraz onog što bi ovaj verovatno radio. (Ne pričam o animeu, već samo o stripu.) A Morohoshi je gromada SF-a, fantastike, i horora, i niko ne može da bude bolji on od njega lično. No, većina dela se ne može naći na evropskim jezicima, pa ni kroz skenlaciju, pa je ovde samo kao usputni pomen. (Ako ga ikada neko negde objavi, da budete spremni...)
Yukinobu Hoshino je poznat po gekiga (= realističnom) stilu crtanju, i bavio se SF temama i obradama proznih dela, pa ga svakako treba pomenuti. Ono po čemu je najpoznatiji na Zapadu i što je prevedeno je 2001 Nights.
Što se tiče američkog dela... dve žene i najbolji crtač.
- Starstruck od Elaine Lee i Kalute; ne preporučujem olako. Suviše intelektualno i elitistički? Ima dosta pozorišnih manirizama, pa čak i poezije*! Postoji više verzija, ali i njihova precizna hronologija, a Kalutin crtež je uživanje za oči i mozak. Priča je farsa, više nalik na Autostoperski vodič kroz galaksiju nego išta drugo.
- Twilight; čak i da ne delite oduševljenje Chaykinovom vizijom čovečanstva i njegovih hiljadugodišnjih zaludnih borbi i potraga, Garcia-Lopez je u najboljem izdanju, a to znači da bi izjava tipa "crtež je dobar" bila paradigma eufemizma**... Ima on (JLGL) i drugih SF dela, ali ovo mu je najupečatljivije i u njega je najviše uložio. Dakle, ako hoćete da vidite kako bi stvari realno izgledale pod takvom premisom, ovo je način . (Iako Oliffov kolor nije na istom nivou kosmičke nezaobilaznosti.)
- druga žena je Carla Speed McNeil a strip je Finder. Crno-belo, od 90-ih naovamo, sada izdaje Dark Horse. Nije tvrdokorni SF, već više u antropološkoj tradiciji drugačijih civilizacija, poput nekih radova Le Guinove ili Delany-ja.
*Paka ovde dobija blagi nervni slom... **sve puka naučno-literarna terminologija, a šta ste očekivali? |
Thought's the slave of life, and life Time's fool. |
Edited by - ridiculus on 04/07/2021 10:45:51 |
|
|
ridiculus
Senior Member
1678 Posts
Member since 11/06/2008 |
Posted - 04/07/2021 : 10:57:40
|
Stari kolor, ali samo zato što me mrzi da tražim noviju i "čistiju" verziju. |
Thought's the slave of life, and life Time's fool. |
|
|
pcoro
Senior Member
Croatia
2259 Posts
Member since 17/01/2006 |
Posted - 20/07/2021 : 14:41:59
|
quote: Originally posted by ridiculus Naushika je dobra, ali Miyazaki je prvobitno želeo da je crta Daijiro Morohoshi, pa je taj strip ispao samo slabiji odraz onog što bi ovaj verovatno radio. (Ne pričam o animeu, već samo o stripu.) A Morohoshi je gromada SF-a, fantastike, i horora, i niko ne može da bude bolji on od njega lično. No, većina dela se ne može naći na evropskim jezicima, pa ni kroz skenlaciju, pa je ovde samo kao usputni pomen. (Ako ga ikada neko negde objavi, da budete spremni...)
Sumnjiva priča, Nausicaa se smatra jednim od najboljih stripova ikad, nedavno sam je ponovno čitao i nisam primjetio nikakve falinge koje bi tražile drukčiji, bolji crtež. Sjajno je to nacrtao i ispričao Myazaki. Možda bi neki drugi autor stvarno dao još bolju varijantu, ali to je kad da se žalimo da npr Flash Gordon nije loš ali da bi bio bolji da ga je crtao Hal Foster, ili da bi Komanča bila prava stvar samo da ju je crtao Giraud.
|
|
|
ridiculus
Senior Member
1678 Posts
Member since 11/06/2008 |
Posted - 20/07/2021 : 15:32:03
|
quote: Originally posted by pcoro
Sumnjiva priča, Nausicaa se smatra jednim od najboljih stripova ikad, nedavno sam je ponovno čitao i nisam primjetio nikakve falinge koje bi tražile drukčiji, bolji crtež. Sjajno je to nacrtao i ispričao Myazaki. Možda bi neki drugi autor stvarno dao još bolju varijantu, ali to je kad da se žalimo da npr Flash Gordon nije loš ali da bi bio bolji da ga je crtao Hal Foster, ili da bi Komanča bila prava stvar samo da ju je crtao Giraud.
Nisam mislio na crtež u strogom smislu, već na strip kao celinu. U svakom slučaju, sigurno bi bilo mračnije i strašnije da ga je radio Morohoshi. Taj nikada nije sentimentalan, što je retkost u modernoj pop-kulturi, a pogotovo japanskoj. Neki bi to pobrkali sa "ljudskošću", ali ne: može se prikazati humanost i ljudskost bez sentimentalnosti.
Miyazaki se ovde kreće na Moroshoshijevoj teritoriji; već je uzeo pola ideja od njega. Tematski, ne crtački. Princeza Mononoke, koja je još bolji film od Naushike - i meni jedan od omiljenih animiranih ikada - je jednim delom samo kopija Morohoshijevih Mud Men. Ali različiti mediji. Sam film je urađen toliko dobro da ne mogu ništa da zamerim. |
Thought's the slave of life, and life Time's fool. |
Edited by - ridiculus on 20/07/2021 15:38:47 |
|
|
Shuckey
Average Member
Croatia
730 Posts
Member since 18/12/2008 |
Posted - 14/09/2021 : 19:37:03
|
Strip po kojem je nastao Hardware. Za DiSkAcHa.
Vrijedi istaknuti: strip od sedam stranica od kojeg se dade ispeći zabavan cjelovečernji film. Jebote. 2000 AD FTW! |
Hrvoje Bratanic AKA Šuki |
|
|
DiSkAcH
Advanced Member
Croatia
6243 Posts
Member since 05/12/2016 |
Posted - 15/09/2021 : 13:34:57
|
quote: Originally posted by Shuckey
Strip po kojem je nastao Hardware. Za DiSkAcHa.
Vrijedi istaknuti: strip od sedam stranica od kojeg se dade ispeći zabavan cjelovečernji film. Jebote. 2000 AD FTW!
:D
Da da, meni jako dobar film. :)
Fala lipa! |
-Hi Honey, did you miss me? -With every bullet so far... |
|
|
Mr. Bushido
stripovi.com suradnik
Croatia
12914 Posts
Member since 23/09/2005 |
|
naker
Advanced Member
4474 Posts
Member since 05/06/2020 |
Posted - 21/09/2021 : 23:26:52
|
Istina, Nausicaa mi već predugo stoji na wishlisti i nikako da je nabavim, mislim čak i da sam komentarisao kada ste relativno nedavno stavljali fotke tog izdanja tokom jedne vaše nabavke |
|
|
Topic |
|
|
|