forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Mini prikazi by koze123
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

koze123
Average Member



932 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 04/04/2021 : 17:25:26  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Betmen: Zlo doba



Scenario: Skot Snajder i drugi

Crtež: Greg Kapulo i drugi

Ocena: 6/10

Graveyard Shift predstavlja treći tom Snajderovog i Kapulovog trka po numeraciji ČK, dok je u Americi izašao kao šesti trejd, odmah nakon dvotomne Godine nulte koja nama tek sleduje. Ovaj tom je u suštini zbirka kratkih priča koje se tematski ne uklapaju u neku od većih celina ovog dvojca, a opet referiraju na događaje koji su se desili pre, kao i predstavljaju događaje koji ubrzo slede. Kao takve, ove priče se mogu čitati redosledom kojom ih je ČK izbacila, ali će neki čitaoci naići na činjenice i događaje koji su im nepoznanica, te im može pomalo smanjiti i užitak pri čitanju.

Zlo doba, kao i svaka zbirka priča različitih autora, varira kvalitetom. Činjenica je da je u pitanju slabiji tom od prethodne dve narativne celine (Saga o Sovama i Smrt porodice), ali opet nudi zabavu na više mesta, kao i uvod u Godinu nultu. Tako, prva priča, Rešenost skoro je u potpunosti priča o Harper i njenom bratu (koje smo imali prilike da vidimo ranije), ali i Betmena koji se bori sa svojim gubicima. Ti gubici neće biti poznati svima, jer su se desili pre ovog trka, a naravno u pitanju je smrt Demijana Vejna, njegovog sina i trećeg Robina. Ovog događaja najviše se dotiču sami Snajder i Kapulo u odličnoj dvodelnoj priči Niko i ništa, gde Glineni razvija svoj dijabolični plan, sve dok je Betmen još pod jakim utiskom gubitka koji nije spreman da preboli. Sablasna svetla je kratka priča gde Supermen i Betmen rešavaju jedan natprirodni slučaj zajedno, opet referirajući na Demijanovu smrt i postavljajući je u sam centar zbivanja - simpatična pričica sa malo drugačijim crtežom. Meni najinteresantnija priča (pored pomenute priče sa Glinenim) je Kavezi, koja je originalno izašla kao Annual #2, samim tim se prostire na većem broju stranica i nudi jednog potpuno "novog" negativca sa jako interesantnom motivacijom i lepo osmišljenim završetkom. Jedino što mi ovde nije baš leglo je sam crtež, za koji je zadužen Wes Craig i samo zamišljam koliko bi divno i zastrašujuće bilo da je tu ulogu preuzeo Kapulo koji je majstor za crtanje horora. Inače kadriranje je izuzetno, posebno kada se dođe do samog kraja epizode i tako pogađa jednu emotivnu notu. Skromni predstavlja još jedan "običan" Betmenov detektivski slučaj, ne preterano interesantan, a opet se donekle poziva i na dogašaje iz tadašnjeg New52 univerzuma, sa kojim čitaoci sa ovog podneblja mahom nisu upoznati (kao recimo hapšenje Džima Gordona koje se desilo u serijali Batman: Eternal). I za sam kraj tu je nulta epizoda, naknadno izašla kao uvod u već pomenutu Godinu nultu koja nam daje samo ukus onoga što ćemo tek iskusiti, stavljajući Crvene Kacige u prvi plan i samog Brusa koji još nije postao Betmen.

Sve u svemu, u pitanju je solidna zbirka priča, slabijeg kvaliteta nego pretodna dva toma, ali opet vredna pažnje. Neko je ranije spomenuo kako bi želeo da vidi više "običnih", ni po čemu specijalnih Betmenovih priča, lišenih težine i važnosti koja je podosta česta u objavljenim Betmenima na našem prostoru. U tom slučaju ovo je strip za vas, nekoliko "random" slučajeva iz različitih perioda Betmenove karijere, koji se kroz često sitnice povezuju sa N52 univerzumom. Takođe imamo prilike da vidimo veliki broj crtača, kako dobrih tako i osrednjih. Meni je prijalo čitanje, buduči da sam baš bio raspoložen za kratke priče, i mislim da će se ovaj tom kotirati među čitaocima čisto kao "solidan" i ništa više od toga.

Edited by - koze123 on 04/04/2021 17:28:04
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11446 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/04/2021 : 19:23:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ako ti se sviđaju takve kolekcije kraćih modernih priča, preporučam ti svakako izdanje Batman by Tom King & Lee Weeks (moj osvrt je ovdje) u kojem je sadržano nekoliko stvarno vrlo dobrih i odličnih priča koje bi ti mogle sasvim lijepo leći.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

koze123
Average Member



932 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 05/04/2021 : 00:07:54  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Ako ti se sviđaju takve kolekcije kraćih modernih priča, preporučam ti svakako izdanje Batman by Tom King & Lee Weeks (moj osvrt je ovdje) u kojem je sadržano nekoliko stvarno vrlo dobrih i odličnih priča koje bi ti mogle sasvim lijepo leći.


Odlično, mogao bih da probam, hvala! Videću neki sken pa da uguram u "raspored".
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3513 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/04/2021 : 00:17:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
trenutno izlazi i batman black and white volume 5
Go to Top of Page

koze123
Average Member



932 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 06/04/2021 : 22:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Balkanska Arena



Scenario: Filip Tiro

Crtež: Žorže Migel

Ocena: 8/10

Nekako sam danas dobio želju da konačno pročitam Balkansku Arenu i u potpunosti mi se isplatilo! U pitanju je stvarno jako dobar triler, koji od samog starta uvlači čitaoca u priču i upoznaje ga i približava mu niz likova za koje se brzo vezuje, kako bi predstavio stravičnu ideju od koje se ledi krv u žilama. Najjezivije je videti mesta iz našeg regiona, pa samim tim i zamisliti radnju tako blizu, što dobija dodatnu dimemziju strašnog, zbog čega se ovaj strip lako može smestiti u ediciju pod nazivom Crno ogledalo.

Pandemonijum nisam još čitao, ali mi nekako iz privjua deluje da je u pitanju drugačija vrsta "horora" - dok je ovde više u pitanju ta realna i izopačena ljudska strana, prikazivanje korumpiranosti i bespomoćnosti roditelja, tamo mi deluje da se više ide ka natrpirodnom - ali ću to morati da proverim. Ovde priča kreće u jednom smeru, pokazuje disfunkcionalne porodične odnose i na taj način nas uvlači u njihove živote, te odjednom naglo prebacuje radnju na totalno drugu stranu i najveći roditeljski strah. Žao mi je što nismo imali prilike da u još par stranica vidimo reakciju i delovanje Franka, oca, i što Anto spominje pri kraju je nedostajalo nekoliko stranica kako bi se ovakva priča dostojno završila. Najmraćniji (i najteži) deo je svakako glavnina koja se dešava na ostrvu, ta transformacija i lomljenje jednog deteta na komade, oduzimanje njegove ljudskosti i pre nego što je spoznao pravu sreću... Taj deo me je opasno pogodio, a mislim da će i roditeljima biti još mučniji. Moram priznati da mi crtež nije nešto poseban, previše mi je generički i nije mi uhvatio dovoljno dobro facijalne ekspresije i emocije likova koliko sam očekivao. Takođe i scene borbi su mi malo bile "veštačke" i neprirodne, ali i bolje tako. Nije loš, samo solidan i služi svrsi.

Zaključak je jednostavan - jako mi je bilo mučno čitati ovaj strip i na momente mi se prevrtao želudac od određenih scena (tj. ideja u pozadini tih scena), ali smatram da je u pitanju jako dobra stvar, nezaobilazna za sve ljubitelje trilera. Čita se u jednom dahu, bez prekida, obiluje interesantnim i mračnim idejama, ali se izuzetno isplati prčitati ga do kraja. Poslednjih par stranica mi se ne uklapa u potpunosti, i mislim da su autori mogli da ga ostave da bude tmurnije (u stilu čitavog stripa), tako da mi je ta sama završnica na momenat klizila u patetiku ali se sve to prebrzo završilo kako ne bi otišlo u tom smeru. Svakako nakon čitanja ostaje taj neprijatan "after taste" što je odličan pokazatelj da su autori u potpunosti uspeli da prenesu ono što su želeli i da kod čitaoca pobude emocije.


Moja preporuka svima, nabavljate Arenu, nećete se pokajati! Inače, izdanje je čista desetka, nadam se da ćemo još imati prilike da vidimo neke naslove u ovoj ediciji. A ja kad opet budem raspoložen za neku težinu uzimam Pandemonijum.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



932 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 05/05/2021 : 23:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Betmen: Godina nulta



Scenario: Skot Snajder

Crtež: Greg Kapulo

Ocena: 8/10

Godina Nulta, kao što sam naziv kaže, vraća nas daleko u prošlost i predstavlja još jedan pokušaj reimaginacije Betmenovih početnih dana. Pitate se zašto, kada već imamo savršenu verziju Frenka Milera? Jednostavno, Snajder i Kapulo su za potrebe N52 odlučili da malo začine stvari i postave novi kanon koji bi tom serijalu više odgovarao. I mora se priznati - uradili su jako dobar posao.

Zero Year podeljen je na tri dela: Tajni grad, Mračni grad i Divlji grad. Ta tri dela čine jednu celinu, iako je prvi deo možda malo manje povezan i više služi kao neki uvod u samog Betmena i njegov povratak u Gotam - i pored toga kao i origin priča za jednog Betmenovog protivnika, što je sve vreme bilo i očekivano (budući da se cela radnja vrti oko Crvenih Kaciga). Tajni grad mi je bio i najmanje interesantan, pre svega zato što je tu na više mesta Snajder imao pomalo patetične Betmenove dijaloge i monologe, no u pitanju je generalno dobro vođena priča gde prvi put srećemo i Zagonetača. Ovaj uvod je više u nekom krimi stilu, za razliku od ostala dva dela koji spadaju više pod druge žanrove.

Mračni grad se direktno nastavlja na Tajni grad i otpočinje banalnim nestankom struje u Gotamu, ali i pojavom leševa kojima su kosti rapidno rasle sve dok nisu ubile svoje domaćine. Od ljudi ostaju groteskne figure, izmešane i odvratne kosti i tu dobijamo novog negativca - Dr-a Smrt koji je samo oličenje body-horora koji Snajder i Kapulo izgleda jako vole (što je vidljivo i u Sovama i u Smrti porodice). Po meni je tek od ovog dela radnja počela da bude jako zanimljiva, da me uvlači i drži prikovanog za strip do same akcione i brutalne završnice kada se mnoge stvari poslože na svoje mesto (uključujući i vrlo konfuzne flešbekove). Možda mi je ovaj deo tako dobro legao zato što sam generalno ljubitelj horora, ali ovde imamo i jednu od najboljih scena sa Džimom Gordonom i njegovim počecima u Gotamu (bitka sa kerovima) ali i dalji razvitak Betmena kao heroja i Brusa kao ličnosti.

Ipak, najbolje dolazi tek na kraju - Divlji grad je najbolje što Godina nulta može da ponudi, i opet zaokreže žanr i postavlja ga u neku "survival distopiju" gde je ceo grad propao, progutan florom i zarastao bršljenima, i gde je Betmen očajniji ali i odlučniji nego ikada. Gotam je na kolenima, ne vidi se izlaz a Betmen uz pomoć Džima i Lucijusa (Lušes zvuči stvarno loše transkribovano) pokušava da povrati grad od ludaka koji ga je preuzeo. Tada sve tačkice koje su postavljene u prvom i posebno drugom delu dolaze na svoje mesto, sve počinje da ima smisla i dijabolični plan se prikazuje čitaocu u potpunosti. Kao i table sa zmijom koja jede sama sebe, ove tri celine su ciklične i treći deo nas svojom filozofijom negativca vraća na prvi, kao što određene scene iz prvog dela sad postaju dosta smislenije. Meni je ovaj deo bio i najinteresantniji, posebno poslednji okršaj koji je izuzetno napet i generalno koristi negativca koga ne viđamo toliko često kao glavnog, a ima mnogo potencijala.
Generalno sama priča ima po koju nelogičnost i preteranost (načini na koji Betmen izlazi na kraj sa protivnicima) ali jebeš ga, u pitanju je superherojski strip tako da to ne para oči puno.

I sam crtež (odn. većinski kolor) se menja kako prelazimo iz jedne u drugu celinu, te počinje jarkim bojama (uglavnom crvenom i žutom) pri prikazu Crvenih Kaciga i njihovog terora, što se u drugom delu prelama u mračne nijanse braon, sive i crne (koje naravno odgovaraju sjajnim i grotesknim crtežima Kapula), da bi u poslednjoj celini naravno dominirala zelena boja kao prikaz divljine (ali i još nečega).

Mana izdanja je što su neke stranice (u ČK izdanju ofc) pomalo zamućene, a ni uvez nije najsrećniji za 400+ stranica, tako da pozdrav za idiota koji je odlučio da prebaci ovu knjižurinu u Simbol, kada su već Sove i Smrt porodice rađeni u Rotografici (i ispali su savršeno). Šteta štp nije ovo rađeno na klasičnom američkom formatu, onaj absolut mi je nekako preglomazan, a i ovaj strip mi je više jedan od komercijalnih, "običnih" Betmena, pa mi nije za taj format. U tom velikom formatu želim da imam neka posebna dela kao što je Gejmanov Betmen ili Godina Stota gde je crtež maestralan i sl. No, sve u svemu, ovo je odlična Betmen priča, svež početak za svakog ko nije upoznat sa Betmenom, ali i dobar i interesantan dodatak svima nama koji smo čitali već dosta njegovih priča. Preporuka, znaju Snajder i Kapulo šta rade, sad se čeka Endgame, Superheavy, Bloom i Epilogue.

Edited by - koze123 on 05/05/2021 23:40:13
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2814 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 06/05/2021 : 00:51:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
I ja sam pri kraju Godine Nulte i bas mi je dobar. Takodje se slazem i sa tvojim opisom Zlog doba, definitivno 'najtanja' knjiga u ovom run-u.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



932 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 24/05/2021 : 10:08:41  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Opet, nije prikladna podtema, ali je jedina koju imam tako da...

Čanbara 1



Scenario: Roberto Rekioni

Crtež: Andrea Akardi

Ocena: 7,5/10

Iskupljenje samuraja

Prva priča je po svim standardima već viđena, možda čak reći i "šablonska", budući da je prilično jasno kako će se stvari odvijati. Mladi poslušni samuraj dobio je zadatak da vrati svog učitelja koji je bio neposlušan prema svom klanu, kako bi ga daimjo kaznio za neposlušnost. Tecuo odlazi u zimu na svoje putovanje, gde ubrzo sreće Ičija, slepog starca koji je okosnica obe priče u ovom tomu. Njih dvojica jedno vreme putuju zajedno, Iči savetuje mladog samuraja i pušta ga da odabere svoj put što je takođe nešto što se pominje u obe priče, ali sa različitim ishodima. Rekioni je veoma odmeren u pisanju, izuzetno gradi atmosferu kroz Tecuovo putovanje, sitne okršaje ali i tišine koje je Akardi ispunio predivno nacrtanim promenljivim pejzažima. Poslušnost se prepliće sa moralom, dve veoma jake teme prisutne u japanskim pričama, i pravda kao osnovni motiv koji spaja ove dve teme. Uvek mi je interesantno čitati o japanskoj kulturi i posmatrati njihov kolektivistički pogled na svet oko sebe - postavljanje ciljeva zajednice (i drugih u globalu) iznad svojih ciljeva i želja, ali i tu unutrašnju borbu kada potpuna pravda ne može biti zadovoljena. Mislim da je Rekioni to jako lepo preneo u svom scenariju, dok su Akardijeve table prosto predivne - građenje atmosfere je u ovoj priči izuzetno, posebno kulminacija u borbi u napuštenom gradiću dok oluja besni. Iako ima nekih klišea (posebno u samoj završnici), Iskupljenje samuraja je odličan početak jednog serijala.

Cveće pokolja

Od samog starta je jasno da će ova priča ići u potpuno drugom smeru - iako će se baviti temom osvete, koju smo do sada bezbroj puta videli u drugim stripovima. Džun je ostala bez porodice, oca koji se protivio korupciji, i majke koja je od tuge umrla. Sada je Džun na mostu, odlučuje da odustane od života gde se pojavljuje opet Iči, dajući Džun ponovo svrhu za život. Ubrzo Džun kreće da trenira kako bi jedna od ratnica gospe Močizuki, jedan od cvetova koja ona gaji u svojoj bašti. Baš mi se svidelo kako je osveta ovde uzela primat i kako je pravda vidljiva samo u obrisima, pa možda čak ni tamo. Možda ju je na kratko video samo Iči pa je zato spasio Džunin život - jer sve što sledi nam predstavlja kako se gradi jedan negativac, negativac za koga od samog početka navijamo. Ovde su i Rekioni i Akardi bili slobodniji, pa imamo i podosta golotinje, lezbijske akcije ali i krvavijih scena obračuna. Kraj je ono što daje poseban pečat ovoj, podosta predvidljivoj priči. Sviđa mi se pravac u kome je ovaj serijal krenuo i nemam pojma šta nas čeka u drugoj knjizi - ono što bih voleo da vidim je svakako sudar Tecua i Džun - opet, vrlo je moguće da sam ja pogrešno protumačio Rekionijevu nameru i siguran sam da će me iznenaditi kada uzmem drugi tom u ruke. Za Akardija opet samo imam reči hvale, njegov crtež je savršen i opet sjajno pogađa (i pre svega gradi) atmosferu, koja je ovde mnogo mračnija i zlokobnija nego u prethodnoj priči.

Sve preporuke za ovaj serijal, ako niste čitali uzimajte Čanbaru, prve dve priče nimalo nisu razočarale. Verovatno ću uzeti drugu knjigu sad na Stripomaniji, pa ću je sa užitkom pročitati.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



932 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/04/2022 : 22:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Posle malo duže pauze došla mi je ponovo inspiracija da povremeno dignem ovaj topic, napišem poneki red o stripovima koje stignem da pročitam. U to ime:

Betmen: Earth One vol.3



Scenario: Geoff Johns
Crtež: Gary Frank

Ocena: 5/10

Pre nego što sam krenuo sa čitanjem trećeg toma Džounsove alternativne verzije Betmena, odlučio sam da ponovim prva dva toma. Ako me pamćenje dobro služi prvi tom mi se nije preterano svideo kad sam ga čitao u skenu, dok je drugi ostavio dosta bolji utisak, i baš zbog njega (i novog filma u bioskopima) mi je došlo da ponovim čitanje i dam trećem tomu šansu. Ovog puta mi se prvi tom svideo malo više no ranije, a ostajem pri utisku kada je u pitanju njegov nastavak - priča sa Ridlerom, Ubicom Krok i Two-Faceom mi je daleko bolja od uvodne priče. Kada su sve tri priče u pitanju ipak govorimo o blokbasterima, radnjama koje se lako prate i dijalozima koji nikog neće oduševiti, te je Geri Frenk to ispratio "ložačkim" crtežom sa mnogo splash stranica. Nije ovo štivo koje će bilo koga oduševiti i raspametiti, ali je ipak u pitanju solidna "Elseworlds" priča, a ako neko zna kako da piše ovakve blokbastere to je upravo Džef Džons.

Nažalost treći deo deluje previše isforsirano i uopšte nije u rangu prva dva. Priča počinje tamo gde je stala u prethodnom tomu, novi igrači su postavljeni na sto i rekao bih da je Džons tek pri kraju prošlog toma potpuno oblikovao ovaj alternativni svet Betmena (odnosno Betmenovu "Zemlju jedan"). Betmen više nije sam, već pored Alfreda ima i Ubicu Kroka i Catwoman; porodica Šišmiša raste na svakoj stranici i ovaj početak u kombinaciji sa misterijom Arkamovih (na početnim stranicama stripa) je možda i najbolji deo stripa. Nakon toga stvari polako ali sigurno idu nizbrdo dok Džons pokušava da istovremeno plete dve različite narativne celine i na kraju ih smisleno poveže. Tako imamo pomenutu misteriju Arkamovih koja jako brzo postaje zamorna s jedne strane, dok sa druge strane imamo niz novih napada koje naizgled orkestrira mrtvi Harvi Dent. Posle nekih 60 stranica uvideo sam da je Džons imao dobru početnu tačku ali nije znao kako će najbolje da završi ovu priču - naime, najinteresantniji deo stripa je upravo taj razgranati svet Zemlje jedan dok je sama fabula u drugom, pa možda čak i trećem planu (ako uzmemo u obzir Garija Frenka). Sama završnica je prilično mlaka i jedva sam čekao da dođem do nje, i za razliku od fenomenalnog foreshadowinga Catwoman u prethodnom broju, uz istu formulu Džons ne postiže isto za jednog od najpoznatijih likova DC univerzuma (koji se eto tako pojavljuje na poslednjim stranicama stripa čisto kako bismo znali da će izaći i četvrti tom). Cela priča oko Two-Face-a je bila previše naivna i na osnovu prethodnog dela sam očekivao mnogo, mnogo više.

Od sva tri dela Zemlje jedan trojka je definitivno najslabija, sa dve podjednako naivne i nedovoljno razrađene paralelne priče koje se na kraju naizgled povezuju, te za razliku od prethodnih brojeva ne postavljaja dovoljno zanimljiv teren za četvrti nastavak. Gari Frenk je relativno dosledan svom stilu i jedinu zamerku imam na kostime koji mi se nisu preterano svideli, no neko bi ih možda mogao nazvati "inspirativnim". Ipak, verujem da ako su vam se jako svideli prethodni tomovi Džonsove alternativne vizije Betmena ovaj može u najgoru ruku biti solidan. Blokbaster koji nažalost po kvalitetu nije dosledan prethodnom (prethodnim?) delu (delovima?) ove sage.

Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000