forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kojim stripovima se nadate u Fibrinom izdanju
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 94

Peyo
Advanced Member



Croatia
10217 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/09/2021 : 22:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Anto ti je već odgovorio.
Da li kupce kod vas manje interesuju naša izdanja pa ih striparnice ne uvoze toliko ili bi kupci i uzimali, ali striparnice iz nekog razloga ne uvoze mnogo. E sad, šta je tu kokoška a šta jaje, ne znam, činjenica je da mi ovde u 2 striparnice imamo sva vaša izdanja dostupna.



Ne znam za razloge, uglavnom ne vjerujem da je razlog da za njih nema kupaca.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20974 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/09/2021 : 22:13:17  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
da se ne lažemo,to nije samo kod stripova - srbi dosta više kupuju hrvatsku robu,nego hrvati srpsku;nevezano samo za stripove.
I nevezano za kvalitet (mada je ovde(barem kada je reč o Fibri) to ipak bitna stavka) - više je vezano za mentalitet ljudi.
Ali,šta je tu je.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
2019 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 26/09/2021 : 22:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Pa kad vi nemate Fibru...



Ima i do toga. Marko voli strip, uživa u njemu, dostojno ga tretira i stalno pokušava da unapredi kvalitet izdanja, što se jako ceni!
Dodatni materijali, pogovori, galerije, intervjui... Sve to doprinosi popularnosti Fibre.

Srpski izdavači koji su sve brojniji, takođe prate trend stalnog unapređenja, tako da ako bude postojala potražnja, mogu ući i u vaše knjižare kao što je Fibra ušla u srpske...

Ja lično mislim da nemam baš ni jedno izdanje od drugih izdavača iz Hrvatske. Prosto nemam naviku da pratim druge izdavače.

Jedva stižem i srpske da propratim. Sad ih već ima podosta, i prilično dobre naslove cepaju...
Tako da pretpostavljam da je slična situacija i u Hrvatskoj. Pratio se masovnije možda Darkwood i sada ČK ?

Edit: Da,zaboravih na Komiko, sigurno ima prođu kod vas..

Resistance is futile.

Edited by - borg on 26/09/2021 22:27:42
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10217 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/09/2021 : 22:23:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Meni su zanimljivi Komiko, ČK i Darkwood, ponešto i od drugih, prije svih Najkula.

Čak sam i par Bonnellija nabavio od VČ.

Od revija povremeno PZ.

Edited by - Peyo on 26/09/2021 22:26:17
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
519 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 26/09/2021 : 22:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
Ne znam za ostale kolege stripase, ali ja stalno kupujem srpska izdanja americkih stripova, ali to najvecim dijelom preko aukcija. Tocno je ovo sto Peyo kaze, iz nekog razloga hrvatske knjizare ne zele uvozit srpske stripove, ima iz nesto u Skolskoj knjizi, nesto malo u Snk i to je sve. Primjera radi, vec nekoliko mjeseci obilazim striparnice po Zagrebu ne bih li negdje nasao Stalkerovog Aliena i nema ga nigdje. U Skab612 sam dobio odgovor da ga nemaju jer ne uvoze izdanja iz Srbije, a u Snk mi vec dva mjeseca govore da ce sada, evo samo sto nije, ali eto, ceka se da CK objavi jos ovo, pa jos ono, pa da sve uvezu u istoj turi… okej, kazem, a koliko primjeraka planirate uvesti jednom kad uvezete? 10. 10! Na cijeli Zagreb i okolicu, ako ne i sire, pa ni ne cudi onda da Hrvati ne kupuju srpske stripove kad ih nemaju gdje ni kupiti. A kad nase striparnice doslovno molite da nesto uvezu, ne zele. Koji su razlozi iza toga ne znam, no nije da ne postoji interes.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6194 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 27/09/2021 : 13:46:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Sami 3, Moć Nevinih 3, Bilal, Posljednji Atlas 3....ovo mi od Kolorki pada napamet...
I naravno nešto od Lea što je već nabrojano.


Sami 3 ok;Moć nevinih 3 će biti gotov tek za par godina;Bilal šta??;Poslednji atlas 3 ok



Mislio sam na nastavak Bilalovog opusa, nije nastavak serijala da...fulao sam, ali bi volio da Enki piči dalje.

A ovo što pričate za Srpske stripove, pa ja ih imam dosta, kupujem sve što me zanima, bez nekakvih predrasuda, volim i Eurokrem, Keksiće i Munchmallow (tamanim ih ko da sutra ne postoji) , tako da nismo svi isti, ali da vj većina ne kupuje. Imam DW-a, ČK, Komika, Golconde, Makonda, Padore, Veselog...IMHO, ko se ograničava zbog ''drugog jezika'' gubi i sam sebi radi štetu jer propušta odlična izdanja, osobni izbor, pa neka biro svatko kako hoće.

A što se tiče dostupnosti u HR, pa imaju sve striparnice, niste nabrojali Babilon i Columba uz ŠK,SKAB i SNK, pa i Strip-Agent ima nešto sitno na svom webshopu. A tu je i Osmo.
Ovdje je problem što ti stripovi neće doći do šire publike jer sam uvjeren da u strparnice baš i ne uljeću radnom ljudi da bace pogleda i kupe nešto kao što ulete u neku veću knjižaru.







-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 27/09/2021 13:47:58
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3247 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/09/2021 : 14:05:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
519 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 27/09/2021 : 14:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.



Pa to i ja kazem, nema skoro nista ak cemo realno
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/09/2021 : 14:13:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.



Zaboravljate jednu jako bitnu činjenicu: Fibra je u Srbiji jeftinija nego u HR. A srpski su naslovi značajno skuplji u HR nego u Srbiji. Da se npr. ČK izdanja mogu kupiti u HR po cijenama s letećeg starta, mislite da se ne bi prodavala?

Trouble will find me
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
519 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 27/09/2021 : 14:14:50  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Red Marquis

Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.



Zaboravljate jednu jako bitnu činjenicu: Fibra je u Srbiji jeftinija nego u HR. A srpski su naslovi značajno skuplji u HR nego u Srbiji. Da se npr. ČK izdanja mogu kupiti u HR po cijenama s letećeg starta, mislite da se ne bi prodavala?


Ovo nisam znao, a zasto je to tako?
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6194 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 27/09/2021 : 14:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Red Marquis

Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.



Zaboravljate jednu jako bitnu činjenicu: Fibra je u Srbiji jeftinija nego u HR. A srpski su naslovi značajno skuplji u HR nego u Srbiji. Da se npr. ČK izdanja mogu kupiti u HR po cijenama s letećeg starta, mislite da se ne bi prodavala?



+1

E da, i ovo je problem, Sr izdanja su baš osjetno skuplja (zna se desit da je leteći start duplo i više ejftiniji od cijene iz naših striparnica).
Zaboravio si napomenut i da ti kada radiš nekakvu akciju, istu u većini slučajeva napraviš i Sr tržište (dakle da ponovim, ne uvijek, ali se sjećam da sam vidio, pa mislim da i sada važi ovo jesensko čišćenje i u Sr), dok Sr izdavači ne, uz već spomenute osjetno više cijene.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 27/09/2021 14:18:08
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11445 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/09/2021 : 14:24:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Istina, srpska izdanja kod nas nisu baš cjenovno pogodna... Pravo mi žao bude šta ne mogu neke stvari kupiti po promo cijenama s letećeg starta, a o ovim rasprodajama da i ne govorim.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 27/09/2021 14:25:05
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3247 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/09/2021 : 14:40:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Red Marquis

Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.



Zaboravljate jednu jako bitnu činjenicu: Fibra je u Srbiji jeftinija nego u HR. A srpski su naslovi značajno skuplji u HR nego u Srbiji. Da se npr. ČK izdanja mogu kupiti u HR po cijenama s letećeg starta, mislite da se ne bi prodavala?


Svestan sam ja toga. Nisam ja ni pisao ovo s ciljem da kažem kako vi nećete da kupujete naša izdanja, već prosto da naglasim da naših izdanja nema toliko kod vas. Koliko je do letargičnosti samih izdavača, nepostojanja želje/volje da se sklope saradnje sa striparnicama (sa obe strane) i da li je moguće uopšte da se naša izdanja prodaju po istim ili sličnim cenama tamo, ne znam...

Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 27/09/2021 : 14:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Red Marquis

Nije poenta individualni primeri, da sad neki od vas kažu da čitaju i jedne i druge. Poenta je kad Libellus ili Fibra izbace ture, mi najdalje sledeće nedelje imamo ta izdanja ovde u AF i DW. A vrlo brzo stignu i BG i SA, pretpostavljam i Ludens.
Ja sam bio po striparnicama u ZG, i nije da ima baš sve i svja od srpskih izdanja. Tanko je to.



Zaboravljate jednu jako bitnu činjenicu: Fibra je u Srbiji jeftinija nego u HR. A srpski su naslovi značajno skuplji u HR nego u Srbiji. Da se npr. ČK izdanja mogu kupiti u HR po cijenama s letećeg starta, mislite da se ne bi prodavala?



Upadam vam u priču, ali zaista je i meni nestvarna ta činjenica. Najjače je što je u BiH fibra skuplja nego u Srbiji, pa nabavljam fibre iz Alan Forda preko prijatelja, jer mi je u npr Tarantuli značajno skuplje. A standard BiH, zna se, najcrnji smo :).
Takođe me čudi da niko iz Hrvatske nema bar ove hiperproduktivne izdavače iz Srbije u ponudi po cijenama iz Srb.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/09/2021 : 15:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis
Svestan sam ja toga. Nisam ja ni pisao ovo s ciljem da kažem kako vi nećete da kupujete naša izdanja, već prosto da naglasim da naših izdanja nema toliko kod vas. Koliko je do letargičnosti samih izdavača, nepostojanja želje/volje da se sklope saradnje sa striparnicama (sa obe strane) i da li je moguće uopšte da se naša izdanja prodaju po istim ili sličnim cenama tamo, ne znam...



Vjerujem da ti to nisi mislio, ali taj se narativ često tako prezentira, u smislu "eto vidite, pametni hrvati ne žele kupovati srpska izdanja, a glupi srbi jedva čekaju da kupe hrvatska." I nerijetko čujem priče kako se neki srpski izdavači pokušavaju organizirati kako bi zabranili uvoz hrvatskih izdanja i tako zaštitili domaće izdavače.


Trouble will find me
Go to Top of Page

Colt
stripovi.com kum

3296 Posts

Member since 18/10/2001

Posted - 27/09/2021 : 15:08:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Colt a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Svestan sam ja toga. Nisam ja ni pisao ovo s ciljem da kažem kako vi nećete da kupujete naša izdanja, već prosto da naglasim da naših izdanja nema toliko kod vas. Koliko je do letargičnosti samih izdavača, nepostojanja želje/volje da se sklope saradnje sa striparnicama (sa obe strane) i da li je moguće uopšte da se naša izdanja prodaju po istim ili sličnim cenama tamo, ne znam...





Razlika u ceni je definitivno presudan faktor. Primera radi, Asgard i Ja sam Legija u Srbiji koštaju 2000 dinara a u Hrvatskoj (po aktuelnom kursu) 2020 dinara. Samim tim je i nerealno očekivati da bi kupci u Zagrebu mogli tek tako da se maše za novčanik znajući koliko bi mogli da uštede kupovinom na Sajmu knjiga u Beogradu.
Go to Top of Page

stripadzija
Junior Member

Slovenia
486 Posts

Member since 03/03/2009

Posted - 27/09/2021 : 15:35:36  Show Profile Show Extended Profile  Send stripadzija a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Colt

quote:
Originally posted by Red Marquis

Svestan sam ja toga. Nisam ja ni pisao ovo s ciljem da kažem kako vi nećete da kupujete naša izdanja, već prosto da naglasim da naših izdanja nema toliko kod vas. Koliko je do letargičnosti samih izdavača, nepostojanja želje/volje da se sklope saradnje sa striparnicama (sa obe strane) i da li je moguće uopšte da se naša izdanja prodaju po istim ili sličnim cenama tamo, ne znam...





Razlika u ceni je definitivno presudan faktor. Primera radi, Asgard i Ja sam Legija u Srbiji koštaju 2000 dinara a u Hrvatskoj (po aktuelnom kursu) 2020 dinara. Samim tim je i nerealno očekivati da bi kupci u Zagrebu mogli tek tako da se maše za novčanik znajući koliko bi mogli da uštede kupovinom na Sajmu knjiga u Beogradu.



Pa 20 dinara i nije neka razlika ;).
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/09/2021 : 15:49:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Colt
Razlika u ceni je definitivno presudan faktor. Primera radi, Asgard i Ja sam Legija u Srbiji koštaju 2000 dinara a u Hrvatskoj (po aktuelnom kursu) 2020 dinara. Samim tim je i nerealno očekivati da bi kupci u Zagrebu mogli tek tako da se maše za novčanik znajući koliko bi mogli da uštede kupovinom na Sajmu knjiga u Beogradu.


Jasno mi je da ti gledaš iz svog iskustva pa sad tu karikiraš, ali uzmi u obzir npr. leteći start ČK i cijenu u HR, pa ćeš vidjeti jasnu razliku.

I još jedna stvar, u Hrvatskoj stripove u striparnicama kupuje jedan tip publike, a drugi tip u knjižarama. Npr. Fibra se prodaje duplo bolje u knjižarama u Hrvatskoj nego u striparnicama. Stvari su se promijenile, striparnice su nekad bile jedini kanal, danas ne, danas treba imati široku mrežu da bi se nešto postiglo.

Evo ti npr. Fibrina top lista prvih 10 naslova po prodaji u 2021. (do 31.8.) u najvećoj hr striparnici, pa pogledaj koje su to impresivne količine.

KLO 176 Prije Potrage 26
KLO 177 Sloboda zauvijek 21
MAR 3 Anđeo iz Ulice Lombard 19
ARAP 5 Arapin budućnosti 5 16
ORKA SP 39 Mort Cinder 16
KLO SP 24 Podmukle Indije 14
BAT 20 Završnica 13
ORKA SP 38 Čovjek iz tundre 13
KLO 175 D 12


Trouble will find me
Go to Top of Page

Colt
stripovi.com kum

3296 Posts

Member since 18/10/2001

Posted - 27/09/2021 : 16:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Colt a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Jasno mi je da ti gledaš iz svog iskustva pa sad tu karikiraš, ali uzmi u obzir npr. leteći start ČK i cijenu u HR, pa ćeš vidjeti jasnu razliku.

I još jedna stvar, u Hrvatskoj stripove u striparnicama kupuje jedan tip publike, a drugi tip u knjižarama. Npr. Fibra se prodaje duplo bolje u knjižarama u Hrvatskoj nego u striparnicama. Stvari su se promijenile, striparnice su nekad bile jedini kanal, danas ne, danas treba imati široku mrežu da bi se nešto postiglo.

Evo ti npr. Fibrina top lista prvih 10 naslova po prodaji u 2021. (do 31.8.) u najvećoj hr striparnici, pa pogledaj koje su to impresivne količine.

KLO 176 Prije Potrage 26
KLO 177 Sloboda zauvijek 21
MAR 3 Anđeo iz Ulice Lombard 19
ARAP 5 Arapin budućnosti 5 16
ORKA SP 39 Mort Cinder 16
KLO SP 24 Podmukle Indije 14
BAT 20 Završnica 13
ORKA SP 38 Čovjek iz tundre 13
KLO 175 D 12





Nema potrebe da uzimam kao primer Fibru, koja je odavno brend, dovoljno je da se pogleda to da novootvorena hrvatska izdavačka kuća objavi tri naslova, svakako ne apsolutno nepoznata ali daleko od naročite popularnosti, i oni su već 3-4 dana po objavljivanju u prodaji u AF/DW, "jer ljudi odmah traže". S druge strane, koliko-toliko poznati izdavači objave naslov kao što je The Witcher (nešto što je maltene planetarno poznato) i to se u Hrvatskoj, u količinama koje nisu baš something to write home about, pojavi za 3-4 meseca, u okviru grupnog uvoza, nakon što se nakupi dovoljan broj izdanja raznih izdavača.

Mogli bismo naširoko na ovu temu, ali kako god okreneš ostaje činjenica da se hrvatska izdanja znatno više traže u Srbiji nego što je slučaj u drugom smeru. Uvozi iz Hrvatske idu i po nekoliko puta mesečno, maltene sva nova izdanja su vrlo brzo u ponudi u srpskim striparnicama, pa Fibra i Libellus su praktično svake godine tempirali turu za beogradski Sajam knjiga. Javio sam se ovim povodom jer već godinama ide ta neka priča, za koju je puno ljudi čulo, kako se srpska izdanja ne plasiraju dovoljno u Hrvatskoj pa se kao razlog pominje i to da letargični izdavači ne žele da uspostave (dobar) odnos sa hrvatskim striparnicama. Mislim da srpski izdavači imaju sasvim korektan odnos sa hrvatskim striparnicama, međutim stripovi "stižu na kašičicu" i sa zakašnjenjem jer se uvoznicima ne isplati da se angažuju za male količine pojedinačnih izdanja, a male količine su zbog toga što hrvatski čitaoci nisu preterano zainteresovani za srpska izdanja, čak ni ona koja nisu objavili hrvatski izdavači.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11767 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/09/2021 : 17:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Cudi me da Witcher nema bolju prodju, jer je ipak svetski poznat naslov, knjige, kompjuterse igrice, netflixova serija i da nema vise zainteresovanih za taj strip kod komsija. Jebifa. Ali istina je ovo sto kaze Colt, u roku od par dana, mozda nedelju dana su stigli stripovi novog hr izdavaca Sputnjika.
Meni je iskreno bas drago sto i u Darkvudu i u Alan Fordu (a i u CK ima svasta) mogu da nadjem od ptice mleka sto se tice svih strip izdanja, ali je i tuzno da citatelji u Hrvatskoj nemaju takav izbor i da mora da se ceka toliko dugo da se nakupi vise izdanja da bi uopste doslo do uvoza.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/09/2021 : 17:10:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Colt
Nema potrebe da uzimam kao primer Fibru, koja je odavno brend, dovoljno je da se pogleda to da novootvorena hrvatska izdavačka kuća objavi tri naslova, svakako ne apsolutno nepoznata ali daleko od naročite popularnosti, i oni su već 3-4 dana po objavljivanju u prodaji u AF/DW, "jer ljudi odmah traže".



Srbija je veće tržište od Hrvatske, bar 50-60%. To itekako ima uticaja na isplativost uvoza i potražnju. Svakako je više stripofila u Srbiji nego u Hrvatskoj, pa je vjerojatno i to dio razloga za većom potražnjom.

Ovdje spominješ Sputnik. Ja sad, naravno, ne znam podatke, ali nagadjam da su u pitanju količine od dvadesetak primjeraka. Maksimalno trideset. Kad se to prenese na hrvatsku veličinu tržišta, onda je to nekih 15-20 primjeraka. I to ti je to. A za razliku od Srbije, jedan nemali dio hr publike nabavlja stripove iz Srbije privatnim kanalima, van striparnica, po sajamskim/maksimalni popust cijenama.

quote:
Originally posted by Colt
S druge strane, koliko-toliko poznati izdavači objave naslov kao što je The Witcher (nešto što je maltene planetarno poznato) i to se u Hrvatskoj, u količinama koje nisu baš something to write home about, pojavi za 3-4 meseca, u okviru grupnog uvoza, nakon što se nakupi dovoljan broj izdanja raznih izdavača.



Ako pogledaš ovu tablicu koju sam ja poslao, Fibra je ove godine do 31.8. objavila 33 nova naslova. Najveća hr. striparnica je od ta 33 (trideset tri) naslova prodala svega 6 (šest) u količini većoj od 10 (deset) primjeraka. Striparnice nisu dovoljne. Treba biti prisutan i u knjižarama. Treba izgraditi snažan brand.

Witcher? Tko je čuo da je Witcher došao u HR? Tko je publika za Witchera? Klasični stripofili na forumu nisu target publika za Witchera. Nju treba tražiti i na nekim drugim mjestima u Hrvatskoj. Oni uopće ne znaju da postoji to izdanje. Ne možeš očekivati od striparnice da odradi tvoj izdavački dio posla.


quote:
Originally posted by Colt
Mogli bismo naširoko na ovu temu, ali kako god okreneš ostaje činjenica da se hrvatska izdanja znatno više traže u Srbiji nego što je slučaj u drugom smeru. Uvozi iz Hrvatske idu i po nekoliko puta mesečno, maltene sva nova izdanja su vrlo brzo u ponudi u srpskim striparnicama, pa Fibra i Libellus su praktično svake godine tempirali turu za beogradski Sajam knjiga.



Fibri BG sajam knjiga ne igra nikakvu ulogu, ne znam odakle ti to da mi tempiramo izdanja za njega.

quote:
Originally posted by Colt
Javio sam se ovim povodom jer već godinama ide ta neka priča, za koju je puno ljudi čulo, kako se srpska izdanja ne plasiraju dovoljno u Hrvatskoj pa se kao razlog pominje i to da letargični izdavači ne žele da uspostave (dobar) odnos sa hrvatskim striparnicama. Mislim da srpski izdavači imaju sasvim korektan odnos sa hrvatskim striparnicama, međutim stripovi "stižu na kašičicu" i sa zakašnjenjem jer se uvoznicima ne isplati da se angažuju za male količine pojedinačnih izdanja, a male količine su zbog toga što hrvatski čitaoci nisu preterano zainteresovani za srpska izdanja, čak ni ona koja nisu objavili hrvatski izdavači.


Ja imam i druge primjere. Slučajno znam da su Stripovi na kvadrat Princa Valijanta 1 i Asterixa 1 od Čarobne knjige prodali svakog u preko 100 komada. Znaš kad su SNK prodali neko Fibrino izdanje u 100 primjeraka? Nikad. Ne znam podatke za npr. Bluberryja, ali kladim se da se ČK Bluberry 1 prodao u SNK bolje od bilo kojeg Fibrinog izdanja prošle godine. Tako da... nije sve tako crno-bijelo.

Trouble will find me
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/09/2021 : 17:35:04  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Colt
Razlika u ceni je definitivno presudan faktor. Primera radi, Asgard i Ja sam Legija u Srbiji koštaju 2000 dinara a u Hrvatskoj (po aktuelnom kursu) 2020 dinara. Samim tim je i nerealno očekivati da bi kupci u Zagrebu mogli tek tako da se maše za novčanik znajući koliko bi mogli da uštede kupovinom na Sajmu knjiga u Beogradu.


Jasno mi je da ti gledaš iz svog iskustva pa sad tu karikiraš, ali uzmi u obzir npr. leteći start ČK i cijenu u HR, pa ćeš vidjeti jasnu razliku.

I još jedna stvar, u Hrvatskoj stripove u striparnicama kupuje jedan tip publike, a drugi tip u knjižarama. Npr. Fibra se prodaje duplo bolje u knjižarama u Hrvatskoj nego u striparnicama. Stvari su se promijenile, striparnice su nekad bile jedini kanal, danas ne, danas treba imati široku mrežu da bi se nešto postiglo.

Evo ti npr. Fibrina top lista prvih 10 naslova po prodaji u 2021. (do 31.8.) u najvećoj hr striparnici, pa pogledaj koje su to impresivne količine.

KLO 176 Prije Potrage 26
KLO 177 Sloboda zauvijek 21
MAR 3 Anđeo iz Ulice Lombard 19
ARAP 5 Arapin budućnosti 5 16
ORKA SP 39 Mort Cinder 16
KLO SP 24 Podmukle Indije 14
BAT 20 Završnica 13
ORKA SP 38 Čovjek iz tundre 13
KLO 175 D 12




jebate ovo je žalosno. Ovoliko bi ih proda u Burundiju da ih izvoziš tamo.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4943 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/09/2021 : 18:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Colt
Razlika u ceni je definitivno presudan faktor. Primera radi, Asgard i Ja sam Legija u Srbiji koštaju 2000 dinara a u Hrvatskoj (po aktuelnom kursu) 2020 dinara. Samim tim je i nerealno očekivati da bi kupci u Zagrebu mogli tek tako da se maše za novčanik znajući koliko bi mogli da uštede kupovinom na Sajmu knjiga u Beogradu.


Jasno mi je da ti gledaš iz svog iskustva pa sad tu karikiraš, ali uzmi u obzir npr. leteći start ČK i cijenu u HR, pa ćeš vidjeti jasnu razliku.

I još jedna stvar, u Hrvatskoj stripove u striparnicama kupuje jedan tip publike, a drugi tip u knjižarama. Npr. Fibra se prodaje duplo bolje u knjižarama u Hrvatskoj nego u striparnicama. Stvari su se promijenile, striparnice su nekad bile jedini kanal, danas ne, danas treba imati široku mrežu da bi se nešto postiglo.

Evo ti npr. Fibrina top lista prvih 10 naslova po prodaji u 2021. (do 31.8.) u najvećoj hr striparnici, pa pogledaj koje su to impresivne količine.

KLO 176 Prije Potrage 26
KLO 177 Sloboda zauvijek 21
MAR 3 Anđeo iz Ulice Lombard 19
ARAP 5 Arapin budućnosti 5 16
ORKA SP 39 Mort Cinder 16
KLO SP 24 Podmukle Indije 14
BAT 20 Završnica 13
ORKA SP 38 Čovjek iz tundre 13
KLO 175 D 12




jebate ovo je žalosno. Ovoliko bi ih proda u Burundiju da ih izvoziš tamo.



A i ta najveća hrvatska striparnica je veličine 2x2, toliko velika da sad u pandemiji nije bilo potrebe stavljati ono upozorenje da unutra ne smije biti više od 2 kupca jer ih više ionako ni ne stane :)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4943 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/09/2021 : 18:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Imam i ja pitanje na pokrenutu temu: ako je razlog što su srpska strip izdanja slabo prisutna u hrvatskim striparnicama i knjižarama slab interes hrvatskih čitatelja za tim izdanjima, koji je razlog što srpskih izdavača nema na hrvatskim strip festivalima i sajmovima knjiga?

Koliko je meni poznato nikad nisu došli. Festivali i sajmovi valjda služe za promociju i na onome koji nešto prodaje je da se reklamira i predstavi publici, stvori imidž i prisutnost, a ne da čeka da publika sama od sebe sve za njega napravi.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
519 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 27/09/2021 : 18:32:00  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Witcher? Tko je čuo da je Witcher došao u HR? Tko je publika za Witchera? Klasični stripofili na forumu nisu target publika za Witchera. Nju treba tražiti i na nekim drugim mjestima u Hrvatskoj. Oni uopće ne znaju da postoji to izdanje. Ne možeš očekivati od striparnice da odradi tvoj izdavački dio posla.


Ovo je on point.
Go to Top of Page
Page: of 94 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000