forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Izdanja Libellusa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 397

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



13941 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 20/07/2022 : 18:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Zbog čega ikakve sumnje oko Libellusa?
Ako bude trebalo tako biti, tiskat će 10 komada, neke edicije, s cijenom po 10 tisuća kuna i imat će rasprodanu nakladu.

Što se tiče njihovih izdanja, tu kupac može biti potpuno miran. Sve će izlaziti.
Go to Top of Page

mmihoci
Senior Member

1069 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 20/07/2022 : 18:52:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Marko R

quote:
Originally posted by mmihoci

Možda bi bilo zgodno da rizik reprinta preuzmete na sebe.

Tj. dogovorite se s izdavačem vas X da retiskaju neku knjigu u Y komada da mu to platite a vi se onda brinete za prodaju. Odnosno da se obvežete na otkup viška knjiga nakon Z vremena koje sam izdavač ne proda u tom Z vremenu.
Vrlo vjerojatno LL (s obzirom da su dosta "tvrdi" odnosno nepopustljivi) će kao uvjet staviti da kvaliteta "reprinta" mora biti u rangu orginala odnosno u granicama tolerancije njihovog "pakiranja". A možda i neće biti tako "tvrdi" pa vam dopuste retiskanje u mekim koricama s naznakom da to nije "pravo" LL izdanje.
Naravno, Ugovori s vlasnicima prava mogu takvu ideju odmah stopirat.

Odmah zaboravite opciju da vam prodaju digitalnu kopiju pa da si sami printate kak hoćete jer to danas još neće ići iz vrlo vjerojatno tehničkih a posebice poslovnih razloga. A možda se i varam.

No, nije sramota to pitati ako vas ima dovoljan broj i volja da takav posao preuzmete na sebe.

Vjerojatno Marko kao vlasnik stripovi.com ne bi imao ništa protiv da prodaja ide preko tog sitea. Ali ga isto možete pitat.




Ako se dobro sećam, oni su tako nešto jednom i nudili na forumu, a ja sam na topicu za MM 63 predložio isto, i šta je bilo? Niko, ali NIKO se nije javio. Tad sam se poprilično otreznio od tih iluzija koliko ljudi o tome ozbiljno razmišlja.



Ma to sam napisao mada i sam znam kako to na kraju ispada.
Ali ljudi s vremena na vrijeme potežu tu temu jer kao i ja nemamo pojma o strip izdavaštvu.

Isto tako malo ljudi zna da oni rade stripove prvenstveno prema svom ukusu i da bilo kakva rasprava o tome na ovom ili drugim forumima nema utjecaja na njihove odluke bez obzira da li je savjet dobar ili ne.
Osim toga ako i pitaju za mišljenje prvo uvažavaju mišljenja svoji stalnih klijenata (da ne kažem prijatelja) koji nisu ni na ovom a ni na LL forumu.

Dokaz je, kad su nas pitali da li da prijeđu Mr No c/b u 3u1 format.
Na forum većina je "za" to.
Na kraju, odgovr je bio "ne - jer bi se time narušio početni koncept i unformnost kolekcije a time i vrijednost te kolekcije. A i ti glasovi onih mimo foruma su prevagnuli".
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
40089 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 20/07/2022 : 18:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Marko R

Ček, sad mi reci, misliš da je prebrz tempo? Jer koliko ja pratim forum, tamo se svakodnevno kukaju jadikovke kako je Zagor utanjio, pumpaj jače, daj 5 mesečno, još, brže, i slično?

Ali mi smo za 10 godina na POLA, kao što rekoh. Znači i sa ovim tempom, stižemo ih za 10 godina. Mr. No će biti gotov za oko 7, 8 godina, dakle preko 20 godina za sve regularce! Martija NIKAD neće stići, to je jasno, svi ćemo pre pomreti od starosti.



Koliko ih je? 5-10? A planirao si 1000 da prodajes. Ljudi ne mogu da se pokupe. Ja bih voleo da Teks bude 5 od 10 svake ture i mogao bih da ispratim ali vecina ne moze.

Patricia hic mea totus mundus est
Go to Top of Page

Marko R
Starting Member



Serbia
70 Posts

Member since 08/03/2015

Posted - 20/07/2022 : 19:10:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Marko R a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Marko R

Ček, sad mi reci, misliš da je prebrz tempo? Jer koliko ja pratim forum, tamo se svakodnevno kukaju jadikovke kako je Zagor utanjio, pumpaj jače, daj 5 mesečno, još, brže, i slično?

Ali mi smo za 10 godina na POLA, kao što rekoh. Znači i sa ovim tempom, stižemo ih za 10 godina. Mr. No će biti gotov za oko 7, 8 godina, dakle preko 20 godina za sve regularce! Martija NIKAD neće stići, to je jasno, svi ćemo pre pomreti od starosti.



Pa dobro, ok, onda misliš da treba sporije? Ali i ti si ovde rekao kako jedva čekaš da skineš Z-a s q-a.

quote:
Originally posted by sawitch

@Renky
Znas li za Zagora koliko je planiran u boji? Koliko jos knjiga Libellusa? Da skinemo to s q :D



Koliko ih je? 5-10? A planirao si 1000 da prodajes. Ljudi ne mogu da se pokupe. Ja bih voleo da Teks bude 5 od 10 svake ture i mogao bih da ispratim ali vecina ne moze.



U tome i jeste problem, kako isterati te serijale koji imaju TOLIKO brojeva? Na kom je Tex sad? 740! Koliko Lib-u fali da pokrije celog Texa u godinama i brojevima? Da uspore? Ili ubrzaju?

Sa ovim što sada znamo, oni su trebali 2007. da krenu sve serijale kao i ovog Dampira: 4-u-1, i JEDAN broj takav mesečno, tj. 12 godišnje. To bi bilo 12*4 = 48 Boneli regularaca godišnje po junaku, i većina serijala bi do sad bila blizu sa italijanskim originalima, ili ih već stigla. Ali lako je biti general posle bitke.

Edited by - Marko R on 20/07/2022 19:14:25
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
40089 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 20/07/2022 : 19:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Zagor nije krenuo pre 15 godina..

Patricia hic mea totus mundus est
Go to Top of Page

Marko R
Starting Member



Serbia
70 Posts

Member since 08/03/2015

Posted - 20/07/2022 : 19:18:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Marko R a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Zagor nije krenuo pre 15 godina..



Zagor je krenuo kad i Dilan, 2012, pre 10 godina. I šta s tim, on nije nikakav primer ni za šta, pogotovo u Libellus-u. To je ubedljivo njihovo najkonzistentnije izdanje, to sam već pominjao na forumu. Prosek po godini skoro 9. Dilan ni 5. Uskoro prestiže Mr. No-a regularnog koji je počeo 2007.
Go to Top of Page

darkwoodaxe
Senior Member



Croatia
1202 Posts

Member since 23/10/2006

Posted - 20/07/2022 : 19:50:34  Show Profile Show Extended Profile  Send darkwoodaxe a Private Message  Reply with Quote
neki se sjećaju kada je 2012. stvar pukla, kad su se naklade s 500 smanjivale na 350 komada, pa kasnije niže uz veliko usporavanje. bile su stotine neprodanih primjeraka. krenule su godine raznih akcija tjedna, pa festivalskih cijena i sada imamo nekoliko puta godišnje akcije s poklon knjigama. još uvijek martin br 51 iz 2012. ima 129 neprodanih primjeraka, a cijena je 85 kuna. sjećam se kako su za prve brojeve bile bitke na aukcijama, prvi giganti, prva 2 texa i mister noa...
onda su napravljeni reprinti i rezultat je bio debakl. mno 2 se vukao godinama uz sve akcije što me jako začudilo, jer prema aukcijama prije reprinta imao sam dojam da bi reprint otišao u par dana.
pitam se da li je libellus 2012. mogao nakon smanjenja naklada, s hangarom nerasprodanih knjiga isfurati nešto drugo od ove pritisak šeme s 2 mjeseca akcijske cijene, a da se sve ne nastavi gomilati i da ne stave ključ u bravu. ako je odgovor da, nezahvalno je onima koji bi ga kompetentno dali, a možda poznaju dade uopće se izjašnjavati. olakotna okolnost je što to baš i nije životno pitanje svima onima kojima je ovo samo hobi :).

Till I Collapse
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47026 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/07/2022 : 20:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Problem je sta su se ljudi napalili kad je pocelo i uzimali vise junaka. Nakon par godina dosta ih je skuzilo da to ne moze i od nekih odustalo. Bitno je i to da se radi o starijoj ekipi koja se u medjuvremenu pozenila,dobila dicu ili jednostavno neke druge probleme i prioritete. Ostalo je to sta je ostalo. I to je skroz ok.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29245 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/07/2022 : 20:11:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by mmihoci
Dakle oko 9 000 kuna stoji.


Da se neko ne ulovi i kaže kako to nije neka cifra... i nije ali radi se o deset godina kroz koje se uz raznorazne akcije prodavalo 200 komada. I opet ni to nije puno kad bi pričali o jednom, dva ili tri reprinta... Za one koji se žele kad im padne na pamet uključiti tribalo bi odraditi stotinjak, par stotina reprinta i tako dalje u kontinuitetu... zar ne?



Oni su se tu malo bili opekli, kao i ja, jer na pocetku nisu imali iskustva. Ali jebi ga, naucis. I meni brojevi 3, 4 godinama leze i nikako da se prodaju. Ali to je zato sto nema jedinice i dvojke. Kod iole duzih serijala jedinicu i dvojku moras u startu tiskati bar 20% vise.

Ja npr sad radim reprint Mort Cindera i Eternauta u 1000 komada. A u pitanju je cetvrto ili peto izdanje vec. Jer to je jedini nacin da dobijem cijenu tiska pribliznu kao prije. I da prodajna cijena ostane ista kao prije. Radije da mi stoje na skladistu godinama nego da me neko pljuje kako sam derikoza. Prodat ce se, kad-tad.



Kužim ja, ne kuže mnogi.
Ali ajmo malo ovako... zašto nise Eternauta u startu roknija 1500 ili 2000?
Njihovi tiraži su ( igrom slučaja ) i više nego 20% veći... jer kasnije je padala prodaja i tiraž. Ne mogu to objasniti. Ako recimo nesretnog NR ima i jedinice i petnaestice još... kako? Zašto?

Kad ste stali na noge onda je lakše donit odluku, idem u reprint i idem sa većim tiražom pa nek' stoji, prodat će se. Zar ne?
I mislim da je lakše raditi reprint integrala nego pojedine ( makar to bila i prva ) epizode ongoing ili gotovog ali trakavičastog serijala.

No vi ste izdavači, znate bolje i ne želin se nikome mišat i solit pamet. Dok mi paše i mogu... tu sam. Neću cmizdrit.
Čak ne znam jesan li dovoljno jasno sve ovo napisa.


Naravno da je lakse raditi reprint Integrala nego nekog random broja bonellija. Ali s druge strane, meni su se ljudi smijali kad sam izasao iz libellusa i umjesto martija/nathana/magicnog krenuo raditi svagdanju borbu i ljubav i rakete. Trebalo je doci do pozicije da tiskas jos jedan reprint Eternauta, stripa za koji prije nego sam ga ja objavio u hrvatskoj 99% stripofila nikad nije culo…. Ne bih htio pametovati previse, ali meni se cini da su mozda ipak prerano otpisali reprinte kao opciju na konto opeklina s Martijem i Mr. noom. I da za neke kultne epizode treba tiskati vecu kolicinu od uobicajene. Mislim, Zagor prica ili Nasilje u Darkvudu ili prvi Alan Ford… pa to ce se prodavati uvijek. (Kao i eternaut ili maus ili cuvari ili…) ali dobro, svima koji gledaju sa strane se rjesenje uvijek cini tako ocito, a sam najbolje znam da nije uvijek tako jednostavno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4794 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 20/07/2022 : 20:33:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Problem je sta su se ljudi napalili kad je pocelo i uzimali vise junaka. Nakon par godina dosta ih je skuzilo da to ne moze i od nekih odustalo. Bitno je i to da se radi o starijoj ekipi koja se u medjuvremenu pozenila,dobila dicu ili jednostavno neke druge probleme i prioritete. Ostalo je to sta je ostalo. I to je skroz ok.



Zvuci logicno. Ja sam u startu ukapirao da ne mogu da ispratim nista vise od Texa. I ostao pri tome.

sangue navajo
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26606 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/07/2022 : 21:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Tribalo je odmah ići u početku na što jeftinije izdanje a ne ovo za "kolekcionare".
To s pozicije (bivšeg?)kupca govorim.
S pozicije izdavača,Dade rade odlično.
Da i sam krenem u izdavanje kopirao bih njih.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17764 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 20/07/2022 : 22:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by shizma

Još jedna stvar, nedavno gledao, na ebay.it je čitavu NN kolekciju original moguće kupiti, i to sa popratnim izdanjima a znamo da ih NN ima najviše za 415 eura plus 60 eura poštarina za Hrvatsku. Dakle čitav opus, eto zaokružimo, za 3500 kuna...dajte bacite pogled koliko ide Libellus kolekcija a nisu ni na pola...

Jebote, pa strip je za čitanje, nije neka stručna knjiga pa da mu trebaju korice. Korice su za neke iznimke koje odskaču u serijalu, crtežom, scenarijem ili čim već. Ovo kod nas je zbilja travestija,
neka se nitko ne ljuti.


Ok, je... u pravu si. Ali isto tako bi se moglo reći za ove tvoje komentare ( moje, bilo čije ). Čemu?
Cijena je takva, meni ne paše, prolazim.



Nije to bas tako
Da ll ne izdaje nathana mozda bi neko
Davao jeftinije...nekad...tanke korice...mozda slabije nesto tehnicki...ali dostupnije

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Marko R
Starting Member



Serbia
70 Posts

Member since 08/03/2015

Posted - 20/07/2022 : 22:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Marko R a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by shizma

Još jedna stvar, nedavno gledao, na ebay.it je čitavu NN kolekciju original moguće kupiti, i to sa popratnim izdanjima a znamo da ih NN ima najviše za 415 eura plus 60 eura poštarina za Hrvatsku. Dakle čitav opus, eto zaokružimo, za 3500 kuna...dajte bacite pogled koliko ide Libellus kolekcija a nisu ni na pola...

Jebote, pa strip je za čitanje, nije neka stručna knjiga pa da mu trebaju korice. Korice su za neke iznimke koje odskaču u serijalu, crtežom, scenarijem ili čim već. Ovo kod nas je zbilja travestija,
neka se nitko ne ljuti.


Ok, je... u pravu si. Ali isto tako bi se moglo reći za ove tvoje komentare ( moje, bilo čije ). Čemu?
Cijena je takva, meni ne paše, prolazim.



Nije to bas tako
Da ll ne izdaje nathana mozda bi neko
Davao jeftinije...nekad...tanke korice...mozda slabije nesto tehnicki...ali dostupnije



Pa izdaje ti Golconda Natana od skora, meke korice, 3-u-1, jeftinije od Lib-a. Videćemo dokle će izgurati i kojim tempom. Ja se stvarno nadam da će se dokazati te silne tvrdnje o održivom dugoročnom izdavanju jeftinijih Bonelija ovde, to bi možda ohrabrilo nove pokušaje.

EDIT: A koliko vidim, probala je i Arkona, i to 2013. dakle NAKON Lib-a, i stigli su do drugog trobroja + 2 One Shot-a.

Edited by - Marko R on 20/07/2022 22:57:36
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
40089 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 21/07/2022 : 08:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Marko R

quote:
Originally posted by sawitch

Zagor nije krenuo pre 15 godina..



Zagor je krenuo kad i Dilan, 2012, pre 10 godina. I šta s tim, on nije nikakav primer ni za šta, pogotovo u Libellus-u. To je ubedljivo njihovo najkonzistentnije izdanje, to sam već pominjao na forumu. Prosek po godini skoro 9. Dilan ni 5. Uskoro prestiže Mr. No-a regularnog koji je počeo 2007.



Kako je konzistentno ako mu pada tiraz 5 puta? Ja to vidim na nacin da guras pa ko isprati isprati.

Patricia hic mea totus mundus est
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



13941 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 21/07/2022 : 08:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Samo uzgred:
Neobično kvalitetan dijalog na ovom topicu.
Dakle - može se.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2841 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 21/07/2022 : 08:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Marko R

quote:
Originally posted by sawitch

Zagor nije krenuo pre 15 godina..



Zagor je krenuo kad i Dilan, 2012, pre 10 godina. I šta s tim, on nije nikakav primer ni za šta, pogotovo u Libellus-u. To je ubedljivo njihovo najkonzistentnije izdanje, to sam već pominjao na forumu. Prosek po godini skoro 9. Dilan ni 5. Uskoro prestiže Mr. No-a regularnog koji je počeo 2007.



Kako je konzistentno ako mu pada tiraz 5 puta? Ja to vidim na nacin da guras pa ko isprati isprati.


Pa tako što mu se tiraža nije mijenjao već više od 8 godina.
I svih tih godina ima najveći tiraž od svih izdanja (osim sada početnog AF) a izlazi gotovo pa mjesečno - u prosjeku svakih 40 dana jedna knjiga u tiražu od 400 primjeraka !
To je i više nego konzistentno, teško da to netko može ponoviti.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
40089 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 21/07/2022 : 09:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Samo uzgred:
Neobično kvalitetan dijalog na ovom topicu.
Dakle - može se.



Apsolutno se moze kada se izmoderira kako valja spam.

@Logo111
Pa upravo to sto si napisao ide u prilog mojoj tvrdnji da je tempo unakazio inicijalni plan od 1200 komada. Ti si izgubio preko 60% tiraza koji si planirao. Da odbijes i 200 komada na prve brojeve dodjes do toga da ti je opet 60% tiraza izgubljeno. Rezultat sa jedne strane odlican tempo a sa druge cena visoka. Jeben je taj balans sta raditi ali ja ne bih tako radio. Naravno da ne treba doci na VC tempo ali nije ni ovo dobro. Sa strane P&L ne znam, verovatno vlasnicima jeste ali konzumentima, ne znam..

Ja na primer kada procitam turu Libellusa hocu da crknem do sledece, ne mogu docekati i meni, ponavljam pase taj tempo. Ali dosta njih bi mozda uzimalo da se malo uspori ritam.

Pre neki dan je jedan momak iz BG-a prodao celu kolekciju Zagora, mislim 88 komada. Ne pratim pa ne znam tacno broj. Ne prati vise. Alen iz Mostara je takodje prodao skoro sve. Jeste, neko drugi to kupi ali je cinjenica da je pracenje problem. Znam neke koji su razmisljali kupiti dobar deo stripova koji su se pojavili u ponudama ali su odustali jer znaju da za neke brojeve moraju platiti preko 100 EUR pa bi valjalo malo i Markosa poslusati sa reprintima.

Ne pokusavam da solim pamet, vec samo razmisljam naglas i mozda nekom sine neka bolja ideja. Meni je cilj da kompletiram kolekcije u ovom kvalitetu i ja necu odustati ali je takodje cilj da se sto vise ljudi nadje u ovom vozu i da cena bude povoljnija.

Mada, kada izreknes kritiku ili ideju koja lici na kritiku odmah si docekan na noz...

Patricia hic mea totus mundus est
Go to Top of Page

Marko R
Starting Member



Serbia
70 Posts

Member since 08/03/2015

Posted - 21/07/2022 : 09:38:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Marko R a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Samo uzgred:
Neobično kvalitetan dijalog na ovom topicu.
Dakle - može se.



Apsolutno se moze kada se izmoderira kako valja spam.

@Logo111
Pa upravo to sto si napisao ide u prilog mojoj tvrdnji da je tempo unakazio inicijalni plan od 1200 komada. Ti si izgubio preko 60% tiraza koji si planirao. Da odbijes i 200 komada na prve brojeve dodjes do toga da ti je opet 60% tiraza izgubljeno. Rezultat sa jedne strane odlican tempo a sa druge cena visoka. Jeben je taj balans sta raditi ali ja ne bih tako radio. Naravno da ne treba doci na VC tempo ali nije ni ovo dobro. Sa strane P&L ne znam, verovatno vlasnicima jeste ali konzumentima, ne znam..

Ja na primer kada procitam turu Libellusa hocu da crknem do sledece, ne mogu docekati i meni, ponavljam pase taj tempo. Ali dosta njih bi mozda uzimalo da se malo uspori ritam.

Pre neki dan je jedan momak iz BG-a prodao celu kolekciju Zagora, mislim 88 komada. Ne pratim pa ne znam tacno broj. Ne prati vise. Alen iz Mostara je takodje prodao skoro sve. Jeste, neko drugi to kupi ali je cinjenica da je pracenje problem. Znam neke koji su razmisljali kupiti dobar deo stripova koji su se pojavili u ponudama ali su odustali jer znaju da za neke brojeve moraju platiti preko 100 EUR pa bi valjalo malo i Markosa poslusati sa reprintima.

Ne pokusavam da solim pamet, vec samo razmisljam naglas i mozda nekom sine neka bolja ideja. Meni je cilj da kompletiram kolekcije u ovom kvalitetu i ja necu odustati ali je takodje cilj da se sto vise ljudi nadje u ovom vozu i da cena bude povoljnija.

Mada, kada izreknes kritiku ili ideju koja lici na kritiku odmah si docekan na noz...



Ako sam dobro razumeo tvoju ideju iz prethodnih postova, ti si mišljenja da, AKO bi recimo Zagor tempo bio znatno sporiji, tiraž bi i dalje mogao da bude oko 1000?

To je velika pretpostavka, ali ja ti opet kažem, i sa ovakvim tempom, mi ćemo stići Boneli kolor za oko 10 godina, i to pod uslovom da tempo ostane MINIMUM isti! Dakle, za celog kolor Zagora trebaće 20 godina! 20 godina života brate, to je prosečno 1/4, a ti bi SPORIJE.

Evo, reci ti koliko bi trebalo da izbace Zagora godišnje, da bi tiraž ostao oko 1000, reci svoje mišljenje. Pa da onda izračunamo koliko bi godina trebalo da se to završi. Takođe, opet pominješ reprinte, ali ponavljam, nije isto reprinotovati jednopuc ili nešto iz serijala koji ima DO 5 izdanja u odnosu na tamo neki br. 23 ili 63 od 500-600 i kusur epizoda.

Ja NEMAM odgovore na ova pitanja, i ISTO sam i na Lib forumu davio za neke reprinte, i voleo bih i dan-danas da se neki serijali ponovo štamapaju, ali ne mogu da zanemarim činjenicu da su PROBALI da reprintuju i zamalo pukli.

I samo da dodam, ja sam takođe zabrinut. Oni su povećali broj izdanja godišnje u najgorem mogućem trenutku, i očigledno krpe ove slabije serijale kojima pada tiraž sa novim, tipa Dampir, Alan Ford, Mr. No kolor, itd. Ali koliko će to moći tako da traje? Za kompletiranje cb Mr. No-a treba da čekam još 6, 7 godina! Zagor kao što smo već rekli, još minimum 10 godina da stignemo Italijane. Texa neću ni da pominjem. Dilan i Marti izlaze 3, 4 GODIŠNJE sad, tu se više ni ne nadam (da ne bude zabune, sve ovo se odnosi isključivo na GLAVNE serijale, super su Specijali, Maxiji, Giganti, Almanasi i ostalo, uzima se i to, ali ovo je ipak najbitnije).

Neka svako od nas razmisli koliko će godina imati tad, i koliko će nas TADA i dalje da uzima stripove redovno? Situaciju u svetu i ostala sranja i da ne ubacujem u jednačinu.

Edited by - Marko R on 21/07/2022 11:02:45
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
634 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 21/07/2022 : 09:44:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Evo recimo klinac od 15-godina čita stripove i skužio je da bi počeo sakupljati npr. Libellus Texove... Što bi mu netko od vas savjetovao?

Ja bih mu rekao da se mane čorava posla... Jednostavno je nemoguće nekome danas skupiti ikakvu cjelovitu kolekciju osim ako ne dobije na lotu i ako mu se posreći da netko odustane od skupljanja i rasproda svoju kolekciju.

Baš me zanima postoji li itko od kolekcionara da ima baš sve što je do sada izdao Libellus. I to samo oni koji su dovoljno stari da su počeli kupovati kada je Libellus započinjao. Tko je danas otkrio Libellus taj je nažalost zakasnio.

Meni je jasno kada se argumentira zašto reprinti nisu isplativi i zašto strip košta toliko koliko košta.

No što smo tako dobili, mali broj ljudi koji je ustrajan u kupovini tih serijala iz mjeseca u mjesec i koji nije odustao do danas. No neminovno je da će čak i neki od tih s vremenom odustajati (promjena životnih prioriteta, gubitak posla, pregazio ga bus na semaforu itd).

Znači stariji će s vremenom odustajati a novih će biti sve manje, em što je strip klincima sve manje zanimljiv em nema smisla početi skupljati neki strip od 150-tog broja. Pogotovo što je puno toga rasprodano a reprinta neće biti.

Ostaje ili se nadati da će ljudi prestati puniti kolekcije i kupovati samo povremeno ono što im se sviđa i ono što uopće mogu naći da se nije rasprodalo ili će se baza tako smanjiti da će biti 50tak upornih ljudi koji će kupovati vrlo skupe prinmjerke... E onda je pitanje do kada se tako Libellusu isplati. Bit će ih zanimljivo pratiti u godinama koje dolaze.

Edited by - Lorda on 21/07/2022 10:06:00
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



13941 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 21/07/2022 : 09:51:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Potpuno si u pravu. Sakupiti Texa na takav način gotovo je nemoguća misija.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10219 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 21/07/2022 : 10:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Čisto da provan utješit ove kojima je grozno šta će morat čekan 7-8-10 godina za kompletiranje serijala od 1000 brojeva.
XIII za kompletirat i pročitat mi je tribalo skoro 30 godina. Počelo se čitat u Gigantu, završilo prije par godina kad se Bookglobe smilova. Niti 20 epizoda.
Tornjeve mi je tribalo malo manje. Nekih dvadesetak godina za 10 epizoda.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
2051 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/07/2022 : 10:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ja bih mu savetovao da kupi probrane epizode Texa. Koji će mu cela kolekcija. Kupi desetak, dvadesetak brojeva i može da užuva u Texu. Ako se poželi, može tu i tamo nekad dokupiti koji broj. Ima toliko puno dobrih stripova kod drugih izdavača, da je glupost zarobiti se u sakupljanju jednog ili dva LL junaka...

Resistance is futile.
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
634 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 21/07/2022 : 10:11:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Eh,kada je biti kolekcionar isto vrsta "bolesti" i ovisnosti... Ja sam se na svu sreću izliječio na vrijeme i sada kupujem samo ono što ne moram rezervirati i ono što me veseli.

Slažem se da je najbolje za novčanik i mozak kupovati samo ponešto od dugovječnih serijala inače si čovjek riskira glavobolju i nasanicu
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10248 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/07/2022 : 10:14:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Čisto da provan utješit ove kojima je grozno šta će morat čekan 7-8-10 godina za kompletiranje serijala od 1000 brojeva.
XIII za kompletirat i pročitat mi je tribalo skoro 30 godina. Počelo se čitat u Gigantu, završilo prije par godina kad se Bookglobe smilova. Niti 20 epizoda.
Tornjeve mi je tribalo malo manje. Nekih dvadesetak godina za 10 epizoda.



LL/TT, Asteriks, Iznogud, Nataša su ti još bolji primjeri.
Go to Top of Page

darkwoodaxe
Senior Member



Croatia
1202 Posts

Member since 23/10/2006

Posted - 21/07/2022 : 10:14:27  Show Profile Show Extended Profile  Send darkwoodaxe a Private Message  Reply with Quote
kako bi stvar išla s tim reprintima. raidera dugo nije bilo na aukcijama. puno knjiga je bilo teško nabaviti, zimus se nas nekoliko borilo na visokim razinama za ovog junaka.
broj 4 mi se činio nenabavljiv. kada se pojavio kupio sam ga za 130 kuna, a nakon toga je otišao za 92. ok, to je nick, daleko najnepopularniji junak.
nathanove knjige se prodaju često od jedne kune i većina brojeva ode za 50 do 90 kuna.
zadnja neoštećena jedinica je otišla za 250 kuna, četvorke dugo nema, 22 za 250, a 44 i 45 odu preko 400 kuna. da nemam iskustvo prvog reprinta sad bi rekao da bi ti brojevi bili pun pogodak, a možda zanimaju 5 ili 10 ljudi.
samo treba pratiti kako se prodaju glanceri od 1 kune, neka netko stavi tex specijale, gigante, uostalom svatko može vidjeti na aukcijama. to je konstantna rasprodaja.
ili mister no, svi bi se zakleli da bi broj 3 i donekle 4 te oni brojevi 60+ bili pun pogodak za reprint. zašto bi bio broj 3 kada su prva 2 neslavno završila, a sjećam se tanašna jedinica je u ono davno vrijeme išla za 350 kuna na aukcijama, martin gigant (mislim 3 ili 4 ) preko 1000...
vrlo je upitno na 80 ili 130 knjiga puta x junaka ocijeniti koja bi knjiga i u kojoj mjeri trebala biti reizdana, pa da to ima smisla. zagor bi mogao biti izuzetak.
što se tiče drugih nakladnika, pričekajmo da s nepopularnim junacima doguraju do 100 knjige.
kako da se netko danas ukrca na taj vlak, kako će za 10, ako nas bude, godina...nikako.
čitat će nešto drugo. sumnajm da su dade 2004. razmišljali kako će netko 2030. započeti.
To je više generacijski projekt, pa dok ide ide.

Till I Collapse
Go to Top of Page
Page: of 397 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.94 seconds. Snitz Forums 2000