forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 11:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Prije no što je osvanuo Nestali istraživač Buratini je napisao 4 priče.

Prva Čovjek s puškom. Kao i Boseli Buratini ima problem kad ubaci puno detalja. Nije loše zamišljena priča ali nije baš najbolje izvedena plus što se Feri ne snalazi za razliku od Bijele Indijanke gdje je Feri izvrsno odradio posao. Dobar pustolovni trilerčić. Buratini u ovoj priči kao i u priči Bijela Indijanka obrađuje šablonu kako su bijelci krivi za sve nevolje Indijanaca.

Nemoguća misija. Akcijski obrađena ideja iz filma Draga, smanjio sam djecu. Devescovov crtež je pravo osvježenje.

Bijela Indijanka. Vjerojatno najbolja priča od ove dvije prethodne.

Četvrtu još nisam pročitao, to jest jesam, jako davno prije skoro 30 godina.

U redovnom serijalu Mutantova kći. Ne znam što bih rekao. Valjda je htio zauvijek uništiti jednu zločinku. Ima dosta Dilan dogovskog ponavljanja zločina. Valjda je Buratini previše čitao DD-a.

Mislim da sam skužio zašto pojedinci mrmljau kako Buratini voli puno opisivati. Eh sad to je mala maca za Boselija samo što Boseli zapapri sa nekim detaljima pa im se čini suvislo. Buratini to radi vrlo jednostavno bez preseravnja kako to pak radi Boseli. No to je nekako u Boneliju običaju u svih junaka. Napr u DD-u je vrlo često.



Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 11:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Jao propustih dobru raspravu. Vidim STinkya je napustio optimizam oko novih epizoda Zagora, dotuka ga Grande Bure

Samo Marolla od novih, jedini vridan čitanja.



Super, barem nećemo morati čitati vaše spam komentare.

Ponavljate se kao pokvarena gramofonska ploča krkstrgh, krkstrgh, krkstrgh.



Jao Kruger pa to je svojstvenije burinim svjedocima. Ne volite raspravu, volite buru jer volite buru.



A što imamo raspravljati kad vi branite ne-obranivo. Vi ste postali nekakvo okultno društvo boselijevih podanika i sve koji drugačije misle ne volite niti im dajete priliku da sa vama obrišu pod.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 12:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Jao propustih dobru raspravu. Vidim STinkya je napustio optimizam oko novih epizoda Zagora, dotuka ga Grande Bure

Samo Marolla od novih, jedini vridan čitanja.



Super, barem nećemo morati čitati vaše spam komentare.

Ponavljate se kao pokvarena gramofonska ploča krkstrgh, krkstrgh, krkstrgh.



Jao Kruger pa to je svojstvenije burinim svjedocima. Ne volite raspravu, volite buru jer volite buru.



A što imamo raspravljati kad vi branite ne-obranivo. Vi ste postali nekakvo okultno društvo boselijevih podanika i sve koji drugačije misle ne volite niti im dajete priliku da sa vama obrišu pod.





Eto brisao bi o pod al ti ne damo hhahah kakav je to paradoks.

Malo tko je bosellija iskritizirao kao ja, miješaš me s nekim.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 12:51:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Jao propustih dobru raspravu. Vidim STinkya je napustio optimizam oko novih epizoda Zagora, dotuka ga Grande Bure

Samo Marolla od novih, jedini vridan čitanja.



Super, barem nećemo morati čitati vaše spam komentare.

Ponavljate se kao pokvarena gramofonska ploča krkstrgh, krkstrgh, krkstrgh.



Jao Kruger pa to je svojstvenije burinim svjedocima. Ne volite raspravu, volite buru jer volite buru.



A što imamo raspravljati kad vi branite ne-obranivo. Vi ste postali nekakvo okultno društvo boselijevih podanika i sve koji drugačije misle ne volite niti im dajete priliku da sa vama obrišu pod.





Eto brisao bi o pod al ti ne damo hhahah kakav je to paradoks.

Malo tko je bosellija iskritizirao kao ja, miješaš me s nekim.



Koliko sam ja primijetio ti stalno kritiziraš Buratinija a sve što radiš je ponavljanje jednog te istog.

Brisanje od pod nije paradoks, ne dozvoljavate osobama koje imaju drugačije mišljenje da izreknu svoje viđenje. Odmah slijedi omalovažavanje što je znak slabosti.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 12:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Jao propustih dobru raspravu. Vidim STinkya je napustio optimizam oko novih epizoda Zagora, dotuka ga Grande Bure

Samo Marolla od novih, jedini vridan čitanja.



Super, barem nećemo morati čitati vaše spam komentare.

Ponavljate se kao pokvarena gramofonska ploča krkstrgh, krkstrgh, krkstrgh.



Jao Kruger pa to je svojstvenije burinim svjedocima. Ne volite raspravu, volite buru jer volite buru.



A što imamo raspravljati kad vi branite ne-obranivo. Vi ste postali nekakvo okultno društvo boselijevih podanika i sve koji drugačije misle ne volite niti im dajete priliku da sa vama obrišu pod.





Eto brisao bi o pod al ti ne damo hhahah kakav je to paradoks.

Malo tko je bosellija iskritizirao kao ja, miješaš me s nekim.



Koliko sam ja primijetio ti stalno kritiziraš Buratinija a sve što radiš je ponavljanje jednog te istog.

Brisanje od pod nije paradoks, ne dozvoljavate osobama koje imaju drugačije mišljenje da izreknu svoje viđenje. Odmah slijedi omalovažavanje što je znak slabosti.



Sve ti se miša, prvo kod mene nema svetih krava i svi se kritizira i nikad nisam bio tako isključiv. Koji mi, priviđaju ti se neprijatelji.

Edited by - Poncho on 13/04/2023 13:05:30
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 13:00:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Ne sjećam se tvojih kritika Boselija. Ajd napi nešto pa da vidimo.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 13:06:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Ne sjećam se tvojih kritika Boselija. Ajd napi nešto pa da vidimo.





Jebiga to je tvoj problem, nekako si sebi iskonstruirao stakleno zvono, eho komoru, zaštitni bubble.

Provjeri ako te zanima u prijašnjim upisima.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 13:54:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Topic ima 1181 stranica. Pokušao sam nasumično i naletjeh na nekakvu raspravu oko usporedbe Nolite i Buratinija. Likovi ističu kako Buratini stalno nešto objašnjava. Heh, a Nolita kao ne.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 13:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Topic ima 1181 stranica. Pokušao sam nasumično i naletjeh na nekakvu raspravu oko usporedbe Nolite i Buratinija. Likovi ističu kako Buratini stalno nešto objašnjava. Heh, a Nolita kao ne.





Ne da Bure objašnjava, on je kralj objašnjavanja. A mogao bi se zakleti da u zadnje vrime namjerno forsira to kao odgovor kritičarima jer ga i talijani jebu za stalna objašnjavanja.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

Topic ima 1181 stranica. Pokušao sam nasumično i naletjeh na nekakvu raspravu oko usporedbe Nolite i Buratinija. Likovi ističu kako Buratini stalno nešto objašnjava. Heh, a Nolita kao ne.





Ne da Bure objašnjava, on je kralj objašnjavanja. A mogao bi se zakleti da u zadnje vrime namjerno forsira to kao odgovor kritičarima jer ga i talijani jebu za stalna objašnjavanja.



Pročitaj neki DD pa ćeš vidjeti koliko tamo ima objašnjavanja.

Boseli je još dosadniji.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:22:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Krugeru, doom je stavio jedan odličan post u topicu o Kikiju Manituu o ovom fenomenu "objašnjavanja".
Ono što gotovo svi čitatelji vide kod Burattinija, a ti ne, je tzv. trbuhozborenje = objašnjavanje bespotrebnih, banalnih stvari i objašnjavanje koje ne izrasta iz priče, nego ga Burattini stavi kao postupak kojim si olakšava da ispriča priču.

Objašnjavanje se u ovakvim tekstovima, a to su svi ti pop stripovi, ne da izbjeći skroz. Tako svaki autor "objašnjava". Jer je to jeftinije, lakše itd. da se uradi neka priča. Ali kod Burattinija je najgrđe, jer on si skroz olakšava, i stavlja "objašnjenja" u usta likova, a nije se potrudio izgraditi neki smisleni kontekst. Npr. uzmeš Nolittinu Vječnu magiju, i uvidjet ćeš da tamo objašnjavanje dolazi tek nakon 100 stranica, 100 stranica uvađanja i građenja priče, i još se uopće ni ne nalazimo u radnji, još se ne zna zaplet i što će sve slijediti.

Kod Bosellija je objašnjavanje, recimo u Specijalnom agentu, također svrsishodnije i bolje uklopljeno, jer nakon raznih događaja kojima su svjedočili, Zagor i prijatelji sjede oko vatre, i pokušavaju rekonstruirati što se dogodilo. To ima nekog smisla.

Burattinijevo objašnjavanje, za koje uvodi Verybada, kao suvišan lik, a jedina mu je funkcija ovo trbuhozborenje, odigrava se u potpuno suludim uvjetima - u jahanju. O tome smo već pričali, i posebno sam analizirao taj dio. Burattini nema smisla za prave epske priče, i za fino vođenje radnje. On bi samo na brzinu, preko reda bi nešto objasnio i kao da smo s time svršili.
A to sve sve možeš uvidjeti čitajući izvedbe ovih autora: Nolitta je suveren pripovjedač, Boselli je blizu, u najboljim izdanjima parira, Burattini jako jako teško. Ostaje Močvara robijaša kao jedan epski Zagor (trebam to ponoviti pa vidjeti može li se sada održati).
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:34:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

Topic ima 1181 stranica. Pokušao sam nasumično i naletjeh na nekakvu raspravu oko usporedbe Nolite i Buratinija. Likovi ističu kako Buratini stalno nešto objašnjava. Heh, a Nolita kao ne.





Ne da Bure objašnjava, on je kralj objašnjavanja. A mogao bi se zakleti da u zadnje vrime namjerno forsira to kao odgovor kritičarima jer ga i talijani jebu za stalna objašnjavanja.



Pročitaj neki DD pa ćeš vidjeti koliko tamo ima objašnjavanja.

Boseli je još dosadniji.



Ovo je argument? I drugi su?

Kad te uhapsi policija jer si hipotetički upravo raskomadao kurvu sjekirom branit ćeš se na sudu da su i drugi to činili?

O ovom poznom Boselliju sam se već više puta negativno izrazio, na Texovima koje sam čita. Dylana sam čitao samo klasični period ove novije mi se ne daju, jer je opći konzenzus da se serijal davno izliza.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Krugeru, doom je stavio jedan odličan post u topicu o Kikiju Manituu o ovom fenomenu "objašnjavanja".
Ono što gotovo svi čitatelji vide kod Burattinija, a ti ne, je tzv. trbuhozborenje = objašnjavanje bespotrebnih, banalnih stvari i objašnjavanje koje ne izrasta iz priče, nego ga Burattini stavi kao postupak kojim si olakšava da ispriča priču.

Objašnjavanje se u ovakvim tekstovima, a to su svi ti pop stripovi, ne da izbjeći skroz. Tako svaki autor "objašnjava". Jer je to jeftinije, lakše itd. da se uradi neka priča. Ali kod Burattinija je najgrđe, jer on si skroz olakšava, i stavlja "objašnjenja" u usta likova, a nije se potrudio izgraditi neki smisleni kontekst. Npr. uzmeš Nolittinu Vječnu magiju, i uvidjet ćeš da tamo objašnjavanje dolazi tek nakon 100 stranica, 100 stranica uvađanja i građenja priče, i još se uopće ni ne nalazimo u radnji, još se ne zna zaplet i što će sve slijediti.

Kod Bosellija je objašnjavanje, recimo u Specijalnom agentu, također svrsishodnije i bolje uklopljeno, jer nakon raznih događaja kojima su svjedočili, Zagor i prijatelji sjede oko vatre, i pokušavaju rekonstruirati što se dogodilo. To ima nekog smisla.

Burattinijevo objašnjavanje, za koje uvodi Verybada, kao suvišan lik, a jedina mu je funkcija ovo trbuhozborenje, odigrava se u potpuno suludim uvjetima - u jahanju. O tome smo već pričali, i posebno sam analizirao taj dio. Burattini nema smisla za prave epske priče, i za fino vođenje radnje. On bi samo na brzinu, preko reda bi nešto objasnio i kao da smo s time svršili.
A to sve sve možeš uvidjeti čitajući izvedbe ovih autora: Nolitta je suveren pripovjedač, Boselli je blizu, u najboljim izdanjima parira, Burattini jako jako teško. Ostaje Močvara robijaša kao jedan epski Zagor (trebam to ponoviti pa vidjeti može li se sada održati).




Baš je Nolita taj koji voli objašnjavati, ne znam od kud je krenulo ali kod Nolite se vidi utjecaj tada jako popularnog G.F. Ungera, pisca trash westerna. Mada smo mi navikli na te Nolitine naivštine kojih je jako puno.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho


O ovom poznom Boselliju sam se već više puta negativno izrazio, na Texovima koje sam čita. Dylana sam čitao samo klasični period ove novije mi se ne daju, jer je opći konzenzus da se serijal davno izliza.




Meni su Boselijevi Teksovi lakši za čitati jer u tom slučaju Boseli ne odudara od zadane šprance Teksa. Boselijev Zagor je puno nečitljiviji jer u tom slučaju Boseli ima nekakvu valjda svoju slobodu.

Da, DD se izlizao, što je normalno za junaka sa toliko ispričanih priča.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Baš je Nolita taj koji voli objašnjavati



Nije tako. Ovako se ne može pričati, jer ti samo bezveze okrećeš što god ti se kaže. A ne staviš primjer; ne uzmeš strip i ne uradiš analizu.
Ti uopće ne kužiš što je to rasprava, nego to vidiš samo kao nekakvo nadmudrivanje. I sad si ti faca, jer znaš okrenuti. A to može svatko, to je djetinjasto.

Uzmi Vječnu magiju i konkretno izvadi gdje vidiš problem. Da vidimo kako objašnjava Nolita, a kako Burattini. Ja sam izvadio konkretno (topic Kiki Manitu) kako Burattini objašnjava, stavio sam citate i njegove rečenice. I smisao svega toga.

Daj ti uradi za Nolittu, pa da vidimo.

Evo, ne znam kako bih ti više pomogao da uđeš u ozbiljno raspravljanje. Ne nadmudrivanje, i vrtenje u krug. Nego u raspravu, a ovdje i jesmo zbog toga: da pričamo o stripovima, po mogućnosti - ozbiljno.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 15:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Kruger

Baš je Nolita taj koji voli objašnjavati



Nije tako. Ovako se ne može pričati, jer ti samo bezveze okrećeš što god ti se kaže. A ne staviš primjer; ne uzmeš strip i ne uradiš analizu.
Ti uopće ne kužiš što je to rasprava, nego to vidiš samo kao nekakvo nadmudrivanje. I sad si ti faca, jer znaš okrenuti. A to može svatko, to je djetinjasto.

Uzmi Vječnu magiju i konkretno izvadi gdje vidiš problem. Da vidimo kako objašnjava Nolita, a kako Burattini. Ja sam izvadio konkretno (topic Kiki Manitu) kako Burattini objašnjava, stavio sam citate i njegove rečenice. I smisao svega toga.

Daj ti uradi za Nolittu, pa da vidimo.

Evo, ne znam kako bih ti više pomogao da uđeš u ozbiljno raspravljanje. Ne nadmudrivanje, i vrtenje u krug. Nego u raspravu, a ovdje i jesmo zbog toga: da pričamo o stripovima, po mogućnosti - ozbiljno.




Budem kad pročitam neki njegov strip, za sad sam primijetio gomilu naivnih scena.
Čitam DD-a i vidim gomilu toga što se pripisuje Buretu. Čitam onog obojanog Zagora i opet gomilu toga što pripisuju Buretu ( mada je ta priča od strane forumaša dosta popljuvana ).

Što se tiče nadmudrivanja, ne bih rekao.

Edited by - Kruger on 13/04/2023 15:04:34
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 14/04/2023 : 11:30:26  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
opet se izvlači argument da bure ne zna pisati epske priče, a bozeli kao zna. Šta je uopće epska priča, je li to samo neko dugo putovanje kroz ameriku, afriku, druge dimenzije, beskonačni ratovi između dobrih i zlih. ako je to kriterij onda bozeli zna pisati epske priče, ali u njima ja ne vidim neke dublje radnje povezane sa stvarnim događajima ili realnošću niti vidim neku dublju razradu likova. uglavnom se nižu bezrojne avanture sa raznim čudovištima, nekada uvodi i međudimenzionalne ratove, borbe između suprostavljenih klanova. uglavnom svega bude nabacano i rezultat je, barem meni, nečitljiv. Uvijek na kraju svi sjednu za isti stol pa bude kao neko druženje pozitivaca. Bure je recimo napisao po meni jednu dobru epsku priču dugo putovanje koja je djelomično i utemeljena na stvarnim događajima i bolja mi je od bilo koje bozelijeve epske priče.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4250 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 14/04/2023 : 13:12:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Boselli nema dublju razradu likova...

adriano daj mi reci kako se osjećaš kad recimo pročitaš ovakvu Buretovu karakterizaciju likova




Bok, kako si.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 14/04/2023 : 18:39:18  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Posalji neku bozelijevu skicu sa dubokoumnim dijalogom
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4250 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 14/04/2023 : 20:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Je kako da ne, sad bi ti da te ja zabavljam. Stavi si je sam.

Ako već nešto braniš (ili napadaš) onda ti je dužnost to potkrijepiti nekakvim dokazima. Ja sam stavio primjer Burattinijevog "osjećaja" za razradu likova. Tu je, crno na bijelo, u svoj svojoj plastičnosti, neprirodnosti i tragikomičnoj plitkosti koja je primjerenija slikovnici za vrtićku djecu a ne adolescentima. Nedobog odraslima.
Da, Boselli se zna utopiti u megalomanskoj ambiciji i napisati nečitljive stvari, uglavnom je to u Dampyru ali bogami usro je i trećeg Kandraxa i još nekoliko stvari. Ipak, u pravilu ne vrijeđa inteligenciju čitatelja, za razliku od Burattinija kojem je to s vremenom postalo gotovo pa osnovicom u pisanju, auz neke druge pokazatelje (kompleks ritornoa) vjerojatno je u nekom djelu i imanentno.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 15/04/2023 : 00:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Obojica imaju svoje vrline i mane, Ali jednoga se Po meni neopravdano glorificira preko svake mjere a drugoga se kritizira vec Po nekoj uhodanoj shemi. uz Svaki komentar vezan za zagora obavezno Mora biti i kritika bureta, cak Ako i nije scenarist epizode a cesto se desi da ga kritiziraju Bez da Su i procitali Strip.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 15/04/2023 : 13:51:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Je kako da ne, sad bi ti da te ja zabavljam. Stavi si je sam.

Ako već nešto braniš (ili napadaš) onda ti je dužnost to potkrijepiti nekakvim dokazima. Ja sam stavio primjer Burattinijevog "osjećaja" za razradu likova. Tu je, crno na bijelo, u svoj svojoj plastičnosti, neprirodnosti i tragikomičnoj plitkosti koja je primjerenija slikovnici za vrtićku djecu a ne adolescentima. Nedobog odraslima.
Da, Boselli se zna utopiti u megalomanskoj ambiciji i napisati nečitljive stvari, uglavnom je to u Dampyru ali bogami usro je i trećeg Kandraxa i još nekoliko stvari. Ipak, u pravilu ne vrijeđa inteligenciju čitatelja, za razliku od Burattinija kojem je to s vremenom postalo gotovo pa osnovicom u pisanju, auz neke druge pokazatelje (kompleks ritornoa) vjerojatno je u nekom djelu i imanentno.



Zoro nam je otkrio jednog blogera joe7
Lik je kritičan i prema Biratiniju i prema Boseliju, mada ja stječem dojam kako je prema Buratiiju milostiviji a prema Boseliju na zagoru masakr.
On na primjer zamjera kako Boseli ne radi karakterizaciju pojedinih likova u radnji.
Jako mi se sviđa jedna njegova opaska za Boselija:

...

Likovi, glavni i sporedni, u tisuću riječi govore ono što se itekako može reći i u deset: znakovita je scena u kojoj sam Zagor kaže da su sve one babe. Dijalozi uvijek vrijede pola priče: ako su dobri, pola priče je već promovirano bez obzira na radnju; obrnuto, vozite s povučenom ručnom kočnicom.
To je Boseli lik koji će te udaviti bespotrebnim i besmislenim dijalozima.

...

Još jedna izvrstan komentar:

...

Ostali glumci umiru kao muhe samo zato što... je ostalo samo nekoliko stranica prije zatvaranja knjige.

...

Odličan opis Boselija, došao kraj i sad treba smiliti završetak on će nešto smisliti što nema veze s vezom. Umjetno, hladno, plastično matematički izračunato.

Komentaro:

...

Dijalozi _...Zaboga, ovdje su ponekad samo mučenje. U redu, teško je pisati zadivljujuće dijaloge... ali to ne opravdava (često) pribjegavanje floskulama za 12-godišnje čitatelje. . Izbjegavam nabrajati primjere, inače ću tamo prespavati. Dijalog je važan : jedna pogrešna rečenica može kastrirati dramatičan učinak cijele sekvence. Boselli bi trebao više poraditi na njima, ili barem dati nekome da ih pročita prije završne izrade scenarija , kako bi provjerio njihovu učinkovitost.

Ukratko, ispada da je luda starica tek tko zna kakva pojava bačena u veliku Bosellian minestrone. Minestrone u kojoj se okusi pojedinačnih sastojaka nasumično miješaju, što na kraju rezultira teškim i neprobavljivim jelom.

...

Boseli je teško neprobavljivo jelo.

Onaj pak drugi bloger Ivan je spomenuo kako Buratini uvodi avanturistički triler što je pak preuzeto od Nolite. Eto Buratini pak ipak nešto uzima od Nolite, bliži mu je.

Još jedan dobar komentar.
Ipak, mnoge Nolittine najbolje priče bile su "priče za djecu" (iako ne samo za djecu, naravno); jednostavne, linearne, korisne čitateljima bilo koje dobi bez mučenja mozga da ih razumiju. Više od “priča”, bile su to bajke.



Edited by - Kruger on 15/04/2023 13:54:05
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/04/2023 : 14:10:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Prvo,
joe nije ultimativno mjerilo, odnosno, njegova nije zadnja.

Drugo,
on je Nolitta fan. Premda ne nolitta-tip, jer ne kuži Nolittino shvaćanje svijeta, čim nije razumio Sclavijevu i Bosellijevu priču na razini na kojoj se to treba shvatiti.

Treće,
on, za razliku od tebe, razumije gdje tko stoji i koji su kapaciteti pojedinog autora. Tako on za Sclavija i Bosellija prihvaća da su jedni od najvećih talijanskih autora stripa. To on izričito kaže. Burattinija ne spominje u tom laskavom kontekstu, jer mu je sasvim jasno da se radi o tutleku.

Četvrto,
kada razumije tko je Boselli, onda sam sebe pobija s ovim komentarima koje ti stavljaš, jer tu je njega ponio njegov dar za ironiju, također i njegova sitna zajedljivost, što mu Boselli ne daje onakvog, i samo onakvog Zagora kako si je on zamislio. On dobro vidi da je Boselli jedan od najboljih u tal. stripu, samo što mu se taj vid, takorekuć, pomračuje kad vidi njegovog Hellingena - jer ne podnosi fantasy, to ga vužge. Ali, ovo što on priča ne stoji - zato on i ne može baš dati konkretne primjere - jer: a kako bi onda Boselli, i prema njegovim riječima, bio to što jest, kada bi pisao bezvezne dijaloge i bezvezne likove??? Ta zar se upravo u tome ne sastoji vještina stvaranja dobrih priča? Dakle, joe se malo zabunio, i tu je njega ostavio njegov smisao za humor.

Inače,
samo Poe u Bosellijevom Hellingenu je lik koji je a) odlično okarakteriziran b) idejno vrh c) savršeno uklopljen u priču d) dijalozi su mu odlični.

Možeš li ti, ili joe, izvući jednog tako dobro okarakteriziranog lika, iz DVA Burattinijeva Hellingena?
Svi su bezlični i skroz banalni. Za zaborav, odnosno, svi i jesu zaboravljeni.

Edited by - stinky on 15/04/2023 14:10:33
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 15/04/2023 : 14:40:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Prvo,
joe nije ultimativno mjerilo, odnosno, njegova nije zadnja.

Drugo,
on je Nolitta fan. Premda ne nolitta-tip, jer ne kuži Nolittino shvaćanje svijeta, čim nije razumio Sclavijevu i Bosellijevu priču na razini na kojoj se to treba shvatiti.

Treće,
on, za razliku od tebe, razumije gdje tko stoji i koji su kapaciteti pojedinog autora. Tako on za Sclavija i Bosellija prihvaća da su jedni od najvećih talijanskih autora stripa. To on izričito kaže. Burattinija ne spominje u tom laskavom kontekstu, jer mu je sasvim jasno da se radi o tutleku.

Četvrto,
kada razumije tko je Boselli, onda sam sebe pobija s ovim komentarima koje ti stavljaš, jer tu je njega ponio njegov dar za ironiju, također i njegova sitna zajedljivost, što mu Boselli ne daje onakvog, i samo onakvog Zagora kako si je on zamislio. On dobro vidi da je Boselli jedan od najboljih u tal. stripu, samo što mu se taj vid, takorekuć, pomračuje kad vidi njegovog Hellingena - jer ne podnosi fantasy, to ga vužge. Ali, ovo što on priča ne stoji - zato on i ne može baš dati konkretne primjere - jer: a kako bi onda Boselli, i prema njegovim riječima, bio to što jest, kada bi pisao bezvezne dijaloge i bezvezne likove??? Ta zar se upravo u tome ne sastoji vještina stvaranja dobrih priča? Dakle, joe se malo zabunio, i tu je njega ostavio njegov smisao za humor.

Inače,
samo Poe u Bosellijevom Hellingenu je lik koji je a) odlično okarakteriziran b) idejno vrh c) savršeno uklopljen u priču d) dijalozi su mu odlični.

Možeš li ti, ili joe, izvući jednog tako dobro okarakteriziranog lika, iz DVA Burattinijeva Hellingena?
Svi su bezlični i skroz banalni. Za zaborav, odnosno, svi i jesu zaboravljeni.



Opet okrećeš pilu naopako.

Prvo ti stoji.

Druga, tvrdnja je više tvoj obračun sa nekim tko ima što reći protiv dva " boga ".

Treće, možda on govori reda radi da su vrhunski pisci. G.H. Unger je pisao smeće od priča pa se prodavao u ogromnoj količini i ljudi su ga voljeli.
Meni je Boseli tuntlek, Sclavi ne, ali da je spaljen, jest.

četvrto
Meni se sviđaju ti komentari jer slično razmišljam. Tko normalan može voljeti bezveznog boselija.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/04/2023 : 14:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Drugim riječima, ne možeš nam predstaviti NIJEDNOG Burattinijevog lika iz njegove dvije priče o Hellingenu, koji je dobro okarakteriziran.

A odgovaraš opet samo reda radi, tj. opet ti je do prepiranja i vrtenja u krug.
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.47 seconds. Snitz Forums 2000