forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 210

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 09/08/2024 : 17:42:58  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Kad smo pomenuli "američki Boneli", pao mi je na pamet Walking Dead, ali i tamo ime sive.



Walking Dead po meni ima sustinskiju razliku od Bonelija nego prisustvo sive: to je i zamisljeno i odradjeno kao relativno kratak (32 TPB-a) zaokruzen serijal gde glavni likovi stare, bivaju obogaljeni, umiru. Ima i retkih Bonelija gde lik umire i zavrsava serijal ali Boneli je po meni sinonim za "vecne" stripove junaka koji ne stare (ima izuzetaka koji potvrdjuju pravilo) i koji mogu uglavnom da se citaju nezavisno ili u relativno kratkim arc-ovima (2-5 epizoda mada i ovde ima izuzetaka). I Bonelija ima preko 1000 epizoda za neke junake. Boneli takodje za dosta junaka ima price tipa "junakovo detinjstvo", "junakova proslost"... Dakle po tome je mnogo slicniji nekim americkim superherojima.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12281 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 09/08/2024 : 18:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Die Schatten der Aufklärung (Splitter 2024, 64 str / L'ombre des lumières) - Ayroles & Guérineau

Prvi album od planirana tri (ponovo trilogija) Drugi je najavljen za početak 2025.

Prijevod s njemačkog bi bio Sjene prosvjetiteljstva dok je naziv originala dvosmislen.

Alain Ayrloes je našim čitateljima dobro poznat autor. Fibra je objavila četiri njegova serijala. (Plašt i očnjaci 2019, Garulfo 2020, Podmukle Indije 2020), D 2021).
Strip publika ga jako cijeni. S razlogom, Ayroles je čovjek književnosti i jako je rječit.



Iz razgovora s autorima doznajemo da je projekat star 20 godina, Ayroles radi dugoročno, kako sam kaže.
Zašto Richard Guérineau? “Priča je avanturistička i povijesna, u njoj ima i drame i psihologije, a ima i vrlo suptilnih stvari....
Trebao nam je netko tko može grafički jednostavno prelaziti s jedne na drugu. Netko tko ima raznovrsne talente i vještine. Nema mnogo crtača koji su u stanju to učiniti.
Richard je svojim djelima pokazao da je u stanju napraviti vrlo precizan realizam i istovremeno komediju ili vrlo dinamične i vrlo izražajne stvari.”

Koga zanima više, može pročitati ovdje: https://la-ribambulle.com/dans-la-bulle-de-alain-ayroles-et-richard-guerineau/

Priča svoj početak ima u Francuskoj. U tajnom odjeljku antiknog pisaćeg stola slučajno je otkrivena opsežna prepiska kavalira de Saint-Sauveura iz 18 stoljeća.
Pa tko je bio vitez de Saint-Sauveur? Iz mnogobrojnih pisama doznat ćemo da se radi o beskrupuluznom i pokvarenom varalici koji se lukavošću i prevarama uzdigao u najviše sfere plemstva...

Da ne otkrivam previše, samo ću reći da se meni uvod odnosno početak jako svidio. A mjesto radnje drugog albuma obećava i više. Jedva čekam nastavak.
Ipak imam i što prigovoriti. Jako puno likova a mnogi imaju teško pamtljiva i dugačka francuska imena pa čitatelju nije lako pratiti tko sve i komu piše. (Justin Fleuri de Saint-Sauveur, Corentin du Préau de Vazelles i sl.)
Ima i dosta nepoznatih riječi čije značenje nije baš opće poznato osim ako ne znate francuski, a ne stoje nigdje pojašnjenja. (la paix, passacaille, justaucorps, palmette, libertin, postillone...). Minus izdavaču.
Zna biti zamorno pa se preporuča naknadno čitanje. (Dvaput je dvaput). Ali kada jednom uhvatite ritam, onda uronite u priču, zabavljate se i uživate.

Odabir Guérineaua čini se dobrom odlukom. Crtež klasičan, detaljan i bogat. Vizualno mi puno bolje izgleda od, recimo, Samo tišina. (Fibra, 2022).

Preporuka čitateljima, a izdavači će ovo ionako objaviti samo ćemo se načekati ako budemo čekali da objave integral!




- Novi učitelj ne čini se obrazovanim.
+ Ali dobar je kršćanin. Bogobojaznost je izvor svake poslušnosti.



- Pričajte mi što ima novoga u gradu!



- Dovoljno je samo malo nagnuti se kroz vrata karose, da bi se vidjela bijeda čiji pogled je nepodnošljiv i meni i Vama.



- Jeste li pročitali Rasprave o dinamici? Jedva čekam čuti Vaše mišljenje.



- Glupa krava! Mene je našla ismijavati!





Have mercy
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6177 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 09/08/2024 : 18:50:09  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
A bolje pričekati integral, nego čekati pojedinačne epizode...to mi je veće mučenje...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1546 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/08/2024 : 20:51:41  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Die Schatten der Aufklärung (Splitter 2024, 64 str / L'ombre des lumières) - Ayroles & Guérineau

Ipak imam i što prigovoriti. Jako puno likova a mnogi imaju teško pamtljiva i dugačka francuska imena pa čitatelju nije lako pratiti tko sve i komu piše. (Justin Fleuri de Saint-Sauveur, Corentin du Préau de Vazelles i sl.)
Ima i dosta nepoznatih riječi čije značenje nije baš opće poznato osim ako ne znate francuski, a ne stoje nigdje pojašnjenja. (la paix, passacaille, justaucorps, palmette, libertin, postillone...). Minus izdavaču.
Zna biti zamorno pa se preporuča naknadno čitanje. (Dvaput je dvaput). Ali kada jednom uhvatite ritam, onda uronite u priču, zabavljate se i uživate.



Ayroles je cudo od scenarista, ali ovaj strip nije za svakoga i mislim da izvan Francuske nema svoje publike. Mnogi ce ga kupiti "da probaju", jer je iz pera scenarista drugih stripova koji su im se jako svidjeli, ali ce ogromna vecina citatelja odustati i prije kraja ovog albuma (od 72 stranice).
Hrpa humora ovisi o tome moze li citatelj uhvatiti referencu, koja pretpostavlja visoku razinu nacitanosti i opcenito kulture, a ako ne uspije - umjesto humoristicnosti, efekt je zamornost.
Poznavanje francuskog, recimo, ne pomaze puno u vezi ovih termina koje si naveo (osim la paix i donekle, bar u opcem smislu, libertin) - izvorni govornici francuskog koji nisu konzumirali kulturu tog razdoblja nece ih znati, dok ce ih, npr., visoko obrazovani Englez bez problema prepoznati, jer su (skoro) isti u engleskom jeziku.
Donekle je to slucaj bio vec i s "Plastom i ocnjacima", i tamo je bila gomila duhovitih visoko-kulturnih referenci koje ce prosjecnom citatelju promaknuti, ali je to tamo bilo puno manje bitno, jer je strip bio ludo zabavan i bez toga. Ovdje nisam siguran koliko stvar funkcionira na razini same price. Cinjenica da je spojio "Opasne veze" i "Posljednjeg Mohikanca" ce zabaviti, ali ako u naredna dva albuma ne uvede neke promjene, mislim da ce biti slabo citan i cak se bojim da se izdavac ne odluci prekinuti serijal.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12281 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 09/08/2024 : 21:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Sve to stoji što kažeš. Vjerojatno se nešto od humora izgubilo i u njemačkom prijevodu ali ga ima.

Vjerujem da če Novi svijet i svježa krv puno dobroga donijeti.
Mene je Ayroles u svakom slučaju pridobio, imam povjerenja u njega.

Have mercy
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 10/08/2024 : 20:33:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by Vlaadisha
Kad smo pomenuli "američki Boneli", pao mi je na pamet Walking Dead, ali i tamo ime sive.



Walking Dead po meni ima sustinskiju razliku od Bonelija nego prisustvo sive: to je i zamisljeno i odradjeno kao relativno kratak (32 TPB-a) zaokruzen serijal gde glavni likovi stare, bivaju obogaljeni, umiru. Ima i retkih Bonelija gde lik umire i zavrsava serijal ali Boneli je po meni sinonim za "vecne" stripove junaka koji ne stare (ima izuzetaka koji potvrdjuju pravilo) i koji mogu uglavnom da se citaju nezavisno ili u relativno kratkim arc-ovima (2-5 epizoda mada i ovde ima izuzetaka). I Bonelija ima preko 1000 epizoda za neke junake. Boneli takodje za dosta junaka ima price tipa "junakovo detinjstvo", "junakova proslost"... Dakle po tome je mnogo slicniji nekim americkim superherojima.

Apsolutno.

I kod Amera je western bio popularan, ali uglavnom tokom Zlatnog doba stripa, što odgovara popularnosti žanra na filmu. Svako ima svoje favorite, ali meni je najdraži Outlaw Kid. Sjajno ga je crtao Doug Wildey, u SAD poznat po animiranoj seriji Jonny Quest (koja se, mislim, nije prikazivala kod nas?). Priče su kratke, sa puno teksta a malo akcije, a drama se rešava jednim pucnjem ili krošeom. Po formi zato više odgovara Crtanim romanima nego Zlatnoj seriji. Iako je reprintovan više puta u sveskama, mislim da ne postoji kolekcija poput Essentiala. Ne znam da li su u pitanju materijali, prava ili nedostatak interesovanja, ali šteta.



Lance inače ima jednu fatalnu manu koju ljubitelji Bonelija ne praštaju, a to je tajni identitet. Marvel ga je čak reklamirao kao Spider-Mana na Divljem zapadu. Nisam siguran da li je ovaj trougao Superman-Lois-Clark bio neophodan. Ide to unazad do Zorroa, ali ovde je obavezna devojka (koja se naravno zove Belle). Jedino Zagor ima sličan MO, ali i on čuva vašarske trikove samo za Indijance (i to lakoverne, ne znam da li je onaj geek Mnogooki popušio foru). Po tome je bliži Phantomu, koji je opet deda svih superheroja.



Wildey se pred kraj života vratio westernu i uradio serijal Rio, po kojem ga ovde znamo (barem smo na Darkvudu pričali o tome). Prvobitno je izlazio u nekoj antologiji, ali mu je Comico (ne Komiko) izdao zbirku, potom i Dark Horse jedan broj u prestige formatu, a svakako preporuka za integral ako ste fan kaubojaca, BD ili prosto dobrog crteža. Sad će neko reći da je ovo već izdato kod nas









Sveska desno, fotkana za usporedbu, je uzgred moj omiljeni od westerna koji spadaju u rane radove Kirbyja, Romite Sr, Busceme itd. Možda zato što sam ga čitao kao klinac na srpskom, a možda zato što je najbliži Spajdiju ili još bolje ranom Daredevilu (jer i ovaj se zove Matt i advokat je u civilu).

I tako smo opet stigli do superheroja.

Btw i oni su izlazili u ZS, barem jednom: u drugom broju, dok se još eksperimentisalo sa konceptom edicije, štampana je epizoda Ant-Mana. Kako god, ovaj se ubrzo pridružio Osvetnicima i preselio u Gornji Milanovac. Teško da bi format na slici dole opstao protiv Bonellida...

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 10/08/2024 : 20:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko




Imgur nam revnosno briše slike u roku od odmah. Da li je bio neki eksplicitni sadržaj? Možda pomogne ako otkačimo ono Mature desno?
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12281 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/08/2024 : 20:49:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
A brišu (mamicu im ), ne vidim razlog, vjerojatno slučajno.

Ovo su obrisali:

- Novi učitelj ne čini se obrazovanim.
+ Ali dobar je kršćanin. Bogobojaznost je izvor svake poslušnosti.



- i ovo

- Glupa krava! Mene je našla ismijavati!


Have mercy

Edited by - izivko on 10/08/2024 20:59:49
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/08/2024 : 00:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Wildey se pred kraj života vratio westernu i uradio serijal Rio ...



Hm, nisam cuo za ovo a izgleda mi zanimljivo. Stavio sam na listu.

To starije golden age westerne ne mogu da citam, previse mi naivno, probao sam vise puta...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/08/2024 : 23:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Procitah sledece dve knjige u Warriors serijalu.

A Shadow in Riverclan -- dobra prica o usamljenom i povucenom clanu Riverclana koji ima problema da bude prihvacen kao pravi ratnik. Relativna ocena 7/10 (ako je prva knjiga bila 10)

Winds of Change -- odlicna prica koja pocinje razaranjem prebivalista sva cetiri klana od strane dvonogih i njihovih masina. Sve macke se upucuju na dalek put gde pronalaze novo prebivaliste i sada moraju da ga pravedno podele i povuku nove granice izmedju klanova. Glavni protagonista je zamenik vodje jednog klana i kada vodja umire od starosti on zbog neocekivanog spleta okolnosti ne postaje novi vodja sto ga okrece protiv dela klana... u nastavku se dobro opisuju politicke peripetije izmedju klanova nastalih iz nesigurnosti koje novo prebivaliste i jos uvek ne strogo definisane granice izmedju njih donose. Prica ima nekoliko obrta a kraj je zaista odlican i za mene je ova prica na nivou prve iz serijala tako da joj dajem relativnih 10/10

Ostalo mi je jos tri knjige da procitam. Dve su zavrsne dve od kompleta od 7 knjiga koje je ilustrovao James Barry. One cetiri crno-bele knjizice su ilustrovali drugi autori i crtez mi je losiji (pogotovu na Tigerstar & Sasha triologiji). Sada mi Barryjev crtez izgleda najbolje (da kazem da je Barry kao Ferri za Warriors ). Jer vidim da je novi serijal iz koga je nedavno izasla prva knjiga promenio crtaca i na prvi pogled mi se ne svidja ali mozda je stvar navike. Videcu kad budem citao.

U svakom slucaju ako imate nacina da ove stripove probate, pruzite im sansu...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/08/2024 : 21:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Sledeca knjiga u Warriors serijalu je Exile From Shadowclan. Jos jedna odlicna prica (za ovaj nivo) koja uvodi temu fasizma i posledica koje ta ideologija donosi na pojedince, celo drustvo, kao i svet u celini. Protagonista je stariji ratnik Shadowclana koji prisustvuje radikalizaciji vodje klana kome je on nekada bio mentor. Nas junak oboleva od hronicnog kaslja sa astmaticnim napadima i vodja ga odmah penzionise i salje da zivi sa matorim mackama jer ne moze vise da 100% doprinese kao ratnik. Taj vodja ubrzo zatim i proteruje sve stare i bolesne iz klana kojima dozvoljava da i dalje borave na teritoriji ali im ukida svu medicinsku pomoc (jer ona treba ratnicima). Ubrzo zatim pocinje i da obucava jako mlade macice da budu samo borci umesto da se bave i lovom i ostalim duznostima. Cilj je napad na Windclan i potpuno osvajanje njegove teritorije a razlog je osveta zato sto se smatra da je Windclan ubio vodjinog oca. Situacija se razvija u zanimljivim (ali za mene ocekivanim) pravcima i uz par obrta i relativno interesantan zavrsetak ovo je jos jedna odlicna graficka novela iz ovog univerzuma. Ne treba zaboraviti da je ovo namenjeno deci i ja mislim da je super da se nesto ovakvo cita u malom uzrastu. Crtez je sada vec ocekivan i veoma "standardizovan" i doveden do perfekcije. Na nivou prve i prethodne, relativna ocena 10/10.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7538 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/08/2024 : 23:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Rio je bio u Zabavniku. Što ne znači da luksuzno integralno izdanje nije poželjno.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/08/2024 : 23:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Nisam znao za Zabavnik. Inace moze da se nadje na eBay za oko $100 ($90-$150). Ali ga je veoma lako naci online. Na listi mi je. Uskoro cu ga probati.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10204 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/08/2024 : 00:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Rio nema neku osobitu "dubinu". Recimo razina Prugneovih stripova o Indijancima.

Crtački je izvrstan.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 13/08/2024 : 21:14:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

To starije golden age westerne ne mogu da citam, previse mi naivno, probao sam vise puta...

Da, Golden Age vestern je na nivou ranog Texa (koji i jeste Golden Age vestern) pa ima uglavnom arheološki značaj, a za mene i sentimentalnu vrednost, kao nostalgija za vremenom u kom nisi ni živeo (Nemci verovatno imaju neku dugačku reč za to). Kao i Rio, bolje kad se čita crtež nego tekst. No, to je druga tema, možda ako zagrize još neko.

Išao sam toliko unazad jer je to mesto gde se račvaju američki i italijanski strip. Ovi prvi jesu imali još kauboja, recimo Jonah Hex; međutim, ako bi mu Bonelijevci i oprostili to što je antijunak, to što je ružan ne mogu.

Konačno, Ameri su šezdesetih iz raznih razloga otišli u superheroje. Italijani, Jugosloveni i ostali Turci ne vole nadljude, to su "gluposti". Eto, ni ti ih ne čitaš. Zato Batman može da prođe, iako uglavnom van stripa.

Ukratko, malo kandidata nam je ostalo, možda Tarzan, Phantom i Conan.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 13/08/2024 : 21:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Ali da nas neko ne optuži za toksični maskulinitet, evo nešto drugačije.



Pričali smo na drugom topicu o poeziji u stripu, pa me je algoritam života uputio na policu u biblioteci sa The Summer We Crossed Europe in the Rain.

Ova knjižica je zapravo zbirka pesama koje je Kazuo Ishiguro (onaj što je dobio Nobela) napisao za muziku jazz pevačice Stacey Kent. Znači lyrics, ne poems, bolje da se slušaju nego čitaju. U oba slučaja od ovih stihova možete dobiti šećernu bolest, ali su mi zanimljivi jer ih ovde prate crteži Biance Bagnarelli. Negde su bliži ilustraciji, negde punokrvnom stripu, ali stripu koji nije blizak filmu ili romanu nego pesmi. Nema toga puno. Biće, kad devojčice koje pročitaju ovu zbirku počnu da crtaju svoje stvari...

Ovo bi za domaće strip izdavače verovatno bio suicid godine, ali imate na Amazonu za $15 ako hoćete da poklonite devojci.






Edited by - Vlaadisha on 13/08/2024 21:18:31
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 14/08/2024 : 07:04:18  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Procitah i predzadnju do sada izaslu Warriors graficku novelu. Ovo je poslednja iz serije kolor grafickih novela koje je crtao James Barry. Nazalost ovo je i ubedljivo najlosija knjiga do sada. A Thief in Thunderclan je veoma mlaka i slaba prica o misteriji lovine koje nestaje skoro svake noci iz klanovih zaliha ispricana iz ugla protagonistkinje koja je jedna trudna macka ratnica. Nista znacajno veliko se ne desava i stranice su kao na silu popunjene raznim trivijalnim desavanjima u klanu. Obrt sa lopovom na kraju je razocaravajuci. Relativna ocena: 4/10.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 14/08/2024 : 18:58:30  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Nisam jos procitao (uskoro cu i ostavicu zapazanja) ali ovo je vredno pominjanja. Ne znam na koju temu da stavim pa cu ovde.

Elem, pripremam se da citam poslednju Warriors knjigu koju imam: The Prophecies Begin. Ona je zapravo prva u novom serijalu malo veceg formata i sa novim crtacima. Koliko sam shvatio ona, za razliku od prethodnih individualnih avantura (za koje je pisan nov specijalan scenario), graficki prati od pocetka radnju originalnih tekstualnih novela koje su prodate evo sada u vec preko 40 miliona primeraka.

Dakle, ovo je veoma bitno izdanje i tiraz je ogroman. Izasla je u julu ove godine i vec je maltene u top 1000 najprodavanijh knjiga na Amazonu i u top 10/100 u nekim kategorijama:

Best Sellers Rank:
#1,080 in Books
#8 in Children's Cat Books
#43 in Children's Fantasy & Magic Books
#51 in Children's Action & Adventure Books

I zasto ovo sve pisem? Prvi put u zivotu sam na nekoj knjizi ovde video Manufactured in Bosnia and Herzegovina !!!!

Nemam pojma ko je ovo stampao i gde ali svaka mu cast sto je dobio deal od Harper Collins-a da ovo radi. Tiraz mora biti ogroman (nije naveden), izvoz u USA (a verovatno i sve zemlje engleskog govornog podrucja) i ovo je odlican posao. Ako neko ima vise detalja i sme da napise bilo bi lepo ih saznati.

EDIT: Inace, ovom novom knjigom se ulazi u ozbiljnije kolekcionarstvo: po prvi put se pojavljuje numeracija na rikni (ovo je broj 1) a na kraju se najavljuje sledeca kao u svim serijalima. Tako da je potencijal za biznis ovde ogroman. Svaka cast.





Edited by - wintermute on 14/08/2024 19:20:05
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/08/2024 : 19:39:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
pitao sam to isto za bosnu za strip the hard tomorrow ali tada niko nije odgovorio... možda je tajna
Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1046 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 14/08/2024 : 20:09:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
I Taschen neke svoje knjige tiska u BiH koliko sam vidio.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 14/08/2024 : 20:19:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Interesantno. U neku ruku je to dobro ali sa druge strane dolazi pitanje da li je moguce da je stampanje u BIH danas jeftinije nego i stampanje u Kini i sta to znaci...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/08/2024 : 03:09:08  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Poslednja (a zapravo hronoloski prva) knjiga Warriors serijala grafickih novela The Prophecies Begin je prakticno prequel na celu seriju. Jednom domacem mačetu zivot sa dvonogima postaje dosadan i ono bezi u sumu gde ga Thunderclan prima pod svoje. Nakon pocetne sumnje u njegove sposobnosti on se dokazuje na vise nacina i postaje ratnicki segrt a kasnije i ratnik pa i mentor drugom macetu.

Knjiga je u pravom smislu uvod u celu sagu, pokazuje mape teritorija i kampa klana sa objasnjenjima gde se svi strateski objekti pominjani u prethodnim (hronoloski kasnijim) epizodama nalaze i koja im je svrha. Objasnjava se zasto moraju postojati cetiri klana kao i koji je znacaj i svrha Starclan religije. Sama radnja se donekle preklapa sa Exile From Shadowclan ali sama bitka i kljucni trenutci su drugaciji nego u prethodnoj knjizi i ne znam da li je to uradjeno iz neke greske ili popravke ili iz razloga sto je ispricana iz ugla drugog protagoniste (jedan od njih je nepouzdan pripovedac, verovatno oba).

Crtez mi je u pocetku bio losiji i cudan ali sam se tokom citanja navikao. Prica je relativno kompleksna i zahteva vise paznje nego prethodne. Cak sam konsultovao i druge knjige da pohvatam likove i radnju od koje se neka vec delimicno ispripovedala ali iz ugla drugih protagonista. Ipak za nijansu je ispod nivoa najboljih do sada i dajem joj relativnu ocenu 9/10.

- - - - -

Sta reci na kraju ovog citalackog izleta za mene? Em je manga, em je o mackama, em je za decu. A ipak su mi se svidele, imaju neki smek ove macke. Ja inace ne volim antropomorfne zivotinje u stripovima i filmovima ali bas ovako kad se prikazu zivotinje koje su kao u prirodi a ponasaju se kao ljudi to moze da mi se mnogo svidja. Primeri su Watership Down i, naravno, fenomenalni Pride of Baghdad (koga je i Fibra izdala).

Nastavicu da kupujem ove knjige, do sada su otprilike izlazile po jedna godisnje pa to nije neki izdatak. A dovoljno sam se sada uvukao u pricu i interesantno mi je da vidim sta ce dalje biti. A i deca mi ovo jos uvek citaju i zele da citaju dalje. Mislim da je ovo dovoljno dobro da Fibra objavi u svojoj decjoj ediciji jednom. Prodato je preko 40 miliona ovih knjiga i strip je izgleda dostojan pratilac (knjige nisam citao).
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 15/08/2024 : 17:38:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote


We Live Here je strip nastao kao doktorska disertacija Jeffreya Wilsona. Nije želeo da rad skuplja prašinu u tvrdom povezu na nekoj polici ili da bude ograničen na akademske žurnale, pa je uz pomoć Bambi Kramer (koju znam... odakle?) napravio ovu zbirku ilustrovanih intervjua. Reč je o razgovorima koje je scenarista vodio sa ljudima iz Detroita koji su iseljeni iz svojih kuća jer nisu mogli da plaćaju stambeni kredit ili porez na imovinu, koja im je potom oduzeta. U prethodnoj deceniji takva sudbina je zadesila preko sto hiljada domova, oko polovine u gradu. Grafička novela se ne bavi pozadinom ove krize, precizne podatke i dublje analize možete naći na drugim mestima. Ovo su ispovesti ljudi koji su se organizovali jer nisu hteli da se isele bez otpora.

Kompanija je poslala svog čoveka da proceni imovinu, ali vlasnik je bio kod kuće.
Šta radiš to bre?


Sudski službenici nisu navikli da se stotinu ljudi dere na njih, pa su ponekad u fazonu, Nisam dovoljno plaćen za ovo sranje.


Ljudi dežuraju dan i noć kako bi sprečili da im banka u roku postavi ovakav kontejner na travnjak, jer onda moraju da svoje stvari natrpaju u njega i isele se.


Ako je kontejner ipak postavljen, najbolje ga je natrpati suvim lišćem...



Edited by - Vlaadisha on 15/08/2024 17:42:45
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/08/2024 : 19:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Odlicna neocekivana preporuka. Ovo moram procitati iz raznih razloga. Stavio na listu.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4190 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/08/2024 : 20:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Drugari oprost molim što se ubacujem preko reda, ali moram da skinem Roaming što pre sa dnevnog reda više da ga ne gledam.







Roaming


Napisala: Mariko Tamaki
Ilustrovala: Jillian Tamaki


Tri kvazi drugarice na odmoru šetkajući upoznaju NY, ali njih zavode svetla velikoga grada i počnu da se svađaju, prepiru, i maksimalno se trude da se ponašaju kao da su autistične. Naravno da ima LGBTQ momenata, i naravno da je jedna junakinja diskutabilno jedna od najiritantnijih strip likova ikada. Mislim stvarno, moraš imati spisateljski talenat ako možeš smisliti ovako iritantnu osobu. Glavne heroine se šetaju po gradu i pokušavaju da pronađu sebe, kao i svaki drugi coming-of-age naslov, ništa ovde nije revolucionarno niti originalno, generička priča o mladim osobama. Radnja praktički ni ne postoji. Tri Eisnera molim lepo.

Kao prvo i osnovno, naravno da nisam ciljana publika ovog stripa, ali kada neki naslov uzme sveti gral tri Eisnera (najbolji grafički roman, najbolji pisac, crtač), onda bi to valjda trebalo da nosi sa sobom neku težinu da se radi o kvalitetnom delu. Da.. Nije Eisner to što je nekada bio, nije Eisner više ni na nivou modernog Holivudskog oskara, ovo je na nivou Evrovizije.

Koliko god kritikovao priču i scenario ovog stripa, zaista se malo toga lošeg može reći za crtež. Odličan grafizam i potezi olovkom, deluje jednostavno i minimalistički, ali stilizovano, oku prijatno. Odličan prikaz znamenitosti NY, i odlična tranzicija između scena iz stvarnosti ka flešbek scenama kojih se likovi prisećaju. Crtež jedini razlog što sam izgurao strip do kraja i generalno govoreći preferiram ovakav tip crteža za grafičke romane.

Slažem se da je dobar opis za Roaming taj da je ovo štivo za devojčice, i za sve one koji se tako osećaju. Porodično stablo Tamaki familije ne mora da se okuplja još jedno deset godina što se mene tiče. A Eisner nagrade nisu više ono što su nekada bile
Go to Top of Page
Page: of 210 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000