forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 210

izivko
Advanced Member



Germany
12270 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/07/2024 : 20:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dicke Haut / Peaux épaisses (Les Humanoides 2021, 92 str,) - Le Tendre & Frisenda

Pasquale Frisenda (1970) talijanski je autor poznat prije svega po svom radu za Bonelli na serijalima Ken Parker i Magični vjetar.

“Debelokošci” su ljudi koji su genetski modificirani za rad u svemiru bez ronilačkog odijela.
Lark je nekoć bio jedan od takvih pa je postao plaćenik nakon što mu je skinuta koža sa svojim izvanrednim svojstvima.
Kad primi šifriranu poruku od svog bivšeg klana, kreće u potragu za njima uz pomoć studentice antropologije Windy. Za petama im je skupina plaćenika...

Priča me malo podsjetila na Universal War a malo više na Blade Runner.

Frisendin crtež ne bih nikad prepoznao da nisam vidio njegovo ime. Ovo je drugačije od njegovih radova za Bonelli.
Druga je škola, drugi žanr, nema konja i kauboja, prerije i pustinje, na što je čitatelj navikao.
Ovo je svemir pa sve djeluje modernije, i stil i kadriranje ali i ukočeno, hladno i čisto. Meni se ipak više sviđa njegov rad na KP.

Dobar sf pa preporuka čitateljima.




- Planet: Es Morandi; Religije: eskopalizam



- Predgrađa Bernsteina, glavnog grada...



- Kaciga za oblikovanje lica napravila je dobar posao...



- Upala mi je prašina u oko...




Have mercy
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4161 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/07/2024 : 21:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko
Ja to šarenilo u 3. knjizi nisam mogao svariti.



Svi duži serijali sa američke scene imaju gostujuće crtače i to su po pravilu filler epizode. Simmonds crta 80% serijala. Crtač podražava prepoznatljivi stil Sienkiewicz, i to radi odlično.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 31/07/2024 : 03:51:12  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Na Harmony sam naleteo u knjizari i stavio na listu jer je u pitanju prevod evropskog stripa a i letimican pregled je obecavao iako ja sada manje citam SF. U pitanju je mnogo puta vidjen zaplet o malobrojnoj deci koja imaju natrpirodne moci i koje vojska pokusava da iskoristi u svoje potrebe dok usput lazu "dobre" naucnike koji se o deci brinu i izucavaju ih. Ima tu opet elemenata Kingovog Carrie a dosta me je radnja podsetila i na Quantic Dream video igru Beyond: Two Souls. Medjutim ovde imamo i dublju pricu da se u stvari tu radi o nekoj nadmocnoj rasi koja je pre 4000 godina izumrla na planeti zemlji i ova deca su njeni zadnji potomci.

Radnja se otvara tako sto prisustvujemo budjenju jedne devojcice u okruzenju koje podseca na kidnapovanje. Ubrzo saznajemo da lik koji je drzi drogiranu i zakljucanu mozda i nije to na sta smo prvo pomislili i prica odatle krece... Strip nije los ali ima uspone i padove. Americko izdanje obuhvata prve 4 epizode a na francuskom ih je ukupno izaslo do sada 6. Medjutim nije mi bila radnja toliko zanimljiva da bih zalio za nastavcima i ne verujem da cu ih aktivno traziti ali ako se ikad prevede i padne mi pod ruku mozda procitam iz radoznalosti sta je dalje bilo. Svakako nece biti prioritet. Probajte ako bas volite SF i ako niste do sada nista slicno citali (meni nije bio mnogo originalan). Crtez nije los a narocito mi se svidelo kako su nacrtani izrazi lica glavne junakinje i ostale dece u raznim situacijama.

Moja ocena: 7/10

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1683837851
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/45183153-harmony-primer-ciclo


Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12270 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/08/2024 : 16:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dugo nismo čuli šta ima kod Laurenta Chabosyja.

Ich bleibe (Avant 2023, 128 str. / Je vais rester 2018) - Trondheim & Chevillard

Strip je dobio nagradu Francomic 2022. U prijevodu Ja ostajem.

Ljeto je, Fabienne i Roland upravo stižu na tjedan dana odmora na jug Francuske.
I prije nego što ostave prtljagu u apartman, njih dvoje prošetaju obalom. Tad se dogodi nesreća i Roland doslovno izgubi glavu!
Iako bi se moglo očekivatti da Fabienne prekine odmor i pobrine se o pogrebu, ona odluči ostati i provesti odmor do kraja...

Glavna tema priče su društvena ograničenja i samoodređenje pojedinca.
Priča me podsjetila na Lulu, oslobođena (Fibra, 2012), to je onaj žanr jebala-bi-se-a-da-mi-ne-uđe, gdje je emancipiranim ženama sve dopušteno i svaka njihova odluka normalna i prihvatljiva.
Pitam se koliko čitatelja bi postupilo na isti način u sličnoj situaciji?

Onda opet kontam, Trondheim je to, čovjek voli eksperimentirati, iprovociratii čitatelje.
Dakle, čisto prcanje u zdrav mozak samo bez humora.

Crtež jednostavan, iako detaljan djeluje gotovo minimalistički, prazan, bezizražajan i bezosjećajan.
Boje ljetne, ugodne, daju osjećaj bezbrižnog i lijepog provoda što je u suprotnosti s radnjom.

Preporuka čitateljima, ipak je to Trondheim!






- Sveprisutna smrt...



- Da, sve je OK. Vrijeme je lijepo...



- Fabienne čini ono što je Roland planirao za njih oboje...




Have mercy
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 01/08/2024 : 18:07:04  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ovo je objavljeno i na engleskom kao Stay.

Samo $17 na Amazonu za veliki kolor HC sto je zaista povoljno. Nisam nasao digitalno. Blago me intrigira pa mozda narucim pa vratim ako mi se ne svidi.

https://a.co/d/4UMicpo
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4161 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 02/08/2024 : 22:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Fishflies (Jeff Lemire) (#1-7)


Ruralna krimi priča smeštena za vreme letnje sezone kada mušice preplave ceo jedan mali gradić pre nego što umru nakon 24h i ostave veliki nered za sobom. Tipičan Lemirov setting zabačenog mesta gde se dešavaju nadrealne stvari, i gde su svi žitelji tužni jer život ne ide onako kako su zamislili, ili piju jer su ljuti (ili su ljuti što piju). Priča vuče korene iz Kafkine Metamorfoze gde se jedan čovek nakon počinjenog zločina pretvara u insektoliko stvorenje kako bi doživeo iskupljenje.

Glavni lik je jedna devojčica koja se sprijatelji sa insektolikom bubom. Kažem devojčica, jer je po meni nacrtana kao dečak i da joj se nisu obraćali u ženskom rodu ne bih ni provalio da je u pitanju devojčica. Njoj često curi nos i briše ga rukavom što zna biti iritantno jer se ovo u stripskom jeziku često koristi kako bi se prikazalo da je lik detinjast ili ne daj bože malouman. Autor je u poslednjem poglavlju lepo zaokružio priču oko ponavljajućeg motiva brisanja nosa.

Crtež tipičan lemirovski minimalistički stil, deluje rudimentalan i nedovršen, ali kad se jednom privikneš na njega postane uvek oku prijatan. Volim njegov kreativan način na koji vrši raspored panela kao npr. kada stavi trougao na vrh stranice kako bi prikazao da je radnja smeštena unutar kuće. U svakom slučaju fan sam Lemirovog grafizma.

Lepa priča o iskupljenju, 300tinjak stranica ali pitak i tečan strip, dobar kraj i epilog, uvek lepo nacrtano kad je u pitanju Lemire. Ne spada u njegove bolje radove, ali dobra grafička novela
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12270 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/08/2024 : 15:36:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Fahrenheit 451 (Cross Cult 2024, 160 str.) - Victor Santos

Još jedna strip adaptacija distopijskog romana Raya Bradburryja (Fahrenheit 451, 1953).

Knjiga je nabijeno oružje

Valja se prisjetiti: Radnja pričei smještena je u fiktivnu državu u kojoj se posjedovanje ili čitanje knjiga smatra ozbiljnim zločinom.
Neovisno razmišljanje smatra se opasnim jer dovodi do antisocijalnog ponašanja i time destabilizira društvo.
Knjige se smatraju glavnim razlogom razmišljanja i djelovanja koji nije u skladu sa sustavom.

Kao što vidimo priča je i danas itekako aktualna. Kao društvo dobro smo se približili scenariju prikazanom u romanu.

Victor Santos radi odlične stripove i meni se njegov stil jako sviđa.
Against Hope: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2371800
Polar: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1976540

I ovdje je Santos obavio dobar posao. Vizualno to jako dobro izgleda. Njegov stil, po mom mišljenju, dobro pristaje uz ovu priču. Atmosfera je sumorna i zastrašujuća.
Sam autor kaže: “Više sam se bavio prenošenjem osjećaja i emocija priče nego svim dijalozima i opisima...
Ako mi Bradbury nešto govori, ja ću to nacrtati, pokazati. Neću kopirati tekst.” To je to.

Odličan strip pa preporuka čitateljima a knjigu dati omladini da pod mus pročitaju!


- Fahrenheit 451 je temperatura pri kojoj se papir za knjige bez izlaganja vanjskom plamenu zapali i izgori.



- Ode Homer, ode Alice...



- Guy Montag radi kao vatropalac.



- Jeste li pročitali neku od knjiga koje spaljujete?
- Nisam, to je protuzakonito.



-Droga čini ljude poslušnima i zaboravljaju svoje brige - tja



- Videozidovi u kućnom okruženju koji imaju za cilj zabaviti ljude i spriječiti ih da razmišljaju svojom glavom – paralela je očita



- pas tragač



- Osnovano 1790. za spaljivanje knjiga koje su širile utjecaj Engleske u kolonijama. Prvi vatropalac Benjamin Franklin



- Obrazovanje je skraćeno, školovanje, studiranje, povijest, filozofija zanemareno. kao i pravopis i gramatika i na koncu zaboravljeno.




Have mercy
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 04/08/2024 : 04:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Samo da "prijavim" da sam procitao The Adoption koji je Fibra izdala kao Posvojenje i ostavio komentar ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=49976&whichpage=3

Moja ocena: 8/10
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4161 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 04/08/2024 : 21:36:31  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Rare Flavours (#1-6)


Napisao: Ram V
Nacrtao: Filipe Andrade


Bog-demon koji jede ljude angažuje propalog filmadžiju da napravi dokumentarac o njemu i njegovim kulinarskim umećima, jer želi da ljudi razumeju kako on gleda na nas i pokušava da nam objasni da shvatimo koliko smo mi zapravo "ukusni". Autori kritikuju moderno potrošačko društvo gde se akcenat stavlja na konzumerizam bez uživanja, i ukazuju na lepotu življenja i svrhu života u pronalaženju novih životnih "ukusa".

Gurmanski strip, u svakom poglavlju se nalazi recept za neko jelo iz indijske kujne i priča se vrti oko istorije i načina pripremanja tog jela. Što se mene tiče, uvek sam više voleo da jedem negoli da spremam, pa sam preskočio delove sa recepturom. Em se ne smaram, em se brže pročita strip, win-win situacija. Strip počne jako, ali onda uspori ritam, ako neko očekuje neko ludilo i šokantne obrte u poslednjim poglavljima ovo je pogrešno štivo za njega. Strip ima antiklimatičan kraj, ali zapravo je lepo i smisleno objašnjeno šta su autori hteli da poruče sa ovim delom. Iako strip dolazi sa američke scene, čita se i gleda kao evropski BD strip. Izbor fonta, farba, stil, ta neka sveopšta egzotična indijska atmosfera podseća kao da čitate neku Kolorku. Ne sećam se kada sam poslednji put pročitao strip sa ovako dobro osmišljenim i opisanim glavnim negativcem, koji zbog svoje dominantne fizičke pojave i gojaznosti me je podsetio na Kingpina iz Daredevila.

Nije toliko dobro kao Laila Starr, ali lepo nacrtan i zanimljiv strip
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 06/08/2024 : 03:14:04  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


And now for something completely different...

Warriors knjige su svojevrstan fenomen i prodate su u 30+ miliona primeraka od 2003. godine naovamo. U pitanju su knjige u USA klasifikovane za decu od 8 do 12 godina o klanovima macaka koje zive u divljini (ziveti sa ljudima tj. dvonogima kako ih zovu je sramota) i o odnosima izmedju macaka u klanu i klanova kao i izmedju macaka i drugih zivotinja. Ja knjige nisam citao a graficke novele (u Manga stilu) sam kupovao deci svojevremeno tokom zadnjih 15ak godina i oni su to voleli da citaju. Prvu smo slucajno otkrili u knjizari a onda sam nastavke narucivao preko Amazona kada su izlazili. To sam sve cuvao i evo po prvi put odlucio da i ja probam da citam. Imam 12 grafickih novela malog formata, 8 su u boji a 8 su crno-bele. Koliko sam uspeo da istrazim to je sve sto je za sada izaslo a bas nedavno je poceo novi serijal u malo vecem formatu i imam i tu prvu knjigu. E sad tih 8 prvih izgleda da su originalno izlazile u tanjim crno-belim sveskama a ja imam neke integrale koji su bojeni.

Ovo je recenzija hronoloski prve knjige serijala novela Graystripe's Adventure. Graystripe je jedan macak iz Thunderclan-a i ova novela opisuje kako on biva razdvojen od svog klana da bi kroz mnogobrojne avanture na kojima srece razne druge macke i druge zivotinje pokusavao da mu se vrati. Ima elemenata Watership Down ali je malo pitkije za citanje, bez dublje filozofije (iako i macke imaju svoj tzv "Starclan" -- duhovi svih uginulih macaka koji su otisli na nebo i to im je kao neka religija). Zvuci cudno ali mene je najvise po dinamici i radnji i ritmu kako se novi likovi pojavljuju i nestaju podsetilo na Walking Dead. A po lakoci citanja i odmaranju mozga me uglavnom podseca na Boneli stripove. Crtez je odlican. Boje su vesele i prikladne radnji.

Tesko je dati ocenu necemu ovakvom. Kao razbibriga je odlicno a ipak ima i malo dublje filozofije narocito oko uloge coveka u razaranju prirode. Ja mislim da cu procitati svih 11 novela, malo sam ih listao i izgledaju jako zanimljive. Mislim da je za decu ovo cista desetka a za odrasle kako se kome primi. Meni jeste.

Amazon: https://www.amazon.com/Warriors-Graystripes-Adventure-Warrior-Refuge/dp/0062573004
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/6251482-graystripe-s-adventure

Mislim da necu ocenjivati svaku knjigu jer bi bilo previse a i sve su na slican fazon samo sto neke opisuju avanture drugih macaka iz klana a neke ratove izmedju klanova itd. Mene je dovoljno zainteresovalo a nikada ne bih pomislio da bi mi se svidelo da citam strip koji je a) za decu, b) o mackama c) manga. Ko bi rekao...

Evo tabli iz prve knjige:





Na kraju evo i moje kolekcije:


Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1968 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 06/08/2024 : 11:02:45  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Gledao sam neki video od američkog stravstvenog kolekcionara, i ugledam ove stripove. Uzeh da pročitam prvih par brojeva. Ali mi nije bilo nešto. Crtež mi bio malo siromašan i generičan. A radnja prilično uproštena, pa nisam išao dalje.
Javi kako je u nastavku, dal propuštamo šta.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 06/08/2024 11:03:09
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 06/08/2024 : 17:25:15  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ta prva knjiga se meni svidela.

Naravno kriterijumi su mi ne bas snizeni za ovo ali kako da kazem drugaciji. Ovo tretiram kao Bonelli razbibrigu a i emocije me guraju na subjektivnost jer sam ovo kupovao deci i secam se dok su oni citali uglavnom na zadnjem sedistu auta tokom dugih voznji. Da nije toga bilo verovatno nikada ne bih ni saznao za ove stripove a kamoli probao da citam.



Druga knjiga (Rawenpaw's Path) meni nesto losija od prve ali citacu i dalje.

Edited by - wintermute on 07/08/2024 01:20:13
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/08/2024 : 23:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote


U svojoj potrazi za "američkim Bonelijem" (a da nisu superheroji) naleteo sam na Of Dust & Blood: The Battle at Little Big Horn. Reč je o albumu na četrdesetak strana A4 formata, tako da je, da, bliži klasičnom BD. Val Mayerik je ovo iscrtao sa pola snage, pa nema ovde ničeg zanimljivog osim ove jebačke naslovnice. Nije to toliko ni loše koliko je problem što su se temom već bavila najveća evropska imena.



Pisac Jim Berry je kroz dva originalna lika pokušao da iznese svoju ideju o dve Amerike koje dele tragičnu prošlost. Nakon krvave borbe ostaje mu nada da će se sresti u budućnosti.

U predgovoru se pominje interesantan detalj kako je scenarista angažovao svog poznanika Johna BraveHawka da mu prevede nekoliko rečenica na jezik Lakota. Pošto nije hteo da navuče nesreću na sebe, BraveHawk nije želeo da primi novac iz ruke bledolikog. Stavi novac na sto, rekao je Indijanac, a ja ću ga posle uzeti da ga vetar ne oduva.

Na tom stolu dve su se Amerike konačno srele.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 07/08/2024 : 01:04:57  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
U svojoj potrazi za "američkim Bonelijem" (a da nisu superheroji)



Cekaj, hoces reci da postoji americki superherojski strip koji je slican Boneliju? Koji bi to bio? Ili sam pogresno razumeo?

quote:

U predgovoru se pominje interesantan detalj kako je scenarista angažovao svog poznanika Johna BraveHawka da mu prevede nekoliko rečenica na jezik Lakota. Pošto nije hteo da navuče nesreću na sebe, BraveHawk nije želeo da primi novac iz ruke bledolikog. Stavi novac na sto, rekao je Indijanac, a ja ću ga posle uzeti da ga vetar ne oduva.

Na tom stolu dve su se Amerike konačno srele.



Ovo je bas dobro.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 07/08/2024 : 01:32:08  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Procitah i trecu knjigu iz Warriors serijala: The Rise of Scourge. Ova mi je jos nesto losija. U pitanju je prica kako je neki surov lider najozloglasenijeg klana macaka zapravo postao. Dakle neka verzija stripa o mladosti anti-junaka koja je mnogo puta prezvakana. On je bio najmanje mače, majka ga nije volela a brat i sestra su ga zadirkivali stalno. I onda se on odlucio da im svima pokaze da velicina nije bitna nego se moze nadomestiti odlucnoscu i surovoscu...

Zapravo nema neke hronologije ovde, price su nezavisne a ja ih citam onako kako su izlazile "na kiosku" (mada je i to nekada tesko zakljuciti jer postoje samo godine izlazenja a ne meseci i stip A reklamira strip B pozadi ali i strip B reklamira strip A. Trazio sam na internetu poredak ali nema pouzdanih informacija.

Radi poredjenja recimo da je prva knjiga koju sam procitao bila ocena 10, drugoj bih dao 8 a ovoj trecoj 6. I poredjenje sa Bonelijem bas stoji: p(l)itko, boza za citanje, sa mozda povremenim bleskom. Nadam se da ce blesaka biti jos.

Nastavicu i dalje. Moguce je da prva knjiga zaista ima najbolju radnju. Zapravo cilj mi je da zadrzim stripove koji su mi dobri u svojoj kolekciji na policama i da ih eventualno citam nekad ponovo (prvi zadrzavam sigurno) a ostale stavim u arhivu stvari iz decje mladosti za uspomenu da ne zauzimaju prostor.

- - - - -



Evo procitah i sledecu seriju (Tigerstar & Sasha) od tri stripa u nastavcima. Malo je bolje, recimo ocena 7 (ne apsolutna nego relativna u odnosu ako je onaj prvi strip koji sam procitao bio 10).

Opisuje avanture Sashe, macke koja ostaje bez svog ljudskog gospodara i pokusava da prezivi kao macka odmetnica (rogue) a i kao clanica jednog od klanova. Usput se zblizava sa vodjom tog klana (ta veza se komplikuje i dobija obrt) i dobija mačiće... Nije lose. Onako kao neki osrednji Bonelli.

Edited by - wintermute on 07/08/2024 04:21:26
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/08/2024 : 01:45:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Cekaj, hoces reci da postoji americki superherojski strip koji je slican Boneliju? Koji bi to bio? Ili sam pogresno razumeo?
Ne. Nego na ovom se forumu ponavlja pitanje imaju li Amerikanci nešto ko Boneli. Pitanje je, naravno, kako definisati Boneli u ovom kontekstu. Ovde se to suštinski razume kao nešto kultno, što je ušlo u narod, ali i kao generacijska stvar, što živi, barem po forumima. S formalne strane, to je nešto svima razumljivo, dostupno, jeftino ali profesionalna produkcija. Nekad davno to je bio novinski strip, za nas iz sedamdeset i neke superheroji, za klince valjda manga. Ali taj odgovor ne zadovoljava jer nema kauboja & Indijanaca. Zato trenutno tragamo za tematskim preklapanjima i uočavamo stilske razlike. Primeri su, priznajem, uglavnom sranje, ali ta superiornost evropskog vesterna je takođe interesantna pojava. Ima tu još zanimljivijih pitanja, o porodičnom stablu italijanske škole, o sintaksi stripa, te o visokom u popularnom, ali ovim se pitanjima bavimo samo usput, da nas ne zaboli glava.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 07/08/2024 : 04:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
na ovom se forumu ponavlja pitanje imaju li Amerikanci nešto ko Boneli. Pitanje je, naravno, kako definisati Boneli u ovom kontekstu. Ovde se to suštinski razume kao nešto kultno, što je ušlo u narod, ali i kao generacijska stvar



OK, ako sam ukapirao onda je to vise neki pojam za klasu stripova u kontekstu zemlje i okruzenja i generacije a ne bukvalno da je kao Boneli stil. Recimo ja sam onaj strip Long Haul nazvao americkim Bonelijem misleci pri tom da je to nesto sto ma najvise podsetilo na Boneli produkciju a da je napravljeno ovde u USA. Dok ti kazes da pod americkim bonelijem (bar za jednu generaciju amera) podrazumevas njihove superheroje jer je to kulturoloski ekvivalent, jel' tako? (Tj. nekom ameru Superman i Batman znace kao nama Zagor i Mr No).
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/08/2024 : 19:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Manje-više. Traži se tajni sastojak. Betmen je stekao pravo građanstva, ali imam utisak da je to više zbog drugih medija nego Eksa. Betmen inače deli dosta hromozoma sa Zagorom, pa možda ima i tu nečega. Long Haul odgovara formom i temom, ali nije serijal, a i pisan je ko movie pitch (nijedan Boneli scenarista ne bi odvojio 25 strana za partiju pokera a da ova pritom nije čak ni finale epizode nego tek character establishing).

Što više stavki čekiramo, to bolje.

Nije ovo neka ozbiljna studija, trenutno listamo vesterne i uočavamo sličnosti i razlike. Kad kreneš stazama detinjstva, nikad ne znaš koga ćeš sresti. Na primer...
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/08/2024 : 19:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Šta se desilo sa Chuckom Dixonom? Ako ste pratili američki strip devedesetih, pisao je Betmenove naslove (kreirao Bejna!) i Panišera (u Bosni?). Onda je valjda radio za CrossGen... i nestao. Izgleda da je pričao pizdarije i odsekao granu na kojoj je sedeo, pa sad piše za Voxa Daya. Ali napisao je i jedan američki Boneli.



Ovo jesu zbirke kratkih priča, ali su međusobno povezane vremenom i mestom radnje, i čak bih voleo da su autori uložili taj dodatni napor i uobličili ovih dvesto i kusur strana u jednu celinu. Tako bismo dobili punokrvne Priče sa Divljeg Zapada.



I crtež je na tom tragu, A5 format, crno-beli sa sivim tonovima, uglavnom realističan osim kad Gary Kwapisz hoće da pokaže svoju ljubav prema EC stripovima.



Koji sastojak nedostaje? Junak bez mane i straha. I još 200-300 brojeva.



Iako se negde reklamira kao nastavno sredstvo, nije za decu zbog eksplicitne scene amputacije u ratnim uslovima.

Ako se wintermute neko odluči na kupovinu, upozorenje da su donja izdanja sa fotke samo lošiji reprinti gornjih.



Edited by - Vlaadisha on 07/08/2024 19:53:20
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 07/08/2024 : 20:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Hm da kapiram.

The Long Haul je samo bio individualni strip koji me je podsetio na Boneli iz detinjstva.

Meni sto se crteza tice recimo odmah siva udaljuje od Bonelija jer sam odrastao na crno-belom a evo sada ga boje ali ne secam se da sam ikada video sivi bonelli, mozda gresim, ja citam stare Dnevnik skenove a od papira samo imam izdanja Epicentra. The Long Haul je striktno crno-beli sa nekako linijama i crtezom koji je dosta nostagican meni.


Moram i ja krenuti po bibliotekama, imam i clansku karticu (to je ovde besplatno) ali sam i pre retko isao a od covida nikako...

Edited by - wintermute on 07/08/2024 20:21:28
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9319 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/08/2024 : 20:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Šta se desilo sa Chuckom Dixonom? ...
... Ali napisao je i jedan američki Boneli.

...




Pa napisao je Chuck i "pravi" Bonelli:

https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/tex-willer-tx-ta-8-cinnamon-wells/35961/0/

https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/tex-willer-tx-zsr-1-ranc-slobode-teror-u-sumi/36330/0/

https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/tex-willer-tx-sak-14-kratke-price/38256/0/


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/08/2024 : 20:58:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Moram i ja krenuti po bibliotekama, imam i clansku karticu (to je ovde besplatno) ali sam i pre retko isao a od covida nikako...

Pazi se samo, sve vrvi od levičarskih stripova





Hvala, Deers, potražiću i to.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
965 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 09/08/2024 : 00:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Procitah jos jednu knjigu iz Warriors serije: Skyclan and the Stranger. Nije lose, na nivou prehodne. U pitanju je prica o vodji Skyclana koji je jedna macka koja dobija mačiće i tu se prikazuju problemi koje roditeljstvo donosi nekome ko je na odgovornoj duznosti. Ona na kraju ipak zavrsava u kuci dvonogih gde joj jedna bakica pomaze a u kojoj i upoznaje tajanstvenog macka po imenu Sol koji zeli da ne bude vise domaca macka nego da bude ratnik.

U principu je ovo ok ali nekako mi polako postaje dosadno i teme se ponavljaju, "procitas jednu procitao si sve"... Prva knjiga koju sam citao je verovatno zato meni i bila najbolja jer je koncept bio svez a sada je zaista kao kada citas 200tu epizodu Kapetana Mikija... (nemam nista protiv Kapetana Mikija, samo sam naveo kao primer.)
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 09/08/2024 : 00:24:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Meni sto se crteza tice recimo odmah siva udaljuje od Bonelija jer sam odrastao na crno-belom a evo sada ga boje ali ne secam se da sam ikada video sivi bonelli
Pokušavam da se setim neke epizode... Recimo autori Marka su koristili raster, istina jako retko i naizgled nasumično, možda samo kao probu:



Raster je providni papir sa tačkicama koji se zalepi na željenu površinu a ostatak odseče, kao ovde: https://i.imgur.com/VPzVoVp.mp4

Ne znam da li je razlog estetske ili praktične prirode. U novinskom stripu siva je česta pojava, npr. Roy Crane je bio majstor zipatona...



...a crtači su nastavili da ga koriste u sveskama, sve do danas.

Kad smo pomenuli "američki Boneli", pao mi je na pamet Walking Dead, ali i tamo ime sive.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3474 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 09/08/2024 : 00:25:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Ko još voli sivu? Mike Hoffman. Čini mi se da je nešto lavirani tuš, možda i neki sivi flomaster, a posle uglavnom digitalno.

Ko je Hoffman? Možda ga se sećate sa nekih DC naslova, možda i ne, davno je krenuo u indie vode. Čovek je pre svega ilustrator, ali radi i stripove u nekim mikrotiražima.

Inače je ljubitelj Franka Frazette i guzatih žena, zato što je čovek od ukusa. Ima u kratkim epizodama njegove Madame Tarantula i Busceme i Wooda, pa robota, kauboja i pokojeg Apača... svega što treba za weird western. Jer svi smo voleli Indijance u Zlatnoj seriji, ali poseban osećaj je bio kad ispod naslova piše ono fantastična priča. Međutim, gospođica iz naslova je više žanr bad girl i samo jedan komad odeće je deli od Axe.

Umesto kao dodatak u LMS, naša junakinja bi se pre uklopila u mali Marvel strip osamdesetih.





Edited by - Vlaadisha on 09/08/2024 00:30:09
Go to Top of Page
Page: of 210 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000